Ухвала
від 16.12.2022 по справі 461/4947/22
ГАЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 461/4947/22

Провадження № 2/461/1319/22

УХВАЛА

16.12.2022 року м.Львів

Суддя Галицького районного суду м.Львова Радченко В.Є. , розглянувши заяву представника відповідача ОСОБА_1 , адвоката Сосули Олександра Олександровича про застосування заходів зустрічного забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Акціонерного товариства «Таскомбанк» (адреса: 01032, м.Київ, вул.С.Петлюри,30, код ЄДРПОУ: 09806443), ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ), Приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Барбуляк Хритини Миколаївни (адреса: м.Львів, вул.Івана Рубчака,5), Приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Мейхер Олени Любомирівни (адреса: 79007, м.Львів, вул.Богдана Лепкого,4/1), третя особа Акціонерне товариство «Універсал Банк» (адреса: 04114, м.Київ, вул.Автозаводська,54/19, код ЄДРПОУ: 09806443) про визнання незаконним та скасування державної реєстрації,-

ВСТАНОВИВ:

Представник відповідача ОСОБА_1 , адвоката Сосула Олександр Олександрович звернувся до суду з клопотанням про застосування заходів зустрічного забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_2 до Акціонерного товариства «Таскомбанк», ОСОБА_1 , Приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Барбуляк Хритини Миколаївни, Приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Мейхер Олени Любомирівни, третя особа Акціонерне товариство «Універсал Банк» про визнання незаконним та скасування державної реєстрації.

Обґрунтовуючи клопотання про застосування заходів зустрічного забезпечення позову ОСОБА_3 зазначив, що ухвалою Галицькогорайнного судум.Львовавід 22.09.2022у справі№461/4947/22вищезазначену заяву про забезпеченняпозову задоволено,накладено арештна нежитловіприміщення 1-гоповерху:від 20«а»-1по 20 «а»-12,загальною площею188,0кв.м.,що розташованіза адресою: АДРЕСА_3 ,шляхом заборони державним реєстраторамправ нанерухоме майноДержавної реєстраційноїслужби України,інших органів державної реєстраціїправ танотаріусам,як спеціальнимсуб`єктам,на якіпокладаються функціїдержавного реєстратора правна нерухомемайно,реєструвати змінидо Державногореєстру речовихправ нанерухоме майно щодо нежитловихприміщень 1-гоповерху:від 20«a»-1по 20«а»-12,загальною площею188,0кв.м.,що розташовані за адресою: АДРЕСА_3 . Разом зтим,внаслідок застосованихпо-відношеннюдо ОСОБА_1 заходів забезпечення позову,останньому можутьбути завданiзбитки увигляді недоотриманоїорендної плати,яку вінміг биодержати від надання вкористування нежитловихприміщень 1-гоповерху:від 20«а»-1по 20«а»-12,загальною площею188,0 кв.м., що розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , з приводу яких виник спір у даній справі.

Зазначає,що міжсторонами уданій справііснують спірніправовідносини щодо наявності чивідсутності упозивача прававласності наспiрнiнежитлові приміщення1-гоповерху:від 20«а»-1по 20 «а»-12,загальною площею188,0кв.м.,що розташованіза адресою: АДРЕСА_3 ,у зв`язкуз чим пред`явленопозов провитребування цьогомайна зчужого незаконоговолодiняннявiдповiдача-2,визнання недійсним договору купівлі-продажуза якимвiдповiдач-2набула правовласності наці приміщеннята скасуваннядержавної реєстації прававласності. У випадку,якщо занаслідками вирішенняспору вданій справі,буде відмовленов позові,то черезтривалі обмеження увигляді заходівзабезпечення позову,які застосованіпо-відношеннюдо відповідача-2,його інтереси залишаться незабезпеченимина відмінувід позивача,що можепорушуватиме процесуально-правовийбаланс інтересів сторiнцієї справи,чим фактичноне будезбережено існуючийstatusquoміж ними. При цьому,матеріали справине містятьналежних тадопустимих доказівспроможності позивача компенсувати відповідачу-2 у майбутньому можливi збитки, пов`язані iз забезпеченням позову.

Після вжиттязаходів забезпеченняпозову вданій справі,на адресувідповідача-2від ТОВ«Буковина Львiв»(кодЄДРПОУ 13834379)надійшов листу якомуостанній виявивбажання орендуватиспірні нежитлові приміщення 1-гоповерху:від 20«а»-1по 20«а»-12,загальною площею188,0кв.м.,що розташованіза адресою: АДРЕСА_3 ,які єпредметом спорув данійсправі,строком на10років зумовою сплатиорендної плати врозмірі 100000,00грн.за місяцькористування. Оскільки чиннезаконодавство вимагаєпроведення державноїреєстрації такогоречового праваяк орендау випадку наймуне меншяк трироки,то уданому випадкунаявний прямийпричинно-наслiдковийзв`язокміж вжитими заходамизабезпечення позовута збитками,що можепонести відповідач-2внаслідок неможливості розпоряджатись спірниминежитловими приміщеннями1-гоповерху:від 20«а»-1по 20«а»-12,загальною площею 188,0 кв.м., що розташовані за адресою: АДРЕСА_3 .

З огляду на те, що тривалість розгляду справи до набрання рішення суду в даній справі триватиме орієнтовно 10 місяців, а вартість запропонованого ТОВ «Буковина Львів» орендної плати за місяць користування спірним нежитловим приміщенням становить 100000, 00 грн. та вважає, що у випадку невжиття заходів зустрічного забезпечення позову відповідача-2 може понести збитки у розмірі 1000000,00 за період 10-ти місяців, протягом яких розглядатиметься спір у даній справі в суді першої та апеляційної інстанції.

Дослідивши матеріали справи в межах поданої заяви про застосування заходів зустрічного забезпечення позову, суд виходить з наступного.

За змістом положень ч.13ст.7 Цивільного процесуального кодексу України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Суд вважає за можливе здійснювати розгляд справи заяви без виклику сторін по справі.

Ухвалою Галицького районного суду м.Львова від 13.10.2022 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у вказаній справі. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Галицького районного суду м.Львова від 22.09.2022 року задоволено заяву ОСОБА_2 про забезпечення позову у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Акціонерного товариства «Таскомбанк», ОСОБА_1 , Приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Барбуляк Хритини Миколаївни, Приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Мейхер Олени Любомирівни, третя особа Акціонерне товариство «Універсал Банк» про визнання незаконним та скасування державної реєстраці та накласти арешт на нежитлові приміщення 1-го поверху: від 20 «а»-1 по 20 «а»-12, загальною площею 188,0 кв.м., що розташовані за адресою: АДРЕСА_3 , шляхом заборони державним реєстраторам прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України, інших органів державної реєстрації прав та нотаріусам, як спеціальним суб`єктам, на які покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, реєструвати зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо нежитлових приміщень 1-го поверху: від 20 «а»-1 по 20 «а»-12, загальною площею 188,0 кв.м., що розташовані за адресою: АДРЕСА_3 . При постановлені судом ухвали про забезпечення позову за зверненням позивача, суд не знайшов підстав для застосування зустрічного забезпечення за ініціативою суду.

Згідно з ч. 1ст. 154 ЦПК України, суд може вимагати від особи, яка звернулася із заявою про забезпечення позову, забезпечити відшкодування збитків відповідача, які можуть бути спричинені забезпеченням позову (зустрічне забезпечення).

Метою зустрічного забезпечення є забезпечення позивачем відшкодування збитків відповідача, які можуть бути спричинені забезпеченням позову. Отже зустрічне забезпечення застосовується тільки у випадку забезпечення позову. Порядок застосування та скасування зустрічного забезпечення визначено у статтях154,155 ЦПК України.

Норми частини п`ятоїстатті 154 ЦПК Українивизначають вимоги до зустрічного забезпечення. Так, заходи зустрічного забезпечення позову мають бути співмірними із заходами забезпечення позову, застосованими судом, та розміром збитків, яких може зазнати відповідач у зв`язку із забезпеченням позову. Розмір зустрічного забезпечення визначається судом з урахуванням обставин справи.

Перелік випадків, у яких суд зобов`язаний застосувати зустрічне забезпечення, визначений ч. 3ст. 154 ЦПК Українита є вичерпним.

Так, відповідно до частини третьоїстатті 154 ЦПК України, суд зобов`язаний застосовувати зустрічне забезпечення, якщо:

1) позивач не має зареєстрованого в установленому законом порядку місця проживання (перебування) чи місцезнаходження на території України та майна, що знаходиться на території України, в розмірі, достатньому для відшкодування можливих збитків відповідача, які можуть бути спричинені забезпеченням позову, у випадку відмови у позові; або

2) суду надані докази того, що майновий стан позивача або його дії щодо відчуження майна чи інші дії можуть ускладнити або зробити неможливим виконання рішення суду про відшкодування збитків відповідача, які можуть бути спричинені забезпеченням позову, у випадку відмови у позові.

Зустрічне забезпечення, як правило, здійснюється шляхом внесення на депозитний рахунок суду грошових коштів у розмірі, визначеному судом (ч. 4ст. 154 ЦПК України).

Зазначені нормиЦПК Україниузгоджуються зі змістом Принципу 8 Принципів попередніх і забезпечувальних заходів в міжнародному цивільному процесі, прийнятих Асоціацією міжнародного права у 1996 році: суд повинен мати повноваження вимагати від позивача гарантії відшкодування збитків відповідачу чи третій стороні, які можуть виникнути в результаті відмови у позові. При вирішенні питання про гарантії суд повинен враховувати можливості позивача відповісти на вимогу про відшкодування збитків.

Суд враховує, що на відміну від забезпечення позову, метою якого є захист інтересів позивача, зустрічне забезпечення спрямоване насамперед на захист інтересів відповідача, шляхом забезпечення можливості відшкодування збитків, яких може зазнати відповідач у зв`язку із забезпеченням позову. При цьому, саме відповідач має довести наявність збитків, які він зазнає через забезпечення позову, а суд повинен ретельно дослідити такі докази, перевірити наявність збитків, визначити їх потенційний розмір та оцінити співмірність застосованих заходів забезпечення позову розміру можливих збитків та розміру зустрічного забезпечення.

Таким чином, зустрічне забезпеченняце гарантія відшкодування ймовірних для відповідача збитків. Цей інститут має на меті зберегти певний баланс сторін і нейтралізувати можливі негативні наслідки, які можуть виникнути в результаті застосування судом забезпечувальних заходів.

Реалізація заходів зустрічного забезпечення є правом суду, а не його обов`язком, за винятком випадків, передбачених частиною третьоюстатті 154 ЦПК України, в якій зазначено, що суд зобов`язаний застосовувати зустрічне забезпечення, зокрема, якщо позивач не має зареєстрованого в установленому законом порядку місця проживання (перебування) чи місцезнаходження на території України та майна, що знаходиться на території України, в розмірі, достатньому для відшкодування можливих збитків відповідача, які можуть бути спричинені забезпеченням позову, у випадку відмови у позові.

Такої ж позиції дотримується і Верховний Суд, яка викладена в постанові в справі № 753/2380/18-цз від 19 квітня 2019 року (провадження № 61-38399св18).

У постанові Верховного Суду в складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 01 липня 2020 року в справі № 569/13105/18 (провадження № 61-46461св18) вказано, що суд зобов`язаний застосовувати зустрічне забезпечення за наявності одночасно таких підстав: 1) якщо позивач не має зареєстрованого в установленому законом порядку місця проживання (перебування) чи місцезнаходження на території України; 2) якщо позивач не має майна, що знаходиться на території України.

При розгляді заяви про зустрічне забезпечення позову, суд враховує практику Європейського суду з прав людини. Так, згідно з п. 43 Рішення по справі «Шмалько проти України», одним з аспектів права на суд є право на доступ до суду, тобто право подати позов з приводу цивільно-правових питань до суду. Однак це право було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося на шкоду одній зі сторін.

Розмір можливих збитків представник відповідача ОСОБА_3 оцінює у сумі 1000000,00 грн., тому просить застосувати зустрічне забезпечення позову шляхом внесення позивачем на депозитний рахунок суду грошових коштів у зазначеному розмірі протягом п`яти днів з моменту постановлення ухвали про зустрічне забезпечення.

Однак, останнім не надано жодних належних розрахунків можливих збитків, які він може понести в результаті прийнятих судом заходів забезпечення позову та відповідного обґрунтування таких розрахунків.

Долучений до клопотання про зустрічне забезпечення позову представником відповідача ОСОБА_3 лист-звернення не може братись до уваги суду як підставу задоволення клопотання про зустрічне забезпечення позову, оскільки даним листом не підтверджуються того, що відповідач може нести збитки у вигляді недоотриманої орендної плати. Лише зазначено зацікавлення ТОВ «Буковина Львів» в оренді нежитлових приміщень.

Крім цього, як вбачається з матеріалів заяви представника відповідача ОСОБА_3 , жодних доказів відсутності реєстрації місця проживання чи незадовільного фінансового стану позивача суду не надано.

Право на звернення до суду гарантовано положеннямиКонституції УкраїнитаЦивільного процесуального кодексу Україниі не може оцінюватись як засіб спричинення шкоди інтересам фізичної або юридичної особи.

Слід відзначити, що встановлені в ході розгляду заяви обставини не свідчать про наявність вищенаведених фактів передбачених процесуальним законодавством, зокрема визначених у ч. 3ст. 154 ЦПК України, які покладають на суд обов`язок застосувати зустрічне забезпечення.

Відповідно до ч. 1ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Подане клопотання не містить належних доказів з приводу того, яким чином застосовані судом заходи забезпечення позову шляхом заборони вчинення реєстраційних дій та заборони державному реєстратору, іншим особам, уповноваженим здійснювати реєстраційні дії, вчинення дій, пов`язаних з реєстрацією змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо нежитлових приміщень 1-го поверху: від 20 «а»-1 по 20 «а»-12, загальною площею 188,0 кв.м., що розташовані за адресою: АДРЕСА_3 . до набранням рішенням суду законної силиможуть завдати збитків відповідачу, а матеріали справи не містять доказів наявності передбачених п.п. 1, 2 ч. 3ст. 154 ЦПК Українивипадків обов`язкового застосування зустрічного забезпечення.

Суду не надано доказів на підтвердження збитків, яких може зазнати відповідач у зв`язку із забезпеченням позову, а випадків, передбаченихст. 154 ЦПК Українидля обов`язкового застосування зустрічного забезпечення судом не встановлено, тому у задоволенні поданої заяви щодо застосування заходів зустрічного забезпечення позову необхідно відмовити.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.154,259,260,353,354 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви представника відповідача ОСОБА_1 , адвоката Сосули Олександра Олександровича про застосування заходів зустрічного забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Акціонерного товариства «Таскомбанк» (адреса: 01032, м.Київ, вул.С.Петлюри,30, код ЄДРПОУ: 09806443), ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ), Приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Барбуляк Хритини Миколаївни (адреса: м.Львів, вул.Івана Рубчака,5), Приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Мейхер Олени Любомирівни (адреса: 79007, м.Львів, вул.Богдана Лепкого,4/1), третя особа Акціонерне товариство «Універсал Банк» (адреса: 04114, м.Київ, вул.Автозаводська,54/19, код ЄДРПОУ: 09806443) про визнання незаконним та скасування державної реєстрації відмовити.

Ухвала про зустрічне забезпечення може бути оскаржена разом із ухвалою про забезпечення позову або окремо.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її постановлення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи у разі постановлення ухвали за його відсутності має право оскаржити ухвалу в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя В.Є.Радченко

СудГалицький районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення16.12.2022
Оприлюднено26.12.2022
Номер документу108028700
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —461/4947/22

Ухвала від 15.11.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Фаловська Ірина Миколаївна

Ухвала від 24.10.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Фаловська Ірина Миколаївна

Постанова від 27.08.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

Ухвала від 27.08.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

Постанова від 27.08.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

Ухвала від 27.08.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

Ухвала від 03.05.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

Ухвала від 16.04.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

Ухвала від 12.02.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

Ухвала від 24.05.2023

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Крайник Н. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні