Доманівський районний суд Миколаївської області
вул. Центральна, 35 м. смт. Доманівка Доманівський район Миколаївська область Україна 56400
e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua
Справа № 475/1421/19 Провадження № 1-кс/475/139/22
У Х В А Л А
21.11.2022смт. Доманівка
Слідчий суддя Доманівського районного суду Миколаївської області ОСОБА_1 ,за участю секретаря ОСОБА_2 ,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Доманівка, в порядку письмового провадження, скаргу ТОВ "Рельєф Агро," інтереси якого представляє адвокат ОСОБА_3 на відмову прокурора у проведенні негласних слідчих розшукових дій,
встановила:
Адвокат ОСОБА_3 , який представляє інтереси ТОВ "РельефАгро" звернувся до суду зі скаргою на відмову прокурора у проведенні негласних слідчих розшукових дій, в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12019150210000405 від 27.07.2022р. за ознаками ч. 4 ст.185 КК України.
В скарзі заявник посилається на те, що 18.10.2022р. представником потерпілого прокурору було подано клопотання про проведення негласних слідчих розшукових дій, а саме проведення огляду місця події, в ході якого здійснити відібрання зразків зерна озимої пшениці врожаю 2022р. сорту "Подолянка" вид "безоста" на земельних ділянка, належних ТОВ "Рельєф Агро" в рамках кримінального провадження за №12019150210000405 від 27.07.2022р. за ознаками ч 4 ст.185КК України.
Постановою прокурора від 26.10.2022р. в задоволені клопотання було відмовлено.
Прокурор в постанові відмовляючи у задоволенні клопотання послався на те,що у органа досудового розслідування відсутня необхідінсть у проведенні слідчих дій у вигляді огляду земельних ділянок та здійснення відібрання зразків зерна пшениці врожаю 2022року .
З постановою прокурора заявник не згоден , вважає її необгрунтованою і такою, щопідлягає скасуванню.
Заявник в судове засідання не з"явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду справи належним чином був повідомлений.
Прокурор в судове засідання надав заяву, в якій просив скаргу розглянути в порядку письмового провадження та враховуючи, що постановою заступника керівника Миколаївської обласної прокуратури від 08 листиопада 2022р. здійснення досудового розслідування кримінального провадження передано слідчому відділу Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області, скаргу ОСОБА_4 повернути без розгляду, надавши йому можливість звернутися до іншого суду , у зв"язку із зміною підсудності.
Дослідивши матеріали скарги та постанову заступника керівника Миколаївської обласної прокуратури ОСОБА_5 від 08.11.2022р., суд приходить до наступного висновку.
Згідно зі ст. 218 КПК України досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення. Спори про підслідність вирішує керівник органу прокуратури вищого рівня.
Відповідно до ст. 306 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими ст. 318 - 380 цього кодексу, з урахуванням положень Глави 26 КПК України.
Кримінальним процесуальним кодексом України не визначена територіальна підсудність скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора під час досудового розслідування, оскарження яких регламентоване главою 26 цього Кодексу. Однак, виходячи зі змісту положень п. 18 ч. 1 ст. 3, ч. 6 ст. 9, ч. 2 ст. 132 КПК України скарги в порядку ст. 303 КПК України подаються до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування кримінального провадження, якого стосується скарга.
Беручи до уваги положення ст. 32 КПК України , суд приходить до висновку, що подання скарги до суду, не за місцем розташування органу або роботи посадової особи, рішення, дії чи бездіяльність якої оскаржується, є порушенням територіальної підсудності.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 5 КПК України процесуальна дія проводиться, а процесуальне рішення приймається згідно з положеннями цього Кодексу, чинними на момент початку виконання такої дії або прийняття такого рішення.
За приписами ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу. При цьому органом досудового розслідування в конкретному кримінальному провадженні, враховуючи системний аналіз положень п. 8 ч. 1 ст. 3 КПК України та ч. 1 ст. 38 КПК України, є не сам правоохоронний орган, до складу якого входить відповідний підрозділ, а його підрозділ (управління, відділ) визначений у ч. 1 ст. 38 КПК України.
З урахуванням вказаних приписів, судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час досудового розслідування підлягає здійсненню слідчим суддею першої інстанції, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Окрім того, у пункті 3 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 223-558/0/4-13 від 05.04.2013 роз`яснено, що прямої вказівки щодо підсудності розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування (окрім підсудності Вищого антикорупційного суду) норми закону не містять, але виходячи з того, що законодавець у більшості випадків прямо зазначає, що судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час досудового розслідування здійснюється слідчим суддею суду першої інстанції, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, що здійснює досудове розслідування (ч. 7 ст. 100, ч. 2 ст. 132, ч. 1 ст. 184, ч. 1 ст. 192, ч. 2 ст. 199, ч. 1 ст. 201, ч. 3 ст. 244), то, з урахуванням положень ч. 6 ст. 9 КПК України таке правило підлягає застосуванню й до розгляду скарг, клопотань, територіальна підсудність щодо яких прямо не визначена процесуальним законом (зокрема ч. 1 ст. 306 КПК України).
Таким чином, скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора розглядаються за правилами Глави 26 КПК України слідчим суддею місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, з урахуванням вимог статей 32, 33 КПК України щодо територіальної та інстанційної підсудності.
Зазначена правова позиція також неодноразово була відображена в інших листах ВССУ й залишається незмінною. Отже, відповідно до зазначених норм та судової практики, яка є усталеною в цьому питанні, скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, які оскаржуються відповідно до вимог ст. 303 КПК України, повинні розглядатися слідчим суддею місцевого суду, в межах юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, незалежно від того чи оскаржується рішення, дії або бездіяльність слідчого чи прокурора.
Враховуючи, що постановою від 08.11.2022року про доручення здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення іншому слідчому підрозділу у межах одного органу , прийнято рішення доручити здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення у кримінальному провадженні № 12019150210000405 від 27.07.2022р. слідчому відділу Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області, скарга ОСОБА_3 , пред"явлена в інтересах ТОВ "Рельєф Агро" не підсудна Доманівському районному суду Миколаївської області.
Згідно з ч. 2 ст. 304 КПК України скарга повертається, якщо: 1) скаргу подала особа, яка не має права подавати скаргу; 2) скарга не підлягає розгляду в цьому суді; 3) скарга подана після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або слідчий суддя за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.
На підставі викладеного, суддя приходить висновку, що скаргу ТОВ "Рельєф Агро" необхідно повернути заявнику для звернення до належного суду.
Керуючись ст. ст. 303, 304 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Скаргу ТОВ "Рельєф Агро", інтереси якої представляє адвокат ОСОБА_3 в інтересах на відмову прокурора у проведенні негласних слідчих розшукових дій, -повернути заявнику для подачі до належного суду.
Копію ухвали про повернення заяви невідкладно надіслати особі, яка її подала, разом із заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів з дня отримання її копії.
Слідчий суддя : ОСОБА_1
Суд | Доманівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2022 |
Оприлюднено | 18.01.2023 |
Номер документу | 107501396 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій |
Кримінальне
Доманівський районний суд Миколаївської області
Єгорова Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні