РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2022 року
м. Рівне
Справа № 569/10951/21
Провадження № 22-ц/4815/1165/22
Рівненський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючий суддя: Боймиструк С.В.;
судді: Вейтас І.В., Хилевич С.В.,
секретар судового засідання: Ковальчук Л.В.,
учасники справи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні з викликом учасників справи апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 01 липня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівнетеплоенерго», треті особи Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , Приватне мале підприємство Виробничо-комерційна фірма «М.В.Меридіан», ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 про захист прав споживача шляхом зобов`язання здійснити перерахунок опалювальної площі,
В С Т А Н О В И В :
У травні 2021 року ОСОБА_3 звернулася до Рівненського міського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" в якому просить зобов`язати ТОВ "Рівнетеплоенерго" здійснити перерахунок вартості наданих послуг з централізованого опалення у будинку АДРЕСА_1 з листопада 2017 року до квітня 2021 року включно відповідно до показників будинкового приладу обліку теплової енергії, включивши в реєстр опалювальних площ вказаного будинку наступні нежитлові приміщення: перукарні площею 166,3 кв. м, що належить ОСОБА_6 , магазину площею 293,3 кв.м, що належить Приватному малому підприємству Виробничо-комерційна фірма "М.В.Меридіан", підвалу та першого поверху магазину продтоварів площею 400,7 кв. м, що належать на праві спільної часткової власності ОСОБА_8 (1/2 частина) та ОСОБА_9 (1/2 частина), магазину госптоварів площею 151,7 кв. м, що належить ОСОБА_4 , магазину автозапчастин площею 76,6 кв. м, що належить ОСОБА_5 .
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що балансоутримувачем багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 . З 20.11.2017 року послуги відповідача з централізованого теплопостачання житлових і нежитлових приміщень у будинку АДРЕСА_1 оплачуються споживачами за показниками теплового лічильника. Відповідачем до реєстру опалювальних площ по багатоквартирному будинку АДРЕСА_1 не внесено та не враховано всі опалювальні площі, а саме:
1.нежитлові приміщення цокольного поверху загальною площею 166,3 кв. м, власником яких є ОСОБА_6 , з якихвраховано лише приміщення перукарні площею 90,2 кв.м;
2.нежитлові приміщення цокольного поверху магазину загальною площею 293,3 кв. м, власником яких є ПМП ВКФ "М.В.Меридіан";
3.нежитлові приміщення підвалу та першого поверху магазину продтоварів загальною площею 400,7 кв.м, власником яких є ОСОБА_8 (1/2 частина) та ОСОБА_9 (1/2 частина);
4.нежитлові приміщення першого поверху магазину госптоварів загальною площею 151,7 кв. м, власником яких є ОСОБА_4 ;
5.нежитлові приміщення першого поверху магазину автозапчастин загальною площею 76,6 кв. м, власником яких є ОСОБА_5 .
Відтак на думку Позивачки, Відповідач відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 рокузобов`язаний здійснити перерахунок опалювальної площі в багатоквартирному будинку АДРЕСА_1 шляхом включення вищевказаних приміщень до реєстру опалювальних площ.
Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 01 липня 2022 року в задоволенні позову відмовлено.
На рішення суду позивачкою подано апеляційну скаргу, де покликається на його незаконність та необґрунтованість, які полягали в неповному з`ясуванні обставин, що мають значення для справи, порушенні норм процесуального права та неправильному застосуванні норм матеріального права.
Зазначає, що під час розгляду справи судом встановлено недоведеність відповідачем факту відключення спірних приміщень від мережі централізованого опалення з додержанням передбачених законодавством вимог. Проте, відмовляючи у задоволенні, суд виходив з того, що не надано доказів виконання ОСББ "Прометей" п. 3 Прикінцевих та Перехідних положень ЗУ "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", який вказує на можливість співвласників багатоквартирного будинку або іншої будівлі, де налічуються два або більше споживачів,визначити свійпорядок розподілуміж споживачамиобсягів спожитиху будівлікомунальних послугвідповідно доположеньстатті 10цьогоЗакону,а такожприйняти рішенняпро незастосуванняположеньчастини п`ятоїстатті10цього Законупри розрахункахза житлово-комунальніпослуги увідповідному будинку,будівлі до затвердження центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг.
Вважає такий висновок зроблено судом з порушенням норм процесуального права, адже на такі обставини не посилалась жодна зі сторін у справі, у зв`язку з чим дане питання не було предметом розгляду під час судового засідання. Крім того вказана норма не зобов`язує співвласників багатоквартирного будинку визначити свій порядок розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, а також приймати рішення про незастосування положень ч.5 ст.10 ЗУ "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання".
Також вказує, що споживач має право звернутися до відповідних уповноважених державних органів за захистом порушених прав щодо якості надання комунальних послуг та/або послуг з управління багатоквартирним будинком.
На підставі викладеного просить скасувати рішення місцевого суду та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
У відзиві на апеляційну скаргу, ТОВ "Рівнетеплоенерго" спростовує наведені апелянтом доводи, вважає оскаржуване рішення законним та обґрунтованим, просить відхилити апеляційну скаргу та залишити оскаржуване рішення без змін. Товариство стверджувало, що власники спірних приміщень фактично не користуються послугами з централізованого опалення та гарячого водопостачання тобто, не єспоживачами послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання. Однак, оскільки через вказані приміщення проходять транзитні трубопроводи, то з власниками приміщень укладені відповідні договори, які передбачають оплату за теплову енергію, що проходить по цим трубопроводам.
Частиною 1 ст. 367 ЦПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
За результатами апеляційного розгляду, апеляційний суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Згідно ст.1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про теплопостачання», споживач теплової енергії - фізична особа, яка використовує теплову енергію. Теплова енергія - товарна продукція, що виробляється на об`єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу. Система централізованого теплопостачання - сукупність джерел теплової енергії, магістральних та місцевих (розподільчих) теплових мереж, що об`єднані між собою та використовуються для теплозабезпечення споживача. Теплоносій - рідка або газоподібна речовина, що циркулює у трубах або каналах і передає теплову енергію в системах теплопостачання, опалення, вентиляції та технологічних установках.
Згідно рішення Рівненської міської ради від 26.06.2012 №2113, житловий будинок АДРЕСА_1 передано на баланс ОСББ «Прометей» (а.с.26).
ТОВ «Рівнетеплоенерго» почало здійснювати постачання теплової енергії до будинку АДРЕСА_1 з жовтня 2013 року, зокрема і ужитлове приміщення кв. АДРЕСА_2 , споживачем та власником якої є позивачка ОСОБА_3 (а.с.4).
20 листопада 2017 року в тепловому вузлі будинку був встановлений загально будинковий прилад обліку теплової енергії.
Згідно ч.1 ст.10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»,у будівлях, зазначених у частинахдругійітретійстатті 4 цього Закону, обсяг відповідноїкомунальної послуги,визначений задопомогою вузлакомерційного обліку (а у випадках, передбаченихчастиною другоюстатті 9 цього Закону, - за розрахунковим або середнім споживанням), розподіляється міжусіма споживачами з урахуванням показань вузлів розподільного обліку, приладів - розподілювачів теплової енергії відповідно до частин другої - четвертої цієї статті.
Як вбачається з матеріалів справи, листом від 04.01.2018№04-05/53/53ТОВ «Рівнетеплоенерго» на адресу голови ОСББ «Прометей» надіслано реєстр опалювальнихплощ житлових та нежитлових приміщень б. АДРЕСА_1 , де зазначено 244 квартири та перукарня (90,2 м.кв.) загальною площею 6118,50 м. кв..Вказано,що черезмагазини « ІНФОРМАЦІЯ_1 »,« ІНФОРМАЦІЯ_2 »,« ІНФОРМАЦІЯ_3 » тамагазин ФОП ОСОБА_8 проходять транзитні стояки.(а.с.5).
Згідно з пунктом 6.3.4. ДБН В.2.5-67:2013 Опалення, вентиляція та кондиціонування, опалення слід проектувати з урахуванням теплового балансу між тепловтратами та теплонадходженнями, у тому числі теплоти, що регулярно надходить у приміщення від трубопроводів.
Отже, відсутність радіаторів опалення в приміщенні не означає відсутність споживання власником послуг з централізованого опалення, оскільки наявність транзитних стояків в приміщенні свідчить про надходження тепла до нього.
Згідно довідки голови ОСББ«Прометей» №15 від 04.02.2022 року в б. АДРЕСА_1 , з урахуванням нежитлових приміщень третіх осіб по справі та повної площі перукарні в 166,8 м.кв., опалювальна площа складає 7072,2 м.кв.(а.с. 147).
Листом №02-05/684/687 від 19.03.2018 ТОВ «Рівнетеплоенерго» повідомило голову ОСББ «Прометей», що з ФОП ОСОБА_6 укладенаугода наспоживання тепловоїенергії наприміщення уяких наявнінагрівальні приладивід системцентралізованого опалення, а іншим власникам нежитлових приміщень, які розташовані в цокольному поверсі багатоквартирного будинку на АДРЕСА_1 та у яких відсутні нагрівальні прилади, були розроблені та надані технічні завдання на розробку техніко-економічного розрахунку витрат теплової енергії транзитними трубопроводами, що проходять у вказаних вище приміщеннях, а саме: магазин « ІНФОРМАЦІЯ_2 » - ПМП ВКФ «МВ Меридіан»; магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » - ФОП ОСОБА_5 , - магазин « ІНФОРМАЦІЯ_3 » - ФОП ОСОБА_4 ; нежитлове приміщення - власник ОСОБА_8 .
З вищезазначеними власниками нежитлових приміщень укладені договори на споживання теплової енергії згідно розрахунку витрат теплової енергії транзитними трубопроводами, які проходять у вказаних вище приміщеннях(а.с.9-10).
З листаУправлінням Житлово-комунальногогосподарства ВиконкомуРівненської міськоїради №323-12від 04.04.2018вбачається,що ОСОБА_6 звертався до Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання (далі - комісія) щодо відключення нежитлового приміщення у вказаному будинку, на що отримав відповідь з роз`ясненням про порядок відключення споживачів від мереж центрального опалення. ПМП ВКФ«М.В.Меридіан» зверталося до Комісії щодо відключення від мереж ЦО нежитлового приміщення та відповідно до постанови Рівненського міського суду від 22.09.2008 отримало дозвіл на відключення. Акт про відключення даного приміщення від мереж ЦО на затвердження комісії не подавався. ОСОБА_8 та ОСОБА_9 не зверталися до комісії щодо відключення від мереж ЦО нежитлового приміщення у вищевказаному житловому будинку. ОСОБА_4 зверталася до комісії щодо відключення нежитлового приміщення, на що отримала відповідь з роз`яснення про порядок відключення споживачів від центрального опалення. ОСОБА_5 зверталася до комісії щодо відключення нежитлового приміщення, на що отримала відповідь з роз`яснення про порядок відключення споживачів від мереж центрального опалення (а.с.16).
Голова ОСББ «Прометей» ОСОБА_2 пояснила в засіданні, що загальні зборів жильців (споживачів) будинку не проводились і відповідно нікому з третіх осіб дозволу навідключення від централізованого теплопостачання будинку рішенням зборів не надавалось.
Як слідує з вищенаведеного, жоден з залучених до справи третіх осіб власників нежитлових приміщень в б. АДРЕСА_1 , не провів відключення свого приміщення від централізованого опалення будинку у встановленому п.24-28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затвердженого постановою КМУ від 21 липня 2005 р. № 630 та відповідно до розділу 2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 22.11.2005 N 4 та зареєстрованого в Мінюсті за № 1478/11758.
В матеріалах справи відсутні рішення Міжвідомчої комісії з цих питань та не подані затверджені комісією Акти провідключення цих споживачів від централізованого опалення в будинку, виконаного спеціалізованою організацією визначеною згаданою комісією.
Отже, відключення від централізованого опалення третіх осіб власників нежитлових приміщень будинку фактично відбулось самовільно, про що не могло не знати Товариство ітакого дозволувідповідач немав повноваженьнадати самостійно,зокрема йпри укладенніз нимидоговорів зтеплопостачання (транзитнідоговори) (а.с. 5-7).
Згідно з п. 25(діючих на той час) Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМ України № 630 від 21.07.2005р., самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Належні третім особам нежитлові приміщення, знаходяться у житловому будинку та відповідно мають загальну систему опалення з житловим будинком. Теплові мережі житлового будинку (у тому числі трубопроводи та стояки) входять до складу приладів, що використовують теплову енергію (теплоносій) для потреб опалення та є складовою частиною єдиного технологічного процесу теплоспоживання.
Частиною першою ст. 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
ЦК України закріплено, що свобода договору відноситься до загальних засад цивільного законодавства (стаття 3), а сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (стаття 627);
Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (стаття 204)
Між відповідачем та третіми особами власниками нежитлових приміщень укладені договори про надання послуги з теплопостачання теплової енергії:
01.10.2016 року з ФОП ОСОБА_4 (магазин " ІНФОРМАЦІЯ_3 ");
ІНФОРМАЦІЯ_4 з ПМП ВКФ "М.В. Меридіан" (магазин "Наш край");
16.11.2017 року з ФОП ОСОБА_5 (магазин " ІНФОРМАЦІЯ_1 ")
25.02.2019 року з ФОП ОСОБА_6 укладено додаткову угоду №3 до укладеного договору на постачання теплової енергії на приміщення від 01.10.2013 року згідно якого послуги з теплопостачання надавались на опалювальну площу приміщення збільшились з 90,20 м2, до 165.10 м2.
01.07.2021 року по магазину " ІНФОРМАЦІЯ_5 ", площею 402,9 м2 (згідно технічного паспорта "А-9" від 04.07.2012 року) був укладенийдоговір зіспоживачем ОСОБА_7 .
Зі змісту вказаних договорів вбачається, що сторони дійшли згоди про оплату теплової енергії, що надходить у нежитлові приміщення під час постачання теплової енергії транзитними трубопроводами.
Виходячи з наведеного відповідач ТОВ «Рівнетеплоенерго» суперечить сам собі стверджуючи в відзиві на апеляційну скаргу, що власники нежитлових приміщень не користуються послугами з централізованого опалення та відключені від її системи, а займана ними площа нежитлових приміщень не впливає на вартість централізованого опалення для споживачів багатоквартирного будинку.
Колегія суддів зауважує, що укладення таких договорів з третіми особами по справі автоматично не виключає належніїм приміщенняз реєструопалювальних площ та не змінює встановлений порядок нарахування оплати (показники приладу обліку теплової енергії / на загальну опалювальну площу х площу конкретного споживача), оскільки це прямо порушує права позивачки, як споживача послуг, штучно завищуючи оплату за отримані послуги з теплопостачання.
Укладені договори відповідачем ТОВ «Рівнетеплоенерго» з третіми особами по справі-власниками нежитлових приміщень не оскаржувалися та не є предметом спору і надавати їм оцінку немає необхідності.
Необхідність враховувати ТОВ «Рівнетеплоенерго» займану третіми особами по справі нежитлову площу при нарахуванні позивачці розміру оплати за спожиту нею теплову енергію не несе ніяких додаткових зобов`язань для них поза укладеними ними договорами на теплопостачання, оскільки відносини з оплати за теплопостачання між ними вже врегульовані договорами. Для позивачки врахування площ нежитлових приміщень третіх осіб в загальну опалювальну площу має суттєве значення, що фактично й ініціювало цей спір.
Метою вирішення цього спору не є бажання позивачки покласти частину своїх витрат за надання послуг з централізованого опалення на власників нежитлових приміщень, а навпаки уникнути надлишкових витрат нарахованих на опалення своєї квартири в зв`язку з виключенням опалювальних площ нежитлових приміщень третіх осіб по справі з загальної опалювальної площі будинку.
Відносини відповідача зі споживачами з надання послуг з централізованого опалення регулювались діючими на той час Правилами затвердженимипостановою КМУвід 21 липня 2005 року № 630.
Зі змісту п. 12 Правил, вбачається, що у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно опалюваній площі (об`єму) квартири.
Після встановлення в будинку вузла обліку теплової енергії та укладення ТОВ «Рівнетеплоенерго» з власниками нежитлових приміщень договорів про надання послуг з постачання теплової енергії (транзитних договорів), загальна опалювальна площа всього будинку не змінилась і у відповідача не булопідстав займану третіми особами - опалювальну площу (майже 1000 кв.м) виключати з загальної опалювальної площі.
Незначні розбіжності в площах нежитлових приміщень розглядуваних по справі є наслідком невиконання третіми особами - власниками цих приміщень вимог та завдань ЦПК, щодо явки до суду та надання оригіналів документів.
Зменшення опалювальної площі в будинку для проведення розрахунків з позивачкою з фактичних 7072,2 м.кв. на 6118,5 м.кв., збільшило значення вартості опалення 1 умовного м.кв. по будинку й зокрема по квартирі позивачки.
Тобто, порушення прав споживача за захистом якого ОСОБА_3 звернулась до суду знайшло своє підтвердження, а тому її позов підлягає до задоволення.
За таких обставин, місцевий суд порушив норми матеріального та процесуального права, неповно з`ясував обставини, які мають значення для справи, його висновки не відповідають обставинам справи, а тому апеляційна скарга підлягає до задоволення, а рішення суду першої інстанції до скасування з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, судові витрати в виді сплаченого судового збору підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст. 374-376, 381-384, 389-391 ЦПК України, апеляційний суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 01 липня 2022 року скасувати та ухвалити нове рішення.
Позов ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівнетеплоенерго», треті особи Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , Приватне мале підприємство Виробничо-комерційна фірма «М.В.Меридіан», ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 про захист прав споживача шляхом зобов`язання здійснити перерахунок опалювальної площі задовольнити.
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Рівнетеплоенерго» здійснити перерахунок вартості наданих ОСОБА_3 послуг з централізованого опалення в кв. АДРЕСА_3 з листопада 2017 року до квітня 2021 року (включно) відповідно до показників будинкового приладу обліку теплової енергії, включивши в реєстр опалювальних площ вказаного будинку наступні нежитлові приміщення:
перукарню площею 166,3 м.кв., що належить ОСОБА_6 ;
магазину площею 293,3 м.кв. що належить Приватному малому підприємству Виробничо-комерційна фірма «М.В.Меридіан»;
підвалу та першого поверху магазину продтоварів площею 400,7 кв.м, що належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_8 (1/2 частина) та ОСОБА_9 (1/2 частина);
магазину госптоварів площею 151,7 м.кв., що належить ОСОБА_10 ;
магазину автозапчастин площею 76,6 м.кв., що належить ОСОБА_5 .
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови виготовлений 09 листопада 2022 року.
Головуючий: С.В. Боймиструк
Судді: І.В. Вейтас
С.В. Хилевич
Суд | Рівненський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.11.2022 |
Оприлюднено | 16.11.2022 |
Номер документу | 107293030 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Рівненський апеляційний суд
Боймиструк С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні