Рішення
від 22.02.2023 по справі 904/3862/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.02.2023м. ДніпроСправа № 904/3862/22Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Новікова Р.Г. за участю секретаря судового засідання Барабанова Д.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Хім торг» м. Славутич

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДІІФ» м. Дніпро

про стягнення суми в розмірі 1466591грн.10коп., яка має еквівалентом суму в розмірі 39708,11доларів США

представники:

від позивача: не з`явився

від відповідача: не з`явився

СУТЬ СПОРУ: Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Хім торг» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДІІФ» про стягнення суми в розмірі 1466591грн.10коп., яка має еквівалентом суму в розмірі 39708,11доларів США.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов`язань з повної та своєчасної оплати товару відповідно до договору поставки №09/11/0021 від 09.11.2021 (з урахуванням додатку №6 до договору поставки №09/11/0021 від 09.11.2021).

Позивач також просить на підставі частини 10 статті 238 Господарського процесуального кодексу України зазначити в рішенні про нарахування відповідних відсотків та пені до моменту виконання рішення та визначити в рішенні правила розрахунку остаточної суми відсотків (пені) органом (особою), що здійснює примусове виконання рішення суду.

Разом із позовом позивач подав заяву про - розгляд справи в порядку загального позовного провадження за відсутності представника позивача; вирішення справи за наявно позовною заявою та доказами, доданими до позову; залишення без розгляду заяв (відзиву), клопотань і документів відповідача, поданих за межами часу, встановленого ухвалою про відкриття провадження у справі з причин прострочення процесуального строку за ухвалою та відсутності обґрунтувань такого прострочення, а також такі, що не відповідають вимогам до письмових доказів; визнати предмет позову позивача; захисти цивільні (господарські) права позивача відповідно до предмету позову і цивільного та договірного права позивача.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 07.11.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 30.11.2022.

Запропоновано відповідачу у строк протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати суду відзив на позов відповідно до вимог статті 165 Господарського процесуального кодексу України, а також всі докази, що підтверджують заперечення проти позову; одночасно надіслати позивачу копію відзиву та доданих до нього документів, докази такого направлення надати суду.

Попереджено відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, 22.11.2022 відповідач отримав ухвалу суду від 07.11.2022. Таким чином відповідач мав можливість надати відзив на позов в строк до 07.12.2022 включно. Станом на 22.02.2023 відзив на позов не надходив на адресу суду.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 30.11.2022 підготовче засідання відкладено на 20.12.2022.

Згідно з наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, 11.01.2023 відповідач отримав ухвалу суду від 30.11.2022.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 20.12.2022 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів. Підготовче засідання відкладено до 17.01.2023.

Згідно з наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, 11.01.2023 відповідач отримав ухвалу суду від 20.12.2022.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 17.01.2023 підготовче засідання відкладено до 31.01.2023.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 31.01.2023 закрите підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 22.02.2023.

Слід зазначити, що в протоколі підготовчого засідання, що відбулось 31.01.2023, було допущено описку щодо дати засідання суду. Замість правильної дати « 31.01.2023» в протоколі підготовчого засідання було помилково зазначено « 01.02.2023».

Ухвали суду направлялись на адресу місцезнаходження відповідача та до електронної скриньки відповідача, зазначені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідач є юридичною особою, на яку відповідно до статті 4, ч.1, п.10 ч.2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» покладений обов`язок зазначати достовірні дані щодо власного місцезнаходження. Відповідно до статті 10 зазначеного Закону такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

З огляду на матеріали справи, відповідач був повідомлений про розгляд Господарським судом Дніпропетровської області даної справи.

Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідач відзив на позовну заяву до суду не надав, тому суд розглядає справу за наявними матеріалами.

З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд установив таке.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Хім торг» (далі постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ДІІФ» (далі покупець) був укладений договір поставки №09/11/0021 від 09.11.2021 (далі договір).

Відповідно до пунктів 1.1 1.3 договору постачальник зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим договором, поставляти покупцю, а покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим договором, приймати та оплачувати продукцію (далі товар).

Поставка товару здійснюється партіями. Партія товару, яку повинен поставити постачальник, визначається у погодженому сторонами Додатку до договору, що є невід`ємною частиною договору. На основі погодженого сторонами Додатку до договору постачальник складає видаткову накладну, що підписується сторонами при прийманні-передачі товару та після її підписання стає невід`ємною частиною договору.

У Додатку до договору та видатковій накладній сторони вказують ціну, вартість та кількість товару, його асортимент, номенклатуру за видами, групами, підгрупами, марками, типами, розмірами, які є предметом поставки конкретної партії товару.

Згідно з пунктом 2.1 договору кількість товару, що поставляється за цим договором, повинна відповідати кількості товару, вказаної в Додатку до договору, на підставі якого здійснюється поставка товару.

Пунктами 3.1 3.3 договору передбачено, що строк та умови поставки партії товару визначаються сторонами у Додатку до договору.

Місце передачі товару для кожної партії товару визначається сторонами у Додатку до договору.

Товар вважається переданим постачальником та прийнятим покупцем в момент підписання сторонами видаткової накладної на товар. Всі ризики випадкового знищення чи випадкового пошкодження товару переходять до покупця з моменту передачі йому товару. Право власності на партію товару виникає у покупця після оплати ним вартості цієї партії товару.

В пункті 3.6 договору вказано, що у випадку наявності заборгованості з оплати поставленого в межах дії цього договору товару зі сторони покупця, постачальник зараховує грошові кошти, отримані в рамках договору, незалежно від призначення платежу, першочергово на погашення наявної заборгованості за договором та оплату штрафних санкцій, залишок зараховується в рахунок оплати погодженої між сторонами партії товару.

Згідно з пунктами 4.1 4.3, 4.5 договору загальна вартість цього договору визначається кількістю отриманого та оплаченого товару покупцем протягом всього строку дії договору. Вартість кожної окремої партії товару визначається сторонами у Додатку до договору.

Крім вартості кожної окремої партії товару в Додатку до договору, що підписується сторонами, повинні також бути визначені кількість товару, ціна за одиницю товару та строк і умови розрахунку за партію товару.

Підставою для проведення взаємних розрахунків є видаткова накладна, підписана представниками сторін з відповідними на те повноваженнями.

Датою оплати вважається дата зарахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника.

В пункті 4.6 договору визначено, що грошові кошти, отримані від покупця в межах дії цього договору, першочергово направляються на погашення заборгованості (у випадку наявності такої) та оплату штрафних санкцій, що застосовуються до покупця, а залишок направляється на оплату вартості товару.

Пунктом 6.2 договору встановлено, що у випадку несвоєчасної оплати (неоплати) товару покупець зобов`язаний сплатити на користь постачальника пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості неоплаченого товару, що діяла в період несвоєчасної оплати (неоплати) за кожен день прострочення.

В пункті 6.3 договору вказано, що за порушення строків оплати товару, встановлених у Додатках до договору, покупець на вимогу постачальника окрім штрафних санкцій (сплата пені згідно з пунктом 6.2 договору) зобов`язується сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 25% річних від простроченої суми згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України.

Пунктами 6.4, 6.5 договору передбачено, що сторони, відповідно до ст. 259 Цивільного кодексу України, домовились про те, що строк позовної давності щодо стягнення штрафних санкцій збільшується до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за даним договором.

Сторони, відповідно до п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України, домовились про те, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язань за даним договором, здійснюється без обмеження строку.

Згідно з пунктами 9.1, 9.3, 9.4, 9.6 договору даний договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31.12.2025.

Зміни та доповнення до договору можуть бути внесені за взаємною згодою сторін, що оформляється письмовою додатковою угодою до цього договору.

Будь-які додатки, зміни, доповнення та додаткові угоди до цього договору є його невід`ємною частиною і мають юридичну силу у разі, якщо вони викладені у письмовій формі, підписані уповноваженими представниками сторін та скріплені печатками сторін.

Договір достроково може бути розірвано з проведенням остаточних розрахунків за взаємною згодою сторін. Дострокове розірвання договору оформлюється шляхом підписання сторонами додаткової угоди.

В пунктах 11.1 11.4 договору визначено, що взаємовідносини сторін, не врегульовані цим договором, регулюються чинним законодавством України.

Після підписання цього договору всі попередні переговори за ним, листування, попередні договори, протоколи про наміри та будь-які інші усні або письмові домовленості сторін з питань, що так чи інакше стосуються цього договору, втрачають юридичну силу.

Усі Додатки, оформлені в письмовій формі та підписані сторонами з метою належного виконання цього договору, а також додаткові угоди, укладені в період дії цього договору, є невід`ємними частинами цього договору. У Додатках, додаткових угодах та інших доповненнях до цього договору обов`язково вказується номер і дата укладання даного договору.

Цей договір, заявки або інші договірні документи підписані та скріплені печатками сторін, що були передані за допомогою факсимільного зв`язку, мають юридичну чинність за умови підтвердження їх іншою стороною та до моменту обміну оригінальними примірниками вказаних документів.

До матеріалів справи доданий підписаний сторонами Додаток №6 від 09.02.2022 до договору (далі Додаток №6).

В Додатку №6 вказано, що предметом договору поставки №09/11/0021 від 09.11.2021 є «поліпропілен арт. 2222» в кількості 20,625т, вартістю 1276506грн. (з ПДВ). Під «поліпропіленом 2222» мається на увазі товар «поліпропілен PPH 250 GP/3». Ціна товару вказується на момент підписання даного Додатку. В разі зміни ціноутворюючих факторів протягом строку поставки товару можлива зміна ціни товару, що узгоджується сторонами у формі відповідного додатку до договору.

В пунктах 2, 3 Додатку №6 зазначено, що строк поставки товару до 10.02.2022 включно. Місце та умови передачі (поставки) товару поставки здійснюється на умовах DDP склад покупця (Інкотермс в редакції 2010), що знаходиться в м. Дніпро, вул. Дніпросталівська, 1.

Згідно з пунктом 4 Додатку №6 вартість товару на 09.02.2022 становить 1276506грн. з розрахунку курсів на міжбанку http://www.udinform.com/ (міжбанк закриття попереднього дня від складання додатку) 28грн.005067873коп., що становить еквівалент в доларах США 45581доларів25центів США. Ціна в умовних одиницях за 1тону поліпропілену PPH 250 GP/3 2210доларів США.

Пунктом 5 Додатку №6 передбачено, що покупець оплачує товар протягом 30календарних днів з дати поставки товару на склад покупця. Датою оплати вважати дату зарахування грошей на рахунок продавця.

Підпунктами 5.1 5.3 пункту 5 Додатку №6 встановлено, що наступного дня після зарахування повного та/або останнього платежу постачальник здійснює перерахунок всіх отриманих платежів за даним Додатком. Якщо на момент здійснення покупцем оплати поставки товару за даним Додатком вартість в гривні одного долару США збільшиться або зменшиться більш ніж на 0,5%, то даний платіж підлягає перерахуванню за наступною формулою:

S1= (S0 х A1 / A0) S0, де

S0 сума платежу;

S1 сума, що збільшує та/або зменшує зобов`язання покупця за поставлений товар постачальником;

A1 вартість в гривні одного долару США за курсом міжбанку Українського ринку http://www.udinform.com/ на момент закриття дня на суму оплати, що надійшла;

A0 вартість в гривні одного долару США за курсом, що зафіксований цим Додатком.

В разі здійснення декількох платежів сума, що збільшує та/або зменшує зобов`язання покупця за поставлений товар постачальнику визначається як добуток всіх перерахованих S1.

У випадку, якщо відбувається зміна вартості товару за здійсненим відвантаженням, сторонами складається акт погодження ціни за раніше проданим товаром, що є невід`ємною частиною даного Додатку та договору, і згідно якого покупець здійснює доплату за раніше поставлений товар або постачальник здійснює повернення та/або зарахування в рахунок погашення наступної дебіторської заборгованості грошових коштів в розмірі та строк, що буде зафіксований в акті погодження ціни за раніше проданим товаром.

Перерахунок курсової різниці на користь покупця здійснюється тільки в тому випадку, коли останнім було дотримано терміни оплати за товар, передбачені цим Додатком.

Пунктом 6 Додатку №6 встановлено, що у випадку прострочення оплати товару покупцем більше ніж на один календарний місяць, покупець зобов`язаний сплатити штраф в розмірі 10%від неоплаченої (несвоєчасної оплати) партії товару.

Згідно з видатковою накладною №РН-0000130 від 09.02.2022 позивач поставив відповідачу товар «поліпропілен арт. 2222» в кількості 20,625т, вартістю 1276506грн. (з ПДВ).

Позивач вказує, що протягом травня липня 2022року відповідач перерахував суму в розмірі 1276506грн. - 13.05.2022 (100000грн.), 20.05.2022 (100000грн.), 27.05.2022 (100000грн.), 03.06.2022 (100000грн.), 09.06.2022 (100000грн.), 16.06.2022 (100000грн.), 23.06.2022 (100000грн.), 30.06.2022 (100000грн.), 07.07.2022 (100000грн.), 14.07.2022 (100000грн.), 21.07.2022 (100000грн.), 26.07.2022 (100000грн.), 27.07.2022 (76506грн.).

Звертаючись до суду з позовом про стягнення 1466591грн.10коп., яка має еквівалентом суму в розмірі 39708,11доларів США, позивач навів розрахунок цієї суми.

Так, посилаючись на положення підпункту 5.1 пункту 5 Додатку №6 та збільшення вартості в гривні одного долару більше ніж на 0,5% на момент оплати, позивач визначив новий розмір вартості поставленого товару в сумі 1683511грн.60коп. (1276506грн. х 36,9343грн. (курс гривні України до долару США за курсом міжбанку Українського ринку http://www.udinform.com/ станом на 25.10.2022)).

Позивач вказав, що внаслідок несвоєчасного виконання зобов`язання відповідачем зобов`язання зі своєчасної оплати вартості отриманого товару, виникли підстави для стягнення 10% штрафу (пункт 6 Додатку №6), пені (пункт 6.2 договору від 09.11.2021), 25%річних та інфляційної складової (пункт 6.3 договору від 09.11.2021).

На думку позивача, відповідач мав сплатити 2743097грн.10коп., що складається з:

- суми боргу в розмірі 1683511грн.60коп.;

- 10% штрафу в розмірі 168351грн.16коп. за порушення строків суми боргу в розмірі 1683511грн.60коп.;

- 25% річних в розмірі 296500грн.06коп. за період 09.02.2022 25.10.2022 за порушення строків суми боргу в розмірі 1683511грн.60коп.;

- інфляційної складової в розмірі 137829грн.18коп. за лютий вересень 2022року за порушення строків суми боргу в розмірі 1683511грн.60коп.;

- пені в розмірі 456905грн.10коп. за період 09.02.2022 25.10.2022 за порушення строків суми боргу в розмірі 1683511грн.60коп.

Загальний розмір 10% штрафу, 25% річних, інфляційної складової та пені дорівнює 1059585грн.50коп.

Як вбачається з тексту позову, за рахунок сплачених відповідачем коштів позивач спочатку погасив нараховані суми 10% штрафу, 25% річних, інфляційної складової та пені.

Залишок сплаченої відповідачем суми в розмірі 216920грн.50коп. був спрямований позивачем на часткове погашення суми боргу (1683511грн.60коп. - 216920грн.50коп. = 1465591грн.10коп.). Таким чином заявлена до стягнення сума в розмірі 1465591грн.10коп. є сумою боргу.

Щодо розміру вартості поставленого товару, зміненої позивачем, суд зазначає таке.

Підпунктом 5.1 пункту 5 Додатку №6 дійсно передбачено, що наступного дня після зарахування повного та/або останнього платежу постачальник здійснює перерахунок всіх отриманих платежів за даним Додатком. Якщо на момент здійснення покупцем оплати поставки товару за даним Додатком вартість в гривні одного долару США збільшиться або зменшиться більш ніж на 0,5%, то даний платіж підлягає перерахуванню за визначеною сторонами формулою.

Водночас підпунктом 5.2 пункту 5 Додатку №6 встановлено, якщо відбувається зміна вартості товару за здійсненим відвантаженням, сторонами складається акт погодження ціни за раніше проданим товаром, що є невід`ємною частиною даного Додатку та договору, і згідно якого покупець здійснює доплату за раніше поставлений товар або постачальник здійснює повернення та/або зарахування в рахунок погашення наступної дебіторської заборгованості грошових коштів в розмірі та строк, що буде зафіксований в акті погодження ціни за раніше проданим товаром.

Таким чином за наслідками зміни вартості товару між сторонами повинен складатись акт погодження ціни за раніше проданим товаром, що є невід`ємною частиною даного Додатку та договору, і згідно якого покупець здійснює доплату за раніше поставлений товар.

Позивачем не надані докази складання такого акту, тому твердження позивача про виникнення у відповідача обов`язку сплатити змінену вартість товару в розмірі 1683511грн.60коп. є помилковими.

Щодо погашення за рахунок сплачених відповідачем коштів нарахованих позивачем 10% штрафу, 25% річних, інфляційної складової та пені.

Пунктом 4.6 договору визначено, що грошові кошти, отримані від покупця в межах дії цього договору, першочергово направляються на погашення заборгованості (у випадку наявності такої) та оплату штрафних санкцій, що застосовуються до покупця, а залишок направляється на оплату вартості товару.

Таким чином позивач мав право направляти отримані від відповідача кошти на першочергове погашення лише штрафних санкцій 10% штрафу та пені.

Щодо строку виникнення у відповідача обов`язку оплатити товар.

Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Пунктом 5 Додатку №6 чітко встановлено, що покупець оплачує товар протягом 30календарних днів з дати поставки товару на склад покупця. Тому відповідач був зобов`язаний сплатити вартість товару в строк до 11.03.2022включно.

Твердження позивача про виникнення у відповідача обов`язку сплатити вартість товару 09.02.2022 суперечить умовам договору.

Щодо розміру невиконаного відповідачем грошового зобов`язання.

Пунктом 6 Додатку №6 встановлено, що у випадку прострочення оплати товару покупцем більше ніж на один календарний місяць, покупець зобов`язаний сплатити штраф в розмірі 10% від неоплаченої (несвоєчасної оплати) партії товару.

Матеріалами справи підтверджено порушення відповідачем строку оплати товару, тому наявні підстави для нарахування штрафу в розмірі 127650грн.60коп.

Відповідач сплатив 13.05.2022 суму в розмірі 100000грн. Враховуючи положення пункту 4.6 договору, позивач мав право зарахувати цю суму в рахунок часткової оплати суми штрафу (127650грн.60коп. 100000грн. = 27650грн.60коп. залишок штрафу).

Відповідач сплатив 20.05.2022 суму в розмірі 100000грн. Враховуючи положення пункту 4.6 договору, позивач мав право зарахувати цю суму в рахунок оплати штрафу (100000грн. - 27650грн.60коп. = 72349грн.40коп. залишок сплачених коштів)

На підставі пунктів 4.6, 6.2 договору позивач мав право зарахувати суму пені в розмірі 48262грн.41коп. за період з 12.03.2022 по 19.05.2022, нараховану за порушення строку оплати суми боргу в розмірі 1276506грн., за рахунок сплаченої відповідачем суми в розмірі 72349грн.40коп. (72349грн.40коп. - 48262грн.41коп. = 24086грн.99коп. залишок сплачених коштів).

На підставі пункту 4.6 договору залишок сплачених коштів в розмірі 24086грн.99коп. мав бути спрямований на погашення суми боргу (1276506грн. - 24086грн.99коп. = 1252419грн.01коп. залишок суми боргу).

Відповідач сплатив 27.05.2022 суму в розмірі 100000грн. Враховуючи положення пунктів 4.6, 6.2 договору, позивач мав право зарахувати суму пені в розмірі 4803грн.79коп. за період з 20.05.2022 по 26.05.2022, нараховану за порушення строку оплати суми боргу в розмірі 1252419грн.01коп., за рахунок сплаченої відповідачем суми (100000грн. 4803грн.79коп. = 95196грн.21коп. залишок сплачених коштів).

На підставі пункту 4.6 договору залишок сплачених коштів в розмірі 95196грн.21коп. мав бути спрямований на погашення суми боргу (1252419грн.01коп. - 95196грн.21коп. = 1157222грн.80коп. залишок суми боргу).

Відповідач сплатив 03.06.2022 суму в розмірі 100000грн. Враховуючи положення пунктів 4.6, 6.2 договору, позивач мав право зарахувати суму пені в розмірі 4438грн.66коп. за період з 27.05.2022 по 02.06.2022, нараховану за порушення строку оплати суми боргу в розмірі 1157222грн.80коп., за рахунок сплаченої відповідачем суми (100000грн. 4438грн.66коп. = 95561грн.34коп. залишок сплачених коштів).

На підставі пункту 4.6 договору залишок сплачених коштів в розмірі 95561грн.34коп. мав бути спрямований на погашення суми боргу (1157222грн.80коп. - 95561грн.34коп. = 1061661грн.46коп. залишок суми боргу).

Відповідач сплатив 09.06.2022 суму в розмірі 100000грн. Враховуючи положення пунктів 4.6, 6.2 договору, позивач мав право зарахувати суму пені в розмірі 8725грн.98коп. за період з 03.06.2022 по 08.06.2022, нараховану за порушення строку оплати суми боргу в розмірі 1061661грн.46коп., за рахунок сплаченої відповідачем суми (100000грн. 8725грн.98коп. = 91274грн.02коп. залишок сплачених коштів).

На підставі пункту 4.6 договору залишок сплачених коштів в розмірі 91274грн.02коп. мав бути спрямований на погашення суми боргу (1061661грн.46коп. - 91274грн.02коп. = 970387грн.44коп. залишок суми боргу).

Відповідач сплатив 16.06.2022 суму в розмірі 100000грн. Враховуючи положення пунктів 4.6, 6.2 договору, позивач мав право зарахувати суму пені в розмірі 9305грн.08коп. за період з 09.06.2022 по 15.06.2022, нараховану за порушення строку оплати суми боргу в розмірі 970387грн.44коп., за рахунок сплаченої відповідачем суми (100000грн. 9305грн.08коп. = 90694грн.92коп. залишок сплачених коштів).

На підставі пункту 4.6 договору залишок сплачених коштів в розмірі 90694грн.92коп. мав бути спрямований на погашення суми боргу (970387грн.44коп. - 90694грн.92коп. = 879692грн.52коп. залишок суми боргу).

Відповідач сплатив 23.06.2022 суму в розмірі 100000грн. Враховуючи положення пунктів 4.6, 6.2 договору, позивач мав право зарахувати суму пені в розмірі 8435грн.40коп. за період з 16.06.2022 по 22.06.2022, нараховану за порушення строку оплати суми боргу в розмірі 879692грн.52коп., за рахунок сплаченої відповідачем суми (100000грн. 8435грн.40коп. = 91564грн.60коп. залишок сплачених коштів).

На підставі пункту 4.6 договору залишок сплачених коштів в розмірі 91564грн.60коп. мав бути спрямований на погашення суми боргу (879692грн.52коп. - 91564грн.60коп. = 788127грн.92коп. залишок суми боргу).

Відповідач сплатив 30.06.2022 суму в розмірі 100000грн. Враховуючи положення пунктів 4.6, 6.2 договору, позивач мав право зарахувати суму пені в розмірі 7557грн.39коп. за період з 23.06.2022 по 29.06.2022, нараховану за порушення строку оплати суми боргу в розмірі 788127грн.92коп., за рахунок сплаченої відповідачем суми (100000грн. 7557грн.39коп. = 92442грн.61коп. залишок сплачених коштів).

На підставі пункту 4.6 договору залишок сплачених коштів в розмірі 92442грн.61коп. мав бути спрямований на погашення суми боргу (788127грн.92коп. - 92442грн.61коп. = 695685грн.31коп. залишок суми боргу).

Відповідач сплатив 07.07.2022 суму в розмірі 100000грн. Враховуючи положення пунктів 4.6, 6.2 договору, позивач мав право зарахувати суму пені в розмірі 5717грн.96коп. за період з 30.06.2022 по 06.07.2022, нараховану за порушення строку оплати суми боргу в розмірі 695685грн.31коп., за рахунок сплаченої відповідачем суми (100000грн. 5717грн.96коп. = 94282грн.04коп. залишок сплачених коштів).

На підставі пункту 4.6 договору залишок сплачених коштів в розмірі 94282грн.04коп. мав бути спрямований на погашення суми боргу (695685грн.31коп. - 94282грн.04коп. = 601403грн.27коп. залишок суми боргу).

Відповідач сплатив 14.07.2022 суму в розмірі 100000грн. Враховуючи положення пунктів 4.6, 6.2 договору, позивач мав право зарахувати суму пені в розмірі 5766грн.88коп. за період з 07.07.2022 по 13.07.2022, нараховану за порушення строку оплати суми боргу в розмірі 601403грн.27коп., за рахунок сплаченої відповідачем суми (100000грн. 5766грн.88коп. = 94233грн.12коп. залишок сплачених коштів).

На підставі пункту 4.6 договору залишок сплачених коштів в розмірі 94233грн.12коп. мав бути спрямований на погашення суми боргу (601403грн.27коп. - 94233грн.12коп. = 507170грн.15коп. залишок суми боргу).

Відповідач сплатив 21.07.2022 суму в розмірі 100000грн. Враховуючи положення пунктів 4.6, 6.2 договору, позивач мав право зарахувати суму пені в розмірі 4863грн.27коп. за період з 14.07.2022 по 20.07.2022, нараховану за порушення строку оплати суми боргу в розмірі 507170грн.15коп., за рахунок сплаченої відповідачем суми (100000грн. 4863грн.27коп. = 95136грн.73коп. залишок сплачених коштів).

На підставі пункту 4.6 договору залишок сплачених коштів в розмірі 95136грн.73коп. мав бути спрямований на погашення суми боргу (507170грн.15коп. - 95136грн.73коп. = 412033грн.42коп. залишок суми боргу).

Відповідач сплатив 26.07.2022 суму в розмірі 100000грн. Враховуючи положення пунктів 4.6, 6.2 договору, позивач мав право зарахувати суму пені в розмірі 2822грн.14коп. за період з 21.07.2022 по 25.07.2022, нараховану за порушення строку оплати суми боргу в розмірі 412033грн.42коп., за рахунок сплаченої відповідачем суми (100000грн. 2822грн.14коп. = 97177грн.86коп. залишок сплачених коштів).

На підставі пункту 4.6 договору залишок сплачених коштів в розмірі 97177грн.86коп. мав бути спрямований на погашення суми боргу (412033грн.42коп. - 97177грн.86коп. = 314855грн.56коп. залишок суми боргу).

Відповідач сплатив 27.07.2022 суму в розмірі 76506грн. Враховуючи положення пунктів 4.6, 6.2 договору, позивач мав право зарахувати суму пені в розмірі 431грн.30коп. за 26.07.2022, нараховану за порушення строку оплати суми боргу в розмірі 314855грн.56коп., за рахунок сплаченої відповідачем суми (76506грн. 431грн.30коп. = 76074грн.70коп. залишок сплачених коштів).

На підставі пункту 4.6 договору залишок сплачених коштів в розмірі 76074грн.70коп. мав бути спрямований на погашення суми боргу (314855грн.56коп. - 76074грн.70коп. = 238780грн.86коп. залишок суми боргу).

Таким чином матеріалами справи підтверджено наявність суми боргу в розмірі 238780грн.86коп.

Приписи 7 статті 193 Господарського кодексу України та статті 525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов`язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами статті 629 Цивільного кодексу України щодо обов`язковості договору для виконання сторонами.

Відповідно до статті 202 Господарського кодексу України та статті 598 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.

Обставини, на які посилається позивач в обґрунтування заявлених вимог про стягнення з відповідача суми боргу у розмірі 238780грн.86коп., підтверджені матеріалами справи та не спростовані відповідачем. Тому суд дійшов висновку про правомірність вимог позивача в цій частині.

Позовні вимоги про стягнення суми боргу в розмірі 1227810грн.24коп. (1466591грн.10коп. - 238780грн.86коп.) не підлягають задоволенню у зв`язку з необґрунтованістю.

Оскільки ціна проданого товару визначена в гривні, а додатком №6 передбачений спеціальний порядок визначення та погодження нового розміру вартості товару з огляду на зміну курсу долару щодо гривні, вимога позивача про стягнення суми боргу з визначенням її еквіваленту в доларах США не підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 10 статті 238 Господарського процесуального кодексу України, суд, приймаючи рішення про стягнення боргу, на який нараховуються відсотки або пеня, може зазначити в рішенні про нарахування відповідних відсотків або пені до моменту виконання рішення з урахуванням приписів законодавства України, що регулюють таке нарахування.

Остаточна сума відсотків (пені) у такому випадку розраховується за правилами, визначеними у рішенні суду, органом (особою), що здійснює примусове виконання рішення суду і відповідні дії (рішення) якого можуть бути оскаржені в порядку, передбаченому розділом VI цього Кодексу.

Наведена норма передбачає визначення в рішенні суду про нарахування або відсотків, або пені. Висновок позивача про можливість одночасного зазначення в рішенні суду про нарахування і відсотків, і пені є помилковим.

Також слід зазначити, що законодавець наділив суд правом, а не обов`язком, у своєму рішенні зазначати про нарахування на суму заборгованості відповідних відсотків або пені до моменту виконання рішення.

При цьому, вказане положення є нормою процесуального права і не містить імперативного характеру. У відповідних нормах матеріального права таке положення не зафіксоване, а тому у суду не має обов`язку задовольняти вимогу щодо автоматичного нарахування таких сум до моменту виконання судового рішення.

Згідно зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу України витрати позивача зі сплати судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись нормами Цивільного кодексу України, статтями 2, 3, 4, 13, 20, 41, 42, 74 - 79, 86, 91, 123, 126, 129, 231, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Хім торг» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДІІФ» про стягнення суми в розмірі 1466591грн.10коп., яка має еквівалентом суму в розмірі 39708,11доларів США задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДІІФ» (Ідентифікаційний код 13796147; місцезнаходження: 49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Дніпросталівська, буд. 1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Хім торг» (Ідентифікаційний код 39790801; місцезнаходження: 07101, Київська область, м. Славутич, Центральна площа, буд.2) суму боргу в розмірі 238780грн.86коп., витрати зі сплати судового збору в розмірі 3581грн.71коп.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Видати наказ після набрання чинності рішенням суду.

В судовому засіданні 22.02.2023 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення підписаний 06.03.2023

Суддя Р.Г. Новікова

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення22.02.2023
Оприлюднено07.03.2023
Номер документу109361821
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —904/3862/22

Ухвала від 11.05.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Кеся Наталія Борисівна

Ухвала від 11.05.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Кеся Наталія Борисівна

Ухвала від 04.05.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Кеся Наталія Борисівна

Ухвала від 04.05.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Кеся Наталія Борисівна

Ухвала від 26.04.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Кеся Наталія Борисівна

Ухвала від 25.04.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Назаренко Наталія Григорівна

Ухвала від 17.04.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Новікова Рита Георгіївна

Судовий наказ від 13.04.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Новікова Рита Георгіївна

Рішення від 22.02.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Новікова Рита Георгіївна

Ухвала від 31.01.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Новікова Рита Георгіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні