ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"06" грудня 2022 р. м. УжгородСправа № 907/730/22
Суддя Господарського суду Закарпатської області Ремецькі О.Ф.,
За участю секретаря судового засідання Мешко Р.В.
розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Унгвардорбуд", с. Тисаашвань до Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області та до Головного управління Державної казначейської служби у Закарпатській області , м. Ужгород про стягнення суми 137 322,49 грн.
За участі:
від позивача - ОСОБА_1 , ордер серія АО № 1070794 від 30 вересня 2022 року
від відповідача - ОСОБА_2 , виписка з ЄДР
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до Господарського суду Закарпатської області з позовом до відповідача про стягнення суми 137 322,49 грн., які сплачені в якості авансу на підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки №2 від 14.08.2019 року (з урахуванням зміни предмет позову шляхом заміни позовної вимоги).
Ухвалою суду від 04.10.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
18.10.2022 р. представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву.
27.10.2022 р. на електронну адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив та клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, з мотивів, наведених у ньому.
Ухвалою суду від 28.10.2022 р. прийнято розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням. Підготовче засідання у справі 907/730/22 призначено на 16 листопада 2022 р. .
Призначене підготовче засідання не відбулося у зв`язку з оголошенням повітряної тривоги на території Закарпатської області.
16.11.2022 року представником позивача подано суду заяву про зміну предмету позову та водночас подано клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача Головне управління Державної казначейської служби у Закарпатській області виходячи зі змісту зміни предмету позову.
Ухвалою суду від 16.11.2022 р. призначено підготовче засідання на 06.12.2022 р.
02.12.2022 року представником позивача надіслано суду клопотання про витребування доказів та клопотання про залучення третьої особи на стороні відповідача з мотивів, наведених у ньому.
Представник відповідача у судовому засіданні висловив свою позицію з приводу поданого клопотання, не заперечує щодо відкладення підготовчого засідання.
Позивач у своїй заяві просить змінити предмет позову шляхом заміни позовної вимоги, посилаючись на те, що сплачені позивачем грошові кошти щодо сплати авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки (за вирахування суми на оплату проведення експертної грошової оцінки) були фактично перераховані до Державного бюджету України та більше не обліковуються на рахунках Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області, вважає, що ефективний захист порушених прав позивача у межах спірних правовідносин забезпечить зміна предмета позову шляхом заміни позовної вимоги про «стягнення з Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області на користь ТОВ «УНГВАРДОРБУД» грошових коштів в сумі 140 202,49 гривень, сплачених в якості авансу на підставі договору № 2 про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 14.08.2019 р.» на позовну вимогу про «стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ «УНГВАРДОРБУД» грошових коштів у розмірі 137 322,49 грн» (розмір позовних вимог також частково зменшено на суму оплати проведення експертної грошової оцінки у розмірі 2 880,00 грн).
Перерахована згідно з довідкою відповідача до державного бюджету сума у розмірі 137 322,49 грн (за вирахуванням суми на оплату проведення експертної грошової оцінки у розмірі 2 880,00 грн) вважається надмірно зарахованими до державного бюджету коштами (в розумінні Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787), оскільки у зв`язку із не укладенням та подальшою неможливістю укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки у ТОВ «УНГВАРДОРБУД» відсутнє грошове зобов`язання перед бюджетом за відповідним родом платежу.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 ГПК України, до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет позову шляхом подання письмової заяви.
Розглянувши клопотання позивача про залучення співвідповідача у справі, суд дійшов висновку про його задоволення, з огляду на таке.
Територіальний орган Державної казначейської служби України (у цьому випадку Головне управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області) є органом, який здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету, за поданням органу, який здійснює контроль за справлянням коштів до державного бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 33010100.
У разі, коли орган, який здійснює контроль за справлянням коштів до державного бюджету за відповідним кодом класифікації доходів бюджету, не надає відповідний висновок органу державного казначейства, платник має право скористатись своїм правом на судове оскарження бездіяльності шляхом звернення з позовом про стягнення відповідної суми коштів (повернення надміру сплаченої суми) з державного бюджету.
У даній справі відповідачем є держава, яка бере участь у справі через відповідні органи державної влади. Такими органами у цій справі є Ужгородська районна державна адміністрація Закарпатської області (дії якої призвели до надмірного зарахування до державного бюджету коштів), а також Головне управління Державної казначейської служби у Закарпатській області (яке відповідно до законодавства є органом, який здійснює повернення коштів з державного бюджету).
Відповідно до ст. 47 ГПК України, позов може бути пред`явлений спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів. Кожен із позивачів або відповідачів щодо іншої сторони діє в судовому процесі самостійно.
Участь у справі кількох позивачів і (або) відповідачів (процесуальна співучасть) допускається, якщо:
1) предметом спору є спільні права чи обов`язки кількох позивачів або відповідачів;
2) права або обов`язки кількох позивачів чи відповідачів виникли з однієї підстави;
3) предметом спору є однорідні права і обов`язки.
За приписами ст. 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Згідно з ч.1 ст.48 ГПК України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, залучити до участі у ній співвідповідача.
Частиною 3 ст.48 ГПК України передбачено, що після спливу строку, зазначеного в частині першій цієї статті, суд може залучити до участі у справі співвідповідача виключно у разі, якщо позивач доведе, що не знав та не міг знати до подання позову у справі про підставу залучення такого співвідповідача.
Беручи до уваги доводи позивача, викладені у клопотанні про залучення співвідповідача та поясненні до нього, а також з метою повного та всебічного з`ясування обставин справи, суд вважає за доцільне залучити до участі у даній справі в якості співвідповідача Головного управління Державної казначейської служби у Закарпатській області, змінивши процесуальний статус учасника справи.
Аналізуючи клопотання позивача про залучення до участі у справі як третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Закарпатську обласну військову адміністрацію (пл. Народна,4 м. Ужгород, 88008, код ЄДРПОУ 00022496), суд констатує наступне.
Позивач мотивуючи свою заяву про залучення до участі у справі третьої особи стверджує, що саме обласна державна адміністрація зобов`язала відповідача укласти з ТОВ «УНГВАРДОРБУД» договір про оплату авансового внеску згідно з розпорядженням № 52 від 31.01.2018 р. Разом з тим, Закарпатська обласна державна адміністрація була уповноваженим органом на розпорядження земельною ділянкою, яка мала бути відчужена на користь позивача, що підтверджується, зокрема розпорядженням «Про продаж земельної ділянки у власність» № 631 від 14.11.2019 р., яким зобов`язано відповідача укласти з позивачем вже безпосередньо договір купівлі-продажу земельної ділянки. Водночас вказує на те, що зменшення доходу державного бюджету на суму, яка є предметом стягнення у даній справі, безпосередньо стосується прав та інтересів Закарпатської обласної державної адміністрації як одного з органів, що контролює надходження до державного бюджету за відповідним кодом класифікації доходів на території Закарпатської області.
За приписами ч.1 ст.50 Господарського процесуального кодексу України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на сто-роні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до поча-тку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовно-го провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки що-до однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників спра-ви.
При цьому, приписами ч.3 ст.50 Господарського процесуального кодексу України ви-значено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залу-чити до участі у справі.
Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Відповідно до ч. 2 ст.183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадку залучення до участі у справу третіх осіб.
Відповідно до ст.177 ГПК України завданнями підготовчого провадження є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті. Підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання. Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Дослідивши наявні у матеріалах справи документи, враховуючи залучення до участі у справі співвідповідача, залучення до участі у справі третьої особи, необхідність надання сторонам додаткового часу для подання додаткових доказів, з метою забезпечення процесуальних прав сторін, суд вважає за доцільне відкласти підготовче засідання для визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.46, 48, 50, ч.3 ст.177, ч.2 ст.182, ст.234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Закарпатської області -
У Х В А Л И В :
1. Змінити предмет позову у справі №907/730/22 шляхом заміни позовної вимоги у стягненні з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УНГВАРДОРБУД» (вул. Латориця, буд. 2Б, с. Тисаашвань, Ужгородський р-н, Закарпатська обл., 89502, код ЄДРПОУ - 41693050) грошові кошти у розмірі 137 322,49 (сто тридцять сім тисяч триста двадцять дві гривні, 49 копійок) гривень, які сплачені в якості авансу на підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки № 2 від 14.08.2019 р.
2. Відкласти підготовче засідання на 18 січня 2023 р. на 10:30 год. в приміщенні Господарського суду Закарпатської області за адресою: м. Ужгород, вул. Коцюбинського, 2а, зал судових засідань №5. у режимі відеоконференції.
3. Залучити до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Державної казначейської служби у Закарпатській області (88000, м. Ужгород. Вул. П.Мирного, буд 2А) зобов`язавши позивача надіслати даній особі копію позовної заяви з додатками, докази про що подати суду.
4. Залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Закарпатську обласну військову адміністрацію в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача (пл. Народна,4 м. Ужгород, 88008, код ЄДРПОУ 00022496) зобов`язавши позивача надіслати даній особі копію позовної заяви з додатками, докази про що подати суду.
Встановити співвідповідачу Головному управлінню Державної казначейської служби у Закарпатській строк у п`ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позов із урахуванням вимог ст. 165 ГПК України. Докази направлення позивачу відзиву надати суду.
Запропонувати позивачу у строк до п`яти днів з дня отримання відзиву надати суду відповідь на відзив.
Запропонувати третій особі у строк до 18.01.2023 подати письмове пояснення по суті спору з доказами в його обґрунтування.
Повідомити учасників справи, що додаткові письмові докази, клопотання, заяви, пояснення, необхідно подати у строк до 18.01.2023 з дотриманням вимог до форми та змісту заяв з процесуальних питань, встановлених статтею 170 Господарського процесуального кодексу України.
Заяви, клопотання та заперечення (з процесуальних питань) подавати тільки в письмовій формі (ч. 2 ст. 169 ГПК України).
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб адресою: https://court.gov.ua/fair/sud5008/
Згідно ч.1 ст.235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя Ремецькі О.Ф.
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2022 |
Оприлюднено | 12.12.2022 |
Номер документу | 107767070 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань повернення безпідставно набутого майна (коштів) |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні