Постанова
від 06.02.2023 по справі 918/615/22
ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2023 року Справа № 918/615/22

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Бучинська Г.Б., суддя Розізнана І.В. , суддя Філіпова Т.Л.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз Збут" на рішення Господарського суду Рівненської області від 25 жовтня 2022 року у справі №918/615/22 (повний текст складено 31 жовтня 2022 року, суддя Романюк Ю.Г.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз Збут"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВАО Актив"

про стягнення 56142,17 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 25 жовтня 2022 року у справі №918/615/22 відмовлено у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегз Збут" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВАО Актив" про стягнення 56142,17 грн.

Вказане рішення мотивоване тим, що ТОВ "РІВНЕГА3 3БУТ" вважає, що у нього були підстави для розрахунків для споживача розміру за спожитий газ по нових цінах у лютому-квітні 2022 року, оскільки для відповідача направлялися Акти приймання-передачі природного газу до Договору на постачання природного газу від 26 липня 2021 року та Додаткові угоди №1/22 від 01 січня 2022 року, №2/22 від 01 лютого 2022 року, № 3/22 від 09 березня 2022 року. При цьому, судом встановлено, що вказані додаткові угоди та акти приймання передачі отримані відповідачем 12 травня 2022 року, що підтверджується матеріалами справи. Жодних інших додаткових угод про зміну ціни Договору, окрім Додаткової угоди від 01 жовтня 2021 року сторони між собою не укладали, відповідно відповідач правомірно розраховував на те, що ціна за 1 м. куб природного газу становить 37 673 грн 89 коп. з ПДВ.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач - ТОВ "Рівнегаз Збут" звернулось до Північно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою в якій просить скасувати рішення Господарського суду Рівненської області від 25 жовтня 2022 року у справі №918/615/22 та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги ТОВ "Рівнегаз Збут" задовольнити у повному обсязі. Апелянт просить розглянути апеляційну скаргу ТОВ "Рівнегаз Збут" у справі №918/615/22 у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи.

ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» вважає, що рішення господарського суду Рівненської області від 25 жовтня 2022 року у справі №918/615/22 є необґрунтованим, винесене з порушенням норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права, а висновки суду, викладені у рішенні, не відповідають обставинам справи, у зв`язку з чим рішення підлягає скасуванню. При цьому, апелянт зазначає, що внаслідок невиконання зобов`язань відповідачем по договору у постачальника виник небаланс за період січень-квітень 2022 року, оскільки споживачем споживання природного газу здійснювалось без замовлених обсягів газу. Позивач зауважує, що навіть при невиконанні умов договору з боку TOB "ВАО Актив", постачальник, зважаючи на події в державі не припиняв постачання природного газу та не виставляв споживачу штрафи, які передбачені умовами договору.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає, що за змістом пункту 3.1 договору, розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем. Підписуючи цей договір, споживач підтверджує що ознайомлений з тим, що протягом дії договору ціна на газ може змінюватись, про що сторони укладатимуть відповідні додаткові угоди. Підписуючи цей договір, споживач підтверджує що йому надане належне повідомлення про порядок зміни ціни газу протягом дії договору і ніяких інших повідомлень про зміну ціни газу не вимагається. Впродовж 2021 року, а також з січня по квітень 2022 року TOB "ВАО Актив", здійснювалося споживання природного газу, за результатом чого, в порядку пункту 2.5.2. договору ТОВ "РІВНЕГАЗ ЗБУТ" надавало споживачу акти приймання-передачі природного газу. Однак, надані для підписання споживачу примірники додаткових угод та актів приймання-передачі за період утворення заборгованості лютий-квітень 2022 року останній не повернув, при цьому не надав жодної письмової мотивованої відмови від їх підписання у встановленому пунктом 2.5.3 Договору порядку - протягом 2-х днів з дати їх одержання. Відтак, у відповідності до пункту 2.5.4 Договору, вважається, що акти приймання-передачі природного газу за період з січня 2022 року по квітень 2022 року є підписаними з боку ТОВ "ВАО Актив", що свідчить про визнання заборгованості перед товариством за спожитий природний газ.

Скаржник звертає увагу суду апеляційної інстанції на те, що місцевий суд не врахував, що під час виконання ТОВ "РІВНЕГАЗ ЗБУТ" Договору, постачальником були вжиті всі можливі заходи з направлення документів передбачених договором та відсутності будь-яких заперечень від споживача протягом місяців постачання природного газу, а отже схвалення всіх умов. Споживач не повернув на адресу ТОВ "РІВНЕГАЗ ЗБУТ" жодного підписаного акта приймання-передачі протягом дії договору та постачання природного газу як у 2021 році так і в 2022 році.

На переконання апелянта, суд першої інстанції не врахував, що ТОВ "ВАО Актив" не заперечувало той факт, що отримало природний газ по Договору та документи для підписання від постачальника, отримувало рахунки для оплати за поставлений природний. Відтак, споживач з наданих та надісланих документів був обізнаний про ціну газу, яка якраз і зазначалася у цих документах та навіть здійснив часткову оплату за отриманий природний газ. Судом першої інстанції, не оцінено докази ТОВ "РІВНЕГАЗ ЗБУТ" з позиції балансу вірогідностей та з урахуванням неподання ТОВ "ВАО Актив" жодних доказів на підтвердження власних заперечень, судом не враховано, що позиція позивача щодо інформування споживача про умови поставки природного газу та направлення всіма можливими способами документів для підписання, навіть в умовах повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України та введення воєнного стану з 24 лютого 2022 року, є більш вірогідною, ані ж протилежне твердження відповідача. Споживач, однозначно володів інформацією про зміну ціни, оскільки отримував додаткові угоди, акти приймання-передачі та рахунки на оплату, в яких ціна була вказана. ТОВ "РІВНЕГАЗ ЗБУТ" на підтвердження вартості природного газу у січні-квітні 2022 року надало накази про встановлення вартості послуг з постачання природного газу для потреб непобутових споживачів, відповідно до яких встановлена однакова відпускна ціна для всіх промислових споживачів, за якою якраз і поставлений природний газ для ТОВ "ВАО Актив".

Листом №918/615/22/6284/22 від 25 листопада 2022 року матеріали справи витребувано з Господарського суду Рівненської області.

Належним чином оформлені матеріали справи надійшли на адресу суду апеляційної інстанції 02 грудня 2022 року.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07 грудня 2022 року, у зв`язку із перебуванням на лікарняному суді-члена колегії у справі №918/615/22 Грязнова В.В., внесено зміни до складу колегії суддів та визначено наступний її склад: головуючий суддя Бучинська Г.Б., суддя Розізнана І.В., суддя Філіпова Т.Л.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 07 грудня 2022 року у справі №918/615/22 відмовлено у задоволенні клопотання ТОВ "Рівнегаз Збут" про розгляд апеляційної скарги на рішення Господарського суду Рівненської області від 25 жовтня 2022 року у справі №918/615/22 в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" на рішення Господарського суду Рівненської області від 25 жовтня 2022 року у справі №918/615/22. Запропоновано відповідачу в строк протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали надіслати до Північно-західного апеляційного господарського суду письмовий відзив на апеляційну скаргу в порядку, передбаченому статтею 263 ГПК України, та докази його надсилання апелянту. Роз`яснено учасникам справи, що розгляд апеляційної скарги відбудеться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

21 грудня 2022 року від ТОВ "ВАО Актив" надійшов відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого останнє вважає оскаржуване рішення законним та обґрунтованим, прийнятим у повній відповідності до норм матеріального та процесуального права, відтак в задоволенні апеляційної скарги просить відмовити, а судове рішення у справі залишити без змін. Обгрунтовуючи свої заперечення відповідач посилається на доводи викладені в оскаржуваному рішенні.

27 грудня 2022 року від ТОВ "Рівнегаз Збут" надійшли заперечення на відзив на апеляційну скаргу у справі №918/615/22. Заявник просить врахувати, що постачальником були вжиті всі можливі заходи з направлення документів передбачених договором та своєчасної поінформованості споживача про умови поставки природного газу та відсутності будь-яких заперечень від споживача протягом місяців постачання природного газу, не направлення під час виконання договору жодних претензій чи вмотивованих відмов від отримання товару чи підписання отриманих документів за попередньо повідомленими умовами поставки, натомість проведення часткової оплати за переданий природний газ.

05 січня 2023 року від ТОВ "ВАО Актив" надійшли письмові пояснення у яких зазначено, що акти виконаних робіт були отримані, але вже поза межами періоду споживання. Заявник пояснює, що твердження апелянта про вжиття всіх можливих заходів з направлення документів не відповідають дійсності. Ні на електронну адресу із супровідним листом, ні поштовим відправленням додаткові угоди і акти приймання-передачі газу до 11 травня 2022 року не направлялись.

11 січня 2023 року від ТОВ "Рівнегаз Збут" надійшли пояснення з урахуванням письмових пояснень ТОВ "ВАО Актив". Позивач зазначає, що ним були надані докази, натомість в матеріалах справи, окрім власне розмірковувань відповідача, відсутні будь-які докази, надані з його сторони.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до абзацу 1 частини 10 статті 270 ГПК України, апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

За приписами частини 13 статті 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться. З урахуванням конкретних обставин справи суд апеляційної інстанції за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може розглянути такі апеляційні скарги у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи (абзац 2 частини 10 статті 270 ГПК України).

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про розгляд апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" на рішення Господарського суду Рівненської області від 25 жовтня 2022 року у справі №918/615/22 за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження. Сторонам було створено належні умови для реалізації наданих процесуальним законодавством прав.

Колегія суддів, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, відзиву на неї, заперечень на відзив, письмових пояснень, перевіривши надану судом юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення місцевого господарського слід залишити без змін.

При цьому колегія суддів виходила з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 26 липня 2021 року між ТОВ "РІВНЕГАЗ ЗБУТ" (далі - постачальник) та ТОВ "ВАО Актив" (далі - споживач) було укладено договір №41АР337-7947-21 на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів (далі - договір).

Відповідно до пункту 1.1 договору постачальник зобов`язується передати у власність споживачу у 2021 році природний газ (далі-газ), а споживач зобов`язується прийняти та оплати вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором.

Відповідно до пункту 3.2 договору ціна одного кубічного метру природного газу без урахування податку на додану вартість становить 12,92499900 грн., крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 грн.

Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 13,06157500 грн. Податок на додану вартість становить 2.61231500 грн.

Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 15,67389000 грн.

При підписанні договору сторони визначили наступний порядок та строки проведення розрахунків. Згідно з пунктом 4.2 оплата в розмірі 100% за переданий постачальником газ здійснюється споживачем до 28 числа місяця, що передує місяцю поставки. Остаточний розрахунок за фактично переданий постачальником газ здійснюється споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним.

Підпунктом 6.2.1 договору визначена відповідальність споживача, яка полягає в тому, що у разі порушення строків оплати, передбачених розділом 4 договору, споживач сплачує постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення платежу.

У пункті 9.15 договору сторони погодили, що договір вважається продовженим (пролонгованим) на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії. Кількість пролонгацій необмежена.

01 жовтня 2021 року між сторонами була підписана додаткова угода до договору.

Умовами даної додаткової угоди сторони погодили внести зміни до пункту 3.2 договору та викласти його у наступній редакції: ціна за 1000 куб.м. природного газу складає 31394,91 грн., крім того ПДВ 20% 6278,98 грн., всього з ПДВ 37673,89 грн. Дані умови застосовуються до правовідносин, починаючи з 01 жовтня 2021 року.

Судами встановлено, що Договір та Додаткова угода до Договору від 01 жовтня 2021 року є укладеними, підписані уповноваженими сторонами та скріплені відтисками печаток останніх, на час розгляду справи доказів недійсності договору та Додаткової угоди від 01 жовтня 2021 року, суду не надано.

Додатками №1, №2 та №3 до Договору є:

- Планові обсяги постачання газу у 2021 році по місяцях куб.м.;

- Перелік ЕІС-код точок комерційного обліку Споживача;

- Контактні дані і режим роботи контактних точок Постачальника.

Оператор газотранспортної системи за заявою суб`єкта ринку природного газу, що займається оптовою купівлею-продажем або постачанням газу, присвоює суб`єкту унікальний ЕІС-код. Товариству з обмеженою відповідальністю "РІВНЕГАЗ ЗБУТ" присвоєно ЕІС - код 56X93000000210І.

Оператор газорозподільної системи присвоює ЕІС-коди всім споживачам, що приєднані до газорозподільної системи відповідного оператора та відповідних ЕІС-кодів їх точок комерційного обліку (за необхідності). TOB "ВАО Актив" присвоєно ЕІС-код 56X0000185Q6U00B.

Матеріали справи містять запит ТОВ "РІВНЕГАЗ ЗБУТ" до АТ "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" (Оператор ГРМ) з проханням підтвердити обсяг фактичного споживання природного газу відповідачем у 2022 році з ресурсу позивача.

На вказаний запит позивач отримав документальне підтвердження від АТ "Рівнегаз", відповідно до якого останнім надано звіти про поділ Фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "РІВНЕГАЗ", між замовниками послуги транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів), зокрема по TOB "ВАО Актив".

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, на підставі укладеного договору відповідачу постачався природний газ протягом 2021 - 2022 років, та зокрема, у період з січня по квітень 2022 року обсяги поставленого газу були наступними:

- січень 2022 - 2, 06192 тис куб.м.;

- лютий 2022 року: 0,75102 тис куб.м.;

- березень 2022 року: 0,00121 тис куб.м.;

- квітень 2022 року: 0,48308 тис куб.м.

Судами встановлено, що відповідачем у 2022 році здійснено наступні оплати за спожитий газ:

- 25 000 грн 00 коп. згідно з платіжним дорученням №ЗРВ00006037 від 25 січня 2022 року;

- 75 340 грн 00 коп. згідно з платіжним дорученням №ЗРВ00009239 від 10 лютого 2022 року.

Позивачем долучено до позовної заяви Акт звіряння взаємних розрахунків за період з 01 січня 2022 року до 09 червня 2022 року між позивачем та відповідачем, який підписаний лише зі сторони постачальника.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачем до матеріалів справи долучено копії Актів приймання-передачі природного газу до Договору на постачання природного газу від 26 липня 2021 року, а саме:

- №ЗРВ82001198 від 28 лютого 2022 року на суму 36 923 грн 06 коп. (обсяг спожитого газу 751, 02 м. куб);

- №ЗРВ82001953 від 31 березня 2022 року на суму 59 грн 47 коп.; (обсяг спожитого газу 1, 21 м. куб);

- №ЗРВ82002524 від 30 квітня 2022 року на суму 23742 грн 90 коп. (обсяг спожитого газу 483,08 м. куб).

Дані акти є підписаними зі сторони постачальника.

Матеріали справи також містять скріншоти переписки у месенджері "Вайбер", з яких вбачається, що через засоби мобільного зв`язку було направлено:

- 24 січня 2022 року - рахунок на оплату №62000998 від 24 січня 2022 року;

- 09 березня 2022 року - рахунок на оплату №62092022 від 09 березня 2022 року;

- 13 квітня 2022 року - акт звіряння, рахунок на оплату №62003775 від 13 квітня 2022 року;

- 11 травня 2022 року - акт звіряння, рахунок на оплату №6204372 від 11 травня 2022 року.

Із повідомлення від 09 березня 2022 року вбачається, що ТОВ "ВАО Актив" повідомляло про те, що опалення відключили.

Позивачем для відповідача було направлено претензію на суму 44931 грн 69 коп. № 33701-Пя-2425-0522 від 10 травня 2022 року із приміткою, що документи необхідні для розгляду претензії є у відповідача. Направлення претензії підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 11 травня 2022 року.

Окрім того, позивачем для відповідача претензію та акт звіряння направлено через мобільний додаток "Viber" 11 травня 2022 року, що визнається сторонами.

Матеріали справи також містять лист "Про підписання додаткових угод до договору на постачання природного газу та повернення актів приймання-передачі" № 33701-Пя-2425-0522 від 10 травня 2022 року, додатками до якого були додаткові угоди №1/22 від 01 січня 2022 року, №2/22 від 01 лютого 2022 року, №3/22 від 09 березня 2022 року та акти приймання-передачі до Договору за період з листопада 2021 до квітня 2022 року у 2-х примірниках.

Із відмітки на вказаному листі вбачається, що він був отриманий відповідачем 12 травня 2022 року.

13 травня 2022 року представниками АТ "Рівнегаз" складено Акт про проведення робіт на об`єкті споживача ТОВ "ВАО "Актив".

Як вбачається з пояснень сторін, у червні 2022 року позивач та відповідач дійшли згоди про припинення (обмеження) газопостачання за адресою об`єкта: 33014, м. Рівне, вул. Кн. Ольги, 8, Офіс №3 ЕІС код 26ХО000185Q6U00B.

Враховуючи викладені обставини, місцевий господарський суд прийшов до висновку про відмову у позові, з чим погоджується колегія суддів з огляду на наступне.

Спірні правовідносини є за своїм змістом майновими, заснованими на договорі, та стосуються прав та обов`язків щодо надання послуг з розподілу та споживання природного газу.

Позивач вважає свої вимоги про стягнення вартості поставленого та неоплаченого газу за лютий-квітень 2022 року обґрунтованими з огляду на несплату відповідачем вартості поставленого газу за даний період. Відповідач вважає, що оскільки між сторонами було укладено Додаткову угоду до Договору від 01 жовтня 2021 року, у якій обумовлено ціну за 1 куб. м., відповідно здійснені оплати і січні та авансом у лютому 2022 році покривають оплату за спожитий газ у лютому-квітні 2022 році.

Як вбачається з викладеного, спір у даній справі виник з приводу ціни за спожитий у лютому-квітні 2022 року природний газ на підставі укладеного між сторонами договору.

Частинами 1 та 2 статті 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно зі змістом статей 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з нормами статті 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

За приписами статті 174 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з акту управління господарською діяльністю; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать; внаслідок заподіяння шкоди суб`єкту або суб`єктом господарювання, придбання або збереження майна суб`єкта або суб`єктом господарювання за рахунок іншої особи без достатніх на те підстав; у результаті створення об`єктів інтелектуальної власності та інших дій суб`єктів, а також внаслідок подій, з якими закон пов`язує настання правових наслідків у сфері господарювання.

Частиною 1 статті 265 Господарського кодексу України передбачено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з положеннями частини 6 статті 265 Господарського кодексу України до відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення ЦК України про договір купівлі-продажу.

Статтею 655 Цивільного кодексу України врегульовано, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до частин 1, 2 статті 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

У силу вимог частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до частини 1 статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно з нормами статті 12 Закону України "Про ринок природного газу", постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із нормативно-правовими актами.

Як вбачається судами із матеріалів справи, позивачем до позовної заяви долучено копії Актів приймання-передачі природного газу до Договору на постачання природного газу від 26 липня 2021 року, а саме:

- №ЗРВ82001198 від 28 лютого 2022 року на суму 36923 грн 06 коп. (обсяг спожитого газу 751,02 м. куб);

- №ЗРВ82001953 від 31 березня 2022 року на суму 59 грн 47 коп. (обсяг спожитого газу 1,21 м. куб);

- №ЗРВ82002524 від 30 квітня 2022 року на суму 23742 грн 90 коп. (обсяг спожитого газу 483,08 м. куб).

Дані акти є підписаними лише зі сторони постачальника.

Відповідачем у 2022 році здійснено наступні оплати за спожитий газ: 25000 грн 00 коп. згідно з платіжним дорученням №ЗРВ00006037 від 25 січня 2022 року; 75340 грн 00 коп. згідно з платіжним дорученням №ЗРВ00009239 від 10 лютого 2022 року.

Умовами пункту 2.5 договору передбачено порядок визначення (звіряння) фактичного обсягу поставленого (спожитого) природного газу між сторонами. Так, за підсумками розрахункового періоду споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати постачальнику копію відповідного акта про фактичний обсяг розподіленого (протранспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між оператором ГРМ та споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГРМ (підпункт 2.5.1 договору)

На підставі отриманих від споживача даних та/або даних оператора ГТС постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає споживачу два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником постачальника або з використанням кваліфікованого електронного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" (пункт 2.5.2 договору).

Згідно з пунктом 2.5.3 договору, споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання- передачі газу зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акта приймання- передачі газу, підписаний уповноваженим представником споживача або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі газу.

Пунктом 2.5.4 договору визначено, що у випадку відмови від підписання акту приймання- передачі газу споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється постачальником в односторонньому порядку, на підставі даних оператора ГРМ чи Оператора ГТС. Споживач в такому разі не позбавлений права звернутись до суду за вирішенням спору з приводу обсягів спожитого газу. До прийняття рішення судом та набрання таким рішенням законної сили, обсяг спожитого газу та вартість послуг з його постачання встановлюється відповідно до даних Постачальника.

У випадку не повернення споживачем підписаного оригіналу акта приймання-передачі газу, або ненадання письмової обґрунтованої відмови від його підписання протягом 2 календарних днів з дати отримання, такий акт вважається підписаним споживачем, а обсяг спожитого газу встановлюється відповідно до даних постачальника.

З дослідженого місцевим господарським судом та перевіреного колегією суддів вбачається, що 12 травня 2022 року ТОВ "ВАО Актив" було отримано лист позивача №33701-Пя-2425-0522 від 10 травня 2022 року "Про підписання додаткових угод до договору на постачання природного газу та повернення актів приймання-передачі", до якого було долучено додаткові угоди №1/22 від 01 січня 2022 року, №2/22 від 01 лютого 2022 року, №3/22 від 09 березня 2022 року та акти приймання-передачі до Договору за період з листопада 2021 року до квітня 2022 року у 2-х примірниках.

Таким чином, у відповідності до визначених вище положень договору Акти приймання-передачі природного газу до договору за січень, лютий, березень та квітень 2022 року вважаються такими, що підписані відповідачем 14 травня 2022 року.

Спору між сторонами щодо кількості поставленого газу з матеріалів справи не вбачається. При цьому, акти приймання-передачі підтверджують лише кількість поставленого газу.

Відповідно до пункту 3.1 договору розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюються за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем. Підписуючи цей договір споживачем підтверджує, що ознайомлений з тим, що протягом дії договору ціна на газ може змінюватись, про що сторони укладатимуть відповідні додаткові угоди. Підписуючи цей договір споживач підтверджує, що йому надане належне повідомлення про порядок зміни ціни газу протягом дії договору ніяких інших повідомлень про зміну ціни газу не вимагається.

Згідно з пунктом 3.3 договору зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до Договору.

Відповідно до пункту 5 розділу II Правил постачання природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2496 усі умови поставки природного газу за договором мають бути справедливими та добре відомими заздалегідь. У будь-якому випадку вся відповідна інформація має бути надана споживачеві до укладення договору.

Споживачу має бути надане належне повідомлення постачальника про намір змінити умови договору постачання природного газу, при цьому споживач має бути повідомлений про його право відмовитись від запропонованих змін. Таке повідомлення має бути надане споживачеві не пізніше ніж за 30 днів до запланованого набрання чинності такими змінами (крім ціни на природний газ, якщо вона встановлюється для постачальника відповідними державними органами). Споживачі мають право відмовитися від договору, якщо вони не приймають нові умови, повідомлені постачальником.

Порядок укладення угоди про зміну господарського договору - це передбачена правовими нормами юридично - логічна послідовність стадій встановлення умов зміни прав і обов`язків, заснована на звернених назустріч одна одній діях осіб, які виражені в різноманітних способах узгодження змісту угоди, шляхом їх вільного волевиявлення. Способами укладення угоди про зміну договору є нормативно визначені дії, за допомогою яких досягається вільне і взаємне узгодження волі сторін договору.

ТОВ "РІВНЕГА3 3БУТ" на пiдтвердження вартості природного газу у сiчнi - квiтнi 2022 року надало накази про встановлення вартості послуг з постачання природного газу для потреб непобутових споживачiв, вiдповiдно до яких встановлена однакова вiдпускна цiна для вcix промислових споживачiв, за якою i поставлений природний газ для ТОВ "ВАО Актив", а саме накази ТОВ "РІВНЕГАЗ 3БУТ":

- №01/Но-77-1221 від 24 грудня 2021 року про те, що з 01 січня 2022 року встановлюється відпускна ціна на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів, серед іншого промислових споживачів - 65, 67389 грн за 1 м. куб. з ПДВ;

- №01Но-08-0122 від 25 січня 2022 року про те, що з 01 лютого 2022 року встановлюється відпускна ціна на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів, серед іншого промислових споживачів по попередній оплаті - 45,16389 грн за 1 м. куб. з ПДВ;

- №01Но-08-0122 від 23 лютого 2022 року про те, що з 01 березня 2022 року встановлюється відпускна ціна на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів, серед іншого промислових споживачів - 49,14899 грн за 1 м. куб. з ПДВ;

- №01Но-08-0122 від 25 березня 2022 року про те, що з 01 квітня 2022 року встановлюється відпускна ціна на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів, серед іншого промислових споживачів клієнтів з наявною ДТ заборгованістю (прострочена оплата передплати березня, прострочена оплата лютого та попередні періоди) - 49,14899 грн за 1 м. куб. з ПДВ.

ТОВ "РІВНЕГА3 3БУТ" як в суді першої, так і апеляційної інстанції, вважає, що у нього були підстави для розрахунків для споживача розміру за спожитий газ по нових цінах у лютому-квітні 2022 року, оскільки для відповідача направлялися акти приймання-передачі природного газу до Договору на постачання природного газу від 26 липня 2021 року та Додаткові угоди №1/22 від 01 січня 2022 року, №2/22 від 01 лютого 2022 року, №3/22 від 09 березня 2022 року.

Однак, судами обох інстанцій встановлено що вказані додаткові угоди та акти приймання передачі направлені позивачем лише 10 травня 2022 року та отримані відповідачем 12 травня 2022, тобто поза межами споживання, що підтверджується матеріалами справи. Іншого позивачем не доведено. Додаткова угода відповідачем не підписана.

Жодних інших додаткових угод про зміну ціни договору, окрім Додаткової угоди від 01 жовтня 2021 року сторони між собою не укладали, відповідно відповідач правомірно розраховував на те, що ціна за 1 м. куб природного газу становить 37673 грн 89 коп. з ПДВ.

Чинним законодавством в жодному нормативно акті не встановлено принципу мовчазної згоди споживача на зміну умов постачання (ціни на газ), а лише визначають право споживача відмовитися від договору.

З долученої до матеріалів справи переписки з мобільного додатку Viber, на яку посилається апелянт в якості обгрунтування того, що відповідач був обізнаний про зміну ціни договору, не вбачається, що відповідачу направлялись додаткові угоди про зміну ціни договору, як того вимагають умови укладеного між сторонами договору чи положення Правил постачання природного газу. Відповідно відповідач не знав про зміну ціни Договору, яку позивач здійснив в односторонньому порядку без внесення змін до договору.

Накази про встановлення вартості послуг з постачання природного газу для потреб непобутових споживачiв, вiдповiдно до яких встановлена однакова вiдпускна цiна для вcix промислових споживачiв є внутрішніми документами ТОВ "РІВНЕГА3 3БУТ" та не можуть прирівнюватися до додаткових угод про зміну ціни, які передбачені пунктами 3.1 та 3.3 договору.

Безпідставними є посилання ТОВ "Рівнегаз Збут" на податкові накладні, як підтвердження позовних вимог, оскільки податкові декларації підтверджують лише порядок оподаткування господарської операції, а сам по собі факт вчинення оподаткування не свідчить про наявність господарської операції. Водночас, податкова накладна може бути допустимим доказом, на підставі якого суд установлює, що постачальник поставив, а покупець прийняв товар, якщо сторона, яка заперечує факт постачання, вчинила юридично значимі дії зареєструвала податкову накладну; сформувала податковий кредит за господарською операцією з контрагентом.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду від 03 червня 2022 року у справі №922/2115/19.

Таким чином, податкова накладна може засвідчити виключно факт постачання, що не заперечується відповідачем, водночас не може свідчити про погодження зміни ціни договору. Крім того, TOB "ВАО Актив" не є платником ПДВ (що вбачається із розділу "отримувач" податкових накладних, де вказано, що вони виписані на неплатника ПДВ). Відтак долучені податкові накладні, не свідчать про факт їх реєстрації, та не підтримані юридично значимим діями ТОВ "ВАО Актив", а відтак не можуть слугувати доказами внесення змін до ціни за природній газ.

Відповідно до положень, закріплених в Цивільному кодексі України, зміною господарського договору є зміна зобов`язань, які сторони прийняли на себе за договором, відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо.

За загальним правилом, закріпленим у частині 1 статті 651 Цивільного кодексу України, підставою для зміни або розірвання договору є згода сторін. Це пов`язано з тим, що договір з моменту його вчинення є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).

Зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Враховуючи викладене, місцевий господарський суд прийшов до правильного висновку про те, що позивачем не надано належних доказів внесення змін до договору в частині ціни товару та інформування відповідача про зміну ціни на газ у лютому-квітні 2022 року.

Посилання апелянта на те, що ТОВ "ВАО-Актив" ніби-то знало про зміну ціни договору, однак при зверненні до господарського суду із даним позовом заперечує отримання актів приймання-передачі у спірному періоді та свою обізнаність про зміну ціни договору, грунтуються на припущеннях. Неможливим є застосування в цій частині стандарту доказування вірогідності доказів, оскільки матеріалами справи достовірно встановлено, що акти приймання-передачі природного газу за період лютий-квітень 2022 було направлено відповідачу лише 10 травня 2022 року, а додаткову угоду про зміну ціни між сторонами укладено не було. Позивач також не був позбавлений права зупинити постачання природного газу відповідачу, однак такого зроблено не було.

Із наданих позивачем скріншотів із мобільного додаткову Viber не вбачається, що сторони домовилися укласти додаткові угоди про зміну ціни за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, або будь-яким іншим способом. Позивач не повідомляв відповідача про зміну ціни договору до 12 травня 2022 року. При цьому, сторони дійшли згоди та зафіксували у пунктах 3.1 та 3.3 Договору, що зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до Договору.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ТОВ "Рівнегаз Збут" є необгрунтованими, а відтак і відсутні підстави для стягнення пені, 3 % річних та інфляційних втрат.

Таким чином, доводи позивача, викладені у апеляційній скарзі, є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Місцевим господарським судом повністю з`ясовані обставини, що мають значення для справи. Висновки, викладені у рішенні місцевого господарського суду, відповідають обставинам справи. Судом не порушені та правильно застосовані норми матеріального та процесуального права.

За таких обставин підстав для зміни, скасування рішення місцевого господарського суду не вбачається.

Керуючись ст. ст. 269, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз Збут" на рішення Господарського суду Рівненської області від 25 жовтня 2022 року у справі №918/615/22 залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Рівненської області від 25 жовтня 2022 року у справі №918/615/22 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Справу №918/615/22 повернути до Господарського суду Рівненської області.

Головуючий суддя Бучинська Г.Б.

Суддя Розізнана І.В.

Суддя Філіпова Т.Л.

СудПівнічно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення06.02.2023
Оприлюднено09.02.2023
Номер документу108820164
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —918/615/22

Постанова від 06.02.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Бучинська Г.Б.

Ухвала від 07.12.2022

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Бучинська Г.Б.

Рішення від 25.10.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

Рішення від 25.10.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

Ухвала від 18.10.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

Ухвала від 18.10.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

Ухвала від 11.10.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

Ухвала від 27.09.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

Ухвала від 27.09.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

Ухвала від 27.09.2022

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Романюк Ю.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні