Справа № 405/4421/22
провадження № 1-кс/405/3238/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.12.2022 м. Кропивницький
Слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянув у відкритому судовому засіданні старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 , яке погоджено з прокурором відділу Кіровоградської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021120000000119 від 11.06.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 200 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
09.12.2022 до Ленінського районного суду м. Кіровограда від старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 , надійшло клопотання про арешт майна, а саме на електронні грошові кошти, які зберігаються на сайті https://advcash.com/ в загальній сумі 5294,0 USD (електронні грошові кошти, що прирівнюється до долару США) та які зберігаються на електронному гаманці «ADV Cash» НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_5 .
Обґрунтовуючи клопотання слідчим зазначено, що слідчим управлінням ГУНП в Кіровоградській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42021120000000119 від 11.06.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 200 КК України.
До Кіровоградської обласної прокуратури надійшли матеріали УСБУ в Кіровоградській області, відповідно до яких 20.05.2021 ОСОБА_6 здійснив обмін криптовалюти «Bitcoin» через обмінний пункт валют «Кит Груп», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . При обміні криптовалюти в еквіваленті 100 доларів США, він отримав 2195 грн., не додавши 500 грн. В той же день при проведенні повторної вищевказаної операції, він взагалі не отримав грошових коштів.
В подальшому, мешканка м. Кропивницького ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_1 маючи на меті особисте збагачення, за рахунок вчинення кримінальних правопорушень у сфері господарської діяльності в середині літа 2022 року, точної дати під час проведення досудового розслідування не встановлено, стала на шлях реалізації таких намірів.
Будучи офіційно працевлаштованою на посаді касира у ТОВ «ФК ЛІБЕРТІ ФІНАНС», філія якого розташована за адресою: АДРЕСА_1 , діючи спільно з невстановленими особами, з якими було погоджено план вчинення спільних дій, направлених на отримання незаконного прибутку, пов`язаного із неправомірним використанням електронних грошових коштів.
Злочинна схема невідомих осіб та ОСОБА_7 , полягала в отриманні комісії у вигляді грошової винагороди за здійснення неправомірних дій з електронними грошовими коштами конвертацією готівки отриманої від клієнтів ТОВ, які зверталися для обміну у електронні грошові кошти, які направлялися представниками ТОВ «ФК ЛІБЕРТІ ФІНАНС» на визначенні клієнтами спеціальні грошові гаманці.
Згідно з інформацією Національного банку України № 27-0006/76241 від 01.11.2022 ТОВ «ФК ЛІБЕРТІ ФІНАНС» має, зокрема ліцензії на: торгівлю валютними цінностями, переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків.
Водночас, відповідно до Положення про структуру валютного ринку України, умов та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 1, торгівля іноземною валютою в готівковій формі (валютно-обмінні операції) передбачає купівлю у фізичних осіб резидентів і нерезидентів готівки іноземної валюти (за готівкові кошти в гривні; безготівкові кошти в гривні з подальшим їх зарахуванням на власні поточні рахунки цих фізичних осіб); продаж фізичним особам резидентам і нерезидентам готівки іноземної валюти (за готівкові кошти гривні; безготівкові кошти в гривні з власних поточних рахунків цих фізичних осіб); обмін фізичним особам резидентам і нерезидентам готівки іноземної валюти однієї іноземної держави на готівку іноземної валюти іншої іноземної держави. Разом з тим, відповідно до пункту 4 розділу І Положення про порядок видачі ліцензії на торгівлю валютними цінностями, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 26.03.2021 № 26, небанківська установа має право відкривати на території України структурні підрозділи в установленому Національним банком України порядку.
Відділення № 193.107 ТОВ «ФК ЛІБЕРТІ ФІНАНС» та відділення № 193.108 ТОВ «ФК ЛІБЕРТІ ФІНАНС» наявна у реєстрі приміщень, у яких здійснюється валютні операції, що передбачають використання готівки в національній та/або іноземній валютах.
Станом на 01.11.2022 у реєстрі комерційних агентів банків, що ведеться Національним банком України відповідно до вимог ст. 47 Закону України «Про банки та банківську діяльність» та Положення про порядок ведення реєстру комерційних агентів (комерційних представників) банків, ТОВ «ФК ЛІБЕРТІ ФІНАНС» не значиться як комерційний агент банку-емітента електронних грошей.
Користуючись наявністю офіційного діючого, зазначеного вище ТОВ, офіційна діяльність якого пов`язана із здійсненням операцій з грошовими коштами щодо обміну національної та іноземних валют, ОСОБА_7 та невідомі особи, створили законспіроване відділення із обміну готівки в національній та іноземних валютах на електронні грошові кошти, що діяло у цьому ж приміщенні.
Для постійного функціонування, зазначеного вище обмінника електронних грошей, вільного його доступу, а також здійснення конспірації з метою унеможливлення ідентифікації осіб, які займаються незаконними операціями та подальшого їх притягнення до відповідальності, було створено спеціалізовану сторінку- акаунт у багатоплатфорному клауд-месенджері з функціями VoIP для смартфонів, планшетів та персональних комп`ютерів Telegram, який дозволяє обмінюватися текстовими, голосовими та відео повідомленнями, наліпками та фотографіями, файлами багатьох форматів із електронною адресою http://t.me/alexkitgroup під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Так, розуміючи про відсутність відповідної ліцензії від Національного банку України, усвідомлюючи, реальну протиправною діяльністю, діючи із прямим умислом направленим на отримання грошової винагороди за надання послуг з поповнення електронного гаманця та обготівкування електронних грошей, діючи в порушення вимог п. 1 ч. 9.3 ст. 9, п. п. 4, 5 ч. 15.4 ст. 15 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», п. 3.5 глави 3 Положення «Про електронні гроші в Україні», що затверджене Постановою Правління Національного банку України №481 від 04.11.2010 року, використовувала у своїй діяльності електронні гроші різних платіжних систем, а також спільно з невстановленими особами, за попередньою змовою, надавала послуги з обміну електронних грошей.
Відповідно до вимог пункту 1 частини 9.3 статті 9 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», платіжні організації платіжних систем, учасники платіжних систем та оператори послуг платіжної інфраструктури мають право здійснювати діяльність в Україні виключно після їх реєстрації шляхом внесення відомостей про них до Реєстру платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури, який веде Національний банк України.
Згідно пунктів 4 та 5 частини 15.4 статті 15 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», приймання електронних грошей в обмін на готівкові/безготівкові гривні (комерційний агент з розрахунків) може бути виключно банк і небанківська фінансова установа, що має ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунків, видану Національним банком України.
Так, 08 вересня 2022 року о 15 год. 49 хв., ОСОБА_5 , особа, яка надала свою добровільну згоду для участі у проведенні негласної слідчої (розшукової) дії, маючи на меті обміняти готівкові кошти на електронні гроші зателефонував за номером мобільного телефону НОМЕР_2 , який зазначений як контактний телефон «КітГруп». Згодом, на мобільний телефон ОСОБА_8 надійшло смс-повідомлення із текстом - «В телеграм на цей номер або http://t.me/alexkitgroup пишіть, будь ласка! КитГруп, обмін валют».
Невідома слідству особа, конспіруючи свої дії, не відповівши на телефонний дзвінок, переадресувала ОСОБА_5 до «Телеграм-месенджеру» з метою унеможливлення ідентифікації власної особи надіславши йому повідомлення.
Після надходження вищезазначеного смс-повідомлення, ОСОБА_5 , використовуючи мобільний додаток «Телеграм» на власному мобільному телефоні розпочав листування із невідомими слідству особами де зазначив необхідність здійснити обмін грошових коштів (національної валюти) на електронні грошові кошти «ADV-cash» з можливістю перерахувати їх на електронний гаманець платіжної системи «Advanced-cash». Крім цього у листуванні ОСОБА_5 повідомив номер електронного гаманця НОМЕР_1 та суму, яку необхідно обміняти, що складає 32000 гривень із зазначеним номером власного мобільного телефону - НОМЕР_3 .
Отримавши у «Телеграм-месенджері» під час листування номер мобільного телефону НОМЕР_4 який зазначався як номер касира, а користувалася ним ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 о 16 год. 54 хв. ОСОБА_5 зателефонував за даним номером. В ході розмови останній представився клієнтом, повідомив про те, що замовив електронні гроші (замовив здійснення обміну готівки на електронні гроші), уточнивши при цьому юридичну адресу відділення обміну (місце розташування КітГруп). Відповівши на телефонний дзвінок ОСОБА_5 , ОСОБА_7 повідомила точну адресу місця розташування, а саме АДРЕСА_1 та готовність здійснити замовлений ним у «Телеграм-месенджері» обмін грошових коштів.
Прибувши до приміщення « ОСОБА_9 », що розташоване у АДРЕСА_1 , 08.09.2022 о 17 год 07 хв ОСОБА_5 зайшов у вказане приміщення, а згодом в окрему кімнату яка маркована табличкою «Службове приміщення» та відчиняється дистанційно касиром. В даному випадку його відчинила ОСОБА_7 .
Перебуваючи в кімнаті службового приміщення, ОСОБА_5 віддав грошові кошти (готівку) у сумі 32000 (тридцять дві тисячі) гривень ОСОБА_7 .
Отримавши надані ОСОБА_5 грошові кошти, ОСОБА_7 , надала ОСОБА_5 аркуш паперу та зазначила, що на ньому необхідно вказати реквізити свого електронного гаманця, що останній і зробив.
Через деякий час, у зазначеному вище «Телеграм-месенджері» ОСОБА_10 отримав від невідомої на даний момент слідству особи відповідь у вигляді фото повідомлення, «скрін-шоту» (фото зображення екрану телефону) із зафіксованим на ньому проведеної операції, транзакції, щодо обміну його готівки у вигляді 32000 гривень, із зазначеними реквізитами даної транзакції 4b93692e-6b70-406b-98f5-51f85efd9893.
В результаті, на електронний гаманець, який використовував ОСОБА_10 було нараховано 771.00 USD, а вказані електроні грошові кошти надійшли з електронного гаманця НОМЕР_5 , власника якого на даний момент не встановлено.
Крім цього, 20 вересня 2022 року о 12 год. 18 хв., ОСОБА_5 , особа, яка надала свою добровільну згоду для участі у проведенні негласної слідчої (розшукової) дії, маючи на меті обміняти готівкові кошти на електронні гроші, використовуючи на мобільному телефоні додаток для смс «Telegram» почав листування із невстановленою особою.
У мобільному додатку невідома особа діяла під створеним акаунтом «Кит груп», ІНФОРМАЦІЯ_4 та номером мобільного телефону - НОМЕР_6 . У листуванні ОСОБА_5 повідомив про необхідність здійснити обмін (купівлю) електронних грошових коштів, зазначивши при цьому суму на яку планує здійснити купівлю, а саме 200000 гривень. На свою пропозицію у вищевказаному мобільному додатку, отримав відповідь від не встановленої на даний момент особи, яка пропонувала звернутися з даною пропозицією у іншу, спеціально визначену групу.
Після чого, ОСОБА_5 , відправив смс повідомлення у групу, про яку зазначено вище, а саме «Михаил 0936587914 Кропивницкий Группа» із запитом здійснити обмін грошових коштів, купивши електронні гроші, запитавши при цьому яку їх кількість отримає надавши 200000 гривень. Згодом, ОСОБА_5 надійшла відповідь, а саме згода щодо обміну грошей та зазначено суму отриманих ним електронних грошей, яка складала «4500 ADV». Після чого, ОСОБА_5 у смс листуванні зазначив електронний гаманець, «ADV Cash» НОМЕР_1 та отримав в свою чергу код підтвердження 276410015.
Прибувши до приміщення «КітГруп», що розташоване у АДРЕСА_1 , 20.09.2022 ОСОБА_5 зайшов у вказане приміщення, а згодом в окрему кімнату яка маркована табличкою «Службове приміщення» та відчиняється дистанційно касиром, в даному випадку його відчинила ОСОБА_7 .
Перебуваючи в кімнаті службового приміщення, ОСОБА_5 віддав грошові кошти (готівку) у сумі 200000 гривень ОСОБА_7 та зазначив при цьому номер електронного гаманця.
Через деякий час, у зазначеному вище «Телеграм-месенджері» ОСОБА_10 отримав від невідомої на даний момент слідству особи відповідь у вигляді фото повідомлення, «скрін-шоту» (фото зображення екрану телефону) із зафіксованим на ньому проведеної операції, транзакції, щодо обміну його готівки у вигляді 200000 гривень, із зазначеними реквізитами даної транзакції 0e228ab8-9323-4ed2-809d-d46f29e11210.
В результаті, на електронний гаманець, який використовував ОСОБА_10 було нараховано 4523.00 USD, а вказані електроні грошові кошти надійшли з електронного гаманця НОМЕР_5 , власника якого на даний момент не встановлено.
В подальшому електронний гаманець на якому в загальній сумі було 5294 USD було оглянуто, та грошові кошти які перебувають на електронному гаманці визнано речовим доказом у даному кримінальному провадженні.
Слідчим стверджується, що гроші у сумі 5294 USD, які зберігаються на електронному гаманці НОМЕР_5 , який належить ОСОБА_10 є речовими доказами у кримінальному провадженні, тому з метою позбавлення можливості користування та розпорядження ними, існує необхідність у їх збереженні шляхом накладення на них арешту.
Слідчий в судове засідання не з`явився, звернувся з заявою, в якій просить розглянути клопотання про арешт майна у його відсутність та задовольнити.
Власник майна в судове засідання не з`явився, звернувся з заявою, в якій просить розглянути клопотання про арешт майна у його відсутність та не заперечує щодо його задоволення.
Відповідно до ст.107 ч.4 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Повно та всебічно дослідивши клопотання та надані до нього матеріали, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, у рамках якого було подане клопотання, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Клопотання про арешт майна відповідає вимогам ст.171 КПК України.
Встановлено, що слідчими СУ ГУНП в Кіровоградській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо вчинення групою осіб та ОСОБА_7 неправомірного використання електронних грошових коштів, вчинене повторно.
Також 08.11.2022 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 200 КК України.
Протоколом огляду електронної сторінки мережі інтернет від 21.09.2022 здійснено огляд сайту https://advcash.com/, де під час переходу в електронний гаманець «ADV Cash» НОМЕР_1 , який вікритий на ОСОБА_5 встановлено, що на вказаний електронний гаманець здійснено зарахування 771,00 USD та 4523,00 USD.
Електронні грошові в загальній сумі 5294,0 USD (електронні грошові кошти, що прирівнюється до долару США), які зберігаються на електронному гаманці «ADV Cash» НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_5 , які отримані під час проведення контролю за вчиненням злочину в формі спеціального слідчого експерименту (постанова прокурора від 01.09.2022), мають ознаки речового доказу у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч.1 ст.41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, право власності є непорушним (ч.3 ст.41 Конституції України).
Статтею 2 КПК України передбачено, що завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження.
Згідно ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Також згідноз ч.10ст.170КПК Україниарешт можебути накладенийу встановленомуцим Кодексомпорядку нарухоме чинерухоме майно,гроші убудь-якійвалюті готівкоюабо убезготівковій формі,в томучислі коштита цінності,що знаходятьсяна банківськихрахунках чина зберіганніу банкахабо іншихфінансових установах,видаткові операції,цінні папери,майнові,корпоративні права,віртуальні активи,щодо якихухвалою чирішенням слідчогосудді,суду визначенонеобхідність арештумайна.
Крім того, у випадку, передбаченому ч. 3 ст. 170 КПК України арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій та набуті кримінально протиправним шляхом.
Судом встановлено та слідчим доведено, що є сукупність підстав та розумних підозр вважати, що грошові в загальній сумі 5294,0 USD (електронні грошові кошти, що прирівнюється до долару США), які зберігаються на електронному гаманці «ADV Cash» НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_5 , набуті ним в результаті вчинення групою осіб та ОСОБА_7 кримінального правопорушення під час неправомірного використання електронних грошей, а саме придбання за готівку, яку надав ОСОБА_5 під час проведення контролю завчиненням злочинув форміспеціального слідчогоексперименту, електронних грошей ADV Cash.
Матеріалами клопотання доведено, що було вчинено кримінальне правопорушення, зазначені 5294,0 USD (електронні грошові кошти, що прирівнюється до долару США), які зберігаються на електронному гаманці «ADV Cash» НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_5 , на які слідчий просить накласти арешт, відповідають критеріям, передбаченим ст.98 КПК України, можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а незастосування арешту майна може призвести до їх втрати, або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.
З урахуванням доведеності слідчим правової підстави арешту майна, можливості використання майна як доказу у кримінальному провадженні, розумності та співрозмірності обмеження права власності завданням кримінального провадження, слідчий суддя дійшов висновку про те, що клопотання слідчого про арешт майна підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 98, 131, 132, 167, 168, 170-175, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 про арешт майна - задовольнити.
Накласти арешт на електронні грошові кошти в загальній сумі 5294,0 USD (електронні грошові кошти, що прирівнюється до долару США), які зберігаються на електронному гаманці «ADV Cash» НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_5 , відкритому на сайті ІНФОРМАЦІЯ_5
Копію ухвалисуду надіслати слідчому та власнику майна, не пізніше наступного робочого дня після її постановлення
Роз`яснити, що згідно ст. 174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Відповідно до ст. 175 КПК України, ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
На ухвалу слідчого судді може бути подана апеляційна скарга протягом п`яти днів з дня її проголошення безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_11 ОСОБА_12
Суд | Ленінський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2022 |
Оприлюднено | 10.05.2024 |
Номер документу | 107973470 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Ленінський районний суд м.Кіровограда
Юр'єва К. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні