Справа № 144/1175/16-ц
Провадження № 22-ц/801/1769/2022
Категорія: 21
Головуючий у суді 1-ї інстанції Герман О. С.
Доповідач:Ковальчук О. В.
УХВАЛА
15 листопада 2022 рокуСправа № 144/1175/16-цм. Вінниця
Вінницький апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
судді-доповідача Ковальчука О. В.,
суддів: Сала Т. Б., Берегового О.Ю.,
за участі секретаря Луцишина О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 доПриватного підприємства«ЗІС»,третя особана сторонівідповідача Відділ Держгеокадастру у Теплицькому районі Вінницької області, про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою,
за апеляційною скаргою Приватного підприємства «ЗІС», поданою його представником адвокатом Притулою Василем Леонідовичем, на рішення Теплицького районного суду Вінницької області, ухвалене у цій справі 28липня 2022року в смт. Теплик суддею цього суду Германом О. С., зі складанням його повного тексту 05 серпня 2022 року,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького апеляційного суду перебуває вказана справа за апеляційною скаргою Приватного підприємства «ЗІС» (далі - ПП «ЗІС»), поданою його представником адвокатом Притулою Василем Леонідовичем, на рішення Теплицького районного суду Вінницької області від 28 липня 2022 року.
Ухвалою Вінницького апеляційного суду від 20вересня 2022 року відкрито провадження у справі, а ухвалою цього ж суду від 11жовтня 2022 року призначено справу до розгляду на 15 листопада 2022 року.
09 листопада 2022 року на адресу суду надійшло клопотання представника ПП «ЗІС» адвоката Притули В.Л. про зупинення провадження у справі на підставі пункту 10 частини першої статті 252 ЦПК України до закінчення касаційного перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 513/879/19 з тих підстав, що ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 04 серпня 2022 року вказану справу прийнято до розгляду, а правовідносини у цій справі та справі, що переглядається Вінницьким апеляційним судом, є подібними.
Перевіривши доводи заявленого клопотання та матеріали справи, апеляційний суд дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню з огляду на таке.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 30 червня 2021 року відкрито провадження у справі № 513/879/19.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 01 червня 2022 року цю ж справу передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Обґрунтовуючи підстави для передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду вказав наступне:
«принцип верховенства права передбачає необхідність правової визначеності та з метою дотримання балансу прав та інтересів сторін Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду вважає необхідним відступити від висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постановах Великої Палати Верховного Суду від 15 січня 2020 року у справі № 322/1178/17 (провадження № 14-338цс19), від 16 червня 2020 року у справі № 145/2047/16-ц (провадження № 14-499цс19), від 23 червня 2020 року у справі № 696/1693/15-ц (провадження № 14-737цс19), про те, що проведення державної реєстрації речового права оренди земельної ділянки на підставі вказаного договору оренди землі не може підмінити державну реєстрацію самого договору (державна реєстрація речового права не є державною реєстрацією договору оренди землі), а тому не може впливати на момент набрання чинності договором оренди землі, укладеним до 01 січня 2013 року. Отже, оскільки ДСП не здійснило державну реєстрацію договору оренди землі, договір між позивачем та відповідачем чинності не набрав і, відповідно вказане сільськогосподарське підприємство не набуло прав орендаря за спірним договором оренди землі. У той же час, хоча стаття 31 Закону № 161-XIV регулює питання припинення договору оренди землі, проте договір оренди земельної ділянки чинності не набрав відтак підстав для задоволення позовних вимог щодо його припинення не вбачається.
Також підлягає вирішенню виключна правова проблема, яка полягає у такому:
1)чи допускає цивільне законодавство у зобов`язальних правовідносинах поведінку учасників цивільних правовідносин, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці і проявляється у тому, що така поведінка не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них?
2) яким чином суд має кваліфікувати поведінку сторони зобов`язального правовідношення, у разі коли одна сторона договору прийняла виконання від іншої сторони, а після цього посилається на недійсність такого договору або його неукладеність. Якщо поведінка сторони давала іншій стороні підстави вважати, що договір є дійсним (виконувався належним чином сторонами протягом тривалого часу), то наступне висунення вимог про його недійсність або неукладеність свідчить про зловживання цивільним правом?
3)підписання додаткових угод про внесення змін до окремих умов договору, ділове листування щодо договору можуть свідчити про наявність у сторони волі на виконання договору надалі, що дозволяє контрагенту покладатися на дійсність угоди. Чи має суд, оцінюючи дії учасника стосовно добросовісності, враховувати не лише сам факт виконання, а й волю сторін на виконання договору і досягнення відповідних їй правових наслідків?»
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 04 серпня 2022 року прийнято до розгляду вказану справу та призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними в ній матеріалами на 14 вересня 2022 року у приміщенні Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 8.
У пункті 10 частини першої статті 252 ЦПК України встановлено, що у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (у іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі. Відповідно до пункту 14 частини першої статті 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому пунктом 10 частини першої статті 252 цього Кодексу до закінчення перегляду в касаційному порядку.
Предметом позовуу справі,що переглядаєтьсяВінницьким апеляційнимсудом,євимога позивачапро усуненняз бокувідповідача перешкоду здійсненніним правакористування тарозпорядження земельною ділянкою шляхом зобов`язання його повернути їй земельну ділянку. Одним із доводів апеляційної скарги, який підлягає перевірці при апеляційному провадженні, є те, що матеріали справи містять докази отримання протягом тривалого періоду часу спадкодавцем позивача ОСОБА_2 орендної плати від ПП «ЗІС» за користування ним земельною ділянкою, що свідчить про її вільне волевиявлення на укладення договору оренди землі. За таких обставин поведінка її спадкоємця ОСОБА_3 є недобросовісною, оскільки вона знала, що у 2006 році її матір уклала договір оренди з ПП «ЗІС» та отримувала орендну плату з 2006 року і до її смерті, а після успадкування земельної ділянки вирішила укласти договір оренди з ТОВ «Теплик Агро», оскільки воно запропонувало їй більшу орендну плату, що фактично спонукало її звернутися до суду із названим позовом.
Враховуючи наведене, правовідносини у даній справі є подібними до правовідносин у справі № 513/879/19, яка передана на розгляд Великої Палати Верховного Суду, а тому колегія суддів вважає за необхідне зупинити апеляційне провадження у справі до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи № 513/879/19.
Керуючись пунктом 10 частини першої статті 252, пунктом 14 частини першої статті 253, статтею 260 ЦПК України, апеляційний суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника Приватного підприємства «ЗІС» адвоката Притули Василя Леонідовича задовольнити.
Зупинити апеляційне провадження у справі № 144/1175/16-ц за позовом ОСОБА_1 доПриватного підприємства«ЗІС»,третя особана сторонівідповідача Відділ Держгеокадастру у Теплицькому районі Вінницької області, про усуненняперешкод укористуванні земельноюділянкою до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи № 513/879/19.
Ухвала набирає законної сили з дня її постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий О. В. Ковальчук
Судді : Т. Б. Сало
О. Ю. Береговий
Суд | Вінницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2022 |
Оприлюднено | 18.11.2022 |
Номер документу | 107336478 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою |
Цивільне
Вінницький апеляційний суд
Ковальчук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні