Постанова
від 07.11.2022 по справі 914/3644/21
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" листопада 2022 р. Справа №914/3644/21

Західний апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого судді Скрипчук О.С.

суддів Кравчук Н.М.

Желіка М.Б.

розглянувши в письмовому провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівенергозбут» за № 4964/2/01 від 11.07.2022 (вх. № 01-05/1666/22 від 13.07.2022)

на рішення Господарського суду Львівської області від 31.05.2022 (повний текст рішення складено 10.06.2022, м. Львів, суддя В.П. Трускавецький)

у справі № 914/3644/21

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівенергозбут», м. Львів

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ТР-Транс», с. Черлянське передмістя Львівського району Львівської області

про стягнення 32 124,13 грн штрафу,

ВСТАНОВИВ

Товариство з обмеженою відповідальністю «Львівенергозбут» звернулось до Господарського суду Львівської із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТР-Транс» про стягнення 32 124,13 грн штрафу.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскільки відповідачем без дотримання вимог абз. 3 п. 6.1.3. Правил роздрібного ринку електричної енергії від 01.12.2022 достроково розірвано/припинено договір про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2018, то настали підстави для стягнення штрафу, передбаченого пунктом 13.3 зазначеного договору. Розмір штрафу нараховано позивачем у розмірі повної вартості спожитої електричної енергії в розрахунковому періоді, що передував періоду, в якому було розірвано договір.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 31.05.2022 у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що враховуючи законодавчо встановлений строк процедури зміни електропостачальника (21 календарний день), повідомлення попереднього електропостачальника про початок такої процедури за 21 календарний день до дати закінчення терміну (строку) дії чинного договору має наслідком припинення договору з попереднім енергопостачальником не достроково, а в строк закінчення дії цього договору. Відтак, суд дійшов висновку, що не зважаючи на те, що в абзаці 3 підпункту 6.1.3 ПРРЕЕ та Комерційній пропозиції № 5 вжито словосполучення «дострокове розірвання договору», положення цього абзацу та пропозиції не встановлюють умов, які споживач повинен дотриматися при достроковому розірванні договору у зв`язку із зміною енергопостачальника. За своїм правовим характером та наслідками відповідні положення регулюють умови зміни енергопостачальника в момент закінчення терміну (строку) дії договору з попереднім енергопостачальником.

Умовами договору, складовою якого є ПРРЕ та комерційна пропозиція, передбачено право споживача на вільний вибір електропостачальника. Як відомо, штрафні санкції можуть бути застосовані лише у випадку порушення обов`язку, який є складовою цивільного правовідношення (в цьому випадку - правовідношення з поставки товару). Враховуючи ту обставину, що відповідач діяв у межах, визначених як ПРРЕЕ, так і Закону України "Про ринок електричної енергії", відсутні правові підстави для застосування штрафних санкцій.

Не погоджуючись з даним рішенням суду ТзОВ «Львівенергозбут» подало апеляційну скаргу за № 4964/2/01 від 11.07.2022 (вх. № 01-05/1666/22 від 13.07.2022), в якій просить рішення Господарського суду Львівської області скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задоволити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції при прийнятті рішення порушено норми матеріального права. А саме, скаржник стверджує, що дострокове розірвання договору споживачем з порушенням встановлених строків ( п. 6.1.25 ПРРЕЕ; п.п. 16 п. 5.5.1 П.Р.Р.Е.Е.; абз. 3 (4) п. 6.1.3 ПРРЕЕ) може призводити до виникнення у споживача обов`язку сплати штрафних санкцій передбачених договором.

Апелянт зазначає, що висновок суду першої інстанції про те, що не зважаючи на те, що в абзаці 3 підпункту 6.1.3 ПРРЕЕ та Комерційній пропозиції № 5 вжито словосполучення «дострокове розірвання договору», положення цього абзацу та пропозиції не встановлюють умов, які споживач повинен дотриматися при достроковому розірванні договору у зв`язку із зміною енергопостачальника, не ґрунтуються ні на нормах чинного законодавства ні на висновках Верховного Суду та суперечать положенням ПРРЕЕ.

Крім того, апелянт зазначає, що необґрунтованими є посилання суду першої інстанції на постанови Верховного Суду у справах № № 914/543/19, 914/558/21, оскільки у вказаних справах предметом позову було стягнення штрафу за дострокове розірвання/припинення договору у випадках не передбачених умовами договору.

Відповідач відзиву на апеляційну скаргу не подав, хоча про розгляд справи був належним чином повідомлений. Ухвала Західного апеляційного господарського суду від 15.07.2022 (про відкриття апеляційного провадження у справі) була направлена на електронну адресу відповідача - trtrans@bigmir.ne.

Відповідно до п. 4 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

Згідно з п. п. 3.1.5., 3.1.7., 3.2.5. «Правил роздрібного ринку електричної енергії», затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018, договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору про постачання електричної енергії споживачу на умовах комерційної пропозиції, опублікованих електропостачальником на офіційному веб-сайті.

Як вбачається з матеріалів справи 28 грудня 2018 року шляхом підписання Заяви-приєднання ТзОВ «ТР-Транс» (далі - споживач) приєдналося до публічного договору про постачання електричної енергії споживачу (далі - договір), на умовах Комерційної пропозиції № 6, яка є додатком 2 до цього договору, що розміщені на офіційному веб-сайті ТзОВ «Львівенергозбут» (далі - постачальник) - www.lez.com.ua.

У грудні 2019 року споживач перейшов на умови Комерційної пропозиції № 5 від 01.07.2019 тарифний план «Базовий з тарифом ОСР» шляхом її підписання та скріплення печаткою, яка є додатком 2 до цього договору.

Відповідно до п. 2.1. договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про падання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії (п. 2.2. договору).

Пунктом 3.2. договору закріплено, що споживач має право вільно змінювати постачальника відповідно до процедури, визначеної ПРРЕЕ, та умов цього Договору.

Споживач має право обирати на розрахунковий період іншого постачальника в установленому ПРРЕЕ порядку, за умов, що в нього є укладений договір про розподіл (передачу) електричної енергії з оператором системи та відсутнє припинення постачання електричної енергії внаслідок наявної заборгованості за постачання електричної енергії перед діючим постачальником (п. 5.10. договору).

Відповідно до пункту 6.1. договору, споживач має право: 10) вільно обирати іншого електропостачальника та розірвати цей договір у встановленому цим Договором та чинним законодавством порядку; перейти на постачання електричної енергії до іншого електропостачальника, у разі наявності договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та відсутності припинення постачання електричної енергії внаслідок наявності заборгованості за постачання електричної енергії перед діючим постачальником.

Розділом 10 договору закріплено порядок зміни електропостачальника. Так, споживач має право в будь-який час змінити електропостачальника шляхом укладення нового договору про постачання електричної енергії з новим електропостачальником, принаймні за 21 календарний день до такої зміни, вказавши дату або строк, в які буде відбуватись така заміна (початок дії нового договору про постачання електричної енергії). Зміна постачальника електричної енергії здійснюється згідно з порядком, встановленим ПРРЕЕ (п. 10.1. та 10.2. договору).

Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) споживачем заяви - приєднання, яка є додатком 1 до цього договору… (п. 13.1. договору).

Договором у п. 13.3. закріплено, що за умови дострокового розірвання договору за ініціативою споживача, споживач зобов`язаний сплатити постачальнику передбачені обраною споживачем комерційною пропозицією штрафні санкції чи іншу фінансову компенсацію за дострокове припинення договору.

Пунктом 13.5. договору передбачено, що дія цього договору також припиняється у наступних випадках: зокрема, у разі зміни електропостачальника.

У абзаці 2 графи «Строк дії договору та умови пролонгації» Комерційної пропозиції № 5 закріплено, що Договір діє з моменту набрання чинності до 31.12.2022.

24 грудня 2020 року ТзОВ «ТР-Транс» звернулося до ПП «ОККО Контракт» з повідомленням про намір укласти договір постачання електричної енергії з новим електропостачальником на строк з 01.02.2021 до 31.01.2022.

Листом № 145-07-209 від 13.01.2021 ПрАТ «Львівобленерго» повідомило позивача про отримання запиту на зміну електропостачальника для споживача ТзОВ «ТР-Транс» з 01.02.2021 та за відсутності обставин, що обмежують зміну електропостачальника на вчинення таких дій, підтвердило можливість такої зміни з 01.02.2021.

ПП «ОККО Контракт» Листом № 10/21 від 14.01.2021 проінформувало ТзОВ «ТР-Транс» про підтвердження ПрАТ «Львівобленрго» можливості зміни ним електропостачальника з 01.02.2021.

26 жовтня 2021 року позивач звернувся до відповідача з листом № 904-2021-5647 щодо сплати штрафу у розмірі 32 124,13 грн. за дострокове розірвання/припинення договору.

Оскільки, у добровільному порядку відповідачем не сплачено зазначеного штрафу, відповідач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

При винесенні постанови колегія суддів виходила з наступного.

Між сторонами у справі виникли цивільно-правові відносини на підставі укладеного договору в силу статті 11 Цивільного кодексу України. Відносини між сторонами регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, а також Законом України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 (далі по тексту - Правила) та є однаковими для усіх споживачів.

Предметом спору у даній справі є стягнення штрафних санкцій за дострокове розірвання спірного договору.

Відповідно до ч.2 ст.4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Згідно з п.1 ч.2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно зі ст. 627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).

За змістом ст.179 ГК України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.

Зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору у відповідності до законодавства (ч.1 ст.180 ГК України).

Відповідно до статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Як вбачається з матеріалів справи, правовідносини між сторонами виникли на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2018.

При цьому, з 01.01.2019 між сторонами існували правовідносини з постачання електроенергії на умовах Комерційної пропозиції № 6 від 10.12.2018, а з грудня 2019 року на умовах Комерційної пропозиції № 5 від 01.07.2019.

24 грудня 2020 року ТзОВ «ТР-Транс» звернулося до ПП «ОККО Контракт» з повідомленням про намір укласти договір постачання електричної енергії з новим електропостачальником на строк з 01.02.2021 до 31.01.2022.

Листом № 145-07-209 від 13.01.2021 ПрАТ «Львівобленерго» повідомило позивача про отримання запиту на зміну електропостачальника для споживача ТзОВ «ТР-Транс» з 01.02.2021 та за відсутності обставин, що обмежують зміну електропостачальника на вчинення таких дій, підтвердило можливість такої зміни з 01.02.2021.

ПП «ОККО Контракт» Листом № 10/21 від 14.01.2021 проінформувало ТзОВ «ТР-Транс» про підтвердження ПрАТ «Львівобленрго» можливості зміни ним електропостачальника з 01.02.2021.

Згідно з ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами. Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу.

Нормою вказаної статті передбачено, що у договорі постачання електричної енергії споживачу визначаються, зокрема, строк дії договору, умови припинення, пролонгації та розірвання договору, зокрема в односторонньому порядку споживачем у разі зміни електропостачальника, а також умови дострокового розірвання договору із зазначенням наявності чи відсутності санкції (штрафу) за дострокове розірвання договору. Жодне положення договору постачання електричної енергії споживачу не має створювати обмежень права споживача на зміну електропостачальника. Крім того, договір не може містити положення, що накладають додаткові фінансові зобов`язання на споживача, який здійснює зазначене право. В іншому разі таке положення вважається недійсним з моменту укладення договору.

Згідно зі ст.58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач має право змінювати електропостачальника на умовах, визначених цим Законом та правилами роздрібного ринку.

Відповідно до ст. 59 Закону України "Про ринок електричної енергії" зміна електропостачальника споживачем здійснюється на безоплатній основі у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку. Зміна електропостачальника за ініціативою споживача має бути завершена у строк не більше трьох тижнів з дня повідомлення таким споживачем про намір змінити електропостачальника.

Як зазначалось вище, умовами договору також передбачено право споживача змінити електропостачальника (п.6.1 договору).

Як передбачено п.1.1.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018, (далі - ПРРЕЕ) ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Згідно з пунктом 3.1.8 Правил договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання споживачу всього обсягу фактичного споживання електричної енергії за певним об`єктом у певний період часу одним електропостачальником відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції.

Споживач має право в установленому цими Правилами порядку на зміну електропостачальника шляхом укладення нового договору про постачання електричної енергії споживачу (постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг) з новим електропостачальником (пункт 6.1.1 Правил).

За змістом пункту 6.1.3 Правил зміна електропостачальника за ініціативою споживача має бути завершена протягом періоду, що починається з дня повідомлення споживачем нового електропостачальника про наміри змінити попереднього електропостачальника, але у строк, що не перевищує 21 календарний день з дня вказаного повідомлення. Днем повідомлення споживачем про намір змінити електропостачальника вважається дата зафіксованого звернення споживача до нового електропостачальника щодо наміру укласти з ним договір про постачання електричної енергії споживачу. Якщо споживач має чинний договір про постачання електричної енергії споживачу з фіксованим терміном (строком) дії, з метою уникнення штрафних санкцій за дострокове розірвання договору з боку попереднього електропостачальника споживач повинен повідомити нового електропостачальника про намір укласти з ним договір про постачання електричної енергії споживачу за 21 календарний день до дати закінчення терміну (строку) дії чинного договору.

У Комерційній пропозиції № 5 від 01.07.2019 вказано, що у разі дострокового припинення (розірвання) договору про постачання електричної енергії за ініціативою споживача, постачальник нараховує штрафні санкції у розмірі повної вартості спожитої електричної енергії в розрахунковому періоді, що передував розрахунковому періоду, в якому здійснено дострокове розірвання/припинення договору.

З метою уникнення споживачем штрафних санкцій за дострокове розірвання/припинення договору з боку попереднього електропостачальника, споживач повинен повідомити діючого та нового електропостачальника про намір укласти з новим електропостачальником договір про постачання електричної енергії споживачу за 21 календарний день до дати закінчення терміну (строку) дії чинного договору (абзац 3 п. 6.1.3 ПРРЕЕ).

У Комерційній пропозиції № 5 від 01.07.2019 визначено строк дії договору - до 31.12.2022, що відповідає положенню п. 13.1 договору.

Судом встановлено, що відповідач ініціював зміну електропостачальника - 24.12.2020, в період коли діяв договір про постачання електричної енергії, укладений між сторонами на умовах Комерційної пропозиції № 5 від 01.07.2019.

Згідно з п. 13.5 договору зміна електропостачальника є підставою для припинення дії договору.

За загальним правилом зміна та розірвання господарських договорів допускається лише за згодою сторін в порядку, встановленому статтею 188 ГК України. Зміна та розірвання господарських договорів (припинення зобов`язання) саме в односторонньому порядку допускаються виключно з підстав, прямо передбачених відповідним законом або договором (аналогічну правову позицію викладено у постанові колегії суддів Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.07.2019 № 916/1684/18).

Враховуючи наведене, зазначені вище положення Закону України "Про ринок електричної енергії" та умови договору, споживач має право на одностороннє припинення договору у спосіб зміни електропостачальника.

Відповідно до п. 10 ч. 7 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" у договорі постачання електричної енергії споживачу визначаються, зокрема, умови припинення, пролонгації та розірвання договору, зокрема в односторонньому порядку споживачем у разі зміни електропостачальника, а також умови дострокового розірвання договору із зазначенням наявності чи відсутності санкції (штрафу) за дострокове розірвання договору.

Тобто, Законом не передбачено імперативного встановлення у договорі умови про застосування штрафної санкції за дострокове розірвання договору, зокрема в односторонньому порядку споживачем у разі зміни електропостачальника, проте, надано таке право сторонам договору.

Право постачальника - позивача у даному спорі стягувати штрафні санкції за дострокове розірвання договору за ініціативою споживача передбачене п. 13.3 договору, яким передбачено, що за умови дострокового розірвання договору за ініціативою споживача споживач зобов`язаний сплатити постачальнику передбачені обраною споживачем комерційною пропозицією штрафні санкції чи іншу фінансову компенсацію за дострокове розірвання договору.

Як зазначалось вище, Комерційною пропозицією № 5 від 01.07.2019 деталізовано умови дострокового розірвання договору із зазначенням наявності санкції (штрафу) за дострокове припинення (розірвання) договору та передбачено стягнення штрафу за сам факт дострокового припинення (розірвання) договору з ініціативи споживача.

При цьому, за змістом Комерційної пропозиції № 5 від 01.07.2019, у випадку попередження про зміну електропостачальника за 21 календарний день до дати закінчення терміну (строку) дії чинного договору, з урахуванням положень п. 6.1.3 Правил про строк процедури зміни електропостачальника, не застосовуватиметься стягнення штрафу у випадку дострокового розірвання/припинення договору з ініціативи споживача.

Суд апеляційної інстанції вважає, що викладена у Комерційній пропозиції № 5 від 01.07.2019 умова про застосування штрафу за дострокове припинення договору з ініціативи споживача, не суперечить приписам статті 59 Закону України "Про ринок електричної енергії", адже такою передбачено не лише те, що зміна електропостачальника споживачем здійснюється на безоплатній основі, а й те, що така зміна здійснюється у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку.

Аналогічно, п. 10.1 договору також передбачено, що зміна електропостачальника здійснюється відповідно до порядку, передбаченого ПРРЕЕ. А положення п. 6.1.3 Правил відповідають викладеному у Комерційній пропозиції № 5 від 01.07.2019 положенню щодо застосування штрафних санкцій.

Згідно з частиною 1 статті 230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Велика Палата Верховного Суду у справі № 904/4156/18 зазначила, що за змістом наведених положень ГК України господарське правопорушення може полягати як у порушенні нормативно встановлених правил здійснення господарської діяльності, так і у порушенні договірних зобов`язань. Господарсько-правова відповідальність за порушення договірних зобов`язань також поділяється на встановлену законом і договірну. Необхідною умовою для застосування такої відповідальності є визначення у законі чи у договорі управненої та зобов`язаної сторони, виду правопорушення, за вчинення якого застосовується відповідальність, штрафні санкції і конкретний їх розмір.

Відповідно до ч. 3 ст. 651 ЦК України, у разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим. А відповідно до ч. 2 ст. 653 ЦК України у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються.

Відтак, оскільки строк дії договору погоджений сторонами до 31.12.2022, а відповідач змінив електропостачальника у лютому 2021 року (тобто до закінчення строку дії договору), то мало місце дострокове розірвання договору, що має наслідком припинення дії договору з позивачем з ініціативи споживача.

Враховуючи, що ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено умови, які зазначаються у договорі постачання електричної енергії, якими є, зокрема, умови припинення та розірвання договору, зокрема в односторонньому порядку споживачем у разі зміни електропостачальника, а також умови дострокового розірвання договору із зазначенням наявності чи відсутності санкції (штрафу) за дострокове розірвання договору, та беручи до уваги, що Комерційною пропозицією № 5 від 01.07.2019 передбачено можливість стягнення штрафної санкції за факт дострокового припинення (розірвання) дії договору, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позивачем обґрунтовано заявлено позовні вимоги про стягнення штрафу. На зазначене суд першої інстанції не звернув уваги.

Необґрунтованим є висновок суду першої інстанції про те, що не зважаючи на те, що в абзаці 3 підпункту 6.1.3 ПРРЕЕ та Комерційній пропозиції № 5 вжито словосполучення «дострокове розірвання договору», положення цього абзацу та пропозиції не встановлюють умов, які споживач повинен дотриматися при достроковому розірванні договору, у зв`язку із зміною енергопостачальника.

Сума штрафу визначена позивачем виходячи з обсягу спожитої відповідачем електроенергії у січні 2021 року вартістю 32 124,13 грн., що відображено в розрахунку штрафу, долученому до позовної заяви. Наведене відповідає правилами визначення розміру штрафу, передбаченим Комерційною пропозицією № 5 від 01.07.2019.

Пунктами 1, 3 частини 1 статті 129 Конституції України одними з основних засад судочинства визначені рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст.73 ГПК України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно із п.1 ст.76 ГПК України суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

З огляду на все викладене вище в сукупності, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівенергозбут» підлягає до задоволення, рішення Господарського суду Львівської області від 31.05.2022 у справі №914/3644/21 слід скасувати у повному обсязі та прийняти нове рішення, яким позов задоволити повністю.

З огляду на скасування судом апеляційної інстанції рішення Господарського суду Львівської області від 31.05.2022 у справі №914/3644/21 та задоволення позову, судовий збір за розгляд справи в суді першої та апеляційної інстанції, а також інші витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на відповідача в порядку ст.129 ГПК України.

Керуючись ст.ст.129, 269, 270, 275, 277, 281, 284 Господарського процесуального кодексу України,

Західний апеляційний господарський суд ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівенергозбут» за № 4964/2/01 від 11.07.2022 (вх. № 01-05/1666/22 від 13.07.2022) задоволити.

2. Рішення Господарського суду Львівської області від 31.05.2022 у справі №914/3644/21 скасувати та прийняти нове рішення. Позов задоволити повністю.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТР-Транс» (81500, Львівська область, Львівський район, с. Черлянське передмістя, вул. Угрівська,72 код ЄДРПОУ 36686722) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівенергозбут» (79016,м. Львів, вул. Шевченка, 1, код ЄДРПОУ 42092130) 32 124,13 грн. штрафу, 2270,00 грн у відшкодування судового збору за подання позову та 3405,00 грн. у відшкодування судового збору за подання апеляційної скарги.

4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Строки та порядок оскарження постанов апеляційного господарського суду визначені в § 1 глави 2 Розділу IV ГПК України.

Головуючий суддя О.С. Скрипчук

Суддя М.Б. Желік

Суддя Н.М. Кравчук

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення07.11.2022
Оприлюднено09.11.2022
Номер документу107175863
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/3644/21

Постанова від 07.11.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Скрипчук Оксана Степанівна

Рішення від 30.05.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Трускавецький В.П.

Ухвала від 11.05.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Трускавецький В.П.

Ухвала від 11.04.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Трускавецький В.П.

Ухвала від 28.03.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Трускавецький В.П.

Ухвала від 28.02.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Трускавецький В.П.

Ухвала від 31.01.2022

Господарське

Господарський суд Львівської області

Трускавецький В.П.

Ухвала від 06.12.2021

Господарське

Господарський суд Львівської області

Трускавецький В.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні