Рішення
від 17.08.2010 по справі 10/664-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬН ИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майда н Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71 -81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" серпня 2010 р. Справа № 10/664-10

за позовом ОСОБА_1 м. Ка м'янець-Подільський

до Відкритого акціонерног о товариства "Модуль" м. Кам'ян ець-Подільський

про визнання недійсним ріш ення зборів Спостережної ради від 10.01.2005р.

Суддя Вин оградова В.В.

Представники сторін:

позивач: ОСОБА_3- за довір еністю №144 від 17.02.2010р.

відповідач: не з'явився

В судовому засіданні про голошено вступну та резолюти вну частину рішення.

Суть спору: Позивач, вказуюч и на те, що він є міноритарним акціонером ВАТ "Модуль", якому належить на праві власності 15 акцій ВАТ "Модуль" номінальн ою вартістю 1,05грн., що складає 0 ,0035% від загальної кількості го лосів акціонерів товариства , звернувся до суду з позовом п ро визнання недійсним рішенн я зборів Спостережної ра ди від 10.01.2005р., яким визначено, що без письмового погодження і з Спостережною радою мож уть укладатися договори на с уму, яка не перевищує 450 000 000 грн.

Звертає увагу на те, що досл ідивши повноваження Спост ережної ради ВАТ "Модуль", пе релік яких є вичерпним та вик ладеним в Положенні про Спо стережну раду, робить висно вок, що рішення зборів Спос тережної ради є неправомір ним, оскільки визначення мак симальної суми, на яку голова правління товариства може у кладати договори відноситьс я тільки до компетенції зага льних зборів товариства. Ств ерджує, що дане рішення прийн ято всупереч вимогам ст. 41 Зак ону України "Про господарськ і товариства". Зазначає, що в С татуті товариства відсутня г ранична сума , на яку можуть ук ладатися угоди без затвердже ння загальними зборами. Роби ть висновок, що оскільки доку мент, який встановлює гранич ну суму, на яку можуть бути укл адені угоди без отримання пи сьмової згоди Наглядової рад и, фактично відсутній у товар иства, то гранична сума угод є невизначеною та незатвердже ною будь-якими іншими докуме нтами товариства.

В обґрунтування вимог поси лається на ст. ст. 97, 98, 159, 160 ЦК Укра їни, ст.ст. 25, 33 Закону України "П ро акціонерні товариства", ст . 10 Закону України "Про господа рські товариства".

Повноважний представник п озивача в судовому засідання позовні вимоги підтримав та наполягав на задоволенні по зову.

Відповідач повноважного п редставника в судове засідан ня не направив, про причини не явки суд не повідомив. У відзи ві на позов від 14.05.2010р. проти поз ову заперечує, вказуючи на те , що рішенням загальних зборі в акціонерів від 20.03.2002р. затверд жено нову редакцію Статуту В АТ "Модуль" та Положення про Спостережну раду, згідно я ких ( п.10.2.9 Статуту та п. 3.1 Положен ня про Спостережну раду) д о компетенції Спостережно ї ради віднесено затвердже ння, з врахуванням вимог чинн ого законодавства максималь ного розміру сум з різних вид ів операцій, на які правління м можуть бути укладені догов ори без узгодження з Спосте режною радою, а також надан ня письмової згоди на підпис ання договорів, що укладають ся на суму, що перевищує встан овлений максимальний розмір . Робить висновок, що рішенням загальних зборів від 20.03.2002р. бу ли делеговані вищевказані по вноваження загальних зборів Спостережній раді, які зг ідно із приписами ст.159 Цивіль ного кодексу України та ст. 41 З акону України "Про господарс ькі товариства" не віднесені до виключної компетенції за гальних зборів акціонерів.

Вважає, що Спостережна рада , приймаючи рішення , що о формлене протоколом від 10.01.2005р . діяла в межах повноважень, ви значених статутними докумен тами товариства та у рамках ч инного законодавства Україн и.

Розглядом матеріалів спр ави встановлено:

Відкрите акціонерне товар иство "Модуль" зареєстроване як суб'єкт підприємницької д іяльності - юридична особа, вк лючене до ЄДРПОУ, що підтверд жується довідкою управлінн я статистики у Кам'янець-Поді льскому районі серії АБ №301778 ві д 20.10.2009р.

Відповідно до Статуту ВАТ "Модуль" в новій редакції , зат вердженого загальними збора ми акціонерів товариства ( пр отокол №01 від 20.03.2002р.), ВАТ "Модуль " є юридичною особою від дня йо го державної реєстрації ( п.3.1), акціонерами товариства є дер жава, юридичні і фізичні особ и , в тому числі іноземні, які с тали його акціонерами шляхом придбання акцій в порядку , пе редбаченому Законами Україн и "Про приватизацію державно го майна", "Про державну програ му приватизації", чинним зако нодавством та цим Статутом ( п . 1.4), Статутний фонд товариства становить 455595 грн. та поділени й на 433900 простих іменних акцій номінальною вартістю 1,05 грн. ( п .п.6.1,6.2).

Згідно п. 3.8 Статуту для здій снення мети своїх діяльності товариство в порядку, передб аченому чинним законодавств ом і цим Статутом, має право вс тупати у господарські цивіль но-правові відносини , здійсн юючи будь-які не заперечені з аконодавством операції з дер жавними, орендними, кооперат ивними і іншими організаціям и, установами, підприємствам и, а також громадянами на Укра їні і за її межами, самостійно планувати свою діяльність і визначати перспективи розви тку , самостійно вирішувати п итання матеріально-технічно го забезпечення, формування і використання матеріальних і фінансових ресурсів, здійс нювати цільові позики , отрим увати кредити у національній і іноземній валюті, приймати на себе і видавати від свого і мені грошові зобов'язання.

У відповідності до п. 5.1 Стату ту акціонери мають право: без посередньо або через своїх п редставників брати участь в управлінні справами Товарис тва, брати участь в Загальних зборах акціонерів, обирати і бути обраними до органів упр авління Товариства відповід но до цього Статуту; брати уч асть в розподілі прибутку То вариства і отримувати його ч астину (дивіденди) в розмірі, п ропорційному кількості нале жних їм акцій; користуватися переважним правом на придба ння акцій додаткових випускі в; отримувати частину майна у вартісному вираженні у разі ліквідації Товариства в роз мірі, пропорційному кількост і належних їм акцій; отримува ти інформацію про діяльність Товариства шляхом ознайомле ння з копіями річних балансі в і звітів про діяльність Тов ариства і з протоколами засі дань органів управління Това риства; відповідно до чинног о законодавства вільно волод іти, користуватися і розпоря джатися належними їм акціями , в тому числі заповідати їх і передавати в порядку успадку вання.

Пунктом 8.1 Статуту товарист ва визначено, що управління і контроль за діяльністю това риства здійснюють: Загальні збори акціонерів, Спостере жна Рада, Правління товарис тва, Ревізійна комісія.

Як передбачено п.9.1 Статуту вищим органом товариства є з агальні збори акціонерів , у з агальних зборах акціонерів м ають право брати участь всі а кціонери , незалежно від кіль кості і класу акцій, власника ми яких вони є.

Пунктом 9.2 Статуту товарист ва визначено компетенцію заг альних зборів акціонерів, а с аме: а)внесення змін і доповне нь до Статуту, б) обрання і від кликання членів Спостереж ної ради , в т.ч голову Спос тережної ради, в) обрання і в ідкликання членів Ревізійно ї комісії, д) затвердження вну трішніх Положень, що регламе нтують діяльність Товариств а; є) затвердження річних резу льтатів діяльності акціонер ного Товариства, включаючи й ого дочірні підприємства, за твердження звітів Спостер ежної Ради, звітів і виснов ків Ревізійної комісії, поря дку розподілу прибутку, терм іну і порядку виплати дивіде ндів, визначення порядку пок риття збитків; ж) створення, ре організація і ліквідація доч ірніх підприємств, філій і пр едставництв, затвердження їх статутів і положень; з) прийня ття рішення про передачу вед ення реєстру акціонерів; і) пр ийняття рішення про форму ви пуску або зміни форми випуск у акцій; к) прийняття рішень пр о припинення діяльності Това риства, призначення ліквідац ійної комісії, затвердження ліквідаційного балансу; л) пр ийняття рішень про зміну роз міру Статутного фонду Товари ства; м) прийняття рішень про у часть Товариства у створенні господарських Товариств.

Зазначено, що Загальні збор и акціонерів мають право роз глядати й інші питання, які ви тікають з його повноважень в ідповідно до цього Статуту, м ають право передати частину своїх повноважень, визначени х цим Статутом, до компетенці ї Спостережної Ради і Пра вління Товариства.

При цьому , повноваження, пе редбачені пунктами "а", "є", "ж", "з" , "і", "к" відносяться до виключно ї компетенції Загальних збор ів акціонерів і не можуть бут и передані іншим органам Тов ариства.

Положеннями п. 9.5. визначено п орядок скликання позачергов их Загальних збори акціонері в. Зокрема позачергові загал ьні збори скликаються у разі неплатоспроможності Товари ства, в будь-якому іншому випа дку, якщо цього вимагають інт ереси Товариства загалом. Ак ціонери, що володіють в сукуп ності більш як 10 % голосів, мают ь право вимагати скликання п озачергових зборів в будь-як ий час і з будь-якого приводу. Позачергові збори акціонері в також можуть бути скликані Правлінням Товариства з вла сної ініціативи. Крім того, по зачергові загальні збори пов инні бути скликані Правління м на письмову вимогу Спосте режної Ради або Ревізійної комісії.

Правління Товариства зобо в'язане протягом 20 днів з моме нту отримання письмової вимо ги ухвалити рішення про скли кання позачергових зборів з порядком денним, запропонова ним Спостережною Радою а бо Ревізійною комісією.

Згідно п.п. 11.1, 11.5 Статуту вико навчим органом товариства, щ о здійснює керівництво його поточною діяльністю є правлі ння товариства, керує робото ю правління товариства Голов а.

У відповідності до п. 11.6 Стат уту товариства Голова правлі ння крім іншого, без довірено сті здійснює дії від імені то вариства, представляє товари ство в його відносинах з інши ми юридичними і фізичними ос обами, веде переговори і укла дає від імені товариства дог овори на суму, що не перевищує розмір , встановлений Спос тережною радою в залежност і від виду операції ( п.п. 11.6.3,11.6.4,11.6. 5).

Статутом передбачено, що ор ганом, контролюючим і регулю ючим діяльність виконавчого органу товариства, який пред ставляє інтереси акціонерів в перервах між загальними зб орами акціонерів є Спостер ежна рада. ( п. 10.1 Статуту).

Згідно п. 10.2 Статуту до компе тенції Спостережної рад и віднесено крім іншого: затв ердження, з врахуванням вимо г чинного законодавства, мак симального розміру видів опе рацій, на які Правлінням можу ть бути укладені договори бе з узгодження з Спостережно ю радою , а також надання пис ьмової згоди на підписання д оговорів, що укладаються на з агальну суму , що перевищує вс тановлений максимальний роз мір, аналіз дій Правління по у правлінню товариством (п.п. 10.2.9 , 10.2.19).

Відповідно до Положення пр о Спостережну раду ВАТ "Мо дуль", затвердженого загальн ими зборами акціонерів ВАТ "М одуль" від 20.03.2002р. протокол №01 , Спостережна рада є постійн о діючим органом, який предст авляє інтереси акціонерів в перерві між проведенням зага льних зборів і в межах компет енції , визначеної статутом т а цим положенням, контролює і регулює діяльність Правлінн я товариства. Даним положенн ям визначено компетенцію та права Спостережної ради , які є аналогічними визначен им в Статуті товариства.

10.01.2005р. було проведено збори Спостережної ради ВАТ "Мод уль" за результати якого прий нято рішення, яке оформлене п ротоколом б/н за яким ухвален о: 1) без письмового узгодження Спостережною радою укла дати договори на суму, яка не п еревищує 450 000 000 грн.; 2) з письмови м узгодженням із Спостереж ною радою укладатимуться д оговори на суму від 450 000 000 грн.; 3) види операцій повинні відпов ідати вимогам Статуту товари ства, існуючим дозволам та ді ючому законодавству Україн и.

Відповідно до ст. 16 ЦК Україн и кожна особа має право зверн утися до суду за захистом сво го особистого немайнового аб о майнового права та інтерес у .

Позивач , як міноритарний ак ціонер ВАТ "Модуль", якому нале жить на праві власності 15 акці й ВАТ "Модуль" номінальною вар тістю 1,05грн., що складає 0,0035% від з агальної кількості голосів а кціонерів товариства, проси ть суд визнати недійсним ріш ення зборів Спостережної ради від 10.01.2005р. , посилаючись на те, що даним рішенням порушен о його право на участь в робот і та управлінні ВАТ "Модуль", я ке передбачене п.9.1 Статуту, ст . ст. 10,25 Закону України "Про госп одарські товариства", з уклад енням кредитних договорів зм еншилась частка позивача в м айні ВАТ "Модуль", порушено пра во на скликання позачергових зборів як то передбачено п. 9.5 С татуту товариства, дане ріше ння прийнято з перевищенням повноважень.

Оцінивши надані сторонами докази, пояснення та запереч ення, суд вважає позовні вимо ги необґрунтованими та безпі дставними , виходячи з наступ ного.

Статтею 154 ЦК України встано влено, що установчим докумен том акціонерного товариства є його статут та визначено як і відомості він повинен міст ити ( зокрема склад і компетен цію органів управління товар иством та порядок ухвалення ними рішень).

Частиною 1 ст. 159. ЦК України пе редбачено, що вищим органом а кціонерного товариства є заг альні збори акціонерів.

Згідно ч. 2 даної статті до ви ключної компетенції загальн их зборів акціонерів належит ь:

1) внесення змін до статуту т овариства, у тому числі зміна розміру його статутного кап італу;

2) утворення та ліквідація н аглядової ради та інших орга нів товариства, обрання та ві дкликання членів наглядової ради;

3) затвердження річного звіт у товариства;

4) рішення про ліквідацію то вариства.

До виключної компетенції з агальних зборів статутом тов ариства і законом може бути т акож віднесене вирішення інш их питань.

Питання, віднесені законом до виключної компетенції за гальних зборів акціонерів, н е можуть бути передані ними д ля вирішення іншим органам т овариства.

З положень ст. 41 Закону Украї ни "Про господарські товарис тва" вбачається, що вищим орга ном акціонерного товариства є загальні збори товариства . До компетенції загальних зб орів належить:

а) визначення основних напр ямів діяльності акціонерног о товариства і затвердження його планів та звітів про їх в иконання;

б) внесення змін до статуту товариства, у тому числі змін а розміру його статутного ка піталу;

в) обрання і відкликання чле нів наглядової ради;

г) утворення і відкликання в иконавчого та інших органів товариства;

д) затвердження річних резу льтатів діяльності акціонер ного товариства, включаючи й ого дочірні підприємства, за твердження звітів і висновкі в ревізійної комісії, порядк у розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки пр ибутку (дивідендів) з урахува нням вимог, передбачених цим та іншими законами, визначен ня порядку покриття збитків; (Пункт "д" частини п'ятої статт і 41 із змінами, внесеними згід но із Законом N 2154-VI від 27.04.2010 - зміни застосовуються у 2010 році )

е) створення, реорганізація та ліквідація дочірніх підп риємств, філій та представни цтв, затвердження їх статуті в та положень;

є) винесення рішень про прит ягнення до майнової відповід альності посадових осіб орга нів управління товариства;

ж) затвердження правил проц едури та інших внутрішніх до кументів товариства, визначе ння організаційної структур и товариства;

з) вирішення питання про при дбання акціонерним товарист вом акцій, що випускаються ни м;

и) визначення умов оплати пр аці посадових осіб акціонерн ого товариства, його дочірні х підприємств, філій та предс тавництв;

і) затвердження договорів (у год), укладених на суму, що пер евищує вказану в статуті тов ариства;

ї) прийняття рішення про при пинення діяльності товарист ва, призначення ліквідаційно ї комісії, затвердження лікв ідаційного балансу;

й) прийняття рішення про обр ання уповноваженої особи акц іонерів для представлення ін тересів акціонерів у випадка х, передбачених законом.

При цьому зазначено, що повн оваження, передбачені пункта ми "б", "в", "г", "д", "е", "ї", "й", належать д о виключної компетенції зага льних зборів акціонерів і не можуть бути передані іншим о рганам товариства. Статутом товариства до компетенції за гальних зборів можуть бути в іднесені й інші питання.

Статтею 160 ЦК України передб ачено створення у акціонерно му товаристві наглядової рад и акціонерного товариства, я ка здійснює контроль за діял ьністю його виконавчого орга ну та захист прав акціонерів товариства.

Згідно ч.2 ст. 160 ЦК України Ста тутом акціонерного товарист ва і законом встановлюється виключна компетенція нагляд ової ради. Питання, віднесені статутом до виключної компе тенції наглядової ради, не мо жуть бути передані нею для ви рішення виконавчому органу т овариства.

Аналогічні положення міст ить ст.46 Закону України "Про го сподарські товариства", а сам е в акціонерному товаристві з числа акціонерів може ство рюватися наглядова рада акці онерного товариства, яка пре дставляє інтереси акціонері в у період між проведенням за гальних зборів і в межах комп етенції, визначеної статутом , контролює і регулює діяльні сть виконавчого органу. Стат утом акціонерного товариств а або за рішенням загальних з борів акціонерів на наглядов у раду акціонерного товарист ва може бути покладено викон ання окремих функцій, що нале жать до компетенції загальни х зборів.

Питання, віднесені статуто м акціонерного товариства до виключної компетенції нагля дової ради акціонерного това риства, не можуть бути переда ні на вирішення виконавчих о рганів товариства.

Як вбачається з матеріалів справи рішенням загальних з борів акціонерів від 20.03.2002р. ( пр отокол №1 ) було затверджено Ст атут ВАТ „Модуль” в новій ред акції , Положення про Спост ережну раду, якими визначе но компетенцію Загальних збо рів ( п. 9.2) , Спостережної рад и ВАТ „Модуль” ( п. 10.2) .

Зокрема, п. 10.2.9 Статуту, п. 3.1 Пол оження про Спостережну р аду до компетенції Спостер ежної ради віднесено затве рдження, з врахуванням вимог чинного законодавства , макс имального розміру видів опер ацій , на які Правлінням можут ь бути укладені договори без узгодження з Спостережною радою , а також надання пись мової згоди на підписання до говорів , що укладаються на за гальну суму , що перевищує вст ановлений максимальний розм ір. Тобто, як то передбачено ст . 46 Закону України „Про господ арські товариства” рішенням загальних зборів акціонерів від 20.03.2002р. вищевказані повнова ження , які згідно ст. 159 ЦК Укр аїни, ст. 41 Закону України „Про господарські товариства” не віднесено до виключної комп етенції загальних зборів тов ариства, були делеговані С постережній раді товарист ва.

Аналізуючи вищевказані за конодавчі норми, положення С татуту товариства , Положенн я про Спостережну раду , с уд приходить до висновку, що Спостережна рада, приймаюч и рішення, що оформлене прото колом від 10.01.2005р. діяла в межах п овноважень , визначених Стат утом товариства , Положенням про Спостережну раду та в межах чинного на момент прий няття рішення законодавства України.

За таких обставин є хибними і твердження позивача про по рушення оспорюваним рішення м його права на участь в робот і та управлінні ВАТ „Модуль” шляхом участі у зборах акціо нерів товариства, оскільки з атверджуючи Статут товарист ва та Положення про Спостер ежну раду, позивач, як акціо нер реалізував своє право в р оботі та управлінні товарист ва, яке передбачено п. 5.1 Статут у Товариства.

Посилання позивача на пору шення в результаті прийняття Спостережною радою оспо рюваного рішення його права на скликання позачергових зб орів як передбачено п. 9.5 Стату ту товариства , спростовують ся положеннями ч. 5 ст. 159 ЦК Укра їни та п. 9.5 Статуту товариства , яким визначено підстави та п орядок скликання позачергов их загальних зборів акціонер ів ВАТ „Модуль”. Крім того, над аними в матеріали справи лис тами від 20.01.2007р., від 28.01.2008р. позива ч зверталася до голови правл іння з приводу скликання поз ачергових зборів акціонерів з питання необхідності відк риття кредитної лінії на сум у 12000000 доларів США та щодо зверн ення до банку про надання кре диту у розмірі 35350000 грн. , що не ст осується питань , які розгляд алися Спостережною радо ю на зборах від 10.01.2005р.

Безпідставними та необґру нтованими є твердження позив ача про порушення оспорювани м рішенням права позивача як акціонера на частку в майні т овариства та зменшення його частки в майні в майбутньому .

Відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК Ук раїни кожна сторона повинна довести ті обставини, на які в она посилається як на підста ву своїх вимог і заперечень. Д окази повинні бути належними та допустимими.

Позивачем , в порушення вище вказаних вимог, не подано док азів про порушення оспорюван им рішенням Спостережної ради від 10.01.2005р. корпоративних прав та законних інтересів п озивача як акціонера ВАТ „Мо дуль”.

Враховуючи вищенаведене в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

Відповідно до ст.49 ГПК Украї ни судові витрати покладають ся на позивача.

Керуючись ст.ст. 1, 12, 33, 34, 49, 82, 84, 85 Го сподарського процесуальног о кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

У позові ОСОБА_1 м. Кам'я нець-Подільський до Відкрито го акціонерного товариства "Модуль" м. Кам'янець-Подільськ ий про визнання недійсним рі шення зборів Спостережної ради від 10.01.2005р. відмовити.

Суддя

Повне рішення складен о 20.08.2010р.

Віддрук. 4 прим.:

1- до справи;

2-3- позивачу;

4- відповідачу

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення17.08.2010
Оприлюднено10.09.2010
Номер документу10923407
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —10/664-10

Ухвала від 07.07.2010

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

Ухвала від 19.07.2010

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

Ухвала від 15.06.2010

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

Ухвала від 02.06.2010

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

Ухвала від 14.05.2010

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

Ухвала від 09.04.2010

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

Ухвала від 26.04.2010

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

Постанова від 14.10.2010

Господарське

Житомирський апеляційний господарський суд

Іоннікова І. А.

Рішення від 17.08.2010

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Виноградова В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні