Справа № 740/4983/22
Провадження № 1-кс/740/1211/22
УХВАЛА
28 грудня 2022 року м. Ніжин
Слідчий суддя Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області ОСОБА_1 , із секретарем судового засідання ОСОБА_2 , скаржника ОСОБА_3 ,
розглянувши скаргу ОСОБА_3 на постанову про закриття кримінального провадження та на бездіяльність слідчого,
ВСТАНОВИВ:
До Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області надійшла скарга ОСОБА_3 , в якій він просить зобов`язати слідчого СВ Ніжинського РВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_4 вручити йому належним чином завірену оскаржувану постанову про закриття кримінального провадження №12022270300000193 від 21.02.2022, та скасувати постанову слідчого СВ Ніжинського РВП ГУПНП в Чернігівській області про закриття кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022270300000193 від 21.02.2022.
В обґрунтування скарги зазначає, що слідчий не вчинив жодної дії на всебічне, повне і неупереджене розслідуваня.
Скаржник ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримав скаргу за вищевикладених у ній обставин.
Слідчий СВ Ніжинського РВП ГУПН в Чернігівській області ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд скарги за його відсутності та згоду з будь-яким рішенням суду.
Слідчий суддя, заслухавши скаржника, дослідивши матеріали за скаргою, а також матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні, зареєстрованому 21.02.2022 у Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №12022270300000193 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України, дійшов наступного висновку.
Встановлено, що 31.10.2022 слідчим СВ Ніжинського РВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_4 винесено постанову про закриття кримінального провадження, зареєстрованого 21.02.2022 у Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №12022270300000193 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України у зв`язку із відсутністю складу кримінального правопорушення на підставі п. 2 ч. 2 ст. 284 КПК України.
Відповідно до вимог ст.91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню: 1) подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); 2) винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; 3) вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; 4) обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом`якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження; 5) обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання; 6) обставини, які підтверджують, що гроші, цінності та інше майно, які підлягають спеціальній конфіскації, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна, або призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення чи винагороди за його вчинення, або є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом, або підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення; 7) обставини, що є підставою для застосування до юридичних осіб заходів кримінально-правового характеру. Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
За загальним правилом, визначеним в ч.1 ст.92 КПК України обов`язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого.
Згідно ч.5 ст.9 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до п.42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 у справі Михалкова та інші проти України розтлумачено, що за статтею 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод держава зобов`язана гарантувати кожному, хто перебуває під її юрисдикцією, права і свободи, визначені у Конвенції, що також опосередковано вимагає наявності будь-якої форми ефективного розслідування. Розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покаранні. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів, експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.
Згідно ст.2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ч. 5 ст. 38 КПК України орган досудового розслідування зобов`язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Слідчий зобов`язаний виконувати доручення та вказівки прокурора, які надаються у письмовій формі (ч. 4 ст. 40 КПК України).
Однак, матеріали досудового розслідування вказують на те, що зазначеного обов`язку у повній мірі під час досудового розслідування вказаного кримінального провадження дотримано не було.
Доводи заявника ОСОБА_3 про порушення земельного законодавства при використанні земель ОСОБА_5 , наданих для створення фермерського господарства, без фактичного створення фермерського господарства, а також про самовільне використання земельних ділянок ПП "Меркурій" не перевірені, зокрема із залученням спеціалістів компетентних державних органів.
З урахуванням наведеного, слідчий суддя не має підстав для висновку про те, що органом досудового розслідування вжито усіх можливих заходів для отримання всіх наявних доказів для з`ясування обставин, які підлягають встановленню у кримінальному провадженні.
У наданні копії постанови про закриття кримінального провадження ОСОБА_3 , за заявою якого розпочато досудове розслідування, слідчим відмовлено.
Згідно з ч. 6 ст. 284 КПК Україгни копія постанови слідчого, дізнавача про закриття кримінального провадження надсилається заявнику, потерпілому, прокурору.
Отже, обов"язку слідчого надіслати копію постанови про закриття кримінального провадження заявнику, кореспондує право заявника отримати від слідчого копію такої постанови.
Згідно із ч. 1, п. 1, 3 ч. 2 ст. 307 КПК України за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу. Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про скасування рішення слідчого, дізнавача чи прокурора, про зобов`язання вчинити певну дію.
Враховуючи наведене, слідчий суддя вважає, що оскаржувана постанова про закриття кримінального провадження є необґрунтованою та передчасною, а відмова слідчого надати ОСОБА_3 копію постанови від 31.10.2022 про закриття кримінального провадження, не грунтується на законі, у зв"язку з чим скаргу ОСОБА_3 слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.303-307, 369, 370, 371, 372 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Скасувати постанову слідчого СВ Ніжинського РВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_4 від 31.10.2022 про закриття кримінального провадження, зареєстрованого у Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №12022270300000193 від 21 лютого 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України.
Зобов`язати слідчого СВ Ніжинського РВП ГУНП в Чернігівській області, який здійснює досудове розслідування, надіслати ОСОБА_3 копію постанови від 31.10.2022 про закриття кримінального провадження №12022270300000193 від 21.02.2022.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.12.2022 |
Оприлюднено | 30.12.2022 |
Номер документу | 108141031 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування рішення слідчого про закриття кримінального провадження |
Кримінальне
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Карпусь І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні