ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
УХВАЛА
"28" грудня 2022 р. м. Житомир Справа № 906/1270/22
Господарський суд Житомирської області у складі судді Прядко О.В.,
розглядаючи матеріали позовної заяви
Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАВОД ЕЛЕВАТОРНОГО ОБЛАДНАННЯ"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "САТ. СЕРВІС АГРО ТРЕЙД"
про стягнення 518 271,72 грн,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗАВОД ЕЛЕВАТОРНОГО ОБЛАДНАННЯ" звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "САТ. СЕРВІС АГРО ТРЕЙД" про стягнення заборгованості у розмірі 518271,72 грн, з яких 400000,00 грн основного боргу, 105910,08 грн інфляційних витрат та 12361,64 грн 3% річних.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору №375-5982 від 25.05.2021 в частині повної та своєчасної оплати за виконані роботи.
Разом із позовною заявою подано заяву про забезпечення позову (вх.№01-44/1569/22 від 27.12.2022), у якій позивач просить вжити заходи забезпечення позову шляхом накладення арешту на грошові кошти ТОВ "САТ. СЕРВІС АГРО ТРЕЙД" у розмірі 518271,72 грн, які знаходяться в банківських установах на всіх рахунках ТОВ "САТ. СЕРВІС АГРО ТРЕЙД", інформація про які буде виявлена в процесі виконання ухвали суду про забезпечення позову.
Перевіривши матеріали позовної заяви, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для направлення справи за підсудністю до Господарського суду Вінницької області з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст.29 ГПК України, право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.
Частиною 5 ст.29 ГПК України передбачено, що позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
Тобто законодавець передбачив юридичну можливість для позивача, який звертається до суду із позовом з приводу вирішення спору, що виник при виконанні правочинів у господарській діяльності, обрати на власний розсуд, якими правилами територіальної підсудності керуватись при зверненні до суду за захистом своїх прав. У процесуальному законодавстві запроваджено для такої категорії справ правило альтернативної підсудності, що надає право саме позивачу обирати уповноважений суд з-поміж тих, що визначені або загальними правилами підсудності господарських справ, або спеціальним правилом альтернативної підсудності - за місцем виконання договорів.
Статтею 532 ЦК України передбачено, що місце виконання зобов`язання встановлюється у договорі. Якщо місце виконання зобов`язання не встановлено у договорі, виконання провадиться: 1) за зобов`язанням про передання нерухомого майна - за місцезнаходженням цього майна; 2) за зобов`язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі договору перевезення, - за місцем здавання товару (майна) перевізникові; 3) за зобов`язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі інших правочинів, - за місцем виготовлення або зберігання товару (майна), якщо це місце було відоме кредиторові на момент виникнення зобов`язання; 4) за грошовим зобов`язанням - за місцем проживання кредитора, а якщо кредитором є юридична особа, - за її місцезнаходженням на момент виникнення зобов`язання. Якщо кредитор на момент виконання зобов`язання змінив місце проживання (місцезнаходження) і сповістив про це боржника, зобов`язання виконується за новим місцем проживання (місцезнаходженням) кредитора з віднесенням на кредитора всіх витрат, пов`язаних із зміною місця виконання; 5) за іншим зобов`язанням - за місцем проживання (місцезнаходженням) боржника. Зобов`язання може бути виконане в іншому місці, якщо це встановлено актами цивільного законодавства або випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
З доданих до позовної заяви документів вбачається, що 25.05.2021 між ТОВ "ЗАВОД ЕЛЕВАТОРНОГО ОБЛАДНАННЯ" (підрядник) і ТОВ "САТ. СЕРВІС АГРО ТРЕЙД" (замовник) укладено договір №375-5982, згідно з п.1.1 якого, підрядник зобов`язується виконати наступні роботи: виготовлення, поставка, ремонт обладнання для підготовки елеватору до сезону (надалі роботи) на об`єкті: «Житомирська обл., Пулинський р-н, селище Курне, вул.Заводська, буд.1», а замовник зобов`язується прийняти та оплатити належним чином виконані підрядником роботи у порядку та на умовах, визначених цим договором (п.1.1 договору).
Додатковою угодою №1 26.05.2021 до договору №375-5982 від 25.05.2021 сторони погодили змінити п.1.1 договору та викласти його у наступній редакції: «Підрядник зобов`язується виконати наступні роботи: виготовлення, поставка, ремонт обладнання для підготовки елеватору до сезону (надалі роботи) на об`єкті замовника: «Миколаївська обл., Вітовський р-н, село Полігон, вул.Зоряна, 1-а», а замовник зобов`язується прийняти та оплатити належним чином виконані підрядником роботи у порядку та на умовах, визначених цим договором».
Тобто погодженим сторонами місцем виконання за вказаним договором є: Миколаївська обл., Вітовський р-н, село Полігон, вул.Зоряна, 1-а.
Водночас суд констатує, що предметом спору у даній справі є матеріально-правова вимога про стягнення з відповідача заборгованості за виконані роботи, а не зобов`язання виконати роботи з виготовлення, поставки, ремонту обладнання у конкретно визначеному місці, а відтак спір не пов`язаний з місцем виконання договору, і зобов`язання, про порушення яких стверджує позивач, не є такими які належить через їх особливість виконувати тільки у певному місці.
За наведеного, відсутні підстави для застосування положень ч.5 ст.29 ГПК України, а підсудність даної справи повинна визначатись з урахуванням приписів ч.ч.1, 2 ст.27 цього Кодексу, якою передбачено, що позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Пунктом 10 ч.2 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, як: місцезнаходження юридичної особи.
Як вбачається із позовної заяви, відповідачем у даній справі визначено Товариство з обмеженою відповідальністю "САТ. СЕРВІС АГРО ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ: 37852609) та зазначено його місце реєстрації: 12031, Житомирська обл., Пулинський р-н, селище Курне, вул.Заводська, буд.1 і поштову адресу: 21050, Вінницька обл., м.Вінниця, вул.Оводова Миколи, буд.51, к.1, прим.24.
При цьому, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням відповідача є: 21000, Вінницька обл., Вінницький р-н, м.Вінниця, вул.Майбороди Дмитра, буд.5, каб.508.
Отже, з огляду на положенняст.27 ГПК України, вказана справане належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Господарського суду Житомирської області.
Суд враховує, що розгляд справи судом, яка йому не підсудна, є безумовною підставою для скасування судового рішення, прийнятого за результатами вирішення судового спору, а також може розцінюватись як перевищення повноважень, компетенції, прийняття завідомо неправосудного рішення тощо.
Згідно з ч.9 ст.176 ГПК України, якщо буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Згідно з п.1 ч.1 ст.31 ГПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення (ч.3 ст.31 ГПК України).
Щодо заяви про забезпечення позову, то суд зазначає, що така подається одночасно з пред`явленням позову до суду, до якого подається позовна заява, за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом (п.2 ч.1 ст.138 ГПК України).
Таким чином, з огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку, що матеріали позовної заяви (єдиний унікальний номер судової справи №906/1270/22), у тому числі і заява про забезпечення позову (вх.№01-44/1569/22 від 27.12.2022), підлягають передачі за підсудністю до Господарського суду Вінницької області, тобто за місцезнаходженням відповідача.
Керуючись ст.ст. 27, 31, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАВОД ЕЛЕВАТОРНОГО ОБЛАДНАННЯ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "САТ. СЕРВІС АГРО ТРЕЙД" про стягнення 518271,72 грн з доданими до неї документами, у тому числі і заяву про забезпечення позову (вх.№01-44/1569/22 від 27.12.2022), передати за територіальною підсудністю до Господарського суду Вінницької області (вулиця Пирогова, 29, місто Вінниця, Вінницька область, 21000).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписаннята підлягає оскарженню в порядку та строки, визначені ст.ст.256,257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Прядко О.В.
Друк:
1 у справу;
2 позивачу - рек.
+ на електр. пошту : gp.odessa.ua@gmail.com; +
3- Господарському суду Вінницької області (вулиця Пирогова, 29, місто Вінниця, Вінницька область, 21000) (рек.) + позовна заява з додатками, у т.ч. заява про забезпечення позову.
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 28.12.2022 |
Оприлюднено | 29.12.2022 |
Номер документу | 108133469 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань підряду |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Прядко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні