Справа № 502/2150/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2023 року м. Кілія
Кілійський районний суд Одеської області
у складі:
головуючого - судді Масленикова О.А.
за участю:
секретаря судового засідання - Скрипкіної А.Ю.
прокурора - Копрушака Т.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом
Керівника Ізмаїльської окружної прокуратури
в інтересах держави в особі: Вилківської міської ради Ізмаїльського району Одеської області
до
ОСОБА_1
про
усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, знесення самочинно збудованих об`єктів та відшкодування шкоди
В С Т А Н О В И В :
22.12.2021 року до Кілійського районного суду Одеської області надійшов позов Керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави в особі: Вилківської міської ради Ізмаїльського району Одеської області до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, знесення самочинно збудованих об`єктів та відшкодування шкоди.
В обґрунтування поданого первісного позову та уточненого позову від 24.12.2021 року вказано, що Ізмаїльською окружною прокуратурою вивчено матеріали перевірки Головного управління Держгеокадастру в Одеській області стосовно дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки комунальної форми власності площею 2 га, яка межує із земельною ділянкою державної форми власності з кадастровим номером 5122310300:01:002:0002 на території Вилківської міської об`єднаної територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеного пункту).
В результаті вказаної перевірки установлено самовільне зайняття ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2 га, яка межує із земельною ділянкою державної форми власності з кадастровим номером 5122310300:01:002:0002 на території Вилківської міської об`єднаної територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеного пункту.
Так, з акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки № 264-ДК/236/АП/09/01 /-21 від 21.05.2021 вбачається, що на території Вилківської міської об`єднаної територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеного пункту) земельну ділянку площею 2 га, яка межує із земельною ділянкою державної форми власності з кадастровим номером 5122310300:01:002:0002, самовільно усупереч вимогам діючого земельного законодавства України, для власних потреб, без відповідної державної реєстрації речових прав на земельну ділянку, використовує ОСОБА_1 .
За даними відділу в Кілійському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області (на теперішній час відділ № 2 управління в Ізмаїльському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області) вказана земельна ділянка площею 2 га, яка межує із земельною ділянкою державної форми власності з кадастровим номером 5122310300:01:002:0002 та на яку встановлено обмеження - 05.01 водоохоронна зона вздовж річки Дунай на території Кілійської, Вилківської міських рад, не надана у власність або користування громадянам чи юридичним особам.
Під час обстеження встановлено, що доступ на земельну ділянку обмежено: земельна ділянка частково огороджена сіткою «рабиця», частково каналами з водою, вхід на земельну ділянку здійснюється через дерев`яні ворота. На території земельної ділянки розташовано комплекс будівель та споруд, а саме: 7 одноповерхових споруд для літнього проживання, 2 тимчасові споруди, 1 споруда - житловий будинок, 2 відкриті альтанки та 1 альтанка з мангальною зоною. Також на вищевказаній земельній ділянці розташовані штучні водойми, через які влаштовані переходи у вигляді містків.
Відповідно до листа Одеської обласної державної адміністрації № 4641/5/01-29/4276/2-12 від 14.05.2021 року, інформація щодо користувача та правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка є об`єктом перевірки ГУ Держгеокадастру в Одеській області, відсутня.
Відповідно до листа Вилківської міської ради № 712/02-13 від 26.04.2021 року, дозвільних документів на використання земельних ділянок, повідомлення про будівництво міська рада не отримувала. Інформація щодо форми власності, категорії земель, цільового призначення та обмежень у міській раді відсутня.
Також вивченням договорів про відшкодування втрат бюджету Вилківської міської ради від недоотримання коштів за фактичне землекористування № 120 від 02.01.2020, № 159 від 21.09.2020, № 116 від 04.01.2021 та № 156 від 04.01.2021, які укладені між Вилківською міською радою, в особі голови міської ради та ОСОБА_1 встановлено, що остання фактично використовує дві земельні ділянки без правовстановлюючих документів, площею 1 га кожна (разом 2 земельні ділянки загальною площею 2 га), які у свою чергу не є належними правовстановлюючими документами, що відповідно до діючого законодавства надають право використання земельною ділянкою комунальної форми власності.
За результатами перевірки встановлено відсутність документів, що посвідчують право на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою (або свідоцтва про право власності) відповідно до чинного законодавства України відсутні, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Крім цього, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель на території Одеської області управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру в Одеській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення № 264-ДК/0060П/07/01 /-21 від 21.05.2021 року, відповідальність за вчинення якого передбачена статтею 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та п. б ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України.
За наслідками розгляду вказаного протоколу про адміністративне правопорушення, винесено постанову № 264-ДК/0062П/08/01/-21 від 28.05.2021 року про закриття справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 53-1 КУпАП та матеріали направлено до Головного управління Національної поліції в Одеській області для прийняття рішення в порядку ст. 214 КПК України, оскільки в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1 КК України.
Крім цього, інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання законодавства України про охорону земель на території Одеської області листом № 31-15-0.43-580/90-21 від 31.05.2021 року, на адресу ОСОБА_1 направлено припис про усунення порушень земельного законодавства № 264-ДК/0035Пр/03/01/-21 від 28.05.2021.
Однак до теперішнього часу інформації щодо виконання вказаного припису про усунення порушень вимог земельного законодавства не надходило, встановлені порушення не усунуто, про що свідчить протокол огляду місця події від 05.10.2021 складеного слідчим відділення № 1 СВ Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області у межах кримінального провадження № 12021162150000642 від 06.07.2021.
Встановлено, що згідно з даними Публічної кадастрової карти та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка комунальної власності, розташована на території Вилківської міської об`єднаної територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеного пункту) земельну ділянку площею 2 га, яка межує із земельною ділянкою державної форми власності з кадастровим номером 5122310300:01:002:0002 не зареєстрована у встановленому законом порядку як об`єкт цивільних прав, кадастровий номер зазначеній земельній ділянці не присвоювався, рішення про відведення земельної ділянки, передачу її у користування чи власність не приймалися.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єктів відомості щодо зареєстрованих речових прав на будь-яке майно за ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) відсутні.
Документи на підтвердження реєстрації права власності чи користування на вказану земельну ділянку за ОСОБА_1 та будь-якими іншими фізичними або юридичними особами відсутні.
Також відсутні будь-які документи на підтвердження надання до 27.05.2021 року Одеською обласною державною адміністрацією та до теперішнього часу Вилківською міською радою Ізмаїльського району Одеської області дозволу щодо використання спірної земельної ділянки, будь-які угоди щодо такого використання не укладалися.
Таким чином, законні правові підстави зайняття зазначеної земельної ділянки ОСОБА_1 відсутні, що свідчить про факт самовільного зайняття земельної ділянки площею 2 га з боку останньої.
Відповідно до інформації КП Кілійської міської ради «БТІ» від 26.10.2021 № 938 та від 03.12.2021 № 1055, на спірних земельних ділянках загальною площею 2 га, у 2008 році побудовано: 2 дерев`яні будинки для відпочинку «А», «Б» площею по 41,2 м2 кожний з бутовим фундаментом та навісами «а», «б» площею по 19 м2 кожний, дерев`яний будинок для відпочинку «В» площею 23,8 м2 з бутовим фундаментом та навісом «в» площею 12,2 м2, дерев`яний будинок для відпочинку «Г» площею 23,1 м2 з бутовим фундаментом та навісом «г» площею 11,7 м2, дерев`яна їдальня «Д» площею 40,2 м2 з бутовим фундаментом та навісом «д» площею 13,8 м2, 2 цегляних підсобних приміщення з бутовим фундаментом «Е» площею 4,4 м2 та «Ж» площею 3,2 м2, 3 дерев`яні альтанки «З», «И» та «К» площею по 6,3 м2 кожна, дерев`яний душ-вбиральня з бутовим фундаментом «JI» площею 4,9 м2, тротуари: «І» площею 67,2 м2 та «II» площею 53,9 м2, місточки: «III» площею 6,6 м2 та «IV» площею 9 м2, дерев`яний пірс «V» площею 8,8 м2 та 3 бетонні вигрібні ями об`ємом 1 м3 кожна.
По даним реєстрації на паперових носіях КП КМР «БТІ» станом на 01.01.2013 в м. Вилкове Ізмаїльського району Одеської області право власності на об`єкти нерухомості за ОСОБА_1 на спірній земельній ділянці не зареєстровано.
Крім цього, відповідно до акту обстеження земельної ділянки № 264-ДК/274/АО/10/01 /-21 від 12.05.2021 встановлено, що серед вищеперелічених споруд, на земельній ділянці також розташована капітальна споруда - житловий будинок. При цьому, доступ на земельну ділянку обмежено: земельна ділянка частково огороджена сіткою «рабиця», частково каналами з водою, вхід на земельну ділянку здійснюється через дерев`яні ворота.
Встановлено, що рішенням XIX сесії V скликання Вилківської міської ради № 438 від 20.11.2007 ОСОБА_2 погоджено відведення земельної ділянки площею 1 га, впродовж гирла Білгородське в довгострокову оренду строком на 49 років для оздоровчих цілей із земель водного фонду, що перебувають у запасі на території Вилківської міської ради.
Також, розпорядженням голови Кілійської районної державної адміністрації № 216 від 16.05.2010 ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1 га в користування на умовах оренди на 49 років для сінокосіння із земель водного фонду, що перебувають у державній власності на території Вилківської міської ради (район каналу Білгородський).
Крім цього, приймаючи до уваги інформацію Одеської обласної державної адміністрації № 4641/5/01-29/4276/2-21 від 14.05.2021 щодо відсутності відомостей про осіб-користувачів земельною ділянкою, наявності капітальних та тимчасових споруд, а також відсутності дозвільної документації на їх розміщення, укладених договорів оренди на зазначену земельну ділянку та реєстрації їх у встановленому законодавством порядку, можливо дійти висновку про те, що вказані тимчасові споруди та нерухоме майно, у тому числі житловий будинок, яким користується ОСОБА_1 зведені незаконно.
З огляду на викладені обставини справи, рішення про надання дозволу на будівництво будь-якої нерухомості на зазначених земельних ділянках, рішення про відведення земельної ділянки для будівництва не приймалися та погодження щодо будівництва не надавались, за змістом положень ч.ч. 1, 2, 4 ст. 376, ст. 391 ЦК України, ст. 152 ЗК України, реалізуючи право комунальної власності на земельну ділянку, Вилківська міська рада наділена повноваженнями звернутися до суду за захистом порушених прав власника земельної ділянки та єдиним способом захисту передбачено саме усунення перешкод шляхом звільнення самовільної зайнятої ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2 га та відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав шляхом знесення огорожі (паркану), тимчасових споруд та нерухомого майна, у тому числі житлового будинку, які незаконно збудовані, оскільки зобов`язання відповідача усунути перешкоди у здійсненні права користування зазначеною земельною ділянкою у спосіб приведення її до попереднього стану шляхом звільнення та знесення існуючих об`єктів нерухомості та тимчасових споруд, відповідає положенням чинного Цивільного кодексу України про захист права власності й не суперечить діючим положенням чинного Земельного кодексу України про захист прав на земельні ділянки, буде у повній мірі сприяти відновленню порушеного інтересу держави, з урахуванням правового режиму спірної земельної ділянки та її використання позивачем
Отже, власником земельної ділянки, самовільно зайнятої ОСОБА_1 , є Вилківська міська територіальна громада в особі Вилківської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, право якої порушено самовільним зайняттям земельної ділянки ОСОБА_1 .
Так, ГУ Держгеокадастру в Одеській області відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963, зі змінами, що вносяться до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2020 року № 800 проведено розрахунок шкоди внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у розмірі 10 698 грн.
Таким чином, окружною прокуратурою встановлено, що всупереч вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України ОСОБА_1 , на території Вилківської міської об`єднаної територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеного пункту) земельну ділянку орієнтовною площею 2 га, для власних потреб, без відповідної державної реєстрації речових прав на земельну ділянку використовує самовільно у супереч вимогам діючого земельного законодавства України, чим порушено права власника земельної ділянки в особі Вилківської міської ради Ізмаїльського району Одеської області.
За вказаним фактом слідчим відділення № 1 СВ Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12021162150000642 від 06.07.2021 за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1 КК України.
Відповідно до протоколу огляду місця події від 05.10.2021 року проведеного за участю інженера-геодезиста та протоколу огляду місця події від 09.12.2021 року встановлено, що об`єктом огляду є земельна ділянка площею 2 га, розташована поблизу земельної ділянки з кадастровим номером 5122310300:01:002:0002, територія частково огороджена, вхід здійснюється через дерев`яні ворота. На території вказаної земельної ділянки розташовані: споруда некапітального будівництва розмірами 10,30x2,90 метрів; капітальна споруда - житловий будинок розміром 14,30x13,30 метрів; некапітальна споруда «вольєр для собак» розміром 31x2 метри; житлова спорудою розмірами 9,60x8 метрів; тимчасова споруда розмірами 12x8 метрів; некапітальна споруда - навіс розмірами 6-11 метрів; некапітальна споруда розмірами 10x7,30 метрів; некапітальний будинок розмірами 6,30x6,40 метрів; некапітальний будинок розмірами 2,30x3 метри; некапітальна будівля розміром 6,30x6,40 метрів; некапітальна альтанка розмірами 2,70x2,30 метрів; некапітальна будівля розмірами 7,40x10,00 метрів; альтанка з комишу некапітальної форми розмірами 3,40x4 метри; некапітальна будівля розмірами 6,80x7,50 метрів; некапітальна будівля розмірами 6,50x7,25 метрів. Територія земельної ділянки частково вкрита тротуарною плиткою сірого кольору.
З геодезичного звіту, складеного інженером-геодезистом ОСОБА_3 , що є додатком до зазначеного протоколу огляду місця події вбачається, що самовільно зайнята земельна ділянка площею 2 га складається з двох земельних ділянок, а саме:
Земельна ділянка площею 1 га має 12 поворотних точок з наступними координатами:
№ 1 - координати: X - 5022586,980, Y-3308443,490, горизонт прокладання D-82,35;
№ 2 - координати: X - 5022590,890, Y -3308525,750, горизонт прокладання D -29,2;
№ 3 - координати: X - 5022610,590, Y -3308547,310, горизонт прокладання D -15,89;
№ 4 - координати: X - 5022625,660, Y -3308552,340, горизонт прокладання D-15,83;
№ 5 - координати: X - 5022639,130, Y -3308560,650, горизонт прокладання D- 11,03;
№ 6 - координати: X - 5022647,580, Y -3308567,740, горизонт прокладання D - 61,91;
№ 7 - координати: X - 5022636,950, Y -3308628,730, горизонт прокладання D- 100,46;
№ 8 - координати: X - 5022538,040, Y -3308611,140, горизонт прокладання D-69,14;
№ 9 - координати: X - 5022554,900, Y -3308544,090, горизонт прокладання D -76,07;
№ 10 - координати: X - 5022573,450, Y -3308470,320, горизонт прокладання D-18,32;
№ 11 - координати: X - 5022555,920, Y -3308465,000, горизонт прокладання D -30,99;
№ 12 - координати: X - 5022562,850, Y -3308434,790, горизонт прокладання D-25,65.
Земельна ділянка площею 1 га має 7 поворотних точок з наступними координатами:
№ 1 - координати: X - 5022538,040, Y -3308611,140, горизонт прокладання D -59,96;
№ 2 - координати: X - 5022479,020, Y -3308600,550, горизонт прокладання D -77,59;
№ 3 - координати: X - 5022490,750, Y -3308523,850, горизонт прокладання D -76;
№ 4 - координати: X - 5022502,240, Y -3308448,720, горизонт прокладання D -56,09;
№ 5 - координати: X - 5022555,920, Y -3308465,000, горизонт прокладання D -18,32;
№ 6 - координати: X - 5022573,450, Y -3308470,320, горизонт прокладання D -76,07;
№ 7 - координати: X - 5022554,900, Y -3308544,090, горизонт прокладання D - 69,14.
Тобто, використання земельної ділянки та навіть внесення плати за таке використання, за відсутності відповідного рішення розпорядника земель про її передачу у власність або користування, не породжує у ОСОБА_1 права на її використання до прийняття відповідним органом місцевого самоврядування рішення про надання зазначеної земельної ділянки у користування (оренду) та подальше її оформлення у порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Враховуючи викладене, органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, є Вилківська міська рада як розпорядник земельних ділянок комунальної власності розташованих за межами населеного пункту у межах Вилківської міської територіальної громади, суб`єкт, уповноважений на здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель на території територіальної громади, та зобов`язана здійснювати захист комунальних майнових прав.
Так, окружною прокуратурою до Вилківської міської ради направлено лист № 59-4266вих-21 від 07.10.2021, в якому повідомлено про встановлені факти порушення земельного законодавства при зайнятті земельної ділянки (за межами населеного пункту) площею 2 га, яка межує із земельною ділянкою державної форми власності з кадастровим номером 5122310300:01:002:0002, яку протягом тривалого часу для власних потреб, без відповідної державної реєстрації речових прав на земельну ділянку, використовує ОСОБА_1 .
Однак, листом № 2698/02-13 від 15.10.2021 Вилківська міська рада запропонувала звернутись до ГУ Держгеокадастру в Одеській області за більш детальною інформацією, при цьому про вжиті заходи щодо захисту інтересів територіальної громади інформації не надала.
Крім цього, про використання ОСОБА_1 земельних ділянок без відповідних правовстановлюючих документів, а також будівництва на них, Вилківській міській раді відомо щонайменше з 11.12.2019, тобто з часу укладення договорів про відшкодування втрат бюджету, про що вказано у листі до Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру в Одеській області № 712/02-13 від 26.04.2021.
Таким чином, зазначене свідчить про нездійснення уповноваженим органом захисту порушених інтересів держави в передбаченому законом порядку.
Враховуючи, що вказані інтереси до цього часу залишаються незахищеними, вбачаються виключні підстави для представництва прокурором інтересів держави в особі Вилківської міської ради.
На підставі вищезазначеного прокурор просив суд:
- зобов`язати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки на території Вилківської міської об`єднаної територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеного пункту) площею 2 га, яка межує із земельною ділянкою державної форми власності з кадастровим номером 5122310300:01:002:0002 та складається з земельних ділянок, на яких розміщені споруди, а саме:
Земельна ділянка площею 1 га має 12 поворотних точок з наступними координатами:
№ 1 - координати: X - 5022586,980, Y-3308443,490, горизонт прокладання D-82,35;
№ 2 - координати: X - 5022590,890, Y -3308525,750, горизонт прокладання D -29,2;
№ 3 - координати: X - 5022610,590, Y -3308547,310, горизонт прокладання D -15,89;
№ 4 - координати: X - 5022625,660, Y -3308552,340, горизонт прокладання D-15,83;
№ 5 - координати: X - 5022639,130, Y -3308560,650, горизонт прокладання D- 11,03;
№ 6 - координати: X - 5022647,580, Y -3308567,740, горизонт прокладання D - 61,91;
№ 7 - координати: X - 5022636,950, Y -3308628,730, горизонт прокладання D- 100,46;
№ 8 - координати: X - 5022538,040, Y -3308611,140, горизонт прокладання D-69,14;
№ 9 - координати: X - 5022554,900, Y -3308544,090, горизонт прокладання D -76,07;
№ 10 - координати: X - 5022573,450, Y -3308470,320, горизонт прокладання D-18,32;
№ 11 - координати: X - 5022555,920, Y -3308465,000, горизонт прокладання D -30,99;
№ 12 - координати: X - 5022562,850, Y -3308434,790, горизонт прокладання D-25,65.
Земельна ділянка площею 1 га має 7 поворотних точок з наступними координатами:
№ 1 - координати: X - 5022538,040, Y -3308611,140, горизонт прокладання D -59,96;
№ 2 - координати: X - 5022479,020, Y -3308600,550, горизонт прокладання D -77,59;
№ 3 - координати: X - 5022490,750, Y -3308523,850, горизонт прокладання D -76;
№ 4 - координати: X - 5022502,240, Y -3308448,720, горизонт прокладання D -56,09;
№ 5 - координати: X - 5022555,920, Y -3308465,000, горизонт прокладання D -18,32;
№ 6 - координати: X - 5022573,450, Y -3308470,320, горизонт прокладання D -76,07;
№ 7 - координати: X - 5022554,900, Y -3308544,090, горизонт прокладання D - 69,14.
- зобов`язати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) привести земельну ділянку до попереднього стану шляхом знесення існуючих на вказаних земельних ділянках будівель та споруд.
- стягнути з ОСОБА_1 , ( РНОКПП НОМЕР_1 ) , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 шкоду заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі - 10 698 гривень;
- стягнути з ОСОБА_1 на користь Одеської обласної прокуратури сплачений судовий збір за подачу позову.
Ухвалою судді Кілійського районного суду Одеської області від 29.12.2021 року прийнято позов до розгляду, відкрито провадження по справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Кілійського районного суду Одеської області від 12.01.2023 року, закрито підготовче провадження по справі, призначено справу до судового розгляду по суті.
Прокурор Копрушак Т.Г. в судовому засіданні підтримав позовні вимог з підстав, аналогічних викладеним у позові та просив суд задовольнити позов у повному обсязі і стягнути з відповідача судові витрати.
Відповідач, ОСОБА_1 , повідомлена належним чином про час та місце розгляду справи відповідно до положень ст. ст. 128-130 ЦПК України, повторно в судове засідання не з`явилась, про причини неявки суд не повідомила, клопотання про відкладення судового засідання або проведення розгляду справи за її відсутності суду не надала.
Враховуючи, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання , не з`явилась в судове засідання без повідомлення причин та відзив не подала, беручи до уваги, що прокурор не заперечує проти заочного розгляду справи, суд провів заочний розгляд справи та ухвалив заочне рішення в порядку, передбаченому ст. ст. 280-282 ЦПК України.
Заслухавши прокурора, в процесі встановлення обставин справи та перевірки їх доказами, судом встановлено наступні юридичні факти та відповідні їм правовідносини:
Згідно рішення Вилківської міської ради № 438 ХІХ сесії V скликання від 20.11.2007 року, погоджено ОСОБА_2 відведення земельної ділянки площею 1 га впродовж гирла Білгородське в довгострокове оренду строком на 49 років для оздоровчих цілей з земель водного фонду, що перебувають у запасі на території Вилківської міської ради /а. с. 137/.
Відповідно до розпорядження Кілійської районної державної адміністрації № 216 від 06.05.2010 року, надано дозвіл громадянину ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1 га в користування на умовах оренди на 49 років для сінокосіння із земель водного фонду, що перебувають у державній власності на території Вилківської міської ради (район каналу Білгородський); зобов`язано ОСОБА_2 замовити проект землеустрою щодо відведення вищевказаної земельної ділянки /а.с. 88/.
20.04.2021 року за вих. № 18-15-0.43-466/90-21 Головним управління Держгеокадастру в Одеській області на адресу Голови Вилківської міської ради Ізмаїльського району Одеської області направлено лист, згідно якого просило надати: інформацію щодо фактичного використання земельної ділянки орієнтованою площі 2, 00 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 (за межами населеного пункту) та межує з земельною ділянкою державної форми власності з кадастровим номером: 5122310300:01:002:0002; інформацію про кількість грошових коштів, що надійшли до місцевого бюджету за 2020-2021 роки за використання вищевказаної земельної ділянки, із зазначенням осіб - платників та підстав сплати; - інформацію щодо вищевказаної земельної ділянки, а саме: форма власності, категорія земель, цільове призначення, встановлення обмеження; - інформацію щодо укладення договорів оренди на зазначену земельну ділянку та в разі надати їх копії /а.с. 37-38/.
Листом від 26.04.2021 року за вих. № 712/02-13 виконавчий комітет Вилківської міської ради Ізмаїльського району Одеської області повідомило ГУ Держгеокадастру в Одеській області, що згідно договорів про відшкодування втрат бюджету Вилківської міської ради від неотримання коштів за фактичне землекористування:
- № 120 (сума сплати 8480 грн за рік) та № 159 (сума сплати 8480 грн за рік) за 2020 рік було сплачено 4242 грн;
- № 116 (сума сплати 8480 грн за рік) та № 156 (сума сплати 8480 грн. за рік) за 2021 рік було сплачено 4242 грн.
Також, згідно вказаного листа було встановлено, що при огляді вказаної земельної ділянки виявлено капітальні споруди. Дозвільних документів на використання земельних ділянок та повідомлення про будівництво Вилківська міська рада не отримувала. Інформація щодо форми власності, категорії земель, цільове призначення, обмеження у Вилківскьої міської ради відсутня /а.с. 40/.
26.04.2021 року за вих. № 13-15-0.43-490/90-21 Головне Управління Держгеокадастру в Одеській області звернулось до голови Одеської області державної адміністрації з листом, згідно якого просило надати: інформацію щодо фактичного використання земельної ділянки орієнтованою площі 2, 00 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 (за межами населеного пункту) та межує з земельною ділянкою державної форми власності з кадастровим номером: 5122310300:01:002:0002; інформацію щодо укладення договорів оренди на зазначену земельну ділянку та в разі наявності надати копії відповідних договорів та документів, що стали підставою для їх укладення /а.с. 34-35/.
14.05.2021 року за вих. № 4641/5/01-29/4276/2-21 Одеською обласною адміністрацією направлено лист до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області згідно якого повідомлено, що в обласній державній адміністрації запитуваної інформації немає /а.с. 36/.
Відповідно до акту обстеження земельної ділянки за вих. № 264-ДК/274/АО/10/01-21 від 12.05.2021 року, складеного державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель на території Одеської області управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, складеного у присутності ОСОБА_1 встановлено, що проведено обстеження земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 (за межами населеного пункту), яка межує з земельною ділянкою державної форми власності з кадастровим номером: 5122310300:01:002:0002. На час обстеження земельна ділянка частково огороджені сіткою «рабиця», частково каналами з водою, вхід на земельну ділянку здійснюється через дерев`яні ворота, вхід на земельну ділянку обмежений. На земельній ділянці розташовано сім одноповерхових споруд для літнього проживання, дві тимчасові споруди та капітальна споруда - житловий будинок /а.с. 74-76/.
12.05.2021 року за вих. № 264-ДК/0022/КН/05/01/-21 Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру в Одеській області звернулось до ОСОБА_1 з клопотанням про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель, згідно якого просило надати:
- інформацію щодо фактичного використання земельної ділянки площею 2,00 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 (за межами населеного пункту) та яка межує з земельною ділянкою державної форми власності за кадастровим номером: 5122310300:01:002:0002. В разі її використання, надати копії правовстановлюючих документів;
- копії правовстановлюючих документів на будівлі та споруди, які розташовані на вищевказаній земельній ділянці /а.с. 77-78/.
19.05.2021 року за вх. № БП-359/0/5-21 на адресу Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Одеській області надійшов лист від ОСОБА_1 в якому вказано, що у 2016 році вона з чоловіком, з яким перебуває у незареєстрованому шлюбі, купили у місцевих мешканців два занедбаних городи та навели там лад. Весь цей час використовували дану земельну ділянку з сільськогосподарською метою та для оздоровчих цілей. Побудували будинок, в якому в проживають з трьома неповнолітніми дітьми. Вказує, що сплачує податок за договором з Вилківською міською радою. Веде підприємницьку діяльність, забезпечує робочими місцями мешканцями міста. Протягом 10 років намагалася привести у відповідність документи щодо земельної ділянки та побудови тимчасових споруд, однак на даний час не вдалося через те, що постійно змінювалось законодавство /а.с. 79/.
Відповідно до акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки № 264-ДК/236/АП/09/01/-21 від 21.05.2021 року, складеного державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель на території Одеської області управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Одеської області, встановлено, що на підставі наказу ГУ Держгеокадастру № 264 - ДК від 07.05.2021 року, проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки орієнтованою площею 2,00 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 (за межами населеного пункту) та яка межує з земельною ділянкою державної форми власності з кадастровим номером: 5122310300:01:002:002.
В результаті проведення перевірки встановлено, що на території Вилківської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеного пункту) розташована земельна ділянка площею 2, 00 га, яка межує з земельною ділянкою державної форми власності з кадастровим номером: 5122310300:01:002:0002.
За даним Відділу у Кілійському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області, земельна ділянка площею 2, 00 га, яка межує з земельною ділянкою державної форми власності з кадастровим номером 5122310300:01:002:0002 - державної форми власності; категорія земель - землі водного фонду; цільове призначення - 16:00 землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам).
Крім того, на земельну ділянку встановлено обмеження - 05.01 водоохоронна зона вздовж річки Дунай на території Кілійської, Вилківської міських рад та Лісківської сільської ради Кілійського району Одеської області та 05.02 прибережна захисна смуга вздовж річки Дунай, на території Кілійської, Вилківської міських та Лісківської сільської ради Кілійського району Одеської області .
Згідно даних Державного земельного кадастру, правовстановлюючі документи та документація із землеустрою в Державному фонді документації із землеустрою на вказану земельну ділянку - відсутні, дана земельна ділянка не надана у власність чи користування.
Крім того, згідно наявних у Відділі книг реєстрації державних актів та договорів оренди, дана земельна ділянка площею 2, 00 га не передана у власність та не надана у користування.
Під час обстеження встановлено, що доступ на земельну ділянку обмежений: земельна ділянка частково огороджена сіткою «рабиця», частково каналами з водою, вхід на земельну ділянку здійснюється через дерев`яні ворота. На території обстежуваної земельної ділянки розташовано комплекс будівель та споруд, а саме: сім одноповерхових споруд для літнього проживання, дві тимчасові споруди, одна капітальна споруда - житловий будинок, дві відкриті альтанки та альтанка з мангальною зоною.
Також на вказаній розташовані штучні водойми через які влаштовані переходи у вигляді містків. Крім того, на земельній ділянці наявний ґрунтовий пагорб.
Під час перевірки вивчено договори про відшкодування втрат бюджету Вилківської міської ради від недоотримання коштів за фактичне землекористування від 02.01.2020 року № 120 та від 21.09.2020 року № 159; від 04.01.2021 року № 116 від 04.01.2021 року № 156, укладені між Вилківською міською радою та ОСОБА_1 . Аналізуючи вищевказані договори, встановлено, що вони є по суті удаваними договорами оренди землі, оскільки відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі», відносини пов`язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договорами оренди землі.
Крім того, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав, відомості щодо наявного права користування на земельну ділянку площею 2,00 га, яка розташована на території Вилківської міської рад Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеного пункту) у ОСОБА_1 наразі відсутні.
Таким чином, вказані договори укладені з порушенням вимог земельного законодавства України, та в свою чергу є нікчемними і не породжують ніяких цивільно-правових відносин між Вилківською міською радою та ОСОБА_1 .
Крім того, громадянкою ОСОБА_1 надано розпорядження Кілійської районної державної адміністрації Одеської області від 06.05.2010 №216 «Про надання дозволу гр. ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди для сінокосіння на 49 років, із земель водного фонду, що перебувають в державній власності на території Вилківської міської ради (район каналу Білгородський)», яким надано дозвіл громадянину ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,00 га в користування на умовах оренди на 49 років для сінокосіння із земель водного фонду, що перебувають в державній власності на території Вилківської міської ради (район каналу Білгородський) та зобов`язано гр. ОСОБА_2 замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,00 га в користування на 49 років для сінокосіння. Також, громадянкою ОСОБА_1 надано план встановлених меж земельних ділянок 001001 та 001002, які розташовані за адресою: м. Вилкове Кілійський район Одеської області (район Білгородського гирла), який виконав ФОП ОСОБА_4 від 2019 року.
Так, наданою громадянкою ОСОБА_1 відповіддю на клопотання про надання інформації необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель від 12.05.2021 № 264-ДК/0022/КН/05/01/-21 (вх. БП-3 59/0/5-21 від 19.05.2021) фактично підтверджено використання нею земельної ділянки площею 2, 00 га, яка розташована на території Вилківської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеного пункту), з 2006 року по теперішній час без будь-яких дозвільних правових підстав.
Враховуючи відсутність рішення органів влади чи місцевого самоврядування щодо передачі вказаної земельної ділянки у користування ОСОБА_1 , а також відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 2,00 га державної форми власності, із земель водного фонду, яка розташована на території Вилківської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеного пункту), дії громадянки ОСОБА_1 свідчать про самовільне зайняття земельної ділянки, що є порушенням п. «б» ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України /а.с. 91-96/.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 264-ДК/0060П/07/01/-21 від 21.05.2021 року складеного державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель на території Одеської області управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру в Одеській області встановлено самовільне зайняття ОСОБА_1 земельної ділянки державної форми власності, із земель водного фонду, площею 2, 00 га, яка межує з земельною ділянкою державної форми власності з кадастровим номером 5122310300:01:002:0002 та розташована на території Вилківської міської ради Ізмаїльського району Одеської області за межами населеного пункту. Відповідальність за вчинене правопорушення, передбачена ст. 53-1 КУпАП та п. «б» ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України /а.с. 97-100/.
Постановою про закриття провадження по справі № 264-ДК/0062П/08/01/-21 від 28.05.2021 року, винесеною заступником головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Одеській області справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 53-1 КУпАП, яке вчинила ОСОБА_1 - закрито. Матеріали справи передано до Головного управління Національної поліції в Одеській області, для прийняття рішення в порядку ст. 214 КПК України оскільки в її діях вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1 КК України /а.с. 102-107/.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 278011972 від 04.10.2021 року та 278012292 від 04.10.2021 року встановлено, що у відповідному реєстру відсутні відомості щодо реєстрації права власності за ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 / а.с. 110-111/.
31.05.2021 року за вих. № 31-15-0.43-580/90-21 Управлінням з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру в Одеській області направлено на адресу місця проживання ОСОБА_1 припис згідно якого ОСОБА_1 необхідно усунути порушення земельного законодавства у 30-ти денний термін з дня отримання припису /а.с. 113-116/.
Згідно Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021162150000642, внесеного 06.07.2021 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1 КК України за фактом того, що невстановлена особа, незаконно, самовільно здійснила будівництво споруди на самовільно зайнятій земельній ділянці за межами населеного пункту м. Вилкове, поруч з земельною ділянкою 5122310300:1:002:0002 /а.с. 117/.
Відповідно до довідки за вих. № 938 від 26.10.2021 року, виданої Комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації» встановлено, що з копії матеріалів інвентаризаційної справи, станом на 08.10.2008 року на об`єкт нерухомості, розташований на земельній ділянці площею 1, 0000 га по АДРЕСА_3 , на вказаній земельній ділянці розташовані: літ. «А» - будинок для відпочинку, літ. «а» - навіс, літ. «Б» - будинок для відпочинку, літ. б - навіс, літ. «В» - будинок для відпочинку, літ. «в» - навіс, літ. «Г» - будинок для відпочинку, літ. «г» - навіс, літ. «Д» - столова, літ. «д» - навіс, літ. «Е» - підсобне приміщення, літ. «Ж» - підсобне приміщення, літ. «З, И, К» - альтанка, літ. «Л» - душ, № І-V, 1-3 - надвірні споруди /а. с. 148-150/.
Відповідно до протоколу огляду місця події від 05.10.2021 року, складеного старшим слідчим відділення № 1 СВ Ізмаїльського РВП ГУНП в Одеській області встановлено, що предметом огляду є територія, яка являється огороджена панцерною сіткою, до якої мається під`їзд ґрунтовою дорогою з західної сторони. На вказаній території виявлено 3 будівлі 6х8 м, 1 будівля 8х5 м, 1 будівля 3х2м, та одна будівля 8х20 м /а.с. 118-120/.
При розгляді і вирішенні справи судом враховано наступні положення законодавства:
Згідно з ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 1 статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч. 1 ст. 13 ЦПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
У відповідності до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч.ч .3-4 ст. 56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих в
Європейський Суд з прав людини неодноразово звертав увагу на участь прокурора в суді на боці однієї зі сторін як обставину, що може впливати на дотримання принципу рівності сторін. Оскільки прокурор або посадова особа з аналогічними функціями, пропонуючи задовольнити або відхилити скаргу, стає противником або союзником сторін у справі, його участь може викликати в однієї зі сторін відчуття нерівності (рішення у справі «Ф.В. проти Франції» (F.W. v. France) від 31 березня 2005 року, заява № 61517/00, пункт 27).
Водночас, Європейський Суд з прав людини уникає абстрактного підходу до розгляду питання про участь прокурора у цивільному провадженні. Розглядаючи кожен випадок окремо, суд вирішує наскільки участь прокурора у розгляді справи відповідала принципу рівноправності сторін.
Відповідно до пункту 2 Рекомендації Rec (2012) 11 Комітету Міністрів Ради Європи державам-учасникам «Про роль публічних обвинувачів поза системою кримінальної юстиції», прийнятих 19 вересня 2012 року на 1151-му засіданні заступників міністрів (далі Рекомендації), якщо національна правова система надає публічним обвинувачам певні обов`язки та повноваження поза системою кримінальної юстиції, їх місія полягає в тому, щоби представляти загальні або публічні інтереси, захищати права людини й основоположні свободи та забезпечувати верховенство права.
У пункті 7 Рекомендацій передбачено, що ілюстрацією повноважень публічних обвинувачів у системі загального права є визнання або анулювання шлюбів, захист дітей або недієздатних осіб і реєстрацію або припинення діяльності асоціацій та фондів. Іншою групою повноважень публічних обвинувачів є правовий контроль публічної адміністрації та інших юридичних осіб під кутом зору відповідності їх діяльності закону. В цілому, ці повноваження покладені на публічного обвинувача з міркувань публічного інтересу та захисту прав людини і, як правило, здійснюється в суді.
З огляду на викладене, з урахуванням ролі прокуратури у демократичному суспільстві та необхідності дотримання справедливого балансу у питанні рівноправності сторін судового провадження, зміст пункту 3 частини 1 статті 131-1 Конституції України щодо підстав представництва прокурора інтересів держави в судах не може тлумачитися розширено.
Відтак, прокурор може представляти інтереси держави в суді у виключних випадках, які прямо передбачені законом. Розширене тлумачення випадків (підстав) для представництва прокурором інтересів держави в суді не відповідає принципу змагальності, який є однією з засад правосуддя (п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України).
Статтею 324 ЦК України передбачено, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Таким чином, з огляду на зазначені законодавчі положення, прокурор може заявити в інтересах держави позов, який виражається в інтересах частини українського народу - членів територіальної громади, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює саме орган місцевого самоврядування, хоча він, цей орган, навпаки, покликаний ці інтереси захищати.
Такий підхід узгоджується з Європейською хартією місцевого самоврядування 1985 року (ратифікована Законом України від 15 липня 1997 року № 452/97-ВР), яка передбачає, що органи місцевого самоврядування при вирішенні відповідної частини публічних (суспільних) справ (public affairs) діють під власну відповідальність в інтересах місцевого населення й у правовій системі держав-учасниць, зокрема у сфері адміністративного контролю за органами самоврядування, має забезпечуватись співмірність (баланс) між заходами контролю та важливістю інтересів, які контролюючий орган має намір захищати (статті 3, 8).
Крім того, з урахуванням статей 1, 2, 6, 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», орган місцевого самоврядування представляє відповідну територіальну громаду і здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Однак первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада - жителі, об`єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об`єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.
Конституція України визначає, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи; особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України (статті 140 Конституції України).
Відповідно до статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування територіальної громади є однією з гарантій держави.
Згідно із частиною 1 статті 10 вказаного Закону сільські, селищні, міські рада є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до статті 142 Конституції України, статті 60 «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів.
Положення статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлюють, що територіальним громадам міст належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно.
До повноважень міських рад у галузі земельних відносин згідно зі ст.ст. 12, 83, 122 ЗК України, ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» належить розпорядження землями комунальної власності в межах, визначених Земельним кодексом України.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто імператив зазначеного конституційного положення встановлює обов`язок органів державної влади та їх посадових осіб дотримуватись принципу законності при здійсненні своїх повноважень, що забезпечує здійснення державної влади за принципом її поділу.
Як зазначив Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 01 квітня 2008 року № 4-рп/2008, неухильне додержання органами законодавчої, виконавчої та судової влади Конституції та законів України забезпечує реалізацію принципу поділу влади і є запорукою їх єдності, важливою передумовою стабільності, підтримання громадського миру і злагоди в державі.
Оскільки повноваження органів влади, зокрема і щодо здійснення захисту законних інтересів держави, є законодавчо визначеними, тому суд згідно з принципом «суд знає закони» під час розгляду справи має самостійно перевірити доводи сторін щодо наявності чи відсутності повноважень органів влади здійснювати у спосіб, який обрав прокурор, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (пункт 50 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26 червня 2019 року у справі № 587/430/16-ц (провадження № 14-104цс19).
Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.
Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
Звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання самовільного зайняття земельної ділянки комунальної власності та дотримання конституційного принципу рівності усіх перед Законом, а отже порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції з прав людини та основоположних свобод у даному спорі відсутнє.
Яв вбачається з матеріалів справи, 07.10.2021 року перший заступник керівника Ізмаїльської місцевої прокуратури звернувся до Вилківського міського голови Ізмаїльського району Одеської області з відповідним листом, у якому повідомив про порушення діючого земельного законодавства України, щодо самовільного зайняття земельної ділянки, яка розташована на території Вилківської міської ради, площею 2, 00 га, яка межує з земельною ділянкою державної форми власності з кадастровим номером 5122310300:1:002:0002. З метою встановлення підстав для представництва прокуратурою просив у строк до 11.10.2021 року надати інформацію про вжиті заходи, щодо усунення порушень вимог діючого законодавства та звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки /а. с. 138-139/.
15.102022 року за вих. № 2698/02-13 від міського голови Вилківської міської ради Ізмаїльського району Одеської області направлено лист на адресу Ізмаїльської окружної прокуратури, яким повідомлено, щодо необхідності направлення звернення до Управління з контролю за більш детальною інформацією.
У зв`язку з чим, суд приходить до висновку про належний та передбачений законом порядок звернення прокурором з відповідним позовом.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 83 Земельного кодексу України, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності, шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом, за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території.
Таким чином, розпорядження земельною ділянкою комунальної форми власності має здійснюватися в порядку, передбаченому ст. ст. 122, 123 Земельного кодексу України та з урахуванням ст. 134 Земельного кодексу України, після формування її як об`єкта цивільно-правових відносин, відповідно до вимог статті 79 Земельного кодексу України.
Положеннями ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ст.125 та ст.126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Отже, за відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності.
Відповідно до вимог чинного законодавства обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне заняття земельної ділянки.
Єдиною підставою для громадян та юридичних осіб набуття права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності є рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом.
Відповідно до ст. 60 ЗК України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги.
Відповідно до ст. 85 ВК України порядок надання земель водного фонду в користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством.
Як зазначено у ст. 8 ВК України з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
Згідно зі ст. 61 ЗК України та ст. 89 ВК України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм забороняється, серед іншого, будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних, а також інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.
За приписами ст. ст. 187, 188 Земельного кодексу України, контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
За змістом статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно зі ст. 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Відповідно до частини 2 статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав (частина 3 цієї статті).
Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки, (стаття 212 Земельного кодексу України).
Якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок.
Як встановлено з матеріалів справи та не оспорюється самим відповідачем по справі в наданих Державному інспектору Управління контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру в Одеській області за вх. № БП-359/0/5-21, відповідач ОСОБА_1 підтвердила відсутність належної передачі їх земельної ділянки на законних підставах, у зв`язку з чим, суд приходить до висновку про задоволення вимог в частині усунення перешкоди у користуванні земельною ділянкою шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки на території Вилківської міської об`єднаної територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеного пункту) площею 2 га, яка межує із земельною ділянкою державної форми власності з кадастровим номером 5122310300:01:002:0002.
Щодо позовної вимоги про знесення самочинно збудованих споруд, суд приходить до наступного висновку.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав (п. б ч. 3 ст. 152 ЗК України).
Статтею 321 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Статтею 375 Цивільного кодексу України визначено, що власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам.
Частинами 1, 4 ст. 376 ЦК України встановлено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Системний аналіз наведених положень законодавчих актів дозволяє стверджувати, що державна реєстрація визначає лише момент, після якого виникає право власності, за наявності інших юридичних фактів, передбачених законом як необхідних для виникнення права власності. При цьому формулювання положень ст. 376 ЦК України виключають можливість існування інших способів легітимізації самочинного будівництва та набуття права власності на таке нерухоме майно, ніж ті, що встановлені цією статтею. Тож реєстрація права власності на самочинне будівництво за особою, що здійснила самочинне будівництво, у силу наведених вище положень законодавства та приписів ч. 2 ст. 376 ЦК України не змінює правовий режим такого будівництва, як самочинного, з метою застосування, зокрема, положень частини четвертої цієї статті.
За приписами статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Тобто, державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації. При дослідженні судом обставин існування в особи права власності, необхідним є перш за все встановлення підстави, на якій особа набула таке право, оскільки сама по собі державна реєстрація прав не є підставою виникнення права власності, такої підстави закон не передбачає.
Відповідний висновок викладений у постанові Верховний Суд у складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 24.01.2020 у справі N 910/10987/18.
Відповідно до ч. 8 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
З урахуванням викладеного, враховуючи відсутність належних та допустимих доказів, щодо правової підстави набуття відповідачем права власності на нерухоме майно, яке знаходиться на відповідній земельній ділянці, з метою усунення перешкод територіальній громаді в особі Вилківської міської ради у вільному використанні або розпорядженні своїм майном у вигляді земельної ділянки, з урахуванням вищевказаних висновків суду, наявні підстави для приведення земельної ділянки до попереднього стану шляхом знесення існуючих на вказаних земельних ділянках будівель та споруд.
Щодо позовної вимоги про стягнення з відповідача відшкодування шкоди в розмірі 10 698,00 гривень заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, суд приходить до наступного.
Відповідно до договору про відшкодування втрат бюджету Вилківської міської ради від недоотримання коштів за фактичне землекористування № 120 від 02.01.2020 року, укладеного між Вилківською міською радою (надалі Власник) та ОСОБА_1 (надалі Землекористувач) встановлено, що згідно п. 1 Договору, Землекористувач, який фактично використовує земельну ділянку без правовстановлюючих документів площею 1, 0000 га, що розташована за адресою: м. Вилкове, Кілійського району, Одеської області, Білгородський канал (тимчасові споруди) Вилківська міська рада в межах існуючого землекористування в період з 01.01.2020 року та 31.12.2020 року, або утримання документів на право користування земельною ділянкою (договір оренди земельної ділянки, Державний акт на право власності на земельну ділянку, інший документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою) зобов`язується сплачувати в грошовій формі, рівними частинами, щомісячно до 20-го числа наступного за звітним місяцем на розрахунковий рахунок Вилківської міської ради Кілійського району Одеської області, відшкодування втрат бюджету від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки, в розмірі 8480 гривень, що складає 706,67 гривень в місяць. Договір зареєстрований у Виконавчому комітеті Вилківської міської ради, запис № 120 від 02.01.2020 року /а.с. 55-57/.
Згідно договору про відшкодування втрат бюджету Вилківської міської ради від недоотримання коштів за фактичне землекористування № 159 від 21.09.2020 року, укладеного між Вилківською міською радою (надалі Власник) та ОСОБА_1 (надалі Землекористувач) встановлено, що згідно п. 1 Договору, Землекористувач, який фактично використовує земельну ділянку без правовстановлюючих документів площею 1,0000 га, що розташована за адресою: м. Вилкове, Кілійського району, Одеської області, Білгородський канал (тимчасові споруди) Вилківська міська рада в межах існуючого землекористування в період з 01.01.2020 року та 31.12.2020 року, або утримання документів на право користування земельною ділянкою (договір оренди земельної ділянки, Державний акт на право власності на земельну ділянку, інший документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою) зобов`язується сплачувати в грошовій формі, рівними частинами, щомісячно до 20-го числа наступного за звітним місяцем на розрахунковий рахунок Вилківської міської ради Кілійського району Одеської області, відшкодування втрат бюджету від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки, в розмірі 8480 гривень, що складає 706,67 гривень в місяць. Договір зареєстрований у Виконавчому комітеті Вилківської міської ради, запис № 159 від 21.09.2020 року /а.с. 46-50/.
Відповідно до договору про відшкодування втрат бюджету Вилківської міської ради від недоотримання коштів за фактичне землекористування № 116 від 04.01.2021 року, укладеного між Вилківською міською радою (надалі Власник) та ОСОБА_1 (надалі Землекористувач) встановлено, що згідно п. 1 Договору, Землекористувач, який фактично використовує земельну ділянку без правовстановлюючих документів площею 1, 0000 га, що розташована за адресою: м. Вилкове, Кілійського району, Одеської області, Білгородський канал (тимчасові споруди) Вилківська міська рада в межах існуючого землекористування в період з 01.01.2021 року та 31.12.2021 року, або утримання документів на право користування земельною ділянкою (договір оренди земельної ділянки, Державний акт на право власності на земельну ділянку, інший документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою) зобов`язується сплачувати в грошовій формі, рівними частинами, щомісячно до 20-го числа наступного за звітним місяцем на розрахунковий рахунок Вилківської міської ради Кілійського району Одеської області, відшкодування втрат бюджету від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки, в розмірі 8480 гривень, що складає 706,67 гривень в місяць. Договір зареєстрований у Виконавчому комітеті Вилківської міської ради, запис № 116 від 04.01.2021 року /а.с. 41-43/.
Згідно договору про відшкодування втрат бюджету Вилківської міської ради від недоотримання коштів за фактичне землекористування № 156 від 04.01.2021 року, укладеного між Вилківською міською радою (надалі Власник) та ОСОБА_1 (надалі Землекористувач) встановлено, що згідно п. 1 Договору, Землекористувач, який фактично використовує земельну ділянку без правовстановлюючих документів площею 1, 0000 га, що розташована за адресою: м. Вилкове, Кілійського району, Одеської області, Білгородський канал (тимчасові споруди) Вилківська міська рада в межах існуючого землекористування в період з 01.01.2021 року та 31.12.2021 року, або утримання документів на право користування земельною ділянкою (договір оренди земельної ділянки, Державний акт на право власності на земельну ділянку, інший документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою) зобов`язується сплачувати в грошовій формі, рівними частинами, щомісячно до 20-го числа наступного за звітним місяцем на розрахунковий рахунок Вилківської міської ради Кілійського району Одеської області, відшкодування втрат бюджету від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки, в розмірі 8480 гривень, що складає 706,67 гривень в місяць. Договір зареєстрований у Виконавчому комітеті Вилківської міської ради, запис № 156 від 04.01.2021 року /а с. 62-64/.
Відповідно до договору про відшкодування втрат бюджету Вилківської міської ради від недоотримання коштів за фактичне землекористування № 180 від 11.12.2019 року, укладеного між Вилківською міською радою (надалі Власник) та ОСОБА_1 (надалі Землекористувач) встановлено, що згідно п. 1 Договору, Землекористувач, який фактично використовує земельну ділянку без правовстановлюючих документів площею 1, 0000 га, що розташована за адресою: м. Вилкове, Кілійського району, Одеської області, Білгородський канал (тимчасові споруди) Вилківська міська рада в межах існуючого землекористування в період з 03.01.2019 року по 31.12.2019 року, або утримання документів на право користування земельною ділянкою (договір оренди земельної ділянки, Державний акт на право власності на земельну ділянку, інший документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою) зобов`язується сплачувати в грошовій формі, рівними частинами, щомісячно до 20-го числа наступного за звітним місяцем на розрахунковий рахунок Вилківської міської ради Кілійського району Одеської області, відшкодування втрат бюджету від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки, в розмірі 8480 гривень, що складає 706,67 гривень в місяць. Договір зареєстрований у Виконавчому комітеті Вилківської міської ради, запис № 180 від 11.12.2019 року /а.с. 68-70/.
Згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (для всіх категорій земель (крім земель житлової та громадської забудови) за адресою: територія Вилківської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеного пункту) Жосан Ярославою Василівною, встановлено, що загальна шкода внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, завданою відповідачем склала - 10 698, 00 гривень /а.с. 108/.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України, одними із способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Відповідно до ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з п. «г» ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, серед іншого, шляхом відшкодування заподіяних збитків.
У зв`язку з викладеним, враховуючи що вищенаведені договори є удаваними договорами оренди, які не надавали відповідачу законних підстав щодо використання спірної земельної ділянки, а кошти, сплачені відповідачем на їх виконання є такими, що набуті Вилківською міською радою без достатньої правової підстави відповідно до ст. 1212 ЦК України, суд приходить до висновку про задоволення позову також в частині стягнення суми відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у визначеному в позові відповідно до вимог законодавства розмірі.
Таким чином, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про доведеність прокурором заявлених позовних вимог, на підставі чого позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до платіжного доручення № 3076 від 20.12.2021 року, при зверненні до суду Одеською обласною прокуратурою було сплачено судовий збір у розмірі 6810,00 гривень (а.с. 174), який підлягає стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10-13, 19, 76-81, 89, 133, 141, 258-259, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, ст.ст. 13, 131-1 Конституції України, ст.ст. 85, 88, 90 ВК України, ст.ст. 59, 60, 62, 122, 123, 125, 152, 212 ЗК України, ст.ст. 16, 373, 376, 391, 1166 ЦК України, ст.ст. 2, 6, 10, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд
В И Р І Ш И В :
Позов Керівника Ізмаїльської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Вилківської міської ради Ізмаїльського району Одеської області до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, знесення самочинно збудованих об`єктів та відшкодування шкоди - задовольнити.
Зобов`язати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ) усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки на території Вилківської міської об`єднаної територіальної громади Ізмаїльського району Одеської області (за межами населеного пункту) площею 2 га, яка межує із земельною ділянкою державної форми власності з кадастровим номером 5122310300:01:002:0002 та складається з земельних ділянок, на яких розміщені споруди, а саме:
Земельна ділянка площею 1 га має 12 поворотних точок з наступними координатами:
№ 1 - координати: X - 5022586,980, Y-3308443,490, горизонт прокладання D-82,35;
№ 2 - координати: X - 5022590,890, Y -3308525,750, горизонт прокладання D -29,2;
№ 3 - координати: X - 5022610,590, Y -3308547,310, горизонт прокладання D -15,89;
№ 4 - координати: X - 5022625,660, Y -3308552,340, горизонт прокладання D-15,83;
№ 5 - координати: X - 5022639,130, Y -3308560,650, горизонт прокладання D- 11,03;
№ 6 - координати: X - 5022647,580, Y -3308567,740, горизонт прокладання D - 61,91;
№ 7 - координати: X - 5022636,950, Y -3308628,730, горизонт прокладання D- 100,46;
№ 8 - координати: X - 5022538,040, Y -3308611,140, горизонт прокладання D-69,14;
№ 9 - координати: X - 5022554,900, Y -3308544,090, горизонт прокладання D -76,07;
№ 10 - координати: X - 5022573,450, Y -3308470,320, горизонт прокладання D-18,32;
№ 11 - координати: X - 5022555,920, Y -3308465,000, горизонт прокладання D -30,99;
№ 12 - координати: X - 5022562,850, Y -3308434,790, горизонт прокладання D-25,65.
Земельна ділянка площею 1 га має 7 поворотних точок з наступними координатами:
№ 1 - координати: X - 5022538,040, Y -3308611,140, горизонт прокладання D -59,96;
№ 2 - координати: X - 5022479,020, Y -3308600,550, горизонт прокладання D -77,59;
№ 3 - координати: X - 5022490,750, Y -3308523,850, горизонт прокладання D -76;
№ 4 - координати: X - 5022502,240, Y -3308448,720, горизонт прокладання D -56,09;
№ 5 - координати: X - 5022555,920, Y -3308465,000, горизонт прокладання D -18,32;
№ 6 - координати: X - 5022573,450, Y -3308470,320, горизонт прокладання D -76,07;
№ 7 - координати: X - 5022554,900, Y -3308544,090, горизонт прокладання D - 69,14.
Зобов`язати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ) привести вищевказану земельну ділянку до попереднього стану шляхом знесення за власний рахунок розміщених на вказаних земельних ділянках самочинно збудованих будівель та споруд.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ) в рахунок відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки на рахунок ГУК в Од. обл./ отг м. Вилк./24062200, код ЄДРПОУ отримувача: 37607526, номер рахунку НОМЕР_2 , МФО 24062200 в розмірі - 10 698 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Одеської обласної прокуратури (адреса: 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3, код отримувача за ЄДРПОУ: 03528552, рахунок отримувача: UA808201720343100002000000564 банк отримувача, ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача: 820172, код класифікації доходів бюджету 22030101) суму судового збору в розмірі 6 810,00 гривень.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно ст. 284 ЦПК України заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повне рішення складено 07.03.2023 р.
Суддя Кілійського районного суду О. А. Маслеников
Суд | Кілійський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2023 |
Оприлюднено | 09.03.2023 |
Номер документу | 109385167 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою |
Цивільне
Кілійський районний суд Одеської області
Маслеников О. А.