ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2023 року Справа № 924/516/22
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Василишин А.Р., суддя Філіпова Т.Л. , суддя Олексюк Г.Є.
секретар судового засідання Мельников О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю ПЛАТИНУМБУД на рішення Господарського суду Хмельницької області від 30 листопада 2022 року по справі №924/516/22 (суддя Димбовський В.В.)
час та місце ухвалення рішення: 30 листопада 2022 року; м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1; вступна і резолютивна частина проголошена о 15:00 год; повний текст рішення складено 9 грудня 2023 року
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛАТИНУМБУД"
до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз"
про внесення змін до технічних умов приєднання до газорозподільчої системи
за участю представників сторін:
від Позивача - не з`явився;
від Відповідача - Янкевич Л.Д..
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ПЛАТИНУМБУД" (надалі Позивач) звернулося до Господарського суду Хмельницької області із позовною заявою до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" (надалі Відповідач) про зобов`язання Відповідача внести зміни до технічних умов приєднання до газорозподільчої системи №Нм02.21-Туп-43-0217 від 16 лютого 2017 року, передбачивши в них, газифікацію 11-того поверху житлових будинків за адресою вул. Подільський 10/4 та 10/5 м. Хмельницький.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що в процесі здійснення будівництва багатоповерхових житлових будинків за адресою вул. Подільська 10/4 та 10/5 у м. Хмельницький виникла необхідність внести зміни в проектну документацію, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, в технічні умови та побудувати 11-ти поверховий 100-квартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою вул. Подільська 10/4 та 11-ти поверховий 140-квартирний житловий будинок з вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою вул. Подільська 10/5 (І та II черга).
При цьому, Позивач вказав, що 17 лютого 2017 року Відповідач видав технічні умови приєднання до газорозподільної системи Нм02.21-Туп-43-0217 від 16 лютого 2017 року. В зв`язку з тим, що технічні умови Нм02.21-Туп-43-0217 від 16 лютого 2017 року видані на 10-ти поверхові будинки, Позивач у зв`язку зі корегуванням проектно-кошторисної документації умов на об`єкт, звернувся з листом 47 від 25 липня 2022 року до Відповідача з проханнями внести зміни до технічних умов приєднання до газорозподільної системи Нм02.21-Туп-43-0217 від 16 лютого 2017 року, передбачивши в них, газифікацію 11-того поверху житлових будинків за адресою вул.Подільській 10/4 та 10/5 м. Хмельницький.
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 30 листопада 2022 року в задоволенні позовних вимог відмовлено (а.с. 116-120).
Приймаючи дане рішення, суд першої інстанції виходив з того, що посилання Позивача на те, що можливість внесення змін до технічних умов передбачена нормами Господарського кодексу України та Кодексом ГРМ судом до уваги не приймаються, оскільки у Господарському кодексі України така можливість не визначена, а Кодексом ГРМ передбачена можливість саме укладенння нового договору на приєднання за необхідності реконструкції чи технічного переоснащення вже підключеного до ГРМ об`єкта за необхідності збільшення технічної (пропускної) потужності ГРМ в точці приєднання (збільшення типорозміру лічильника газу) або її перенесення.
Також суд вказав, що Кодексом ГРМ передбачена можливість саме внесення змін до технічних умов приєднання та/або проектної документації при письмовому зверненні споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) про зменшення приєднаної (дозволеної) потужності його об`єкта, визначеної в технічних умовах приєднання та/або проектній документації.
Місцевий господарський суд в оскаржуваному рішенні вказав, що Позивач не звертався до Відповідача зі зверненням про зменшення приєднаної (дозволеної) потужності, укладення нового договору на приєднання за необхідності реконструкції чи технічного переоснащення.
Окрім того, в оскаржуваному рішенні зазначено, що Кодексом ГРМ не передбачена можливість внесення змін до технічних умов приєднання та/або проектної документації при збільшенні приєднаної (дозволеної) потужності його об`єкта, визначеної в технічних умовах приєднання та/або проектній документації.
Не погоджуючись з винесеним судом першої інстанції рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу (а.с. 123-129), в якій з підстав, висвітлених в ній, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позов задоволити.
Зокрема, мотивуючи апеляційну скаргу, Позивач звертає увагу апеляційного господарського суду на те, що при письмовому зверненні споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) про зменшення приєднаної (дозволеної) потужності його об`єкта, визначеної в технічних умовах приєднання та/або проектній документації, в установленому законодавством порядку вносяться відповідні зміни до технічних умов приєднання та/або проектної документації, які погоджуються з Оператором ГРМ. У такому разі змінюються (зменшуються) типорозмір (номінальна потужність) комерційного вузла обліку в точці вимірювання та приєднана потужність об`єкта споживача, а Оператор ГРМ коригує дані технічної потужності та вільної потужності для забезпечення нових приєднань (резерву потужності) на відповідній ГРП згідно з вимогами розділу VII цього Кодексу. Таким чином, на переконання Позивача, можливість внесення змін до технічних умов передбачена Кодексом ГРМ, саме тому Відповідач відмовляючи у внесення змін у технічних умов на приєднання до газорозподільної системи об`єктів будівництва (побудувати 11-ти поверховий 100-квартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою вул. Подільська 10/4 та 11-ти поверховий 140-квартирний житловий будинок з вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою вул. Подільська 10/5 (І та II черга)) не посилається на відхилення від вимог державних будівельних та інших норм під час проектування, а вказує лише формальну підставу для відмови.
Таким чином, апелянт зазначає, що судом першої інстанції застосовано норму права (пункту 5 глави 1 розділу V Кодексу ГРС), яка підлягає застосування, виключно в випадках, якщо об`єкт підключено до газорозподільної мережі. Проте, матеріали справи не містять жодних доказів, а також вказані обставини не заперечувались Відповідачем та не стверджувалось, що об`єкт Позивача - за адресою вул. Подільська 10/4 та 10/5 у м. Хмельницький підключений до газорозподільної мережі.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 9 січня 2023 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Позивача. Запропоновано Відповідачу в строк протягом 7 днів з дня вручення даної ухвали надати до канцелярії суду відзив на апеляційну скаргу Позивача (а.с. 138).
На адресу Північно-західного апеляційного господарського суду 23 січня 2023 року від Відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому Відповідач зазначив, що пунктом 16 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ визначено, шо у разі необхідності обґрунтованого внесення змін до технічних умов приєднання, проекту зовнішнього газопостачання та проекту внутрішнього газопостачання (якщо проект передбачає приєднання третіх осіб) та/або умов договору на приєднання ці зміни мають бути письмово догоджені між замовником та Оператором ГРМ. Відповідач вказав, що Кодексом ГРМ фактично регламентовано процедуру внесення змін при зменшенні приєднаної потужності, проте не визначено порядок внесення змін до технічних умов приєднання при збільшенні такої потужності. Також Відповідач вказав, що кодекс ГРМ містить прогалину, яка не врегульована нормами спеціального законодавства щодо можливості внесення змін до технічних умов при збільшенні приєднаної потужності. Відповідач вказав, що зважаючи на те, що Відповідач діє виключно у спосіб та у порядок визначений чинним законодавством, а Кодексом ГРМ не визначено порядок внесення змін до технічних умов, Відповідачем відмовлено у внесенні таких змін (а.с. 141-142).
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 27 січня 2023 року розгляд апеляційної скарги призначено на 16 лютого 2023 року об 15:15 год. (а.с. 150).
На електронну адресу Північно-західного апеляційного господарського суду 13 лютого 2023 року від представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Платинумбуд" надійшло клопотання про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції, з дорученням забезпечити проведення відеоконференції Хмельницькому апеляційному суду; Господарському суду Хмельницької області.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 13 лютого 2023 року, з огляду на те, що згідно з даних Web-програми "Бронювання систем відеоконференцзв`язку" станом на 13 лютого 2023 року в Господарському суді Хмельницької області та Хмельницькому апеляційному суді вже заброньовані судові засідання в режимі відеоконференції на 16 лютого о 14:40 год., відмовлено представнику Позивача у задоволенні клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції.
Водночас, на адресу Північно-західного апеляційного господарського суду 16 лютого 2023 року від Позивача надійшло клопотання про проведення засідання без участі представника Позивача, з огляду на відмову представнику Позивача у задоволенні клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції через відсутність технічної можливості.
В судове засідання від 16 лютого 2023 року представник Позивача не з`явився.
Водночас згідно частин 1-4 статті 120 ГПК України, суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов`язковою; суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою; виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень; ухвала господарського суду про дату, час та місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу, але не менше ніж п`ять днів, для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи.
Зі змісту ухвали від 27 січня 2023 року вбачається, що суд в пункті 3 такої ухвали повідомив сторін про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги.
Частиною 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Разом з тим, суд констатує, що відкладення розгляду апеляційної скарги, визначене статтею 273 Господарського процесуального кодексу України, що по суті є неприпустимим з огляду на те, що це суперечить одному із завдань господарського судочинства, визначених частиною 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України (своєчасне вирішення судом спорів). При цьому апеляційний господарський суд наголошує на тому, що в силу дії частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України, суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншим міркуваннями в судовому процесі.
Відтак апеляційний господарський суд вбачає за можливе розглядати дану апеляційну скаргу без участі представника Позивача за наявними в матеріалах справи доказами та зважаючи на те, що в матеріалах справи є апеляційна скарга Позивача, в якій висвітлена його позиція з-приводу позовної заяви та судового рішення.
В судовому засіданні від 16 лютого 2023 року, представник Відповідача заперечив проти доводів апеляційної скарги Позивача, просив залишити рішення місцевого господарського суду без змін, а апеляційну скаргу Позивача без задоволення. Зазначив, що представник Відповідача вказав, що кодекс ГРМ містить прогалину, яка не врегульована нормами спеціального законодавства щодо можливості внесення змін до технічних умов при збільшенні приєднаної потужності, зважаючи на це, Відповідач діючи виключно у спосіб та у порядок визначений чинним законодавством, відмовив у внесенні таких змін
Заслухавши пояснення представника Відповідача, дослідивши матеріали справи та обставини на предмет повноти їх встановлення, надання їм судом першої інстанції належної юридичної оцінки, вивчивши доводи апеляційної скарги стосовно дотримання норм матеріального і процесуального права судом першої інстанції, відзиву на апеляційну скаргу, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду прийшла до висновку, що апеляційну скаргу Позивача слід задоволити, а оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким задоволити позовні вимоги.
При цьому, колегія суддів виходила з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 27 липня 2016 року між Колективним ремонтно-будівельним підприємством "Базис" та Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "Перлина Проскурова" підписано договір про спільну забудову земельної ділянки (а.с. 13-17).
18 листопада 2016 року між Колективним ремонтно-будівельним підприємством "Базис" та Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "Перлина Проскурова" підписано додатковий договір 2 до Договору про спільну забудову земельної ділянки від 27 липня 2016 року, у якому визначено, що у зв`язку із поділом земельної ділянки площею 9174 кв.м. з кадастровим 6810100000:01:004:0503, утворилось 3 (три) земельні ділянки, сторони погодилися пункт 1.2 Договору про забудову викласти у наступній редакції: "1.2. Земельна ділянка - земельна ділянка, яка складається із трьох окремих земельних ділянок, а саме: Земельна ділянка площею 0,3834 га, кадастровий номер 6810100000:01:004:0520 за реєстраційним номером: 086820168101, розташована за адресою: Хмельницька обл., м. Хмельницький, вулиця Подільська, 10/3; Земельна ділянка площею 0,16871 га, кадастровий номер 6810100000:01:004:0519 за реєстраційним номером 1086890368101, розташована за адресою: Хмельницька обл., м. Хмельницький, вулиця Подільська, 10/4; Земельна ділянка площею 0,3653 га, кадастровий номер 6810100000:01:004:0518 за реєстраційним номером 1086946568101, розташована за адресою: Хмельницька обл., м. Хмельницький, вулиця Подільська, 10/5 (а.с. 18).
1 вересня 2016 року між Позивачем (Генпідрядник) та Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "Перлина Проскурова" (Кооператив) підписано договір генерального підряду на будівництво (надалі Договір; а.с. 20-22).
За Розділом 1 Договору генерального підряду на будівництво, об`єкт будівництва - "Багатоповерховий житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Подільська, 10/1 у м. Хмельницькому", загальною плановою площею будівлі 4623,51 кв.м., що являється першою чергою будівництва комплексу багатоповерхових житлових будинків із вбудованими приміщеннями громадського призначення, які планується побудувати на Земельній ділянці, відповідно до розробленої та затвердженої в установленому законодавством порядку проектно-кошторисної документації. Будівельний майданчик - земельна ділянка (її частина) за адресою 29000, м.Хмельницький, вул. Подільська, 10/1, площею 0,95 га кадастровий номер 6810100000:01:004:0503, яка відведена у встановленому порядку для такого будівництва та забудовується на підставі Договору про спільну забудову земельної ділянки від 27 серпня 2016 року укладеного між КРБП "Базис" та ОК "ЖБК "Перлина Проскурова", а також Декларації про початок виконання будівельних робіт зареєстрованої Управлінням ДАБІ у Хмельницькій області 9 вересня 2016 року ХМ 083162531504.
Згідно умов підпункту 6.1.5 Договору, Позивач зобов`язався виконувати всі функції "Замовника будівництва", отримані за цим Договором, в порядку та на умовах, визначених Договором.
15 грудня 2016 року між Позивачем та Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "Перлина Проскурова" (Кооператив) підписано додатковий договір 1 до Договору, в якому визначено, що у зв`язку із поділом земельної ділянки площею 9174 кв.м. з кадастровим 6810100000:01:004:0503, утворилось 3 (три) земельні ділянки, внесені відповідні зміни до Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки та Декларації про початок виконання будівельних робіт, також змінено адресу місцезнаходження генпідрядника, враховуючи вищенаведене сторони погодилися пункт 1.1, пункт 1.2 Договору викласти у наступній редакції: "1.1 Об`єкт будівництва - "Будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення (І та II черги)", адресою: м. Хмельницький, вул. Подільська, 10/3, який планується побудувати на Земельній Ділянці (Будівельному майданчику), відповідно до розробленої та затвердженої в установленому законодавством порядку проектно-кошторисної документації. 1.2. Будівельний майданчик - земельна ділянка площею 0,3834 га, кадастровий номер 6810100000:01:004:0520 за реєстраційним номером 1086820168101, розташована за адресою: Хмельницька обл., м. Хмельницький, вулиця Подільська, 10/3.
26 січня 2017 року Колективне ремонтно-будівельне підприємство "Базис" звернулось з листом до Відповідача щодо видачі технічних умов на підключення до газової мережі комплексу будівництва багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресами: 1) м. Хмельницький вул. Подільській 10/3 - 1 черга на 44 квартири та II черга на 71 квартиру; 2) вул. Подільській 10/4 - на 62 квартири; 3) м. Хмельницький вул. Подільській 10/5 - 1 черга на 72 квартири та II черга на 62 квартири (а.с. 41).
17 лютого 2017 року Відповідачем видано Колективному ремонтно-будівельному підприємству "Базис" технічні умови приєднання до газорозподільної системи Нм02.21-Туп-43-0217 від 16 лютого 2017 року (надалі Технічні умови; а.с. 23-24).
Відповідно до пункту 2 Технічних умов: характеристика об`єкта (земельної ділянки) Замовника (місце розташування): м.Хмельницький, вул.Подільська, 10/3, 10/4, 10/5.
Відповідно до розділу 2 Технічних умов, місце забезпечення потужності об`єкта замовника встановлюється - на підвідному газопроводі середнього тиску Ф200мм до комунальної котельні по вул. Кам`янецька, 48. Точка приєднання об`єкта Замовника - газові стояки низького тиску на вводах до житлових будинків. Технічна (пропускна) потужність, замовлена в точці приєднання: 550,0 м3/год. Проектний тиск газу в місці забезпечення потужності становить: 1,5 - 2,5 кгс/см2. Проектний тиск в точці приєднання становить: 200 м.в.ст. Прогнозовані точки вимірювання (місце встановлення вузлів обліку): кухонні приміщення квартир. 3агальна технічна (пропускна) потужність в місці її забезпечення, що має бути створена - 4200,0 м3/год.
Згідно з пунктом 1 розділу 4 Технічних умов, при проектуванні газових мереж внутрішнього газопостачання (від точки приєднання до газових приладів замовника), будівництво яких забезпечується замовником, необхідно врахувати таке: гранично-допустима висота будинків, що підлягають газифікації не повинна перевищувати 10 поверхів; установку вузлів обліку газу в кухонних приміщеннях квартир (дана послуга включається в вартість робіт, виконання, яких забезпечує оператор ГРМ); установку опалювальних котлів і побутових газових плит запроектувати в кухонних приміщеннях квартир.
У матеріалах справи наявні викопіювання, містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва, які затверджені Наказом управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради № 541 від 7 листопада 2017 року, містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва, які затверджені Наказом управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради № 261 від 13 вересня 2018 року.
25 липня 2022 року Позивач звернувся з листом № 47 від 25 липня 2022 року до Відповідача, у якому повідомив, що в ході будівництва у проектних рішеннях житлових будинків по вул. Подільській, 10/4, 10/5 у м. Хмельницькому відбулись зміни. У зв`язку із цим просив внести зміни до технічних умов Нм02.21-Туп-43-0217 від 16 лютого 2017 року для газифікації 11-того поверху житлових будинків за адресою вул. Подільська, 10/4 та 10/5 у м. Хмельницькому.
Листом від 28 липня 2022 року № 29001-Лв-6732-0722 Відповідач відмовив Позивачу у внесенні змін до технічних умов приєднання до газорозподільної системи Нм02.21-Туп-43-0217 від 16 лютого 2017 pоку, вказавши при цьому, що внесення змін до технічних умов не передбачено чинним законодавством та вказав про відсутність правових підстав для внесення змін до технічних умов Нм02.21-Туп-43-0217 від 16 лютого 2017 pоку.
Відповідач у листі від 28 вересня 2022 року (у відповідь на лист від 22 вересня 2022 року) повідомив Позивача, що по вул. Подільська 10/4 та по вул. Подільська 10/5 м. Хмельницький існує технічна можливість приєднання до газорозподільної мережі 100 квартирного житлового будинку за адресою вул. Подільська 10/4 та 140 квартирного житлового будинку по вул. Подільська 10/5. Підтвердив, що за вказаними адресами наявна вільна потужність для забезпечення приєднання до газорозподільної мережі 100 квартирного житлового будинку за адресою вул. Подільська 10/4 та 140 квартирного житлового будинку по вул. Подільська 10/5.
Таким чином, у зв`язку з відмовою Відповідача внести зміни до Технічних умов, Позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову кваліфікацію обставинам справи, колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до частин 1-3 статті 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" технічні умови це комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об`єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам щодо водопостачання (з урахуванням потреб забезпечення пожежогасіння), теплопостачання, електропостачання і газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод та телекомунікації. Фізична чи юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, має право на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою. У разі якщо надання технічних умов здійснюється на підставі договору, такий договір може укладатися в електронній формі через електронний кабінет відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги". Технічні умови надаються протягом 10 робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви. Технічні умови повинні відповідати законодавству, містити достовірну інформацію та обґрунтовані вимоги до об`єктів будівництва, а також відповідати намірам заявника щодо забудови земельної ділянки.
У відповідності до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, технічні умови приєднання - документ, що визначає комплекс умов і вимог до інженерного забезпечення приєднання об`єкта (земельної ділянки) замовника до газорозподільної системи і містить вихідні дані для проектування газових мереж зовнішнього та внутрішнього газопостачання, що створюються для потреб об`єкта замовника.
Згідно з пунктом 1 глави 1 розділу V Кодексу газорозподільних систем, власники об`єктів будівництва або існуючих об`єктів (земельних ділянок), які фізично не підключені до ГРМ, мають право на приєднання (технічний доступ) цих об`єктів до ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності або користуванні (у тому числі в експлуатації) Оператора ГРМ, у порядку, визначеному цим розділом. Оператор ГРМ зобов`язаний розміщувати на своєму веб-сайті інформацію про умови приєднання до ГРМ, що на законних підставах перебуває в його власності або користуванні (у тому числі в експлуатації), та методологію встановлення плати за приєднання до газорозподільної системи, затверджену Регулятором.
Пунктом 4 глави 1 розділу V Кодексу газорозподільних систем визначено, що приєднання об`єктів (земельних ділянок) замовника до ГРМ здійснюється на підставі договору на приєднання, що укладається за формами, наведеними у додатках 11, 12 до цього Кодексу. При цьому невід`ємною частиною договору на приєднання є технічні умови приєднання (додаток 13), які визначають вихідні дані для проектування газових мереж зовнішнього газопостачання від місця забезпечення потужності до точки приєднання, які будуються Оператором ГРМ, та вихідні дані для проектування та будівництва газових мереж внутрішнього газопостачання об`єкта замовника від точки приєднання до газових приладів і пристроїв замовника. Будівництво та введення в експлуатацію газових мереж внутрішнього газопостачання забезпечується замовником.
Зважаючи на докази, долучені Позивачем до матеріалів справ в підтвердження своїх позовних вимог, та заперечення Відповідача щодо того, що внесення змін не передбачено нормами чинного законодавства, колегія суддів зазначає наступне.
Дослідивши обставини справи і наявні у ній докази, суд апеляційної інстанції констатує, що згідно витягу з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про присвоєння адрес Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (Номер рішення: 121/01-26 від 25 жовтня 2021 року) присвоєно адресу прийнятому до об`єкту нерухомого майна, найменування якого: "Будівництво житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями по вул. Подільській, 10/5 у місті Хмельницькому (І та II черги) (І черга)" (сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів від 14 вересня 2021 року за реєстраційним номером: ІУ122210907994; кількість поверхів - 11; кількість квартир - 70; кадастровий номер земельної ділянки на якій розташований об`єкт: 6810100000:01:004:0518), а саме: Україна, Хмельницька область, місто Хмельницький, вулиця Подільська, 10/5, корпус 1 (а.с. 70-71).
Відповідно до витягу з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про присвоєння адрес Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (Номер наказу: 101/01-26 від 14 квітня 2022 року) прийнятому до експлуатації об`єкту нерухомого майна, найменування якого: "Будівництво житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями по вул. Подільській, 10/5 у місті Хмельницькому (І та II черги) (II черга)" (сертифікат ІУ122220325485 від 5 квітня 2022 року; кількість поверхів - 11; кількість квартир - 70; кадастровий номер земельної ділянки на якій розташований об`єкт: 6810100000:01:004:0518), присвоєно адресу: Україна, Хмельницька область, Хмельницький район, Хмельницька територіальна громада, місто Хмельницький, вулиця Подільська, 10/5, корпус 2.
Згідно наказу Управління архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів "Про присвоєння адреси закінченому будівництвом об`єкту - житловому будинку, розташованому в місті Хмельницькому" № 443 від 23 жовтня 2020 року, наказано закінченому будівництвом об`єкту - житловому будинку (кількість поверхів - 11, кількість квартир-100), прийнятому до експлуатації за адресою: Хмельницька область, місто Хмельницький, вулиця Подільська, 10/4 (сертифікат ІУ122200827440, який виданий в серпні 2020 на підставі акта готовності об`єкта до експлуатації від 30 квітня 2020 року), що розташований на земельній ділянці площею 0,1687 га за кадастровим номером: 6810100000:01:004:0519, присвоїти адресу: Україна, Хмельницька область, місто Хмельницький, вулиця Подільська, 10/4 (а.с. 72).
Відповідно до довідки Хмельницькобленерго від 15 липня 2021 року вимоги технічних умов № 423 від 22 грудня 2016 року з листами змін до них № 2021-0513-2381 від 3 червня 2021 року, № 2018-05-13-2078 від 9 липня 2018 року та № 2018-05-13-2773 від 31 серпня 2018 року на приєднання до електричних мереж Відповідача електроустановки будівництва житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення (багатоповерховий 100 квартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення) по вул. Подільській, 10/4 в м. Хмельницькому, виконані в повному обсязі (а.с. 74).
Згідно довідок AT "Хмельницькобленерго" від 8 квітня 2022 року та від 16 травня 2022 року кількість поверхів у об`єктів (по вул. Подільській, 10/4 та по вул. Подільській, 10/5) 11 (а.с. 77).
Водночас, у матеріалах справи наявний проект системи пожежної сигналізації, система оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей автоматика протидимного захисту, у вихідних даних якого вказано об`єкт, що захищається: "Будівництво житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями по вул. Подільській, 10/5 у місті Хмельницькому" (І та II черги); Згідно архітектурно-планувальних рішень житловий будинок складається з двох секцій (секція 4 - 10 поверхів з техповерхом) та (секція 5-11 поверхів). Захисту протипожежними системами передбачаються всі приміщення будівлі за виключенням приміщень з мокрими процесами.
В той же час, у проекті на будівництво житлового будинку по вул. Подільській, 10/5 у місті Хмельницькому (том 1) зазначено, що Будинок обладнано системами димовидалення, компенсації та підпору повітря у загальні коридори та ліфтові шахти; передбачено влаштування пожежних кранів, у кожній квартирі передбачено влаштування пожежних площадок відповідно до вимог п.4.10ДБНВ.2.2-15-2005; будинок обладнано системами пожежної сигналізації з виводами на пульт сповіщення конс`єржу. А також системи пожежної сигналізації для приміщень та офісів; колективні димарі для газових квартир розміщені здебільшого на лоджіях та приміщеннях кухонь квартир.
25 липня 2022 року Позивач звернувся з листом № 47 від 25 липня 2022 року до Відповідача, у якому повідомив, що в ході будівництва у проектних рішеннях житлових будинків по вул. Подільській, 10/4, 10/5 у м. Хмельницькому відбулись зміни. У зв`язку із цим просив внести зміни до технічних умов № Нм02.21-Туп-43-0217 від 16 лютого 2017 року для газифікації 11-того поверху житлових будинків за адресою вул. Подільська, 10/4 та 10/5 у м. Хмельницькому.
В той же час, Відповідач листом від 28 липня 2022 року за № 29001-Лв-6732-0722 відмовив Позивачу у внесенні змін до технічних умов приєднання до газорозподільної системи Нм02.21-Туп-43-0217 від 16 лютого 2017 pоку, зазначаючи, що внесення змін до технічних умов не передбачено чинним законодавством та вказав на відсутність правових підстав для внесення змін до технічних умов Нм02.21-Туп-43-0217 від 16 лютого 2017 pоку.
При цьому, Відповідач у листі від 28 вересня 2022 року (у відповідь на лист від 22 вересня 2022 року) повідомив Позивача, що по вул. Подільська 10/4 та по вул. Подільська 10/5 м. Хмельницький існує технічна можливість приєднання до газорозподільної мережі 100 квартирного житлового будинку за адресою вул. Подільська 10/4 та 140 квартирного житлового будинку по вул. Подільська 10/5. Підтвердив, що за вказаними адресами наявна вільна потужність для забезпечення приєднання до газорозподільної мережі 100 квартирного житлового будинку за адресою вул. Подільська 10/4 та 140 квартирного житлового будинку по вул. Подільська 10/5.
Відтак, колегія суддів підсумовуючи констатує, що зміни до технічної документації, про котрі просив Позивач, виникли в ході будівництва у проектних рішеннях житлових будинків по вул. Подільській, 10/4, 10/5 у м. Хмельницькому. При цьому, Відповідач мотивуючи свою відмову зазначає, що внесення змін до технічних умов не передбачено чинним законодавством та зазначає про відсутність правових підстав, при цьому, не зазначає, що саме та яку норму чинного законодавства України буде порушено у разі внесення таких змін. В той же час, суд апеляційної інстанції при оцінці даного доказу, наголошує на тому, що Відповідач зазначає про те, що існує технічна можливість приєднання до газорозподільної мережі 140 квартирного житлового будинку по вул. Подільська 10/5 та про наявність за вказаними адресами вільної потужності для забезпечення приєднання до газорозподільної мережі 140 квартирного житлового будинку, що, зважаючи на відмову Відповідача внести такі зміни, свідчить про контроверсійність його доводів відносно причин такої відмови.
Тобто, аргументація Відповідача не зводиться до технічної неможливості здійснити таке підключення, і не вказує про те, що таке підключення може привезти до певних порушень та привести до певних аварійних ситуацій, тощо (підкріплюючи це аргументацією щодо існування таких заборон і на законодавчому рівні, з вказівкою на конкретні норми). Навпаки, в даному випадку відмовляючи здійснити підключення вказує на його можливість, прикриваючи таку відмову виключно формальними підставами та не аргументуючи її конкретними нормами права. З даного вбачається, що а ні в даній відмові, а ні в аргументації під час розгляду спору Відповідач не лише не довів належними і допустимими доводами і доказами підставність своєї незгоди, але й навпаки вказував про технічну можливість здійснення таких робіт, та відповідно, не спростував неможливість внесення змін до існуючих технічних умов.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що всі інші установи погодили внесення таких змін, включаючи Управління архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів, котре за результатами дослідження дотримання будівельних норм та правил прийняло рішення по даному житловому будинку: кількість поверхів 11.
В той же час, зважаючи на заперечення Відповідача щодо того, що законодавством не передбачено внесення змін до технічних умов, колегія суддів досліджуючи нормативно-правові акти діючого законодавства в галузі газорозподільчої системи зауважує наступне.
Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, технічні умови приєднання - документ, що визначає комплекс умов і вимог до інженерного забезпечення приєднання об`єкта (земельної ділянки) замовника до газорозподільної системи і містить вихідні дані для проектування газових мереж зовнішнього та внутрішнього газопостачання, що створюються для потреб об`єкта замовника; Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС визначено, що технічні умови приєднання - документ, що визначає комплекс умов і вимог до інженерного забезпечення приєднання об`єкта (земельної ділянки) замовника до газорозподільної системи і містить вихідні дані для проектування газових мереж зовнішнього та внутрішнього газопостачання, що створюються для потреб об`єкта замовника.
Відповідно до пункту 4 глави 1 Кодексу ГРС, приєднання об`єктів (земельних ділянок) замовника до ГРМ здійснюється на підставі договору на приєднання, що укладається за формами, наведеними у додатках 15, 16 до цього Кодексу. При цьому невід`ємною частиною договору на приєднання є технічні умови приєднання (додаток 17), які визначають вихідні дані для проектування газових мереж зовнішнього газопостачання від місця забезпечення потужності до точки приєднання, які будуються Оператором ГРМ, та вихідні дані для проектування та будівництва газових мереж внутрішнього газопостачання об`єкта замовника від точки приєднання до газових приладів і пристроїв замовника. Будівництво та введення в експлуатацію газових мереж внутрішнього газопостачання забезпечується замовником.
Таким чином, внесення змін умов до технічних умов є виключно зміною вихідних даних для проектування газових мереж зовнішнього газопостачання та внутрішнього газопостачання.
При письмовому зверненні споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) про зменшення приєднаної (дозволеної) потужності його об`єкта, визначеної в технічних умовах приєднання та/або проектній документації, в установленому законодавством порядку вносяться відповідні зміни до технічних умов приєднання та/або технічної документації, які погоджуються з Оператором ГРМ.
У такому разі змінюються (зменшуються) типорозмір (номінальна потужність) комерційного вузла обліку в точці вимірювання та приєднана потужність об`єкта споживача, а Оператор ГРМ коригує дані технічної потужності та вільної потужності для забезпечення нових приєднань (резерву потужності) на відповідній ГРМ згідно з вимогами розділу VII цього Кодексу.
Таким чином, можливість внесення змін до технічних умов передбачена Кодексом ГРМ.
При цьому, Відповідач відмовляючи у внесенні змін у технічні умови на приєднання до газорозподільної системи об`єктів будівництва (побудувати 11-ти поверховий 100-квартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою вул. Подільська 10/4 та 11-ти поверховий 140-квартирний житловий будинок з вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою вул. Подільська 10/5 (І та II черга)), не посилається на відхилення від вимог державних будівельних та інших норм під час проектування (котрі в свою чергу погодили такі зміни та не встановили будь-яких відхилень від будівельних норм), а вказує лише формальну підставу для відмови.
Окрім того, колегія суддів вважає безпідставним, з огляду на відносини, які виникли в даній справі та предмету дослідження, покликання місцевого господарського суду в оскаржуваному рішенні на те, що Кодексом ГРС не передбачена можливість внесення змін до технічних умов приєднання та/або проектної документації при збільшенні приєднаної потужності його об`єкта, визначеної в технічних умовах приєднання та/або проектній документації.
Відповідно, судом першої інстанції застосовано норму права пункту 5 глави 1 розділу V Кодексу ГРС, яка підлягає застосування, виключно в випадках, якщо об`єкт підключено до газорозподільної мережі. Проте, матеріали справи не містять жодних доказів, а також вказані обставини не заперечувались Відповідачем та не стверджувалися в суді першої та апеляційної інстанціях, що об`єкти Позивача (за адресами вул. Подільська 10/4 та 10/5 у м. Хмельницький) уже підключений до газорозподільної мережі.
Отже, зважаючи на все вищеописане в даній судовій постанові в площинні існування всіх належних та допустимих доказів та в правову полі дії нормативно-правової бази в галузі газозабезпечення, котрі підтверджують обставини, наведені Позивачем в позовній заяві, колегія суддів прийшла до висновку про доведеність та підставність позовних вимог Позивача.
Відтак, судова колегія задоволює позовні вимоги та зобов`язує Відповідача внести зміни до технічних умов приєднання до газорозподільчої системи №Нм02.21-Туп-43-0217 від 16 лютого 2017 року, передбачивши в них, газифікацію 11-того поверху житлових будинків за адресою вул. Подільський 10/4 та 10/5 у м. Хмельницький.
З огляду на усе вищевказане у даній постанові, Північно-західний апеляційний господарський суд, вважає подану Позивачем апеляційну скаргу підставною та обгрунтованою. Відповідно суд апеляційної інстанції приймає судове рішення про задоволення позову.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції скасовує рішення Господарського суду Хмельницької області від 30 листопада 2022 року.
Згідно частини 1 статті 269 ГПК України: суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Водночас, Північно-західний апеляційний господарський суд приходить до висновку про неповне з`ясування місцевим господарським судом обставин, що мають значення для справи та невідповідність висновків, викладених в рішенні суду першої інстанції обставинам справи, що в силу дії пунктів 1, 2 та 3 частини 1 статті 277 ГПК України є підставою для скасування оспорюваного рішення на підставі пункту 2 частини 1 статті 275 ГПК України.
З огляду на усе вищевказане в даній судовій постанові, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про скасування рішення місцевого господарського суду та прийняття нового рішення, про задоволення позовних вимог.
Судові витрати, в силу дії приписів статті 129 ГПК України, за розгляд позовної заяви та апеляційної скарги, суд покладає на Відповідача.
Керуючись статтями 129, 269, 270, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю ПЛАТИНУМБУД на рішення Господарського суду Хмельницької області від 30 листопада 2022 року по справі №924/516/22 - задоволити.
2. Рішення Господарського суду Хмельницької області від 30 листопада 2022 року по справі №924/516/22 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задоволити.
3. Зобов`язати Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" внести зміни до технічних умов приєднання до газорозподільчої системи №Нм02.21-Туп-43-0217 від 16 лютого 2017 року, передбачивши в них, газифікацію 11-того поверху житлових будинків за адресою вул. Подільський 10/4 та 10/5 м. Хмельницький.
4. Стягнути з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" (29019, м. Хмельницький, проспект Миру, будинок 41, код ЄДРПОУ 05395598) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛАТИНУМБУД" (29013, м. Хмельницький, вул. Подільська, 10/1, код ЄДРПОУ 03335474) 2481 грн витрат зі сплати судового збору за розгляд позовної заяви та 3721 грн 50 коп. витрат зі сплати судового збору за розгляд апеляційної скарги.
5. Господарському суду Хмельницької області видати відповідні накази.
6. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
7. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
8. Справу №924/516/22 повернути Господарському суду Хмельницької області.
Повний текст постанови виготовлено 20 лютого 2023 року.
Головуючий суддя Василишин А.Р.
Суддя Філіпова Т.Л.
Суддя Олексюк Г.Є.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2023 |
Оприлюднено | 21.02.2023 |
Номер документу | 109070256 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Інші справи |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Василишин А.Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні