Рішення
від 15.11.2022 по справі 903/554/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

15 листопада 2022 року Справа № 903/554/22

Господарський суд Волинської області в складі судді Шум М.С., за участю секретаря судового засідання Харкевич О.О,

за участю представників:

від позивача: н/з,

від відповідача: н/з,

розглянувши заяву представника позивача адвоката Кумановського Л.М.

про ухвалення додаткового рішення

по справі №903/554/22

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАРИ ВОЛИНІ»

до відповідача: AMVEL s.r.o. (Амвел) , Бртніце, Чеська Республіка, 58832

про стягнення 3 168,75 євро, що еквівалентно 118 542,94 грн. за курсом НБУ станом на дату сплати судового збору.

встановив:

рішенням Господарського суду Волинської області від 25.10.2022 у справі №903/554/22 постановлено: Позов задовольнити .2. Стягнути з компанії AMVEL s.r.o. (Zizkova 1872/89, 586 01 Jіhlava, Сzech Republic ІC: 04603184, 58832, Brtnice, Horni Mesto, 6, Сzech Republic) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАРИ ВОЛИНІ» (45252, Волинська область, Ківерцівський район,. с. Пальче, вул. Перемоги, будинок 2-Б, код ЄДРПОУ 37580227) 3 168,75 Євро неустойки та 2 481,00 грн. витрат зі сплати судового збору.Повний текст рішення складено та підписано 03.11.2022.

До суду надійшла заява представника позивача адвоката Кумановського Л.М. про ухвалення додаткового рішення по справі №903/554/22. Заявник просить суд стягнути з відповідача на користь позивача 13 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу при розгляді справи.

Ухвалою суду від 04.11.2022 заяву прийнято та призначено до розгляду в судовому засіданні на 15.11.2022.

В судове засідання 15.11.2022 представники сторін не з`явилися. Водночас, 11.11.2022 на адресу суду від представника відповідача надійшли заперечення на заяву про винесення додаткового рішення, у яких просить суд відмовити у стягненні з відповідача на користь позивача 13 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу при розгляді справи як недоведені або зменшити їх розмір.

Представник позивача у клопотанні від 11.11.2022 просить суд розгляд заяви про винесення додаткового рішення у справі проводити без його участі.

Відповідно до ч.4 ст. 244 ГПК України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Згідно з пунктом 12 частини 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України однією із основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.

Відповідно до статті 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до статті 16 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору (стаття 1 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність").

Згідно зі статтею 30 цього Закону гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

При визначенні суми відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу суд має виходити з критерію реальності цих витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Критерій розумної необхідності витрат на професійну правничу допомогу є оціночною категорією, яка у кожному конкретному випадку (у кожній конкретній справі) оцінюється судом за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні доказів, зокрема наданих на підтвердження обставин понесення таких витрат, надання послуг з професійної правничої допомоги, їх обсягу, вартості з урахуванням складності справи та витраченого адвокатом часу тощо.

Окрім цього, суд має також враховувати: складність справи та складність виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); час, витрачений адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсяг наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; пов`язаність цих витрат із розглядом справи; обґрунтованість та пропорційність предмета спору; ціну позову, значення справи для сторін; вплив результату її вирішення на репутацію сторін, публічний інтерес справи; поведінку сторони під час розгляду справи (зловживання стороною чи її представником процесуальними правами тощо); дії сторони щодо досудового врегулювання справи та врегулювання спору мирним шляхом.

Відповідно до частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Витрати на правову допомогу мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунок таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

Таким чином, якщо стороною буде документально доведено, що нею понесено витрати на правову допомогу, а саме: надано договір на правову допомогу, акт приймання-передачі наданих послуг, платіжні документи про оплату таких послуг, розрахунок таких витрат, то у суду відсутні підстави для відмови у стягненні таких витрат стороні, на користь якої ухвалено судове рішення.

Враховуючи вищевикладене, необхідною умовою для вирішення питання про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу є наявність доказів, які підтверджують фактичне здійснення таких витрат учасником справи.

Така правова позиція викладена у додаткових постановах Верховного Суду від 22.03.2018 у справі №910/9111/17 та від 11.12.2018 у справі №910/2170/18.

Факт надання позивачу професійної правничої допомоги під час розгляду справи підтверджується наданими представником позивача у строк, встановлений ч.8 ст.129 ГПК України, доказами:

- договором про надання правової допомоги адвокатом від 29.07.2022;

- актом прийому наданих послуг з професійної правової допомоги (з детальним описом виконаних робіт) від 28.10.2022;

- рахунком - фактурою за №28 від 28.10.2022;

- вартістю послуг Адвокатського об`єднання по справі про стягнення заборгованості.

Договір про надання правової допомоги адвокатом від 29.07.2022 укладено між Адвокатським об`єднанням "АФК" в особі адвоката Кумановського Луки Миколайовича, як виконавцем та ТзОВ "Дари ВОЛИНІ", як замовником. (а.с. 108 ).

Відповідно до акту приймання передачі правової допомоги (з детальним описом виконаних робіт) від 28.10.2022 сторони засвідчують, що послуги (робота) надані (виконана) виконавцем замовнику належним чином, відповідно до умов договору від 29.07.2022 року, на суму 13 000,00 грн.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 року в справі № 755/9215/15-ц).

Надані докази в їх сукупності підтверджують надання відповідачу його адвокатом послуг професійної правничої допомоги при розгляді цієї справи у заявленому обсязі на загальну суму 13 000,00 грн.

Частиною 5 ст.126 ГПК України передбачено, що у разі недотримання заявником вимог частини 4 вказаної статті щодо співмірності розміру заявлених до відшкодування витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим на виконання робіт, суд має право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката лише за клопотанням сторони. Суд враховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.

Вказана правова позиція викладена в постановах об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19, від 22.11.2019 у справі №902/347/18, від 06.12.2019 у справі № 910/353/19.

Оскільки витрати, понесені позивачем на професійну правничу допомогу в розмірі 13 000,00 грн. документально підтверджені, обґрунтовані, виходячи з конкретних обставин справи відповідають критерію реальності та розумності, у зв`язку із задоволенням позову є підстави для покладення їх на відповідача.

Керуючись ч.8 ст.129, ст.ст. 221, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

в и р і ш и в:

1. Заяву б/н від 31.10.2022 представника позивача - адвоката Кумановського Луки Миколайовича про ухвалення додаткового рішення задовольнити.

2. Стягнути з компанії AMVEL s.r.o. (Zizkova 1872/89, 586 01 Jіhlava, Сzech Republic ІC: 04603184, 58832, Brtnice, Horni Mesto, 6, Сzech Republic) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДАРИ ВОЛИНІ» (45252, Волинська область, Ківерцівський район,. с. Пальче, вул. Перемоги, будинок 2-Б, код ЄДРПОУ 37580227) 13 000,00 грн. витрат на правничу допомогу, що еквівалентно за курсом НБУ 353,93 Євро.

Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.

Додаткове рішення може бути оскаржене до Північно - західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного додаткового судового рішення.

Повний текст додаткового рішення складено 25.11.2022.

Суддя М. С. Шум

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення15.11.2022
Оприлюднено29.11.2022
Номер документу107529448
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —903/554/22

Судовий наказ від 06.02.2023

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Судовий наказ від 06.02.2023

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Судовий наказ від 06.02.2023

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Постанова від 25.01.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Мельник О.В.

Ухвала від 26.12.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Мельник О.В.

Ухвала від 01.12.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Мельник О.В.

Рішення від 15.11.2022

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Ухвала від 04.11.2022

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Рішення від 25.10.2022

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Ухвала від 12.10.2022

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні