25.01.2023 Справа № 940/680/22
Провадження по справі № 2/940/38/23
У Х В А Л А
25 січня 2023 року Тетіївський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Мандзюка С.В.
за участю секретаря судового засідання Студінської Д.В.
позивачки ОСОБА_1
представника позивача адвоката Винниченка С.В.
представника відповідачки адвоката Неживка І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тетієві в залі суду заяву представника позивачки адвоката Винниченка Сергія Вікторовича про відвід головуючого судді Мандзюка Сергія Васильовича у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Тетіївська районна державна нотаріальна контора Київської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
встановив:
У провадженні Тетіївського районного суду Київської області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Тетіївська районна державна нотаріальна контора Київської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
17.01.2023 року до суду надійшла заява представника позивачки адвокатаВинниченка С.В. про відвід судді, в якій зазначив, що суддя Мандзюк С.В. зацікавлений у результаті розгляду справи (на користь відповідача), так як, зловживаючи своїм службовим та процесуальним становищем здійснює тиск на позивачку і в результаті цього спотворює реальні обставини справи, добивається результатів, які сприяють відмові у заявлених позовних вимогах, створює небезпеку для життя та здоров`я позивачки, користується її хворобливим станом для отримання доказів, які вигідні відповідачу. Тому, дані обставини викликають сумнів в неупередженості та об`єктивності судді.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Винниченко С.В. заяву про відвід судді підтримали та просили її задовольнити.
Представник відповідача адвокат Неживок І.В. у судовому засіданні заперечував проти задоволення заяви про відвід головуючого судді Мандзюка С.В., вказуючи, що підстави для відводу судді відсутні.
Представник третьої особи Тетіївської районної державної нотаріальної контори Київської області у судове засідання не прибула, надала до суду заяву, в якій просить справу розглядати за її відсутності.
Заслухавши учасників справи, вивчивши матеріали справи, заяву про відвід, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 36 ЦПК України суддя не може розглядати справу і підлягає відводу, якщо є інші об`єктивні обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді.
Відповідно до ч. 5 ст. 40 ЦПК України, якщо на час подання заяви про відвід судді у суді здійснюють правосуддя менше трьох суддів, вирішення питання про відвід здійснюється в нарадчій кімнаті суддею, який розглядає справу чи вчиняє іншу процесуальну дію, про що виноситься ухвала. У такому разі положення частин третьої та четвертої цієї статті не застосовуються.
Відповідно до ч. 4 ст. 10 ЦПК України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини безсторонність (неупередженість) суду в сенсі п. 1 ст. 6 Конвенції має визначатися згідно з (i) суб`єктивним критерієм, враховуючи особисті переконання та поведінку конкретного судді, тобто чи мав суддя особисту упередженість або чи був він об`єктивним у цій справі, та (i) об`єктивним критерієм, іншими словами, шляхом установлення того, чи забезпечував сам суд та серед інших аспектів його склад достатні гарантії для того, щоб виключити будь-який обґрунтований сумнів у його безсторонності (рішення у справах «Фей проти Австрії», «Ветштайн проти Швейцарії»). Проте між суб`єктивною та об`єктивною безсторонністю не існує беззаперечного розмежування, оскільки поведінка судді не тільки може викликати об`єктивні побоювання щодо його безсторонності з точки зору стороннього спостерігача (об`єктивний критерій), а також може бути пов`язана з питанням його або її особистих переконань (суб`єктивний критерій) (рішення у справі «Кіпріану проти Кіпру»).
Таким чином, об`єктивність розгляду справи, а отже вирішення її на основі суворого додержання законності забезпечується її розглядом суддею, щодо якого відсутні сумніви, в тому числі у стороннього спостерігача, в його неупередженості та безсторонності.
Відповідно до пункту 67 рішення ЄСПЛ у справі «Мироненко та Мартиненко проти України» особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», здійснюючи правосуддя, суди є незалежними від будь-якого незаконного впливу. Суди здійснюють правосуддя на основі Конституції і законів України та на засадах верховенства права.
При вирішенні, чи є у справі обґрунтовані причини побоюватися, що певний суддя був небезсторонній, позиція заінтересованої особи є важливою, але не вирішальною. Вирішальним же є те, чи можна вважати такі побоювання об`єктивно обґрунтованими (рішення у справі «Ветштайн проти Швейцарії» та рішення у справі «Ферантелі та Сантанжело проти Італії»).
Згідно з ст. 5 Кодексу суддівської етики, незалежність судді під час здійснення правосуддя є передумовою дії принципу верховенства права та невід`ємною складовою справедливого суду.
Разом з цим, законодавець висуває певні вимоги для подачі заяви про відвід, дотримання яких є необхідними та гарантує усунення можливого зловживання права на відвід.
Суд звертає увагу, що вирішальне значення при цьому має необхідність встановлення, що такі сумніви об`єктивно обґрунтовані. Сумнів у неупередженості судді повинен бути розумним, інакше будь-який судовий процес можна було б перетворити у безкінечну недовіру до суду та відповідно зміну його складу.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що зазначені в заяві про відвід судді доводи представника позивачки ґрунтуються лише на його суб`єктивних припущеннях та не підтверджені доказами, які би свідчили про упередженість судді при розгляді цієї цивільної справи, у зв`язку з чим заява про відвід судді задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 36 - 40 ЦПК України, суд
постановив:
У задоволенні заяви представника позивачки адвоката Винниченка Сергія Вікторовича про відвід головуючого судді Мандзюка Сергія Васильовича у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Тетіївська районна державна нотаріальна контора Київської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя С.В.Мандзюк
Суд | Тетіївський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 25.01.2023 |
Оприлюднено | 30.01.2023 |
Номер документу | 108585608 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Тетіївський районний суд Київської області
Мандзюк С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні