Справа № 683/2284/21
2/683/90/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2022 року Старокостянтинівський районний суд
Хмельницької області
в складі:
головуючого - судді Завадської О.П.
при секретарі Поважнюк О.Б.
розглянувши у відкритому підготовчомузасіданні в залі суду в м. Старокостянтинові Хмельницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про виділ частки майна в натурі із спільної часткової власності в окремий об`єкт нерухомого майна, припинення права спільної часткової власностіта визнання права власності на нерухоме майно,
встановив:
В провадженні Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області перебуває вищевказана цивільна справа.
Позивачка вказує, що сторони являються співвласниками домоволодіння по АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 належить 57/100 часткижитлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Старокостянтинівською державною нотаріальною конторою Хмельницької області 23 квітня 2013 року за р.№1-464. Право власності зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, наданий Старокостянтинівською державною нотаріальною конторою Хмельницької області 23 квітня 2013 року за №2806697).
ОСОБА_1 вказала, що її частка домоволодінняскладається з приміщень житлового будинку, позначеного в плані «А-1» з прибудовою «а1» загальною площею 69,2кв.м., житловою площею 52,7кв.м., в тому числі: коридор з паливною (2-1) площею 7,3кв.м., вітальня (2-1) площею 15,4 кв.м., житлова кімната (2-3) площею 9,3кв.м., житлова кімната (2-4) площею 16,0кв.м.,житлова кімната (2-5) площею 12,0 кв.м., санвузол (2-6) площею 3,2 кв.м., кухня (2-7) площею 6,0 кв.м., господарські будівлі та споруди - хлів «Б», погріб «б», погріб «б1».
ОСОБА_2 належить 43/100 часткижитлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд у відповідності до договору купівлі-продажу, посвідченого Голуб О.Є., приватним нотаріусом Старокостянтинівського районного нотаріального округу Хмельницької області 28 квітня 2021 року за р. №482. Право власності зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, наданий ОСОБА_3 , приватним нотаріусом Старокостянтинівського районного нотаріального округу Хмельницької області 28 квітня 2021 року за №254799550).
Вказала, що частка домоволодіння ОСОБА_2 складається з приміщень житлового будинку, позначеного в плані «А-1» з прибудовою «а» загальною площею 41,7 кв.м, житловою площею 30,3 кв.м., в тому числі: коридор (12-1) площею 5,0 кв.м., кухня (2-2) площею 3,4 кв.м., санвузол (1-3) площею 3,0 кв.м., столова (1-4) площею 8,4 кв.м., житлова кімната (1-5) площею 10,2 кв.м., житлова кімната (1-6) площею 1,6 кв.м.,господарські будівлі та споруди - хлів «Б-1», погріб «б-1».
Належні співвласникам частки домоволодіння є фактично окремими об`єктами нерухомого майна, мають самостійні входи та комунікації, відокремлені стіною і кожна із частин може бути виділена та функціонувати як окремий об`єкт нерухомого майна.
А тому просить виділити належнуїйчастку домоволодіння в окремий об`єкт нерухомого майна,щоб мати можливість зареєструвати своє речове право на земельну ділянку, яка перебуває у їх користуванні.
Представник позивачки подала до суду заву, якою просила задовольнити позовні вимоги за обставин на їх обґрунтування, розглянувши справу без їх участі.
Відповідач визнав позов, також просив розглянути справу у його відсутність.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши надані докази, суд прийшов до висновків про наступне.
Між сторонами виниклиправовідносини з приводу припинення права спільної часткової власності, які регулюються нормами Цивільного кодексу України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Старокостянтинівською державною нотаріальною конторою Хмельницької області 23 квітня 2013 року за р.№1-464, належить 57/100 частки домоволодінняпо АДРЕСА_1 . Право власності зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, наданий Старокостянтинівською державною нотаріальною конторою Хмельницької області 23 квітня 2013 року за №2806697).
ОСОБА_2 у відповідності до договору купівлі-продажу, посвідченого Голуб О.Є., приватним нотаріусом Старокостянтинівського районного нотаріального округу Хмельницької області 28 квітня 2021 року за р. №482, належить 43/100 частки домоволодіння по АДРЕСА_1 , що становить квартиру АДРЕСА_2 . Право власності зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, наданий приватним нотаріусом Старокостянтинівського районного нотаріального округу Хмельницької області 28 квітня 2021 року за №254799550).
Згідно даних технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, який виготовлений 14 червня 2021 року приватним підприємством «Проект БТІ» м. Старокостянтинова Хмельницької області, розміри часток власності у співвласників даного домоволодіння складають: ОСОБА_1 - 57/100; ОСОБА_2 - 43/100.
Відповідно до висновку щодо технічної можливості поділу об`єкту нерухомого майна за №167 від 14 червня 2021 року приватним підприємством «Проект БТІ`м. Старокостянтинова Хмельницької області згідно поверхового плану житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, а також наслідків візуального огляду встановлено, що за технічними показниками об`єкти є відокремленими, мають окремікомунікації та виходи на прилеглу земельну ділянку, тому можуть бути виділені в натурі в окремі будинки блокованого типу з господарськими будівлями та спорудами.
Право власності на земельну ділянку відсутнє.
У фактичному володінні та користуванні ОСОБА_1 перебувають приміщення житлового будинку, позначеного в плані «А-1» з прибудовою «а1» загальною площею 69,2 кв.м, житловою площею 52,7 кв.м., в тому числі: коридор з паливною (2-1) площею 7,3 кв.м., вітальня (2-1) площею 15,4 кв.м., житлова кімната (2-3) площею 9,3 кв.м., житлова кімната (2-4) площею 16,0 кв.м., житлова кімната (2-5) площею 12,0 кв.м., санвузол (2-6) площею 3,2 кв.м., кухня (2-7) площею 6,0 кв.м., господарські будівлі та споруди - хлів «Б», погріб «б», погріб «б1».
У фактичному володінні та користуванні ОСОБА_2 перебувають приміщення житлового будинку, позначеного в плані «А-1» з прибудовою «а» загальною площею 41,7 кв.м, житловою площею 30,3 кв.м., в тому числі: коридор (12-1) площею 5,0 кв.м., кухня (2-2) площею 3,4 кв.м., санвузол (1-3) площею 3,0 кв.м., столова (1-4) площею 8,4 кв.м., житлова кімната (1-5) площею 10,2 кв.м., житлова кімната (1-6) площею 1,6 кв.м., господарські будівлі та споруди - хлів «Б-1», погріб «б-1».
Сторони погодились із вищевказаним висновком експерта з інвентаризації нерухомого майна приватного підприємства «Проект БТІ», яким встановлено технічну можливість поділу в натурі житлового будинку на дві частини відповідно до часток кожного із співвласників, що належать їм на праві спільної часткової власності, які є ізольованими між собою, мають окремі самостійні виходи, окремо проведено комунікації та відповідають вимогам щодо ізольованих будинків. Клопотань про призначенняекспертизи для визначенняваріантівподілу не заявляли.
Згідност.356 ЦК України власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.
Зположень ч.ч. 2, 3 ст. 367 ЦК України вбачається, що у разіподілу спільного майна між співвласниками право спільної часткової власності на нього припиняється.
Відповідно до ч. ч.1,3 ст. 358 ЦК України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною власністю.
Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації.
Виділ часток (поділ) жилого будинку, який перебуває у спільній частковій власності, є можливим, якщо кожній зі сторін може бути виділено відокремлену частину будинку із самостійним виходом (квартиру) або у разі, коли є технічна можливість переобладнання будинку в ізольовані квартири, які за розміром відповідають розміру часток співвласників у праві власності. Визначальним для виділу частки або поділу будинку в натурі, який перебуває у спільній частковій власності, є не порядок користування будинком, а розмір часток співвласників та технічна можливість виділу частки або поділу будинку відповідно до часток співвласників. Оскільки учасники спільної часткової власності мають рівні права стосовно спільного майна пропорційно своїй частці в ньому, суд, здійснюючи поділ майна в натурі (виділ частки), повинен передати співвласнику частки жилого будинку та нежилих будівель, яка відповідає розміру й вартості його частки, якщо це можливо без завдання неспівмірної шкоди господарському призначенню будівлі.
Під неспівмірною шкодою господарського призначення слід розуміти суттєве погіршення технічного стану жилого будинку, перетворення в результаті переобладнання жилих приміщень у нежитлові, надання в рахунок частки приміщень, які не можуть бути використані як житлові через невеликий розмір площіабо через неможливість їх використання (відсутність денного світла тощо) (постанова Верховного Суду від 01 квітня 2020 року у справі № 601/180/16).
Ураховуючи те, що після виділу частки зі спільного нерухомого майна відповідно до ст. 364 ЦК України право спільної часткової власності припиняється, при виділі частки із спільного нерухомого майна власнику, що виділяється, та власнику (власникам), що залишаються, має бути виділена окрема площа, яка повинна бути ізольованою від приміщення іншого (інших) співвласників, мати окремий вихід, окрему систему життєзабезпечення (водопостачання, водовідведення, опалення тощо), тобто складати окремий об`єкт нерухомого майна в розумінні статті 181 ЦК України та пункту 10 Порядку присвоєння об`єкту нерухомого майна реєстраційного номера, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід 08 грудня 2010 року №1117 «Про ідентифікацію об`єктів нерухомого майна для реєстрації прав на них» (постанова Верховного Суду від 16 квітня 2020 року у справі № 725/602/18).
Порядок проведення робіт з поділу, виділу та розрахунку часток житлових будинків, будівель, споруд, іншого нерухомого майна при підготовці проектних документів щодо можливості проведення цих робіт визначається Інструкцією щодо проведення поділу, виділу та розрахунку часток об`єктів нерухомого майна,затвердженою наказом №55 від 18 червня 2007 року Міністерства з питань житлово-комунального господарстваУкраїни.
Так, згідно з пунктами 1.2, 2.1, 2.4 цієї Інструкції поділ об`єкта нерухомого майна (виділ частки) на окремі самостійні об`єкти нерухомого майна здійснюються відповідно до законодавства на підставі висновку щодо технічної можливості такого поділу (виділу) з дотриманням чинних будівельних норм та з наданням кожному об`єкту поштової адреси.
Виходячи з положень статтей 183, 367 ЦК України та роз`яснень, викладених в пунктах 6, 7 Постанови Пленуму Верховного Суду Українивід 04 жовтня 1991 року № 7 «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності на житловий будинок» зазначено, що виділ частки в натурі (поділ будинку) може мати місце за наявності технічної можливості виділення кожній із сторін відокремленої частини будинку із самостійним виходом (квартири), яка відповідає розміру їх часток у приватній власності або наявності технічної можливості переобладнання будинку в ізольовані квартири.
В пункті 8 Постанови №7 визначено, що різні господарські будівлі (літні кухні, сараї тощо) є підсобними будівлями і складають з будинком одне ціле. Тому при відчуженні жилого будинку вони переходять до нового власника разом з будинком, якщо при укладенні договору про відчуження не було обумовлено їх знесення або перенос попереднім власником.
Отже виділ часток (поділ) майна, що перебуває у спільній частковій власності, є можливим, якщо кожній зі сторін може бути виділено відокремлену частину майна із самостійним виходом або у разі, коли є технічна можливість переобладнання такого майна в ізольовані квартири, які за розміром відповідають розміру часток співвласників у правівласності.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що позовні вимоги про виділення в натурі частки зі спільної часткової власності та визнання права власності на домоволодіння слід задовольнити повністю, розподілити домоволодіння згідно запропонованого експертом варіанту поділу, який не порушуватиме прав сторін та враховує фактичне використання сторонами нерухомості.
Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторонни пропорційно розміру задоволених позовнихвимог.
Відповідно до ч.9 ст. 141 ЦПК України, якщо спір виник внаслідок неправомірних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно відрезультатів вирішення спору.
Так як судова справа не пов`язана з протиправними діями відповідача, тому судовий збір покладається на позивачку.
Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, на підставі ст. ст.319, 358, 365 ЦК України, суд -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Виділити в натурі із спільної часткової власності в окремий об`єкт нерухомого майна належні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , 57/100 частки домоволодіння по АДРЕСА_1 , яка складається з приміщень житлового будинку, позначеного в плані «А-1» з прибудовою «а1» загальною площею 69,2 кв.м., житловою площею 52,7 кв.м., в тому числі: коридор з паливною (2-1) площею 7,3 кв.м., вітальня (2-1) площею 15,4 кв.м., житлова кімната (2-3) площею 9,3 кв.м., житлова кімната (2-4) площею 16,0 кв.м., житлова кімната (2-5) площею 12,0 кв.м., санвузол (2-6) площею 3,2 кв.м., кухня (2-7) площею 6,0 кв.м.,господарські будівлі та споруди - хлів «Б», погріб «б», погріб «б1».
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,право власності в цілому на об`єкт нерухомого майна - домоволодіння АДРЕСА_1 , яке складається зприміщень житлового будинку, позначеного в плані «А-1» з прибудовою «а1» загальною площею 69,2 кв.м., житловою площею 52,7 кв.м., в тому числі: коридор з паливною (2-1) площею 7,3 кв.м., вітальня (2-1) площею 15,4 кв.м., житлова кімната (2-3) площею 9,3 кв.м., житлова кімната (2-4) площею 16,0 кв.м., житлова кімната (2-5) площею 12,0 кв.м., санвузол (2-6) площею 3,2 кв.м., кухня (2-7) площею 6,0 кв.м.,господарські будівлі та споруди - хлів «Б», погріб «б», погріб «б1».
Припинити право спільної часткової власності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,на57/100 частки домоволодіння АДРЕСА_1 .
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги,відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивачка: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 ,реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Суддя
Суд | Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.01.2023 |
Оприлюднено | 03.01.2023 |
Номер документу | 108215861 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Завадська О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні