Справа № 385/1300/22
Провадження № 2/385/27/23
У Х В А Л А
про призначення експертизи
24.01.2023 року м. Гайворон
Гайворонський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Венгрина М. В.
секретар судового засідання Шевченко Л. О.,
розглядаючи у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Гайворон цивільну справу за позовом заступника керівника Голованівської окружної прокуратури в інтересах держави до ОСОБА_1 , Заваллівської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області, про визнання недійсними рішень, скасування державної реєстрації права власності та повернення земельної ділянки,-
ВСТАНОВИВ :
позивач - заступник керівника Голованівської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 , Заваллівської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області, про визнання недійсними рішень, скасування державної реєстрації права власності та повернення земельної ділянки площею 2 га з кадастровим номером 3521155600:02:000:2073.
Ухвалою Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 10.11.2022 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання у даній справі.
17.01.2023 до суду надійшло клопотання від позивача про призначення судової земельно-технічної експертизи з підстав зазначених у ньому.
Позивач подав клопотання про розгляд клопотання за його відсутності та підтримання клопотання про призначення судової експертизи.
Відповідачем Заваллівською селищною радою подано заяву про проведення розгляду справи за відсутності його представника (а.с. 115).
24.01.2023 до суду надійшла заява від представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Марущака О. Є. в якій він просив підготовче судове засідання 24.01.2023 провести за його та ОСОБА_1 відсутності, заперечив проти призначення експертизи. Мотивом заперечення зазначив те, що виготовлена технічна документація на земельну ділянку заповідного урочища «Сальківське» на даний час проходить державну реєстрацію, після чого їй буде присвоєно кадастровий номер, тому вважає що клопотання прокурора не підлягає задоволенню оскільки відповісти на питання чи є накладення меж земельної ділянки виділеної ОСОБА_1 відносно території заповідного урочища місцевого значення «Сальківське», можливо лише за наявності затверджених меж обох земельних ділянок.
Зважаючи на подані сторонами заяви судом вирішено за можливе провести підготовче судове засідання за їх відсутності.
Вивчивши клопотання про призначення судової земельно-технічної експертизи, заперечення відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 2 ст.258ЦПК України процедурні питання, пов`язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
Згідно з ч. 1 ст.103ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Відповідно до ч. 3, ч. 4 ст.139ЦПК України експерт, спеціаліст чи перекладач отримують винагороду за виконану роботу, пов`язану зі справою, якщо це не входить до їхніх службових обов`язків. Суми, що підлягають виплаті залученому судом експерту, спеціалісту, перекладачу або особі, яка надала доказ на вимогу суду, сплачуються особою, на яку суд поклав такий обов`язок, або судом за рахунок суми коштів, внесених для забезпечення судових витрат.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» від 25 лютого 1994 року № 4038-ХІІ, судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України, однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до ст.6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.1997 року № 8, судова експертиза, як один із засобів доказування, сприяє всебічному, повному й об`єктивному дослідженню обставин справи по встановленню законних та обґрунтованих рішень.
Як встановлено в підготовчому судовому засіданні прокурор просить призначити судову земельно-технічну експертизу, оскільки вважає, що така необхідна для вирішення питання про розташування спірної земельної ділянки відносно території заповідної зони заповідного урочища Сальківське.
А тому, для усунення будь-яких сумнівів, з метою повного, об`єктивного та всебічного з`ясування усіх обставин справи, враховуючи, що судне є фахівцем в даній галузі науки, при цьому рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим, прийнятим на підставі оцінки доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд вважає, що у справі необхідно призначити судову земельно-технічну експертизу.
Суд погоджується із обґрунтуванням призначення такої експертизи, яке зазначене прокурором та відхиляє заперечення, подане представником відповідача Хібеби С. М. оскільки на думку суду розташування та межа території заповідної зони визначається проектами створення території, об`єктів природно-заповідного фонду та відомостями державного земельного кадастру України
Про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи (ч. 1 ст. 104 ЦПК України).
Відповідно до ч. 3, ч. 4-6 ст. 103 ЦПК України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Суд бере до уваги те, що позивач просить виконання судової земельно-технічної експертизи доручити експертами Кропивницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (25003, м. Кропивницький, вул. Волкова, 13Г) та відсутність заперечень щодо запропонованої експертної установи з боку інших учасників справи.
Проведення такої експертизи дозволить вирішити правильно спір, що виник.
Так як, ініціатором проведення зазначеної експертизи є позивач, то обов`язок оплати проведення судової земельно-технічної експертизи необхідно покласти на нього.
Керуючись ст. 103, 104, 353Цивільного процесуального кодексу України,
П О С Т А Н О В И В :
клопотання про призначення у справі судової земельно-технічної експертизи - задовольнити.
Призначити у справі за позовом заступника керівника Голованівської окружної прокуратури в інтересах держави до ОСОБА_1 , Заваллівської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області, про визнання недійсними рішень, скасування державної реєстрації права власності та повернення земельної ділянки судову земельно-технічну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1. Яка конфігурація, проміри та площа території заповідної зони заповідного урочища місцевого значення «Сальківське», враховуючи, що межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду до встановлення їх в натурі, відповідно до законодавства, визначаються відповідно до проектів створення території, об`єктів природно-заповідного фонду та відомостей державного земельного кадастру України?
2. Чи є накладання меж (визначення їх розташування по відношенню один до одного) земельної ділянки кадастровий номер 3521155600:02:000:2073 площею 2 га відносно території заповідної зони заповідного урочища місцевого значення «Сальківське» враховуючи, що межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду до встановлення їх в натурі, відповідно до законодавства, визначаються відповідно до проектів створення території та об`єктів природно-заповідного фонду та враховуючи відомості державного земельного кадастру України?
Виконання судової земельно-технічної експертизи доручити експертам Кропивницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (25003, м. Кропивницький, вул. Волкова, 13Г).
Експертизу провести за матеріалами цивільної справи 385/1300/22 (провадження 2/385/27/23) надавши їх в розпорядження експерта.
Обов`язок оплати вартості експертизи покласти на позивача.
Попередити експерта, який буде проводити експертизу за даною ухвалою, про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385КК України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Роз`яснити с уб`єкту виконання експертизи, що відповідно до ч. 7 ст.103ЦПК України призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
Провадження у даній справі зупинити на час проведення експертизи.
Копію даної ухвали направити учасникам -для відома, а в розпорядження експертів - направити матеріали справи - для виконання судової земельно-технічної експертизи.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення, проголошення безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили з дня прийняття рішення апеляційною інстанцією.
Суддя: / М. В. Венгрин
Суд | Гайворонський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2023 |
Оприлюднено | 30.01.2023 |
Номер документу | 108604422 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: спори про припинення права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Гайворонський районний суд Кіровоградської області
Венгрин М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні