Окрема думка
від 01.02.2023 по справі 347/1026/20
КАСАЦІЙНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

ОКРЕМА ДУМКА

Судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Зайцева А. Ю.

01 лютого 2023 року

м. Київ

справа № 347/1026/20

провадження № 61-20646св21

Прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі: Івано-Франківської обласної державної адміністрації; Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області; Косівського районного підприємства «Райагроліс» з позовом до ОСОБА_1 та просив визнати недійсним, виданий на її ім`я, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 833749 від 06 травня 2008 року та зобов`язати відповідача повернути земельну ділянку.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 06 травня 2008 року відповідачу на підставі рішення Лючанської сільської ради (правонаступником якої є Яблунівська селищна рада) від 04 вересня 2007 року № 83-10 видано державний акт на право власності на вищевказану земельну ділянку.

Оскільки рішення Лючанської сільської ради прийнято з порушенням вимог закону, без виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки та без вилучення земельної ділянки у постійного землекористувача, оскільки частину переданої відповідачу земельної ділянки площею 0,4815 га складають угіддя ліси та лісові землі, прокурор просив позов задовольнити.

Отже предметом доказування у цій справі було незаконність рішення Лючанської сільської ради (правонаступником якої є Яблунівська селищна рада) та видача державного акта на право власності на земельну ділянку.

Як влучно вказав Верховний Суд у постанові в цій справі відповідач - це особа, яка, на думку позивача, або відповідного правоуповноваженого суб`єкта, порушила, не визнала чи оспорила суб`єктивні права, свободи чи інтереси позивача.

На думку прокурора особою, яка незаконно розпорядилася землями лісового фонду та передала спірну земельну ділянку у приватну власність є Лючанська сільська рада (правонаступником якої є Яблунівська селищна рада), а тому очевидно, що саме селищна рада та новий власник цієї ділянки є належними відповідачами у цій справі.

Сталою є позиція Верхового Суду, що пред`явлення позову до неналежного відповідача або з неналежним складом відповідачів є самостійною підставою для відмови у позові.

Саме з цих підстав суди відмовили у позові у цій справі, оскільки Яблунівська селищна рада не вказана прокурором відповідачем.

Скасовуючи ухвалені у справі рішення та направляючи справу на новий розгляд до суду першої інстанції, колегія суддів Верхового Суду фактично дійшла висновку, що Яблунівська селищна рада є належним позивачем у цій справі, а тому і не повинна бути відповідачем, при цьому посилаючись на частину п`яту статті 56 ЦПК України.

Не можу погодитись з такими висновками колегії суддів з наступних міркувань.

У частині п`ятій статті 56 ЦПК України зазначено, що у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Оскільки саме незаконність рішення сільської ради, за яким було передано у приватну власність землі лісового фонду, є предметом доказування у цій справі, рада має бути саме відповідачем, а не позивачем у цій справі.

Органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, які зокрема стосуються лісового фонду, можуть бути Івано-Франківська обласна державна адміністрація, яка зазначена прокурором позивачем у цій справі, та/або Кабінет Міністрів України, який також має власні повноваження щодо розпорядженням землями лісового фонду.

Зрозуміло, що особа зазначена прокурором позивачем, не може бути одночасно відповідачем у справі. Проте, помилкове визначення серед позивачів органу, який допустив порушення закону, розпорядився землями лісового фонду, та який мав би відповідати за позовом, не може нівелювати обов`язок суду відмовити у позові пред`явленого до неналежного відповідача. Адже, саме прокурор у цій справі користуючись принципом диспозитивності мав би визначити ще у позові належний склад учасників справи, а тому він також несе і ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням ним процесуальних дій.

Користуючись повноваженнями наданими статтями 12, 50, 51, 56, 189, 197 ЦПК України, суд першої інстанції в рамках вирішення питання належності складу учасників судового процесу мав би обговорити та роз`яснити учасникам наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій, в залежності від чого вже вирішити спір в належному складі його учасників. В іншому випадку рішення судів про відмову у позові за неналежним складом його відповідачів здавалось би правильним.

Суддя А. Ю. Зайцев

СудКасаційний цивільний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення01.02.2023
Оприлюднено03.02.2023
Номер документу108752473
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них

Судовий реєстр по справі —347/1026/20

Повістка від 25.05.2023

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Барков В. М.

Повістка від 25.05.2023

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Барков В. М.

Ухвала від 01.05.2023

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Барков В. М.

Постанова від 30.03.2023

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Барков В. М.

Постанова від 30.03.2023

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Барков В. М.

Ухвала від 22.02.2023

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Барков В. М.

Постанова від 01.02.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Тітов Максим Юрійович

Окрема думка від 01.02.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Зайцев Андрій Юрійович

Ухвала від 21.12.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Тітов Максим Юрійович

Ухвала від 18.01.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Тітов Максим Юрійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні