Рішення
від 16.01.2023 по справі 904/2391/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.01.2023м. ДніпроСправа № 904/2391/22

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "А-Фактор Плюс", м. Дніпро

до відповідачів:

Виконавчого комітету Новомосковської міської ради, м. Новомосковськ, Дніпропетровська область

Товариства з обмеженою відповідальністю "НьюБілдІстейт", м. Новомосковськ, Дніпропетровська область

Новомосковської міської Ради, м. Новомосковськ, Дніпропетровська область

третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Полонекс", м. Київ

про визнання недійсними результати земельних торгів

Суддя Ярошенко В.І.

Секретар судового засідання Головаха К.К.

Представники:

від позивача: Доманський В.П.;

від відповідачів-1, -3: Фролов П.І.;

від відповідача-2: Скрипник Н.М. ;

від третьої особи: не з`явився.

ПРОЦЕДУРА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "А-Фактор Плюс" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Виконавчого комітету Новомосковської міської ради, в якому викладено вимоги:

-визнати протиправним та протизаконним акт про дискваліфікацію учасника аукціону земельні торги № LRE001-UА-20220627-56500 з продажу права оренди земельної ділянки площею 0,0248 га, кадастровий номер 1211900000:03:007:0314, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Гетьманська в районі буд. № 41, складеного Виконавчим комітетом Новомосковської міської ради відносно ТОВ "Фірма "А-Фактор Плюс";

-визнати недійсними результати земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500 (у формі аукціону), проведених 01.08.2011 організатором земельних торгів Виконавчим комітетом Новомосковської міської ради, з продажу права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1211900000:03:007:0314, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Гетьманська в районі буд. № 41, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, оформлені протоколом про результати земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500 від 04.08.2022.

Позовні вимоги обґрунтовані складенням відповідачем Акту про дискваліфікацію переможця аукціону всупереч чинному законодавству.

Ухвалою суду від 16.08.2022 відмовлено в задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "А-Фактор Плюс" про забезпечення позову. Прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 12.09.2022. Залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "НьюБілдІстейт" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Полонекс".

Виконавчий комітет Новомосковської міської ради 01.09.2022 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Товариство з обмеженою відповідальністю "НьюБілдІстейт" 07.09.2022 подало до суду письмові пояснення щодо позову.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "А-Фактор Плюс" 09.09.2022 подало до суду відповідь на відзив та клопотання про витребування доказів.

Ухвалою суду від 12.09.2022 клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "А-Фактор Плюс" про витребування доказів задоволено. Зобов`язано Виконавчий комітет Новомосковської міської ради в строк до 03.10.2022 подати до суду визначені в резолютивній частині ухвали документи. Відкладено підготовче засідання до 17.10.2022.

Виконавчий комітет Новомосковської міської Ради 30.09.2022 подав до суду клопотання про долучення до матеріалів справи доказів на виконання ухвали суду від 12.09.2022.

Ухвалою суду від 17.10.2022 відкладено підготовче засідання до 14.11.2022.

Від позивача 14.11.2022 через систему "Електронний суд" надійшли: клопотання про залучення Товариства з обмеженою відповідальністю "НьюБілдІстейт" та Новомосковської міської ради співвідповідачами у справі, а також заява про зміну предмету позову, за змістом якої позивач, окрім раніше заявлених вимог, також просить суд:

-визнати недійсним договір оренди від 12.08.2022 земельної ділянки площею 0,0248 га, кадастровий номер 1211900000:03:007:0314, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Гетьманська в районі буд. № 41, укладений між Новомосковською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "НьюБілдІстейт", посвідчений приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Петренко К.В., зареєстрований в реєстрі за № 525;

-скасувати державну реєстрацію іншого речового права, права оренди земельної ділянки кадастровий номер 1211900000:03:007:0314,площею 0,0248 га, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Гетьманська в районі буд. № 41, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2587456912100, номер запису про інше речове право № 47585450 від 12 серпня 2022 року, за Товариством з обмеженою відповідальністю "НьюБілдІстейт", здійснену на підставі рішення приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу Петренко Катериною Володимирівною про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 64482548 від 12 серпня 2022 року.

Ухвалою суду від 14.11.2022: задоволено клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "А-Фактор Плюс" про залучення співвідповідачів; залучено до участі у справі № 904/2391/22 відповідачем-1 Товариство з обмеженою відповідальністю "НьюБілдІстейт" та відповідачем-2 Новомосковську міську раду; відкладено підготовче засідання в межах розумного строку на 12.12.2022;постановлено прийняти до розгляду заяву позивача про зміну предмета позову та здійснювати розгляд справи в межах вимог, зазначених в даній заві, та надано відповідачам 15-денний строк з дня вручення цієї ухвали для подання до суду обґрунтованих відзивів на позовну заяву.

Товариство з обмеженою відповідальністю "НьюБілдІстейт" 28.11.2022 подало до суду відзив на позовну заяву.

Новомосковська міська ради 12.12.2022 подала до суду відзив на позовну заяву.

У підготовчому засіданні 12.12.2022 представник Новомосковської міської ради надав пояснення щодо пропуску строку подачі відзиву та заявив усне клопотання про долучення відзиву на позовну заяву до матеріалів справи.

Заслухавши представника Новомосковської міської ради, суд прийшов до висновку про поновлення пропущеного процесуального строку, встановленого законом, визнавши причини його пропуску поважними. З огляду на що даний відзив прийнято та долучено до матеріалів справи.

Ухвалою суду від 12.12.2022закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті в судовому засіданні на 16.01.2023.

Третя особа участі свого представника в судових засіданнях у межах розгляду справи не забезпечила; про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином у відповідності до вимог Господарського процесуального кодексу України.

В ході судового засідання 16.01.2023 розглянуто справу по суті, встановлено обставини справи та досліджено наявні у матеріалах справи докази.

В судовому засіданні 16.01.2023 у нарадчій кімнаті ухвалено судове рішення в порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України з оформленням вступної та резолютивної частин.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Узагальнена позиція позивача, викладена у поданих ним заявах по суті справи (позовна заява - т. 1 арк. с. 1-8; відповідь на відзив т. 1, арк. с. 143-145; заява про зміну предмету позову - т. 2 арк. с. 8-9).

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що ТОВ "Фірма "А-Фактор Плюс", як учасник, приймало учать у земельних торгах № LRE001-UА-20220627-56500 з продажу права оренди земельної ділянки площею 0,0248 га, кадастровий номер 1211900000:03:007:0314, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Гетьманська в районі буд. № 41.

За результатами проведених вказаних вище земельних торгів ТОВ "Фірма"А-ФакторПлюс" стало переможцем, але згодом Актом про дискваліфікацію учасника аукціону виконавчий комітет Новомосковської міської ради вирішив дискваліфікувати переможця земельних торгів ТОВ "Фірма"А-ФакторПлюс", як такого, що не відповідає встановленим Земельним кодексом України вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї.

Як зазначено в Акті про дискваліфікацію ТОВ "Фірма"А-ФакторПлюс", підставами для дискваліфікації стало:

-в документах, наданих ТОВ "Фірма"А-ФакторПлюс", електронний підпис має тип носія особистого ключа "незахищений", таким чином не виконано вимоги діючого законодавства, Закону України "Про електронні довірчі послуги" (статті 1 та 23 );

-в документах, наданих ТОВ "Фірма"А-ФакторПлюс", відсутні матеріали містобудівного розрахунку, розглянуті на засіданні архітектурно-містобудівної ради, чим не виконано умови організатора та не дотримано вимоги чинного законодавства, стаття 137 Земельного кодексу України та рішення Новомосковської міської ради від 28.01.2022 № 627;

-в документах, наданих ТОВ "Фірма"А-ФакторПлюс", назви деяких файлів зазначені не державною мовою, що суперечить діючому законодавству, стаття 28 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Оскільки ТОВ "Фірма"А-ФакторПлюс" як переможець аукціону, який запропонував найбільшу цінову пропозиції, було дискваліфіковано, переможцем аукціону з продажу права оренди було визначено ТОВ "НьюБілдІстейт", про що04.08.2022 був сформований відповідний протокол.

Позивач вважає Акт про дискваліфікацію учасника аукціону, оформлений відносно ТОВ "Фірма"А-ФакторПлюс", протиправним та протизаконним, а тому не погоджується і з результатами земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500, оформленими протоколом від 04.08.2022, виходячи з наступного.

Щодо електронного підпису

Позивач указує, що відповідач (виконавчий комітет Новомосковської міської ради) не зазначив, яку норму чинного законодавства України порушило ТОВ "Фірма"А-ФакторПлюс", засвідчивши документи електронним підписом, який не відповідає положенню ст. 23 Закону України "Про електронні довірчі послуги", що стало підставою для його дискваліфікації.

На думку позивача, з положень частини четвертої статті 23 Закону України "Про електронні довірчі послуги" можна дійти висновку, що обов`язкове дотримання вимоги частини другої цієї статті, в т.ч. стосовно обов`язкової наявності в електронному підписі відомостей про те, що особистий ключ зберігається в засобі кваліфікованого електронного підпису чи печатки (для кваліфікованого сертифіката електронного підпису чи печатки), може мати місце, якщо обов`язкова наявність таких вимог встановлена Кабінетом Міністрів України або у разі визнання недійсним правочину.

Позивач зазначає, що жодного нормативно-правового акту, виданого Кабінетом Міністрів України, стосовно обов`язкового дотримання вимог ч. 2 ст. 23 Закону України "Про електронні довірчі послуги" при засвідчені документів для участі у торгах з продажу права оренди земельної ділянки немає та не приймалось, а подача позивачем документів для участі у земельних торгах не є за своїм змістом правочином і, відповідно, відповідачем не оскаржується.

Також, за змістом положень частин 18, 19 статті 137 Земельного кодексу України, позивач вважає, що навіть не дотримання положень ч. 2 ст. 23 Закону України "Про електронні довірчі послуги" не може бути підставою для дискваліфікації учасника земельних торгів, який переміг, на стадії підписання протоколу.

Щодо не надання матеріалів містобудівного розрахунку

За твердженням позивача, з положень норм чинного законодавства України, яке регулює питання земельних відносин, в т.ч. і стосовно проведення земельних торгів (ч. 1 ст. 3, ст. 4, ч. 2 ст. 124, ч. 1 ст. 134, чч. 1, 4 ст. 136, ч. 4 ст. 137 Земельного кодексу України), вбачається, що на аукціон з продажу права оренди виставляється земельна ділянка з визначеним кадастровим номером, зареєстрованими речовими правами, визначеним цільовим призначенням, визначеними та затвердженими містобудівними умовами тощо.

При цьому позивач вказує, що жодних умов, які б передбачали, що для участі у аукціоні з продажу права оренди учасник аукціону повинен надати містобудівну документацію, а саме містобудівний розрахунок, чинне законодавство не містить.

Виходячи з норм Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" вбачається, що для проектування та послідуючого здійснення забудови території мають бути видані містобудівні умови та обмеження, які є підставою для проектування.

Оскільки відповідно до положень ст. 137 Земельного кодексу України отримання містобудівних умов і обмежень є обов`язковою умовою для формування лотів з продажу права оренди, отримання цих містобудівних умов і обмежень є обов`язком організатора аукціону, наявність містобудівних умов та обмежень є підставою для здійснення проектування, а розробка містобудівного розрахунку для участі у земельних торгах не передбачена нормами чинного законодавства України відповідно, на думку позивача, підстава для дискваліфікації ТОВ "Фірма"А-ФакторПлюс"як учасника, що не відповідає встановленим Земельним кодексом України вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї, є протиправною та протизаконною.

Щодо назви деяких фалів, які зазначені, не державною мовою, позивач наголошує, що, як передбачено частиною дев`ятнадцятою статті 137 Земельного кодексу України, не можуть бути підставою для прийняття рішення про відмову в підписанні протоколу про результати земельних торгів та подальшому укладенні договору за результатами проведення земельних торгів технічні, орфографічні та інші помилки у заяві про участь у земельних торгах або в документах та матеріалах, що подаються разом із такою заявою, які не впливають на зміст відповідного документа.

Тож, наявність назв файлів, які вказані не державною мовою, позивач вважає такою, що жодним чином не вплинула на зміст поданих ним документів для участі у земельних торгах. У свою чергу, не зазначення відповідачем в Акті про дискваліфікацію переліку документів, які втратили свій зміст у зв`язку з наявністю їх назв іншою мовою, та/або характеру впливу таких документів на результати земельних торгів, на думку позивача, підтверджує ту обставину, що відповідач протиправно та протизаконно дискваліфікував позивача.

Наведені обставини позивач вважає підставою для визнання земельних торгів недійсними.

Оскільки за результатами складеного відповідачем протоколу про результати земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500 від 04.08.2022 між Новомосковською міською радою та ТОВ "НьюБілдІстейт" 12.08.2022 було укладено договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 1211900000:03:007:0314 та здійснено державну реєстрацію права оренди за ТОВ "НьюБілдІстейт", позивачем також заявлено вимоги про визнання цього договору недійсним та скасування державної реєстрації відповідного речового права.

Узагальнена позиція відповідачів, викладена у поданих ними заявах по суті справи (відзив Виконавчого комітету Новомосковської міської ради на позовну заяву - т. 1 арк. с. 36-49; письмові пояснення ТОВ "НьюБілдІстейт" щодо позову т. 1 арк. с. 98-103; відзив ТОВ "НьюБілдІстейт" на позовну заяву т. 2 арк. с. 31-38; відзив Новомосковської міської ради - т. 2 арк. с. 40-45)

Відповідачі просять у позові відмовити, вказуючи на незаконність і необґрунтованість позовних вимог.

Заперечення відповідачів проти позову обґрунтовані тим, що позивач не надав жодного доказу того, що дискваліфікацію його як учасника торгів № LRE001-UА-20220627-56500 чи Процедуру проведення цих торгів було проведено з порушенням визначеного порядку чи вимог законодавства України. Зокрема, відповідачі звертають увагу на відсутності оспорювання позивачем акту дискваліфікації через електронну торгову систему.

Також відповідачі зазначають, що позивачем не доведено виконання ним умов проведення торгів: не виконано вимоги законодавства щодо засвідчення документів кваліфікованим електронним підписом; не виконано умови продажу лоту, визначені Новомосковською міською радою, а саме не надано матеріалів містобудівного розрахунку; назви деяких файлів у наданих позивачем документах у порушення вимог Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" зазначені не державною мовою, що не є ані орфографічною, ані технічною помилкою.

Враховуючи вищенаведене, відповідачі вважають правомірною дискваліфікацію Виконавчим комітетом Новомосковської міської ради переможця земельних торгів ТОВ "Фірма "А-Фактор Плюс" як такого, що не відповідає: встановленим Земельним кодексом України вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; вимогам пунктів 23, 44 частини першої статті 1, пункту 12 частини другої статті 23 Закону України "Про електронні довірчі послуги"; статті 28 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної"; пункту 29 Вимог щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 № 1013, та умовам аукціону, про що складено відповідний Акт та не підписано протокол торгів із переможцем ТОВ "Фірма "А-Фактор Плюс", визначеним автоматично, як таким, що надав найвищу цінову пропозицію.

У такому разі, як вказують відповідачі, в електронній торговій системі автоматично формується новий протокол про результати земельних торгів з визначенням їх переможцем учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією.

Таким чином, переможцем земельних торгів №LRE001-UА-20220627-56500 (у формі аукціону), з продажу права оренди земельної ділянки площею 0,0248 га, кадастровий номер 1211900000:03:007:0314, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Гетьманська в районі буд. № 41, проведених 01.08.2022 став учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією ТОВ"НьюБілдІстей", про що було сформовано новий протокол, який було підписано як переможцем, так і організатором цим торгів у строки та у спосіб, передбачені вимогами чинного в Україні законодавства.

За твердженням відповідачів, перевірка заяви ТОВ"НьюБілдІстей" та доданих до неї документів показала відповідність їх вимогам чинного законодавства та умовам аукціону.

Тож відповідачі вважають, що оскільки процедура проведення торгів, визначення переможцем торгів ТОВ"НьюБілдІстей" та складення відповідного протоколу про результати земельних торгів №LRE001-UА-20220627-56500від 04.08.2022 здійснені у відповідності до вимог чинного законодавства, а також зважаючи на відсутність доказів що могли б це спростувати, правові підстави для визнання недійсними результати земельних торгів №LRE001-UА-20220627-56500(у формі аукціону), проведених 01.08.2022,відсутні.

Позиція третьої особи

Третя особа не скористалась своїм процесуальним правом на подання пояснень щодо позову або відзивів.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ

28.01.2022 Новомосковською міською радою (далі відповідач-3) прийнято рішення № 627"Про проведення земельних торгів у формі електронного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки по вул. Гетьманській в районі буд. № 41", в якому вирішено, зокрема:

- затвердити проект землеустрою, розроблений ТОВ "Сервіс Експерт М", щодо відведення земельної ділянки, площею 0,0248 га (кадастровий номер 1211900000:03:007:0314), по вул. Гетьманській в районі буд. № 41, код класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ) 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (п. 1);

- зареєструвати право комунальної власності на земельну ділянку (п. 1 цього рішення) за територіальною громадою м. Новомосковськ, в особі Новомосковської міської ради (п. 2);

- відвести земельну ділянку (п. 1 цього рішення) за основним цільовим призначенням до категорії "Землі житлової та громадської забудови" (п. 3);

- визначити виконавчий комітет Новомосковської міської ради організатором земельних торгів у формі електронного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки (п. 1 цього рішення) (п. 4);

- провести земельні торги у формі електронного аукціону з продажу лота права оренди земельної ділянки (п. 1 цього рішення) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (п. 5);

- затвердити умови продажу лота (п. 6):

Чстартовий розмір річної орендної плати за користування земельною ділянкою згідно з рішенням Новомосковської міської ради від 07.07.2018 № 641 "Про встановлення ставок земельного податку та розміру орендної плати за землю по м. Новомосковськ" (зі змінами) становить 5 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п. 1 цього рішення) (п. 6.1);

Чкрок аукціону встановити у розмірі 1 відсотка стартового розміру річної орендної плати за користування земельною ділянкою (п. 6.2);

Чстрок оренди земельної ділянки становить 10 років (п. 6.3);

Чкожному з учасників земельних торгів необхідно надати матеріали містобудівного розрахунку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, які розглянуто на засіданні архітектурно-містобудівної ради при відділі містобудування та архітектури управління по роботі з активами Департаменту активів та правового забезпечення виконавчого комітету Новомосковської міської ради (п. 6.4);

- Департаменту активів та правового забезпечення виконавчого комітету Новомосковської міської ради в установленому порядку підготувати проект договору оренди землі (п. 1 цього рішення) (п. 7).

За відкритими даними з офіційного сайту Новомосковської міської ради novomoskovsk-rada.dp.gov.ua вказане вище рішення ради опубліковано 04.02.2022.

28.06.2022 Виконавчим комітетом Новомосковської міської ради (далі організатор торгів, відповідач-1)було оголошено про проведення земельних торгів у формі аукціону на авторизованому електронному майданчику https://auction.prozorro.sale/ (ідентифікатор аукціону№ LRE001-UА-20220627-56500), розмістивши умови продажу права оренди земельної ділянки площею 0,0248 га, цільове призначення: 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, кадастровий номер:211900000:03:007:0314, за адресою: Дніпропетровська обл., м. Новомосковськ, вул. Гетьманська, в районі будинку 41 (номер лоту 1) та відповідні документи щодо лоту та умов його продажу (т. 1 арк.с. 57-59).

Оператором, через електронний майданчик якого було заведено інформацію про лот в електронній торговій системі (далі ЕТС), є Товариство з обмеженою відповідальністю "Полонекс" (далі оператор майданчика, третя особа).

В оголошенні про проведення земельних торгів вказано: найменування організатора земельних торгів (Виконавчий комітет Новомосковської міської ради); місце розташування, площа земельної ділянки та її кадастровий номер, цільове призначення земельної ділянки; умови договору оренди землі, що укладається на земельних торгах; стартовий розмір плати за користування земельною ділянкою(18266,44 грн (без ПДВ)); містобудівні умови та обмежений забудови земельної ділянки для земельних ділянок, призначених для цілей, пов`язаних із забудовою; час проведення земельних торгів з урахуванням вимог, встановлених Кабінетом Міністрів України (01.08.2022); розмір реєстраційного та гарантійного внесків, що сплачують учасники, порядок їх сплати(650,00 грн та 5479,93 грн відповідно); найменування, веб-сайти та номери рахунків операторів електронних майданчиків, відкритих у банку для сплати реєстраційного та гарантійного внесків, що зазначаються шляхом посилання на веб-сайт адміністратора електронної торгової системи; прізвище, власне ім`я та по батькові, посада, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з документами та матеріалами щодо лота; проект договору, що пропонується укласти на торгах, без визначення ціни та зазначення особи покупця (орендаря); суму витрат (видатків), здійснених на підготовку лота до продажу, що підлягає відшкодуванню переможцем земельних торгів (18000,00 грн); фотографічні зображення копії документів та матеріалів на лот; номери банківських рахунків для внесення за придбаний лот; інші відомості про лот, які організатор торгів вважав за потрібне розмістити в оголошенні про проведення земельних торгів.

Серед документації аукціону щодо умов продажу лоту та інформації про нього було розміщено рішення Новомосковської міської ради № 627 від 28.01.2022 "Про проведення земельних торгів у формі електронного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки по вул. Гетьманській в районі буд. № 41", пунктом 6.4 якого визначено обов`язок кожногоз учасників земельних торгів надати матеріали містобудівного розрахунку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, які розглянуто на засіданні архітектурно-містобудівної ради при відділі містобудування та архітектури управління по роботі з активами Департаменту активів та правового забезпечення виконавчого комітету Новомосковської міської ради.

В оголошених земельних торгах взяли участь п`ять учасників: ТОВ "Фірма "А-Фактор Плюс" (далі позивач) із початковою ціновою пропозицією 21523,00грн, ТОВ "НьюБілдІстейт" із початковою ціновою пропозицією 21080,00 грн (далі відповідач-2), ОСОБА_1 із початковою ціновою пропозицією 21120,00грн, ТОВ "Маркет-СітіРітейл" із початковою ціновою пропозицією 18266,44 грн та ТОВ "ГрейтЛегасі" із початковою ціновою пропозицією 21100,00 грн.

01.08.2022 відбулися електронні торги у формі аукціону № LRE001-UА-20220627-56500, по завершенню яких електронною торговою системою автоматично було сформовано протокол та відкрито пропозиції всіх учасників.

У ході трьох раундів торгів цінова пропозиція позивача склала 48100,00 грн, відповідача-2 48000,00 грн, ОСОБА_1 25300,00 грн, ТОВ "Маркет-СітіРітейл" 25250,00грн, ТОВ "ГрейтЛегасі" 22500,00 грн.

За результатами перевірки організатором торгів заяв учасників та доданих до них документів у документах переможця земельних торгів ТОВ "Фірма "А-Фактор Плюс", який запропонував найвищу ціну 48100,00 грн, було виявлено наступні недоліки:

-електронний підпис має тип носіяособистого ключа "незахищений", таким чином не виконано вимоги діючого законодавства;

-відсутні матеріали містобудівногорозрахунку, розглянуті на засіданні архітектурно-містобудівної ради, чим не виконано умовиорганізатора та не дотримано вимоги чинного законодавства;

-назви деяких файлів зазначені не державною мовою, що суперечить діючому законодавству.

З огляду на виявлені недоліки організатор торгів дійшов висновку про невідповідність переможця земельних торгів ТОВ "Фірма "А-Фактор Плюс" вимогам: - встановленим Земельним кодексом України до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; - пунктів 23, 44 частини першої статті 1, пункту 12 частини другої статті 23 Закону України "Про електронні довірчі послуги"; - статті 28 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної"; - пункту 29 Вимог щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 № 1013, та умовам аукціону. У зв`язку з цим Виконавчим комітетом Новомосковської міської ради прийнято рішення про відмову у підписанні протоколу з переможцем, що оформлено актом про дискваліфікацію учасника аукціону (далі акт про дискваліфікацію, оскаржуваний акт; т. 1 а.с. 21), завантаженим в електронну торгову систему.

Після чого електронною торговою системою автоматично сформовано новий протокол від 04.08.2022 про результати земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500з визначенням переможцем учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією ТОВ "НьюБілдІстейт" (т. 1 арк.с.132-134).

Перевіркою заяви ТОВ "НьюБілдІстейт" на участь у земельних торгах та доданих до них документів організатором торгів встановлено їх відповідність вимогам Земельного кодексу України та умовам аукціону, в тому числі щодо надання містобудівного розрахунку, розглянутого на засіданні архітектурно-містобудівної ради.

Того ж дня протокол від 04.08.2022 про результати земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500 підписано переможцем торгів ТОВ "НьюБілдІстейт" та організатором цих торгів і 05.08.2022 оприлюднено його в електронній торговій системі.

За результатами проведених земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500(у формі аукціону) між відповідачем-2 та Новомосковською міською радоюбуло укладено договір оренди від 12.08.2022 земельної ділянки площею 0,0248 га, кадастровий номер 1211900000:03:007:0314, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Гетьманська в районі буд. № 41(т. 2а.с. 14-16).

На підставі вказаного договору оренди земельної ділянки від 12.08.2022,посвідченого приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Петренко К.В. та зареєстрованого в реєстрі за № 525 (далі оспорюваний договір), за відповідачем-2 зареєстроване право оренди земельної ділянки площею 0,0248 га, кадастровий номер 1211900000:03:007:0314, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Гетьманська в районі буд. № 41 (номер запису про інше речове право № 47585450 від 12.08.2022, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2587456912100),що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 307289714 від 12.08.2022 (т. 2 а.с. 17).

Позивач не погоджується із результатами проведених 01.08.2022 земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500(у формі аукціону), які оформлені протоколом від 04.08.2022, стверджуючи, що акт про його дискваліфікацію як переможця цих торгів є протизаконним, а торги недійсними. Відтак, позивач вважає, що укладений між відповідачами-2,-3 договір оренди земельної ділянки від 12.08.2022 на підставі рішення відповідача-1, оформленого протоколом від 04.08.2022 про результати земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500, є недійсним. А отже, державна реєстрація за відповідачем-2 права оренди земельної ділянки площею 0,0248 га, кадастровий номер 1211900000:03:007:0314, що проведена на підставі оспорюваного договору оренди земельної ділянки від 12.08.2022, на думку позивача, підлягає скасуванню.

Наведені обставини й зумовили виникнення спору.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Предметом доказування у справі є відповідність рішень відповідача-1, оформлених актом про дискваліфікацію позивача як учасника аукціону і протоколом від 04.08.2022 про результати земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500 (у формі аукціону) щодо про визначення переможцем відповідача-2,вимогам закону та обставини правомірності договору, укладеного на виконання оскаржуваного рішення про результати земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500.

Правовідносини сторін у цій справі виникли у сфері продажу прав на земельні ділянки на конкурентних засадах, порядок здійснення якого врегульований главою 21 Земельного кодексу України та положеннями Вимог щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 22.09.2021 про "Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)".

Згідно з частиною першою стаття 134 Земельного кодексу України, яка встановлює обов`язковість передачі земельних ділянок державної чи комунальної власності у користування на конкурентних засадах (на земельних торгах), земельні ділянки державної чи комунальної власності передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Стаття 135 Земельного кодексу України визначені загальні положення щодо проведення земельних торгів.

Так, в силу припису частини першої вказаної статті порядок проведення земельних торгів, визначений цим Кодексом, є обов`язковим у разі, якщо на земельних торгах здійснюється, зокрема, продаж земельних ділянок державної та комунальної власності,передача їх укористуванняза рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Відповідно до частини другої статті 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів (далі цінова пропозиція).

Земельні торги проводяться в електронній торговій системі, що перебуває у державній власності.

Порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи затверджує Кабінет Міністрів України.

Для цілей цього Кодексу терміни "адміністратор електронної торгової системи", "електронний майданчик", "електронна торгова система", "оператор електронного майданчика", "центральна база даних" вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про приватизацію державного і комунального майна" з урахуванням особливостей, визначених цим Кодексом.

Протокол про результати земельних торгів та договір, що укладається за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки), підписуються за допомогою кваліфікованого електронного підпису з урахуванням вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги".

Учасник земельних торгів - це фізична або юридична особа, яка розмістила в електронній торговій системі документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зробила закриту цінову пропозицію і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, виставленою на земельних торгах.

Переможець земельних торгів - це учасник, який подав найвищу цінову пропозицію за лот, у разі якщо ним зроблено щонайменше один крок торгів (крім випадку, встановленого абзацом третім частини п`ятої статті 138 цього Кодексу), у випадках, встановлених частиною сімнадцятою статті 137 цього Кодексу, - учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією за умови, що ним зроблено щонайменше один крок торгів, а в разі однакових цінових пропозицій - учасник, який подав раніше цінову пропозицію, за умови відсутності його відмови від очікування.

Закрита цінова пропозиція - це сума коштів, про намір та можливість сплати якої учасник земельних торгів повідомляє у своєму особистому кабінеті через оператора електронного майданчика в електронній торговій системі до закінчення кінцевого строку прийняття заяв про участь у земельних торгах. Закрита цінова пропозиція не може бути меншою, ніж розмір стартової ціни продажу лота.

Організатором земельних торгів є:

у разі продажу земельної ділянки - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу;

у разі укладення договору оренди земельної ділянки - особа, яка відповідно до закону може виступати орендодавцем такої земельної ділянки.

Для проведення земельних торгів організатор земельних торгів укладає з оператором електронного майданчика, підключеного до електронної торгової системи, договір про організацію та проведення земельних торгів.

За приписом частини п`ятої статті 135 Земельного кодексу України витрати (видатки), здійснені на підготовку лота для продажу на земельних торгах (крім випадків продажу на земельних торгах земельних ділянок приватної власності), відшкодовуються переможцем земельних торгів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та оператором електронного майданчика. Розмір, порядок сплати та повернення винагороди, що сплачується переможцем земельних торгів оператору електронного майданчика, встановлюються Кабінетом Міністрів України (ч. 6 ст. 135 Земельного кодексу України).

Частинами 7, 8 статті 135 Земельного кодексу України передбачено, що реєстраційний внесок за лотом встановлюється у розмірі 0,1 мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на 1 січня року, в якому оприлюднюється оголошення про проведення земельних торгів. Гарантійний внесок становить 30 відсотків стартової ціни продажу земельної ділянки чи прав емфітевзису, суперфіцію або 30 відсотків стартового розміру річної орендної плати, але не може бути більше 2500 прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб законом про Державний бюджет України на 1 січня року, в якому проводяться земельні торги. Реєстраційний та гарантійний внески сплачуються особою, яка бажає взяти участь у земельних торгах, на відкриті у банку окремі рахунки оператора електронного майданчика, з якого така особа бажає взяти участь в земельних торгах.

Умови, оголошені перед проведенням земельних торгів, не підлягають зміні під час укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки, прав суперфіцію, емфітевзису, договорів оренди землі, суперфіцію, емфітевзису (ч. 11 ст. 135 Земельного кодексу України).

Стаття 136 Земельного кодексу України визначає процедури підготовки лотів для продажу на земельних торгах, яка за змістом частини першої цієї статті включає: а) виготовлення та затвердження у встановленому законодавством порядку документації із землеустрою (у разі формування земельної ділянки, зміни цільового призначення земельної ділянки та в разі, якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру); б) державну реєстрацію земельної ділянки; в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків проведення земельних торгів щодо набуття права оренди земельної ділянки; д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки; е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим, ніж розмір орендної плати, визначений Податковим кодексом України, а щодо земельних ділянок державної та комунальної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь - не може бути меншим 7 відсотків їх нормативної грошової оцінки; є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок; ж) визначення дати проведення земельних торгів. Фінансування підготовки лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.

Один лот складається виключно з однієї земельної ділянки або прав на неї (ч. 2 ст. 136 Земельного кодексу України). Ціною лота на земельних торгах є ціна продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію та розмір орендної плати за користування земельною ділянкою (ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України).

Згідно з частиною четвертою статті 136 Земельного кодексу України проведення земельних торгів щодо земельних ділянок або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються: а) перелік земельних ділянок або прав на них (із зазначенням кадастрових номерів, площі та їх цільового призначення), які виставляються на земельні торги окремими лотами; б) стартова ціна лота; в) строк, інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування нею на земельних торгах, обмеження у використанні земельної ділянки; г) відомості про особу, уповноважену організатором земельних торгів на укладення (підписання) договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги; ґ) проект договору купівлі-продажу, оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки.

За приписами частини першої статті 137 Земельного кодексу України, яка встановлює процедуру підготовки до проведення та порядок проведення земельних торгів, технічні вимоги до підготовки до проведення та проведення земельних торгів, встановлення та оприлюднення їх результатів, визначення розміру, порядку сплати, повернення реєстраційних, гарантійних внесків учасників та винагороди, що сплачується переможцем аукціону оператору електронного майданчика, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Організатор земельних торгів через особистий кабінет публікує в електронній торговій системі оголошення про проведення земельних торгів, до якого додаються документи та матеріали на лот (документація), що підтверджують виконання вимог, визначених частиною третьою статті 135 і частиною першою статті 136 цього Кодексу.

В оголошенні про проведення земельних торгів щодо кожного лота зазначаються: а) найменування організатора земельних торгів; б) місце розташування, площа земельної ділянки та її кадастровий номер; в) цільове призначення земельної ділянки; г) умови договору купівлі-продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію, договору оренди землі, суперфіцію, емфітевзису, що укладається на земельних торгах; ґ) стартова ціна продажу земельної ділянки або стартовий розмір ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію, або стартовий розмір плати за користування земельною ділянкою; д) містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для земельних ділянок, призначених для цілей, пов`язаних із забудовою; е) час проведення земельних торгів з урахуванням вимог, встановлених Кабінетом Міністрів України; є) розмір реєстраційного та гарантійного внесків, що сплачують учасники, порядок їх сплати; ж) найменування, веб-сайти та номери рахунків операторів електронних майданчиків, відкритих у банку для сплати реєстраційного та гарантійного внесків, що зазначаються шляхом посилання на веб-сайт адміністратора електронної торгової системи; з) прізвище, власне ім`я та по батькові, посада, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з документами та матеріалами щодо лота; и) проект договору, що пропонується укласти на торгах, без визначення ціни та зазначення особи покупця (орендаря, емфітевта, суперфіціарія), а в разі продажу на земельних торгах прав емфітевзису, суперфіцію за рішенням емфітевта, суперфіціарія - також копія договору емфітевзису, суперфіцію; і) сума витрат (видатків), здійснених на підготовку лота до продажу, що підлягає відшкодуванню переможцем земельних торгів; ї) фотографічні зображення земельної ділянки, копії документів та матеріалів на лот;й) особа, яка має переважне право на купівлю земельної ділянки (у разі проведення аукціону з продажу такої земельної ділянки); к) номери банківських рахунків для внесення плати за придбаний лот; л) інші відомості про лот, які організатор торгів вважає за потрібне розмістити в оголошенні про проведення земельних торгів (ч. 4. ст. 137 Земельного кодексу України).

Земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 45 днів з дня оприлюднення оголошення про проведення земельних торгів (ч. 6 ст. 137 Земельного кодексу України).

Частиною сьомою статті 137 Земельного кодексу України передбачено, що особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі:

а) заяву про участь у земельних торгах, підписану кваліфікованим електронним підписом;

б) для юридичної особи - копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань або копію документа про реєстрацію у державі її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського або судового реєстру тощо), засвідчену згідно із законодавством держави його видачі, перекладену українською мовою (для юридичної особи - нерезидента), інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу, інформацію про кінцевого бенефіціарного власника. Якщо особа не має кінцевого бенефіціарного власника, зазначається інформація про відсутність кінцевого бенефіціарного власника і про причину його відсутності; для громадянина України, фізичної особи - підприємця - копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті); для іноземних громадян та осіб без громадянства - інформацію про прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в державі, громадянином (підданим) якої є особа, копію документа, що посвідчує особу. Копії зазначених документів засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах;

в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків), а в разі проведення земельних торгів з продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення - документи, що підтверджують сплату таких платежів з рахунку особи, яка бажає взяти участь у торгах, відкритого в українському або іноземному банку (крім банків держав, внесених FATF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом). Представник фізичної чи юридичної особи також розміщує документи, що підтверджують його право діяти від імені учасника торгів.

Заява про участь у земельних торгах та додані до неї документи учасника можуть бути подані до закінчення кінцевого строку подання заяв про участь у земельних торгах, встановленого електронною торговою системою автоматично упродовж дня, що передує дню проведення земельних торгів, з урахуванням вимог, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень частин 10-13 статті 137 Земельного кодексу України Земельні торги проводяться в електронній торговій системі в режимі реального часу в мережі Інтернет. Будь-який користувач мережі Інтернет має можливість спостерігати за ходом земельних торгів у режимі реального часу. Відомості про учасників торгів не підлягають розголошенню до завершення торгів. Земельні торги проводяться за наявності не менше двох зареєстрованих учасників, крім випадків, встановлених абзацом третім частини п`ятої статті 138 цього Кодексу.

Земельні торги проводяться за процедурою визначення переможця, під час якої учасники мають можливість поетапного збільшення своїх цінових пропозицій протягом трьох раундів торгів (абз. 1 ч. 14 ст. 137 Земельного кодексу України).

Частиною п`ятнадцятою статті 137 Земельного кодексу України встановлено, що протокол про результати земельних торгів формується та оприлюднюється електронною торговою системою автоматично в день завершення торгів в електронній формі. У протоколі про результати земельних торгів обов`язково зазначаються: а) відомості про земельну ділянку; б) кількість та відомості про учасників земельних торгів; в) стартова ціна продажу земельної ділянки, права емфітевзису, суперфіцію або стартовий розмір орендної плати за користування земельною ділянкою; г) ціна за земельну ділянку, прав емфітевзису, суперфіцію або розмір орендної плати за користування земельною ділянкою, запропоновані переможцем земельних торгів та іншими учасниками, або інформація про те, що земельні торги закінчилися без визначення переможця; ґ) найменування (для юридичної особи), прізвище, власне ім`я, по батькові (для фізичної особи) переможця земельних торгів; д) інформація про авторизований електронний майданчик, через який переможцем земельних торгів придбано земельну ділянку або право на неї.

Протокол про результати земельних торгів та договір за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки) підписуються організатором та переможцем торгів шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Переможець земельних торгів підписує протокол про результати земельних торгів протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою. Організатор земельних торгів підписує протокол про результати земельних торгів протягом шести робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою.

На вимогу переможця торгів протокол про результати земельних торгів та/або договір за результатами проведення земельних торгів, укладені шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів організатором та переможцем торгів, можуть бути підписані також у паперовій формі.

Протокол про результати земельних торгів є підставою для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію, договорів оренди землі, емфітевзису, суперфіцію.

Договір купівлі-продажу земельної ділянки укладається в паперовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Договір за результатами проведення земельних торгів укладається між організатором та переможцем земельних торгів протягом 20 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати земельних торгів (ч. 16 ст. 137 Земельного кодексу України).

За приписами частини дев`ятнадцятої статті 137 Земельного кодексу України організатор земельних торгів не підписує протокол торгів, не укладає договір за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який:

а) не відповідає встановленим цим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї;

б) не подав документи або відомості, обов`язковість подання яких встановлена частиною сьомою цієї статті, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості;

в) не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України, встановленого частиною двадцять третьою цієї статті.

Не можуть бути підставою для прийняття рішення про відмову в підписанні протоколу про результати земельних торгів та подальшому укладенні договору за результатами проведення земельних торгів технічні, орфографічні та інші помилки у заяві про участь у земельних торгах або в документах та матеріалах, що подаються разом із такою заявою, які не впливають на зміст відповідного документа.

Право на земельну ділянку, набуте за результатами проведення земельних торгів, виникає з дня державної реєстрації такого права в порядку, встановленому законом (ч. 20 ст. 137 Земельного кодексу України).

Статтею 138 Земельного кодексу України визначено порядок встановлення результатів земельних торгів, згідно з частиною першою якої земельні торги за лотом вважаються такими, що відбулися, після сплати переможцем торгів ціни продажу земельної ділянки або відповідної плати за користування земельною ділянкою та сплати витрат на підготовку лота до продажу.

Відповідно до частини другої статті 138 Земельного кодексу України земельні торги можуть бути скасовані або визнані такими, що не відбулися, чи їх результати можуть бути визнані судом недійсними.

Земельні торги до їх проведення можуть бути скасовані організатором земельних торгів у разі отримання ним документів, що підтверджують необхідність внесення змін до землевпорядної та землеоціночної документації на земельну ділянку або встановлення заборони на її відчуження чи передачу в користування ( абз. 1 ч. 3 ст. 138 Земельного кодексу України).

Земельні торги визнаються такими, що не відбулися, у разі:

а) відсутності учасників або наявності тільки одного учасника (крім випадку, встановленого абзацом третім частини п`ятої цієї статті, за умови, що такий учасник у встановлений строк підписав протокол про проведення земельних торгів, договір за результатами проведення земельних торгів, сплатив належну суму за придбаний лот та суму витрат на підготовку лота до продажу);

б) якщо жоден з учасників не зробив кроку аукціону (торгів) на підвищення стартової ціни (плати), крім випадку, визначеного абзацом третім частини п`ятої статті 138 цього Кодексу;

в) якщо електронною торговою системою автоматично сформовано та оприлюднено протокол про результати проведення земельних торгів з визначенням переможцем торгів учасника з наступною ціновою пропозицією та таким учасником або організатором земельних торгів у випадках, встановлених частиною дев`ятнадцятою статті 137 цього Кодексу, у встановлений строк не підписано протокол про результати земельних торгів, договір за результатами проведення земельних торгів, не сплачено належну суму за придбаний лот та суму витрат на підготовку лота до продажу (ч. 4 ст. 138 Земельного кодексу України).

Частиною першою статті 139 Земельного кодексу України встановлено, що організатор земельних торгів оприлюднення результатів земельних торгівпісля їх проведення шляхом опублікування в електронній торговій системі підписаного протоколу про результати земельних торгів, договору купівлі-продажу земельної ділянки або прав на неї та відомостей про сплату переможцем торгів належної суми за придбаний лот та суми витрат на підготовку лота до продажу.

Положення аналогічного змісту містяться у Вимогах щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису) (далі Вимоги щодо проведення земельних торгів), затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1013від 22.09.2021 про "Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)", пунктом 2 якої Державне підприємство "Прозорро.Продажі", що належить до сфери управління Міністерства економіки, визначено адміністратором електронної торгової системи.

Згідно з пунктом 1 Вимог щодо проведення земельних торгів ці вимоги визначають: порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи; технічні вимоги до реалізації переважного права купівлі земельної ділянки у власність у разі продажу її через електронний аукціон; порядок відшкодування переможцем земельних торгів витрат (видатків), здійснених на підготовку лота для продажу на земельних торгах; розміру, порядку сплати та повернення винагороди, що сплачується переможцем земельних торгів оператору електронного майданчика; строк повернення оператором електронного майданчика всім учасникам земельних торгів, які не визнані переможцями, сплачених сум гарантійних внесків; технічні вимоги щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів, встановлення та оприлюднення їх результатів, визначення розміру, порядку сплати, повернення реєстраційних, гарантійних внесків учасників та винагороди, що сплачується переможцем аукціону оператору електронного майданчика; форми документації щодо лота земельних торгів для розміщення в електронній торговій системі; перелік документів, що підтверджують відповідність особи, яка бажає взяти участь у земельних торгах щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, вимогам статті 130 Земельного кодексу України (далі - Кодекс); вимоги до заяви про участь у земельних торгах; порядок визначення статусу учасника земельних торгів; порядок реєстрації учасників для участі в земельних торгах; порядок підписання організатором та переможцем торгів шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів протоколу про результати земельних торгів та договору за результатами проведення земельних торгів; строк перерахування суми гарантійного внеску оператором електронного майданчика, сплаченого на його рахунок переможцем, на відповідні бюджетні рахунки у разі продажу земельної ділянки державної чи комунальної власності, прав суперфіцію, емфітевзису на неї, проведення земельних торгів з набуття права оренди такої земельної ділянки; порядок та строк сплати переможцем земельних торгів ціни продажу земельної ділянки, плати за користування земельною ділянкою, право користування якою набуто на земельних торгах, а також суми витрат на підготовку лота до продажу відповідно до положень Кодексу.

Як убачається з матеріалів справи, обставини підготовки лоту для продажу на земельних торгах № LRE001-UА-20220627-56500, підготовки до їх проведення та безпосередньо технічної процедури електронного аукціону земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500 не є спірними.

Позивачем оскаржуються саме дії відповідача-1 із дискваліфікації переможця земельних торгів ТОВ "Фірма "А-Фактор Плюс", який запропонував найвищу цінову пропозицію, з підстав того, що у документах останнього: електронний підпис має тип носія особистого ключа "незахищений"; відсутні матеріали містобудівного розрахунку, розглянуті на засіданні архітектурно-містобудівної ради; назви деяких файлів зазначені не державною мовою, чим не дотримано вимоги чинного законодавства та не виконано умови організатора торгів. Оскільки саме дії відповідача-1 щодо відмови від підписання протоколу про результати земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500, які відбулись 01.08.2022, та дискваліфікації ТОВ "Фірма "А-Фактор Плюс" зумовили формування нового протоколу про результати цих земельних торгів з визначенням їх переможцем відповідача-2, як учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією, та наступне укладення відповідачами-2,-3 договору оренди земельної ділянки від 12.08.2022 за результатами проведених земельних торгів.

Стосовно доводів позивача, покладених в основу обґрунтування позовної вимоги про визнання протиправним та протизаконним акту про дискваліфікацію ТОВ "Фірма "А-Фактор Плюс" як учасника земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500, слід зазначити про таке.

Пункт а частини сьомої статті 137 Земельного кодексу України передбачає, що особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі заяву про участь у земельних торгах, підписану кваліфікованим електронним підписом.

Відповідно до пункту 29 Вимог щодо проведення земельних торгів під час реєстрації для участі в земельних торгах потенційний покупець через свій особистий кабінет заповнює електронну форму, подає в довільній формі заяву про участь у земельних торгах, на яку накладається електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, і завантажує електронні копії документів, передбачені частиною сьомою статті 137 Кодексу.

Правові й організаційні засади надання електронних довірчих послуг та електронної ідентифікації визначені Законом України від 05.10.2017 №2155-VIII "Про електронні довірчі послуги", згідно зі статтею 1 якого кваліфікованим електронним підписом є удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа (п. 23); кваліфікованим сертифікатом відкритого ключа є сертифікат відкритого ключа, який видається кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг, засвідчувальним центром або центральним засвідчувальним органом і відповідає вимогам цього Закону (п. 25); удосконаленим електронним підписом є електронний підпис, створений за результатом криптографічного перетворення електронних даних, з якими пов`язаний цей електронний підпис, з використанням засобу удосконаленого електронного підпису та особистого ключа, однозначно пов`язаного з підписувачем, і який дає змогу здійснити електронну ідентифікацію підписувача та виявити порушення цілісності електронних даних, з якими пов`язаний цей електронний підпис (п. 44); засобом кваліфікованого електронного підпису чи печатки є апаратно-програмний або апаратний пристрій чи програмне забезпечення, які реалізують криптографічні алгоритми генерації пар ключів та/або створення кваліфікованого електронного підпису чи печатки, та/або перевірки кваліфікованого електронного підпису чи печатки, та/або зберігання особистого ключа кваліфікованого електронного підпису чи печатки, який відповідає вимогам цього Закону (п. 17).

Пунктом 2 частини другої статті 23 Закону України "Про електронні довірчі послуги" встановлено, що кваліфіковані сертифікати відкритих ключів обов`язково повинні містити відомості про те, що особистий ключ зберігається в засобі кваліфікованого електронного підпису чи печатки (для кваліфікованого сертифіката електронного підпису чи печатки), тобто на пристрої для безпечного зберігання ключів кваліфікованого електронного підпису чи печатки.

З наявних у матеріалах справи протоколів створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису на заяві ТОВ "Фірма "А-Фактор Плюс"про участь у земельних торгах та поданих ним для участі документах (т. 1 а.с. 67-73 ) вбачається, що використаний електронний підпис має тип носія особистого ключа "незахищений", тобто кваліфікований сертифікат відкритого ключа не містить обовязкових встановлених Законом України "Про електронні довірчі послуги" відомостей. Наведене свідчить про невиконання позивачем приписів статті 137 Земельного кодексу України та пункту 29Вимог щодо проведення земельних торгів стосовно подання заяви про участь у земельних торгахта інших документів, обов`язковість подання яких визначена частиною сьомою статті 137 Земельного кодексу України, із накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Дослідженням опублікованого в електронній торговій системі оголошення про проведення земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500 судом встановлено, що однією з вимог до учасників цих торгів їх організатором у пунктом 6.4 рішення Новомосковської міської ради № 627 від 28.01.2022 "Про проведення земельних торгів у формі електронного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки по вул. Гетьманській в районі буд. № 41", розміщеного серед документації торгів щодо умов продажу лоту та інформації про нього, було визначено обов`язок надати матеріали містобудівного розрахунку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, які розглянуто на засіданні архітектурно-містобудівної ради при відділі містобудування та архітектури управління по роботі з активами Департаменту активів та правового забезпечення виконавчого комітету Новомосковської міської ради.

В документах, наданих ТОВ "Фірма "А-Фактор Плюс" матеріали містобудівного розрахунку, розглянуті на засіданні архітектурно-містобудівної ради відсутні, таким чином ним не виконано умови організатора земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500 судом.

Згідно з пунктом "д" частини четвертої статті 137 Земельного кодексу України в оголошенні про проведення земельних торгів щодо кожного лота зазначаються містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для земельних ділянок, призначених для цілей, пов`язаних із забудовою.

Однак, позивач помилково ототожнює містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для земельних ділянок, призначених для цілей, пов`язаних із забудовою, що визначені в частині четвертій статті 137 Земельного кодексу України як інформація про лот, із містобудівними умовами та обмеженнями, як містобудівною документацієюдокументом, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Відповідно до частини третьої статті 29 Закону України від 17.02.2011 № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки), до якої додаються:

1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію - у разі, якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

2) копія документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці - у разі, якщо право власності на об`єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);

3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.

Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об`єкта будівництва.

Отже, за отриманням містобудівних умов та обмежень, звертаються особи, що вже є власниками або користувачами земельної ділянки, планують будівництво на такій земельній ділянці та відповідно будуть в подальшому виступати замовниками такого будівництва.

У свою чергу містобудівний розрахунок це розрахунок щодо граничнодопустимих параметрів забудови, умови ув`язки архітектурно-планувального та об`ємно-просторового рішення, системи обслуговування, інженерних комунікацій, транспортного обслуговування та благоустрою з існуючою забудовою із дотриманням чинних нормативних документів. Тобто, містобудівний розрахунок є однією з форм викладення інвестиційних намірів замовника (забудовника), який дає можливість органу місцевого самоврядування перед прийняттям рішення щодо надання містобудівних умов та обмежень надати їм оцінку з точки зору відповідності будівельним нормам, правилам та затвердженій містобудівній документації.

Тож, доводи позивача щодо ненадання ним у складі документів для участі у земельних торгах № LRE001-UА-20220627-56500 матеріалів містобудівного розрахунку, розглянутого на засіданні архітектурно-містобудівної ради, та щодо правомірності умови торгів про надання такого розрахунку є необґрунтованими.

Крім того, за приписами статті 28 Закону України від 25.04.2019 № 2704-VIІІ "Про забезпечення функціонування української мови як державної" інформація для загального ознайомлення (оголошення, зокрема ті, які містять публічну пропозицію укласти договір, покажчики, вказівники, вивіски, повідомлення, написи та інша публічно розміщена текстова, візуальна і звукова інформація, що використовується або може використовуватися для інформування необмеженого кола осіб про товари, роботи, послуги, певних суб`єктів господарювання, посадових, службових осіб підприємств або органів державної влади, органів місцевого самоврядування) подається державною мовою, якщо інше не встановлено цим Законом. Інформація для загального ознайомлення може дублюватися іншими мовами відповідно до закону.

Назви частини з поданих позивачем документів для участі у земельних торгах (у вигляді файлів), які становлять інформацію для загального ознайомлення (т. 1 арк. с. 61), викладені не державною мовою, що не відповідає положенням Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

За змістом пункту 49 Вимог щодо проведення земельних торгів організатор земельних торгів наділений правом прийняти рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів, про відмову у підписанні договору за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який: не відповідає встановленим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; не подав документи або відомості, обов`язковість подання яких встановлена частиною сьомою статті 137 Кодексу, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості; не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України у випадках, встановлених Кодексом.

Згідно з частиною сімнадцятою статті 137 Земельного кодексу України у разі якщо переможець торгів відмовився від підписання протоколу про результати земельних торгів, укладення договору за результатами проведення земельних торгів або організатор не підписав такий протокол, не уклав договір з підстав, визначених частиною дев`ятнадцятою цієї статті, а також у разі несплати переможцем торгів належної суми за придбаний лот та суми витрат підготовки лота до продажу, що підтверджується відповідним актом організатора земельних торгів, електронною торговою системою автоматично формується та оприлюднюється новий протокол про результати земельних торгів.

Частиною дев`ятнадцятою статті 137 Земельного кодексу України передбачено, що організатор земельних торгів не підписує протокол торгів, не укладає договір за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який:

а) не відповідає встановленим цим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї;

б) не подав документи або відомості, обов`язковість подання яких встановлена частиною сьомою цієї статті, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості;

в) не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України, встановленого частиною двадцять третьою цієї статті.

Не можуть бути підставою для прийняття рішення про відмову в підписанні протоколу про результати земельних торгів та подальшому укладенні договору за результатами проведення земельних торгів технічні, орфографічні та інші помилки у заяві про участь у земельних торгах або в документах та матеріалах, що подаються разом із такою заявою, які не впливають на зміст відповідного документа.

Аналізуючи виявлені організатором недоліки документів, поданих позивачем для участі у земельних торгах № LRE001-UА-20220627-56500, суд доходить висновку про наявність підстав для відмови організатора від підписання протоколу про результати земельних торгів з позивачем як переможцем торгів, оскільки недотримання позивачем приписів статті 137 Земельного кодексу України тапункту 29Вимог щодо проведення земельних торгів стосовно підписання заяви про участь у земельних торгах та засвідчення інших документів, обов`язковість подання яких визначена частиною сьомою статті 137 Земельного кодексу України, не може свідчити про подання таких документів у передбаченому законом порядку.

У статті 5 Закону України від 22.05.2003 № 851-IV "Про електронні документи та електронний документообіг" визначено, що електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа.

За приписом статті 6 цього Закону для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа.

Оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги" (ст. 7 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг").

Відтак, надіслані позивачем для участі у земельних торгах заява та інші документи, що не містять належного електронного підпису останнього, не можуть вважатися підписаними (засвідченими) та поданими у передбаченому статтею 137 Земельного кодексу України та пунктом 29 Вимог щодо проведення земельних торгів порядку.

При цьому, недотримання порядку підписання та засвідчення електронних документів, яким завершується їх створення, як і зазначення назв документів не державною мовою, не належить до технічних, орфографічних та інших помилок, які не впливають на зміст відповідних документів.

Таким чином, обставини неправомірності прийнятого відповідачем-1 рішення у формі акта у про дискваліфікацію позивача як учасника аукціону № LRE001-UА-20220627-56500, на які позивач посилається в обґрунтування своїх позовних вимог, є недоведеними.

Також позивачем не надано й будь-яких доказів у підтвердження наявності порушень у визначенні відповідача-2 переможцем земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500, за результатами яких електронною торговою системою автоматично сформовано новий протокол від 04.08.2022.

Відтак, наявними у справі доказами не підтверджується факт порушення відповідачем-1 положень Земельного кодексу України та Вимог щодо проведення земельних торгів під час визначення результатів земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500, оформлених протоколом від 04.08.2022, яким ТОВ "НьюБілдІстейт" визнано переможцем та ухвалення підписати з ним договір у передбачені законодавством строки.

Статтею 15 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з частиною першою статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до частини другої статті 16 цього Кодексу способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Норми статті 16 Цивільного кодексу України кореспондуються з положеннями статті 20 Господарського кодексу України, якими визначено, що права та законні інтереси зазначених суб`єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності права; визнання недійсними господарських угод; відновлення становища; припинення дій; присудження до виконання обов`язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних і оперативно-господарських санкцій; установлення, зміни та припинення господарських правовідносин.

За змістом частини другої статті 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягти суб`єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинено порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження позивача про порушення було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Отже, захисту підлягає наявне законне порушене право (інтерес) особи, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав чи інтересів та звернулася за таким захистом до суду. Тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право (інтерес), і чи це право (інтерес) порушено відповідачем.

Як встановлено судом, подані позивачем документи для участі у земельних торгах не відповідали положенням Земельного кодексу України, Вимогам щодо проведення земельних торгів та умовам цих торгів, у зв`язку з чим відповідач-1 відмовився від підписання із позивачем як переможцем торгів протоколу про їх результати. Доказів неправомірності дискваліфікації позивача та неправомірності визначення результатів торгів, оформлених протоколом від 04.08.2022, е оскаржено. А отже обставини відхилення замовником тендерної пропозиції позивача не входять до предмету доказування під час розгляду цієї справи суду не надано.

Жодних обґрунтувань і доводів на підтвердження того, що визначення переможцем земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500відповідача-2 будь-яким чином порушує права чи законні інтереси позивача, який з моменту його дискваліфікації припинив участь у земельних торгах, позивачем не наведено.

Згідно зі статтею 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

В силу приписів статті 204 Цивільного кодексу України правомірність правочину презюмується. Отже, обов`язок доведення наявності обставин, з якими закон пов`язує визнання господарським судом оспорюваного правочину недійсним, покладається на позивача.

За приписами частин першої, третьої статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Оскільки позивачем не доведено обставин неправомірності оскаржуваного ним акту відповідача-1 про дискваліфікацію ТОВ "Фірма "А-Фактор Плюс" як учасника аукціону № LRE001-UА-20220627-56500 вимогам чинного законодавства, що були покладені в основу вимоги про визнання недійсними результатів земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500, оформлених протоколом про результати земельних торгів від 04.08.2022, та укладеного відповідачами-2,-3 договору оренди земельної ділянки від 12.08.2022, підстави для задоволення такої позовної вимоги поряд із похідною вимогою про скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки кадастровий номер 1211900000:03:007:0314 за Товариством з обмеженою відповідальністю "НьюБілдІстейт", - відсутні.

За приписами частини третьої статті 13 та частини першої статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Згідно зі статтями 76, 77 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування; обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За таких обставин правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви з урахуванням заяви про зміну предмету позову в сумі 9 924 грн (2 481 х 4 = 9 924) та за подання заяви про забезпечення позову в сумі 1240, 50 грн покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 202, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Відмовити в повному обсязі у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "А-Фактор Плюс" до відповідачів: Виконавчого комітету Новомосковської міської ради,Товариства з обмеженою відповідальністю "НьюБілдІстейт", Новомосковської міської ради, за участю третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Полонекс" про:

-визнання протиправним та протизаконним акту про дискваліфікацію учасника аукціону земельні торги № LRE001-UА-20220627-56500 з продажу права оренди земельної ділянки площею 0,0248 га, кадастровий номер 1211900000:03:007:0314, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Гетьманська в районі буд. № 41, складеного Виконавчим комітетом Новомосковської міської ради відносно ТОВ "Фірма "А-Фактор Плюс";

-визнання недійсними результатів земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500 (у формі аукціону), проведених 01.08.2011 організатором земельних торгів Виконавчим комітетом Новомосковської міської ради, з продажу права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1211900000:03:007:0314, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Гетьманська в районі буд. № 41, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, оформлених протоколом про результати земельних торгів № LRE001-UА-20220627-56500 від 04.08.202;

-визнання недійсним договору оренди від 12.08.2022 земельної ділянки площею 0,0248 га, кадастровий номер 1211900000:03:007:0314, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Гетьманська в районі буд. № 41, укладеного між Новомосковською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "НьюБілдІстейт", посвідченого приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Петренко К.В., зареєстрованого в реєстрі за № 525;

-скасування державної реєстрації іншого речового права, права оренди земельної ділянки кадастровий номер 1211900000:03:007:0314,площею 0,0248 га, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Гетьманська в районі буд. № 41, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2587456912100, номер запису про інше речове право № 47585450 від 12 серпня 2022 року, за Товариством з обмеженою відповідальністю "НьюБілдІстейт", здійсненої на підставі рішення приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу Петренко Катериною Володимирівною про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 64482548 від 12 серпня 2022 року.

Судові витрати покласти на позивача.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 24.01.2023.

Суддя В.І. Ярошенко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення16.01.2023
Оприлюднено25.01.2023
Номер документу108551658
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин