Рішення
від 23.11.2022 по справі 483/1719/21
ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області

Справа № 483/1719/21

Провадження № 2/483/85/2022

РІШЕННЯ

Іменем України

23 листопада 2022 року м. Очаків

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді Рак Л.М.

за участю секретаря Гречки С.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Очаківський райагрохім» про усунення перешкод у користуванні земельними ділянками шляхом їх витребування з чужого незаконного володіння,

В С Т А Н О В И В :

07 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом до товариства зобмеженою відповідальністю«Очаківський райагрохім».Свої вимогипозивачка обґрунтовувалатим,що напідставі розпорядженняОчаківської райдержадміністрації№ 49від 28лютого 2005року вонаодержала державніакти направо власностіна земельніділянки площею3,22га та0,72га зацільовим призначенням веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва,розташовані вмежах територіїПарутинської сільськоїради Очаківськогорайону Миколаївськоїобласті.У 2020році вона дізналася про існування договорів оренди вказаних земельних ділянок, які нібито було підписано нею. Посилаючись на те, що спірні договори було укладено від її імені сторонньою особою, яка не мала права на здійснення правочинів від її імені, з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 13 грудня 2021 року, просила усунути їй перешкоди у користуваннівказаними вищеземельними ділянкамишляхом зобов`язання відповідача повернути їй у власність зазначені земельні ділянки.

Особи, які беруть участь у справі, будучі належним чином повідомленими про дату, час та місце її розгляду, в судове засідання не з`явилися.

Представник позивачки надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності та відсутності позивачки, в якій, крім цього, зазначила, що повністю підтримує заявлені вимоги.

Представник відповідача, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи у порядку, передбаченому ч. 2 ст. 130 ЦПК України, за електронною адресою, зазначеною ним у клопотанні від 20 вересня 2022 року, до суду не з`явився, про причини своєї неявки не повідомив. При цьому суд бере до уваги правову позицію Верховного Суду, а саме те, що судова повістка на електронну адресу сторони є належним повідомленням, якщо особа раніше повідомила цю адресу суду.

09 листопада 2021 року відповідачем надіслано письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позивач схвалив укладені договори оренди, і це підтверджується одержанням ним орендної плати. Також зазначив, що наступне схвалення особою правочину, вчиненого від її імені представником з перевищенням повноважень, унеможливлює визнання такого правочину недійсним. Посилаючись на те, що жодних належних та допустимих доказів на підтвердження своїх вимог позивачем не надано, просив відмовити у задоволенні позову.

Крім того, 09 листопада 2021 року від відповідача надійшло письмове клопотання про передачу справи на розгляд Господарського суду Одеської області, яким 23 грудня 2020 року відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ «Очаківський райагрохім».

Дослідивши письмові докази, суд дійшов такого.

Судом встановлено, що на підставі розпорядження Очаківської райдержадміністрації №49 від 28 лютого 2005 року позивачка ОСОБА_1 одержала державні акти серії ЯА № 060465 та серії ЯА № 060466 на право власності на земельні ділянки площею 0,72 га з кадастровим номером 4825182800:01:000:0676 та 3,22 га з кадастровим номером 4825182800:01:000:0116 за цільовим призначенням ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані в межах території Парутинської сільської ради Очаківського району Миколаївської області (а.с. 10-11).

Як вбачається з договорів оренди землі (а.с. 14-17), між ОСОБА_1 та ТОВ «Очаківський райагрохім» було укладено договори оренди землі площею 0,72 га та 3,22 га, які були зареєстровані у відділі Держкомзему у Очаківському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 03 лютого 2012 року за №№ 4825100040001451 та 4825100040001452.

Звернувшись 12 червня 2020 року до ТОВ «Очаківський райагрохім» із заявою про необроблення спірних земельних ділянок (а.с. 19), позивачка відповіді на своє звернення не одержала.

Згідно з ч. 1 ст.638ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Частиною 2 ст.15Закону України«Про орендуземлі» встановлено, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, є підставою для визнання договору недійсним відповідно до закону.

На підставі заяви представника позивача ОСОБА_2 від 28 серпня 2021 року Миколаївським відділенням Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз було проведено судову почеркознавчу експертизу щодо відповідності підписів ОСОБА_1 на оригіналах спірних договорів оренди землі.

Згідно з висновком судово-почеркознавчої експертизи № 21-692 від 23 вересня 2021 року, підписи в оригіналах спірних договорів оренди землі, які 03 лютого 2012 року були зареєстрованіу відділіДержкомзему уОчаківському районіза №№ 4825100040001451 та 4825100040001452,виконані не ОСОБА_1 ,а іншоюособою(а.с. 107-112).

Підписання особою від імені іншої особи договору оренди без довіреності, не є перевищенням повноважень представника, оскільки в такому випадку ніякого представництва не виникає. Такі дії є порушенням інтересів особи, від імені якої без її згоди та відома вчинені юридичні дії, на які вона нікого не уповноважувала.

Висновок про недійсність спірних договорів на підставі ч. 3 ст. 203 та ч. 1 ст. 215 ЦК України у зв`язку з тим, що їх було підписано від імені позивачки не нею, а іншою особою, тобто без волевиявлення сторони договору, викладено в постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2015 року (справа № 6-48цс15).

Таким чином,судом встановлено,що підчас укладаннядоговорів орендиземлі текстцих договорівбуло підписановід імені ОСОБА_1 сторонньою особою,яка немала належнихповноважень навчинення такихдій,що свідчитьпро відсутністьвільного волевиявленняпозивачки.Крім того,в спірнихдоговорах відсутнідати їхукладання,що,на думкусуду,додатково свідчитьпро те,що сторонине досяглиусіх істотнихумов договоріворенди землі,оскільки вонине відповідають волі орендодавця та вимогам закону.

Посилання представника відповідача у своєму відзиві на те, що ТОВ «Очаківський райагрохім» своєчасно сплачує орендну плату і позивачка її отримує, суд вважає необґрунтованими, оскільки особа, яка підписала договір, не була представником орендодавця і не мала будь-яких повноважень на вчинення дій від імені позивачки, а тому наступне схвалення цих договорів було неможливим. Факт нарахування відповідачем орендної плати за землю позивачці може свідчити лише про здійснення оплати за фактичне користування землею.

Відповідно до ст.ст. 321, 387ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Суд констатує, що захист права власності гарантується як національним законодавством так і ст. 1 Першого Протоколу до Європейської Конвенції з прав людини та основоположних свобод, що у відповідності до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства. Зміст цього конвенційного положення про захист права власності розкрито, зокрема, у рішенні Європейського суду з прав людини від 29 листопада 1991 року у справі «Пайн Велі Девелопментс ЛТД та інші проти Ірландії» (Pine Valley Developments Ltd and Others vs. Ireland, № 12742/87), в якому вказано, що власники мають право претендувати щонайменше на законне сподівання на можливість користуватись своєю власністю.

В даному випадку зазначене сподівання, тобто те, на що розраховувала позивачка ОСОБА_1 , було порушено відповідачем.

Надаючи оцінку клопотанню представника відповідача про передачу справи на розгляд Господарського суду Одеської області, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Частиною 1 статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.

Позивачка ОСОБА_1 звернулася досуду звимогами проусунення перешкоду користуванніземельними ділянками,які євимогами немайновогохарактеру.Спір зацими вимогамине входитьдо числатих,що відповіднодо ст.7 Кодексу України з процедур банкрутства належать до юрисдикції господарського суду в межах справи про банкрутство.

Той факт, що право оренди є майновим правом і охоплюється поняттям «власність» за змістом статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, не змінює бухгалтерський облік такого права як нематеріального активу та не впливає на кваліфікацію спору про розірвання договорів оренди або усунення перешкод у користуванні земельними ділянками як немайнового.

Вказане повністю узгоджується з правовою позицією, викладеною Великою Палатою Верховного Суду в Постанові від 03 липня 2019 року у справі № 289/2204/17 (провадження №14-246 цс 19).

Проаналізувавши надані сторонами докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Також відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивачки слід стягнути понесені нею та документально підтверджені витрати на сплату судового збору у розмірі 1816 грн., сплата яких підтверджується відповіднимиквитанціями від06жовтня 2021року (а.с.1,2),витрати напроведення експертизив розмірі6178грн.,сплата якихпідтверджується квитанцієювід 09вересня 2021року (а.с.113),а також7000грн. врахунок витратна правовудопомогу,що підтверджується договором про надання правової допомоги від 04 грудня 2020 року, ордером на надання правничої допомоги, розрахунком суми гонорару адвоката за надання правової допомоги та квитанцією про сплату адвокатських послуг (а.с. 20-24).

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12,13,259,263-265ЦПК України,

В И Р І Ш И В :

Цивільний позов ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Очаківський райагрохім» про усунення перешкод у користуванні земельними ділянками шляхом їх витребування з чужого незаконного володіння задовольнити повністю.

Усунути перешкоди ОСОБА_1 укористуванні земельноюділянкою шляхом зобов`язання товариства зобмеженою відповідальністю«Очаківський райагрохім» повернути у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 3,22 га з кадастровим номером 4825182800:01:000:0116, що розташована в межах території Парутинської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області.

Усунути перешкоди ОСОБА_1 укористуванні земельноюділянкою шляхом зобов`язання товариства зобмеженою відповідальністю«Очаківський райагрохім» повернути у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,72 га з кадастровим номером 4825182800:01:000:0676, що розташована в межах території Парутинської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Очаківський райагрохім» на користь ОСОБА_1 1816 (одну тисячу вісімсот шістнадцять) гривень в рахунок відшкодування судового збору, 6178 (шість тисяч сто сімдесят вісім) гривень в рахунок витрат на проведення експертизи, а також 7000 (сім тисяч) гривень в рахунок відшкодування витрат на правову допомогу.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий:

СудОчаківський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення23.11.2022
Оприлюднено28.11.2022
Номер документу107501534
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —483/1719/21

Постанова від 01.03.2023

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Ямкова О. О.

Ухвала від 09.02.2023

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Ямкова О. О.

Ухвала від 20.01.2023

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Ямкова О. О.

Ухвала від 28.12.2022

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Ямкова О. О.

Рішення від 23.11.2022

Цивільне

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області

Рак Л. М.

Ухвала від 18.01.2022

Цивільне

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області

Рак Л. М.

Ухвала від 08.10.2021

Цивільне

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області

Рак Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні