П`ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2022 р.м.ОдесаСправа № 400/4010/22
П`ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Коваля М.П.,
суддів Кравця О.О.,
Зуєвої Л.Є.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса апеляційні скарги Головного управління ДПС у Миколаївській області, Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2022 року, прийняте у складі суду судді Фульги А.П. в місті Миколаїв, по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бузькі Пороги» до Головного управління ДПС у Миколаївській області, Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення від 01.06.2022 року № 3771/АП/13-01-18-12-06; зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Бузькі Пороги» звернулось до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області, Головного управління ДПС у Львівській області, в якому позивач просив суд:
- визнати протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 01.06.2022 №3771/АП/13-01-18-12-06 про відмову у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2022 рік;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Миколаївській області підтвердити статус платника єдиного податку 4 групи для Товариства з обмеженою відповідальністю «Бузькі-Пороги» на 2022 рік.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2022 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Бузькі Пороги» задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ДПС у Львівській області від 01.06.2022 №3771/АП/13-01-18-12-06 про відмову у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2022 рік. Зобов`язано ГУ ДПС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 44104027) підтвердити статус платника єдиного податку 4 групи для ТОВ «Бузькі-Пороги» (код ЄДРПОУ 36535655) на 2022 рік.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у Львівській області звернулось до П`ятого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на неповне з`ясування судом обставин справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, тому просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що порядок щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи аналогічний порядку переходу на спрощену систему оподаткування та вимагає дотримання вимог, визначених п.п.298.8.1 п.298.8 ст.298 Податкового кодексу України. Апелянт зазначає, що позивачем не було дотримано вимог п.п. 298.8.1, п.298.8,ст.298 Податкового кодексу України та подано неповний пакет документів для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи, зокрема не подано загальну податкову декларацію з податку на 2022 рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок. Апелянт, посилаючись на положення п.п. 5 п. 299.10 ст. 299 Податкового кодексу України не погоджується із висновками суду першої інстанції, що Податковий кодекс України не містить норм згідно яких платник, який до 20 лютого не подав звітність, зазначену пп. 298.8.1 п.298.8 ст. 298 ПК України, не може бути, або втрачає статус платника єдиного податку 4 групи. Крім того, апелянт вказує, що неправильно подана позивачем декларація не стала підставою для неприйняття таких документів для перевірки податковим органом, однак стала підставою для відмови у підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи.
Крім того, не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у Миколаївській області звернулось до П`ятого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій вважає, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального права, а при його винесені суд не дав належної оцінки зібраним доказам по справі, тому просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що позивачем подано не повний пакет документів (зокрема відсутня загальна податкова декларація з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), що не відповідає вимогам п.п.298.8.1 п.298.8 ст.298 ПК України та є підставою для відмови у реєстрації платника єдиного податку четвертої групи.
Представник позивача надала до апеляційного суду відзиви на апеляційні скарги відповідачів, у яких зазначено про законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Бузькі-Пороги» є сільськогосподарським підприємством, яке знаходиться на податковому обліку в Головному управлінні Державної податкової служби України в Миколаївській області та має статус платника єдиного податку 4 групи, що підтверджується відповідними довідками.
З метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку відповідно до пп. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 ПК України позивачем 18.02.2022 подано до ГУ ДПС в Миколаївській області визначений пакет документів. Однак, Головне управління Державної податкової служби у Львівській області рішенням від 01.06.2022 №3771/АП/13- 01-18-12-06 відмовлено у реєстрації платника єдиного податку четвертої групи.
Рішення обґрунтовано тим, що позивачем надано неповний пакет документів (зокрема, відсутня загальна декларація з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), що є підставою для відмови у наданні та/або (як у даному випадку) підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Вирішуючи спірне питання, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що норми ст. 299 ПК України передбачають підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку або підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку 4 групи (відмова у реєстрації), але не містять норм, відповідно до яких платник, який до 20 лютого не подав звітність, зазначену у пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України, не може бути, або втрачає статус платника єдиного податку 4 групи. Крім того, суд першої інстанції дійшов висновку, що наявні квитанції №2 підтверджують направлення позивачем звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи та прийняття її контролюючим органом, отже підстави для прийняття контролюючим органом спірного у справі рішення відсутні.
Вирішуючи дану справу в апеляційній інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями статті 291 Податкового кодексу України (далі ПК України), спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на чотири групи платників єдиного податку. Четверта група - сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.4 пункту 298.8 статті 298 ПК України.
Згідно з підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
Згідно з пунктом 299.6 статті 299 ПК України підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб`єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно: 1) невідповідність такого суб`єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу; 2) наявність у суб`єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов`язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації; 3) недотримання таким суб`єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 299.10 статті 299 ПК України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: 1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву; 2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення; 3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу; 4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків.
Відповідно до підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 ПК України платники єдиного податку зобов`язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, зокрема, у таких випадках та в строки: у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у пункті 291.6 статті 291 цього Кодексу, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків; у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми; у разі перевищення чисельності фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено таке перевищення; у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності; у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів.
Відповідно до п. 299.10. ст. 299 ПК України, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків і зборіві визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву; припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення; у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу; якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків; якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу; набуття платником податку статусу резидента Дія Сіті - в останній день календарного кварталу, в якому платник податку набув статус резидента Дія Сіті.
Отже, зазначені вище положення ПК України містять вичерпні підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи.
Пунктом 299.6. ст. 299 ПК України визначено виключні підстави для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб`єкта господарювання як платника єдиного податку: невідповідність такого суб`єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу; наявність у суб`єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов`язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації; недотримання таким суб`єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.
Виходячи із системного аналізу вищевказаних правових норм, колегія суддів дійшла висновку, що законодавством чітко розмежовано поняття переходу на спрощену систему оподаткування та щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку.
Колегія суддів погоджується із посиланнями суду першої інстанції на відсутність в п. 299.10 ст. 299 ПК України норми, відповідно до якої платник, який саме до 20 лютого не подав звітність, зазначену у підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України втрачає статус платника єдиного податку 4 групи. Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 24.01.2019 у справі № 814/1394/15.
Суд критично оцінює посилання апелянта на положення п. 5 п. 299.10 ст. 299 ПК України, адже вони не спростовують відсутність в п. 299.10 ст. 299 ПК України норми, відповідно до якої платник, який саме до 20 лютого не подав звітність, зазначену у підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України втрачає статус платника єдиного податку 4 групи. Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 08.01.2021 у справі № 580/2725/19.
Крім того, як вірно враховано судом першої інстанції, на поданій декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2022 рік в розділі «тип декларації» дійсно стояла позначка 04 «звітна», тоді як зі змісту даної декларації вбачається, що це загальна податкова декларація на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок, тому зазначення в декларації неправильного типу не має бути підставою для її неприйняття. Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 22.01.2021 у справі № 821/284/16.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, що у Головного управління ДПС у Львівській області були відсутні будь-які підстави для відмови позивачу у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2022 рік, а належним способом захисту порушених прав позивача є зобов`язання відповідача підтвердити статус платника єдиного податку четвертої групи ТОВ «Бузькі-Пороги» на 2022 рік.
Таким чином, проаналізувавши доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, яким повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а судове рішення без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 292, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційні скарги Головного управління ДПС у Львівській області, Головного управління ДПС у Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2022 року залишити без задоволення.
Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2022 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бузькі Пороги» до Головного управління ДПС у Миколаївській області, Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення від 01.06.2022 року № 3771/АП/13-01-18-12-06; зобов`язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду.
Головуючий суддя: М. П. Коваль
Суддя: О.О. Кравець
Суддя: Л.Є. Зуєва
Суд | П'ятий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2022 |
Оприлюднено | 19.12.2022 |
Номер документу | 107875156 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
П'ятий апеляційний адміністративний суд
Коваль М.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні