Ухвала
від 07.07.2022 по справі 503/603/17
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 22-ц/813/1156/22

Справа № 503/603/17

Головуючий у першій інстанції Гура А. І.

Доповідач Гірняк Л. А.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

07.07.2022 року м. Одеса

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Одеського апеляційного суду у складі:

головуючого Гірняк Л.А.

суддів Вадовської Л.М., Таварткіладзе О.М.,

розглянула у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду клопотання представника позивачки ОСОБА_1 адвоката Чирки Ольги Олегівни про зупинення провадження у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Кодимського районного суду Одеської області від 20.04.2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Загнітківської сільської ради Кодимського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

встановила:

У провадженні Одеського апеляційного суду перебуває вищевказана цивільна за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Кодимського районного суду Одеської області від 20.04.2017 року.

В ході розгляду справи в суді апеляційної скарги представник позивачки ОСОБА_1 адвоката Чирки О.О. подала до суду клопотання про зупинення провадження.

Дане клопотання мотивоване тим, що 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації.

У зв`язку з чим просять суд застосувати аналогію положення п.2 ч.2 ст. 251 ЦПК України, що найбільш приближене за змістом до ситуації, яка склалась на території України та Одеської області,з метою попередження виникнення негативних ситуації, загроз життю та здоров`ю учасників процесу просить зупинити провадження по справі до завершення воєнного стану та території України.

Колегія суддів зазначає, що до суду апеляційної інстанції в зазначений день і час: 07.07.2022 року, на 10-30 год. сторони в судове засідання не з`явились .

На підставі ст. 29 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», у виконання рішень зборів суддів Одеського апеляційного суду від 02.03.2022р. та 16.03.2022р., у зв`язку із введенням на території України воєнного стану відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022р., керуючись статтею 26 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», враховуючи рішення Ради суддів України №9 від24.02.2022р. та рекомендації Ради суддів України від 02.03.2022р. щодо роботи судів в умовах воєнного стану, з метою вжиття невідкладних заходів для забезпечення безперебійного функціонування Одеського апеляційного суду, головою суду видано Розпорядження №1 від 02 березня 2022 року, до якого внесені зміни розпорядженням №2 від 16 березня 2022 року, відповідно до п.п. 3-4 якого:

- Зважаючи на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через засідання до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, підрозділів територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв`язку з небезпекою для життя, розгляд цивільних справ продовжити без участі учасників провадження в приміщенні Одеського апеляційного суду.

- Справи розглядаються без участі учасників провадження за наявності повідомлення про дату, час та місце розгляду справи та з відсутності заяви (заяв) про відкладення розгляду справи.

Згідно із ч. 2 ст.372ЦПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Про час та місце судового засідання сторони сповіщені належним чином, при цьому, явка сторін не визнавалась апеляційним судом обов`язковою

Ознайомившись з вказаним клопотанням, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі.

Згідно із частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Указом Президента України №64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Наразі, режим воєнного стану продовжено до 19 лютого 2023 року.

За правилами, передбаченими п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

При цьому, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Розумність тривалості провадження повинна оцінюватися у контексті обставин справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявників та відповідних органів державної влади, а також важливість предмета спору для заявників (рішення Європейського суду з прав людини від 06 лютого 2020 року у справі «Закутній проти України», заява № 17843/19).

У зв`язку із військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України від12серпня 2022року №573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України № 2500-ІХ від 15 серпня 2022 року, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

В Україні продовжується агресія РФ і тривають воєнні дії, а відтак відкладання розгляду справи на період дії воєнного стану, буде суперечить завданням цивільного судочинства.

При цьому суд враховує, що відповідно до ч.ч.І, 2, п.10 ч.3 ст.2 Ц11К України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних а о оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі. Однією з основних засад здійснення цивільного судочинства є розумність строків

розгляду справи судом.

Окрім того, розгляд справи упродовж розумного строку є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, про що неодноразово вказував у своїх рішенням Європейський суд з прав людини. Зокрема, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов`язані зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Також слід зазначити, що згідно з розпорядженням голови Одеського апеляційного суду №1 від 02.03.2022 в Одеському апеляційному суді запроваджено особливий режим роботи суду в умовах воєнного стану, відповідно до якого робота суду апеляційної інстанції здійснюється шляхом здійснення розгляду термінових справ, зокрема, пов`язаних із питаннями обороноздатності держави, забезпеченням режиму воєнного стану, мобілізації, розглядом клопотань щодо негласних слідчих (розшукових) дій та оперативно-розшукових заходів та інших питань, які потребують термінового вирішення, а також тимчасово (на час воєнного стану) обмежено допуск в приміщення суду осіб, які не є учасниками судових засідань.

Посилання сторони, що вона не може взяти участь у судовому засіданні через введення на території України воєнного стану не є підставою для зупинення провадження по справі та не позбавляє її права взяти участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного підпису, відповідно до положень статті 212 ЦПК України.

З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання про зупинення провадження в справі.

Частиною 2 ст. 381 ЦПК України передбачено, що процедурні питання, пов`язані з рухом справи, клопотання та заяви учасників справи, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення провадження у справі, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом апеляційної інстанції шляхом постановлення ухвали, в порядку, визначеному цим Кодексом для постановлення ухвал суду першої інстанції.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 389 ЦПК України ухвала апеляційного суду про відмову в зупиненні провадження у справі не підлягає оскарженню в касаційному порядку.

На підставі викладеного та керуючись ст.251, 368 ЦПК України, Одеський апеляційний суд,-

ухвалила:

Клопотання представника позивачки ОСОБА_1 адвоката Чирки Ольги Олегівни про зупинення провадження у справі у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Кодимського районного суду Одеської області від 20.04.2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Загнітківської сільської ради Кодимського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - залишити без задоволення.

Запропонувати представнику позивачки ОСОБА_1 адвокату Чирки Ольги Олегівни подати заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

Ухвала набирає законної сили негайно та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Судді Одеського апеляційного суду Л.А.Гірняк

Л.М.Вадовська

О.М.Таварткіладзе

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення07.07.2022
Оприлюднено29.03.2024
Номер документу107582628
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —503/603/17

Постанова від 25.09.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Коломієць Ганна Василівна

Ухвала від 18.01.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Коломієць Ганна Василівна

Постанова від 01.12.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Гірняк Л. А.

Ухвала від 07.07.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Гірняк Л. А.

Ухвала від 07.07.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Гірняк Л. А.

Ухвала від 29.11.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Гірняк Л. А.

Ухвала від 06.07.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Гірняк Л. А.

Ухвала від 05.07.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Гірняк Л. А.

Ухвала від 16.09.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Гірняк Л. А.

Ухвала від 28.08.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Гірняк Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні