Справа № 303/2893/17
П О С Т А Н О В А
Іменем України
07 лютого 2023 року м. Ужгород
Закарпатський апеляційний суд в складі:
головуючого Джуги С.Д.
суддів Кожух О.А., Кондора Р.Ю.
з участю секретаря судового засідання: Чичкало М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою відокремленого підрозділу громадської організації «Товариство сприяння обороні України (ТСО України)» в Закарпатській області на рішення Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 21 жовтня 2021 року у складі судді Монич В.О., у справі за позовом відокремленого підрозділу громадської організації «Товариство сприяння обороні України (ТСО України)» в Закарпатській області до ОСОБА_1 , треті особи державний нотаріус Мукачівської державної нотаріальної контори Плеша Андрій Михайлович, Мукачівський об`єднаний спортивно-технічний клуб товариства сприяння оборони України (МОСТКТСОУ), Мукачівська міськрайонна організація товариства сприяння оборони Україні (ММРОТСОУ), громадська організація «Товариство сприяння України» (ТСО УКРАЇНИ)" (ГО "ТСО УКРАЇНИ"), виконавчий комітет Мукачівської міської ради про визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним, -
в с т а н о в и в :
У травні 2017 року відокремлений підрозділ громадської організації «Товариство сприяння обороні України (ТСО України)» в Закарпатській області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , треті особи державний нотаріус Мукачівської державної нотаріальної контори Плеша Андрій Михайлович, Мукачівський об`єднаний спортивно-технічний клуб товариства сприяння оборони України (МОСТКТСОУ), Мукачівська міськрайонна організація товариства сприяння оборони Україні (ММРОТСОУ), громадська організація «Товариство сприяння України» (ТСО УКРАЇНИ)" (ГО "ТСО УКРАЇНИ"), виконавчий комітет Мукачівської міської ради про визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним.
Позов мотивовано тим, що наказом № 121 від 12.12.1994 року Закарпатського обласного комітету ТСО, начальником Мукачівського об`єднаного СТК ТСОУ призначено Черепаню Г.І. Достовірно знаючи, що одноосібним засновником спортивно-технічного клубу Мукачівської міськрайонної організації ТСО України є Мукачівська міськрайонна організація ТСО УСО України, майно клубу належить юридичній особі на засадах повного господарського відання і є власністю ТСО України та не підлягає приватизації, викупу, відчуженню без рішення Закарпатської обласної організації ТСОУ та Центрального Комітету ТСО України та може використовуватися клубом виключно в цілях, що не суперечать статутним завданням, керівником ОСОБА_2 у 2007 році без відома засновника проведено загальні збори працівників (протокол №1 від 15.01.2007 року) на яких вирішено питання про внесення доповнень до Статуту Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клубу ТСО України. Мукачівським ОСТК ТСО України, який створений на базі власності ТСО України відповідно до діючих нормативних документів ТСО України, надано в реєстраційну службу Мукачівського міськрайонного управління юстиції для внесення в ЄДР неправдиві відомості про засновників ОСТК зі створенням статутного фонду. Створення фактично незаконної приватної структури, з формуванням статутного фонду, поділеного на частки у тому числі значної (75%) частки фізичної особи, вважають незаконним захопленням власності ТСО України та порушенням прав та інтересів Закарпатської ОО ТСОУ. Однак, в протоколі №1 від 15.01.2007 року відсутній представник Мукачівської міськрайонної організації ТСО України, а також рішення Мукачівської міськрайонної організації ТСО України, що вона є засновником та вносить статутний фонд 250 гривень. З огляду на це 75% статутного фонду успадковані відповідачкою незаконно, оскільки позивач не давав згоди на перерозподіл часток, а внесені зміни в статут фірми є незаконними тому, що рішення зборів засновників щодо перерозподілу часток не було. Жодним статутним документом організацій в системі ТСО України не передбачено створення статутного фонду, визначення його розміру, розподілу на частки, оскільки це суперечить загальним організаційно-правовим засадам створення об`єднання громадян. З огляду на наведене позивач вважає, що спірне свідоцтво про право на спадщину за законом слід визнати недійсним.
В подальшому, 11.07.2019 року, позивач змінив підстави позову, посилався на ст.1301 ЦК України, про те, що свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а також в інших випадках передбачених законом. Зміни в установчих документах Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клубу ТСО України відбулися 11.07.2014 року і станом на той момент реєстраційна справа містила редакцію статуту від 22.06.2012 року, державну реєстрацію якої з доданими документами проведено 22.06.2012 року за реєстраційним № запису 13231050006000639, в якому відсутнє будь чітке посилання на наявність у складі учасників ОСОБА_2 і його право власності на 75 % статутного (складеного) капіталу. Відповідно оскаржуване свідоцтво про право на спадщину підлягає визнанню недійсним так як відповідач ОСОБА_1 не мала права на спадкування за померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 батьком ОСОБА_2 права власності на 75 % статутного (складеного) капіталу, оскільки станом на момент смерті ОСОБА_2 не належало будь-якої частки у статутному фонді Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клубу ТСО України (т.2 а.с.1-4).
В подальшому, 14.02.2020 року, позивач змінив підстави позову, посилаючись як на підставу для скасування спірного свідоцтва про право на спадщину те, що матеріали справи не містять належних і допустимих доказів, що вказували б на передачу Мукачівською міськрайонною організацією Товариства сприяння обороні України права власності на частку у статутному капіталі в розмірі 75% ОСОБА_2 , право власності на яку в наступному, відповідно до оскаржуваного свідоцтва про право власності на спадщину, було успадковане ОСОБА_1 . Протокол Загальних зборів працівників трудового колективу Мукачівською об`єднаного спортивно-технічного клубу ТСО України та рішення яке ними оформлено, не можуть бути підставою для зміни засновника клубу та виникнення права власності у ОСОБА_2 на частку в статутному капіталі, оскільки таке рішення не тягне за собою виникнення, зміну, припинення цивільних прав, зокрема права власності на частку у клубі (т.4 а.с.61-67).
З врахуванням наведеного позивач просив визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом від 24.05.2014 року, посвідченого державним нотаріусом Мукачівської державної нотаріальної контори ПлешаА.М., згідно якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , успадкувала за померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 батьком ОСОБА_2 право власності на 75% статутного (складеного) капіталу (включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку, а також активів у разі ліквідації відповідно до чинного законодавства Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клубу товариства сприяння обороні України, код ЄДРПОУ 02720035, що знаходиться за адресою: 89600, м.Мукачево, пл.Миру, буд.30, Закарпатської області, визначеної в розмірі 750 гривень станом на 31.12.2007 року (загальна вартість статутного капіталу станом на 31 грудня 2007 року становить 1000 гривень), який належав померлому ОСОБА_2 на підставі Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виданого 23.05.2014 року за № 18723882 Реєстраційною службою Мукачівського міськрайонного управління юстиції Закарпатської області.
Рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 21 жовтня 2021 року у заявленому позові відмовлено.
В апеляційній скарзі відокремлений підрозділ громадської організації «Товариство сприяння обороні України (ТСО України)» в Закарпатській області відокремлений підрозділ громадської організації «Товариство сприяння обороні України (ТСО України)» в Закарпатській області ставить питання про скасування оскаржуваного рішення, як такого, що постановлено з порушенням норм матеріального і процесуального права та ухвалити нове рішення про задоволення позову. Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що суд першої інстанції не врахував обставини, які наведені в обґрунтування поданого позову, не дав їм належну правову оцінку та безпідставно відмовив у задоволенні поданого позову.
Відзиву на апеляційну скаргу не надходило.
В судовому засіданні представники апелянта ОСОБА_3 , ОСОБА_4 підтримали апеляційну скаргу, просять її задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_5 просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін, посилаючись на його законність та обґрунтованість.
Інші учасники справи в с удове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлені. Справа на підставі ч.2 ст.372 ЦПК України розглянута у їх відсутності.
Апеляційний суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, які з`явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції перевіряє справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відмовляючи в задоволенні заявленого позову суд першої інстанції виходив з відсутності правових підстав для визнання оспорюваного свідоцтва про право на спадщину недійсним.
З даними висновками погоджується і колегія суддів, оскільки вони ґрунтуються на нормах матеріального та процесуального права.
Матеріалами справи встановлено, що 15.01.2007 відбулись загальні збори працівників Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клубу ТСО України, на яких були прийняті рішення, оформлені протоколом № 1 від 15.01.2007, про внесення змін до Статуту клубу, а саме: до пункту 6.1. «Джерела формування коштів та майна клубу», шляхом доповнення пункту 6.1. абзацом, за змістом якого джерелами формування коштів та майна клубу також є кошти статутного фонду, внесені засновниками в сумі 1000 гривень, а саме: 250 гривень - міськрайонна організація ТСО України, 750 гривень ОСОБА_2 (Т.1 а.с.43).
23.01.2007 року за вказаним рішенням державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено відомості щодо змін до установчих документів Мукачівського об`єднаного спортивно-технічногоклуб Товариства сприяння обороні України (Т.1 а.с.55-56)
Згідно відомостей з реєстраційної картки, що надійшли від державного реєстратора в електронному вигляді, 18.03.2009 року проведено державну реєстрацію підтвердження відомостей про юридичну особу Мукачівський об`єднаний спортивно-технічного клуб Товариства сприяння обороні України, код КОАТУУ 2110400000, розмір внеску до статутного фонду 1000 гривень; відомості про засновників: Мукачівська міськрайонна організація Товариства сприяння обороні України розмір внеску до статутного капіталу 250 гривень, ОСОБА_2 розмір внеску до статутного капіталу 750 гривень, номер запису 13231060005000639 (Т.4 а.с.81).
Відповідно до відомостей з реєстраційної картки, що надійшли від державного реєстратора в електронному вигляді, 16.12.2013 року проведено державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах, Мукачівський об`єднаний спортивно-технічного клуб Товариства сприяння обороні України, код КОАТУУ 2110400000, розмір внеску до статутного фонду 1000 гривень; відомості про засновників: Мукачівська міськрайонна організація Товариства сприяння обороні України розмір внеску до статутного капіталу 250 гривень, ОСОБА_2 розмір внеску до статутного капіталу 750 гривень, номер запису 13231070007000639 (Т.4 а.с.82).
З Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вбачається, що станом на 23.01.2007 року, у переліку засновників Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клуб Товариства сприяння обороні України, код ЄДРПОУ 02720035, Мукачівська міськрайонна організація Товариства сприяння обороні України розмір внеску до статутного фонду 250 гривень, ОСОБА_2 розмір внеску до статутного фонду 750 гривень (Т.4 а.с.171-175).
Аналогічна інформація міститься у Витягах з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 22.06.2012 року, станом на 23.06.2012 року та станом на 10.07.2014 року (Т.4 а.с.176-180, 181-185, 186-181).
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 11.07.2017 року, у переліку засновників Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клуб Товариства сприяння обороні України, код ЄДРПОУ 02720035, Мукачівська міськрайонна організація Товариства сприяння обороні України розмір внеску до статутного фонду 250 гривень, ОСОБА_1 розмір внеску до статутного фонду 750 гривень (Т.4 а.с.182-187).
З матеріалівсправи вбачається,що 20.12.2016року Закарпатськаобласна організаціяТовариства сприянняобороні України(післязміни найменування-Відокремлений підрозділГромадської організації«Товариство сприянняобороні України(ТСОУкраїни)»в Закарпатськійобласті)зверталася досуду зпозовом доМукачівського об`єднаногоспортивно-технічногоклубу Товариствасприяння обороніУкраїни,Виконавчого комітету Мукачівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача- Товариство сприяння обороні України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_1 , Мукачівська міськрайонна організація ТСО України про визнання недійсним рішення загальних зборів працівників Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клубу ТСО України про зміну складу засновників клубу і внесення змін до статутного фонду, оформленого протоколом №1 від 15.01.2007, та скасування в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційного запису державного реєстратора реєстраційної служби Мукачівського міськрайонного управління юстиції Закарпатської області стосовно юридичної особи - Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клубу ТСО України щодо внесення інформації про: 1) перелік засновників (учасників) юридичної особи: Мукачівська міськрайонна організація ТСО України, розмір внеску до статутного фонду - 250,00 грн; ОСОБА_1 , розмір внеску до статутного фонду - 750,00 грн; 2) дані про розмір статутного капіталу (статутного або складеного капіталу) та про дату закінчення його формування (справа №907/852/16).
Рішенням Господарського суду Закарпатської області від 25.01.2019 (справа №907/852/16) вказаний позов задоволено. Визнано недійсним рішення загальних зборів працівників Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клубу ТСО України, оформлене протоколом № 1 від 15.01.2007. Скасувано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційний запис державного реєстратора реєстраційної служби Мукачівського міськрайонного управління юстиції Закарпатської області стосовно юридичної особи - Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клубу ТСО України щодо внесення інформації про: 1) перелік засновників (учасників) юридичної особи: Мукачівська міськрайонна організація ТСО України, розмір внеску до статутного фонду - 250,00 грн; ОСОБА_1 , розмір внеску до статутного фонду - 750,00 грн; 2) дані про розмір статутного капіталу (статутного або складеного капіталу) та про дату закінчення його формування. (а.с.111-120 т.2)
Західний апеляційний господарський суд постановою від 29.05.2019 скасував рішення Господарського суду Закарпатської області від 25.01.2019 та ухвалив нове рішення, яким у позові відмовив. Стягнув з Відокремленого підрозділу громадської організації «Товариство сприяння обороні України в Закарпатській області» на користь скаржника - Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клубу ТСО України 4 110,00 грн судового збору за перегляд справи в суді апеляційної інстанції (а.с.218-226 т.1).
Постановою Верховного Суду від 31.10.2019 року, постанову Західного апеляційного господарського суду від 29.05.2019 у справі № 907/852/16 залишено без змін (Т.4 а.с.232-241).
Згідно ч.4 ст.82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд першої інстанції, розглядаючи дану справу, правильно встановив і в рішенні зазначив, що суд не досліджує та не надає оцінку доводам позивача стосовно створення незаконної приватної структури, з формуванням статутного фонду, поділеного на частки у тому числі значної (75%) частки фізичної особи та незаконного захоплення власності ТСО України та порушенням прав та інтересів останнього, оскільки оцінка таким надана в справі №907/852/16.
Постановою Західного апеляційного господарського суду від 31.10.2019 року у справі №907/852/16, яка набрала законної сили, встановлено, що внаслідок прийняття загальними зборами працівників відповідача-1(Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клубу ТСО України) спірного рішення відбулось протиправне втручання у право власності на майно ТСО України. Спірне рішення суперечить нормам чинного законодавства в сфері регулювання створення та діяльності громадських організацій, статутним положенням ТСО України та підпорядкованих ТСО України організацій, порушує права та законні інтереси позивача, як організації, якій відповідач-1 підпорядковується та за відсутності рішення якого було прийняте спірне рішення, що є підставою для визнання його недійсним та скасування у Єдиному державному реєстрі відповідного спірного реєстраційного запису. Разом з тим, даною постановою також встановлено, що строк позовної давності щодо вимог про визнання недійсними рішення загальних зборів працівників Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клубу ТСО України, скасування в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційного запису державного реєстратора сплив та позивачем не заявлено клопотання про поновлення строку позовної давності, а тому вимоги позивача задоволенню не підлягають у зв`язку зі спливом позовної давності. Оскільки встановлено обставини, які свідчать про сплив строку позовної давності до основної позовної вимоги про визнання недійсним рішення загальних зборів, то такий строк позовної давності сплив і щодо похідної позовної вимоги про скасування реєстраційних записів.
З врахуванням вищенаведеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що рішення загальних зборів працівників Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клубу ТСО України, оформлене протоколом № 1 від 15.01.2007 залишається чинним, а відповідно і відомості внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, згідно з якими у переліку засновників Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клуб Товариства сприяння обороні України, є Мукачівська міськрайонна організація Товариства сприяння обороні України з розміром внеску до статутного фонду 250 гривень, та ОСОБА_2 із розміром внеску до статутного фонду 750 гривень.
Доводи апеляційної скарги в цій частині висновків суду не спростовують та не заслуговують на увагу.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, після смерті якого відкрилася спадщина. (Т.2 а.с.132).
Відповідно до ст.1216ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст.1217ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно положень статей 1218, 1219ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами.
Відповідно до ст.1261ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Частинами 1 та 5 ст.1268ЦК України встановлено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
За змістом статей 1269, 1270ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, має подати заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 190 ЦК майном як особливим об`єктом вважаються також майнові права. Майнові права визнаються речовими правами.
У п. 9 постанови пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», зазначено, що, вирішуючи спір про спадкування частки учасника підприємницького товариства, необхідно враховувати, що це допускається статтями 130,147,166 ЦК,статтями 55,69 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 №1576-XII і не підпадає під заборону пункту 2 частини першої статті 1219 ЦК. При цьому спадкується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.
Отже, якщо є сформований статутний капітал, то є і право померлого на відповідну частку в статутному капіталі.
Як вбачається з свідоцтва про право на спадщину за законом від 24.05.2014 року, посвідченого державним нотаріусом Мукачівської державної нотаріальної контори Плеша А.М., ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , успадкувала за померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 батьком ОСОБА_2 право власності на 75% статутного (складеного) капіталу (включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку, а також активів у разі ліквідації відповідно до чинного законодавства Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клубу товариства сприяння обороні України, код ЄДРПОУ 02720035, що знаходиться за адресою: 89600, м.Мукачево, пл..Миру, буд.30, Закарпатської області, визначеної в розмірі 750 гривень станом на 31.12.2007 року (загальна вартість статутного капіталу станом на 31 грудня 2007 року становить 1000 гривень), який належав померлому ОСОБА_2 на підставі Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виданого 23.05.2014 року за № 18723882 Реєстраційною службою Мукачівського міськрайонного управління юстиції Закарпатської області (Т.1 а.с.44).
З дослідженої спадкової справи вбачається, що при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом державним нотаріусом здійснено запит і отримано Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, де зазначено, що станом на 23.05.2014 року, у переліку засновників Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клуб Товариства сприяння обороні України, код ЄДРПОУ 02720035, Мукачівська міськрайонна організація Товариства сприяння обороні України розмір внеску до статутного фонду 250 гривень, ОСОБА_2 розмір внеску до статутного фонду 750 гривень. Також наявна заява ОСОБА_1 про прийняття спадщини за законом та заява про видачу свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до ч.1 ст.34 п.3 Закону України «Про нотаріат» нотаріуси вчиняють нотаріальні дії, зокрема видачу свідоцтва про право на спадщину.
Згідно із ч.1 ст.5, ст.49 п.1, 2 Закону України «Про нотаріат» нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо зокрема: вчинення такої дії суперечить законодавству України; не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.
Оскільки на день смерті спадкодавець ОСОБА_2 згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сформованого 23.05.2014 року був у переліку засновників Мукачівського об`єднаного спортивно-технічного клуб Товариства сприяння обороні України, із розміром внеску до статутного фонду 750 гривень, який був сформований станом на 31.12.2007 року, спадкоємець померлого - відповідач ОСОБА_1 у встановлений законом строк подала заяву про прийняття спадщини, державний нотаріус не мав правових підстав для відмови у видачі відповідачу ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за законом померлим ОСОБА_2 та правомірно його видав.
Згідно із ст. 1301 ЦК України свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а також в інших випадках встановлених законом.
Суд першої інстанції з врахуванням вищенаведених обставин дійшов правильних висновків про відсутність підстав для визнання оспорюваного свідоцтва недійсним.
Доводи апеляційної скарги, що ОСОБА_2 не була внесена його частка в статутний капітал і не був сформований статутний капітал не заслуговують на увагу, оскільки такі повністю спростовуються вищенаведеними Витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та постановою Західного апеляційного господарського суду від 31.10.2019 року у справі №907/852/16.
Відповідно до ст.ст.1, 10 Закону України « Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», який регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом; якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Суд першої інстанції, розглядаючи спір, який виник між сторонами у справі, правильно визначився з характером спірних правовідносин та нормами матеріального права, які підлягають застосуванню, повно та всебічно дослідив наявні у справі докази, дав їм належну оцінку та обґрунтовано відмовив у заявленому позові.
Рішення судом першої інстанції ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Підстав для його скасування чи зміни не має.
Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За вказаних обставин апеляційний суд дійшов до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст.374, 375,382,383,384 ЦПК України, апеляційний суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу відокремленого підрозділу громадської організації «Товариство сприяння обороні України (ТСО України)» в Закарпатській області залишити без задоволення.
Рішення Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 21 жовтня 2021 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення може бути оскаржена до Верховного Суду.
Повний текст судового рішення складено 17 лютого 2023 року.
Головуючий:
Судді:
Суд | Закарпатський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2023 |
Оприлюднено | 20.02.2023 |
Номер документу | 109038099 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Закарпатський апеляційний суд
Джуга С. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні