Справа № 367/1376/20
Провадження №2/367/1147/2022
РІШЕННЯ
Іменем України
05 жовтня 2022 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:
головуючого - судді Кравчук Ю.В.,
за участю:
секретаря судових засідань Шаповала О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ірпені цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінської міської ради про встановлення факту проживання однією сім`єю, визнання спадкоємцем четвертої черги як такого, що постійно проживав із спадкоємцем на час відкриття спадщини, -
в с т а н о в и в :
21 лютого 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Ірпінської міської ради, в якому просив: встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ) з червня 2008 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 ; визнати ОСОБА_1 спадкоємцем четвертої черги після померлого ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ), як такого, що постійно проживав із ним на час відкриття спадщини та прийняв спадщину.
Обґрунтовуючи позов, позивач вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 77 років, про що Ірпінським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області 22 серпня 2019 року складено актовий запис №523. Зазначає, що ОСОБА_2 був цивільним чоловіком матері позивача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Позивач зазначає, що для набуття права на спадкування за законом на підставі ст.1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів: а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа проживали однією сім`єю.
Як вказує позивач, ним у 2006 році було придбано об`єкт нерухомого майна, а саме квартиру загальною площею 57, 0 кв.м, житловою площею 28, 4 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно поквартирної картки, ОСОБА_4 мати позивача була зареєстрована разом з ОСОБА_2 у цій квартирі одночасно, а саме 28 листопада 2006 року, в картці ОСОБА_2 вказаний саме як вітчим позивача. Також, згідно картки прописки та копії паспорту, місце проживання ОСОБА_2 зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 . Реєстрація спадкодавця ОСОБА_2 в квартирі позивача свідчить про близькі сімейні стосунки та проживання разом із позивачем однією сім`єю як мінімум з листопада 2006 року, тобто більш ніж п`ять років.
Також, на переконання позивача, факт ведення сумісного господарства та бізнесу підтверджується тим, що позивач був довіреною особою ОСОБА_2 , адже спадкодавець був учасником Товариства з обмеженою відповідальністю «Вайсленд», ЄДРПОУ 39801383, де володів 100% статутного капіталу. Так, спадкодавцем було надано довіреність на ім`я позивача, в тому числі на розпорядження долею Товариства на власний розсуд.
Позивач стверджує, що той факт, що позивач разом із спадкодавцем мешкали разом в квартирі ОСОБА_1 , з огляду на реєстрацію позивача за іншою адресою, підтверджується також тим, що позивач тривалий час, а саме з 2018 року є членом правління ОСББ «Ірпінський квартал», що підтверджується довідкою №3 від 20.02.2020.
Крім того, позивач вказує, що сумісне проживання із спадкодавцем ОСОБА_2 підтверджується також сімейними фото, зазначає, що сам факт мешкання сумісно з ОСОБА_2 після смерті матері позивача в 2007 році, тобто більш ніж 10 років, свідчить про теплі сімейні стосунки, повагу, взаємну допомогу. Так, тривалий час ОСОБА_2 хворів та позивач сплачував грошові кошти за його лікування, коли спадкодавець помер, саме позивач займався його похованням, що підтверджується наявністю у позивача наступних документів: лікарського свідоцтва про смерть №214; довідкою про причину смерті; свідоцтвом про поховання; Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання; квитанцією та чеком на придбання речей для поховання.
Позивач зазначає, що 08 лютого 2020 року звернувся до приватного нотаріуса Ірпінського міського округу Київської області Кінащук М.А. із заявою про прийняття спадщини та відкриття спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , про що було отримано Витяг про реєстрацію в спадковому реєстрі. 14 лютого 2020 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Ірпінського міського округу Київської області Кінащук М.А. із заявою з питання видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , та отримав відмову, що підтверджується листом від 14 лютого 2020 року №39/02-31, та, відповідно, постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 14 лютого 2020 року, якою відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
26 лютого 2020 року ухвалою Ірпінського міського суду Київської області відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
20 липня 2022 року від відповідача Ірпінської міської ради Київської області надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що проти позову не заперечує, просить проводити розгляд справи за відсутності представника відповідача за наявними у матеріалах справи доказами, просить прийняти законне, обґрунтоване та вмотивоване судове рішення.
Позивач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, від представника позивача адвоката Шейко В.В. надійшла заява, в якій вона просить проводити розгляд справи за відсутності позивача та його представника на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений своєчасно та належним чином, у відзиві представник відповідача просив проводити розгляд справи за відсутності представника відповідача за наявними у матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 77 років, про що 22 серпня 2019 року Ірпінським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану складено відповідний актовий запис №523. Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Ірпінським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану, місцем смерті ОСОБА_2 є село Глібівка, Вишгородського району, Київської області.
Відповідно до копії лікарського свідоцтва про смерть від 15 серпня 2019 року та довідки про причину смерті №214 від 15.08.2019, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: АДРЕСА_2 . Також, у даному свідоцтві зазначено місце проживання померлого: АДРЕСА_1 .
Згідно із копією свідоцтва про поховання від 21.08.2019 №390, дане свідоцтво видане ОСОБА_1 , який ІНФОРМАЦІЯ_5 на ділянці № НОМЕР_2 , ряд № НОМЕР_3 , місце №15 кладовища, розміщеного в м. Ірпінь, здійснив поховання померлого ОСОБА_2 . Вказана обставина підтверджується і копією замовлення №00005812 та фіскального чеку Магазину обрядових послуг.
Також, на запит ОСОБА_1 Ірпінським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області 22 серпня 2019 року надано Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання, відомості про померлу особу: ОСОБА_2 .
Відповідно до Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі, 08.02.2020 заведено спадкову справу, спадкодавець ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_7 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що 07 грудня 2007 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області складено відповідний актовий запис №575, відповідно до копії свідоцтва серії НОМЕР_4 , виданого Ірпінським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 18 лютого 2020 року.
Відповідно до копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 18 серпня 2006 року, ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_3 , підстава : рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 18.07.2006 №120/9.
Згідно із копією поквартирної картки, у квартирі АДРЕСА_3 , проживали: ОСОБА_1 , власник, (не зареєстрований), ОСОБА_4 , мати, (зареєстрована з 28.11.2006), ОСОБА_2 , вітчим, ІНФОРМАЦІЯ_6 (зареєстрований з 03 червня 2008 року), а також інші особи.
Відповідно до копії картки прописки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 зареєстрований з 03 червня 2008 року за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно із копією довіреності від 10 лютого 2017 року, ОСОБА_2 уповноважив ОСОБА_1 бути його представником у органах державної влади та місцевого самоврядування з питань, пов`язаних з реєстрацією будь-яких змін та доповнень до установчих документів ТОВ «Вайсленд», код ЄДРПОУ 39801383, розпорядженням долею в даному товаристві на власний розсуд, прийняттям всіх рішень від імені довірителя як засновника даного товариства, тощо. Довіреність видана строком на п`ять років і дійсна до 10 лютого 2022 року.
Відповідно до копії паспорта громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , останній зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з 03 червня 2008 року.
Згідно із копією постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, винесеної приватним нотаріусом Ірпінського міського нотаріального округу Київської області Кінащук М.А. 14 лютого 2020 року, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки не надано рішення суду про встановлення факту спільного проживання більше ніж останні п`ять років до дня смерті однією сім`єю зі спадкодавцем.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновником ТОВ «Вайсленд» є ОСОБА_2 , а керівником ОСОБА_1 .
Згідно із довідкою №3 від 20.02.2020, виданою ОСББ «Ірпінський квартал», ОСОБА_1 , як власник квартири АДРЕСА_3 , був у правлінні ОСББ «Ірпінський квартал» у 2018 та 2019 роках та приймав участь у вирішенні багатьох питань, пов`язаних з діяльністю ОСББ.
Також, позивачем надано копію видаткової накладної 17/05-08 від 17 травня 2018 року, виданої ФОП ОСОБА_5 , згідно якої зазначено найменування товару - комплект імплантів для блокуючого внутрикісткового остеосинтезу проксимального відділу стегнової кістки, титановий сплав, на загальну суму 12500 гривень, а також копію сертифікату відповідності медичних виробів, і копію сертифікату на систему управління якістю щодо медичних виробів.
Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 07 жовтня 2021 року витребувано від приватного нотаріуса Ірпінського міського нотаріального округу Кінащук М.А. належним чином завірену копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_2 .
На виконання даної ухвали суду від приватного нотаріуса Бучанського районного нотаріального округу Київської області Кінащук М.А. надійшла копія спадкової справи, відкритої після смерті ОСОБА_2 .
Дослідивши копію спадкової справи, відкритої після смерті ОСОБА_2 , судом також встановлено наступне.
08 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Ірпінського міського нотаріального округу Київської області Кінащук М.А. із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 .
Відповідно до копії листа Відділу ведення реєстру територіальної громади Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області від 20.02.2020 №08.3-11/392, наданого у відповідь на нотаріальний запит, по даним реєстру територіальної громади виконавчого комітету Ірпінської міської ради з 14.08.2018 ОСОБА_2 був знятий з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 на підставі рішення Ірпінського міського суду. Згідно картки реєстрації померлий був зареєстрований за даною адресою з 03.06.2008 року.
Відповідно до статей1216,1217 Цивільного кодексу України(далі -ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За змістомстатті 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частинами першої та другоїстатті 1258 ЦК Українивстановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадщину почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняттям ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихстаттею 1259 цього Кодексу.
Відповідно достатті 1264 ЦК Україниу четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Змістом положеньстатті 1268 ЦК Українивизначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до частини першоїстатті 1269 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно частиною першоюстатті 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
При вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), підлягаютьврахуванню правила частини другоїстатті 3 СК Українипро те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки.
Для набуття права на спадкування за законом на підставістатті 1264 ЦК Українинеобхідне встановлення двох юридичних фактів:
а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем;
б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 644/6274/16-ц (провадження № 14-283цс18) вказано, що обов`язковими умовами для визнання особи членом сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин. Отже, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважних причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши подані позивачем докази, судом не встановлено підстав для задоволення позову.
Зокрема, як встановлено судом, місце проживання померлого ОСОБА_2 було зареєстроване у належній позивачу ОСОБА_1 квартирі АДРЕСА_3 , з 03 червня 2008 року по 14 серпня 2018 року.
Тобто, станом на день відкриття спадщини, а саме 13 серпня 2019 року ОСОБА_2 не був зареєстрований у вищевказаній квартирі.
Місцем смерті ОСОБА_2 у лікарському свідоцтві про смерть зазначено адресу: АДРЕСА_2 .
На переконання суду, сам по собі факт реєстрації місця проживання ОСОБА_2 у належній позивачу квартирі не підтверджує факт проживання зі спадкодавцем однією сім`єю. Більше того, як видно із матеріалів справи, місце проживання позивача зареєстроване за іншою адресою, а саме: АДРЕСА_4 . Надана позивачем довідка про його участь у правлінні ОСББ «Ірпінський квартал» у 2018 та 2019 роках як власника квартири не свідчить про факт проживання зі спадкодавцем однією сім`єю у вказаний період.
Не підтверджує факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю і факт поховання позивачем ОСОБА_1 померлого ОСОБА_2 .
Надані позивачем фотокартки не містять інформації щодо дати їх створення та осіб, які на них зображені, що позбавляє суд можливості оцінити вказані докази на предмет їх належності та достовірності.
Подана позивачем накладна ФОП ОСОБА_5 на комплект імплантів та сертифікати відповідності не містять відомостей щодо особи, яка оплатила вказаний товар, а також щодо особи, для якої цей товар був призначений, що позбавляє суд можливості оцінити вказані докази з точки зору їх належності.
На переконання суду, видана ОСОБА_2 10 лютого 2017 року довіреність, якою уповноважено ОСОБА_1 бути представником Товариства з обмеженою відповідальністю «Вайсленд» у відповідних уповноважених установах, органах та організаціях, ні сама по собі, ні в сукупності з іншими доказами не підтверджує факт проживання зі спадкодавцем однією сім`єю.
Позивачем не надано будь-яких інших доказів, які б свідчили про спільне проживання, спільний побут і взаємні права й обов`язки позивача зі спадкодавцем за період з червня 2008 року до 13 серпня 2019 року, а тому у задоволенні даної позовної вимоги слід відмовити. Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку і про необхідність відмови у задоволенні вимоги про визнання позивача ОСОБА_1 спадкоємцем четвертої черги після померлого ОСОБА_2 як такого, що постійно проживав із ним на час відкриття спадщини та прийняв спадщину.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 12, 133, 141, 258-259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Ірпінської міської ради про встановлення факту проживання однією сім`єю, визнання спадкоємцем четвертої черги як такого, що постійно проживав із спадкоємцем на час відкриття спадщини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.В. Кравчук
Суд | Ірпінський міський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2022 |
Оприлюднено | 05.12.2022 |
Номер документу | 107651552 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Ірпінський міський суд Київської області
Кравчук Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні