Рішення
від 19.09.2022 по справі 521/21125/19
МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

УКРАЇНА

МАЛИНОВСЬКИЙРАЙОННИЙСУДМІСТАОДЕСИ


Справа 521/21125/19

Провадження 2/521/2816/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2022 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси в складі

судді - Маркарової С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Іськової В.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу

позивач : ОСОБА_1

відповідачі : ОСОБА_2

ФОП ОСОБА_3

предмет позову : припинення права інтелектуальної власності

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся із вищезазначеним позовом.

В обґрунтування своїх вимог позивач послався на те, що є власником прав інтелектуальної власності на фотографії, які були створені ним 17.04.2019 року.

Право інтелектуальної власності підтверджується наявністю у позивача оригіналів фотографій, які містять метадані - інформацію в електронній (цифровій) формі, що ідентифікує об`єкт авторського права і позивача як автора, а також відомості про режими зйомки, настройки камери, дату створення фотографії.

Позивач стверджував, що спірні фотографії використовуються без його згоди та без зазначення його імені як автора в мережі Інтернет на сторінці соціальної мережі Instagram.com, шляхом відтворення відповідачами фотографій на сторінці профілю користувача «іnwhitemedical» соціальної мережі Instagram.

Право на використання фотографій відповідачам шляхом укладення ліцензійних договорів не передавалось.

Відповідачі використовують спірні фотокартки для рекламування, продажу та просування сайту inwhite.ua.(медична продукція).

Позовними вимогами позивач визначив:

- визнання судом порушення права інтелектуальної власності позивача на фотографії

- заборону відповідачам використовувати в будь-який спосіб фотографії, видалення їх з сайту

- зобов`язання відповідачів солідарно відшкодувати майнову шкоду в розмірі 12 5190 грн. 00 коп., яка фактично є компенсацією згідно п. г статті 52 Закону України «Про авторське право і суміжні права»

- зобов`язати відповідачів солідарно відшкодувати моральну шкоду, компенсацію якої позивач визначив в 60000 грн. та яка полягає в стражданнях, хвилюваннях від використання спірних фотографій відповідачами

Позивач в процесі розгляду справи заяви про залишення позову без розгляду, відмову від позову не подавав.

Відповідач ОСОБА_2 скористався процесуальним правом надання відзиву, позов не визнав.

В обгрунтування своїх заперечень останній послався на те, що :

-достатніх доказів, що позивач є власником та автором фотографій в процесі розгляду справи позивачем не надано

-докази, що особи, які зображені на фото надали свою згоду на використання спірних фотографій позивачем у власних інтересах у тому числі, для отримання прибутку відсутні

- особи, що зображені на фото є особами, які безпосередньо брали участь у створенні фотографії, тобто брали творчу участь у її створенні

-особа, зображена на фото надала дозвіл на використання її зображень відповідачем

-факт заподіяння будь-якої шкоди позивачу, як обов`язкова передумова задоволення позову є голослівним твердженням позивача

Відповідач ФОП ОСОБА_3 процесуальним правом надання відзиву не скористалась.

З`ясувавши обставини справи, дослідивши докази, надані сторонами в обґрунтування своїх вимог та заперечень суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що в мережі Інтернет на сторінці профілю користувача «іnwhitemedical» соціальної мережі Instagram., розміщені фотографії, наведені у додатках 1-4 до позову.

Відповідачем ОСОБА_2 не оспорено, що він є користувачем зазначеної сторінки.

За відкритою інформацією, перевіреною судом ОСОБА_2 є засновником ТОВ "ІНВАЙТМЕДІКАЛ" (ЄДРПОУ: 44182105).

Згідно висновку експерта № 12992 ХНДС експертиз ім.Засл.проф Бокаріуса від 02.07.2019 року в соціальній мережі наявні фотографії візуально схожі на надані позивачем роздруківки на 3-х аркушах з фотокамери. На головній сторінці містяться графічні файли та контактна інформація в текстовому виді, а саме: номера мобільних телефонів та адреса веб-сторінки».

Так, спірні фотографії розміщені в мережі Інтернет на сторінці соціальної мережі Instagram.com, шляхом їх відтворення на сторінці профілю користувача «іnwhitemedical» соціальної мережі Instagram.

Висновок експерта відповідачами не спростований.

За ст.1 Закону України «Про авторське право і суміжні права» автор - фізична особа, яка своєю творчою працею створила твір.

Об`єктами авторського права є, зокрема, фотографічні твори (ст. 433 ЦК України).

Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення.

Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей.

Згідно ст.11 Закону України «Про авторське право і суміжні права», статей 435, 437 ЦПК України первинним суб`єктом, якому належить авторське право, є автор твору. За відсутності доказів іншого автором твору вважається особа, зазначена як автор на оригіналі або примірнику твору (презумпція авторства).

Особа, яка має авторське право (автор твору чи будь-яка інша особа, яка відповідно до договору або закону набула авторське майнове право на цей твір) для сповіщення про свої права може використовувати знак охорони авторського права.

Знак охорони авторського права проставляється на оригіналі і кожному примірнику твору.

Суб`єкт авторського права для засвідчення авторства (авторського права) на оприлюднений чи не оприлюднений твір, факту і дати опублікування твору чи договорів, які стосуються права автора на твір, у будь-який час протягом строку охорони авторського права може зареєструвати своє авторське право у відповідних державних реєстрах.

Відповіднодо ст.14Закону України«Про авторськеправо ісуміжні права», автору належать, зокрема, такі особисті немайнові права:

- вимагати визнання свого авторства шляхом зазначення належним чином імені автора на творі і його примірниках і за будь-якого публічного використання твору, якщо це практично можливо

- протидіяти будь-якому перекрученню будь-якому посяганню на твір, що може зашкодити честі і репутації автора.

Особисті немайнові права автора не можуть бути передані (відчужені) іншим особам.

За ст. 15 вищевказаного закону до майнових прав автора (чи іншої особи, яка має авторське право) належать:

а) виключне право на використання твору;

б) виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами.

В прядку статей 50-52 закону при порушеннях будь-якою особою авторського права і (або) суміжних прав, передбаченихстаттею 50цього Закону суб`єкти авторського права і (або) суміжних прав мають право, зокрема :

- вимагати визнання та поновлення своїх прав, у тому числі забороняти дії, що порушують авторське право і (або) суміжні права чи створюють загрозу їх порушення;

- звертатися до суду з позовом про поновлення порушених прав та (або) припинення дій, що порушують авторське право та (або) суміжні права чи створюють загрозу їх порушення

- подавати позови до суду про відшкодування моральної (немайнової) шкоди

- подавати позови до суду про відшкодування збитків (матеріальної шкоди), включаючи упущену вигоду, або стягнення доходу, отриманого порушником внаслідок порушення ним авторського права і (або) суміжних прав, або виплату компенсаці

За захистом свого авторського права і (або) суміжних прав суб`єкти авторського права та суміжних прав мають право звертатися в установленому порядку до суду та інших органів відповідно до їх компетенції.

Відповідно до правової позиції ВГСУ від 18.04.2017 року по справі №№918/216/16 майнова відповідальність за порушення авторського права і (або) суміжних прав настає за наявності певних, установлених законом, умов:

- фактупротиправноїповедінки особи (наприклад, вчинення дій, передбачених статтями50та52 Закону № 3792-ХІІ)

- шкоди, завданої суб`єкту авторського трава і (або) суміжних прав

- причинно-наслідкового зв`язку між завданою шкодою та протиправною поведінкою особи; вини особи, яка завдала шкоди»

При вирішенні спору суд враховує, що в порядку ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом та несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням ею процесуальних дій.

Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, лише сприяє учасникам удового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Так, принципу змагальності сторін при захисті авторського права і (або) суміжних прав :

Позивач повинен довести суду :

1. належність йому авторського права та/або суміжних прав чи права на їх захист

2. факт використання об`єктів даних прав відповідачем

3. в разі заявлення вимог про відшкодування шкоди - розмір шкоди і причинно-наслідковий зв`язок між завданою шкодою та діями відповідача

Відповідач, у свою чергу, має довести суду :

1. додержання ним вимог ЦК України, Закону № 3792 та Закону № 2415 при використанні ним твору та/або об`єкта суміжних прав; в іншому разі фізична або юридична особа визнається порушником авторського права та/або суміжних прав і для неї настають наслідки, передбачені цими законодавчими актами.

2. спростувати визначену цивільним законодавством презумпцію винного заподіяння шкоди (статті 614, 1166 ЦК України)

Зазначене узгоджується із постановою Верховного Суду від 15.02.2022 року у справі № 910/3419/21.

Відомості авторства позивача на оригіналі спірних фотографій, зокрема, знак охорони авторського права відсутній.

Доказів на підтвердження реєстрації авторського права позивача щодо предмету спору у відповідних державних реєстрах позивачем суду не надано.

Висновок експерта № 12992 спірну обставину авторства позивача не доводить.

Належність фотокамери позивачу та здійснення фотозйомки саме позивачем 17.04.2019 року не знайшли свого підтвердження в процесі розгляду справи, договір на проведення фотосесії відсутній.

Сам по собі факт розміщення спірних фотографій на сторінці профілю користувача «іnwhitemedical» соціальної мережі Instagram. порушеного права позивача згідно Закону України «Про авторське право і суміжні права», протиправної поведінки відповідачів не підтверджує.

Розмір шкоди (як майнової, так і моральної) та причинно-наслідковий зв`язок між завданою шкодою та діями відповідачів не вмотивовані позивачем, жодними доказами не підтверджені.

Враховуючи викладене, підстави для задоволення позову - відсутні.

Керуючись Главою9РозділуІІІ ЦПК України,-

ВИРІШИВ:

В позові - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки передбачені ст.ст. 354,355 ЦПК України: Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до апеляційного суду Одеської області через Малиновський районний суд м.Одеси.

Суддя: С.В. Маркарова

Повний тексрішення виготовлений3.10.2022 року

19.09.22

СудМалиновський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення19.09.2022
Оприлюднено14.11.2022
Номер документу107257964
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо прав інтелектуальної власності, з них: щодо авторських прав

Судовий реєстр по справі —521/21125/19

Рішення від 19.09.2022

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Маркарова С. В.

Ухвала від 17.06.2022

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Маркарова С. В.

Ухвала від 18.04.2022

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Маркарова С. В.

Постанова від 20.03.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Князюк О. В.

Ухвала від 20.03.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Князюк О. В.

Ухвала від 04.02.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Князюк О. В.

Ухвала від 11.01.2022

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Герман О. С.

Ухвала від 12.11.2021

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Герман О. С.

Ухвала від 05.07.2021

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Герман О. С.

Ухвала від 02.03.2020

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Маркарова С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні