Ухвала
від 08.02.2023 по справі 708/934/21
ЧИГИРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 708/934/21

Провадження № 1-кп/708/6/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2023 року м. Чигирин

Чигиринський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

за участю:

секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

обвинуваченого ОСОБА_4 ,

захисника адвоката ОСОБА_5 ,

потерпілої ОСОБА_6 ,

представника потерпілої адвоката ОСОБА_7 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Чигиринського районного суду Черкаської області клопотання прокурора про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно:

- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Мельники, Чигиринського району, Черкаської області, українця, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляді у Чигиринському районному суді Черкаської області перебуває кримінальне провадження, відомості про яке внесені до ЄРДР за № 12020250290000174 від 24.06.2020, за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України.

Під час судового розгляду прокурор ОСОБА_3 заявила клопотання про застосування відносно ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання.

У обґрунтування поданого клопотання прокурор зазначила, що наразі ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України, - порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві особою, яка зобов`язана їх дотримуватися, що спричинило загибель людини. За твердженнями сторони обвинувачення в силу займаної посади та покладених на нього службових обов`язків обвинувачений являвся службовою особою, яка на державному підприємстві постійно обіймала посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно господарських функцій, зобов`язаний дотримуватися нормативних актів у сфері охорони праці та правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві на закріпленій ділянці, а також являвся працівником правоохоронного органу та допустив порушення вказаних правил, що спричинило загибель людини.

Сторона обвинувачення стверджує, що причетність ОСОБА_4 до вчинення ним злочину є достатньою для застосування щодо нього запобіжного заходу. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні обвинуваченим злочину, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що обвинувачений може здійснити дії, передбачені п.п. 1-5 ч. 1 ст. 177 КПК України. Обвинувачений ОСОБА_4 , користуючись налагодженими зв`язками та здобутими знайомствами серед місцевого населення та на роботі, отриманими під час перебування на посаді майстра лісу Креселецького лісництва ДП «Кам`янське лісове господарство», може особисто або опосередковано негативно впливати на хід судового розгляду, через прохання, погрози або іншим шляхом знищити, приховати або спотворити докази, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а також речі та документи, які містять інформацію щодо вчиненого кримінального правопорушення. Крім того, обвинувачений ОСОБА_4 вчинив тяжке кримінальне правопорушення, працюючи на посаді майстра лісу Креселецького лісництва ДП «Кам`янське лісове господарство» та може намагатися уникнути відповідальності за вчинення тяжкого злочину та перешкоджати кримінальному провадженню іншим зручним та можливим для нього способом. Також обвинувачений на судове засідання, що відбулось 30.01.2023 до суду не з`явився, поважність причини неявки ні прокурору, ні суду не повідомив. Тому з метою забезпечення судового розгляду вказаного кримінального провадження у розумні строки виникла необхідність у застосуванні до обвинуваченого ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання строком на 2 місяці із покладенням обов`язків не спілкуватися зі свідками та потерпілою у даному кримінальному провадженні, прибувати за кожною вимогою до суду та прокурора, повідомляти суд про зміну місця свого проживання та/або роботи.

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 подане клопотання підтримала та просила суд його задовольнити. Додатково зазначила, що наявні ризики не втратили своєї актуальності. Тому просила клопотання задовольнити.

Сторона захисту проти задоволення вказаного клопотання заперечувала, зокрема зазначили, що наявність ризиків є припущенням та жодним чином не доведено. У свою чергу ОСОБА_4 всі покладені на нього обов`язки виконує сумлінно, переховуватися не має наміру.

Потерпіла ОСОБА_6 та її представник адвокат ОСОБА_7 клопотання підтримали та просили суд його задовольнити.

Заслухавши учасників, дослідивши клопотання, судом встановлено наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 176 КПК України запобіжні заходи застосовуються під час судового провадження - судом за клопотанням прокурора.

Зі змісту частини 2 статті 177 КПК України вбачається, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

На підставі ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам:

1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;

2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;

3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;

4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;

5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Наведені прокурором ризики щодо можливого знищення та/або спотворення доказів на думку суду не є підтвердженими, мають характер припущень, тому не можуть бути покладені в основу рішення про застосування запобіжного заходу. У свою чергу суд погоджується із твердженнями сторони обвинувачення в частині наявності ризиків щодо можливого впливу на свідків та потерпілу, яка ще не допитана, а також щодо можливих намірів перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення.

Також суд враховує, що наразі ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 272 КК України, за вчинення якого передбачено покарання у виді обмеження волі на строк до п`яти років або позбавлення волі на строк до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, тобто є тяжким злочином.

Зазначена обставина сама по собі може бути мотивом та підставою для обвинуваченого переховуватися від органів досудового розслідування чи суду. Це твердження узгоджується із позицією Європейського суду з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії», в якому зазначено, що суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування. Серйозність покарання є релевантною обставиною в оцінці ризику того, що підозрюваний може втекти.

У рішенні Європейського суду з прав людини «Бессієв проти Молдови» вказано, що ризик втечі має оцінюватися судом у контексті чинників, пов`язаних з характером особи, її моральністю, місцем проживання, родом занять, майновим станом, сімейним зв`язками та усіма видами зв`язку з країною, в якій така особа піддається кримінальному переслідування. Серйозність покарання є релевантною обставиною в оцінці ризику того, що підозрюваний може втекти.

Враховуючи ці обставини у сукупності із особою обвинуваченого ОСОБА_4 та характером злочину, у вчиненні якого він обвинувачується, суд дійшов до висновку про наявність підстав для застосування ініційованого прокурором запобіжного заходу.

Відповідно до ч. 1 ст. 179 КПК України особисте зобов`язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов`язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов`язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.

Зі змісту частини 5 статті 194 КПК України вбачається, що суд застосовує відповідний запобіжний захід та зобов`язує підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов`язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором.

При вирішенні питання про ініційовані прокурором обмеження суд враховує, що під час судового розгляду кримінального провадження виклики обвинуваченого прокурором не передбачені, відповідно покладення на ОСОБА_4 вказаного обов`язку не буде відповідати вимогам чинного законодавства. У свою чергу на даному етапі судового розгляду дієвим обов`язком буде заборона спілкуватися зі свідками та потерпілою у даному кримінальному провадженні, зобов`язання повідомляти суд про зміну місця свого проживання та/або роботи. За таких обставин клопотання підлягає до часткового задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 176-179, 194 КПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора про застосування запобіжного заходу задовольнити частково.

Застосувати до обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.

Покласти на обвинуваченого ОСОБА_4 наступні обов`язки:

-Прибувати до суду за кожним викликом;

-Повідомляти суд про зміну місця свого проживання та/або роботи;

-Утримуватися від спілкування зі свідками та потерпілою у даному кримінальному провадженні.

Дана ухвала діє протягом 60 днів та підлягає негайному виконанню після її проголошення.

Роз`яснити обвинуваченому, що в разі невиконання цієї ухвали до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Роз`яснити, що контроль за виконанням особистого зобов`язання здійснює слідчий, а якщо справа перебуває в провадженні суду, - прокурор.

Копію ухвали вручити обвинуваченому ОСОБА_4 негайно після її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.

Суддя ОСОБА_1

СудЧигиринський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення08.02.2023
Оприлюднено09.02.2023
Номер документу108845081
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти безпеки виробництва Порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою

Судовий реєстр по справі —708/934/21

Ухвала від 10.04.2024

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Белах А. В.

Ухвала від 09.01.2024

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Белах А. В.

Ухвала від 29.12.2023

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Белах А. В.

Вирок від 22.11.2023

Кримінальне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 01.08.2023

Кримінальне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 01.08.2023

Кримінальне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 26.07.2023

Кримінальне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 26.07.2023

Кримінальне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 19.04.2023

Кримінальне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 08.02.2023

Кримінальне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні