Ухвала
від 20.01.2023 по справі 522/20898/21
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 522/20898/21

Провадження по справі № 1-кс/522/324/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2022 року м. Одеса

Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ ВП № 2 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , погодженого прокурором Приморської окружної прокуратури м.Одеси ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 12021162510001376 від 20.10.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3, ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190 КК України, про надання тимчасового доступу, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий СВ ВП № 2 ОРУП № 1 в місті Одесі ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до оригіналів документів із можливістю вилучення їх оригіналів, а саме до оригіналу договору купівлі-продажу від 12.08.2019, який посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_5 та зареєстровано в реєстрі за № 7545 та до оригіналів документів, які стали підставою к його укладанню, у тому числі до реєстру для реєстрації нотаріальних дій з можливістю їх вилучення, які знаходяться у володінні приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_5 , яка здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування клопотання слідчий посилається на наступне.

Слідчим відділом ВП № 2 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом того, що на території міста Одеси дії стійке злочинне угруповання, яке шляхом обману та підробки документів, шахрайським шляхом заволоділи рядом об`єктів нерухомості, в наслідок чого юридичним та фізичним особам завдано збитків у особливо великому розмірі.

З часом встановлено, що громадянину ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на праві приватної власності належала квартира за адресою: АДРЕСА_2 на підставі свідоцтва про право власності на житлову, виданого ІНФОРМАЦІЯ_2 25.02.2002 № 19-16279 (книга 439 пр стр. 28 р. № 3136).

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 помер, актовий запис про смерть № 5072 від 07.05.2019.

09.07.2019 року приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_7 зареєструвала право власності на квартиру АДРЕСА_3 , номер запису про право власності № 32391980 за ОСОБА_8 , ІПН НОМЕР_1 , на підставі договору дарування № 4998 від 21.08.2007 року посвідченого приватним нотаріусом ОМНО ОСОБА_9 продавцем виступав ОСОБА_6 , ІПН НОМЕР_2 .

Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_4 вих. № 2713\0120 від 15.11.2022, у Реєстрі для реєстрації нотаріальних дій приватного нотаріуса ОМНО ОСОБА_9 за 2007 рік відсутній запис про реєстрацію договору дарування № 4998 від 21.08.2007.

ІНФОРМАЦІЯ_5 за зверненням ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 заведено спадкову справу № 946\2019 до майна померлого ОСОБА_6 .

11.08.2021 ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 руко народження померла. У зв`язку із викладеним, відсутні спадкоємці за заповітом і за законом, квартира за адресою: АДРЕСА_2 може вважатися відумерлою спадщиною, згідно ст. 1277 ЦК України.

Ураховуючи викладене, група осіб, шляхом підробки договору дарування № 4998 від 21.08.2007 року посвідченого приватним нотаріусом ОМНО ОСОБА_9 від імені померлого ОСОБА_6 , заволоділа квартирою за адресою: АДРЕСА_2 , яка може вважатись відумерлою спадщиною, у зв`язку із чим Територіальній громаді міста Одеси, завдано збитків у великому розмірі.

Таким чином, з метою досягнення завдань кримінального провадження, виникла необхідність у тимчасовому доступі до оригіналу договору купівлі-продажу від 12.08.2019, який посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_5 та зареєстровано в реєстрі за № 7545 та до оригіналів документів, які стали підставою к його укладанню, у тому числі до реєстру для реєстрації нотаріальних дій з можливістю їх вилучення, які знаходяться у володінні приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_5 , яка здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_1 з метою їх аналізу, долученням до матеріалів кримінального провадження та використанням, як доказу.

Враховуючи неможливість іншим способом отримати відомості, які мають суттєве значення як докази у зазначеному кримінальному провадженні, а також те, що іншим способом встановити обставини, які передбачається довести за допомогою даних документів не надається можливим, правопорушення, у зв`язку з чим, у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів.

Слідчий, будучи належним чином сповіщеним про день, час та місце розгляду клопотання, в судове засідання не з`явився, згідно поданої заяви прокурора, просив розглядати клопотання за його відсутності.

Згідно листпа процесуального керівника у кримінальному провадженні прокурора Приморської окружної прокуратури м.Одеси ОСОБА_12 від 17.01.2023 року № 52-446вих.23, про день, час та місце розгляду клопотання було сповіщено приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_5 , проте остання в судове засідання не з`явилась.

Дослідивши надані матеріали, якими обґрунтовано доводи клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Мотиви суду.

Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, у випадку можливості використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та у разі неможливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а також у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.160 КПК України у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів повинні бути зазначені підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи.

Згідно з п.1 ч.5 ст.163 КПК, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи перебувають чи можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи.

До охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій (п. 3 ч. 1 ст. 162 КПК).

Згідно з частинами 1 та 2 ст. 8 Закону України «Про нотаріат» нотаріальна таємниця - сукупність відомостей, отриманих під час вчинення нотаріальної дії або звернення до нотаріуса заінтересованої особи, в тому числі про особу, її майно, особисті майнові та немайнові права і обов`язки тощо. Нотаріус та особи, зазначені у статті 1 цього Закону, а також помічник нотаріуса зобов`язані зберігати нотаріальну таємницю, навіть якщо їх діяльність обмежується наданням правової допомоги чи ознайомленням з документами і нотаріальна дія або дія, яка прирівнюється до нотаріальної, не вчинялась.

Враховуючи документи, доступ до яких просить орган досудового розслідування, та їх зміст, вони містять охоронювану законом таємницю.

Водночас, слідчим доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.

Згідно зі ст. 84 КПК доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів, є у тому числі, речові докази і документи.

Докази повинні бути належними. Належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів (ст. 85 КПК).

Обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, визначені у ст. 91 КПК. До них, зокрема, відносяться: подія кримінального правопорушення час, місце, спосіб та інші обставини його вчинення ; винуватість у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення.

З дослідженого клопотання встановлено, що в провадженні ВП №2 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області перебувають матеріали кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021162510001376 від 20.10.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3, ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190 КК України.

В рамках вказаного кримінального провадження, органом досудового розслідування мають бути перевірені факти можливої підробки договору дарування № 4998 від 21.08.2007 року.

З метою проведення експертних досліджень та інших слідчихдій, необхідно отримати доступ до документів, які перебувають у володінні приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_5 , яка здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно відомостей з Єдиного реєстру нотаріусів, приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_5 , свідоцтво № 7431, здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_4 .

У клопотанні доведено, що в разі отримання тимчасового доступу до оригіналів документів, необхідних для проведення слідчих дій, може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий звернувся із клопотанням.

Наявні у кримінальному провадженні матеріали дають достатні підстави вважати, що документи, які знаходяться у володінні приватного нотаріуса ОСОБА_5 , яка відповідно до відомостей Єдиного реєстру нотаріусів здійснює діяльність за адресою: АДРЕСА_4 , можуть бути використані при проведенні слідчих дій, експертних досліджень, залученню до матеріалами кримінального провадження, отримані документи допоможуть досудовому розслідуванню здійснити повне дослідження обставин кримінального правопорушення, відповідно, важливі для остаточної кваліфікації кримінального правопорушення.

Разом з цим, слідчий суддя, дослідивши вимоги клопотання слідчого, прийшов до висновку про необхідність доручити виконання ухвали саме старшому слідчому СВ ВП № 2 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 .

Вказана позиція слідчого судді узгоджується з позицією Першої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного суду від 16 серпня 2022 року (справа №161/1794/20), а саме: Тимчасовий доступ до речей і документів є заходом забезпечення кримінального провадження, дозвіл на проведення якого надається на підставі ухвали слідчого судді виключно сторонам кримінального провадження, до яких, серед іншого, відноситься слідчий та прокурор. Слідчий, як убачається з ч.2 ст.40 КПК, має правоу кримінальномупровадженні доручитиоперативним підрозділампроведення виключнослідчих (розшукових)дій танегласних слідчих(розшукових)дій, до переліку яких не відноситься тимчасовий доступ до речей і документів, оскільки це є заходом забезпечення кримінального провадження.

Враховуючи вищевикладене, є підстави, передбачені ст.159-163 КПК України, для надання тимчасового доступу до зазначених у клопотанні документів та відомостей.

Керуючись п. 4 ст. 27, ст.ст.159-166 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого СВ ВП № 2 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу задовольнити.

Надати старшому слідчому СВ ВП № 2 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , або іншим слідчим з групи слідчих у вказаному кримінальному провадженні, тимчасовий доступ до оригіналів документів із можливістю вилучення їх оригіналів, а саме до оригіналу договору купівлі-продажу від 12.08.2019, який посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_5 та зареєстровано в реєстрі за № 7545 та до оригіналів документів, які стали підставою к його укладанню, у тому числі до реєстру для реєстрації нотаріальних дій з можливістю їх вилучення, які знаходяться у володінні приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_5 , яка здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_1 .

Встановити строк дії ухвали протягом двох місяців з дня її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя:

ОСОБА_13

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення20.01.2023
Оприлюднено10.05.2024
Номер документу108503810
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів

Судовий реєстр по справі —522/20898/21

Ухвала від 02.02.2023

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Литвиненко І. І.

Ухвала від 02.02.2023

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Литвиненко І. І.

Ухвала від 02.02.2023

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Литвиненко І. І.

Ухвала від 02.02.2023

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Литвиненко І. І.

Ухвала від 02.02.2023

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Литвиненко І. І.

Ухвала від 02.02.2023

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Литвиненко І. І.

Ухвала від 20.01.2023

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Іванов В. В.

Ухвала від 20.01.2023

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Іванов В. В.

Ухвала від 20.01.2023

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Іванов В. В.

Ухвала від 20.01.2023

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Іванов В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні