Постанова
від 15.02.2023 по справі 905/1140/18
СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2023 року м. Харків Справа № 905/1140/18

Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:головуюча суддя Терещенко О.І., суддя Тихий П.В. , суддя Геза Т.Д.

при секретарі Стойка В.В.

за участю:

позивача - адвокат Кухтик В.М., свідоцтво серії ДН №4813 від 26.04.2017 року;

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - адвокат Пушкар І.А., ордер серії АА №1267413;

відповідача - адвокат Сивак А.Ю., ордер серії АХ №11122520 від 06.01.2023 року;

третіх осіб , яка не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - не з`явились;

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою програмного забезпечення "EаsyCon" апеляційну скаргу представника Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" - адвоката Шипенко С.М. (вх. №1086 Д/1-18)

на рішення господарського суду Донецької області від 06.09.2022 року у справі №905/1140/18, ухвалене в приміщенні господарського суду Донецької області (головуючий суддя Зекунов Е.В., суддя Демідова П.В., суддя Паляниця Ю.О.), повний текст якого складено 14.09.2022 року

за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз", м. Київ

до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз", м. Краматорськ, Донецька область

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Бахмут Енергія", м. Бахмут, Донецька область

Товариство з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго", м. Краматорськ, Донецька область

Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго", м. Краматорськ, Донецька область

Товариство з обмеженою відповідальністю "Квант-Енергія", м. Бахмут, Донецька область

Комунальне виробниче підприємство "Краматорськтепломережа", м. Краматорськ, Донецька область

Комунальне підприємство "Покровськтепломережа", м. Покровськ, Донецька область

Комунальне підприємство "Тепломережа" Вугледарської міської ради, м. Вугледар, Донецька область

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Кришталева, 4", м. Краматорськ, Донецька область

Філія "Центр з ремонту та експлуатації колійних машин" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Київ

Публічне акціонерне товариство "Шахтоуправління Покровське", м. Покровськ, Донецька область

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Новий зелений квартал",м. Слов`янськ, Донецька область

Товариство з обмеженою відповідальністю "Новгородський комбінат комунального господарства", м. Торецьк, Донецька область

Відділ освіти Слов`янської міської ради, м. Слов`янськ, Донецька область

Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця", м. Лиман, Донецька область

про стягнення заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу, пені, 3% річних та інфляційних в загальному розмірі 3.832.090.842,03 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Донецької області від 06.09.2022 року у справі №905/1140/18 задоволено частково позовні вимоги Акціонерного товариства "Укртрансгаз" до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" про стягнення 2.374.017.396,73 грн. заборгованості за послуги балансування, 207.984.515,12 грн. пені, 324.684.425,18 грн. трьох відсотки річних та 925.404.505,00 грн. інфляційних втрат; стягнуто з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" (84313 Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Південна, будинок 1, код ЄДРПОУ 03361075) на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (01021 місто Київ, Кловський узвіз, 9/1, код ЄДРПОУ 30019801): 795.233.627,18 грн. заборгованості за послуги балансування, 60.599.992,26 грн. пені, 112.487.555,46 грн. трьох відсотків річних та 335.533.332,29 грн. інфляційних втрат, а також судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 295.452,82 грн.; у решті позовних вимог відмовлено.

Представник Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" - адвокат Шипенко С.М. з рішенням господарського суду першої інстанції не погодився та звернувся до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Донецької області від 06.09.2022 року у справі в частині стягнення з Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" 795.233.627,18 грн. заборгованості за послуги балансування, 60.599.992,26 грн. пені, 112.487.555,46 грн. процентів річних, 335.533.332,29 грн. інфляційних втрат, 295.452,82 грн. судового збору, та прийняти в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Апелянт в обґрунтування доводів апеляційної скарги вказує на таке.

Господарським судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення порушено приписи ст. ст. 86, 236 ГПК України, оскільки не було з`ясовано істотні обставини справи в частині закупівлі позивачем природного газу для балансування в спірні періоди та конкретного змісту договорів на таку закупівлю.

Посилається на правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду у справах: №924/677/21, №918/450/20, №922/4129/19, №914/2351/19, №909/65/20.

В оскаржуваному рішенні суд обмежився посиланням на здійснення позивачем протягом спірного періоду заходів фізичного балансування в цілому відносно всього небалансу в газотранспортній системі, що утворюється всіма замовниками послуг транспортування, проте всупереч нормам ст. ст. 86, 236 ГПК України не встановив фактичних обставин, пов`язаних із закупівлею природного газу для надання послуг з балансування.

Місцевим господарським судом порушено приписи ст. ст. 74, 86, 236 ГПК України внаслідок неповного з`ясування обставин справи в частині застосування позивачем, як Оператором ГТС, Базових цін газу (БЦГ) та помилково визнано такі недоведені обставини встановленими.

При вирішенні питання правомірності коригування позивачем вартості наданих послуг балансування, господарським судом першої інстанції, в порушення приписів ч. 4 ст. 236 ГПК України, ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" не враховано правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду у справах: №923/351/18, №922/1382/18, №922/1580/18, №910/2663/19, №910/5354/19, №924/447/18, №920/344/18, №911/1159/18, №914/2/19, №922/1580/18, №917/744/18, №908/1533/18, №903/394/18, №904/2334/18.

При вирішенні питання застосування позивачем коефіцієнтів компенсації при розрахунку вартості послуг балансування господарським судом першої інстанції, в порушення приписів ч. 4 ст. 236 ГПК України, ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", не враховано правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду у справах: №916/1807/16, №927/276/18, №923/351/18, №906/110/18, №903/394/18, №922/1580/18, №904/2611/18.

Господарським судом першої інстанції не враховано правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду у справах №923/351/18, №922/1382/18, №922/1580/18, №910/2663/19, №910/5354/19, №924/447/18, №920/344/18, №911/1159/18, №914/2/19, №922/1580/18, №917/744/18, №908/1533/18, №903/394/18, №904/2334/18.

Посилається на правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду у cправах: №914/2/19, №922/1580/18,№917/744/18, №908/1533/18.

Оскаржуваним рішенням невірно та без врахування правових висновків, викладених у постановах Верховного Суду у справах: №916/1807/16, №927/276/18, №923/351/18, №906/110/18, №903/394/18, застосовано норми постанови НКРЕКП від 30.09.2015 року №2497 та затвердженого нею Типового договору транспортування природного газу.

Господарський суд першої інстанції не враховував весь обсяг природного газу, отриманий Оператором ГРМ у фізичних точках виходу з газотранспортної системи для подальшого розподілу приєднаним споживачам.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.10.2022 року, суддею-доповідачем у справі визначено суддю Терещенко О.І. та сформовано колегію суддів у складі: головуюча суддя Терещенко О.І., суддя Тихий П.В., суддя Геза Т.Д.

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Указами Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" №133/2022 від 14.03.2022 року, №573/2022 від 15.08.2022 року, №757/2022 від 07.11.2022 року, відповідно продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Наказом Східного апеляційного господарського суду від 25.03.2022 року № 03 "Про встановлення особливого режиму роботи суду в умовах воєнного стану" встановлено особливий режим роботи суду в умовах воєнного стану з 01.04.2022 року та запроваджено відповідні організаційні заходи, зокрема: рекомендовано учасникам судових справ утриматись від відвідування суду, свої процесуальні права та обов`язки, передбачені ГПК України, реалізовувати з використанням офіційної електронної пошти суду: inbox@eag.court.gov.ua.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 19.10.2022 року апеляційну скаргу представника Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" - адвоката Шипенко С.М. на рішення господарського суду Донецької області від 06.09.2022 року у справі залишено без руху; останнього зобов`язано усунути встановлені при поданні апеляційної скарги недоліки протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху та роз`яснено, що при невиконанні вимог даної ухвали, апеляційна скарга вважається неподаною та повертається апелянту.

Залишаючи апеляційну скаргу без руху, суд апеляційної інстанції виходив, зокрема, з того, що апелянтом не сплачено судовий збір, розмір якого складає 925050,00 грн. (1762*350*150%) та крім того, до апеляційної скарги не додано документів, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії апеляційної скарги і доданих до неї документів листом з описом вкладення, який має містити номер поштового відправлення, тобто, не було виконано вимог ст. 258 ГПК України, що відповідно до ст. 260 ГПК України є підставою для залишення апеляційної скарги без руху з наданням строку для усунення недоліків.

Разом з тим, 26.10.2022 року на адресу суду від представника Акціонерного товариства "Укртрансгаз" - адвоката Кухтик В.М. надійшла заява про виправлення описок та арифметичних помилок (вх. №6485ел.), в якій заявник вказав на те, що при розгляді справи у суді першої інстанції у 2022 році позивачем було подано заяву про збільшення розміру позовних вимог та платіжним дорученням №1017 від 21.01.2022 року здійснено доплату судового збору в сумі 251 650,00 грн.; судові витрати зі сплати судового збору загалом склали 868 350,00 грн., що відповідає максимальному розміру судового збору за ставками 2022 року, у якому була подана відповідна заяв, а тому, при визначенні розміру судового збору, який апелянт мав сплатити за подання апеляційної скарги на рішення господарського суду першої інстанції, в ухвалі суду від 19.10.2022 року, якою апеляційну скаргу представника відповідача було залишено без руху, помилково зазначено до сплати 925050,00 грн. (1762*350*150%) судового збору, в той час як розмір судового збору за подання апеляційної скарги складає 1 302 525,00 грн. (868 350,00 *150%), враховуючи доплату судового збору по заяві про збільшення розміру позовних вимог за платіжним дорученням №1017 від 21.01.2022 року у сумі 251 650,00 грн.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 31.10.2022 року виправлено описку у абзаці 11 мотивувальної частини ухвали Східного апеляційного господарського суду від 19.10.2022 року у справі; вірно зазначено розмір судового збору, який підлягає сплаті за подання апеляційної скарги, який становить 1 302 525,00 грн.

Ухвалами Східного апеляційного господарського суду від 31.10.2022 року та від 15.12.2022 року продовжено апелянту - представнику Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" - адвокату Шипенко С.М. процесуальний строк на усунення недоліків апеляційної скарги, викладених в ухвалі Східного апеляційного господарського суду від 19.10.2022 року у справі, протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали; запропоновано учасникам справи для прискорення документообігу в межах цієї справи, надсилати їх з використанням програми "Електронний суд" (за умов відповідної реєстрації) або скеровувати документи з засвідченням електронним цифровим підписом уповноваженої особи на електронну адресу Східного апеляційного господарського суду inbox@eag.court.gov.ua.

23.12.2022 року на адресу суду від апелянта надійшла заява про усунення недоліків апеляційної скарги (вх.№8388ел.9824), з доказами сплати судового збору, яку, разом з додатками, долучено до матеріалів справи.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 27.12.2022 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою представника Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" - адвоката Шипенко С.М. на рішення господарського суду Донецької області від 06.09.2022 року у справі; учасникам справи встановлено строк - не пізніше 15 днів з моменту вручення даної ухвали, протягом якого вони мають право подати відзив на апеляційну скаргу, який повинен відповідати вимогам ч.2 статті 263 Господарського процесуального кодексу України, з доказами надсилання його апелянту; призначено справу до розгляду на "25" січня 2023 р. о 16:15 год. у приміщенні Східного апеляційного господарського суду за адресою: 61058, місто Харків, пр. Незалежності, 13, 1-й поверх, зал судового засідання №132; витребувано з господарського суду Донецької області матеріали справи №905/1140/18; запропоновано учасникам справи свої процесуальні права та обов`язки, передбачені Господарським процесуальним кодексом України, реалізовувати з використанням офіційної електронної пошти суду: inbox@eag.court.gov.ua та телекомунікаційної мережі "Електронний суд"; учасникам судового процесу необхідно повідомити суд про їх номери телефонів і факсів, адресу електронної пошти або інші засоби зв`язку, зокрема, мобільного (за їх наявності), які можуть бути використані для викликів або повідомлень; запропоновано учасникам справи визначитися із своєю явкою у судове засідання (можливістю його проведення за відсутністю представника) шляхом своєчасного повідомлення суду; попереджено, що неявка учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

28.12.2022 року на електронну адресу суду від представника Акціонерного товариства "Укртрансгаз" - адвоката Кухтик В.М. надійшла заява (вх..№ 8516 ел. 10093), в якій останній просив надати можливість участі у судовому засіданні, призначеному на 25.01.2023 року о 16:15 год. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів системи відеоконференцз`язку "EasyCon".

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 28.12.2022 року задоволено заяву представника Акціонерного товариства "Укртрансгаз" - адвоката Кухтик В.М; судове засідання у справі, призначене на "25" січня 2023 р. о 16:15 год. в приміщенні Східного апеляційного господарського суду в залі судового засідання №132 ухвалено провести за участю представника Акціонерного товариства "Укртрансгаз" - адвоката Кухтик В.М. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою програмного забезпечення "EаsyCon", з використанням власних технічних засобів вказаного представника; повідомлено представника Акціонерного товариства "Укртрансгаз" - адвоката Кухтик В.М., що для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції представник зобов`язаний зайти до системи відеоконференцзв`язку та авторизуватися в ній за 10 хвилин до початку судового засідання; активувати технічні засоби (мікрофон, навушники, камеру) та перевірити їх працездатність шляхом тестування за допомогою системи; очікувати запрошення секретаря судового засідання до участі в судовому засіданні. Для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції надіслати на електронну адресу суду документи, що посвідчують особу та її повноваження, скріплені електронним цифровим підписом, а в разі відсутності такого підпису - скановані копії документів і пред`явити їх оригінали під час судового засідання; запропоновано учасникам справи для прискорення документообігу в межах цієї справи, надсилати їх з використанням програми "Електронний суд" (за умов відповідної реєстрації) або скеровувати документи з засвідченням електронним цифровим підписом уповноваженої особи на електронну адресу Східного апеляційного господарського суду inbox@eag.court.gov.ua.

10.01.2023 року на адресу суду від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу (вх..№354ел.466), в якому останній просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, оскаржуване рішення місцевого господарського суду залишити без змін, який долучено до матеріалів справи, в обґрунтування якого вказує на те, що відповідач не зазначає які конкретно обставини фізичного балансування не були встановлені судом та яким чином це вплинуло на правильність прийняття рішення; обмежуючись тезами судової практики, не визначає підстави, за яких вказані обставини взагалі входять у предмет доказування у справі, зважаючи, що позовні вимоги походять з договору та правовідносини сторін у розумінні Кодексу ГТС лежать у площині комерційного балансування; в матеріалах справи наявна інформація з офіційного сайту щодо базової ціни природного газу за 2016-2017 роки у формі роздруківки веб-сторінки, зроблених 10.02.2017 року та 31.08.2018 року, на яких при друкуванні автоматично позначено джерело друку інформації - http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html.; судом під час розгляду справи з 2018 року перевірено долучену до матеріалів справи інформацію з офіційним сайтом-джерелом у період доступності публікації; в матеріалах справи містяться копії наказів про затвердження базової ціни газу за січень-грудень 2016, 2017 років, як додаткові докази визначеного розміру БЦГ, що публікувались на сайті; доводи відповідача не підтверджуються, оскільки судом вказані обставини встановлені на підставі сукупності наявних в матеріалах справи доказів; позивачем як кредитором лише допускається прострочення господарського зобов`язання щодо здійснення розрахунку небалансу та надсилання актів у певні строки, встановлені договором; визначені строки не є преклюзивними, а відтак позивач не може бути позбавленим права вимоги виконання відповідачем зобов`язання за межами таких строків, у зв`язку з чим зобов`язання відповідача лише відстрочується на час прострочення кредитора, що цілком відповідає приписам ч. 2 ст. 613 ЦК України; в силу відсутності в чинному законодавстві норми, яка прямо забороняє позивачу здійснювати коригування небалансу, водночас в силу наявного у позивача права щодо свободи дій, як у особи приватного права, закріпленого у ч. 1 ст. 19 Конституції України, останній категорично не погоджується з доводами про неможливість здійснювати коригування.

16.01.2023 року на адресу суду з господарського суду Донецької області надійшли матеріали справи №905/1140/18 (вх..№538).

19.01.2023 року на електронну адресу суду від представника Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" - адвоката Пушкар І.А. надійшла заява (вх..№ 731 ел. 1048 ), в якій остання просила надати можливість участі у судовому засіданні, призначеному на 25.01.2023 року о 16:15 год. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів системи відеоконференцз`язку "EasyCon".

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 23.01.2023 року задоволено заяву представника Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" - адвоката Пушкар І.А.; судове засідання у справі, призначене на "25" січня 2023 р. о 16:15 год. в приміщенні Східного апеляційного господарського суду в залі судового засідання №132 ухвалено провести за участю представника Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" - адвоката Пушкар І.А. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою програмного забезпечення "EаsyCon", з використанням власних технічних засобів вказаного представника; повідомлено представника Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" - адвоката Пушкар І.А, що для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції представник зобов`язаний зайти до системи відеоконференцзв`язку та авторизуватися в ній за 10 хвилин до початку судового засідання; активувати технічні засоби (мікрофон, навушники, камеру) та перевірити їх працездатність шляхом тестування за допомогою системи; очікувати запрошення секретаря судового засідання до участі в судовому засіданні. Для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції надіслати на електронну адресу суду документи, що посвідчують особу та її повноваження, скріплені електронним цифровим підписом, а в разі відсутності такого підпису - скановані копії документів і пред`явити їх оригінали під час судового засідання; запропоновано учасникам справи для прискорення документообігу в межах цієї справи, надсилати їх з використанням програми "Електронний суд" (за умов відповідної реєстрації) або скеровувати документи з засвідченням електронним цифровим підписом уповноваженої особи на електронну адресу Східного апеляційного господарського суду inbox@eag.court.gov.ua.

У судовому засіданні 25.01.2023 року представник відповідача підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі та просив її задовольнити; представники позивача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечували, просили оскаржуване рішення місцевого господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача у судове засідання 25.01.2023 року не з`явились.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 25.01.2023 року оголошено перерву у розгляді справи до "15" лютого 2023 р. о 15:45 год., явка сторін в судове засідання обов`язковою не визнавалась; судове засідання у справі, призначене на 15.02.2023 року о 15:45 год. в приміщенні Східного апеляційного господарського суду в залі судового засідання №132 ухвалено провести за участю представника Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" - адвоката Пушкар І.А. та представника Акціонерного товариства "Укртрансгаз" - адвоката Кухтик В.М. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою програмного забезпечення "EаsyCon", з використанням власних технічних засобів вказаних представників; повідомлено представника Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" - адвоката Пушкар І.А. та представника Акціонерного товариства "Укртрансгаз" - адвоката Кухтик В.М., що для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції представник зобов`язаний зайти до системи відеоконференцзв`язку та авторизуватися в ній за 10 хвилин до початку судового засідання; активувати технічні засоби (мікрофон, навушники, камеру) та перевірити їх працездатність шляхом тестування за допомогою системи; очікувати запрошення секретаря судового засідання до участі в судовому засіданні. Для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції надіслати на електронну адресу суду документи, що посвідчують особу та її повноваження, скріплені електронним цифровим підписом, а в разі відсутності такого підпису - скановані копії документів і пред`явити їх оригінали під час судового засідання; запропоновано учасникам справи для прискорення документообігу в межах цієї справи, надсилати їх з використанням програми "Електронний суд" (за умов відповідної реєстрації) або скеровувати документи з засвідченням електронним цифровим підписом уповноваженої особи на електронну адресу Східного апеляційного господарського суду inbox@eag.court.gov.ua; учасникам судового процесу необхідно повідомити суд про їх номери телефонів і факсів, адресу електронної пошти або інші засоби зв`язку, зокрема, мобільного (за їх наявності), які можуть бути використані для викликів або повідомлень.

26.01.2023 року на адресу суду від апелянта надійшли письмові пояснення (вх.№1143ел.1675), які долучені до матеріалів справи, в яких останній просить врахувати їх та вказує на те, що вартість послуг зі зберігання природного газу в розмірі 67,20 грн., яка застосовувалась або не застосовувалась при визначенні базової ціни газу в тому чи іншому місяці 2016 року вирахувана у відповідності до положень постанови НКРЕ від 26.06.2013 року №741 "Про встановлення тарифів на закачування, зберігання та відбір природного газу для ПАТ "Укртрансгаз"; відповідно до умов договору на зберігання (закачування, зберігання, відбір) природного газу, типова форма якого затверджена постановою НКРЕКП №2499, вартість послуг з відбору природного газу з ПСГ та його зберігання визначається на підставі тарифу на відбір газу - 32,90 грн. плюс 50% тариф на зберігання газу - 23,10 грн. (50% від 46,20 грн.), що є свідченням того, що послуги у даному випадку складають 56,00 грн. (без ПДВ): 32,90 грн. + 23,10 грн. (без ПДВ), а з урахуванням ПДВ - 67,20 грн.; згідно інформації з офіційного веб-сайту позивача, на лютий 2016 року базова ціна газу становила 7486,80 грн. з ПДВ (з виключенням послуг зі зберігання природного газу, що складає - 67,20 грн. (враховуючи ненадання послуг вказаного виду, оскільки позивачем обсяг природного газу для балансування було отримано не із ресурсів природного газу НАК "Нафтогаз України", що знаходились на зберіганні в ПСГ позивача, а з «верхніх» ресурсів газотранспортної системи); згідно інформації з офіційного веб-сайту позивача, на червень 2016 року базова ціна газу становила 6792 грн. з ПДВ (з урахуванням послуг зі зберігання природного газу, що складає - 67,20 грн. (враховуючи надання послуг вказаного виду, оскільки природний газ для балансування було придбано позивачем у НАК "Нафтогаз України" в підземних сховищах газу, про що зазначено в акті від 30.06.2016 року ("передача-приймання природного газу здійснюється в підземних сховищах газу ПАТ " Укртрансгаз "); подібна ситуація мала місце не лише у лютому 2016, проте у всіх випадках, якщо різниця має місце, вона складає 67,20 грн.

09.02.2023 року на адресу суду від апелянта надійшли пояснення (вх..№1685), які долучено до матеріалів справи, в яких апелянт просить прийняти їх до розгляду в судовому засіданні 15.02.2023 року та долучити до матеріалів справи, в обґрунтування яких вказує на те, що застосовані позивачем БЦГ зменшені на вартість послуги з відбору природного газу з ПСГ, не оприлюднювались у встановленому порядку на веб-сайті оператора ГТС, у зв`язку з чим їх застосування суперечить положенням п.2 глави 4 розділу XIV Кодексу ГТС; посилається на правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 09.10.2019 року у справі №922/1382/18.

У судовому засіданні 15.02.2023 року представник відповідача підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі та просив її задовольнити; представники позивача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечували, просили оскаржуване рішення місцевого господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача у судове засідання 15.02.2023 року не з`явились, про причини неявки суду не повідомили, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи.

Згідно з п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи.

У зв`язку з введенням 24.02.2022 року на території України воєнного стану, з метою дотримання розумного балансу між реалізацією права на апеляційне оскарження і принципу юридичної визначеності, копію ухвали суду апеляційної інстанції від 25.01.2023 року було надіслано на вказані учасниками справи офіційні електронні адреси: АТ "Укртрансгаз" - forletter@utg.ua; Приватне АТ "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" -office@oblgaz.donetsk.ua; АТ "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця" АТ "Українська залізниця - a.bagnich@lotus.don.uz.ua; ТОВ "Бахмут Енергія" - 34776960@mail.gov.ua; ТОВ "Краматорськтеплоенерго" - postoffice@kramtec.com; Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" - postmaster@kpdtke.com.ua; Комунальне виробниче підприємство "Краматорськтепломережа" - kramts@krm.dn.ua; КП "Покровськтепломережа" - krasnoteplo@ukr.net; КП "Тепломережа" Вугледарської міської ради - ugledarteplosaet@gmail.com; Філія "Центр з ремонту та експлуатації колійних машин" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" - office@ucmkr.org.ua; ПАТ "Шахтоуправління Покровське" - office@pokrovskoe.com.ua; Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Новий зелений квартал" - stas.khristenko@gmail.com; ТОВ "Новгородський комбінат комунального господарства" - ddd@gmail.com; Відділ освіти Слов`янської міської ради - slov-osvita@ukr.net; ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" - ngu@naftogaz.com PushkarIA@naftogaz.com; адвокат Кухтик В. - ІНФОРМАЦІЯ_1 та отримані за цими електронними адресами: АТ "Укртрансгаз" - forletter@utg.ua; Приватним АТ "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" -office@oblgaz.donetsk.ua; АТ "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця" АТ "Українська залізниця - a.bagnich@lotus.don.uz.ua; ТОВ "Бахмут Енергія" - 34776960@mail.gov.ua; ТОВ "Краматорськтеплоенерго" - postoffice@kramtec.com; Обласним комунальним підприємством "Донецьктеплокомуненерго" - postmaster@kpdtke.com.ua; Комунальним виробничим підприємством "Краматорськтепломережа" - kramts@krm.dn.ua; КП "Покровськтепломережа" - krasnoteplo@ukr.net; КП "Тепломережа" Вугледарської міської ради - ugledarteplosaet@gmail.com; Філією "Центр з ремонту та експлуатації колійних машин" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" office@ucmkr.org.ua; ПАТ "Шахтоуправління Покровське" - office@pokrovskoe.com.ua; Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Новий зелений квартал" - stas.khristenko@gmail.com; ТОВ "Новгородський комбінат комунального господарства" - ddd@gmail.com; Відділом освіти Слов`янської міської ради - slov-osvita@ukr.net; ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" - ngu@naftogaz.com PushkarIA@naftogaz.com; адвокатом Кухтик В. - ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується роздруківками електронного листування, які містяться у матеріалах справи.

Колегія суддів враховує правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 22.11.2022 року у cправі №911/1808/21, де, зокрема, вказано, що порядок використання для обміну документами електронної пошти встановлено Законом України "Про електронні документи та електронний документообіг", в якому зазначено, що порядок електронного документообігу визначається державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності згідно з законодавством.

Також, інформацію про дату, час та місце розгляду справи було розміщено на офіційному веб-сайті Східного апеляційного господарського суду веб-порталу "Судова влада України" у розділі "Повідомлення для учасників судового процесу" розділу "Громадянам".

Окрім того, відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Ухвалу суду апеляційної інстанції від 25.01.2023 року у встановленому порядку внесено до Єдиного державного реєстру судових рішень та інформація у справі, що розглядається розміщена за веб-адресою https://court.gov.ua/fair/ та www.hra.arbitr.gov.ua/sud5039.

Статтею 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" передбачено, що в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Навіть в умовах воєнного стану конституційне право особи на судовий захист не може бути обмеженим.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" правосуддя на території, на якій уведено воєнний стан, здійснюється лише судами. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.

Запровадження воєнного стану у країні не може слугувати самостійною та достатньою підставою для відтермінування вирішення спору (не здійснення розгляду справи).

При цьому, від учасників справи впродовж всього строку розгляду судом апеляційної інстанції справи не надходило будь-яких клопотань про відкладення розгляду справи, у зв`язку з неможливістю з`явитись у призначене судове засідання.

Порушення права на розгляд справи упродовж розумного строку було неодноразово предметом розгляду Європейським судом з прав людини у справах проти України.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини першої статті 6 Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України", рішення Європейського суду з прав людини від 27.04.2000 у справі "Фрідлендер проти Франції"). Роль національних судів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (рішення Європейського суду з прав людини від 30.11.2006 у справі "Красношапка проти України").

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.

Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.

Враховуючи практику Європейського суду з прав людини, критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи "Федіна проти України" від 02.09.2010, "Смірнова проти України" від 08.11.2005, "Матіка проти Румунії" від 02.11.2006, "Літоселітіс проти Греції" від 05.02.2004 та інші).

Зважаючи на те, що в ході апеляційного розгляду справи судом апеляційної інстанції було створено учасникам справи необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, надано достатньо часу та створено відповідні можливості для реалізації кожним учасником своїх процесуальних прав, передбачених ст. 42 ГПК України та беручи до уваги відсутність клопотань від учасників справи щодо відкладення розгляду апеляційної скарги у зв`язку з заходами, встановленими особливим режимом роботи суду під час дії воєнного стану, колегія суддів вважає за можливе закінчити розгляд апеляційної скарги в даному судовому засіданні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, перевіривши повноту встановлення господарським судом першої інстанції неоспорених обставин справи, колегія суддів встановила наступне.

Акціонерне товариство "Укртрансгаз" (далі - позивач або Оператор ГТС, або АТ "Укртрансгаз") є оператором газотранспортної системи ? суб`єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників) (п. 19 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу") (підтверджується ліцензією на здійснення такої діяльності серія АЕ № 194511 від 11.03.2013 року).

01.08.2016 року між Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" (оператор) та Публічним акціонерним товариством "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" (замовник) укладено договір №1512000703 транспортування природного газу, за яким Оператор надає Замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених в цьому договорі, а Замовник сплачує оператору встановлену вартість таких послуг.

За змістом договору (в редакції чинній в період виникнення спірних відносин) послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі газотранспортної системи (далі Кодекс ГТС), з урахуванням особливостей, передбачених цим договором (п.2.2 договору).

Пунктом 2.3 договору сторони передбачили послуги, які можуть бути надані замовнику за договором: послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи (далі - розподіл потужності); послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій (далі - транспортування); послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (далі - балансування).

Обсяг послуг, що надаються за договором, визначається підписанням додатка 1 (розподіл потужності) та/або додатка 2 (транспортування) до договору (п.2.4 договору).

Приймання - передача газу, документальне оформлення та подання звітності оператору здійснюється відповідно до вимог Кодексу (п.2.5 договору).

У розділі ІІІ передбачені права та обов`язки оператора, зокрема: своєчасно надавати послуги належної якості, приймати номінації та реномінації, а також заявки на розподіл потужності від замовника відповідно до умов, встановлених Кодексом ГТС, тощо.

Замовник, відповідно до Розділу ІV договору, зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг; надати оператору фінансове забезпечення в порядку, встановленому у Кодексі ГТС та договорі; дотримуватись обмежень, встановлених цим договором та Кодексом; негайно; вчасно врегульовувати небаланси.

Замовник має право: замовляти транспортування та одержувати з газотранспортної системи обсяги природного газу, що відповідають його підтвердженим номінаціям/реномінаціям, тощо.

Порядок комерційного обліку природного газу (у тому числі приладового) та перевірки комерційних вузлів обліку, а також порядок приймання - передачі природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи та визначення і перевірки параметрів якості в цих точках здійснюються сторонами відповідно до вимог Кодексу з урахуванням договору (п.5.1 договору).

Надання номінацій (реномінацій) для отримання транспортування здійснюється у порядку, встановленому Кодексом. Форми номінацій і реномінацій оприлюднюються Оператором на його офіційному веб - сайті (п.6.3 договору).

Вартість послуг балансування розраховується за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом (п.7.1 договору).

Оператор розміщує інформацію про чинні тарифи та базову ціну газу на своєму веб - сайті (п.7.2 договору).

Тарифи, передбачені пунктом 7.1 розділу, є обов`язковими для сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо їх встановлення. Визначена на їх основі вартість послуг застосовується сторонами при розрахунках за послуги згідно з умовами договору (п.7.3 договору).

Пунктом 9.1 договору передбачено, що у разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та неврегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу ГТС в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, замовник зобов`язаний сплатити оператору за послуги балансування. Негативний місячний небаланс замовника визначається відповідно до Кодексу ГТС.

Вартість послуг балансування за газовий місяць визначається на підставі даних про негативний місячний небаланс замовника за формулою зазначеною у пункті 9.2 договору.

Базова ціна газу визначається оператором відповідно до Кодексу. Оператор визначає базову ціну газу щомісяця в строк до десятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, та розміщує її на своєму веб - сайті (п.9.3 договору).

Оператор до 14 числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електрону адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок - фактуру. Замовник, крім вартості послуг, вказаних в абзаці другому цього пункту, зобов`язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п`яти банківських днів.

Оплата вартості послуг балансування оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затверджених Постановою КМУ від 11 січня 2005 року №20, у сумі , що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період (п.9.4 договору в редакції Додаткової угоди №1 від 29 листопада 2017 року).

Розбіжності щодо вартості послуг балансування підлягають урегулюванню відповідно до умов договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість послуг балансування, яку Замовник зобов`язаний сплатити в строк, визначений пунктом 9.4 договору, визначається за даними оператора (п.9.5 договору).

Послуги, які надаються за договором, за винятком послуг балансування, оформлюються оператором і замовником актами наданих послуг (п.11.1 договору).

Послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого замовником відповідно до Кодексу ГТС та розділу IX договору (п.11.4 договору).

Оператор і замовник зобов`язуються здійснювати звірку розрахунків щокварталу до двадцять п`ятого числа місяця, наступного за кварталом. Звірка розрахунків оформлюється сторонами актом звірки (п.11.5 договору).

Протягом всього строку отримання послуг замовник надає оператору та підтримує на належному рівні фінансове забезпечення відповідно до вимог Кодексу (п.12.1 договору).

Фінансове забезпечення щодо замовленої потужності надається у формах, визначених Кодексом, в сумі місячних зобов`язань на користь оператора.

Фінансове забезпечення щодо послуг балансування надається у формах, визначених Кодексом ГТС, на користь оператора згідно з чинним законодавством України (п.12.3 договору).

У випадку невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством за договором (п.13.1 договору).

У разі порушення замовником строків оплати, передбачених договором, замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (п.13.5 договору).

Договір набирає чинності з дня його укладення на строк до 31 грудня 2016 року, умови договору застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладення, а саме з 01 грудня 2015 року. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п.17.1 договору).

Будь - яке повідомлення, вимога, звіт або інша інформація, що мають бути надані за договором, повинні бути письмово оформлені і вважаються наданими, якщо їх надіслано на адреси, вказані у договорі, рекомендованим листом зі сплаченим поштовим збором, вручено кур`єром особисто уповноваженій особі сторони або у погоджених сторонами випадках направлено електронною поштою (п.19.2 договору).

Додатковою угодою №3 від 1 травня 2019 року сторони погодили нову редакцію розділів ІІ- ХІІ договору транспортування природного газу від 01.08.2016 року №1512000703.

Позивачем на підтвердження надання послуг балансування за договором надано акти про надання послуг балансування обсягів природного газу, розрахунки вартості послуг балансування, коригуючі акти, рахунки - Баланси та Звіти по точках входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільних систем) за період за січень-грудень 2016 та січень-грудень 2017 року.

Відповідно до п. 17.1 договору останній набирає чинності з дня його укладення на строк до 31.12.2017 року, його умови застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладення, а саме з 01.12.2015 року.

Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Жодною із сторін не заявлено про припинення дії договору чи про перегляд його умов, а отже такий договір продовжує свою дію до 31.12.2018 року.

Згідно з п. 1 глави 3 розділу I Кодексу ГТС оператор ГТС на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб`єктам ринку природного газу: право користування газотранспортною системою на використання газотранспортної системи в межах розподілу потужностей на точках входу та виходу; послуги транспортування природного газу газотранспортною системою через газотранспортну систему в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій; послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї.

Позивач виконує умови договору в повному обсязі та в належний спосіб, за таким договором відповідачу були надані послуги по балансуванню, які відповідачем не оплачені.

Умовами п. 2.1 договору передбачено, що позивач надає відповідачу послуги транспортування природного газу (далі - Послуги) на умовах, визначених у договорі, а відповідач сплачує встановлену в цьому договорі вартість таких послуг.

Послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі ГТС, з урахуванням особливостей, передбачених договором (п. 2.2 договору).

Послуги, які можуть бути надані відповідачу за договором: послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи; послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій; послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (далі - балансування) (п. 2.3 Договору).

Відповідач має виконувати вимоги, визначені в Кодексі ГТС, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, зазначених у договорі (п. 2.6 договору).

Позивач має виконувати вимоги, визначені в Кодексі ГТС, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим Договором, протягом погоджених термінів (п. 2.7 договору).

Відповідач зобов`язаний, своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг; дотримуватися обмежень, встановлених договором та Кодексом ГТС, негайно виконувати розпорядження диспетчерської служби позивача; вчасно врегульовувати небаланси (п. 4.1 договору).

Позивач відповідно до умов договору може надавати відповідачу одну з послуг, визначених у п. 2.3 договору, в т.ч. послуги балансування.

При цьому умови, за яких надаються послуги балансування, визначені в Кодексі ГТС, як це передбачено п. 2.2 договору.

Випадки, за яких позивач надає відповідачу послуги балансування, встановлені в п. 2, п. 7 глави 3 Розділу XІV Кодексу ГТС, відповідно до якого передбачено, що негативний місячний небаланс, що виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором ГТС за рахунок надання природного газу замовнику послуг транспортування в рамках послуги балансування для покриття ним неврегульованого обсягу природного газу.

Аналогічне положення передбачено в п. 9.1 договору, згідно з яким у разі виникнення у 2-го відповідача негативного місячного небалансу та неврегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу ГТС в строк до 20-го числа місяця, наступного за газовим місяцем, відповідач зобов`язаний сплатити позивачу за послуги балансування. Негативний місячний небаланс відповідача визначається відповідно до Кодексу ГТС.

Згідно положень Кодексу ГТС та умов договору, передумовою надання послуг балансування є наявність у відповідача негативного місячного небалансу, що не був врегульований у строк до 12-го числа наступного місяця.

Кодексом ГТС на позивача як оператора ГТС покладено обов`язок здійснення фізичного балансування, чим є заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу (п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС).

Позивач визначає обсяг природного газу, який подається замовниками послуг транспортування на точках входу до газотранспортної системи та відбирається такими замовниками через точку виходу з газотранспортної системи з метою унеможливлення відбору замовниками з газотранспортної системи обсягів природного газу, які таким замовникам не належать та які не подавались ними до транспортування.

Позивач контролює, щоб кожен замовник послуг транспортування міг відбирати з газотранспортної системи обсяги природного газу в межах обсягів, які ним були подані до газотранспортної системи.

У тому ж випадку, якщо замовник послуг транспортування відбирає з газотранспортної системи обсяги природного газу в обсягах більших ніж ним були подані до системи, позивач для забезпечення фізичного балансування здійснює комерційного балансування, яким є діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі даних, отриманих у процедурі алокації (п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС).

Для фізичного балансування, а саме забезпечення співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу, позивач у випадку виявлення різниці між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації (небаланс), здійснює комерційне балансування, завдяки якому відновлюється співвідношення обсягів природного газу в газотранспортній системі.

Небалансом є різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації (п. 5 глави 1 Розділу І Кодексу ГТС).

Для виявлення позивачем у газотранспортній системі небалансів обсягів природного газу він здійснює алокацію - віднесення оператором ГТС обсягу природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників (п. 5 глави 1 Розділу І Кодексу ГТС).

При здійсненні алокації позивач як оператор ГТС використовує в т.ч. фактичні дані стосовно обсягів природного газу, які були передані через точку виходу з газотранспортної системи до суміжних систем - інших газотранспортних систем, газорозподільних систем, газосховищ, установок LNG, систем суміжного газовидобувного підприємства, інших систем, що мають фізичне з`єднання з газотранспортною системою (п. 5 глави 1 Розділу І Кодексу ГТС).

Алокація фактичних обсягів природного газу по кожному замовнику послуг транспортування, поданих (отриманих) ним у точці входу та відібраних (переданих) ним у точці виходу за певний розрахунковий період, здійснюється оператором газотранспортної системи та доводиться ним до замовника послуг транспортування відповідно до вимог розділу XIV Кодексу ГТС (п. 1 глави 1 Розділу XII Кодексу ГТС).

Оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу за цей газовий місяць (п. 1 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС).

Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи (п. 1 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС).

Позивач здійснив алокацію обсягів природного газу, відібраних відповідачем з точки виходу з газотранспортної системи до точки входу до суміжної системи - газорозподільної системи, оператором якої є відповідач, за результатами чого у відповідача були виявлені обсяги негативних місячних небалансів за січень - грудень 2016 року та січень-грудень 2017 року (підтверджується звітами про надані послуги з транспортування за вказані періоди) у наступних обсягах (тис. куб.м): січень 2016 року - 6 270,091, лютий 2016 року- 3 504,909, березень 2016 року-3 083,357, квітень 2016 року - 2 014,903, травень 2016 року - 1 500,537, червень 2016 року - 1 368,085, липень 2016 року - 1 397,852, серпень 2016 року - 1 448,533, вересень 2016 року - 3 303,134, жовтень 2016 року - 21 346,821, листопад 2016 року - 30 612,355, грудень 2016 року - 16 859,503, січень 2017 року - 21 277,349, лютий 2017 року - 44 120,295, березень 2017 року - 5 676,580, квітень 2017 року - 2 972,004, травень 2017 року - 1 536,277, червень 2017 року - 1 365,785, липень 2017 року - 1 345,997, серпень 2017 року - 1 409,310, вересень 2017 року - 2 514,854, жовтень 2017 року - 9 689,256, листопад 2017 року - 26 487,198, грудень 2017 року - 26 674,839.

Викладені обсяги небалансів підтверджуються відповідними довідками "Інформація про надходження на точках входу, та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених оператором газорозподільних мереж, з зазначенням обсягів небалансу за 2016 та 2017 роки" за відповідні місяці, в яких вказані обсяги природного газу, що були подані відповідачем через точки входу до газотранспортної системи та відібрані відповідачем з точок виходу з газотранспортної системи у відповідні періоди, різниця між такими поданими та відібраними обсягами природного газу, а також відсоткове вираження небалансу від загального обсягу природного газу, відібраного з газотранспортної системи, що використовується для визначення коефіцієнту компенсації для вирахування вартості послуг балансування згідно з п. 9.2 договору (К - коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, при розмірі небалансу до 5 % від обсягу природного газу, відібраного з газотранспортної системи, застосовується коефіцієнт, що дорівнює 1.).

Обсяги негативних небалансів відповідача визначені позивачем за процедурою алокації, визначеною Кодексом ГТС.

Оператор ГТС при визначенні алокації по точці входу або точці виходу ґрунтується на: даних номінацій / місячних номінацій / реномінацій, поданих замовником послуг по точці входу та по точці виходу; даних торгових операцій між оптовими продавцями та оптовими покупцями (постачальниками) у віртуальних торгових точках входу/виходу, які адмініструє оператор газотранспортної системи; даних суміжних операторів, суміжних газовидобувних підприємств, газовидобувних підприємств, прямого споживача; даних комерційних вузлів обліку, встановлених у фізичних точках входу/виходу до/з газотранспортної системи, та комерційних вузлів обліку, встановлених на об`єктах замовників послуг транспортування чи їх контрагентів (споживачів), з урахуванням вимог та особливостей, передбачених цим розділом (п. 2 глави 1 Розділу XII Кодексу ГТС).

Для забезпечення належного виконання оператором газотранспортної системи процедури алокації оператори газорозподільних систем, суміжні газовидобувні підприємства, газовидобувні підприємства, підключені безпосередньо до газорозподільної системи, оператор газосховищ, оператор установки LNG зобов`язані надавати інформацію про обсяги подачі та/або відбору природного газу за формою оператора газотранспортної системи, розміщеною на його веб-сайті та у строки, визначені цим Кодексом. При цьому відповідальність за правильність наданої інформації несуть надавачі такої інформації (п. 3 глави 1 Розділу XII Кодексу ГТС).

Підписані щомісячні акти приймання-передачі газу відповідно до положень п. 2 глави 7 Розділу III Кодексу ГТС, що містять інформацію про щомісячні обсяги природного газу, визначені комерційними вузлами обліку у фізичних точках входу/виходу, поданого до газотранспортної системи, є основою для формування інформації, що передається оператору газотранспортної системи для здійснення ним алокації.

Така інформація надається оператору газотранспортної системи за формою оператора газотранспортної системи, розміщеною на його веб-сайті (п. 5 глави 1 Розділу XII Кодексу ГТС).

Алокація фактичних обсягів можлива виключно на замовника послуг транспортування, для якого була підтверджена відповідна номінація / місячна номінація / реномінація, крім випадків, передбачених цим Кодексом (п. 7 глави 1 Розділу XII Кодексу ГТС).

Для забезпечення належного виконання оператором газотранспортної системи процедури алокації по замовниках послуг транспортування (в розрізі його споживачів) в точках виходу до газорозподільних систем оператори відповідних газорозподільних систем зобов`язані подавати оператору газотранспортної системи інформацію про фактичний обсяг споживання природного газу кожним споживачем (у тому числі побутовим споживачем), об`єкти якого підключені до газорозподільної системи та якому (його точкам комерційного обліку) оператор газорозподільної системи в установленому порядку присвоїв персональний EIC-код як суб`єкта ринку природного газу (окремої точки комерційного обліку) та передав його до бази даних оператора газотранспортної системи. Інформація подається за формою оператора газотранспортної системи, яка погоджена з Регулятором, у такі терміни: фактичні обсяги споживання газу за попередній газовий день (по побутових споживачах зазначається загальний обсяг по замовнику послуг транспортування) - щодня до 13.00 UTC (15:00 за київським часом) години газової доби для зимового періоду та до 12:00 UTC (15:00 за київським часом) години газової доби для літнього періоду після газової доби; фактичні обсяги споживання газу за першу та другу декади газового місяця (за другу декаду газового місяця наростаючим підсумком) - кожного наступного дня після закінчення відповідної декади газового місяця (по побутових споживачах зазначається загальний обсяг по замовнику послуг транспортування); фактичні обсяги споживання газу за попередній газовий місяць - до 8-го числа наступного місяця; скореговані фактичні обсяги природного газу по точці входу/виходу, визначені по відповідних замовниках послуг транспортування з урахуванням заходів, впроваджених для врегулювання місячного небалансу, повинні передаватися оператору газотранспортної системи до 12-го числа наступного місяця (п. 1 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС).

Алокація фактичних обсягів споживача можлива тільки на постачальника, зазначеного у відповідній підтвердженій номінації/місячній номінації/реномінації, крім випадків, передбачених нижче.

У разі несанкціонованого відбору газу споживачем весь відповідний обсяг вноситься в алокацію на відповідного оператора газорозподільної системи, а по прямому споживачу ? на оператора газотранспортної системи (п. 8 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС).

У довідках позивача "Інформація про надходження на точках входу, та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених оператором газорозподільних мереж, з зазначенням обсягів небалансу за 2016 та 2017 роки" по відповідних місяцях вказані обсяги природного газу, які відповідач безпідставно відібрав для власних витрат (ВТВ, нормативні втрати газорозподільного підприємства, тощо) без постачання таких обсягів природного газу відповідачу газу будь-яким постачальником.

Відповідач у спірних правовідносинах крім статусу замовника послуг транспортування природного газу має також статус оператора газорозподільної системи (далі - Оператор ГРС), ким є суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу").

Позивач при здійсненні алокації обсягів природного газу, відібраних відповідачем як замовником послуг транспортування з точки виходу з газотранспортної системи до точки входу до газорозподільної системи відповідача, керувався інформацією про фактичний обсяг споживання природного газу кожним споживачем, об`єкти якого підключені до газорозподільної системи відповідача, наданої останнім як Оператором ГРС у порядку, визначеному вказаними положеннями Кодексу ГТС.

Відповідач, як Оператор ГРС на виконання приписів глав 1, 3 Розділу XII Кодексу ГТС надавав позивачу інформацію про фактичний обсяг споживання природного газу кожним споживачем, об`єкти якого підключені до газорозподільної системи відповідача.

Така інформація відображена відповідачем як Оператором ГРС у щомісячних звітах ПАТ "Донецькоблгаз" про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках за січень-грудень 2016 та січень-грудень 2017 та алокаціях (звітах) ПАТ "Донецькоблгаз" про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування (постачальниками) за січень-грудень 2017 року, які були надані позивачу відповідно до вимог п. 1 глави 3 Розділу XII Кодексу.

У таких алокаціях (звітах) відповідача вказані фактичні обсяги споживання газу споживачами, що отримують природний газ з газорозподільної системи відповідача, за попередній газовий місяць, а також вказані постачальники таких обсягів природного газу для споживачів з інформацією про підтверджений та фактично спожитий обсяг природного газу.

Зазначена інформація відповідача є даними, згідно з якими в силу приписів п. 2 глави 1 Розділу XII Кодексу ГТС позивач здійснює алокацію по точці виходу з газотранспортної системи.

Обсяги негативних місячних небалансів відповідача утворились внаслідок відбору природного газу відповідачем з точки виходу з газотранспортної системи для власних виробничих потреб відповідача (в алокаціях (звітах) відповідача такі обсяги вказані в рядку "ВТВ, нормативні втрати газорозподільного підприємства").

Відповідач у спірних періодах здійснював відбір з точки виходу з газотранспортної системи природного газу для власних виробничих потреб відповідача в обсягах, вказаних в алокаціях (звітах) відповідача по рядку "ВТВ, нормативні втрати газорозподільного підприємства", такі обсяги повністю або частково не подавались через точку входу до газотранспортної системи відповідачем чи його постачальниками.

Повний перелік таких випадків наведено у довідках "Інформація про надходження на точках входу, та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених Оператором газорозподільних мереж, з зазначенням обсягів небалансу за 2016 та 2017 роки", в яких у графі "Контрагент" по рядку "ГТС" вказані безпосередні обсяги відбору відповідачем природного газу як витрат Оператора ГРС без їх фактичного подання до газотранспортної системи будь-якими постачальниками.

Викладене підтверджує обсяги місячних негативних небалансів відповідача за спірні періоди та свідчить про наявність обов`язку відповідача щодо їх врегулювання у порядку, встановленому Кодексом ГТС.

У зв`язку з нездійсненням відповідачем заходів щодо самостійного врегулювання негативного місячного небалансу за вказані періоди в порядку, встановленому Кодексом ГТС, позивач як оператор газотранспортної системи надав відповідачу послуги балансування для врегулювання небалансів за вказані періоди на загальну суму 2 374 017 396,73 гривень.

Згідно з п. 11.4 договору послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом позивача на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого відповідачем відповідно до Кодексу ГТС та розділу IX договору.

Позивач для оформлення наданих послуг склав односторонні акти про надання послуг балансування з додатками до таких актів, де вказано розрахунок вартості послуг балансування, та рахунки на оплату послуг, а саме: Січень 2016 -Акт №01-16-1512000703-БАЛАНС від 31.01.2016 року на суму 40 920 694,80 грн.;акт №01-16-1512000703-БАЛАНС/КОР від 31.03.2016 року на суму 6 327 167,03 грн. (зменшення вартості); акт №01-16-1512000703-БАЛАНС/КОР/1 від 29.05.2017 року на суму 23 679 193,17 грн.;Лютий 2016 - акт №02-16-1512000703-БАЛАНС від 29.02.2016 року на суму 1 066 404,82 грн.; акт №02-16-1512000703-БАЛАНС/КОР від 28.12.2016 року на суму 24 275 417,44 грн.; акт №02-16-1512000703-БАЛАНС/КОР/1 від 29.05.2017 року на суму 6 146 841,00 грн.;Березень 2016-акт №03-16-1512000703-БАЛАНС від 31.03.2016 року на суму 520 801,39 грн.;акт №03-16-1512000703-БАЛАНС/КОР від 28.12.2016 року на суму 22 018 859,38 грн.; акт №03-16-1512000703-БАЛАНС/КОР/1 від 29.05.2017 року на суму 5 481 394,32 грн.;Квітень 2016-акт №04-16-1512000703-БАЛАНС від 30.04.2016 року на суму 37 941,73 грн.; акт №04-16-1512000703-БАЛАНС/КОР від 28.12.2016 року на суму 15 168 581,90 грн.; акт №04-16-1512000703-БАЛАНС/КОР/1 від 29.05.2017 року на суму 3 105 410,34 грн.;Травень 2016-акт №05-16-1512000703-БАЛАНС від 31.05.2016 року на суму 22 933,15 грн.; акт №05-16-1512000703-БАЛАНС/КОР від 28.12.2016 року на суму 11 712 845,87 грн.; акт №05-16-1512000703-БАЛАНС/КОР/1 від 29.05.2017 року на суму 338 622,07 грн.;Червень 2016-акт №06-16-1512000703-БАЛАНС від 28.12.2016 року на суму 10 887 499,93 грн.; акт №06-16-1512000703-БАЛАНС/29-05-17 від 29.05.2017 року на суму 262 940,05 грн.;Липень 2016-акт №07-16-1512000703-БАЛАНС/1 від 28.12.2016 року на суму 10 859 984,43 грн.; акт №07-16-1512000703-БАЛАНС/2 від 28.12.2016 року на суму 175 443,31 грн.;акт №07-16-1512000703-БАЛАНС/2/КОР від 26.06.2017 року на суму 35 088,66 грн.;Серпень 2016-акт №08-16-1512000703-БАЛАНС/1 від 28.12.2016 року на суму 12 512 147,95 грн.; акт №08-16-1512000703-БАЛАНС/2 від 28.12.2016 року на суму 153 874,49 грн.; акт №08-16-1512000703-БАЛАНС/2/КОР від 26.06.2017 року на суму 30 774,90 грн.;Вересень 2016-акт №09-16-1512000703-БАЛАНС від 30.09.2016 року на суму 15 246 446,39 грн.; акт № 09-16-1512000703-БАЛАНС/КОР від 28.12.2016 року на суму 11 556 504,14 грн.;Жовтень 2016-акт №10-16-1512000703-БАЛАНС/1 від 31.10.2016 року на суму 13 158 906,74 грн.; акт №10-16-1512000703-БАЛАНС/1/КОР від 26.06.2017 року на суму 2 631 781,34 грн.; акт №10-16-1512000703-БАЛАНС/2 від 31.10.2016 року на суму 22 415 119,14 грн.; акт №10-16-1512000703-БАЛАНС/2/КОР від 28.12.2016 року на суму 143 648 614,74 грн.;Листопад 2016-акт №11-16-1512000703-БАЛАНС від 30.11.2016 року на суму 29 355 682,20 грн.; акт №11-16-1512000703-БАЛАНС/1/КОР від 26.06.2017 року на суму 5 871 136,44 грн.; акт №11-16-1512000703-БАЛАНС/КОР від 28.12.2016 року на суму 251 304 824,16 грн.;Грудень 2016-акт №12-16-1512000703-БАЛАНС/1 від 31.12.2016 року на суму 30 124 702,75 грн.; акт №12-16-1512000703-БАЛАНС/1/КОР від 25.05.2017 року на суму 6 024 940,55 грн.; акт №12-16-1512000703-БАЛАНС/2 від 31.12.2016 року на суму 62 692 233,93 грн.; акт №12-16-1512000703-БАЛАНС/2/КОР від 25.05.2017 року на суму 74 695 010,28 грн.;Січень 2017-акт №01-17-1512000703-БАЛАНС/1 від 31.01.2017 року на суму 36 716 530,16 грн.;акт №01-17-1512000703-БАЛАНС/1/КОР від 25.05.2017 року на суму 7 343 306,04 грн.;акт №01-17-1512000703-БАЛАНС/2 від 31.01.2017 року на суму 46 773 673,39 грн.;акт №01-17-1512000703-БАЛАНС/2/КОР від 25.05.2017 року на суму 122 998 741,30 грн.;Лютий 2017-акт №02-17-1512000703-БАЛАНС від 28.02.2017 року на суму 62 186 761,57 грн.; акт №02-17-1512000703-БАЛАНС/КОР від 25.05.2017 року на суму 425 113 072,65 грн.;Березень 2017-акт №03-17-1512000703-БАЛАНС/1 від 31.03.2017 року на суму 28 998 515,57 грн.; акт №03-17-1512000703-БАЛАНС/1/КОР від 30.06.2017 року на суму 5 799 703,12 грн.; акт №03-17-1512000703-БАЛАНС/2 від 31.03.2017 року на суму 29 500 630,04 грн.;Квітень 2017-акт №04-17-1512000703-БАЛАНС/1 від 30.04.2017 року на суму 14 668 187,86 грн.;акт №04-17-1512000703-БАЛАНС/1/КОР від 14.06.2017 року на суму 2 933 637,58 грн.;акт №04-17-1512000703-БАЛАНС/2 від 30.04.2017 року на суму 7 921 099,18 грн.;акт №04-17-1512000703-БАЛАНС/2/КОР від 14.06.2017 року на суму 1 584 219,84 грн.;Травень 2017-акт №05-17-1512000703-БАЛАНС від 31.05.2017 року на суму 3 890 176,43 грн.; акт №05-17-1512000703-БАЛАНС/КОР від 31.05.2017 року на суму 9 736 993,85 грн.;Червень 2017- акт №06-17-1512000703-БАЛАНС від 30.06.2017 року на суму 11 618 125,49 грн. ;Липень 2017-акт №07-17-1512000703-БАЛАНС від 31.07.2017 року на суму 11 795 927,90 грн.; Серпень 2017-акт №08-17-1512000703-БАЛАНС від 31.08.2017 року на суму 12 625 951,92 грн.; Вересень 2017-акт №09-17-1512000703-БАЛАНС від 30.09.2017 року на суму 24 705 410,66 грн.; Жовтень 2017-акт №10-17-1512000703-БАЛАНС від 31.10.2017 року на суму 93 229 261,58 грн.; Листопад 2017-акт №11-17-1512000703-БАЛАНС від 30.11.2017 року на суму 277 120 953,20 грн. ;Грудень 2017-акт №12-17-1512000703-БАЛАНС від 31.12.2017 року на суму 294 409 674,85 грн.

Позивачем було надано відповідачу послуги балансування за договором для врегулювання негативних місячних небалансів відповідача за січень - грудень 2016 та січень-грудень 2017 року на загальну суму 2 374 017 396,73 грн.

За умовами пункту п. 9.4 договору позивач до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає відповідачу на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактуру. Відповідач зобов`язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п`яти банківських днів.

Оператор газотранспортної системи до 14-го числа наступного місяця надає замовнику послуг транспортування звіт про надані послуги та рахунок на оплату. Замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів (п. 4 глави 4 Розділу XІV Кодексу ГТС в редакції до 28.04.2017 року).

Підставою для проведення розрахунку послуг з балансування є односторонній акт про надання послуг балансування обсягів природного газу, оформлений оператором газотранспортної системи відповідно до умов договору транспортування природного газу (п. 3 глави 4 Розділу XІV Кодексу ГТС в редакції після 28.04.2017 року

Оператор газотранспортної системи до 14-го числа місяця, наступного за звітним, надає замовнику послуг транспортування односторонній акт про надання послуг балансування на обсяги природного газу, місячного небалансу замовника послуг транспортування, що був не врегульований ним відповідно до пунктів 3 - 5 глави 3 цього розділу, рахунок на оплату, звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (що має містити деталізацію по споживачах замовника послуг транспортування на точках виходу). Замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів з дня отримання ним зазначених документів (п. 4 глави 4 Розділу XІV Кодексу ГТС в редакції після 28.04.2017 року).

Позивач у встановленому порядку повідомив відповідача про надання йому послуг балансування з наданням актів про надання послуг балансування та рахунків.

Вказані супровідні листи про надсилання їх відповідачу та докази їх отримання відповідачем наявні в матеріалах справи, зокрема: копії листів до актів за 2016 рік: лист №2030/12 від 16.02.2016, лист №3833/12 від 16.03.2016 року, лист №5885/12 від 18.04.2016 року, лист №5910/12 від 18.04.2016 року, лист №7026/12 від 16.05.2016 року, лист №8738/12 від 15.06.2016 року, лист №14147/12 від 17.10.2016 року, лист №15704/12 від 16.11.2016 року, лист №16265/12 від 29.11.2016 року, лист №17083/12 від 15.12.2016 року, лист №424/12 від 16.01.2017 року; копії листів до за 2017 рік: №2025/12 від 15.02.2017 року; №2025/12 від 15.02.2017 року; №3418/12 від 15.03.2017 року; №4967/12 від 14.04.2017 року; №4967/12 від 14.04.2017 року; №5917/12 від 15.05.2017 року; №5917/12 від 15.05.2017 року; №1001ВИХ-17-905/1001.14 від 31.05.2017 року; №1001ВИХ-17-905/1001.14 від 31.05.2017 року; №1001ВИХ-17-903/1001.14 від 31.05.2017 року; №1001ВИХ-17-903/1001.14 від 31.05.2017 року; №1001ВИХ-17-1230/1001.14 від 08.06.2017 року; №1001ВИХ-17-964/1001.14 від 31.05.2017 року; №1001ВИХ-17-1229/1001.14 від 08.06.2017 року; №1001ВИХ-17-12271001.14 від 08.06.2017 року; №1001ВИХ-17-1274/1001.14 від 09.06.2017 року; №1001ВИХ-17-1275/1001.14 від 09.06.2017 року; №1001ВИХ-17-14991001.14 від 15.06.2017 року; №1001ВИХ-17-1499/1001.14 від 15.06.2017 року; №1001ВИХ-17-1276/1001.14 від 09.06.2017 року; №1001ВИХ-17-1975/1001.14 від 27.06.2017; №1001ВИХ-17-1975/1001.14 від 27.06.2017 року; №1001ВИХ-17-2377/1001.14 від 06.07.2017 року; №1001ВИХ-17-2824/1001.14 від 14.07.2017; №1001ВИХ-17-2955/1001.14.01.01 від 19.07.2017 року; №1001ВИХ-17-2955/1001.14.01.01 від 19.07.2017 року; №1001ВИХ-17-2955/1001.14.01.01 від 19.07.2017 року; №1001ВИХ-17-2955/1001.14.01.01 від 19.07.2017 року; №1001ВИХ-17-3617 від 15.08.2017 року; №1001ВИХ-17-4324 від 14.09.2017 року, №1001ВИХ-17-5084 від 13.10.2017 року, №1001ВИХ-17-5864 від 14.11.2017 року, №ТSOВИХ-17-137 від 15.12.2017 року, №ТSOВИХ-17-137 від 15.12.2017 року, № ТSOВИХ-17-18-26 від 14.01.2018 року.

На виконання приписів п. 4 глави 4 Розділу XІV Кодексу ГТС позивач також надав відповідачу звіти по точкам входу/виходу ПАТ "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз".

З моменту отримання відповідачем актів про надання послуг балансування, рахунків на їх оплату та звітів по точкам входу/виходу відповідача у ПАТ "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" відповідно до п. 9.4 договору та п. 4 глави 4 Розділу XІV Кодексу ГТС виникли зобов`язання здійснити оплату таких послуг у строк, що не перевищує п`яти банківських днів з дня отримання вказаних документів.

Позивач посилається на те, що в порушення наведених вимог законодавства та умов договору, відповідач маючи заборгованість за січень-грудень 2016 року та січень-грудень 2017 року, на загальну суму 2 374 017 396,73 грн., не оплачує до цього часу, чим порушує умови п. 9.4 договору і п.4 глави 4 Розділу XІV Кодексу ГТС, що, в свою чергу, є порушенням прав позивача як кредитора у спірних правовідносинах.

Відповідно до п.13.1 договору у випадку невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та договором.

Пунктом 13.5 договору встановлено, що в разі порушення відповідачем строків оплати, передбачених договором, відповідач сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Керуючись умовами пункту 13.5 договору, позивачем нараховано з відповідача пеню за прострочення зобов`язань у розмірі 207 984 515,12 грн.

За прострочення виконання грошового зобов`язання, АТ "Укртрансгаз" нараховано до стягнення з ПАТ "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" три проценти річних в розмірі 324 684 425,18 грн. та інфляційні втрати в розмірі 925 404 505,00 грн.

Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулося до господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з Приватного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" 2 374 017 396,73 грн. заборгованості послуги балансування, 207 984 515,12 грн. пені, 324 684 425,18 грн. три відсотки річних та 925 404 505,00 грн. інфляційних втрат.

Відповідач та треті особи, які не заявляють позовних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, заперечуючи проти позову зазначали на таке.

Предметом позову у справі, що розглядається, є вимога АТ "Укртрансгаз" про стягнення з ПАТ "Донецькоблгаз" грошових коштів у зв`язку з виявленням обсягів негативних місячних небалансів у період з січня 2016 року по грудень 2017 року, а тому необхідно встановити наявність чи відсутність обставини несанкціонованого відбору газу споживачами, та застосування в зв`язку з цим норм Кодексу ГТС; позивачем не доведено який саме обсяг обґрунтованих та реальних витрат понесено ним, як Оператором газотранспортної системи, у зв`язку із здійснення балансування та з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі відсутності підтверджених НАК "Нафтагаз" номінацій.

Пунктом 2.4 договору №1512000703 сторони встановили, що обсяг послуг, що надаються за договором, визначається підписанням додатка 1 (розподіл потужності) та/або додатка 2 (транспортування) до договору; додатки 1, 2 до Договору № 1512000703, на які є посилання в договорі, та які є його невід`ємною частиною, в матеріалах справи відсутні. Якщо, сторони не укладали додатки -1, -2, до договору транспортування природного газу, то відсутнє замовлення та отримання відповідачем відповідних послуг.

Повторне здійснення АТ "Укртрансгаз" балансування газу в травні-червні 2017 року за період: грудень 2015 року, січень-серпень, жовтень-грудень 2016 року на підставі коригуючих актів не передбачене положеннями договору №1512000703 та Кодексу ГТС, а тому включення коригуючих актів до Розрахунку заборгованості ПАТ "Донецькоблгаз" за послуги балансування обсягів природного газу за період грудень 2015, січень-серпень, жовтень-грудень 2016 року, є необґрунтованим.

НАК "Нафтогаз України" на підставі спеціальних нормативних правових актів щодо опалювального сезону 2015/2016 року, 2016/2017 року, яким є постанова Кабінету Міністрів України №658 від 01.10.2015 року, розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 року №742-р "Про деякі питання опалювального сезону 2016/17 року" та Постанов КМУ від 01.10.2015 року № 758, зобов`язане було ще до початку опалювального сезону цих періодів видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені між ними та постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, і це було обов`язком Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", а не його правом.

Обсяги споживання природного газу цими теплопостачальними організаціями не можуть бути кваліфіковані як несанкціонований відбір природного газу, а у разі виникнення будь-яких небалансів газу, такі обсяги повинні бути врегульовані споживачами (теплопостачальними організаціями) із власним постачальником природного газу.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 10.09.2018 року у справі №905/1140/18 було призначено судову економічну експертизу, проведення якої доручено Київському науково-дослідному інституту судових експертиз, на вирішення якої поставлено наступні запитання: встановити обсяг небалансу (щомісячно), який, згідно матеріалів позовної заяви, виник внаслідок перевищення споживання природного газу за період з січня 2016 грудень 2017 роки (включно) безпосередньо Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації Донецькоблгаз; встановити обсяг щомісячних небалансів, визначених у позові, за період з січня 2016 грудень 2017 роки (включно) по кожному із споживачів за спірний період, які не отримали номінацій від Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", але були відображені Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації Донецькоблгаз у звітах про фактичні обсяги розподілу природного газу, отриманого від Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"; встановити, чи здійснював позивач за період з січня 2016 грудень 2017 роки (включно) фізичне балансування як оператор газотранспортної системи, в порядку надання ним послуг з балансування обсягів природного газу за договором транспортування природного газу №15120000703 від 01.08.2016 укладеним між Акціонерним товариством "Укртрансгаз" та Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз"; чи має місце різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послугами транспортування на точці входу, та відібрання замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, згідно до проведеної ПАТ "Донецькоблгаз" алокації за період з січня 2016 грудень 2017 роки (включно)?; визначити за кожним місяцем окремо суму вартості послуг балансування за період січень 2016 грудень 2016, січень 2017 грудень 2017 з урахуванням умов договорів транспортування природного газу: № 1109011089\Б09 від 27.09.2011 (на транспортування газу для потреб бюджетних установ); № 1109011041\Н09 від 27.09.2011 (на транспортування газу для потреб населення); № 1109011137\П09 від 28.09.2011 (на транспортування газу для потреб промисловості); визначити за кожним місяцем окремо суму вартості послуг балансування за період січень 2016 грудень 2016, січень 2017 грудень 2017, з урахуванням умов договору транспортування природного газу від 01.08.2016 №15120000703; чи підтверджується документально заявлений обсяг потужності у договорі транспортування природного газу від 01.08.2016 №15120000703, тиску газу, покази яких зафіксовані обчислювачами на ГРС за період січень 2016 грудень 2016, січень 2017 грудень 2017?; чи підтверджуються документально витрати оператора газотранспортної системи Акціонерного товариства "Укртрансгаз", повязані із здійсненням балансування обсягів природного газу за договором №15120000703 транспортування природного газу від 01.08.2016 за період січень 2016 грудень 2016, січень 2017 грудень 2017?; чи підтверджується документально розрахунок позивача балансування природного газу та яку суму складає його вартість за період з січня 2016 грудень 2017 роки (включно)?; визначити період та базу нарахування позивачем пені, 3 % річних та інфляційних витрат, здійснених з урахуванням наявності коригуючих актів та актів складених із порушенням строків їх складання; визначити розмір пені, інфляційних втрат та трьох відсотків річних за заявлений позивачем період, без врахування заборгованості: за січень 2016 в обсязі 4 403,029 тис. куб. м; лютий 2016 - 142, 438 тис. куб. м.; березень 2016 - 68,769 тис. куб. м.; квітень 2016 - 5,010 тис. куб. м, травень 2016 - 3,420 тис. куб. м.

16.11.2021 року до господарського суду Донецької області від Київського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшов висновок експертів від 26.04.2021 року №21026/21027/18-71/6727-6739/21-71 за результатом проведення комісійної судової економічної експертизи.

Господарський суд першої інстанції оцінив висновок судової економічної експертизи від 26.04.2021 №21026/21027/18-71/6727-6739/21-71 разом з іншими доказами за правилами, встановленими ст. 86 ГПК України.

06.09.2022 року господарським судом Донецької області ухвалено оскаржуване рішення, з підстав викладених вище.

Переглянувши справу за наявними у ній та додатково поданими доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення господарського суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на таке.

Після ратифікації Верховною радою України Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, остання, відповідно до статті 9 Конституції України набула статусу частини національного законодавства.

З прийняттям у 2006 році Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", Конвенція та практика Суду застосовується судами України як джерело права.

Відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод справи про цивільні права та обов`язки осіб, а також справи про кримінальне обвинувачення мають бути розглянуті у суді впродовж розумного строку. Ця вимога спрямована на швидкий захист судом порушених прав особи, оскільки будь-яке зволікання може негативно відобразитися на правах, які підлягають захисту. А відсутність своєчасного судового захисту може призводити до ситуацій, коли наступні дії суду вже не матимуть значення для особи та її прав.

У рішеннях Європейського суду з прав людини у справах "Ryabykh.Russia" від 24.07.2003 року, "Svitlanav. Ukraine" від 09.11.2014 року зазначено, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване частиною 1 статті 6 Конвенції, повинно тлумачитись у світлі Преамбули Конвенції, яка проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін.

Діяльність позивача як Оператора ГТС врегульована, зокрема, такими нормативно-правовими актами: Законом України "Про ринок природного газу"; Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 року № 2493 (далі - Кодекс ГТС); Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 року № 2497 "Про затвердження Типового договору транспортування природного газу".

Згідно з ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" оператор газотранспортної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників); транспортування природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газотранспортною системою з метою його доставки до іншої газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховища, установки LNG або доставки безпосередньо споживачам, але що не включає переміщення внутрішньопромисловими трубопроводами (приєднаними мережами) та постачання природного газу.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються положеннями Закону України "Про ринок природного газу", Кодексом газотранспортної системи (далі - Кодекс ГТС) та умовами Договору транспортування природного газу №1512000703 від 01.08.2016 року.

Статтею 32 Закону України "Про ринок природного газу" передбачено, що транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами. За змістом ч. 1 глави 3 Розділ І Кодексу ГТС (в редакції, чинній на період виникнення спірних відносин) Оператор газотранспортної системи на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб`єктам ринку природного газу, зокрема послуги транспортування природного газу газотранспортною системою в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій.

Згідно ч.5 ст.19 Закону України "Про ринок природного газу", оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG зобов`язані надавати один одному інформацію, необхідну для забезпечення безпечного та економного руху природного газу між об`єктами газової інфраструктури, операторами яких вони є, на підставі нормативно-правових актів, визначених цим Законом, або відповідних договорів

За договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу.

З метою виконання функцій, передбачених ч. 1 ст. 20 Закону України "Про ринок природного газу", оператор газотранспортної системи зобов`язаний здійснювати зокрема балансування та функції оперативно-диспетчерського управління газотранспортною системою в економний, прозорий та недискримінаційний спосіб; вживати інших заходів, необхідних для безпечної та стабільної роботи газотранспортної системи, що передбачені цим Законом або не суперечать законодавству (пункт.4,10 ч.2 ст.22 Закону України "Про ринок природного газу").

У Кодексі визначено поняття балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування, та послуги балансування - послуга, що надається оператору газотранспортної системи іншим суб`єктом господарювання на підставі відповідного договору для врегулювання короткострокових коливань попиту та пропозицій на природний газ, що не є короткостроковим стандартизованим продуктом.Розмір плати за небаланси замовників визначається виходячи із обґрунтованих та реальних витрат оператора газотранспортної системи, пов`язаних із здійсненням балансування.

Позивач посилається на те, що він надав відповідачу послуги балансування, в зв`язку із тим, що у останнього виник негативний щомісячний небаланс, який не був врегульований у встановлений строк.

Небалансом, у розумінні Кодексу, є різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації.

Замовником послуг транспортування, у розумінні Кодексу, є юридична особа або фізична особа - підприємець, яка на підставі договору транспортування, укладеного з оператором газотранспортної системи, замовляє одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу. При цьому, виходячи з відносин та функцій, які виконують сторони договору, відповідач є оператором газорозподільної системи.

Відповідно до п.4 ч.2 глави 7 розділу ІІІ Кодексу ГТС приймання-передача природного газу між оператором газотранспортної системи та оператором газорозподільної системи відбувається в точках комерційного обліку газу на газорозподільних станціях і оформлюється актами приймання-передачі, що підписуються представниками цих сторін не пізніше 5-го числа місяця, наступного за звітним.

Пунктом 1 глави 1 розділу VIII Кодексу ГТС визначено, що одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добового небалансу, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування.

Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування; з моменту укладення договору транспортування замовник послуг транспортування також одержує право доступу до віртуальної торгової точки.

Замовник послуг транспортування зобов`язаний подавати та відбирати до/з газотранспортної системи природний газ в обсягах, які виникають на підставі умов укладених договорів постачання природного газу, договору транспортування природного газу, технічної угоди та підтверджених номінацій, а також своєчасно врегульовувати свої небаланси(п.1,2 Розділу Кодексу ГТС).

Замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба (D) ( п.1, глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС).

При розрахунку небалансу замовників послуг транспортування оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги природного газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи ( п.2, глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС).

Перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом, а перевищення обсягів переданого природного газу над обсягами відібраного природного газу - позитивним небалансом.

Оператор газотранспортної системи надсилає замовнику послуг транспортування відомості для визначення статусу небалансу замовника послуг транспортування. Відомості про статус небалансу надаються замовнику послуг транспортування за допомогою інформаційної системи. ( п . 3,4, глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС).

Оператор газотранспортної системи здійснює балансуючі дії для: підтримання тиску в газотранспортній системі з метою виконання вимог цілісності газотранспортної системи та вимог щодо експлуатації газотранспортної системи; досягнення певної кількості природного газу у газотранспортній системі на кінець доби, що може відрізнятися від кількості, що очікується відповідно до передбачених подач та відборів для такої газової доби, але яка буде сумісна з економічною, ефективною та безпечною експлуатацією газотранспортної системи.

Оператор газотранспортної системи розраховує обсяг добового небалансу для кожного портфоліо балансування замовників послуг транспортування природного газу за кожну газову добу як різницю між алокаціями подач природного газу до газотранспортної системи та алокаціями відбору з газотранспортної системи (з урахуванням підтверджених торгових сповіщень).

У випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу не дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування природного газу за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу є добовий небаланс і до нього застосовується плата за добовий небаланс (п. 1,2 глави 6 розділу ХІV Кодексу ГТС) .

Плата за добовий небаланс має відображати витрати та враховувати вартість вчинення балансуючих дій оператором газотранспортної системи, а також коригування, визначене відповідно до вимог Кодексу, така плата має бути відображена окремо в рахунках оператора газотранспортної системи, що виставляються замовнику послуг транспортування природного газу Пункт 4,5 глави 6 розділу ХІV Кодексу ГТС).

У випадку якщо загальна вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор газотранспортної системи до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, повідомляє замовника послуг транспортування природного газу про розмір грошових коштів, які підлягають виплаті замовнику (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця). Виплата грошових коштів здійснюється на рахунок замовника послуг транспортування природного газу у строк до 20 числа місяця, наступного за звітним. (п.20 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС), а тому на замовника покладено обов`язок оплатити послуги балансування, розраховані відповідно до договору та Кодексу.

За матеріалами справи, відповідач фактично не заперечує проти правомірності нарахування вартості послуг балансування, втім заперечує проти обсягів наданих послуг, а також вказує, що позивачем не було дотримано порядку і строків надіслання відповідачу розрахунків вартості послуг балансування та рахунків - фактур у спірному періоді , проте, не направлення відповідачу розрахунків вартості послуг балансування та рахунків - фактур у визначені договором та Кодексом ГТС строк не позбавляє відповідача обов`язку оплати вартість отриманих послуг.

Отже, з моменту отримання відповідачем актів про надання послуг балансування, рахунків на їх оплату, у останнього відповідно до п.9.4 договору виникало зобов`язання здійснити оплату таких послуг у строк, що не перевищує п`яти банківських днів з дня отримання зазначених документів.

Місцевим господарським судом визначено склад та розмір негативного небалансу, суми вартості послуг балансування за січень-грудень 2016 та січень-грудень 2017 року та зазначено, зокрема, наступне.

У січні 2016 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 146 858,550 тис.куб.м. (в т.ч. 307,400 тис.куб.м.) природного газу; через точки виходу з фізичним розташуванням - 145 627,340 тис.куб.м. (в т.ч. 307,400 тис.куб.м.) та 630,039 тис.куб.м. з газотранспортної системи; 601,171 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства.

Згідно акту приймання-передачі природного газу №1 від 01.02.2016 року, позивач протранспортував газотранспортною системою та передав відповідачу в газорозподільну систему 145 627,340 тис.куб.м.; акт підписаний відповідачем із зауваженнями: "У зв`язку з тим, що розподіл газу з ГРС Авдіївка здійснюється, за межі господарської діяльності ПАТ "Донецькоблгаз", обсяг газу по цій ГРС вважати 760 910,000 тис.куб.м. Загальний обсяг транспортування за актом 145 319 940,000 тис.куб.м."; різниця, яку не визнав відповідач, склала 307,400 тис.куб.м.; позивач вважає безпідставними мотиви заперечень відповідача в частині отримання 307,400 тис.куб.м. обсягу природного газу, вказуючи таке.

З газотранспортної системи позивача до газорозподільної системи відповідача надійшов визначений у акті обсяг природного газу в розмірі 145 627,340 тис.куб.м.; якщо із загального обсягу надходження 307,400 тис.куб.м. природного газу фактично було розподілено через ГРС Авдіївка за межі господарської діяльності ПАТ "Донецькоблгаз", тобто на непідконтрольну територію зони АТО, то відповідач не є відповідальним за вказаний обсяг розподілу та не визнає отримання вказаного обсягу від позивача.

Втрати та витрати природного газу у газорозподільній системі відповідача є зоною його відповідальності, який мав вживати заходи щодо припинення розподілу природного газу по вказаній ГРС задля уникнення подібних втрат; обсяг природного газу в загальній кількості був отриманий від позивача; втрати утворились в газорозподільній системі відповідача, вони мали бути враховані ним у складі фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат, а не бути віднесеними на позивача, який в межах заходів фізичного балансування поніс витрати на закупівлю втраченого відповідачем природного газу.

Втрати природного газу в обсязі 307,400 тис.куб.м. є втратами відповідача, за рахунок яких в т.ч. у відповідача утворився небаланс; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за січень 2016 року.

Відповідно до звітної інформації обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 3 546,401 тис.куб.м. природного газу; 10,845 тис.куб.м. несанкціонованого відбору; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 4084,784 тис.куб.м., 307,400 тис.куб.м. втрат по ГРС, які разом є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №1 від 31.01.2016 в розмірі 3 546,401 тис.куб.м. у ТОВ "ГАЗТОРГПОСТАЧ"; відбори обсягів природного газу по розділах І (за виключенням несанкціонованого відбору), дорівнюють придбаному та поданому на точку входу обсягу природного газу в розмірі 3 546,401 тис.куб.м., у зв`язку з чим в цій частині небаланс є врегульованим.

Обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені актами: в частині небалансу 4 403,029 тис.куб.м. по розділу І, VII актом №01-16-1512000703-БАЛАНС від 31.01.2016 року на суму 40 920 694,80 грн. та коригуючим актом №01-16-1512000703-БАЛАНС/КОР від 31.03.2016 на суму 6 327 167,03 грн. (зменшення вартості).

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за січень 2016 року визначено обсяги відбору споживачів: КП "Тепломережа" Вугледарської міської ради - 1 684,579 тис.куб.м.; ДП "Донецька залізниця" - 174,639 тис.куб.м.; ОСББ "Кришталева, 4" - 7,844 тис.куб.м., по яким не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 10 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу 1 867,062 тис.куб.м., що утворився внаслідок відборів вказаних споживачів, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування з оформленням відповідного акту №01-16-1512000703-БАЛАНС/КОР/1 від 29.05.2017 року на суму 23 679 193,17 грн.; вартість послуг балансування за січень 2016 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 6 270,091 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за січень 2016 року 6 454,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач, як замовник послуг транспортування за січень 2016 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 8,29% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за січень 2016 року шляхом множення 6 270,091 тис.куб.м. * 6 454,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2= 58 272 720,93 грн. з ПДВ; сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у січні 2016 року складає 20 952 171,10 грн.

У лютому 2016 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 100 221,632 тис.куб.м. (в т.ч. 133,791 тис.куб.м.) природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 99 261,746 тис.куб.м. (в т.ч. 133,791 тис.куб.м.) та 452,838 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 507,048 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства.

Згідно акту приймання-передачі природного газу №2 від 01.03.2016 року позивач протранспортував газотранспортною системою та передав відповідачу в газорозподільну систему 99 261,746 тис.куб.м.; акт підписаний відповідачем із зауваженнями:"У зв`язку з тим, що розподіл газу з ГРС Авдіївка здійснюється, за межі господарської діяльності ПАТ "Донецькоблгаз", обсяг газу по цій ГРС вважати 740 098,000 тис.куб.м.; загальний обсяг транспортування за актом 99 127 955,000 тис.куб.м.", різниця, яку не визнав відповідач, склала 133,791 тис.куб.м.; позивач вважає безпідставними мотиви заперечень відповідача в частині отримання 133,791 тис.куб.м. обсягу природного газу, вказуючи на таке.

З газотранспортної системи позивача до газорозподільної системи відповідача надійшов визначений у акті обсяг природного газу в розмірі 99 261,746 тис.куб.м.; якщо із загального обсягу надходження 133,791 тис.куб.м. природного газу фактично було розподілено через ГРС Авдіївка за межі господарської діяльності ПАТ "Донецькоблгаз", тобто на непідконтрольну територію зони АТО, то відповідач не є відповідальним за вказаний обсяг розподілу, а тому не визнає отримання вказаного обсягу від позивача.

Втрати та витрати природного газу у газорозподільній системі відповідача є зоною відповідальності відповідача, а тому він мав вживати заходи щодо припинення розподілу природного газу по вказаній ГРС задля уникнення подібних втрат; втрати природного газу у газорозподільній системі в обсязі 133,791 тис.куб.м. допущені відповідачем; обсяг природного газу в загальній кількості був отриманий від позивача; втрати утворились в газорозподільній системі відповідача, вони мали бути враховані відповідачем у складі фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат, а не перекладатись на позивача, який в межах заходів фізичного балансування поніс витрати на закупівлю втраченого відповідачем природного газу; втрати природного газу в обсязі 133,791 тис.куб.м. є втратами відповідача, за рахунок яких в т.ч. у відповідача утворився небаланс.

Обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за лютий 2016 року, відповідно до якої обсяги відбору безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 2 695,280 тис.куб.м. природного газу; 8,647 тис.куб.м. несанкціонованого відбору; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 3 242,429 тис.куб.м., а також 133,791 тис.куб.м. втрат по ГРС, які разом є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 136,072 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби; у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №2 від 29.02.2016 в розмірі 2 831,352 тис.куб.м. у ТОВ "ГАЗТОРГПОСТАЧ"; відбори обсягів природного газу по розділах І (за виключенням несанкціонованого відбору), VIIІ, дорівнюють придбаному та поданому на точку входу обсягу природного газу в розмірі 2 831,352 тис.куб.м., а тому в цій частині небаланс є врегульованим.

Обсяг небалансу, що утворився внаслідок відборів та залишився неврегульованим відповідачем, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені актами: в частині небалансу 142,438 тис.куб.м. по розділу І (несанкціонований відбір), VII (втрати по ГРС) актом №02-16-1512000703-БАЛАНС від 29.02.2016 року на суму 1 066 404,82 грн.; в частині небалансу 3 242,429 тис.куб.м. по розділу VII актом №02-16-1512000703-БАЛАНС/КОР від 28.12.2016 року на суму 24 275 417,44 грн.

За даними звіту про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за лютий 2016 року визначено обсяги відбору споживачів: ДП "Донецька залізниця" - 114,391 тис.куб.м.; ОСББ "Кришталева, 4" - 5,651 тис.куб.м., по яким не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м; позивач вважає, що відповідачем допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, тому ці обсяги за правилами п. 10 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз"; обсяг небалансу 120,0420 тис.куб.м., що утворився внаслідок відборів споживачів, врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування з оформленням відповідного акту №02-16-1512000703-БАЛАНС/КОР/1 від 29.05.2017 року на суму 6 146 841,00 грн.

Вартість послуг балансування за лютий 2016 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 3 504,909 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за лютий 2016 року 6 239,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html); при розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за лютий 2016 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування.

Обсяг небалансу склав 7,11% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано коефіцієнт 1,2.; застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за лютий 2016 року шляхом множення 3 504,909 тис.куб.м. * 6 239,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2= 31 488 663,26 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у лютому 2016 року складає 1 066 404,82 грн.

У березні 2016 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 93 440,978 тис.куб.м. (в т.ч. 59,057 тис.куб.м.) природного газу, зокрема, через точки виходу з фізичним розташуванням - 92 525,234 тис.куб.м. (в т.ч. 59,057 тис.куб.м.) та 389,683 тис.куб.м. з газотранспортної системи, крім того 526,061 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства.

Згідно акту приймання-передачі природного газу №3 від 01.04.2016 року позивач протранспортував газотранспортною системою та передав відповідачу в газорозподільну систему 92 525,234 тис.куб.м.; акт підписаний відповідачем із зауваженнями: "У зв`язку з тим, що розподіл газу з ГРС Авдіївка здійснюється, за межі господарської діяльності ПАТ "Донецькоблгаз", обсяг газу по цій ГРС вважати 592 031,000 тис.куб.м.; загальний обсяг транспортування за актом 92 466 177,000 тис.куб.м.", різниця, яку не визнав відповідач, склала 59,057 тис.куб.м.; позивач вважає безпідставними мотиви заперечень відповідача в частині отримання 59,057 тис.куб.м. обсягу природного газу, вказуючи на таке.

З газотранспортної системи позивача до газорозподільної системи відповідача надійшов обсяг природного газу в розмірі 92 525,234 тис.куб.м.; відповідач вважає, якщо із загального обсягу надходження 59,057 тис.куб.м. природного газу фактично було розподілено через ГРС Авдіївка за межі господарської діяльності ПАТ "Донецькоблгаз", тобто на непідконтрольну територію зони АТО, то він не є відповідальним за вказаний обсяг розподілу, а тому не визнає отримання вказаного обсягу від позивача.

Втрати та витрати природного газу у газорозподільній системі відповідача є зоною його відповідальності, а тому відповідач мав вживати заходи щодо припинення розподілу природного газу по вказаній ГРС задля уникнення подібних втрат; втрати природного газу у газорозподільній системі в обсязі 59,057 тис.куб.м. допущені відповідачем, обсяг природного газу був отриманий від позивача; втрати утворились в газорозподільній системі відповідача, вони мали бути враховані відповідачем у складі фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат, а не перекладатись на позивача, який в межах заходів фізичного балансування поніс витрати на закупівлю втраченого відповідачем природного газу.

Втрати природного газу в обсязі 59,057 тис.куб.м. є втратами відповідача, за рахунок яких в т.ч. у відповідача утворився небаланс; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за березень 2016 року.

За звітною інформацією обсяги відбору природного газу по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 2 495,236 тис.куб.м. природного газу; 9,712 тис.куб.м. несанкціонованого відбору; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 949,088 тис.куб.м. природного газу; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 2 907,471 тис.куб.м., а також 59,057 тис.куб.м. втрат по ГРС, які разом є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 130,671 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби; у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем подані обсяги природного газу, відповідно до акту приймання-передачі природного газу від 31.03.2016 в розмірі 1 574,995 тис.куб.м. у ТОВ "ГАЗТОРГПОСТАЧ" та акту приймання-передачі природного газу у ТОВ "МЕТАН-ТРЕЙДІНГ Україна" в розмірі 2 000,000 тис.куб.м.; відбори обсягів природного газу по розділах І (за виключенням несанкціонованого відбору), IV, VIIІ дорівнюють придбаному та поданому на точку входу обсягу природного газу в розмірі 3 574,995 тис.куб.м., а тому в цій частині небаланс є врегульованим.

Обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем, був врегульований за рахунок надання послуг балансування, які оформлені актами: в частині небалансу 68,769 тис.куб.м. по розділу І (несанкціонований відбір), VII (втрати по ГРС) актом №03-16-1512000703-БАЛАНС від 31.03.2016 року на суму 520 801,39 грн; в частині небалансу 2 907,471 тис.куб.м. по розділу VII актом №03-16-1512000703-БАЛАНС/КОР від 28.12.2016 року на суму 22 018 859,38 грн.

За звітом відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за березень 2016 року визначено обсяги відбору споживачів: ДП "Донецька залізниця" - 84,178 тис.куб.м.; Філія "Центр з ремонту та експлуатації колійних машин" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" - 17,435 тис.куб.м.; ОСББ "Кришталева, 4" - 5,504 тис.куб.м., по яким не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що відповідачем допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, а тому ці обсяги за правилами п. 10 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу 107,117 тис.куб.м., що утворився внаслідок відборів вказаних споживачів, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування з оформленням відповідного акту №03-16-1512000703-БАЛАНС/КОР/1 від 29.05.2017 на суму 5 481 394,32 грн.; вартість послуг балансування за березень 2016 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 3 083,357 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за березень 2016 року 6 311,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за березень 2016 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 6,46% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за березень 2016 року шляхом множення 3 083,357 тис.куб.м. * 6 311,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2= 28 021 055,09 грн. з ПДВ; сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у березні 2016 року складає 520 801,39 грн.

У квітні 2016 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 40 611,453 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 40 024,906 тис.куб.м. та 196,969 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 389,578 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за квітень 2016 року.

Відповідно до звітної інформації обсяги відбору природного газу по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 2 413,854 тис.куб.м. природного газу; 5,010 тис.куб.м. несанкціонованого відбору; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 215,323 тис.куб.м. природного газу; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 2 002,929 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 29,810 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби;по вказаних рядках у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №1 від 30.04.2016 року в розмірі 1 500,000 тис.куб.м. у ТОВ "ГАЗПРОМІНВЕСТ ЛТД" та акту приймання-передачі природного газу в розмірі 1 158,987 тис.куб.м. у ТОВ "МЕТАН-ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА".

Відбори обсягів природного газу по розділах І (за виключенням несанкціонованого відбору), IV, VIIІ, дорівнюють придбаному та поданому на точку входу обсягу природного газу в розмірі 2 658,987 тис.куб.м., а тому в цій частині небаланс є врегульованим; обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені наступними актами: в частині небалансу 5,010 тис.куб.м. по розділу І (несанкціонований відбір) актом №04-16-1512000703-БАЛАНС від 30.04.2016 року на суму 37 941,73 грн; в частині небалансу 2 002,929 тис.куб.м. по розділу VII актом №04-16-1512000703-БАЛАНС/КОР від 28.12.2016 року на суму 15 168 581,90 грн.

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за квітень 2016 року визначено обсяги відбору наступних споживачів: ДП "Донецька залізниця" - 5,642 тис.куб.м.; ОСББ "Кришталева, 4" - 1,412 тис.куб.м.;по цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 10 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу 7,054 тис.куб.м., що утворився внаслідок відборів споживачів, врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування з оформленням відповідного акту №04-16-1512000703-БАЛАНС/КОР/1 від 29.05.2017 на суму 3 105 410,34 грн.; вартість послуг балансування за квітень 2016 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 2 014,993 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за квітень 2016 року - 6 311,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за квітень 2016 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 7,93% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за квітень 2016 року шляхом множення 2 014,993 тис.куб.м. * 6 311,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2= 18 311 933,98 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у квітні 2016 року складає 37 941,73 грн.

У травні 2016 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 23 949,899 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 23 557,614 тис.куб.м. та 72,956 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 319,329 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за травень 2016 року.

Відповідно до звітної інформації обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 2 200,756 тис.куб.м. природного газу; 3,420 тис.куб.м. несанкціонованого відбору; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 43,111 тис.куб.м. природного газу; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 1 455,605 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 7,075 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби;при цьому, по вказаних рядках у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №2 від 31.05.2016 в розмірі 650,942 тис.куб.м. у ТОВ "ГАЗПРОМІНВЕСТ ЛТД" та акту приймання-передачі природного газу в розмірі 1 600,000 тис.куб.м. у ТОВ "МЕТАН-ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА"; відбори обсягів природного газу по розділах І (за виключенням несанкціонованого відбору), IV, VIIІ дорівнюють придбаному та поданому на точку входу обсягу природного газу в розмірі 2 250,942 тис.куб.м., у зв`язку з чим в цій частині небаланс є врегульованим.

Обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені наступними актами: в частині небалансу 3,420 тис.куб.м. по розділу І (несанкціонований відбір) актом №05-16-1512000703-БАЛАНС від 31.05.2016 року на суму 22 933,15 грн; в частині небалансу 1 455,605 тис.куб.м. по розділу VII актом №05-16-1512000703-БАЛАНС/КОР від 28.12.2016 року на суму 11 712 845,87 грн.

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за травень 2016 року визначено обсяги відбору наступних споживачів: ОКП "Донецьктеплокомуненерго" - 36,265 тис.куб.м., ТОВ "Квант-Енергія" - 3,844 тис.куб.м.; ПрАТ "Шахтоуправління "Покровське" - 0,764 тис.куб.м.; ОСББ "Кришталева, 4" - 0,639 тис.куб.м.; по цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 10 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу 41,512 тис.куб.м., що утворився внаслідок відборів вказаних споживачів, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування з оформленням акту №05-16-1512000703-БАЛАНС/КОР/1 від 29.05.2017 на суму 338 622,07 грн.; вартість послуг балансування за травень 2016 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 1 500,537 тис.куб.м. та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за травень 2016 року - 5 588,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за травень 2016 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 10,79% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за травень 2016 року шляхом множення 1 500,537 тис.куб.м. * 5 588,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2= 12 074 401,09 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у травні 2016 року складає 11 735 779,02 грн.

У червні 2016 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 19 973,430 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 19 622,736 тис.куб.м. та 45,713 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 304,981 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за червень 2016 року.

Відповідно до звіту обсяги відбору природного газу по ПАТ "Донецькоблгаз" склали:по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 1 891,136 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 36,253 тис.куб.м. природного газу; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 1 335,824 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 1,957 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби; у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №3 від 30.06.2016 в розмірі 1 000,000 тис.куб.м. у ТОВ "ГАЗПРОМІНВЕСТ ЛТД" та акту приймання-передачі природного газу №4 від 30.06.2016 в розмірі 929,346 тис.куб.м. у ТОВ "МЕТАН-ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА" , відбори обсягів природного газу по розділах І, IV, VIIІ дорівнюють придбаному та поданому на точку входу обсягу природного газу в розмірі 1 929,346 тис.куб.м., у зв`язку з чим в цій частині небаланс є врегульованим.

Обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені актами: в частині небалансу 1 335,824 тис.куб.м. по розділу VII актом №06-16-1512000703-БАЛАНС від 28.12.2016 року на суму 10 887 499,93 грн.; за даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за червень 2016 року визначено обсяги відбору наступних споживачів: ОКП "Донецьктеплокомуненерго" - 28,328 тис.куб.м., ТОВ "Квант-Енергія" - 2,457 тис.куб.м.; ПрАТ "Шахтоуправління "Покровське" - 0,614 тис.куб.м.; ОСББ "Кришталева, 4" - 0,862 тис.куб.м.;по цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

Позивач вважає, що відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 10 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз"; обсяг небалансу 32,261 тис.куб.м., що утворився внаслідок відборів споживачів, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування з оформленням відповідного акту №06-16-1512000703-БАЛАНС/29-05-17 від 29.05.2017 на суму 262 940,05 грн.

Вартість послуг балансування за червень 2016 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 1 368,085 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за червень 2016 року 5 660,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за червень 2016 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 14,49% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за червень 2016 року шляхом множення 1 368,085 тис.куб.м. * 5 660,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2= 11 150 439,98 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у червні 2016 року складає 10 887 499,93 грн.

У липні 2016 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 20 314,417 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 19 978,829 тис.куб.м. та 38,522 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 297,066 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за липень 2016 року.

За звітною інформацією обсяги відбору природного газу по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 1 792,880 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 28,976 тис.куб.м. природного газу; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 1 345,763 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 1,870 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби; у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №4 від 31.07.2016 в розмірі 1 823,726 тис.куб.м. у ТОВ "ГАЗПРОМІНВЕСТ ЛТД"; відбори обсягів природного газу по розділах І, IV, VIIІ дорівнюють придбаному та поданому на точку входу обсягу природного газу в розмірі 1 823,726 тис.куб.м., у зв`язку з чим в цій частині небаланс є врегульованим.

Обсяг небалансу, що утворився внаслідок відборів та залишився неврегульованим відповідачем, був врегульований за рахунок надання послуг балансування, які оформлені наступними актами: в частині небалансу 1 345,763 тис.куб.м. по розділу VII актом №07-16-1512000703-БАЛАНС/1 від 28.12.2016 року на суму 10 859 984,43 грн.; за даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за липень 2016 року визначено обсяги відбору наступних споживачів: ОКП "Донецьктеплокомуненерго" - 25,160 тис.куб.м., ПрАТ "Шахтоуправління "Покровське" - 0,687 тис.куб.м.; ОСББ "Кришталева, 4" - 0,242 тис.куб.м.; по цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

Позивач вважає, що відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 10 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз"; обсяг небалансу 26,089 тис.куб.м., що утворився внаслідок відборів споживачів, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування з оформленням відповідного акту №07-16-1512000703-БАЛАНС/2 від 28.12.2016 на суму 175 443,31 грн. та акту №07-16-1512000703-БАЛАНС/2/КОР від 26.06.2017 на суму 35 088,66 грн.; вартість послуг балансування за липень 2016 року розрахована у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 1 371,852 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за липень 2016 року - 5 604,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за липень 2016 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 14,49% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за липень 2016 року шляхом множення 1 371,852 тис.куб.м. * 5 604,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2= 11 150 439,98 грн. з ПД, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у липні 2016 року складає 10 859 984,42 грн.

У серпні 2016 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 21 326,178 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 21 001,171 тис.куб.м. та 39,397 тис.куб.м. з газотранспортної системи,285,610 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за серпень 2016 року.

Відповідно до звіту обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 798,281 тис.куб.м. природного газу;по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 28,518 тис.куб.м. природного газу; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 1 427,467 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 1,583 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби; у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №1 від 31.08.2016 в розмірі 828,382 тис.куб.м. у ТОВ "УКР-АЛЬЯНС ГРУП"; відбори обсягів природного газу по розділах І, IV, VIIІ дорівнюють придбаному та поданому на точку входу обсягу природного газу в розмірі 828,382 тис.куб.м., у зв`язку з чим в цій частині небаланс є врегульованим; обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований за рахунок надання послуг балансування, які оформлені актами: в частині небалансу 1 427,467 тис.куб.м. по розділу VII актом №08-16-1512000703-БАЛАНС/1 від 28.12.2016 року на суму 12 512 147,95 грн.

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за серпень 2016 року визначено обсяги відбору споживачів: ОКП "Донецьктеплокомуненерго" - 20,966 тис.куб.м., ТОВ "Квант-Енергія" - 0,1 тис.куб.м., по цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що у цьому випадку відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 10 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу 21,066 тис.куб.м., що утворився внаслідок відборів споживачів, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування з оформленням відповідного акту №08-16-1512000703-БАЛАНС/2 від 28.12.2016 року на суму 153 874,49 грн. та акту №08-16-1512000703-БАЛАНС/2/КОР від 26.06.2017 року на суму 30 774,90 грн.; вартість послуг балансування за серпень 2016 року розрахована у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 1 427,467 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за серпень 2016 року 6 087,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за серпень 2016 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 18,84% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з Відповідача вартість послуг балансування за серпень 2016 року шляхом множення 1 427,467 тис.куб.м. * 6 087,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2= 12 696 797,34 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у серпні 2016 року складає 12 512 147,95 грн.

У вересні 2016 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 27 011,173 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 26 637,268 тис.куб.м. та 79,332 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 294,573 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за вересень 2016 року.

Відповідно до звітної інформації обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 1 796,133 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 43,385 тис.куб.м. природного газу; по розділу V "Теплогенеруючі підприємства" для постачання своїм споживачам: по рядку "тепло для бюджетних організацій" - 28,725 тис.куб.м.; по рядку "тепло для інших суб`єктів господарювання" - 3,444 тис.куб.м.; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 1 419,475 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 7,250 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби.

Обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені наступними актами: в частині небалансу 1 878,937 тис.куб.м. по розділу І, IV, V, VIIІ актом №09-16-1512000703-БАЛАНС від 30.09.2016 на суму 15 246 446,39 грн, в частині небалансу 1 424,197 тис.куб.м. по розділу VII актом № 09-16-1512000703-БАЛАНС/КОР від 28.12.2016 на суму 11 556 504,14 грн.

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за вересень 2016 року визначено обсяги відбору наступних споживачів: ОКП "Донецьктеплокомуненерго" - 1,308 тис.куб.м., ТОВ "Квант-Енергія" - 3,084 тис.куб.м.; ОСББ "Кришталева, 4" - 0,330 тис.куб.м.; по цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 10 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу 4,722 тис.куб.м., що утворився внаслідок відборів вказаних споживачів, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які враховані у попередньому акті; вартість послуг балансування за вересень 2016 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 3 303,134 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за вересень 2016 року 5 635,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за вересень 2016 року через точку входу до газотранспортної системи не подав жодних обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 21,93% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за вересень 2016 року шляхом множення 3 303,134 тис.куб.м. * 5 635,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2= 26 802 950,53 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у вересні 2016 року складає 26 764 634,34 грн. (15 246 446,40 + 11 518 187,94 грн. ).

У жовтні 2016 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 74 445,151 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 73 777,424 тис.куб.м. та 282,527 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 385,200 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за жовтень 2016 року.

Відповідно до звітної інформації обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 2 561,787 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 401,051 тис.куб.м. природного газу; по розділу V "Теплогенеруючі підприємства" для постачання своїм споживачам: у рядку "тепло для інших суб`єктів господарювання" - 466,981 тис.куб.м.; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 1 853,576 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 80,979 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби; при цьому що по вказаних рядках у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №5 від 31.10.2016 в розмірі 879,619 тис.куб.м. у ТОВ "МЕТАН-ТРЕЙДІНГ УКРАЇНА"; обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені актами: в частині небалансу 1 853,576 тис.куб.м. по розділу VII актом №10-16-1512000703-БАЛАНС/1 від 31.10.2016 року на суму 13 158 906,74 грн. та актом №10-16-1512000703-БАЛАНС/1/КОР від 26.06.2017 на суму 2 631 781,34 грн.; в частині небалансу 2 631,179 тис.куб.м. по розділу І, IV, V, VIIІ при розрахунку якого враховано 879,619 тис.куб.м. придбаного та поданого на точку входу обсягу природного газу, актом №10-16-1512000703-БАЛАНС/2 від 31.10.2016 року на суму 22 415 119,14 грн.

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за жовтень 2016 року визначено обсяги відбору наступних споживачів: ОКП "Донецьктеплокомуненерго" - 11 245,58 тис.куб.м., КП "Покровськтепломережа" - 2 397,858 тис.куб.м.; КП "Тепломережа" Вугледарської міської ради - 403,413 тис.куб.м.; ТОВ "Бахмут-Енергія" - 2 095,900 тис.куб.м.; КВП "Краматорська тепломережа" - 699,242 тис.куб.м., Філія "Центр з ремонту та експлуатації колійних машин" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" - 8,797 тис.куб.м.; ОСББ "Новий зелений квартал" - 7,691 тис.куб.м.; ОСББ "Кришталева, 4" - 3,585 тис.куб.м.; по цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що у цьому випадку відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 10 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу 16 862,066 тис.куб.м., що утворився внаслідок відборів вказаних споживачів, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування з оформленням відповідного акту №10-16-1512000703-БАЛАНС/2/КОР від 28.12.2016 на суму 143 648 614,74 грн.; вартість послуг балансування за жовтень 2016 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 21 346,821 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за жовтень 2016 року - 5 916,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування п застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за жовтень 2016 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 38,08% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за жовтень 2016 року шляхом множення 21 346,821 тис.куб.м. * 5 916,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2=181 854 421,96 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у жовтні 2016 року складає 35 574 025,88 грн. (акти №10-16-1512000703-БАЛАНС/1 від 31.10.2016 на суму 13 158 906,74 грн. та №10-16-1512000703-БАЛАНС/2 від 31.10.2016 на суму 22 415 119,14 грн.

У листопаді 2016 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 110 633,736 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 109 787,038 тис.куб.м. та 416,508 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 430,190 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за листопад 2016 року.

Відповідно до звітної інформації обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 2 984,252 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 989,227 тис.куб.м. природного газу; по розділу V "Теплогенеруючі підприємства" для постачання своїм споживачам у рядку "тепло для інших суб`єктів господарювання" - 927,568 тис.куб.м.; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 2 723,208 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 171,658 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби, при цьому, по вказаних рядках у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №5 від 30.11.2016 в розмірі 3 042,186 тис.куб.м. у ТОВ "ГАЗПРОМІНВЕСТ ЛТД", акту приймання-передачі природного газу №2 від 30.11.2016 в розмірі 790,178 тис.куб.м. у ТОВ "УКР-АЛЬЯНС ГРУП", акту приймання-передачі природного газу №1 від 30.11.2016 в розмірі 200,000 тис.куб.м. у ТОВ "АВТОСОЮЗ ДЕЛІВЕРІ"; обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені актами: в частині небалансу 3 763,549 тис.куб.м. по розділу І, IV, V, VII, VIIІ при розрахунку якого враховано 4 032,364 тис.куб.м. придбаного та поданого на точку входу обсягу природного газу, актом №11-16-1512000703-БАЛАНС від 30.11.2016 на суму 29 11355 682,20 грн. та актом №11-16-1512000703-БАЛАНС/1/КОР від 26.06.2017 на суму 5871 136,44 грн.

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за листопад 2016 року визначено обсяги відбору споживачів: ОКП "Донецьктеплокомуненерго" - 21 588,716 тис.куб.м., ТОВ "Бахмут-Енергія" - 3 620,600 тис.куб.м.; КВП "Краматорська тепломережа" - 1 598,042 тис.куб.м., Філія "Центр з ремонту та експлуатації колійних машин" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" - 19,672 тис.куб.м.; ОСББ "Новий зелений квартал" - 17,415 тис.куб.м.; ОСББ "Кришталева, 4" - 4,361 тис.куб.м.; по цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 10 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу 26 848,806 тис.куб.м., що утворився внаслідок відборів вказаних споживачів, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування з оформленням відповідного акту №11-16-1512000703-БАЛАНС/КОР від 28.12.2016 року на суму 251 304 824,16 грн.; вартість послуг балансування за листопад 2016 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 30 612,355 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за листопад 2016 року 6 500,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за листопад 2016 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 37,89% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за листопад 2016 року шляхом множення 30 612,355 тис.куб.м. * 6 500,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2=286 531 642,80 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у листопаді 2016 року складає 29 355 682,20 грн.

У грудні 2016 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 148 203,158 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 147 098,975 тис.куб.м. та 569,331 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 534,852 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за грудень 2016 року.

Відповідно до звітної інформації обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 3 777,337 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 1 320,247 тис.куб.м. природного газу; по розділу V "Теплогенеруючі підприємства" для постачання своїм споживачам у рядку "тепло для інших суб`єктів господарювання" - 1 220,134 тис.куб.м.; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 3 512,020 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 185,181 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби, при цьому, по вказаних рядках у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №6 від 31.12.2016 в розмірі 412,206 тис.куб.м. у ТОВ "ГАЗПРОМІНВЕСТ ЛТД"; обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені актами: в частині небалансу 3 512,020 тис.куб.м. по розділу VII актом №12-16-1512000703-БАЛАНС/1 від 31.12.2016 року на суму 30 124 702,75 грн. та актом №12-16-1512000703-БАЛАНС/1/КОР від 25.05.2017 року на суму 6 024 940,55 грн.; в частині небалансу 6 090,693 тис.куб.м. по розділу І, IV, V, VIIІ при розрахунку якого враховано 412,206 тис.куб.м. придбаного та поданого на точку входу обсягу природного газу, актом №12-16-1512000703-БАЛАНС/2 від 31.12.2016 на суму 62 692 233,93 грн.

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за грудень 2016 року визначено обсяги відбору споживачів: ТОВ "Бахмут-Енергія" - 5 036,900 тис.куб.м.; КВП "Краматорська тепломережа" - 2 190,570 тис.куб.м., ОСББ "Новий зелений квартал" - 21,985 тис.куб.м.; ОСББ "Кришталева, 4" - 7,335 тис.куб.м.;по цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 10 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу 7 256,790 тис.куб.м., що утворився внаслідок відборів вказаних споживачів, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування з оформленням відповідного акту №12-16-1512000703-БАЛАНС/2/КОР від 25.05.2017 на суму 74 695 010,28 грн.; вартість послуг балансування за грудень 2016 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 16 859,503 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за грудень 2016 року - 7 148,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за грудень 2016 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 20,68% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за грудень 2016 року шляхом множення 16 859,503 тис.куб.м. * 7 148,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2 = 173 536 887,51 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у грудні 2016 року складає 92 816 936,67 грн.

У січні 2017 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 144 786,364 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 143 664,139 тис.куб.м. та 573,499 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 548,726 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за січень 2017 року.

Відповідно до звітної інформації обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 2 944,846 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 1 211,646 тис.куб.м. природного газу; по розділу V "Теплогенеруючі підприємства" по рядку "тепло для інших суб`єктів господарювання" для постачання своїм споживачам - 1 276,642 тис.куб.м. природного газу; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 4 384,168 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 221,074 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби, при цьому, по вказаних рядках у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №1 від 31.01.2017 в розмірі 1 000,00 тис.куб.м. у ТОВ "УКРГАЗПЕТРОЛЕУМ"; бсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені актами: в частині небалансу 4 384,168 тис.куб.м. по розділу VII актом №01-17-1512000703-БАЛАНС/1 від 31.01.2017 року на суму 36 716 530,16 грн та коригуючим актом №01-17-1512000703-БАЛАНС/1/КОР від 25.05.2017 року на суму 7 343 306,04 грн; в частині небалансу 4 654,208 тис.куб.м. по розділах І, IV, V, VIIІ при розрахунку якого враховано 1 000,00 тис.куб.м. придбаного та поданого на точку входу обсягу природного газу, актом №01-17-1512000703-БАЛАНС/2 від 31.01.2017 на суму 46 773 673,39 грн.

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за січень 2017 року визначено обсяги відбору споживачів: КП "Покровськтепломережа" - 5 652,884 тис.куб.м.; КП "Тепломережа" Вугледарської міської ради - 1 427,039 тис.куб.м.; ТОВ "Бахмут-Енергія" - 5 123,600 тис.куб.м.; ПрАТ "Шахтоуправління "Покровське" - 11,067 тис.куб.м.; ОСББ "Новий зелений квартал" - 24,383 тис.куб.м.; по цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що відповідачем допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 10 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу 12 238,973 тис.куб.м., що утворився внаслідок відборів вказаних споживачів, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування з оформленням відповідного акту №01-17-1512000703-БАЛАНС/2/КОР від 25.05.2017 на суму 122 998 741,30 грн.; вартість послуг балансування за січень 2017 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 21 277,349 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за січень 2017 року - 6 979,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за січень 2017 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 24,37% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації Позивачем розрахована та заявлена до стягнення з Відповідача вартість послуг балансування за січень 2017 року шляхом множення 21 277,349 тис.куб.м. * 6 979,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2= 213 832 250,89 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у січні 2017 року складає 83 490 203,55 грн.

У лютому 2017 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 138 494,575 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 137 496,325 тис.куб.м. та 509,765 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 488,485 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за лютий 2017 року.

Відповідно до звітної інформації обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 2 894,786 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 1 137,889 тис.куб.м. природного газу; по розділу V "Теплогенеруючі підприємства" по рядку "тепло для інших суб`єктів господарювання" для постачання своїм споживачам - 393,541 тис.куб.м. природного газу; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 3 602,384 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 197,893 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби, при цьому, по вказаних рядках у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №1 від 28.02.2017 в розмірі 1 100,000 тис.куб.м. у ТОВ "Центральна газопостачальна компанія" та акту приймання-передачі природного газу №2 від 28.02.2017 в розмірі 370,000 тис.куб.м. у ТОВ "УКРГАЗПЕТРОЛЕУМ"; обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені наступними актами: в частині небалансу 6 756,493 тис.куб.м. по розділах І, IV, V, VII, VIIІ при розрахунку якого враховано 1 470,00 тис.куб.м. придбаного та поданого на точку входу обсягу природного газу, актом 02-17-1512000703-БАЛАНС від 28.02.2017 року на суму 62 186 761,57 грн.

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за лютий 2017 року визначено обсяги відбору наступних споживачів: ОКП "Донецьктеплокомуненерго" - 26 396,484 тис.куб.м., КП "Покровськтепломережа" - 4 839,178 тис.куб.м.; КП "Тепломережа" Вугледарської міської ради - 1 282,367 тис.куб.м.; ТОВ "Бахмут-Енергія" - 4 845,773 тис.куб.м., п о цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 10 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу 37 363,802 тис.куб.м., що утворився внаслідок відборів споживачів, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування з оформленням відповідного акту 02-17-1512000703-БАЛАНС/КОР від 25.05.2017 на суму 425 113 072,65 грн., з яких 12 437 352,31 грн. є сумою, на яку збільшена вартість послуг балансування за попереднім актом в результаті перерахунку вартості із застосуванням коефіцієнту 1,2.; вартість послуг балансування за лютий 2017 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 44 120,295 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за лютий 2017 року 7 670,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за лютий 2017 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 42,29% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за лютий 2017 року шляхом множення 44 120,295 тис.куб.м. * 7 670,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2= 487 299 834,22 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у лютому 2017 року складає 62 186 761,57 грн.

У березні 2017 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 97 583,306 тис.куб.м. природного газу,через точки виходу з фізичним розташуванням - 96 795,568 тис.куб.м. та 352,585 тис.куб.м. з газотранспортної системи,435,153 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за березень 2017 року.

Відповідно до звітної інформації обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 1 952,785 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 641,403 тис.куб.м. природного газу; по розділу V "Теплогенеруючі підприємства" по рядку "тепло для інших суб`єктів господарювання" для постачання своїм споживачам - 10,208 тис.куб.м. природного газу; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 3 072,137 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 128,216 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби, при цьому, по вказаних рядках у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №1 від 31.03.2017 в розмірі 2 732,612 тис.куб.м. у ТОВ "Центральна газопостачальна компанія"; відбори обсягів природного газу по розділах І, IV, V, VIIІ дорівнюють придбаному та поданому на точку входу обсягу природного газу в розмірі 2 732,612 тис.куб.м., у зв`язку з чим в цій частині небаланс є врегульованим; обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований за рахунок надання послуг балансування за актами: в частині небалансу 3 072,137 тис.куб.м. по розділу VII актом №03-17-1512000703-БАЛАНС/1 від 31.03.2017 на суму 28 998 515,57 грн. та коригуючим актом №03-17-1512000703-БАЛАНС/1/КОР від 30.06.2017 року на суму 5 799 703,12 грн.

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за березень 2017 року визначено обсяги відбору наступних споживачів: ТОВ "Бахмут-Енергія" - 2 573,000 тис.куб.м.; ТОВ "Новгородський комбінат комунального господарства" - 26,51 тис.куб.м.; ОСББ "Кришталева, 4" - 4,933 тис.куб.м., по цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що у цьому випадку відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 10 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу 2 604,443 тис.куб.м., що утворився внаслідок відборів споживачів, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування з оформленням відповідного акту №03-17-1512000703-БАЛАНС/2 від 31.03.2017 на суму 29 500 630,04 грн.; вартість послуг балансування за березень 2017 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 5 676,580 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за березень 2017 року - 7 866,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за березень 2017 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 11,39% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за березень 2017 року шляхом множення 5 676,580 тис.куб.м. * 7 866,00 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2= 64 298 848,72 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у березні 2017 року складає 28 998 515,57 грн.

У квітні 2017 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 55 960,268 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 55 345,338 тис.куб.м. та 247,768 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 367,162 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за квітень 2017 року.

Відповідно до звітної інформації обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 1 618,844 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 214,538 тис.куб.м. природного газу; по розділу V "Теплогенеруючі підприємства" для постачання своїм споживачам: у рядку "тепло для населення" - 4,263 тис.куб.м.; у рядку "тепло для інших суб`єктів господарювання" - 2,190 тис.куб.м.; у рядку "тепло для бюджетних організацій" - 1,112 тис.куб.м.; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 1 929,849 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 65,931 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби, при цьому, по вказаних рядках у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №3 від 30.04.2017 року в розмірі 1 906,878 тис.куб.м. у ТОВ "Центральна газопостачальна компанія"; відбори обсягів природного газу по розділах І, IV, V, VIIІ дорівнюють придбаному та поданому на точку входу обсягу природного газу в розмірі 1 906,878 тис.куб.м., у зв`язку з чим в цій частині небаланс є врегульованим.

Обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені актами: в частині небалансу 1 929,849 тис.куб.м. по розділу VII актом №04-17-1512000703-БАЛАНС/1 від 30.04.2017 року на суму 14 668 187,86 грн та коригуючим актом №04-17-1512000703-БАЛАНС/1/КОР від 14.06.2017 на суму 2 933 637,58 грн.; за даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за квітень 2017 року визначено обсяги відбору споживачів: ТОВ "Бахмут-Енергія" - 317,361 тис.куб.м.; ТОВ "Краматорськтеплоенерго" - 586,520 тис.куб.м.; КВП "Краматорська тепломережа" - 138,274 тис.куб.м., по цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 10 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу 1 042,155 тис.куб.м., що утворився внаслідок відборів вказаних споживачів, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування з оформленням відповідного акту №04-17-1512000703-БАЛАНС/2 від 30.04.2017 на суму 7 921 099,18 грн. та коригуючим актом №04-17-1512000703-БАЛАНС/2/КОР від 14.06.2017 на суму 1 584 219,84 грн.; вартість послуг балансування за квітень 2017 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 2 972,004 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за квітень 2017 року - 6 333,91 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за квітень 2017 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 8,12% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за квітень 2017 року шляхом множення 2 972,004 тис.куб.м. * 6 333,91 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2= 27 107 144,46 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у квітні 2017 року складає 14 668 187,86 грн.

У травні 2017 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 27 312,068 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 26 972,611 тис.куб.м. та 68,496 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 270,961 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за травень 2017 року.

Відповідно до звіту обсяги відбору природного газу по ПАТ "Донецькоблгаз" склали:по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 1 071,329 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 58,391 тис.куб.м. природного газу; по розділу V "Теплогенеруючі підприємства" для постачання своїм споживачам у рядку "тепло для бюджетних організацій" - 0,016 тис.куб.м.;по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 1 502,943 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 7,252 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби, при цьому, по вказаних рядках у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №4 від 31.05.2017 в розмірі 1 136,988 тис.куб.м. у ТОВ "Центральна газопостачальна компанія"; відбори обсягів природного газу по розділах І, IV, V, VIIІ дорівнюють придбаному та поданому на точку входу обсягу природного газу в розмірі 1 136,988 тис.куб.м., у зв`язку з чим в цій частині небаланс є врегульованим; обсяг небалансу, що утворився внаслідок відборів та залишився неврегульованим відповідачем, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені актами: в частині небалансу 526,277 тис.куб.м. по розділу VII актом №05-17-1512000703-БАЛАНС від 31.05.2017 року на суму 3 890 176,43 грн., в частині небалансу 1 010,000 тис.куб.м. коригуючим актом №05-17-1512000703-БАЛАНС/КОР від 31.05.2017 на суму 9 736 993,85 грн.

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за травень 2017 року визначено обсяги відбору наступних споживачів: ОКП "Донецьктеплокомуненерго" - 33,334 тис.куб.м.; по цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 8 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу, що утворився внаслідок відборів споживачів, врахований у складі загального небалансу та в т.ч. врегульовано позивачем вищевказаними актами; вартість послуг балансування за травень 2017 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 1 536,277 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за травень 2017 року 6 159,90 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за травень 2017 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 10,28% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за травень 2017 року шляхом множення 1 536,277 тис.куб.м. * 6 159,90 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2= 13 627 170,28 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у травні 2017 року складає 58 086 443,07 грн.

У червні 2017 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 20 330,672 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 20 051,719 тис.куб.м. та 37,250 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 241,703 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за червень 2017 року.

Відповідно до звітної інформації обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 539,224 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 29,323 тис.куб.м. природного газу; по розділу V "Теплогенеруючі підприємства" для постачання своїм споживачам у рядку ""тепло для інших суб`єктів господарювання" - 3,518 тис.куб.м.; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 1 341,242 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 2,850 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби; при цьому, по вказаних рядках у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №5 від 30.06.2017 в розмірі 574,915 тис.куб.м. у ТОВ "Центральна газопостачальна компанія"; відбори обсягів природного газу по розділах І, IV, V, VIIІ дорівнюють придбаному та поданому на точку входу обсягу природного газу в розмірі 574,915 тис.куб.м., у зв`язку з чим в цій частині небаланс є врегульованим; обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені наступними актами: в частині небалансу 1 365,785 тис.куб.м. по розділу VII актом №06-17-1512000703-БАЛАНС від 30.06.2017 року на суму 11 618 125,49 грн.

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за червень 2017 року визначено обсяги відбору споживачів: ОКП "Донецьктеплокомуненерго" - 24,543 тис.куб.м.; по цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 8 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз"; обсяг небалансу, що утворився внаслідок відборів вказаних споживачів, врахований у складі загального небалансу та в т.ч. врегульовано позивачем вказаними актами.

Вартість послуг балансування за червень 2017 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 1 365,785 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за червень 2017 року - 5 907,33 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html); при розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2 оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за червень 2017 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування.

Обсяг небалансу склав 14,76% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2; застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за червень 2017 року шляхом множення 1 365,785 тис.куб.м. * 5 907,33 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2= 11 618 125,49 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у червні 2017 року складає 28 645 607,59 грн.

У липні 2017 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 20 836,395 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 20 555,783 тис.куб.м. та 38,076 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 242,536 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за липень 2017 року, відповідно до якої обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали:по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 503,080 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 24,838 тис.куб.м. природного газу; по розділу V "Теплогенеруючі підприємства" для постачання своїм споживачам: по рядку ""тепло для інших суб`єктів господарювання" - 2,844 тис.куб.м.; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 1 322,747 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 2,295 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби; по вказаних рядках у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №6 від 31.07.2017 року в розмірі 533,057 тис.куб.м. у ТОВ "Центральна газопостачальна компанія"; відбори обсягів природного газу по розділах І, IV, V, VIIІ дорівнюють придбаному та поданому на точку входу обсягу природного газу в розмірі 533,057 тис.куб.м., у зв`язку з чим в цій частині небаланс є врегульованим; обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені наступними актами: в частині небалансу 1 345,997 тис.куб.м. по розділу VII актом №07-17-1512000703-БАЛАНС від 31.07.2017 року на суму 11 795 927,90 грн.

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за липень 2017 року визначено обсяги відбору наступних споживачів: ОКП "Донецьктеплокомуненерго" - 23,250 тис.куб.м.; по цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 8 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу, що утворився внаслідок відборів вказаних споживачів, врахований у складі загального небалансу та в т.ч. врегульовано позивачем вказаними актами; вартість послуг балансування за липень 2017 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 1 345,997 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за липень 2017 року 6 085,91 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за липень 2017 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 15,43% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за липень 2017 року шляхом множення 1 365,785 тис.куб.м. * 6 085,91 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2= 11 795 927,90 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у липні 2017 року складає 11 592 171,64 грн.

У серпні 2017 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 20 954,564 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 20 682,272 тис.куб.м. та 36,685 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 235,607 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за серпень 2017 року.

Відповідно до цієї звітної інформації обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 485,247 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 28,111 тис.куб.м. природного газу; по розділу V "Теплогенеруючі підприємства" для постачання своїм споживачам: по рядку ""тепло для інших суб`єктів господарювання" - 2,365 тис.куб.м.; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 1 391,263 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 1,898 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби; у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №7 від 31.08.2017 в розмірі 517,621 тис.куб.м. у ТОВ "Центральна газопостачальна компанія"; відбори обсягів природного газу по розділах І, IV, V, VIIІ дорівнюють придбаному та поданому на точку входу обсягу природного газу в розмірі 517,621 тис.куб.м., у зв`язку з чим в цій частині небаланс є врегульованим.

Обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені актами: в частині небалансу 1 409,310 тис.куб.м. по розділу VII актом №08-17-1512000703-БАЛАНС від 31.08.2017 року на суму 12 625 951,92 грн.; за даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за серпень 2017 року визначено обсяги відбору наступних споживачів: ОКП "Донецьктеплокомуненерго" - 18,047 тис.куб.м.

По цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 8 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу, що утворився внаслідок відборів вказаного споживача, врахований у складі загального небалансу та в т.ч. врегульовано позивачем вказаним актом; вартість послуг балансування за серпень 2017 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 1 409,310 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за серпень 2017 року - 6 221,50 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за серпень 2017 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 17,96% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за серпень 2017 року шляхом множення 1 409,310 тис.куб.м. * 6 221,50 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2= 12 625 951,92 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у серпні 2017 року складає 12 464 269,57 грн.

У вересні 2017 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 22 712,515 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 22 427,911 тис.куб.м. та 45,669 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 238,935 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за вересень 2017 року.

Відповідно до звітної інформації обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 453,657 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 45,316 тис.куб.м. природного газу; по розділу V "Теплогенеруючі підприємства" для постачання своїм споживачам у рядку ""тепло для інших суб`єктів господарювання" - 2,572 тис.куб.м.; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 2 493,888 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 2,991 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби, при цьому, по вказаних рядках у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №8 від 30.09.2017 в розмірі 504,536 тис.куб.м. у ТОВ "Центральна газопостачальна компанія"; відбори обсягів природного газу по розділах І, IV, V, VIIІ дорівнюють придбаному та поданому на точку входу обсягу природного газу в розмірі 504,536 тис.куб.м., у зв`язку з чим в цій частині небаланс є врегульованим; обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені наступними актами: в частині небалансу 2 514,854 тис.куб.м. по розділу VII актом №09-17-1512000703-БАЛАНС від 30.09.2017 на суму 24 705 410,66 грн.

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за вересень 2017 року визначено обсяги відбору споживачів: ОКП "Донецьктеплокомуненерго" - 20,966 тис.куб.м.; по цим споживачам не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 8 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз"; обсяг небалансу, що утворився внаслідок відборів вказаного споживача, врахований у складі загального небалансу та в т.ч. врегульовано позивачем вказаними актами.

Вартість послуг балансування за вересень 2017 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 2 514,854 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за вересень 2017 року - 6 822,08 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html); при розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за вересень 2017 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 24,00% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за вересень 2017 року шляхом множення 2 514,854 тис.куб.м. * 6 822,08 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2 = 24 705 410,66 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у вересні 2017 року складає 24 499 444,96 грн.

У жовтні 2017 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 62 321,247 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 61 980,780 тис.куб.м. та 183,375 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 157,092 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за жовтень 2017 року.

Відповідно до звітної інформації обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 650,565 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 228,136 тис.куб.м. природного газу; по розділу V "Теплогенеруючі підприємства" для постачання своїм споживачам у рядку ""тепло для інших суб`єктів господарювання" - 2,892 тис.куб.м.; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 2 052,982 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 73,697 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби, у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №9 від 31.10.2017 в розмірі 955,290 тис.куб.м. у ТОВ "Центральна газопостачальна компанія"; відбори обсягів природного газу по розділах І, IV, V, VIIІ дорівнюють придбаному та поданому на точку входу обсягу природного газу в розмірі 955,290 тис.куб.м., у зв`язку з чим в цій частині небаланс є врегульованим; обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені наступними актами: в частині небалансу 9 689,256 тис.куб.м. по розділу VII актом №10-17-1512000703-БАЛАНС від 31.10.2017 на суму 93 229 261,58 грн.

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за жовтень 2017 року визначено обсяги відбору наступних споживачів: ОКП "Донецьктеплокомуненерго" - 7 636,274 тис.куб.м.; по ОКП "Донецьктеплокомуненерго" не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що відповідачем допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 8 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу, що утворився внаслідок відборів споживача, врахований у складі загального небалансу та в т.ч. врегульовано позивачем вказаними актами; вартість послуг балансування за жовтень 2017 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 9 689,256 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за жовтень 2017 року - 6 681,89 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за жовтень 2017 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 24,14% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за жовтень 2017 року шляхом множення 9 689,256 тис.куб.м. * 6 681,89 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2=93 229 261,58 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у жовтні 2017 року складає 19 753 631,85 грн.

У листопаді 2017 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 101 924,082 тис.куб.м. природного газу, зокрема, через точки виходу з фізичним розташуванням - 101 360,517 тис.куб.м. та 332,181 тис.куб.м. з газотранспортної системи, крім того 231,384 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за листопад 2017 року.

Відповідно до звіту обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 1 849,898 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 689,548 тис.куб.м. природного газу; по розділу V "Теплогенеруючі підприємства" для постачання своїм споживачам у рядку ""тепло для інших суб`єктів господарювання" - 781,536 тис.куб.м.; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 2 892,160 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 149,007 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби, у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; обсяг небалансу, що утворився внаслідок відборів та залишився неврегульованим відповідачем, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені наступними актами: в частині небалансу 26 487,196 тис.куб.м. по розділу І, IV, V, VII, VIIІ актом №11-17-1512000703-БАЛАНС від 30.11.2017 року на суму 277 120 953,20 грн.

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за листопад 2017 року визначено обсяги відбору споживачів: ОКП "Донецьктеплокомуненерго" - 20 125,047 тис.куб.м.; по ОКП "Донецьктеплокомуненерго" не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що відповідачем допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 8 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз"; обсяг небалансу, що утворився внаслідок відборів вказаного споживача, врахований у складі загального небалансу та в т.ч. врегульовано позивачем вказаними актами.

Вартість послуг балансування за листопад 2017 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 26 487,196 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за листопад 2017 року - 7 265,59 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html); при розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за листопад 2017 року через точку входу до газотранспортної системи не подав жодних обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 37,78% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за жовтень 2017 року шляхом множення 26 487,196 тис.куб.м. * 7 265,59 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2=277 120 953,20 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у листопаді 2017 року складає 66 563 663,26 грн.

У грудні 2017 року через віртуальну точку виходу в газотранспортній системі до газорозподільної системи відповідача надійшло в загальному обсязі 107 361,613 тис.куб.м. природного газу, через точки виходу з фізичним розташуванням - 107 724,547 тис.куб.м. та 369,899 тис.куб.м. з газотранспортної системи, 267,167 тис.куб.м. з промислових трубопроводів газовидобувного підприємства; обсяг природного газу був розподілений відповідачем між замовниками послуг транспортування по їх споживачам, об`єкти яких підключені до газорозподільної системи, та відображений у алокаціії (звіті) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування за грудень 2017 року.

Відповідно до звітної інформації обсяги відбору природного газу безпосередньо по ПАТ "Донецькоблгаз" склали: по розділу І "Промисловість" для постачання своїм споживачам - 2 615,987 тис.куб.м. природного газу; по розділу IV "Бюджетні організації" для постачання своїм споживачам - 944,635 тис.куб.м. природного газу; по розділу V "Теплогенеруючі підприємства" для постачання своїм споживачам у рядку ""тепло для інших суб`єктів господарювання" - 725,255 тис.куб.м.; по розділу VII "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства" - 3 381,229 тис.куб.м., які є фактичними витратами АТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ при здійсненні діяльності з розподілу природного газу газорозподільною системою; по розділу VIIІ "Власні потреби газорозподільного підприємства" - 151,457 тис.куб.м. природного газу, відібраного у фізичних точках виходу з газотранспортної системи та використаного на власні потреби, у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.

На віртуальну точку входу на покриття своїх відборів для самостійного врегулювання частини утвореного небалансу до газотранспортної системи відповідачем були подані обсяги природного газу, що придбані відповідно до акту приймання-передачі природного газу №10 від 31.12.2017 в розмірі 1 500,000 тис.куб.м. у ТОВ "Центральна газопостачальна компанія"; обсяг небалансу, що утворився внаслідок вказаних відборів та залишився неврегульованим відповідачем самостійно, був врегульований позивачем за рахунок надання послуг балансування, які оформлені наступними актами: в частині небалансу 26 674,838 тис.куб.м. по розділах І, IV, V, VII, VIIІ, при розрахунку якого враховано 1 500,000 тис.куб.м. придбаного та поданого на точку входу обсягу природного газу, актом №12-17-1512000703-БАЛАНС від 31.12.2017 року на суму 294 409 674,85 грн.

За даними звіту відповідача про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ "Донецькоблгаз", між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за грудень 2017 року визначено обсяги відбору споживачів: ОКП "Донецьктеплокомуненерго" - 20 356,275 тис.куб.м.; по ОКП "Донецьктеплокомуненерго" не були підтверджені номінації та у колонці (Розрахунку до позову) "Підтверджений обсяг номінацій всього" відображено 0,000 тис.куб.м.; позивач вважає, що відповідачем були допущені несанкціоновані відбори природного газу через газорозподільну систему, у зв`язку з чим ці обсяги за правилами п. 8 глави 3 Розділу XII Кодексу ГТС були внесені АТ "Укртрансгаз" в алокацію на ПАТ "Донецькоблгаз".

Обсяг небалансу, що утворився внаслідок відборів вказаних споживачів, врахований у складі загального небалансу та в т.ч. врегульовано позивачем актами; вартість послуг балансування за грудень 2017 року розрахована позивачем у відповідності до п. 9.2, 9.3 договору на підставі даних про небаланс, який визначений в обсязі 26 674,838 тис.куб.м., та відповідно до опублікованої на веб-сайті базової ціни газу за грудень 2017 року - 7 664,57 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

При розрахунку вартості послуг балансування позивачем застосовано коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2, оскільки відповідач як замовник послуг транспортування за грудень 2017 року через точку входу до газотранспортної системи не подав достатню кількість обсягів природного газу, однак, при цьому, здійснив відбір природного газу з точки виходу з газотранспортної системи, що склали обсяги його негативних місячних небалансів за відповідні періоди, для врегулювання яких були надані послуги балансування; обсяг небалансу склав 35,47% розміру відбору природного газу відповідачем з газотранспортної системи, внаслідок чого при визначенні вартості наданих послуг балансування було застосовано саме коефіцієнт 1,2.

Застосовуючи формулу В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації позивачем розрахована та заявлена до стягнення з відповідача вартість послуг балансування за грудень 2017 року шляхом множення 26 674,838 тис.куб.м. * 7 664,57 грн. без ПДВ за 1000 куб.м. *1,2=294 409 674,85 грн. з ПДВ, з них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у грудні 2017 року складає 69 737 858,52 грн.

За матеріалами справи, у більшості випадків відповідач закуповував обсяги природного газу для покриття негативного небалансу, який утворювався у нього як у постачальника, а на покриття негативного небалансу ПАТ "Донецькоблгаз" як Оператора ГРМ закупівля обсягів природного газу не здійснювалась.

З урахуванням специфіки переміщення природного газу газорозподільною системою ПАТ "Донецькоблгаз", що пов`язана з умовною нормативною герметичністю газопроводів, з`єднувальних деталей, арматури, компенсаторів, газового обладнання, інших приладів та обладнання (тобто стан, за якого можливий витік газу, що не може бути зафіксований органолептичним методом) та витоками газу під час технічного огляду чи обслуговування, поточного ремонту, заміни арматури, приладів, обладнання, устаткування, Оператор ГРМ укладає договір (договори) на закупівлю природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ для забезпечення фізичного балансування ГРМ та власної господарської діяльності. (пункт 1 глави 6 розділу ІІІ Кодексу ГРМ).

Об`єм (обсяг) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу за підсумками місяця та календарного року визначається Оператором ГРМ відповідно до глави 1 розділу ХІI цього Кодексу та розраховується як різниця між об`ємом (обсягом) надходження природного газу, до ГРМ у відповідний період і об`ємом (обсягом) природного газу який розподілений між підключеними до/через ГРМ споживачами та переданий в суміжні ГРМ протягом зазначеного періоду. Оператор ГРМ для забезпечення власної господарської діяльності (в тому числі для фізичного балансування ГРМ, власних виробничо-технічних потреб та для покриття фактичних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ) закуповує природний газ у власника природного газу (в тому числі ГДП, ВБГ, оптового продавця, постачальника) на загальних підставах та ринкових умовах (пункт 4 глави 6 розділу ІІІ Кодексу ГРМ).

Ухвалою господарського суду Донецької області від 03.10.2022 року у справі виправлено допущені у мотивувальній частині рішення господарського суду Донецької області від 06.09.2022 у справі №905/1140/18 описки, а саме: Абзац 88 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "У зв`язку з нездійсненням відповідачем заходів щодо самостійного врегулювання негативного місячного небалансу за вказані періоди в порядку, встановленому Кодексом ГТС, позивач як оператор газотранспортної системи надав відповідачу послуги балансування для врегулювання небалансів за вказані періоди на загальну суму 2 383 482 985,03 гривень."; абзац 206 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "З них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у січні 2016 року складає 40 920 694,80грн."; Абзац 227 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "З них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у лютому 2016 року складає 30 410 186,72 грн."; Абзац 250 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "З них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у березні 2016 року складає 27 047 592,93 грн."; Абзац 270 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "З них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у лютому 2016 року складає 30 410 186,72 грн."; Абзац 293 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "З них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у березні 2016 року складає 27 047 592,93 грн."; Абзац 308 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "З них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у квітні 2016 року складає 18 247 828,35 грн."; Абзац 323 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "З них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у травні 2016 року складає 11 740 365,65 грн."; Абзац 395 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "З них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у жовтні 2016 року складає 38 205 807,22 грн. (акти №10-16-1512000703-БАЛАНС/1 від 31.10.2016 на суму 13 158 906,74 грн. та №10-16-1512000703-БАЛАНС/2 від 31.10.2016 на суму 22 415 119,14 грн. та №10-16-1512000703-БАЛАНС/1/КОР від 26.06.2017 на суму 2 631 781,34 грн."; Абзац 409 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "З них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у листопаді 2016 року складає 35 226 818,64 грн."; Абзац 422 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "З них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у грудні 2016 року складає 98 841 877, 22 грн."; Абзац 436 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "З них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у січні 2017 року складає 90 833 509,59 грн."; Абзац 450 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "З них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у лютому 2017 року складає 74 624 113, 88грн."; Абзац 464 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "З них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у березні 2017 року складає 34 798 218, 69 грн."; Абзац 479 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "З них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у квітні 2017 року складає 17 601 825,44 грн."; Абзац 494 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "З них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у травні 2017 року складає 13 331 489,17грн."; Абзац 510 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "З них, сума основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" за надані послуги балансування обсягів природного газу у червні 2017 року складає 11 409 349,11 грн."; Абзац 600 мотивувальної частини рішення від 06.09.2022 викласти у наступній редакції: "Перевіривши дані розрахунків позивача, здійснивши відповідний власний розрахунок, який підтверджується матеріалами справи, суд встановив, що розмір суми основного боргу за надані послуги з балансування обсягів природного газу (за період з січня 2016 по грудень 2017 років) безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" по Договору №1512000703, по розділах І "Промисловість", "Бюджетні організації", "Теплогенеруючі підприємства по договорах з ПАТ "Донецькоблгаз"", "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства", "Власні потреби газорозподільного підприємства" складає 808 874 983,85 грн.".

Відповідно до ч.5 ст.38 Закону України "Про ринок природного газу" Оператор газорозподільної системи придбаває енергоресурси, необхідні для здійснення своєї господарської діяльності, у недискримінаційний та прозорий спосіб.

Місцевим господарським судом обгрунтовано зазначено на те, що матеріалами справи підтверджується, що відповідач в порушення таких обов`язків протягом січня 2016 року - грудня 2016 року, січня 2017 року - грудня 2017 року не здійснював закупівлю необхідної кількості обсягу природного газу для покриття виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ, відповідно ані сам відповідач, ані через постачальника, не здійснив подання необхідної кількості обсягів природного газу на точку входу до газотранспортної системи для потреб відповідача, проте у спірний період з точки виходу з газотранспортної системи відповідачем здійснювався відбір вказаних позивачем обсягів природного газу для покриття виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ; закуплених відповідачем обсягів природного газу на віртуальній торговій точці по результатам розрахункових періодів газового місяця, у спірні періоди було недостатньо для повного покриття власних відборів природного газу ПАТ "Донецькоблгаз" як постачальника та як Оператора ГРМ, у зв`язку з чим величина остаточних відборів відповідача кожного місяця перевищувала обсяги поданого природного газу до газотранспортної системи, за рахунок чого у відповідача щомісяця утворювався негативний небаланс.

Місцевий господарський суд встановив, що розмір суми основного боргу за надані послуги з балансування обсягів природного газу (за період з січня 2016 року по грудень 2017 років) безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" по договору №1512000703, по розділах І "Промисловість", "Бюджетні організації", "Теплогенеруючі підприємства по договорах з ПАТ "Донецькоблгаз"", "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства", "Власні потреби газорозподільного підприємства" складає 795 233 627,18 грн.

З матеріалів справи та висновку експертів від 26.04.2021 року №21026/21027/18-71/6727-6739/21-71 за період з січня 2016 року по грудень 2017 року слідує обсяг небалансу природного газу без підтверджених номінацій, визначений ПАТ "Укртрансгаз" по контрагентах (споживачах) ПАТ"Донецькоблгаз":Товариство з обмеженою відповідальністю "Бахмут Енергія" (код ЄДРПОУ 34776960), Товариство з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплокомуненерго" (код ЄДРПОУ 34657789), Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" (код ЄДРПОУ 03337119), Товариство з обмеженою відповідальністю "Квант-Енергія" (код ЄДРПОУ 37545287), Комунальне виробниче підприємство "Краматорськтепломережа" (код ЄДРПОУ 00131133) , Комунальне підприємство "Покровськтепломережа" (код ЄДРПОУ 32213475), Комунальне підприємство "Тепломережа" Вугледарської міської ради (код ЄДРПОУ 40175733), Обєднання співвласників багатоквартирного будинку "Кришталева,4" (код ЄДРПОУ 35342359), Філія "Центр з ремонту та експлуатації колійних машин" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (код ЄДРПОУ 40123454), Публічне акціонерне товариство "Шахтоуправління" "Покровське" (код ЄДРПОУ 13498562), Обєднання співвласників багатоквартирного будинку "Новий зелений квартал" (код ЄДРПОУ 38177363), Товариство з обмеженою відповідальністю "Новгородський комбінат комунального господарства" (код ЄДРПОУ 31459617), Відділ освіти Словянської міської ради (код ЄДРПОУ 02142922), Акціонерне товариство "Українська залізниця" (код ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії "Донецька залізниця" (код ЄДРПОУ ВП 40150216).

Результати співставлення даних по визначених ПАТ "Укртрансгаз" обсягах щомісячних небалансів природного газу у розрізі контрагентів (споживачів) ПАТ "Донецькоблгаз" без підтверджених номінацій, відображених ПАТ "Укртрансгаз" у довідках "Інформація про надходження на точках входу, та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених Оператором газорозподільних мереж, із зазначенням обсягів небалансу" за період з січня 2016 року по грудень 2017 року (включно), співпадають з даними звітів (реєстрів) ПАТ "Донецькоблгаз", в яких наведена інформація щодо поділу фактичного обсягу (об`єму) природного газу за відповідні періоди.

Місцевий господарський суд встановив, що загальна сума заборгованості ПАТ "Донецькоблгаз" перед АТ "Укртрансгаз" за послуги балансування у розрізі контрагентів (споживачів) ПАТ "Донецькоблгаз" без підтверджених номінацій НАК "Нафтогаз України" за період з січня 2016 по грудень 2017 року по теплопостачальним та теплогенеруючим організаціям складає 1 573 434 703,50 грн.

АТ "НАК Нафтогаз України" у поясненням зазначено, що ним не були підтверджені номінації на січень 2016- грудень 2017 вказаним підприємствам, однак, у разі несанкціонованого відбору газу споживачем, весь обсяг такого газу вноситься в алокацію на відповідного оператора газорозподільної системи і за небаланс, який виник внаслідок несанкціонованого відбору природного газу з газотранспортної системи відповідає оператор газорозподільних мереж.

Станом на 29.08.2021 року набрав чинності Закон України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", яким внесені зміни до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення".

Так, згідно ч.2 ст.8 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення", підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих номінацій, зобов`язані протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положенням про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України "Про ринок природного газу", чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів.

Зі змісту договорів постачання природного газу між Публічним акціонерним товариством "Національна компанія "Нафтогаз України" (Постачальником) та Покупцем (третіми особами на стороні відповідача у справі №905/1140/18, які укладались в 2015 році, 2016 році та в 2017 році, та є аналогічними за своїм змістом слідує: п.1.1. Постачальник зобов`язується поставити споживачеві у 2016-2017 роках природний газ, а споживач зобов`язується оплатити його на умовах цього договору. п.1.2. Природний газ, що постачається за цим договором, використовується споживачем:- виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню (договори № .…/.…-ТЕ-..);- виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями (договори № .…/.…-БО-..);- виключно для виробництва теплової енергії для релігійних організацій (договори № .…/.…-РО-..).

Матеріалами справи підтверджується, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Бахмут Енергія" (код ЄДРПОУ 34776960), Товариство з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплокомуненерго" (код ЄДРПОУ 34657789), Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" (код ЄДРПОУ 03337119), Товариство з обмеженою відповідальністю "Квант-Енергія" (код ЄДРПОУ 37545287), Комунальне виробниче підприємство "Краматорськтепломережа" (код ЄДРПОУ 00131133), Комунальне підприємство "Покровськтепломережа" (код ЄДРПОУ 32213475), Комунальне підприємство "Тепломережа" Вугледарської міської ради (код ЄДРПОУ 40175733), Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Кришталева,4" (код ЄДРПОУ 35342359), Філія "Центр з ремонту та експлуатації колійних машин" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (код ЄДРПОУ 40123454), Публічне акціонерне товариство "Шахтоуправління" "Покровське" (код ЄДРПОУ 13498562), Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Новий зелений квартал" (код ЄДРПОУ 38177363), Товариство з обмеженою відповідальністю "Новгородський комбінат комунального господарства" (код ЄДРПОУ 31459617), Відділ освіти Слов`янської міської ради (код ЄДРПОУ 02142922), Акціонерне товариство "Українська залізниця" (код ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії "Донецька залізниця" (код ЄДРПОУ ВП 40150216) відносяться до підприємств, які виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, на які розповсюджується дія Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення".

Правовідносини, які виникли в зв`язку із відбором вказаних підприємств та установ без підтверджених номінації, підлягають врегулюванню за нормами Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення", що виключає відповідальність відповідача за визнану законодавцем неврегульованість відносин між третіми особами в спірний період; вказані підприємства та установи зобов`язані, у разі відбору з газотранспортної системи природного газу, протягом спірного періоду, без наданих номінацій компенсувати особі, яка здійснювала функції оператора газотранспортної системи, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу.

Інформація відображена в алокаціях та додатках до них - звітах про поділ фактичного обсягу природного газу, відібраного із точки виходу відповідача, між замовниками послуг транспортування в розрізі їх контрагентів за спірний період відповідає фактичним обставинам. Учасники справи не заперечували проти достовірності цієї інформації.

Небаланс, це різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації. Алокація це обсяг природного газу, віднесений оператором газотранспортної системи в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників.

А отже, при визначенні обсягу природного газу, спожитого третіми особами - теплопостачальним та теплогенеруючими організаціями, враховуються показники, відображені в алокаціях та додатках до них, сформованих відповідачем за спірний період, а також звітах по точкам входу/виходу, сформованих позивачем.

Господарський суд першої інстанції дослідив висновок експертів від 26.04.2021 року №21026/21027/18-71/6727-6739/21-71, надані позивачем звіти по споживачам відповідача, алокації (звіти) про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуги транспортування за січень 2016 - грудень 2017 роки, звіти про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Донецькоблгаз" між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі їх контрагентів (споживачів) та визначив небаланс, який виник із відбором газу третіми особами - теплопостачальним та теплогенеруючими організаціями, шляхом вирахування різниці між обсягами підтверджених номінацій та обсягами фактично спожитого природного газу .

За матеріалами справи загальна сума заборгованості ПАТ "Донецькоблгаз" перед АТ "Укртрансгаз" за послуги балансування у розрізі контрагентів (споживачів) ПАТ "Донецькоблгаз" без підтверджених номінацій НАК "Нафтогаз України" за період з січня 2016 року по грудень 2017 року по теплопостачальним та теплогенеруючим організаціям складає 1 573 434 703,50 грн., а тому, місцевим господарським судом обгрунтовано відмовлено у задоволені вимог, які стосуються стягнення вартості послуг балансування, штрафних санкції, інфляції та 3 % річних, розрахованих на обсяг природного газу, спожитого третіми особами - теплопостачальним та теплогенеруючими організаціями без номінацій у спірний період та задоволено позовні вимоги в іншій частині, у зв`язку з обов`язком замовника сплачувати послуги балансування.

Застосувавши визначену сторонами у п. 9.2 договору формулу вартості послуг балансування (В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації), місцевий господарський суд встановив, що розмір суми основного боргу за надані послуги з балансування обсягів природного газу (за період з січня 2016 - грудень 2017 років) безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз" перед ПАТ "Укртрансгаз" по Договору №1512000703, по розділах І "Промисловість", "Бюджетні організації", "Теплогенеруючі підприємства", "ВТВ, нормовані втрати газорозподільного підприємства", "Власні потреби газорозподільного підприємства" складає 808 874 983,85 грн. та з урахуванням часткової оплати на суму 13 641 356,67 грн. задовольнив позовні вимоги в частині стягнення з ПАТ "Донецькоблгаз" заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу за період з січня 2016 - грудень 2017 років у загальному розмірі 795 233 627,18 грн., оскільки саме ця частина вимоги є правомірною та обґрунтованою належними та допустимими доказами.

Аргументи апелянта на те, що витрати з власних потреб та виробничо - технологічні втрати є витратами для власних потреб і тому плата за них повинна здійснюватися як за природний газ для ВТВ, ані як за послуги балансування та те, що господарський суд першої інстанції не враховував весь обсяг природного газу, отриманий Оператором ГРМ у фізичних точках виходу з газотранспортної системи для подальшого розподілу приєднаним споживачам, не приймаються, з огляду на таке.

За ч. 1 глави 2 розділу VIII Кодексу з метою забезпечення виконання зобов`язань замовника послуг транспортування щодо оплати послуг оператора газотранспортної системи за договором транспортування природного газу замовник послуг транспортування зобов`язаний надавати оператору газотранспортної системи фінансове забезпечення у випадках та відповідно до вимог, встановлених у цьому Кодексі, або здійснити попередню оплату таких послуг на підставі договору транспортування природного газу.

Замовник послуг транспортування самостійно визначає форму свого фінансового забезпечення щодо всіх його фінансових зобов`язань перед оператором газотранспортної системи з урахуванням вимог цієї глави. Інформація про розмір та доступний залишок фінансового забезпечення замовника послуг транспортування має відображатись та бути доступною такому замовнику на інформаційній платформі.

Для замовника послуг транспортування, яким є оператор газорозподільних систем, розмір достатнього фінансового забезпечення дорівнює виключно розміру елемента витрат "вартість газу на технологічні та власні потреби" річної планованої тарифної виручки, встановленої для цього оператора газорозподільних систем, поділеного на 365.

Відповідач не надав доказів фінансового забезпечення ВТВ, не навів обґрунтованих підстав для застосування іншої вартості за послуги балансування спожитого ним газу, та не надав власних розрахунків, які спростовують застосовану позивачем вартість.

Господарським судом першої інстанції обґрунтовано встановлено, що обсяги негативних місячних небалансів відповідача утворились внаслідок відбору природного газу з точки виходу з газотранспортної системи у тому числі і для власних виробничих потреб, однак такі обсяги повністю або частково не подавались санкціоновано через точку входу до газотранспортної системи відповідача чи його постачальникам, що відображено у алокаціях та додатках до них.

Згідно із ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Таке імперативне врегулювання договірних відносин усуває будь-які сумніви щодо юридичного значення умов договору: вони є юридично обов`язковими, гарантують право учасникам договірних відносин бути впевненими в тому, що кожна зі сторін має виконувати умови договору належним чином, а цивільні права, що ґрунтуються на його умовах, підлягають захисту в тій же мірі і в той же спосіб, що і права, які прямо передбачені актами цивільного законодавства або випливають із них.

Відповідно до ст.ст. 611, 612 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом. Боржник вважається таким, що прострочив виконання зобов`язання, якщо він не приступив до його виконання або не виконав у строк, встановлений договором або законом.

Особливості регулювання відповідальності за порушення грошових зобов`язань у відносинах суб`єктів господарювання визначаються приписами статей 534, 549-552 ЦК України, статей 229-234 ГК України та статей Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань".

Відповідно до ст. ст. 1,3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Господарським судом першої інстанції обґрунтовано зазначено, що відповідач у встановлений договором строк свого обов`язку з оплати вартості отриманих послуг у сумі 795 233 627,18 грн. за січень 2016 - грудень 2017 років не виконав, допустивши прострочення виконання грошового зобов`язання.

Сторони договору у пункті 13.5, узгодили відповідальність замовника, про те, що у разі порушення замовником строків оплати, передбачених цим договором, замовник сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу, а тому господарським судом першої інстанції вірно здійснив розрахунок пені, та встановив, що загальний розмір пені, який підлягає до стягнення з відповідача складає 60 599 992,26 грн.

Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача інфляційних втрат та 3% річних, господарським судом першої інстанції обґрунтовано враховано таке.

Відповідно до ч. 2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних не мають характеру штрафних санкцій і є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Кредитор вправі вимагати, в тому числі в судовому порядку, сплати боржником сум інфляційних та процентів річних за весь час прострочення, навіть, якщо умовами договору не передбачено стягнення інфляційних та 3% річних, а тому господарський суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що сума інфляційних втрат, яка підлягає до стягнення з відповідача складає 335 533 332,29 грн. та 3% річних 112 487 555,46 грн.

Щодо процедури перевірки поданої номінації, погодження її з Оператором ГРМ, підтвердження номінації та доведення до відома Оператора ГРМ, господарським судом першої інстанції вірно враховано таке.

Місячна номінація - заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом місяця в розрізі кожної доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності) (п. 5 глави 1 розділу I Кодексу ГТС).

Підтверджена номінація - підтверджений оператором газотранспортної системи обсяг природного газу замовника послуг транспортування, який буде прийнятий від замовника в точках входу до газотранспортної системи та переданий замовнику в точках виходу з газотранспортної системи у відповідний період, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності) (п. 5 глави 1 розділу I Кодексу ГТС).

Відповідно до п. 2-7 глави 8 Розділу XI Кодексу ГТС у процедурі проведення перевірки відповідності номінації (місячної номінації) для віртуальної точки входу або виходу до газорозподільних систем беруть участь номінації (місячні номінації) замовника послуг транспортування, які пройшли попередній розгляд відповідно до положень пункту 1 та пункту 16 глави 1 цього розділу; оператор газотранспортної системи проводить перевірку поданих номінацій для віртуальних точок входу або точок виходу до/з газорозподільних систем на предмет відповідності пар кодів постачальник - споживач.

Після проведення перевірки на предмет відповідності пар ЕІС-кодів постачальник - споживач оператор газотранспортної системи надсилає (доводить) оператору газорозподільної системи номінації, складені замовником послуг транспортування (постачальником), до 13:30 UTC (15:30 за київським часом) години газової доби для зимового періоду та 12:30 UTC (15:30 за київським часом) години газової доби для літнього періоду, що йде перед газовою добою, яка належить до номінації, з метою перевірки оператором газорозподільної системи технічної можливості розподілу обсягів природного газу, зазначених у номінації, газорозподільною системою по кожному споживачу постачальника, визначеному в номінації.

Якщо обсяг природного газу в поданих номінаціях, у тому числі щодо окремих контрагентів (споживачів) замовника послуг транспортування, не перевищує технічну можливість розподілу природного газу газорозподільною системою та/або перебуває на межі балансової належності об`єкта споживача, оператор газорозподільної системи погоджує в повному обсязі номінації, подані замовниками послуг транспортування. В іншому випадку оператор газорозподільної системи не погоджує обсяг номінації та/або замовлений обсяг щодо споживача замовника послуг транспортування.

Оператор газорозподільної системи надсилає (підтверджує) оператору газотранспортної системи інформацію про результати перевірки технічної можливості розподілу обсягів природного газу газорозподільною системою, зазначені у номінації до 14:15 UTC (16:15 за київським часом) години газової доби для зимового періоду та 13:15 UTC (16:15 за київським часом) години газової доби для літнього періоду, що йде перед газовою добою, яка належить до номінації.

У разі погодження оператором газорозподільної системи номінації замовника послуг транспортування в повному обсязі оператор газотранспортної системи здійснює підтвердження зазначеної номінації та надсилає (доводить) її замовнику послуг транспортування та оператору газорозподільної системи, а тому господарський суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що з урахуванням наведених норм та визначеної Кодексом ГТС процедури підтвердження номінації Оператор ГРМ перед початком газового місяця володіє інформацією про підтверджені обсяги природного газу та про споживачів, які не включені у номінацію жодного постачальника.

Щодо відсутності додатків №1 та №2 до Договору №15120000703, господарським судом першої інстанції обґрунтовано враховано таке.

Пунктом 2.4 договору №1512000703 сторони узгодили, що обсяг послуг, що надаються за договором, визначається підписанням додатка 1 (розподіл потужності) та/або додатка 2 (транспортування) до договору; додатки 1, 2 до договору №1512000703, на які є посилання в договорі, та які є його невід`ємною частиною, в наданих матеріалах справи відсутні.

Якщо сторони не укладали додатки -1, -2, до договору транспортування природного газу, то відсутнє замовлення та отримання відповідачем відповідних послуг; відповідач вважає, що оскільки сторони не укладали додатки № № -1, -2 до договору, то тим самим фактично не погодили предмет договору (потужність та обсяг транспортування газу ), що є істотною умовою, не визначили перелік комерційних вузлів обліку газу, встановлених на всіх фізичних точках входу/виходу до відповідного замовника; неузгодження істотних умов договору свідчить про те, що договір є неукладеним і, відповідно такий договір не створює наслідків для його сторін.

Відповідно до п. 27 ч. 2.2 розділу 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП №201 від 16.02.2017 року "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності на ринку природного газу" при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен мати укладений з оператором газотранспортної системи договір транспортування природного газу відповідно до Типового договору транспортування природного газу, затвердженого НКРЕКП.

Предметом спору у справі є заборгованість з оплати вартості послуг балансування з врегулювання місячних негативних небалансів, виникнення якої регламентовано тими положеннями договору, які не пов`язані з наявністю додатків до договору.

Виходячи з того, що договір №15120000703 від 01.08.2016 року укладений у типовій формі, зміст його положень є універсальним для всіх замовників послуг транспортування, які можуть не користуватися всіма видами послуг, а тому в залежності від виду послуг, що надаються, договір починає діяти в частині саме тих положень, які регулюють такі відносини, а тому законодавцем запропоновано сторонам правочину самостійно визначитись у потребі укладання додатків до договору в залежності від виду послуг, що замовляються.

Кодекс газотранспортної системи визначає, що договором транспортування є договір, укладений між оператором газотранспортної системи та замовником послуг транспортування природного газу на основі типового договору транспортування природного газу, затвердженого Регулятором, згідно з яким оператор газотранспортної системи надає замовнику одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу (замовлення розподілу потужності, замовлення транспортування природного газу, послуга балансування) на період та умовах, визначених у такому договорі, а замовник послуг транспортування оплачує оператору газотранспортної системи вартість отриманих послуг (послуги) (п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС).

Договір у первісній редакції укладався у типовій формі, затвердженій постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2497, його умови передбачали можливість надання позивачем відповідачу послуг з транспортування природного газу, які складаються із трьох складових частин: послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи (далі - розподіл потужності); послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій (далі - транспортування); послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (далі - балансування) (п. 2.3 Договору).

А тому, підписавши та скріпивши печаткою договір транспортування природного газу №15120000703 від 01.08.2016 року, відповідач тим самим погодився з його умовами, а також з тим, що за цим договором він може отримувати послуги з транспортування природного газу як за всіма трьома складовими, так і окремо кожну із складових вказаних послуг.

Відповідно до умов договору та положень Кодексу газотранспортної системи, послуги балансування природного газу можуть надаватись лише у випадку виникнення у відповідача місячного негативного небалансу у звітному місяці та не врегулювання такого небалансу в добровільному порядку, шляхом закупівлі необхідних обсягів газу для усунення негативного місячного небалансу в добровільному порядку, або здійснення відбору з підземних сховищ газу (далі - ПСГ) позивача обсягів газу відповідача, які знаходяться на зберіганні в ПСГ позивача відповідно до умов укладеного договору.

В кожному разі послуги з балансування обсягів природного газу надаються лише у випадку виникнення у відповідача, як замовника послуг транспортування природного газу, місячного негативного небалансу природного газу та не врегулювання такого небалансу відповідачем самостійно, що виключає можливість визначення та погодження в умовах Договору планових обсягів балансування природного газу.

Отже, договір транспортування газу по своїй суті є реальним договором, умови якого починають діяти у випадку надання відповідних послуг за цим договором, в тому числі, послуг з балансування газу, у випадку, якщо відповідачем, як замовником послуг транспортування газу, за результатами місяця буде допущено негативний небаланс в обсягах газу, що підтверджується визначенням предмету договору №15120000703 від 01.08.2016 року, де зазначено про те, що за договором в тому чи іншому випадку можуть бути надані послуги, визначені в п.2.3 договору, а тому вимога щодо оформлення та підписання додатків до цього договору містить альтернативний характер, в залежності від надання послуг, визначених умовами договору.

НКРЕКП у листі від 13.11.2018 року № 10567.3.2/7-16 роз`яснено:"Договором транспортування природного газу, укладеним відповідно до Типового договору, регулюються правовідносини між оператором газотранспортної системи та оператором установки LNG/оператором газосховища/газовидобувним підприємством/оператором газорозподільної системи/прямим споживачем щодо одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добових небалансів у газотранспортній системі. В рамках Типового договору можуть надаватися декілька послуг: послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи; послуга фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій; послуга балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї. Крім іншого, положеннями Типового договору передбачено, що обсяг послуг, що надаються за цим Договором (крім послуг балансування), визначається підписанням додатка 1 до цього Договору (розподіл потужності) та/або додатка 2 (транспортування). При цьому додаток 3 укладається у випадку, коли Замовником Послуг є оператор газорозподільної системи, прямий споживач, газодобувне підприємство або виробник біогазу.Враховуючи те, що положеннями Типового договору визначено контрагентів та перелік випадків за яких укладаються вищезазначені додатки, виходячи із замовлених послуг, які надаються в рамках Типового договору, то твердження АТ "Укртрансгаз" щодо можливих ризиків визнання Договору недійсним, у випадку непідписання сторонами всіх додатків до нього є безпідставними, а отже НКРЕКП вважає за недоцільне внесення запропонованих АТ "Укртрансгаз" змін до Типового договору, у частині виключення пункту 2.8 розділу II Типового договору".

Згідно пункту 2.4. договору, обсяг послуг які надаються за договором, визначається підписанням додатка 1 (розподіл потужності) та/або додатка 2 (транспортування) до договору; за поясненнями позивача, визначення обсягу послуг розподілу потужності та транспортування, підписання між позивачем та відповідачем додатків 1 та 2 до Договору, було неможливим, як з моменту укладення договору, так і у спірний період січня - грудня 2016 року, січня - грудня 2017 року, що входить до предмету спору.

Позивач посилається на те, що за укладеним договором від моменту його підписання, а також у спірний період січня - грудня 2016 року, січня - грудня 2017 року відповідачу в межах договору №15120000703 від 01.08.2016 року взагалі не надавались послуги з розподілу замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи та послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій, які є складовими комплексу послуг з транспортування; за укладеним договором №15120000703 надавалась і оформлювалась єдина складова послуга з транспортування - послуга балансування, тобто умови договору фактично діяли в частині надання послуг балансування, яка і є предметом спору у справі чим і пояснюється відсутність додатків №1, 2 до Договору; інші види послуги з транспортування, крім балансування, не входять до предмету спору, у зв`язку з чим обставини відсутності додатків №1, 2 взагалі не мають значення при вирішенні спору.

З моменту укладення договору тарифи на послуги розподілу потужності та послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій не існували та не були затверджені НКРЕКП, а Типовий договір транспортування природного газу не містив умов визначення вартості послуг, які б дали можливість АТ "Укртрансгаз" здійснювати самостійний розрахунок вартості послуг за тарифами, які були чинними у той період та були встановленими постановою НКРЕКП від 29.12.2015 року №3159 "Про встановлення загального тарифу на транспортування природного газу, тарифів на транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами" (втратила чинність 01.05.2019), саме тому такі послуги на комерційній основі не надавались.

01 травня 2019 року набула чинності (у відповідній частині) постанова НКРЕКП від 21.12.2018 року №2001 "Про встановлення тимчасових тарифів для АТ "Укртрансгаз" на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на перший рік другого регуляторного періоду та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов НКРЕКП" встановлено згідно з додатком 2 тимчасові тарифи для внутрішніх точок входу і виходу в/з газотранспортну(ої) систему(и) на перший рік другого регуляторного періоду для АТ "Укртрансгаз", відповідно до п. 7 додатку 2 тариф для точок виходу з фізичним розташуванням до газорозподільних систем, який становить 157,19 грн за 1000 куб.м. на добу без ПДВ; визнано такою, що втратила чинність постанова НКРЕКП від 29.12.2015 року №3159 "Про встановлення загального тарифу на транспортування природного газу, тарифів на транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами".

З 01.05.2019 року змінилася також і редакція постанови НКРЕКП №2497 (із змінами, внесеними згідно з постановами НКРЕКП №2016 від 24.11.2016, №2017 від 24.11.2016, №1437 від 27.12.2017, №1598 від 04.12.2018, №558 від 12.04.2019, №580 від 22.04.2019), тим самим змінилася і типова форма договору транспортування природного газу, яка затверджена цією постановою, а тому сторони договорів транспортування природного газу були зобов`язані приводити правове регулювання своїх правовідносин у відповідність до вимог постанови НКРЕКП №2497 із внесеними до неї змінами.

На виконання вказаного обов`язку Розділи ІІ-ХІІ договору №15120000703 від 01.08.2016 року були узгоджені сторонами в новій редакції додатковою угодою №3 від 01.05.2019 року (відповідно до змін умов редакції типового договору).

До 01.05.2019 року не мав можливості отримувати плату за послуги розподілу потужності, які є складовою послуг транспортування, а відтак і не надавав її на комерційній основі. АТ "Укртрансгаз" надавав лише послуги фізичного транспортування природного газу замовникам послуг і тільки на підставі раніше укладених договорів, що відповідали типовій формі, затвердженій ще постановою НКРЕ України №1579 від 22.09.2011 року "Про затвердження Типового договору на транспортування природного газу магістральними трубопроводами", зокрема, договорів, долучених відповідачем до матеріалів справи: №1109011089/Б09 від 27.09.2011 року на транспортування природного газу магістральними трубопроводами для потреб бюджетних установ; №1109011041/Н09 від 27.09.2011 року на транспортування природного газу магістральними трубопроводами для потреб населення; №1109011137/П09 від 28.09.2011 року на транспортування природного газу магістральними трубопроводами для потреб промисловості; які є розірваними на підставі відповідних угод з 01.05.2019 року, а тому визначення обсягу послуг розподілу потужності та транспортування, та підписання між позивачем та відповідачем додатків 1 та 2 до договору, укладеного в первісній редакції було неможливим з моменту укладення.

Відповідно, договір у первісній редакції у період з 01.12.2015 року по 01.05.2019 року не діяв в частині надання послуг з розподілу потужності та транспортування, водночас діяв тільки у випадку виникнення місячних небалансів (6 розділу XIV Кодексу ГТС), при цьому, транспортування природного газу здійснювалось за іншими договорами.

За умовами договору від 01.08.2016 року, сторони погодили істотні його умови: предмет - надання послуг транспортування природного газу на умовах договору та оплата відповідачем наданих позивачем послуг; ціну - застосування тарифів, які встановлюються регулятором - НКРЕКП (для послуг з розподілу потужностей та фізичного транспортування природного газу), а за послуги балансування природного газу сплачується фактична вартість, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом газотранспортної системи; строк - до 31 грудня 2016 року, із застосуванням до відносин сторін умов цього Договору, що виникли до його укладання - з 1 грудня 2015 року; цей договір вважається продовжений на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п. 17.2. договору); сторони жодного разу не заявляли один одному про припинення договору, а тому договір продовжував свою дію у 2016-2019 роках.

Отже, сторони визначили усі умови, необхідні для дії договору транспортування природного газу, для виникнення прав та обов`язків за договором; укладаючи договір сторони не ставили в залежність виконання умов договору від підписаних додатків 1, 2 оскільки вказані додатки не стосуються визначення вартості послуг балансування та порядку розрахунку за них, що є предметом позовних вимог у справі; не підписання вказаних додатків не позбавляє відповідача можливості фактичного доступу до газотранспортної системи позивача та користування природним газом та не знімає обов`язків з позивача на транспортування природного газу до відповідача.

З початку дії договору між сторонами були укладені додаткові угоди до договору №15120000703 від 01.08.2016 року, зокрема, додаткова угода №1 від 29.11.2017 року, додаткова угода №2 від 29.03.2019 року, додаткова угода №3 від 01.05.2019 року, крім того з відповідачем укладено додаток №3, який останній надав його в АТ "Укртрансгаз" супровідним листом №27/1-690 від 20.03.2017 року, а згодом цей додаток №3 було переукладено, що слідує з супровідного листа №15/1-1005 від 09.04.2019 року.

Впродовж всього часу дії договору відповідач надавав номінації для погодження їх позивачем, алокації (звіти відповідача щодо фактичного обсягу розподілу природного газу по постачальниках за кожен звітний місяць), якими є підтвердження поділу за певний розрахунковий період фактичного обсягу (об`єму) природного газу, поданого для транспортування в точку входу або відібраного з точки виходу, між замовниками послуги транспортування, у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів), що здійснюється відповідно до вимог розділу XII Кодексу газотранспортної системи.

Згідно доводів позивача, які підтверджуються матеріалами справи та не спростовані відповідачем, ПАТ "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" за спірний період січня - грудня 2016 року, січня - грудня 2017 року частково здійснив оплату за надані послуги балансування в сумі 14 814 654,36 грн. (з яких 13 641 356,67 грн. в рахунок погашення основного боргу безпосередньо ПАТ "Донецькоблгаз").

Актами звірки розрахунків за 2016 рік підтверджується наявність заборгованості за договором №15120000703 від 01.08.2016 року, станом на 31.06.2018 року в розмірі 838 348 638,44 грн., станом на 31.10.2018 року в розмірі 835 858 920,44 грн., станом на 31.12.2018 року в розмірі 832 607 724,02 грн.; в частині заборгованості за 2017 рік відповідачем без зауважень та розбіжностей підтверджено наявність заборгованості перед АТ "Укртрансгаз" в розмірі 959 934 576,49 грн. та перед філією "Оператор газотранспортної системи України" АТ "Укртрансгаз" в розмірі 571 530 628,05 грн., що свідчить про визнання відповідачем умов договору №15120000703 та вчинення ним дій по його виконанню, незалежно від наявності чи відсутності укладених сторонами додатків №1 та №2 до договору.

В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, на підтвердження того, що з початку дії умов договору №15120000703, у відповідача виникали вимоги, питання чи зауваження щодо не укладення додатків 1 (розподіл потужності) та/або додатка 2 (транспортування) до договору; позивач у спірний період надавав відповідачу послуги визначені умовами договору, а відповідач отримував такі послуги та був зобов`язаний проводити розрахунок за отримання послуг вказаного виду.

Місцевий господарський суд дійшов обгрунтованого висновку про те, що незалежно відсутності додатків №1, №2 до договору транспортування природного газу №15120000703 від 01.08.2016 року , вказаний договір є укладеним, оскільки містить всі визначені та необхідні істотні умови, які сторони повинні дотримуватись та виконувати.

Також, місцевим господарським судом обгрунтовано враховано правові висновки, викладені у поставної Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 року у справі №338/180/17, де, зокрема, вказано: "Договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії (частини перша та друга статті 640 ЦК України).Згідно з частиною другою статті 642 ЦК України, якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна зі сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами ЦК України (частина восьма статті 181 ГК України).З огляду на вказані приписи не можна вважати неукладеним договір після його повного чи часткового виконання сторонами. Якщо дії сторін свідчать про те, що договір фактично був укладений, суд має розглянути по суті питання щодо відповідності цього договору вимогам закону".

Щодо правомірності коригування актів про надання послуг балансування, місцевим господарським судом обгрунтовано зазначено таке.

Заперечуючи проти позову, відповідач та треті особи, які не заявляють самостійних вимог, на стороні відповідача вказали, що повторне здійснення балансування газу на підставі додаткових або коригуючих актів не передбачене положеннями договорів та Кодексу ГТС, тому відсутні підстави для стягнення з відповідача заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу за коригуючими актами.

АТ "Укртрансгаз" є суб`єктом приватного права, його свобода дій може обмежуватись виключно на підставі закону, а відтак при вирішенні такого роду справ та оцінки судом правомірності дій Оператора газотранспортної системи щодо перерахунку місячного небалансу, повторного балансування чи коригування актів ключовим фактором має бути відсутність в Кодексі ГТС імперативної норми щодо прямої заборони Оператору газотранспортної системи на вчинення таких дій.

Позивач посилається на те, що висновками про неможливість повторного здійснення балансування чи коригування місячного небалансу, порушується встановлений Конституцією України принцип правового регулювання для осіб приватного права, тому що обмеження свободи дій АТ "Укртрансгаз" відбувається не на підставі імперативної норми закону про заборону, а лише за відсутності прямого дозволу у Кодексі ГТС; вказане відповідає спеціально-дозвільному принципу правового регулювання (ч. 2 ст. 19 Конституції України), проте який не поширюється на АТ "Укртрансгаз", натомість суперечить загально-дозвільному принципу (ч. 1 ст. 19 Конституції України), який має виступати як нормативно-правова основа правового регулювання подібних правовідносинах.

На позивача як Оператора ГТС покладено обов`язок здійснення балансування газотранспортної системи, чим згідно з п. 5 глави 1 Розділу І Кодексу ГТС є діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування.

Позивач в рамках здійснення балансування газотранспортної системи здійснює, зокрема, фізичне балансування, чим є заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу (п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС).

Цілісність газотранспортної системи - стан газотранспортної системи, за якого тиск і фізико-хімічні показники природного газу залишаються в межах між мінімальним та максимальним рівнями, визначеними оператором газотранспортної системи, що технічно гарантують транспортування природного газу (п. 47 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу").

Оператор ГТС вживає заходи фізичного балансування в цілому відносно всього небалансу в газотранспортній системі, що утворюється всіма замовниками послуг транспортування, тим самим забезпечується той стан газотранспортної системи, що технічно гарантує транспортування природного газу; в межах заходів комерційного балансування визначається небаланс кожного конкретного замовника послуг транспортування та з ним безпосередньо врегульовується; перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом, а перевищення обсягів переданого природного газу над обсягами відібраного природного газу - позитивним небалансом (п. 3 глави 3 розділу ХІV Кодексу ГТС).

Згідно з п. 2 розділу XIII Кодексу ГТС Оператор газотранспортної системи надає послуги балансування виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій.

Правова природа послуг балансування при негативному місячному небалансі полягає у відшкодуванні на договірних засадах вартості спожитих обсягів природного газу Оператору газотранспортної системи, які подаються ним на точку входу в газотранспортну систему в межах заходів фізичного балансування, а тому для правильного вирішення питань спорі, мають буди досліджені основи технологічного процесу фізичного переміщення/транспортування природного газу газотранспортною системою, тобто умови її функціонування.

Господарським судом першої інстанції обґрунтовано зазначено на те, що відбори обсягів природного газу з точки виходу з газотранспортної системи без подачі обсягів природного газу на точку входу до газотранспортної системи призводять не лише до порушення необхідного співвідношення та утворення негативного небалансу, а передусім, є свідченням того, що відбір енергоресурсу здійснюється за рахунок технологічного газу, яким наповнена газотранспортна система з метою підтримання тиску, забезпечення процесу транспортування, належного функціонування системи тощо.

Відбір природного газу замовниками послуг транспортування у такий спосіб безумовно впливає на рівень тиску в газотранспортній системі, відповідно падіння тиску та його низький рівень технічно не забезпечують гарантію транспортування природного газу, що очевидно стає загрозою цілісності газотранспортної системи; оператор газотранспортної системи з метою відвернення такої загрози невідкладно вимушений компенсувати падіння тиску в газотранспортній системі подачею додаткових обсягів природного газу, замістити здійснені відбори обсягів природного газу, що не подавались тими, хто їх відібрав, така мета фізичного балансування; для цього АТ "Укртрансгаз" здійснюється закупівля необхідного ресурсу природного газу відповідно до підпункту 1 п. 3 розділу ХІІІ Кодексу ГТС.

Якщо існує загроза цілісності газотранспортної системи, оператор газотранспортної системи вживає таких заходів, зокрема, купівлю-продаж природного газу за короткостроковими договорами в точці, в якій відбувається передача природного газу, а в разі відсутності такої можливості - за конкурсною процедурою та за ринковими цінами (пп.1 п. 3 розділу ХІІІ Кодексу ГТС).

АТ "Укртрансгаз", як суб`єкт господарювання, метою якого є отримання прибутку, не має безоплатно врегульовувати негативні небаланси замовників послуг транспортування, закуповуючи обсяги природного газу для балансування за власний рахунок; відповідальність за небаланс покладається на замовника послуг транспортування в силу того, що згідно з п. 1-2 розділу XIII Кодексу ГТС замовник послуг транспортування зобов`язаний подавати та відбирати до/з газотранспортної системи природний газ в обсягах, які виникають на підставі умов укладених договорів постачання природного газу, договору транспортування природного газу, технічної угоди та підтверджених номінацій; замовники послуг транспортування зобов`язані своєчасно врегульовувати свої небаланси.

За умови виконання зобов`язання дотримуватись в межах підтверджених номінацій рівної кількості обсягу подач/відборів до/з газотранспортної системи природного газу, у замовника послуг транспортування взагалі не утворюється небаланс, а у разі недотримання - виникає обов`язок самостійно врегулювати небаланс.

У відповідності до п. 1 глави 1 розділу ХІV Кодексу ГТС замовник послуг транспортування є відповідальним за виникнення небалансу, в межах заходів комерційного балансування врегулювання небалансу має відбутись за рахунок замовника послуг транспортування в незалежності від позитивного чи негативного значення небалансу, способу врегулювання та сторони, яка вживатиме заходи врегулювання, тобто самостійно замовником послуг транспортування чи за рахунок надання послуг балансування оператором газотранспортної системи.

За змістом пунктів 1-2 глави 3 розділу ХІV Кодексу ГТС Оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу (у тому числі щодо власних споживачів) за цей газовий місяць. Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи, а також алокацій, одержаних від операторів суміжних газотранспортних систем, операторів газорозподільних систем, операторів газосховищ, газовидобувних підприємств або прямих споживачів.

Місцевим господарським судом обґрунтовано зазначено, що вказаними нормами права не встановлено наслідків закінчення визначеного строку як елементу преклюзивного строку, а тому суб`єктивні права та обов`язки Оператора газотранспортної системи зі спливом такого строку не припиняються; в силу того, що строк, встановлений у пунктах 1-2 глави 3 розділу ХІV Кодексу ГТС не є преклюзивним, водночас Оператору газотранспортної системи жодною нормою права не заборонено здійснення за потреби повторного комерційного балансування чи коригування небалансу, то закінчення газового місяця або настання 10-го числа місяця, наступного за газовим місяцем, в жодному разі не припиняє право позивача внести відповідні коригування у раніше здійснений розрахунок небалансу за межами таких строків, якщо має місце неврегульований небаланс.

Господарським судом першої інстанції також обґрунтовано враховано правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 09.04.2019 у справі №903/394/18, де, зокрема, вказано на те, що Верховний Суд не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо принципової неможливості коригування відповідних актів, розрахунків вартості балансування, рахунків-фактур. У цьому сенсі Верховний Суд виходить з суті договірних відносин між сторонами спору, у силу яких відповідні рахунки-фактури складаються позивачем на підставі даних, що їх надано йому відповідачем, та з принципів справедливості, добросовісності та розумності, закріплених статтею 3 ЦК України. Подальше коригування виконавчих документів у силу зазначеної норми можливе, якщо відповідачем у звітні дані було внесено помилкові відомості, про що стало відомо сторонам спору після надіслання відповідачем на адресу позивача відповідних рахунків-фактур.

За приписами п. 9.1 договору, у разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та неврегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, замовник зобов`язаний сплатити Оператору за послуги балансування; строк, встановлений у п.9.4 договору, є строком для позивача надати відповідачу документи для проведення розрахунків до 14-го числа місяця, наступного за газовим місяцем, закінчення якого не може бути підставою для припинення первісного зобов`язання відповідача у розумінні положень ч. 1 ст. 598 ЦК України, ч. 1 ст. 202 ГК України.

Встановлений для позивача строк є виключно строком для вчинення дій по пред`явленню кредитором вимог до боржника здійснити оплату наданих послуг балансування, до вчинення яких відповідач не може виконати свого обов`язку (ч. 1 ст. 613 ЦК України), адже встановлений для відповідача строк здійснити оплату визначається з моменту отримання пакету документів, тобто моментом пред`явлення вимоги (ч. 2 ст. 530 ЦК України), яку кредитор вправі висувати у будь-який час; наслідки пропущення позивачем таких строків визначені ч. 2 ст. 613 ЦК України, відповідно до якої якщо кредитор не вчинив дії, до вчинення яких боржник не міг виконати свій обов`язок, виконання зобов`язання може бути відстрочене на час прострочення кредитора.

У таких випадках позивачем як кредитором допускається лише прострочення господарського зобов`язання щодо здійснення розрахунку небалансу та надсилання актів у певні строки, встановлені договором; визначені строки не є преклюзивними, а відтак позивач не може бути позбавленим права вимоги виконання відповідачем зобов`язання за межами таких строків, у зв`язку з чим зобов`язання відповідача лише відстрочується на час прострочення кредитора, що цілком відповідає приписам ч. 2 ст. 613 ЦК України.

Посилання апелянта на правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду у справах; №924/677/21, №918/450/20, №922/4129/19, №914/2351/19, №909/65/20, де, зокрема, вказано на те, що згідно з п. 10 розділу ХІІІ Кодексу ГТС Оператор ГТС для забезпечення власної господарської діяльності (у тому числі для балансування, власних виробничо-технічних потреб, покриття витрат та виробничо-технологічних витрат) придбаває природний газ у власника природного газу (у тому числі у газовидобувного підприємства, оптового продавця, постачальника) на загальних підставах та ринкових умовах; в контексті наведеного Верховний Суд наголосив на обов`язку судів попередніх інстанцій встановити факт закупівлі позивачем природнього газу, що використовувався для балансування в спірний період, а також дослідити зміст наданих позивачем договорів купівлі-продажу природного газу та встановити фактичні обставини, пов`язані із закупівлею позивачем, як Оператором ГТС, природного газу для надання спірних послуг з балансування; аргументи апелянта на те, що при вирішенні питання правомірності коригування позивачем вартості наданих послуг балансування, господарським судом першої інстанції, в порушення приписів ч. 4 ст. 236 ГПК України, ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" не враховано правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду у справах: №923/351/18, №922/1382/18, №922/1580/18, №910/2663/19, №910/5354/19, №924/447/18, №920/344/18, №911/1159/18, №914/2/19, №922/1580/18, №917/744/18, №908/1533/18, №903/394/18, №904/2334/18, де, зокрема, Верховний Суд застосував доктрину заборони суперечливої поведінки вказуючи на те, що позивач у цій справі в якості оператора ГТС безпосередньо несе ризики правильності кваліфікації ним тих чи інших обсягів природного газу в системі; що при вирішенні питання застосування позивачем коефіцієнтів компенсації при розрахунку вартості послуг балансування судом першої інстанції, в порушення приписів ч. 4 ст. 236 ГПК України, ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", не враховано правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду у справах: №916/1807/16, №927/276/18, №923/351/18, №906/110/18, №903/394/18, №922/1580/18, №904/2611/18, де, зокрема, вказано на те, що за законодавством у сфері газопостачання визначення коефіцієнта компенсації за формулою п. 9.2 Типового договору, яка підлягає застосуванню при розрахунку вартості послуг з балансування обсягів природного газу (при негативному місячному небалансі), процентне співвідношення розміру небалансу обраховується (визначається) від обсягу природного газу, відібраного замовником з газотранспортної системи - з врахуванням всіх обсягів газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника; посилання апелянта на правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду у справах: №914/2/19, №922/1580/18, №917/744/18, №908/1533/18, де, зокрема, вказано на те, що АТ "Укртрансгаз" безпідставно стверджує про те, що Кодекс ГТС не містить обмежень на здійснення будь-яких коригувань у разі зміни фактичних даних, зазначених у первинних документах, та взагалі не визначає порядок дій в такій ситуації. З урахуванням положень п. 1 - п. 2 глави 3 розділу ХІV Кодексу ГТС фактичний обрахунок позивачем вартості балансування мав відбуватися у наступному місяці після місяця, у якому здійснювалось балансування та на те, що оскаржуваним рішенням невірно та без врахування правових висновків, викладених у постановах Верховного Суду у справах: №916/1807/16, №927/276/18, №923/351/18, №906/110/18, №903/394/18, застосовано норми постанови НКРЕКП від 30.09.2015 року №2497 та затвердженого нею Типового договору транспортування природного газу, не приймаються з огляду на таке.

Так, місцевим господарським судом ухвалено рішення у справі відповідно до норм чинного законодавства на момент розгляду справи, зокрема, застосовано положення ст. 8 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення".

Застосування положень вказаного Закону фактично є прецедентом у судовій практиці, якого не було у справах, на які посилається апелянт.

Господарським судом першої інстанції відмовлено в частині небалансу, утвореного третіми особами, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача - суб`єктами ТКЕ, на підставі норм вказаного Закону, тим самим фактично по-іншому судом вирішено питання коригування небалансу.

У світлі застосування Закону та вирішення справи відповідно до його норм, вказана апелянтом судова практика, яка сформувалась до прийняття цього Закону, застосуванню не підлягає, оскільки правовідносини є неподібними, водночас внаслідок відмови в обсягах небалансу по ТКЕ на підставі Закону, спірні питання по коригуванню небалансу стають неактуальними.

Разом з тим, правова позиція з приводу коригування небалансу, якої дотримувався позивач до застосування судом Закону у справі, полягала у тому, що АТ "Укртрансгаз" є суб`єктом приватного права, його свобода дій може обмежуватись виключно на підставі закону, а відтак при вирішенні такого роду судових справ та оцінки судами правомірності дій Оператора газотранспортної системи щодо перерахунку місячного небалансу, повторного балансування чи коригування актів ключовим фактором повинно бути відсутність в Кодексі ГТС імперативної норми щодо прямої заборони Оператору газотранспортної системи на вчинення таких дій.

Тобто, підхід щодо правового регулювання у подібних справах має застосуватись за загально-дозвільний принципом, що закріплений у ч. 1 ст. 19 Конституції України, який грунтується на загальному дозволі, у межах якого здійснення конкретних дій може бути заборонено законом ("дозволено все, що не заборонено законом").

Колегія суддів враховує правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 31.05.2021 року у справі №913/567/19 (913/403/20), де, між іншим, вказано на таке."Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду в ухвалі від 27.03.2020 року у справі № 910/4450/19 зазначив, що подібність правовідносин в іншій аналогічній справі визначається за такими критеріями: суб`єктний склад сторін спору, зміст правовідносин (права та обов`язки сторін спору) та об`єкт (предмет). Велика Палата Верховного Суду виходить з того, що подібність правовідносин означає тотожність суб`єктного складу учасників відносин, об`єкта та предмета правового регулювання, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). При цьому, зміст правовідносин з метою з`ясування їх подібності визначається обставинами кожної конкретної справи (п. 32 постанови від 27.03.2018 року №910/17999/16; п. 38 постанови від 25.04.2018 року № 925/3/7, п. 40 постанов від 25.04.2018 року № 910/24257/16). Аналогічні висновки викладені в постановах Верховного Суду України від 21.12.2016 року у справі № 910/8956/15 та від 13.09.2017 року у справі № 923/682/16. При цьому, під судовими рішеннями в подібних правовідносинах необхідно розуміти такі рішення, де подібними (тотожними, аналогічними) є предмети спору, підстави позову, зміст позовних вимог і встановлені судом фактичні обставини, а також наявне однакове матеріально-правове регулювання спірних правовідносин. Суд звертається до правової позиції, щодо послідовно та неодноразово викладалась Великою Палатою Верховного Суду в питанні визначення подібності правовідносин у судових рішеннях: п. 60 постанови від 23.06.2020 року у справі № 696/1693/15-ц (провадження № 14-737цс19), п. 6.30 постанови від 19.05.2020 року у справі № 910/719/19, постанова від 16.01.2019 року у справі № 757/31606/15-ц, постанова від 12.12.2018 року у справі № 2-3007/11, пункт 5.5 від 19.06.2018 року у справі №922/2383/16; п. 8.2 постанови від 16.05.2018 року у справі № 910/5394/15-г."

Таким чином, правовідносини у справах, на які посилається апелянт та обставини вказаних справ №924/677/21, №918/450/20, №922/4129/19, №914/2351/19, №909/65/20, №923/351/18, №922/1382/18, №922/1580/18, №910/2663/19, №910/5354/19, №924/447/18, №920/344/18, №911/1159/18, №914/2/19, №922/1580/18, №917/744/18, №908/1533/18, №903/394/18, №904/2334/18, №916/1807/16, №927/276/18, №923/351/18, №906/110/18, №903/394/18, №922/1580/18, №904/2611/18, №914/2/19, №922/1580/18, №917/744/18, №908/1533/18,№916/1807/16, №927/276/18, №923/351/18, №906/110/18, №903/394/18, не є подібними до правовідносин у справі №905/1140/18, оскільки підстави позовів у цих справах, відповідно і встановлені судами фактичні обставини, що формують зміст правовідносин, а також їх правове регулювання є різними, що виключає подібність спірних правовідносин у цих справах.

Так само не приймаються аргументи апелянта на те, що місцевим господарським судом порушено приписи ст.ст. 74, 86, 236 ГПК України внаслідок неповного з`ясування обставин справи в частині застосування позивачем, як Оператором ГТС, Базових цін газу (БЦГ) та помилково визнано такі недоведені обставини встановленими, з огляду на таке.

АТ "Укртрансгаз" не визначало базові ціни газу окремо для розрахунку вартості послуг балансування лише відповідачу, а використовувало визначені БЦГ для всіх замовників послуг балансування, зокрема, Операторів ГРМ, тому БЦГ за спірний період були предметом дослідження у численній кількості судових справ та їх розміри були доведені в судах вже багато разів.

Позивач вказує на те, що з 01.01.2020 року він вже не виконує функції Оператора ГТС, а є Оператором газосховищ України, а функції Оператора ГТС передані ТОВ "Оператор газотранспортної системи України", у зв`язку з чим у 2022 році на сайті АТ "Укртрансгаз" вже не відображається інформація щодо послуг балансування періоду 2016-2017 років.

Проте, в матеріалах справи міститься інформація з офіційного сайту щодо базової ціни природного газу за 2016-2017 роки у формі роздруківки веб-сторінки, зроблених 10.02.2017 року та 31.08.2018 року, на яких при друкуванні автоматично позначено джерело друку інформації - http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html.

Разом з тим, в матеріалах справи містяться копії наказів про затвердження базової ціни газу за січень-грудень 2016 та січень-грудень 2017, як додаткові докази визначеного розміру БЦГ, що публікувались на сайті.

Крім того, з огляду на наявність в матеріалах справи копій всіх договорів закупівлі природного газу позивачем та копій всіх актів приймання-передачі до них за період 2016- 2017 року, то розмір визначеної БЦГ за кожен місяць перевіряється на підставі вказаних первинних документів шляхом підсумку загального обсягу придбання природного газу.

Отже, висновок місцевого господарського суду про часткове задоволення позову відповідає принципам справедливого судового розгляду у контексті частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржників та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків суду, суд апеляційної інстанції ґрунтується на висновках, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" (Рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006 року).

Зокрема, Європейський суд з прав людини у своєму рішенні зазначив, що пункт 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст. 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Апелянту було надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин, як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах, а доводи, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують обґрунтованих та правомірних висновків господарського суду першої інстанції.

Гарантуючи право на справедливий судовий розгляд, стаття 6 Конвенції в той же час не встановлює жодних правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання, в першу чергу, національного законодавства та оцінки національними судами (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03 від 28.10.2010 року)

Апелянту була надана можливість спростувати достовірність доказів і заперечити проти їх використання.

Питання справедливості розгляду не обов`язково постає у разі відсутності будь-яких інших матеріалів на підтвердження отриманих доказів, слід мати на увазі, що у разі, якщо доказ має дуже вагомий характер і якщо відсутній ризик його недостовірності, необхідність у підтверджувальних доказах відповідно зменшується (рішення Європейського суду з прав людини у справі Яременко проти України, no. 32092/02 від 12.06.2008 року).

Отже, на думку колегії суддів, під час розгляду справи про її фактичні обставини були встановлені судом першої інстанції на підставі всебічного, повного і об`єктивного дослідження поданих доказів; висновки суду відповідають цим обставинам, юридична оцінка надана їм з вірним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 269, 270, ч.1 ст. 275, ст. 282 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" - адвоката Шипенко С.М. залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Донецької області від 06.09.2022 року у справі №905/1140/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду у строк протягом двадцяти днів з дня її проголошення, який обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено 15.02.2023 року.

Головуюча суддя О.І. Терещенко

Суддя П.В. Тихий

Суддя Т.Д. Геза

Дата ухвалення рішення15.02.2023
Оприлюднено16.02.2023
Номер документу108984103
СудочинствоГосподарське