Ухвала
від 21.02.2023 по справі 609/101/23
ШУМСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 609/101/23

2-о/609/17/2023

21 лютого 2023 року Шумський районний суд Тернопільської області

в складі головуючого судді: Ковтуновича О.В.

присяжних: Хрещук О.І.,

Шевчук В.В.

при секретарі судового засідання: Сандулович О.М.

за участю:

заявника: ОСОБА_1

представника заявника: адвоката, Штогун Н.Є.

представника заінтересованої особи Опікунської ради при виконавчому комітеті Шумської міської ради Тернопільської області: Липки В.І.

заінтересованої особи: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Шумськ цивільну справу № 609/101/23 заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Опікунська рада при виконавчому комітеті Шумської міської ради Тернопільської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна,-

В С Т А Н О В И В:

03 лютого 2023 року заявник ОСОБА_1 звернувся до Шумського районного суду Тернопільської області із заявою про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна.

Свої вимоги мотивує тим, що заявник та ОСОБА_2 28 серпня 1993 року уклали шлюбу, який зареєстрований відділом ЗАГС Шумської райдержадміністрації Тернопільської області. Батьками дружини заявника є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 у батьків дружини заявника в м. Шумськ Тернопільської області народилася ще одна дитина - ОСОБА_3 . ОСОБА_6 є інвалідом дитинства 2 групи і перебуває на амбулаторному нагляді в Шумській міській лікарні з визначеним діагнозом: легка розумова відсталість з емоційно-вольовою нестійкістю.

Інвалідність ОСОБА_3 встановлено на термін «довічно», а тому з дня народження і по даний час вона потребує особливого догляду з боку її сім`ї,

Особливостями визначеного діагнозу є те, що сестра дружини заявника практично не володіє навиками людини відповідного віку, не керує своїми емоціями та діями, її рухи можуть бути різкими та завдавати шкоди оточуючим, коли ОСОБА_6 хоче виразити свою радість або ж незадоволення. Тобто, людина з таким діагнозом потребує постійного стороннього догляду, постійної уваги від оточуючих її людей, витримки та безперечно фізичної сили.

Через своє захворювання, ОСОБА_6 постійно приймає медикаментозне лікування та перебуває під постійним наглядом та на обліку лікаря психіатра у Комунальному некомерційному підприємстві Шумської міської ради «Шумська міська лікарня».

20 лютого 2023 року на адресу Шумського районного суду Тернопільської області від заявника надійшло клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи, проведення якої просив доручити експертам Тернопільської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психічної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (46027, Тернопільська область, Тернопільський район, м. Тернопіль, вул. Тролейбусна, 14).

На вирішення експертизи експерту поставити наступні питання:

-Чи хворіє на даний час ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , психічним розладом або захворюванням? Якщо так, чи спричиняє це психічне захворювання хронічний, стійкий психічний розлад?

- Чи здатна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?

-Чи потребує ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , стороннього догляду?

-Чи здатна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з`являтися в судові засідання та особисто давати пояснення по суті справи в суді?

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник адвокат, ОСОБА_7 клопотання підтримали та просили його задоволити.

Заінтересована особа ОСОБА_2 та представник заінтересованої особи Опікунської ради при виконавчому комітеті Шумської міської ради Тернопільської області Липка В.І. в судовому засіданні не заперечували щодо задоволення поданого клопотання.

В судове засідання заінтересовані особи ОСОБА_4 , ОСОБА_5 не з`явилися, проте подали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутності.

Заслухавши пояснення учасників процесу та дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до вимог ч. 1 ст.39ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Відповідно до вимог ч. 1 ст.298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи, призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Відповідно до ст. 7Закону України«Про судовуекспертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз. Тому проведення відповідної судово-психіатричної експертизи може бути доручено експертам Тернопільської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психічної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України».

Відповідно до ст. 21Закону України«Про психіатричнудопомогу» судово-психіатрична експертиза в цивільних справах призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.

Як зазначається в п. 4 постанови Пленуму ВСУ від 28.03.1972р. №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.

За вимогами п. 2 ч.1 ст.105ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

Відповідно до ч. 4 ст.103ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.

Суд, проаналізувавши матеріали справи, з метою повного та об`єктивного розгляду справи, вважає за необхідне призначити судово-психіатричну експертизу ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , для встановлення її психічного стану.

Крім того, заявник просив суд витребувати у КНП Шумської міської ради «Шумська міська лікарня» медичну документацію (медичну картку) заведену на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительку АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.

Пункт 4 ч. 5 ст.12ЦПКУкраїни передбачає, що суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч. 1ст.84ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинахдругійтатретійстатті 83 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

Враховуючи викладене, суд вважає, що для повного та всебічного розгляду справи та проведення судово-психіатричної експертизи необхідно витребувати у КНП Шумської міськоїради «Шумськаміська лікарня» медичну документацію (медичну картку) відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительки АДРЕСА_1 .

Оскільки для проведення вищевказаної експертизи може знадобитися значний проміжок часу, то суд на підставі п. 5 ч. 1 ст. 252 та п. 9 ч. 1 ст. 253ЦПК України дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі на час проведення експертизи.

Судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави. (ч. 2 ст. 299 ЦПК України).

Керуючись ст.ст. 103, 252, 253, 298, 299, 353 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення судово-психіатричної експертизи - задоволити.

Призначити у цивільній справі № 609/101/23 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Опікунська рада при виконавчому комітеті Шумської міської ради Тернопільської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна - судово-психіатричну експертизу, на вирішення експертизи експерту поставити наступні питання:

-Чи хворіє на даний час ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , психічним розладом або захворюванням? Якщо так, чи спричиняє це психічне захворювання хронічний, стійкий психічний розлад?

- Чи здатна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?

-Чи потребує ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , стороннього догляду?

-Чи здатна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з`являтися в судові засідання та особисто давати пояснення по суті справи в суді?

Проведення даної експертизи доручити експертам Тернопільської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психічної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» в місячний строк з дня отримання ними ухвали суду.

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385КК України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.

В розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи №609/101/23.

Обов`язок по доставці хворого на експертизу покласти на заявника, ОСОБА_1 .

Витребувати з КНП Шумської міської ради «Шумська міська лікарня» медичну документацію (медичну картку) заведену на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительку АДРЕСА_1 .

Вказані документи надати до Шумського районного суду Тернопільської області в найкоротший термін.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.

У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.

На час проведення експертизи провадження у справі №609/101/23 зупинити.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Шумський районний суд Тернопільської області протягом 15 днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя: О. В. Ковтунович

Присяжні: О.І. Хрещук

В.В.Шевчук

СудШумський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення21.02.2023
Оприлюднено23.02.2023
Номер документу109108345
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —609/101/23

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Шумський районний суд Тернопільської області

Ковтунович О. В.

Рішення від 24.04.2023

Цивільне

Шумський районний суд Тернопільської області

Ковтунович О. В.

Ухвала від 10.04.2023

Цивільне

Шумський районний суд Тернопільської області

Ковтунович О. В.

Ухвала від 21.02.2023

Цивільне

Шумський районний суд Тернопільської області

Ковтунович О. В.

Ухвала від 06.02.2023

Цивільне

Шумський районний суд Тернопільської області

Ковтунович О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні