ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
м. Хмельницький
"27" лютого 2023 р. Справа № 924/436/22
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Кочергіної В.О., при секретарі судового засідання Крупській В.В., розглянувши матеріали
за позовом Керівника Шепетівської окружної прокуратури м. Шепетівка в інтересах держави
до 1. Нетішинської міської ради м. Нетішин
до 2. Комунального підприємства Нетішинської міської ради "Житлово-комунальне об'єднання" м. Нетішин
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
- Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Курчатова 6 Нетішин" м. Нетішин;
- Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Варшавська 17" м. Нетішин;
- Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру 3 Нетішин" м. Нетішин;
- Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "8 Мир" м. Нетішин;
- Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченка 4 Нетішин" м. Нетішин;
- Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченка 16 Нетішин" м. Нетішин;
- Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченка-20" м. Нетішин;
- Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Музейний" м. Нетішин;
- Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності-13" м. Нетішин;
- Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 9" м. Нетішин;
- Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Волинь-Нетішин" м. Нетішин;
- Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 31" м. Нетішин;
про:
- визнання недійсним рішення сорокової сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 30.03.2018 №40/2409, рішення сорок першої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 04.05.2018 №41/2599, рішення сорок другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 12.06.2018 №42/2707, рішення сорок другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 12.06.2018 №42/2703, рішення сорок четвертої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 07.09.2018 №44/2926, рішення п'ятдесят другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 01.03.2019 №52/3539, рішення п'ятдесят сьомої (позачергової) сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 31.05.2019 №57/3888, рішення п'ятдесят восьмої (позачергової) сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 26.06.2019 №58/3908 "Про погодження Актів про списання багатоквартирних будинків з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" з додатками актами списання багатоквартирних будинків в частині списання приміщень протирадіаційних укриттів;
- зобов'язання Нетішинську міську раду вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності територіальної громади міста Нетішин на нежитлові приміщення протирадіаційних укриттів
За участю представників учасників справи:
від позивача: Грамчук Т.А. згідно посвідчення №0653104 від 20.08.2021р
від відповідача 1: Косік О.В. (в режимі відеоконференції)
від відповідача 2: Бровко Д.С. згідно наказу №40-ос від 31.05.2021р. (в режимі відеоконференції)
Єрикалова О.О. на підставі виписки з ЄДР
від третіх осіб:
від ОСББ "Миру 3 Нетішин" Скрипнюк В.В. (в режимі відеоконференції)
від ОСББ "Курчатова 6 Нетішин": адвокат Волков С.В. згідно Ордера;
від ОСББ "Незалежності 9", ОСББ "Волинь-Нетішин", ОСББ "Варшавська 17", ОСББ "Шевченка 4 Нетішин": адвокат Григор'єв Р.І. згідно Ордера;
інші учасники не з'явились
З оголошенням перерв в судовому засіданні 16.02.2023р. та 23.02.2023р.
Відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі ухвалено у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
27.02.2023р. в судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини рішення відповідно до ст. 240ГПК України.
ВСТАНОВИВ:
07.07.2022р. на адресу Господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Керівника Шепетівської окружної прокуратури м. Шепетівка в інтересах держави до Нетішинської міської ради м. Нетішин про визнання недійсним рішення 37 сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 21.12.2017 №37/2078 "Про списання з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" багатоквартирних житлових будинків" з актами списання багатоквартирних будинків в частині списання із балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" приміщень протирадіаційних укриттів.
В обгрунтування позовних вимог прокурор вказує, що захисні споруди цивільного захисту (протирадіаційні укриття №№86040, 86052, 86131, 86135, 86136, 86145, 86147, 86148, 86153, 86154, 86155, 86159, 86161, 86187, 86188, 86189, 86190, 86194, 86199, 86200, 86205, 86209, 86212, 86213, 86214, 86215, 86219, 86231, 86233, 86234, 86237, 86243, 86244, 86245, 86246, 86247) неправомірно вибули з комунальної власності на підставі незаконного рішення 37 сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 21.12.2017 №37/2078 "Про списання з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" багатоквартирних житлових будинків".
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.07.2022р., позовну заяву передано для розгляду судді Кочергіній В.О.
Ухвалою суду від 11.07.2022р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №924/436/22 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 12год. 00хв. 04.08.2022р.
25.07.2022р. на адресу суду через службу діловодства від відповідача 1 надійшов відзив на позов (вх.№05-22/3837/22) із запереченнями щодо стягнення з відповідача 2481грн. 00коп. витрат по оплаті судового збору. У відзиві відповідач також зазначає про те, що споруди цивільного захисту, які є предметом позову у даній справі, розміщені у підвалах багатоповерхових будинків. У будинках створені об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, які управляють будинками. Відповідно до статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" підвали є допоміжними приміщеннями призначеними для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців та є спільним майном. Стаття 5 вказаного Закону вказує, що спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісної власністю співвласників та не може бути поділене між співвласниками, і такі співвласники не мають права на виділення в натурі частки спільного майна багатоквартирного будинку. Також в статті 10 Закону зазначено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним. Згідно приписів Кодексу цивільного захисту України прийняття рішень щодо використання захисних споруд віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування. Для громади має суттєве значення функціонування кожної споруди цивільного захисту за цільовим призначенням, особливо у період воєнного стану. У відзиві вказує на те, що до розгляду вказаної справи необхідно залучити в якості третіх осіб комунальне підприємство Нетішинської міської ради "Житлово-комунальне об'єднання" на балансі якого перебував вказаний будинок та об'єднання співвласників багатоквартирних будинків. У відзиві відповідач також просить суд не стягувати з відповідача витрат по оплаті судового збору у сумі 2481грн. 00коп. До відзиву додано докази його надсилання на адресу Шепетівської окружної прокуратури.
04.08.2022р. в підготовчому засіданні оголошено перерву на 11:00год. 30.08.2022р., про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.
05.08.2022р. від виконувача обов'язків керівника Шепетівської окружної прокуратури надійшла відповідь на відзив (вх.№05-22/4077/22) з зазначенням про те, що згідно із Порядком списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301, списання багатоквартирного будинку з балансу здійснюється його балансоутримувачем на підставі прийнятого ним розпорядчого документа. За результатами роботи комісії складається акт про списання багатоквартирного будинку з балансу за формою згідно з додатком. Акт про списання багатоквартирного будинку з балансу підписується всіма членами комісії та затверджується балансоутримувачем. Після затвердження балансоутримувачем акта про списання багатоквартирного будинку з балансу процедура списання відповідного будинку вважається закінченою. Так, посадовими особами Нетішинської міської ради прийнято рішення про списання з балансу багатоквартирних будинків з наявними захисними спорудами цивільного захисту без передачі на баланс іншій юридичній особі. В свою чергу, наявність актів щодо списання протирадіаційних укриттів комунальної форми власності, зміна правового режиму захисних споруд, відсутність балансоутримувачів, унеможливлює здійснення належного утримання таких захисних споруд та забезпечення виконання завдань держави у цивільному захисті населення, передусім в умовах чинного воєнного стану. Водночас, відповідно до статті 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання створюється з метою забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Ця ж стаття визначає предмет діяльності ОСББ, зокрема основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання. Отже, визначені законом мета і предмет діяльності ОСББ не передбачають провадження об'єднанням господарської діяльності, а тому ОСББ не є суб'єктом господарювання.
Згідно із ч.8 ст.32 Кодексу цивільного захисту утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів. Враховуючи те, що ОСББ не є суб'єктом господарювання та не утримує на своєму балансі спільного майна багатоквартирних будинків, і, відповідно вимога утримання захисних споруд на ОСББ не поширюється. До відповіді додано докази її надсилання на адресу відповідача.
11.08.2022р. від Шепетівської окружної прокуратури надійшли заяви (вх.№05-08/1587/22, №05-08/1589/22, 05-08/1588/22, №05-08/1586/22) про залучення до участі у розгляді даної справи третіх осіб, які не заявляють вимог на предмет спору на стороні відповідача, із переліком осіб та заява (вх.№05-08/1585/22) про залучення до участі у розгляді даної справи третьої особи, яка не заявляє вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство Нетішинської міської ради "Житлово-комунальне об'єднання" м. Нетішин.
29.08.2022р. Шепетівською окружною прокуратурою подано письмові пояснення (вх.№05-22/4564/22) з зазначенням, що акти про списання багатоквартирних житлових будинків є одним із етапів складного механізму виконання рішення сесії Нетішинської міської ради VII скликання №37/2078 від 21.12.2017 "Про списання з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" багатоквартирних житлових будинків" та є складним юридичним фактом, тобто таким, що складає певну сукупність окремих простих юридичних фактів, необхідних для настання юридичних наслідків.
Ухвалою суду від 30.08.2022р. залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків та Комунальне підприємство Нетішинської міської ради "Житлово-комунальне об'єднання" м. Нетішин, а також відкладено підготовче засідання у даній справі на 12:00год. 12.09.2022р.
20.09.2022р. представником третьої особи ОСББ "Курчатова 6 Нетішин" подано заяву (вх.№05-22/5106/22) про застосування строків позовної давності.
Прокурором в підготовчому засіданні 20.09.2022р. подано клопотання (вх.№05-22/5118/22), в якому просить суд вирішити питання щодо стягнення недоплаченої суми судового збору на суму 89316грн. 00коп. під час ухвалення рішення у даній справі при розподілі судових витрат.
Ухвалою суду від 20.09.2022р.:
- у клопотанні Хмельницької обласної прокуратури про вирішення питання щодо стягнення недоплаченої суми судового збору під час ухвалення судового рішення у справі відмовлено;
- позовну заяву Керівника Шепетівської окружної прокуратури м. Шепетівка в інтересах держави залишено без руху та встановлено строк на усунення недоліків позовної заяви - не пізніше 5 днів з дня вручення зазначеної ухвали шляхом подання до суду доказів сплати судового збору у розмірі 89316грн. 00коп., правового обгрунтування та підстав щодо вимог про визнання недійсними актів.
22.09.2022р. від представника третіх осіб ОСББ "Незалежності 9", ОСББ "Волинь-Нетішин", ОСББ "Варшавська 17", ОСББ "Шевченка 4 Нетішин" надійшла заява (вх.№05-22/5179/22) про застосування наслідків спливу позовної давності.
03.10.2022р. від Шепетівської окружної прокуратури надійшло клопотання (вх.№05-22/5434/22) про відстрочення сплати судового збору у сумі 89316грн. 00коп. до ухвалення рішення судом першої інстанції у справі.
Ухвалою суду від 11.10.2022р.:
- клопотання першого заступника керівника Шепетівської окружної прокуратури про відстрочення сплати судового збору на суму 89316грн. 00коп. до ухвалення рішення у даній справі задоволено;
- відстрочено Шепетівській окружній прокуратурі сплату судового збору на суму 89316грн. 00коп. до ухвалення рішення у справі №924/436/22;
- призначено підготовче засідання у даній справі на 14:30год. 20.10.2022р.
19.10.2022р. від Шепетівської окружної прокуратури надійшла заява (вх.№05-08/2207/22) про зміну предмета позову, із переліком вимог.
19.10.2022р. на електронну адресу суду представником третіх осіб ОСББ "Незалежності 9", ОСББ "Волинь-Нетішин", ОСББ "Варшавська 17", ОСББ "Шевченка 4 Нетішин" надіслано письмові пояснення (вх.№05-22/5854/22) щодо зміни предмета позову. В поясненнях представник третіх осіб заперечує щодо зміни предмета позову у даній справі.
20.10.2022р. прокурором Хмельницької обласної прокуратури подано до суду клопотання (вх.№05-08/2218/22), в якому просить суд замінити Комунальне підприємство Нетішинської міської ради "Житлово-комунальне об'єднання" (м. Нетішин, вул. Незалежності, 31, код ЄДРПОУ 31345419) у даній справі з третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача на співвідповідача, залучивши вказане підприємство співвідповідачем.
20.10.2022р. в підготовчому засіданні судом постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання, якою відмовлено у клопотанні про повернення позовної заяви, а також оголошено перерву на 16:00год. 20.10.2022р., що відображено в протоколі судового засідання.
Ухвалою суду від 20.10.2022р. за результатами підготовчого засідання:
- залучено до участі у справі в якості співвідповідача Комунальне підприємство Нетішинської міської ради "Житлово-комунальне об'єднання" м. Нетішин, виключивши зі складу третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача;
- заяву Шепетівської окружної прокуратури про зміну предмета позову повернуто без розгляду;
- у задоволенні заяви представника третіх осіб ОСББ "Незалежності 9", ОСББ "Волинь-Нетішин", ОСББ "Варшавська 17", ОСББ "Шевченка 4 Нетішин" про закриття провадження у справі відмовлено;
- задоволено клопотання Шепетівської окружної прокуратури про поновлення строку для подання доказів, поновлено строк для подання доказів та долучено подані докази до матеріалів справи;
- відкладено підготовче засідання у справі на 12:00год. 25.10.2022р.
09.11.2022р. від відповідача 2 надійшло клопотання (вх.№05-22/6325/22) з доданими до нього документами про застосування строку позовної давності у даній справі.
09.11.2022р. відповідачем 2, в порядку ч.4 ст.48 ГПК України, подано клопотання (вх.№05-22/6344/22) про розгляд справи спочатку.
09.11.2022р. відповідачем 2 подано заяву (вх.№05-08/2440/22) про визнання поважними причин пропуску строку для подання доказів та приєднання доказів до матеріалів справи. До заяви додано додаткові докази по справі.
17.11.2022р. відповідачем 2 подано відзив на позов (вх.№05-22/6488/22) із запереченнями. У відзиві представник відповідача вказує на те, що на балансі КП НМР "ЖКО" перебували багатоквартирні будинки міста Нетішин, в тому числі і будинки №№9, 13, 21, 21а, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 по просп. Незалежності; будинки № 6, 7, 9, 11, 13 по просп. Курчатова; будинки № 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16 по вул. Будівельників; будинків №1, 3, 11, 13, 17, 19, 21 по вул. Варшавська; будинків №1, 2, 3, 6, 8, 14 по пров. Миру; будинків №2, 6, 10, 12, 14, 16, 18, 24, 26 по вул. Набережна; будинків №9, 9а, 13, 15а, 19, 21, 25, 27 по вул. Набережна, будинків №2, 4, 6, 8, 10, 16,-20, 22, 24 по вул. Шевченка. Усі будинки перебували на балансі КП НМР "ЖКО" як цілісний майновий комплекс, окремі приміщення будинків на балансі КП НМР "ЖКО" не перебували, що вбачається і з рішень про списання багатоквартирних будинків та актів на їх списання, які оскаржуються прокурором. Водночас наголошує, що прокурором не надано доказів перебування на балансі протирадіаційних укриттів, не доведено факт їх списання, оскільки в оспорюваних рішеннях та актах не йде мова про списання з балансу саме приміщень ПРУ. Прокурор не вказує, хто був власником ПРУ до моменту списання багатоквартирних будинків та не надає доказів вибуття із комунальної власності приміщень ПРУ після списання будинків з балансу КПНМР "ЖКО". Оспорювані рішення дають дозвіл на списання з балансу саме багатоквартирних будинків. У відзиві вказує, що прокурором до справи додано акти приймання в комунальну власність саме багатоквартирних будинків, які і обліковувались на балансі КП НМР "ЖКО". На запит прокурора йому було надано інвентарні картки на багатоквартирні будинки, в яких вбачається, що на балансі КП НМР "ЖКО" перебували лише будівлі багатоквартирних будинків, жодні приміщення цих будинків не перебували на балансі. В актах списання багатоквартирних будинків з балансу зазначено вартість житлового будинку, який перебував на балансі, як це передбачено правилами бухгалтерського обліку, та вказано, що будинку є споруда ПРУ. Однак, її вартість не визначено, те, що ПРУ списано з балансу КП НМР "ЖКО", не вказано, оскільки споруда на балансі КП НМР "ЖКО" не перебувала. Прокурором не надано доказів перебування ПРУ на балансі КР НМР "ЖКО" ні в період до 2017року, коли списувались будинки, ні в інший період. Нетішинська міська рада, яка діє від імені тергромади, могла визначити балансоутримувачем ПРУ будь-яке своє комунальне підприємство, що не заважає будинку перебувати на балансі КП НМР "ЖКО". Прокурор не надає доказів перебування ПРУ в оперативному управлінні чи господарському віданні КП НМР "ЖКО", адже комунальне підприємство розпоряджається комунальною власністю на праві господарського відання або оперативного управління.
Звертає увагу суду на те, що списання будинків з балансу КП НМР "ЖКО" проведено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301, яка не передбачає зміни форми власності на житлові та нежитлові приміщення у ньому. Рішення та акти, оспорювані прокурором, не є підставою зміни права власності на ПРУ. Для розмежування допоміжних приміщень багатоквартирного жилого будинку, які призначені для забезпечення його експлуатації та побутового обслуговування мешканців будинку і входять до житлового фонду, та нежилих приміщень, які призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру і є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин, які до житлового фонду не входять, слід виходити як з місця їхнього розташування, так і з загальної характеристики сукупності властивостей таких приміщень. Зауважує, що підвальні приміщення багатоквартирних будинків призначені для забезпечення експлуатації та обслуговування потреб мешканців багатоквартирного будинку, через такі приміщення проходять труби водопостачання (загальні водопровідні стояки, спільні для всіх поверхів будинку), каналізаційні системи, магістральні мережі електрообладнання. Акти списання з балансу багатоквартирних будинків не містять інформації про списання з балансу КП НМР "ЖКО" жодних -захисних споруд цивільного, захисту, оскільки на них не зареєстровано право власності, не визначеної їх балансоутримувача.
На час прийняття спірних рішень діяли ЗУ "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", Постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301 "Про затвердження Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків", рішення НМР від 25.11.2016 року №20/2045 Порядок списання з балансу багатоквартирних будинків (яке не було скасовано та визнано недійсним), тому вказане рішення було прийнято в межах правового поля. У відзиві представник відповідача 2 просить суд визнати поважними причини пропуску строку подання відзиву на позов.
17.11.2022р. прокурором Хмельницької обласної прокуратури подано до суду заяву (вх.№05-08/2528/22) про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області м. Хмельницький та Департамент з питань оборонної роботи та цивільного захисту Хмельницької обласної державної адміністрації м. Хмельницький.
18.11.2022р. в підготовчому засіданні судом постановлено ухвалу з занесенням до протоколу судового засідання, якою:
- відмовлено у клопотанні прокурора про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області м. Хмельницький та Департамент з питань оборонної роботи та цивільного захисту Хмельницької обласної державної адміністрації м. Хмельницький;
- оголошено перерву на 14:30год. 23.11.2022р.,
- вирішено викликати в підготовче засідання представників ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області м. Хмельницький та Департаменту з питань оборонної роботи та цивільного захисту Хмельницької обласної державної адміністрації м. Хмельницький для надання відповіді на певні питання, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання,
21.11.2022р. відповідачем 1 подано заяву (вх.№05-22/6554/22) про застосування строку позовної давності та, з урахуванням її пропуску, відмовити прокуратурі у задоволенні позовних вимог.
22.11.2022р. відповідачем 2 подано клопотання (вх.№05-08/2575/22), в якому просить суд застосувати наслідки спливу строку позовної давності шляхом відмови в задоволенні позовних вимог.
В підготовчому засіданні 28.11.2022р. повноважні представники від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області м. Хмельницький та від Департаменту з питань оборонної роботи та цивільного захисту Хмельницької обласної державної адміністрації м. Хмельницький надали пояснення по справі.
28.11.2022р. в підготовчому засіданні оголошено перерву на 11:00год. 02.12.2022р., про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.
30.11.2022р. від третьої особи ОСББ "Курчатова 6 Нетішин" надійшло пояснення (вх.№05-22/6691/22) з зазначенням про відсутність паспортів на протирадіаційні укриття (споруди цивільного захисту) та неможливість їх надання.
01.12.2022р. Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області надано письмову інформацію (вх.№05-22/6718/22), щодо споруд, які перебували на балансу КП НМР "ЖКО", а саме, витяг з бази даних електронного обліку захисних споруд цивільного захисту по м. Нетішин Шепетівського району Хмельницької області.
05.12.2022р. від прокурора Хмельницької обласної прокуратури надійшли письмові пояснення (вх.№05-22/6771/22) щодо клопотань представників відповідачів про застосування строків позовної давності з зазначенням про те, що згідно із положеннями ст. 261 ЦК України, самі по собі дати прийняття спірних рішень про списання без врахування об'єктивних та суб'єктивних чинників не може слугувати початком перебігу строку позовної давності. В поясненнях прокурор просить суд відмовити відповідачам у задоволенні клопотань про застосування строків позовної давності.
12.12.2022р. від прокурора Хмельницької обласної прокуратури надійшло клопотання (вх.№05-22/6871/22) про оголошення перерви в підготовчому засіданні на іншу дату.
12.12.2022р. від прокурора Шепетівської окружної прокуратури надійшло клопотання (вх.№05-08/2784/22) про визнання поважними причин пропуску строку для подання доказів, поновлення строку та приєднання поданих доказів до матеріалів справи.
В підготовчому засіданні 12.12.2022р. суд задовольнив клопотання Хмельницької обласної прокуратури (вх.№05-08/2346/22 від 03.11.2022р.) про витребування доказів та оголосив перерву на 12:00год. 16.12.2022р., про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.
Ухвалою суду від 13.12.2022р. суд витребував у третіх осіб належним чином завірені копії (або витяги з документів) технічного паспорта на багатоквартирний (багатоповерховий) житловий будинок, іншої технічної документації на багатоквартирний житловий будинок в частині, що стосується протирадіаційного укриття, яке вбудоване у вказаний будинок.
16.12.2022р. третьою особою ОСББ "Незалежності -19" надіслано документи (вх.№ супровідного листа 05-22/6953/22) на виконання ухвали суду від 13.12.2022р.
15.12.2022р. третьою особою ОСББ "Миру 3 Нетішин" надіслано документи (вх.№ супровідного листа 05-22/6941/22) на виконання ухвали суду від 13.12.2022р.
15.12.2022р. третіми особами ОСББ "Незалежності 9", ОСББ "Волинь-Нетішин", ОСББ "Нетішин Варшавська 17", ОСББ "Шевченка 4 Нетішин", ОСББ "Музейний" надіслано документи (згідно супровідного листа 05-22/6942/22) на виконання ухвали суду від 13.12.2022р.
16.12.2022р. підготовче засідання у даній справі не відбулося, у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю головуючої судді В.О. Кочергіної в період з 14.12.2022р. по 23.12.2022р. включно.
19.12.2022р. третя особа ОСББ "Курчатова 6 Нетішин" у заяві (вх.№05-22/6978/22) повідомила про наявність лише технічного паспорту на багатоквартирний будинок від 19.12.2018р. №766, виготовлений КП Нетішинської міської ради "БТІ", будь які інші документи відсутні, у зв'язку із чим ОСББ немає можливості їх надати до суду.
19.12.2022р. відповідачем 2 подано заяву (вх.№05-22/6974/22) з зазначенням відсутності у прокурора статусу позивача у даній справі.
19.12.2022р. Шепетівською окружною прокуратурою подано клопотання (вх.№05-08/2851/22) про визнання причин пропуску строку подання доказів поважними, поновлення строку подання доказів та приєднання їх до матеріалів справи. До клопотання додано додаткові докази по справі.
19.12.2022р. відповідачем 2 подано заяву (вх.№05-22/6991/22) про відмову у задоволенні клопотання прокурора про визнання причин пропуску строку для подання доказів поважними та приєднання рішень Нетішинської міської ради про погодження актів списання з балансу КП НМР "ЖКО" багатоквартирних будинків до матеріалів справи.
19.12.2022р. від Шепетівської окружної прокуратури надійшла заява про зміну предмета позову (вх.№05-08/2852/22) з доказами сплати судового збору.
Ухвалою суду від 26.12.2022р. призначено підготовче засідання на 11:00год. 05.01.2023р.
27.12.2022р. від прокурора Шепетівської окружної прокуратури надійшло клопотання (вх.№05-08/2964/22) про визнання причин пропуску строку подання доказів поважними, поновлення строку подання доказів та приєднання їх до матеріалів справи. До клопотання додано додаткові докази по справі.
03.01.2023р. від третьої особи ОСББ "Курчатова 6 Нетішин" надійшло клопотання (вх.№05-22/57/23) про відкладення розгляду справи на іншу дату через зайнятість в іншому судовому процесі.
Ухвалою суду від 05.01.2023р. суд, за результатами підготовчого засідання:
- клопотання прокурора Шепетівської окружної прокуратури вх.№05-08/2852/22 від 19.12.2022р. та вх.№05-08/2964/22 від 27.12.2022р. про поновлення строку для подання доказів задовольнив. Поновив строк для подання доказів та долучив подані докази до матеріалів справи.
- прийняв до розгляду заяву першого заступника керівника Шепетівської окружної прокуратури про зміну предмета позову від 19.12.2022р.
- закрив підготовче провадження у справі №924/436/22 та призначив справу до судового розгляду по суті у загальному позовному провадженні на 11:00год. 23.01.2023р.
20.01.2023р. третіми особами ОСББ "Незалежності 9", ОСББ "Волинь-Нетішин", ОСББ "Варшавська 17", ОСББ "Шевченка 4 Нетішин" надіслано до суду клопотання (вх.№05-22/471/23) про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв'язку із зайнятістю в іншому судовому процесі.
У зв'язку із клопотаннями про відкладення розгляду справи, неявкою представників окремих третіх осіб, 23.01.2023р. в судовому засіданні оголошено перерву на 11:00год. 03.02.2023р., про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.
03.02.2023р., у зв'язку із повітряною тривогою, в час, на який призначено судове засідання у справі, засідання не відбулось.
Ухвалою суду від 03.02.2023р. призначено судове засідання у даній справі на 11:00год. 16.02.2023р.
10.02.2023р. через систему "Електронний суд" від представника третьої особи ОСББ "Курчатова 6 Нетішин" надійшло клопотання (вх.№05-22/960/23) про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв'язку із зайнятістю в іншому судовому процесі.
16.02.2023р. в судовому засіданні відмовлено представнику третьої особи у задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи, а також оголошено перерву на 10:30год. 23.02.2023р., про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.
23.02.2023р. в судовому засіданні оголошено перерву на 12:00год. 27.02.2023р., про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.
Прокурор в судовому засіданні 27.02.2023р. позовні вимоги підтримав, з урахуванням прийнятої судом заяви про зміну предмету позову та просив суд визнати недійсними рішення Нетішинської міської ради VII скликання від 30.03.2018 №40/2409, від 04.05.2018 №41/2599, від 12.06.2018 №42/2707, від 12.06.2018 №42/2703, від 07.09.2018 №44/2926, від 01.03.2019 №52/3539, від 31.05.2019 №57/3888, від 26.06.2019 №58/3908 "Про погодження Актів про списання багатоквартирних будинків з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" з додатками актами списання багатоквартирних будинків в частині списання приміщень протирадіаційних укриттів;
- зобов'язати Нетішинську міську раду вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності територіальної громади міста Нетішин на нежитлові приміщення протирадіаційних укриттів №86148, що розташоване в житловому будинку №13 по просп. Незалежності в м. Нетішин; №86194, що розташоване в житловому будинку №21 по просп. Незалежності в м. Нетішин; №86237, що розташоване в житловому будинку №21а по просп. Незалежності в м. Нетішин; №86155, що розташоване в житловому будинку №23 по просп.Незалежності в м. Нетішин; №86153, що розташоване в житловому будинку №25 по просп.Незалежності в м. Нетішин; №86188, що розташоване в житловому будинку №26 по просп.Незалежності в м. Нетішин; №86040, що розташоване в житловому будинку №29 по просп.Незалежності в м. Нетішин; нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86212, що розташоване в житловому будинку №1 по пров. Миру в м. Нетішин; №86136, що розташоване в житловому будинку №4 по вул. вул. Висоцького в м. Нетішин; №86161, що розташоване в житловому будинку №9 по вул. Набережна в м. Нетішин; №86215, що розташоване в житловому будинку №13 по вул. Набережна в м. Нетішин; №86135, що розташоване в житловому будинку №25 по вул. Набережна в м. Нетішин; №86145, що розташоване в житловому будинку №9 по вул. Будівельників в м. Нетішин; №86219, що розташоване в житловому будинку №2 по пров.Миру в м. Нетішин; №86190, що розташоване в житловому будинку №28 по просп.Незалежності в м. Нетішин; №86189, що розташоване в житловому будинку №4 по вул.Шевченка в м. Нетішин; №86243, що розташоване в житловому будинку №20 по вул.Шевченка в м. Нетішин; №86244, що розташоване в житловому будинку №22 по вул.Шевченка в м. Нетішин; №86245, що розташоване в житловому будинку №24 по вул. Шевченка в м. Нетішин; №86147, що розташоване в житловому будинку №30 по просп.Незалежності в м. Нетішин; №86131, що розташоване в житловому будинку №21 по вул.Набережна в м. Нетішин; №86234, що розташоване в житловому будинку №16 по вул.Шевченка в м. Нетішин; №86246, що розташоване в житловому будинку №31 по просп.Незалежності в м. Нетішин; №86247, що розташоване в житловому будинку №17 по вул. Варшавська в м. Нетішин; №86199, що розташоване в житловому будинку №6 по просп.Курчатова в м. Нетішин; №86200, що розташоване в житловому будинку №6 по просп. Курчатова в м. Нетішин; №86231, що розташоване в житловому будинку №8 по пров.Миру в м. Нетішин; №86209, що розташоване в житловому будинку №9а по вул.Набережна в м. Нетішин; №86205, що розташоване в житловому будинку №15а по вул.Набережна в м. Нетішин; №86154, що розташоване в житловому будинку №27 по вул. Незалежності в м. Нетішин; №86052, що розташоване в житловому будинку №11 по вул. Будівельників в м. Нетішин; №86233, що розташоване в житловому будинку №6 по пров. Миру в м. Нетішин; №86214, що розташоване в житловому будинку №19 по вул. Набережна в м. Нетішин; №86187, що розташоване в житловому будинку №9 по вул. Незалежності в м. Нетішин; №86159, що розташоване в житловому будинку №10 по вул. Шевченка в м. Нетішин; №86213, що розташоване в житловому будинку №3 по пров. Миру в м. Нетішин
Представники відповідача 1 та відповідача 2 в судовому засіданні 27.02.2023р. (в режимі відеоконференції) проти позову заперечували з підстав викладених у відзивах на позов, просили суд відмовити прокурору у задоволенні позовних вимог.
Присутні представники від третіх осіб в судовому засіданні 27.02.2023р. (в режимі відеоконференції) проти позову заперечували, наголошували, що спір не підлягає вирішення в порядку господарського судочинства, просили суд відмовити у його задоволенні.
Дослідивши наявні в справі матеріали, заслухавши пояснення прокурора, а також представників учасників справи, висловлені в судовому засіданні, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтуються позовні вимоги суд встановив наступне.
Рішенням четвертої сесії Нетішинської міської ради XXIII № 1 від 18.09.1998 було надано згоду на передачу у комунальну власність територіальної громади міста об'єктів, які мають важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб територіальної громади міста, належать до державної форми власності і перебувають в управлінні ВП "Хмельницька АЕС" НАЕК "Енергоатом" згідно з переліком. Додатком до вказаного рішення оформлено перелік об'єктів, що належать до державної форми власності, перебувають в управлінні ВП "Хмельницька АЕС" НАЕК "Енергоатом" та плануються до передачі у комунальну власність міста. До переліку включено в тому числі житловий фонд ХАЕС.
Матеріали справи містять Акти оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту протирадіаційних укриттів №№86040, 86052, 86131, 86135, 86136, 86145, 86147, 86148, 86153, 86154, 86155, 86159, 86161, 86187, 86188, 86189, 86190, 86194, 86199, 86200, 86205, 86209, 86212, 86213, 86214,86215, 86219, 86231, 86233, 86234, 86243, 86244, 86245, 86246, 86247, які датовані 29.12.2021.
Матеріали справи містять акти державної приймальної комісії про приймання в експлуатацію вищевказаних закінчених будівництвом об'єктів Хмельницької АЕС м. Нетішин, а саме:
- 9-ти поверхового 176-ти квартирного житлового будинку №215/1 по проспекту Незалежності, 29 в м. Нетішин, який затверджений 24.12.1999;
- 9-ти поверхового 144-х квартирного житлового будинку №268 по вул. Будівельників, 11 в м. Нетішин, який затверджений 30.03.1983;
- 9-ти поверхового 108-ми квартирного житлового будинку №108 по вул. Набережна, 21 в м. Нетішин, який затверджений 30.08.1983;
- багатоповерхового житлового будинку №271 по вул. Набережна, 23 в м. Нетішин, який затверджений 29.12.1983;
- 9-ти поверхового 72-х квартирного житлового будинку №270 по вул. Висоцького, 4 в м. Нетішин, який затверджений 31.03.1984;
- 9-ти поверхового житлового будинку №267 по вул. Будівельників, 9 в м. Нетішин, який затверджений 30.12.1984;
- багатоповерхового житлового будинку №276/2 по вул. Незалежності, 30 в м. Нетішин, який затверджений 27.03.1985;
- багатоповерхового житлового будинку №206 по вул. Незалежності, 13 в м. Нетішин, який затверджений 29.06.1985;
- багатоповерхового житлового будинку №209-А по вул. Незалежності, 25 в м. Нетішин, який затверджений 30.12.1985;
- 9-ти поверхового 72-х квартирного житлового будинку №209-Б по вул. Незалежності, 27 в м. Нетішин, який затверджений 30.09.1985;
- 9-ти поверхового квартирного житлового будинку №211 по вул. Незалежності, 23 в м. Нетішин, який затверджений 30.09.1985;
- багатоповерхового 72-х квартирного житлового будинку №143 по вул. Шевченка, 10 в м. Нетішин, який затверджений 31.03.1987;
- 12-ти поверхового 96-ти квартирного житлового будинку №256 по вул. Набережна, 9 в м. Нетішин, який затверджений 30.09.1986;
- 9-ти поверхового 216-ти квартирного житлового будинку №253 по вул. Незалежності, 9 в м. Нетішин, який затверджений 30.09.1987;
- 9-ти поверхового 143-х квартирного житлового будинку №275/2 (секції А,Б) по вул. Незалежності, 26 в м. Нетішин, який затверджений 30.06.1987;
- 9-ти поверхового 72-х квартирного житлового будинку №275/2 (секції В) по вул. Незалежності, 26 в м. Нетішин, який затверджений 30.06.1987;
- 9-ти поверхового 72-х квартирного житлового будинку №208 (блок А) по вул. Шевченка, 4 в м. Нетішин, який затверджений 30.06.1988;
- 9-ти поверхового 71 квартирного житлового будинку №208 (блок Б) по вул. Шевченка, 4 в м. Нетішин, який затверджений 31.03.1988;
- 9-ти поверхового 72-х квартирного житлового будинку №276/1 (блок А) по вул. Незалежності, 9 в м. Нетішин, який затверджений 30.09.1987;
- 9-ти поверхового 71 квартирного житлового будинку №276/1 (блок Б) по вул. Незалежності, 9 в м. Нетішин, який затверджений 30.12.1987;
- багатоповерхового 168-ми квартирного житлового будинку №212 по вул. Незалежності, 21 в м. Нетішин, який затверджений 31.06.1988;
- 9-ти поверхового 203-х квартирного житлового будинку №207 по вул. Курчатова, 6 в м. Нетішин, який затверджений 30.06.1989;
- 9-ти поверхового 72-х квартирного житлового будинку №207/1 по вул. Курчатова, 6 в м. Нетішин, який затверджений 30.06.1989;
- 9-ти поверхового 72-х квартирного житлового будинку №401 по вул. Набережна, 15А в м. Нетішин, який затверджений 31.10.1989;
- 9-ти поверхового 72-х квартирного житлового будинку №402 по вул. Набережна, 9А в м. Нетішин, який затверджений 21.09.1990;
- 9-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку №402 по вул. Миру, 1 в м. Нетішин, який затверджений 29.12.1999;
- 9-ти поверхового 72-х квартирного житлового будинку №216 Б по вул. Миру, 3 в м. Нетішин, який затверджений 1988;
- 9-ти поверхового 143-х квартирного житлового будинку №216 А по вул. Миру, 3 в м. Нетішин, який затверджений 30.09.1988;
- 12-ти поверхового 96-ти квартирного житлового будинку №263 по вул. Набережна, 19 в м. Нетішин, який затверджений в грудні 1987;
- багатоповерхового житлового будинку №262 по вул. Набережна, 13 в м. Нетішин, який затверджений 06.12.1984;
- 9-ти поверхового 36-ти квартирного житлового будинку №246 по вул. Миру, 2 в м. Нетішин, який затверджений 28.06.1991;
- 9-ти поверхового 36-ти квартирного житлового будинку №254 по вул. Миру, 8 в м. Нетішин, який затверджений 23.07.1993;
- 9-ти поверхового 36-ти квартирного житлового будинку №247 по вул. Миру, 6 в м. Нетішин, який затверджений 25.11.1991;
- 9-ти поверхового 72-х квартирного житлового будинку №239 по вул. Шевченка, 16 в м. Нетішин, який затверджений 17.01.1992;
- вбудований магазин промтоварів та ощадкаси житлового будинку №212/1 по вул. Незалежності, 21а в м. Нетішин, який затверджений 15.06.1995;
- 9-ти поверхового 72-х квартирного житлового будинку №240а по вул. Шевченка, 20 в м. Нетішин, який затверджений 30.12.1997;
- 9-ти поверхового 72-х квартирного житлового будинку №240 по вул. Шевченка, 22 в м. Нетішин, який затверджений 10.11.1999;
- 9-ти поверхового 144-х квартирного житлового будинку №243 по вул. Шевченка, 24 в м. Нетішин, який затверджений 18.06.1991;
В матеріалах справи наявні облікові картки захисних споруд та паспортів сховищ (протирадіаційних укриттів):
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) № 86040, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Незалежності, 29 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1999, кількість осіб - 356, загальна площа - 1750,1 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) № 86052, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Будівельників, 11 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1983, кількість осіб - 800, загальна площа - 480 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86131, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Набережна, 21 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1983, кількість осіб - 596, загальна площа - 430 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86135, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Набережна, 25 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1983, кількість осіб - 596, загальна площа - 430 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86136, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Висоцька, 4 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1984, кількість осіб - 478, загальна площа - 400 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86145, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Будівельників, 9 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1985, кількість осіб - 356, загальна площа - 250 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86147, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Незалежності, 30 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1987, кількість осіб - 800, загальна площа - 432 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86148, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Незалежності, 13 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1985, кількість осіб - 596, загальна площа - 817 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86154, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Незалежності, 27 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1987, кількість осіб - 456, загальна площа - 400 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86155, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Незалежності, 23 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1985, кількість осіб - 356, загальна площа - 250 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86159, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Шевченка, 10 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1986, кількість осіб - 800, загальна площа - 1121,2 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86161, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Набережна, 9 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1986, кількість осіб - 336, загальна площа - 678,5 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86190, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Незалежності, 28 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1987, кількість осіб - 440, загальна площа - 333,2 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86194, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Незалежності, 21 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1988, кількість осіб - 507, загальна площа - 721 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86199, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Курчатова, 6 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1989, кількість осіб - 1320, загальна площа - 1680 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86200, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Курчатова, 6 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1989, кількість осіб - 440, загальна площа - 480 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86153, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Незалежності, 25 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1985, кількість осіб - 596, загальна площа - 430 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86187, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Незалежності, 9 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1987, кількість осіб - 1360, загальна площа - 1115 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86188, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Незалежності, 26 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1987, кількість осіб - 1320, загальна площа - 660 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86189, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Шевченка, 4 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1988, кількість осіб - 660, загальна площа - 354 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86205, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Набережна, 15а знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1989, кількість осіб - 402, загальна площа - 480,14 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86209, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Набережна, 9а знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1991, кількість осіб - 400, загальна площа - 420 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86212, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Миру, 1 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1988, кількість осіб - 604, загальна площа - 1375 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86213, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Миру, 3 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1989, кількість осіб - 1244, загальна площа - 1440 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86214, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Набережна, 19 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1987, кількість осіб - 336, загальна площа - 372,6 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86215, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Набережна, 13 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1984, кількість осіб - 596, загальна площа - 428,6 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86219, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Миру, 2 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1991, кількість осіб - 100, загальна площа - 130 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86231, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Миру, 8 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1993, кількість осіб - 100, загальна площа - 230 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86233, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Миру, 6 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1992, кількість осіб - 100, загальна площа - 130 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86234, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Шевченка, 16 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1992, кількість осіб - 356, загальна площа - 432 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86237, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Незалежності, 21а знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1994, кількість осіб - 600, загальна площа - 1116 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86243, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Шевченка, 20 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1997, кількість осіб - 368, загальна площа - 462 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86246, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Незалежності, 31 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 2000, кількість осіб - 720, загальна площа 862,2 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86244, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Шевченка, 22 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1999, кількість осіб - 368, загальна площа - 462,5 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86245, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Шевченка, 24 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1991, кількість осіб - 368, загальна площа - 462,5 кв.м.
- Відповідно до облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) №86247, у житловому будинку за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Варшавська, 17 знаходиться вбудоване сховище (протирадіаційне укриття), яке належить ЖКО, дата прийняття в експлуатацію: 1998, кількість осіб - 586, загальна площа - 671,5 кв.м.
Матеріали справи містять паспорти сховищ (протирадіаційних укриттів) №№86040, 86052, 86131, 86135, 86136, 86145, 86147, 86148, 86153, 86154, 86155, 86159, 86161, 86187, 86188, 86189, 86190, 86194, 86199, 86200, 86205, 86209, 86212, 86213, 86214, 86215, 86219, 86231, 86233, 86234, 86237, 86243, 86244, 86245, 86246, 86247.
Матеріали справи містять технічні паспорти на багатоквартирні житлові будинки, які знаходяться за адресами: Нетішин, проспект Незалежності, 29 (обліковий номер 86040); вул. Будівельників, 11 (обліковий номер 86052); вул. Набережна, 21 (обліковий номер 86131); вул. Набережна, 25 (обліковий номер 86135); вул. Висоцького, 4 (обліковий номер 86136); вул. Будівельників, 9 (обліковий номер 86145); проспект Незалежності, 30 (обліковий номер 86147); проспект Незалежності, 13 (обліковий номер 86148); проспект Незалежності, 25 (обліковий номер 86153); проспект Незалежності, 27 (обліковий номер 86154); проспект Незалежності, 23 (обліковий номер 86155), вул. Шевченка, 10 (обліковий номер 86159); вул. Набережна, 9 (обліковий номер 86161); проспект Незалежності, 9 (обліковий номер 86187); проспект Незалежності, 26 (обліковий номер 86188); вул. Шевченка, 4 (обліковий номер 86189); проспект Незалежності, 28 (обліковий номер 86190); проспект Незалежності, 21 (обліковий номер 86194); проспект Курчатова, 6 (обліковий номер 86200); проспект Курчатова, 6 (обліковий номер 86199); вул. Набережна, 15а (обліковий номер 86205); вул. Набережна, 9а (обліковий номер 86209); провулок Миру, 1 (обліковий номер 86212); провулок Миру, 3 (обліковий номер 86213); вул. Набережна, 19 (обліковий номер 86214); вул. Набережна, 13 (обліковий номер 86215); провулок Миру, 2 (обліковий номер 86219); провулок Миру, 8 (обліковий номер 86231); провулок Миру, 6 (обліковий номер 86233); вул. Шевченка, 16 (обліковий номер 86234); проспект Незалежності, 21а (обліковий номер 86237); вул. Шевченка, 20 (обліковий номер 86243); вул. Шевченка, 22 (обліковий номер 86244); вул. Шевченка, 24 (обліковий номер 86245); проспект Незалежності, 31 (обліковий номер 86246); вул. Варшавська, 17 (обліковий номер 86247).
Рішенням двадцятої сесії Нетішинської міської ради VII скликання №20/1045 від 25.11.2016 затверджено Порядок списання з балансу багатоквартирних будинків; контроль за виконанням цього рішення покладено на постійну комісію міської ради з питань будівництва, архітектури, комунальної власності, приватизації та підтримки підприємництва (Кузів Р.М.) та заступника міського голови з питань виконавчих органів Нетішинської міської ради згідно з розподілом обов'язків.
Рішенням тридцять другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання №32/1761 від 08.09.2017 внесено зміни до рішення двадцятої сесії Нетішинської міської ради VII скликання №20/1045 від 25.11.2016 "Про порядок списання з балансу багатоквартирних будинків".
Відповідно до Порядку (зі змінами в редакції рішення тридцять другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 08.09.2017р. №32/1761), у випадку встанволення права власності територіальної громади м. Нетішин на підвальне приміщення багатоквартирного буждинку (за рішенням загальних зборів співвласників про безоплатну передачу або за рішенням власника Фонд комунального майна міста Нетішин укладає безоплатний сервітут з об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку щодо використання співвласниками будинку нежитлового підвального приміщення багатокварирного будинку з метою обслуговування загально будинкових мереж електро-, тепло-, водопостачання та водовідведення з додатком 3 до цього рішення.
Для будинків, у яких розміщено споруди цивільного захисту, застосування даного Порядку є надсилання до виконавчого комітету рішення загальних зборів співвласників про визначення юридичної особи управителя будинку (ОСББ, Асоціація ОСББ або Управитель).
КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання", як балансоутримувач багатоквартирного будинку, визначає у відповідному багатоквартирному будинку належність приміщень до приватної та іншої форм власності.
Для списання багатоквартиного будину з балансу утворюється відповідна комісія у складі не менше п'яти осіб.
КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" має підготувати у строк не більше одного місяця з дня прийняття рішення Нетішинської міської ради перелік квартир та нежитлових приміщень, які належать до комунальної власності територіальної громади міста Нетішина та передати перелік Фонду комунального майна міста Нетішина.
Нежитлові приміщення, які належать до комунальної власності територіальної громади міста Нетішина рішенням виконавчого комітету Нетішинської міської ради приймаються на баланс Фонду комунального майна міста Нетішина на праві оперативного управління (п.6).
Акт про списання багатоквартирного будинку з балансу складається КП НМР «ЖКО», враховуючи зауваження комісії, підписується всіма членами комісії та затверджується рішенням Нетішинської міської ради. (п.7)
Після затвердження Нетішинською міською радою акта списання багатоквартирного будинку з балансу (разом із спорудами цивільного захисту якщо такі є у будинку), процедура списання відповідного будинку вважається закінченою (п.8).
Згідно з рішенням тридцять сьомої сесії Нетішинської міської ради №37/2078 від 21.12.2017 надано дозвіл КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" на списання з балансу багатоквартирних будинків згідно з додатком. Також вказаним рішенням визначено КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання": розпочати процедуру списання будинків з балансу відповідно до вимог чинного законодавства України; контроль за виконанням цього рішення покладено на постійну комісію міської ради з питань будівництва, архітектури, комунальної власності приватизації та підтримки та заступників міського голови з питань діляьності виконавчих органів Нетішинскої міської ради відповідно до розподілу обов'язків.
Рішенням сорок першої сесії Нетішинської міської ради VII скликання №41/2599 від 04.05.2018 погоджено Акти про списання багатоквартирних житлових будинків з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" згідно з додатком (провулок Миру, 2; проспект Незалежності, 28; вул. Шевченка, 4; вул. Шевченка, 20; вул. Шевченка, 22; вул. Шевченка, 24 в м. Нетішин).
Рішенням сорокової сесії Нетішинської міської ради VII скликання №40/2409 від 30.03.2018 погоджено Акти про списання багатоквартирних житлових будинків з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" згідно з додатком (проспект Незалежності, 13, 21, 21а, 23, 25, 26, 29; провулок Миру, 1; вул. Висоцького, 4; вул. Набережна, 9, 13, 25; вул. Будівельників, 9 в м. Нетішин).
Рішенням сорок другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання №42/2707 від 12.06.2018 погоджено Акти про списання багатоквартирних житлових будинків з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" згідно з додатком (проспект Незалежності, 30; вул. Набережна, 21; вул. Шевченка, 16 в м. Нетішин).
Рішенням сорок другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання №42/2703 від 12.06.2018 погоджено Акти про списання багатоквартирного будинку №31, що на проспекті Незалежності з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання".
Рішенням сорок четвертої сесії Нетішинської міської ради VII скликання №44/2926 від 07.09.2018 погоджено Акти про списання багатоквартирного будинку №17, що на вул. Варшавська з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання".
Рішенням п'ятдесят другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання №52/3539 від 01.03.2019 погоджено Акти про списання багатоквартирних житлових будинків з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" згідно з додатком (проспект Курчатова, 6; провул. Миру, 8; вул. Набережна, 9а, 15а; проспект Незалежності, 27 в м. Нетішин).
Рішенням п'ятдесят сьомої (позачергової) сесії Нетішинської міської ради VII скликання №57/3888 від 31.05.2019 погоджено Акти про списання багатоквартирних житлових будинків з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" згідно з додатком (вул. Будівельників, 11; провулок Миру, 6; вул. Набережна, 19; проспект Незалежності, 9; вул. Шевченка, 10 в м. Нетішин).
Рішенням п'ятдесят восьмої (позачергової) сесії Нетішинської міської ради VII скликання №58/3908 від 26.06.2019 погоджено Акти про списання багатоквартирних житлових будинків з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" згідно з додатком (провул. Миру, 3 в м. Нетішин).
Матеріали справи містять Акти про списання багатоквартирного будинку з балансу, а саме:
- згідно Акту за лютий 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, проспект Незалежності, буд. 29. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 992,3 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 992,3 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 992,3 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 1-го нежитлового приміщення комунальної форми власності.
- згідно Акту за травень 2019р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, вул. Будівельників, буд. 11. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 1150,8кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 1150,8кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 1150,8кв.м.
- згідно Акту за травень 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, вул. Набережна, 21. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 707,1 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 707,1 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 707,1 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 1-го нежитлового приміщення комунальної форми власності.
- згідно Акту за лютий 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, проспект Набережна, буд. 25. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 715,2 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 715,2 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 715,2 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 1-го нежитлового приміщення комунальної форми власності.
- згідно Акту за березень 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, вул. Висоцького, буд. 4. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 512,7 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 512,7 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 512,7 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 2-х нежитлових приміщень, в тому числі комунальної форми власності - 2.
- згідно Акту за березень 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, вул. Будівельників, буд. 9. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 455,6 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 455,6 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 455,6 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 1-го нежитлового приміщення комунальної форми власності.
- згідно Акту за травень 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, проспект Незалежності, буд. 30. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 938,3 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 938,3 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 938,3 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 1-го нежитлового приміщення комунальної форми власності.
- згідно Акту за лютий 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, проспект Незалежності, буд. 13. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 706,7 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 706,7 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 706,7 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 2-х нежитлових приміщень, в т.ч. комунальної форми власності - 1.
- згідно Акту за лютий 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, проспект Незалежності, буд. 25. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 722,7 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 722,7 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 722,7 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 4-х нежитлових приміщень, в т.ч. комунальної форми власності - 1.
- згідно Акту за лютий 2019р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, проспект Незалежності, буд. 27. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 470,9 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 470,9 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 470,9 кв.м.
- згідно Акту за лютий 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, проспект Незалежності, буд. 23. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 467,4 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 467,4 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 467,4 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 2-х нежитлових приміщень, в т.ч. комунальної форми власності - 1.
- згідно Акту за травень 2019р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, вул. Шевченка, буд. 10. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 1121,2 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 1121,2 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 1121,2 кв.м.
- згідно Акту за березень 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, вул. Набережна, буд. 9. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 459,8 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 459,8 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 459,8 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 1-го нежитлового приміщення комунальної форми власності.
- згідно Акту за травень 2019р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, проспект Незалежності, буд. 9. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 1544,0 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 1544,0 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 1544,0 кв.м.
- згідно Акту за лютий 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, проспект Незалежності, буд. 26. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 1452,5 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 1452,5 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 1452,5 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 8-ми нежитлових приміщень, в т.ч. комунальної форми власності - 1.
- згідно Акту за квітень 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, вул. Шевченка, буд. 4. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 963,3 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 963,3 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 963,3 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 2-х нежитлових приміщень, в т.ч. комунальної форми власності - 1
- згідно Акту за квітень 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, проспект Незалежності, буд. 28. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 461,4 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 461,4 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 461,4 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 1-го нежитлового приміщення комунальної форми власності.
- згідно Акту за лютий 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, проспект Незалежності, буд. 21. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 715,1 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 715,1 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 715,1 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 2-х нежитлових приміщень, в т.ч. комунальної форми власності - 1.
- згідно Акту за лютий 2019р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, проспект Курчатова, буд. 6. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 2189,6 кв.м.), в площу підвалу в т.ч. входить площа ПРУ - 2189,6 кв.м.).
- згідно Акту за лютий 2019р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, вул. Набережна, буд. 15а. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 489,2 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 489,2 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 489,2 кв.м.
- згідно Акту за лютий 2019р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, вул. Набережна, буд. 9а. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 491,4 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 491,4 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 491,4 кв.м.
- згідно Акту за березень 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, провул. Миру, буд. 1. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 763,1 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 763,1 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 763,1 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 2-х нежитлових приміщень, в т.ч. комунальної форми власності - 1
- згідно Акту за травень 2019р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, провул. Миру, буд. 3. У акті, зокрема зазначено, що в площу підвалу входить площа ПРУ (1486,9 кв.м.).
- згідно Акту за травень 2019р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, вул. Набережна, буд. 19. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 678,5 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 678,5 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 678,5 кв.м.
- згідно Акту за березень 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, вул. Набережна, буд. 13. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 716,6 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 716,6 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 716,6 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 1-го нежитлового приміщення комунальної форми власності.
- згідно Акту за квітень 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, провул. Миру, буд. 2. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 218,4 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 218,4 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 218,4 кв.м.
- згідно Акту за лютий 2019р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, провул. Миру, буд. 8. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 219,3 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 219,3 кв.м.
- згідно Акту за травень 2019р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, провул. Миру, буд. 6. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 217,5 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 217,5 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 217,5 кв.м.
- згідно Акту за травень 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, вул. Шевченка, буд. 16. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 510,7 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 510,7 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 510,7 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 1-го нежитлового приміщення комунальної форми власності.
- згідно Акту за березень 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, проспект Незалежності, буд. 21а. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 555,7 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 555,7 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 555,7 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 6-ти нежитлових приміщень комунальної форми власності.
- згідно Акту за квітень 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, вул. Шевченка, буд. 20. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 441,0 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 441,0 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 441,0 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 2-х нежитлових приміщень комунальної форми власності.
- згідно Акту за квітень 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, вул. Шевченка, буд. 22. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 449,4 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 449,4 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 449,4 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 2-х нежитлових приміщень комунальної форми власності.
- згідно Акту за квітень 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, вул. Шевченка, буд. 24. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 1033,7 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 1033,7 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 1033,7 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 1-го нежитлового приміщення комунальної форми власності.
- згідно Акту за квітень 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, вул. Шевченка, буд. 31. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 609,5 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 609,5 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 609,5 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 2-х нежитлових приміщень комунальної форми власності.
- згідно Акту за липень 2018р. погоджено списання багатоквартирного будинку, що розміщений за адресою: м. Нетішин, вул. Варшавська, буд. 17. У акті, зокрема зазначено, що в загальну площу будинку входить площа приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 976,2 кв.м.), в перелік та площу нежитлових приміщень входить нежитлове приміщення, яке згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ (S - 976,2 кв.м.), в площу підвалу входить в т.ч. площа ПРУ- 976,2 кв.м. Також акт містить інформацію щодо наявності в будинку 1-го нежитлового приміщення комунальної форми власності.
Матеріали справи містять Акти прийому передачі КП НМР "ЖКО" на утримання ОСББ багатоквартирних будинків, за адресами: проспект Незалежності, 29; проспект Незалежності, 13; проспект Незалежності, 25; вул. Набережна, 9; проспект Незалежності, 9; вул. Шевченка, 4; проспект Курчатова, 6; проспект Миру, 3; провулок Миру, 8; вул. Шевченка, 16; проспект Незалежності, 21а; вул. Шевченка, 20; проспект Незалежності, 31; вул. Варшавська, 17.
Шепетівською окружною прокуратурою здійснювалось вивчення питання про вжиття заходів з метою прийняття та реалізації управлінських рішень щодо передачі об'єктів цивільного захисту до державної та комунальної власності, встановлення фактів протиправної зміни правового режиму такого майна, надання оцінки законності його списання у довоєнний період, забезпечення його збереження та експлуатації за цільовим призначенням.
Так, листом № 54/2-2723вих-22 від 28.04.2022 начальник Нетішинського відділу Шепетівської окружної прокуратури звертався до Нетішинського міського голови з приводу надання інформації щодо кількості об'єктів цивільного захисту на території Нетішинської міської територіальної громади, перелік об'єктів, які перебувають в приватній власності, а також перелік об'єктів цивільного захисту державної та комунальної власності, які не готові чи обмежено готові до експлуатації за цільовим призначенням із зазначенням причин та вжитих заходів.
У відповідь на вказаний лист Виконавчий комітет Нетішинської міської ради (лист № 30/01-11-1275/2022 від 05.05.2022) надав інформацію щодо кількості об'єктів цивільного захисту на території м.Нетішин та повідомив, що відповідно до рішення Нетішинської міської ради № 1 від 18.09.1998 міська рада надала згоду на передачу у комунальну власність територіальної громади міста, зокрема житлового фонду ХАЕС. В подальшому було надано дозвіл на списання майже всіх багатоквартирних будинків з балансу КП НМР "ЖКО". При цьому підвальні приміщення, що є допоміжними приміщеннями багатоквартирного будинку, в яких розташовані захисні споруди цивільного захисту, були списані з балансу разом з будинками. Додатком до листа оформлено перелік захисних споруд цивільного захисту міста Нетішин, до якого включено в тому числі ПРУ, які є предметом даного позову.
У листі № 54-2843вих-22 від 02.05.2022 керівник Шепетівської окружної прокуратури просив Шепетівське РУ ГУ ДСНС України у Хмельницькій області надати належним чином завірені копії актів перевірок захисних споруд на території Шепетівського району.
У відповідь на лист прокурору надано електронний варіант актів оцінки стану готовності захисних споруд цивільного захисту Шепетівського району (лист № 880/27 від 11.05.2022).
Матеріали справи містять акти оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту протирадіаційного укриття.
Також перший заступник керівника Шепетівської окружної прокуратури у листі № 54/2-3293вих-22 від 18.05.2022, адресованому начальнику КП НМР "ЖКО", просив надати інформацію та копії документів, на підставі яких приймалося рішення про зняття з балансу будинків, у яких розміщено споруди цивільного захисту.
На вказане звернення були надані копії рішень Нетішинської міської ради про надання дозволу на списання багатоквартирних будинків та актів списання. Також повідомлено, що усі багатоквартирні будинки списано з балансу КП НМР "ЖКО" як цілісний майновий комплекс (лист № 01-09/284 від 25.05.2022).
У листі № 54/2-3354вих-22 від 19.05.2022 перший заступник керівника Шепетівської окружної прокуратури просив Нетішинського міського голову вивчити питання щодо прийняття до комунальної власності захисних споруд цивільного захисту, в тому числі ПРУ, які предметом позову у даній справі.
Листом № 30/01-291524/2021 від 02.06.2022 міська рада повідомила, що у період воєнного стану відсутні можливості здійснювати бюджетне фінансування видатків на оцінку безхазяйного майна та на виготовлення технічної документації. Також рада звернула увагу на положення ст.ст. 1, 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" і повідомила, що не має правомірної можливості оформити право власності та протирадіаційне укриття.
Згідно з листом № 54/2-3993вих-22 від 06.06.2022 виконувач обов'язків керівника Шепетівської окружної прокуратури звертався до Нетішинського міського голову щодо надання належним чином завірених копій документів щодо списання з балансу будинків із захисними спорудами цивільного захисту. На вказаний запит прокурору частково були надані запитувані документи (лист № 30/01-29-1631/2022 від 10.06.2022).
Також у листі № 54/2-3811вих-22 від 01.06.2022 виконувач обов'язків керівника Шепетівської окружної прокуратури просив Головне управління ДСНС України у Хмельницькій області, зокрема надати обґрунтовану інформацію щодо факту списання захисних споруд цивільного захисту, в тому числі ПРУ, які предметом позову у даній справі на території міста Нетішин з балансу КП НМР "ЖКО", та повідомити, чи вбачає управління порушення під час прийняття даних рішень, чи вживало та чи має намір вживати заходів на їх усунення, якщо ні - навести причини.
У відповідь на вказаний лист Головне управління ДСНС України у Хмельницькій області у листі № 6701-2598/6706 від 16.06.2022 повідомило, що управлінням зазначені у запиті протирадіаційні укриття не списувались та з електронного обліку не виключались. Оскільки на господарче забезпечення діяльності негосподарюючих суб'єктів не поширюється дія Закону України "Про основні заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", то заходи державного нагляду (контролю) Головним управлінням в об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків не здійснювались. Також повідомлено, що під час проведення комплексної перевірки Нетішинської міської ради встановлено, що у місті Нетішин виготовлено технічні паспорта на 100% захисних споруд цивільного захисту. Разом з тим, реєстрація речових прав на захисні споруди, як об'єкту нерухомого майна, не була проведена, внаслідок чого на балансі КП НМР "ЖКО" не перебувало жодної захисної споруди, хоча згідно обліку захисних споруд вказане комунальне підприємство було балансоутримувачем 49 захисних споруд цивільного захисту комунальної форми власності. Вказано, що впродовж 2017-2018 років КП НМР "ЖКО" проводилася передача на утримання новоствореним ОСББ протирадіаційних укриттів. Однак в ході передачі не визначено статус захисної споруди, а саме власника та її балансоутримувача. З огляду на викладене Головне управління вбачає необхідним вжиття заходів щодо повернення захисних споруд у комунальну власність (в разі неправомірного їх списання з балансу разом з будинками).
До даного листа було долучено, зокрема акт комплексної перевірки та оцінки діяльності Нетішинської міської ради щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту, складений 27.06.2018, затверджений начальником Головного управління з реагування на надзвичайні ситуації ГУ ДСНС України у Хмельницькій області. За результатами перевірки Нетішинській міській раді запропоновано, зокрема в ході передачі захисних споруд цивільного захисту на утримання ОСББ з метою документального закріплення їх належності в установленому порядку оформити на них документи на право власності, провести роботу щодо приведення захисних споруд цивільного захисту в готовність до використання за призначенням, організувати роботу щодо реєстрації балансоутримувачами речових прав на захисні споруди як об'єкт нерухомого майна.
Також вказаний акт містить відомості щодо субвенцій з державного бюджету, які виділялись для приведення захисних споруд цивільного захисту в готовність до використання за призначенням.
На виконання зазначеного акту відповідачем 1 було розроблено план усунення недоліків, виявлених в ході комплексної перевірки та оцінки діяльності Нетішинської міської ради щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту, який є додатком до розпорядження міського голови від 09.07.2018 № 154/2018-р.У вказаному плані (п.п. 5, 21) щодо таких недоліків, які рекомендовано усунути, як: в установленому порядку оформити на ЗС ЦЗ документи на право власності в ході передачі їх на утримання ОСББ з метою документального закріплення їх належності, організувати роботу щодо реєстрації балансоутримувачами речових прав на захисні споруди, як об'єкт нерухомого майна, відповідачем 1 визначений строк виконання - після врегулювання законодавчої бази.
Відповідно до листа № 54/2-3812вих-22 від 01.06.2022 виконувач обов'язків керівника Шепетівської окружної прокуратури просив Управління з питань цивільного захисту населення Хмельницької ОДА, зокрема надати обґрунтовану інформацію щодо факту списання захисних споруд цивільного захисту, в тому числі ПРУ, які предметом позову у даній справі, на території міста Нетішин з балансу КП НМР "ЖКО", та повідомити, чи вбачає управління порушення під час прийняття даних рішень, чи вживало та чи має намір вживати заходів на їх усунення, якщо ні - навести причини.
У відповідь на вказаний лист Управління з питань цивільного захисту населення Хмельницької ОДА у листі № 108 від 15.06.2022 повідомило, що при будівництві міста Нетішин для укриття населення було запроектовано та збудовано в підвальних приміщеннях житлових будинків захисні споруди цивільного захисту. Після здачі житлових будинків дирекцією будівництва Хмельницької АЕС оформлені паспорта та облікові картки на захисні споруди, які в 2006-2009 роках були оновлені. На сьогоднішній день на обліку в м.Нетішин перебуває 65 захисних споруд, з яких 49 протирадіаційних укриттів розташовані під багатоквартирними будинками. Протягом 2010-2013 років виконавчим комітетом Нетішинської міської ради проведено технічну інвентаризацію та оформлено технічні паспорти на 49 протирадіаційних укриттів, що розташовані під багатоквартирними будинками, які перебували на балансі КП НМР "ЖКО" та відносились до комунальної форми власності. Також зазначило, що починаючи з 2017 року на виконання рішення Нетішинської міської ради від 25.11.2016 № 20/1045 КП НМР "ЖКО" розпочато процедуру списання з балансу та передачі будинків в утримання ОСББ, про що складаються акти списання та акти приймання-передачі, в яких зазначається, що в загальну площу будинку входить площа приміщень, які визначені як протирадіаційні укриття. Вказане порушує ст. 32 Кодексу цивільного захисту України, ст. 4 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна". Починаючи з 2016 року, управлінням неодноразово вказувалося виконавчому комітету на недопустимість відчуження захисних споруд та прийняття відповідних рішень, надавались рекомендації щодо можливості повернення споруд до комунальної власності. Виконавчим комітетом ради проінформовано, що у 2017 році на розгляд сесії Нетішинської міської ради 2 рази виносився проект рішення "Про прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Нетішин захисних споруд цивільного захисту", але даний проект не набрав відповідної кількості голосів. Тому управління не заперечувало щодо пред'явлення позову.
До даного листа долучено витяг з протоколу № 8 засіданні комісії з питань ТЕБ і НС облдержадміністрації від 22.12.2016, на якому рекомендовано, зокрема міським головам при здійсненні заходів з передачі багатоквартирних будинків в управління вжити заходів щодо недопущення відчуження захисних споруд цивільного захисту, які розміщені під будинками, та залишення їх у комунальній власності.
Також додатками оформлені листи Управління з питань цивільного захисту населення Хмельницької ОДА№ 683 від 18.11.2016, № 417 від 12.07.2019, № 27 від 29.04.2020, № 63/22 від 04.02.2022, адресовані Виконавчому комітету Нетішинської міської ради, в яких управління вказувало, що у разі прийняття рішення щодо передачі багатоквартирних будинків на баланс ОСББ або управителя, захисні споруди повинні залишатися у комунальній власності територіальної громади. Тому захисні споруди мали бути передані на баланс Фонду комунального майна міста Нетішин або іншого комунального підприємства, а у разі оформлення актів списання та актів приймання-передачі, вказані споруди слід повернути до комунальної власності.
У листі № 54/2-6477вих-22 від 18.08.2022 перший заступник керівника Шепетівської окружної прокуратури просив КП НМР "ЖКО" надати докази на підтвердження обставин входження багатоквартирних будинків, в тому числі за адресами: м. Нетішин, вул. Курчатова, 6; вул. Варшавська, 17; вул. Миру, 3; вул. Миру, 8; вул. Шевченка, 4; вул. Шевченка, 16; вул. Шевченка, 20; проспект Незалежності, 29; вул. Незалежності, 13; вул. Незалежності, 9; проспект Незалежності, 21а; вул. Незалежності, 31, до складу житлового фонду ХАЕС, обставин права комунальної власності територіальної громади м.Нетішин на багатоквартирні будинки, постановлення їх, в тому числі розміщених у них захисних споруд, на баланс КП НМР "ЖКО".
Відповідні документи були надані КП НМР "ЖКО" із супровідним листом № 01-09/657 від 31.08.2022.
Згідно з листом № 54/2-6888вих-22 від 02.09.2022 перший заступник керівника Шепетівської окружної прокуратури просив Управління з питань цивільного захисту населення Хмельницької ОДА надати копії первісних паспортів та облікових карток, які були оформлені дирекцією будівництва Хмельницької АЕС, на підставі яких починаючи з 1983 року споруди в тому числі у будинках за адресами: м. Нетішин, вул. Курчатова, 6; вул. Варшавська, 17; вул. Миру, 3; вул. Миру, 8; вул. Шевченка, 4; вул. Шевченка, 16; вул. Шевченка, 20; проспект Незалежності, 29; вул. Незалежності, 13; вул. Незалежності, 9; проспект Незалежності, 21а; вул. Незалежності, 31, увійшли до Фонду захисних споруд міста.
У відповідь на вказаний лист Управління з питань цивільного захисту населення Хмельницької ОДА супровідним листом № 183 від 12.09.2022 надало відповідні документи, в тому числі лист державної служби України з надзвичайних ситуацій від 21.12.2016, адресований обласним і Київським державним адміністраціям, в якому зазначено, що захисні споруди не належать до спільного майна багатоквартирного будинку. Тому у разі прийняття рішень щодо передачі багатоквартирних будинків на баланс ОСББ або управителя захисні споруди комунальної та державної власності залишаються у попередній власності або у встановленому порядку передаються до комунальної власності та не підлягають передачі на баланс ОСББ.
У листі № 54/2-7250вих-22 від 14.09.2022 заступник керівника Шепетівської окружної прокуратури просив Нетішинського міського голову надати технічні паспорти на протирадіаційні укриття в тому числі у будинках за адресами: м. Нетішин, вул. Курчатова, 6; вул. Варшавська, 17; вул. Миру, 3; вул. Миру, 8; вул. Шевченка, 4; вул. Шевченка, 16; вул. Шевченка, 20; проспект Незалежності, 29; вул. Незалежності, 13; вул. Незалежності, 9; проспект Незалежності, 21а; вул. Незалежності, 31, та повідомити чи змінювалось їх цільове призначення і чи існують перешкоди для їх використання.
Відповідно до листа Виконавчого комітету Нетішинської міської ради № 30/01-11-2728/2022 від 16.09.2022, зазначені у зверненні захисні споруди цивільного захисту не мають балансоутримувача. Управителі КП НМР "ЖКО" та ОСББ заперечують факт існування ПРУ, оскільки відсутня початкова інформація про рішення створення ПРУ і підвальних приміщеннях житлових будинків та зазначені приміщення не відповідають вимогам використання їх як ПРУ. Рішення щодо зміни цільового призначення даних споруд відсутні. Управителі забезпечують цілодобовий доступ до підвальних приміщень для укриття населення під час повітряних тривог. Також долучено витяги з технічних паспортів, виготовлені на замовлення КП НМР "ЖКО", на захисні споруди цивільного захисту, вбудовані в житловий будинок, які є предметом позову у даній справі.
Також перший заступник керівника Шепетівської окружної прокуратури звертався до Нетішинського міського голови із листом № 54/2-8821вих-22 від 10.11.2022 щодо надання належним чином завірених копій рішень сесії Нетішинської міської ради про погодження актів списання багатоквартирних будинків з балансу КП НМР "ЖКО", в тому числі за адресами: м. Нетішин, вул. Курчатова, 6; вул. Варшавська, 17; вул. Миру, 3; вул. Миру, 8; вул. Шевченка, 4; вул. Шевченка, 16; вул. Шевченка, 20; проспект Незалежності, 29; вул. Незалежності, 13; вул. Незалежності, 9; проспект Незалежності, 21а; вул. Незалежності, 31.
У відповідь на вказаний лист Виконавчий комітет Нетішинської міської ради листом № 30/01-29-3315/2022 від 11.11.2022 надав відповідні рішення.
Матеріали справи містять рішення Нетішинської міської ради VII скликання №20/1045 від 25.11.2016, яким затверджено Порядок списання з балансу багатоквартирних будинків (далі - Порядок).
Відповідно до Порядку, Виконавчий комітет Нетішинської міської ради укладає договір безстрокового (пожиттєвого) сервітуту з об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку щодо підвальних приміщень багатоквартирних будинків з метою використання для захисних споруд цивільного захисту з додатком 2 до цього рішення.
Для будинків, у яких розміщено споруди цивільного захисту, застосування даного Порядку є надсилання до виконавчого комітету рішення загальних зборів співвласників про визначення юридичної особи управителя будинку (ОСББ, Асоціація ОСББ або Управитель).
КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання", як балансоутримувач багатоквартирного будинку, визначає у відповідному багатоквартирному будинку належність приміщень до приватної та іншої форм власності.
Для списання багатоквартиного будину з балансу утворюється відповідна комісія у складі не менше п'яти осіб.
КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" має підготувати у строк не більше одного місяця з дня прийняття рішення Нетішинської міської ради перелік квартир та нежитлових приміщень, які належать до комунальної власності територіальної громади міста Нетішина та передати перелік Фонду комунального майна міста Нетішина.
Квартири, які належать до комунальної власності територіальної громади міста Нетішина рішенням виконавчого комітету Нетішинської міської ради приймаються на баланс Фонду комунального майна міста Нетішина на праві оперативного управління.
Після затвердження Нетішинською міською радою акта списання багатоквартирного будинку з балансу (разом із спорудами цивільного захисту якщо такі є у будинку), процедура списання відповідного будинку вважається закінченою.
В подальшому рішенням тридцять другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання №32/1761 від 08.09.2017 були внесені зміни до рішення двадцятої сесії Нетішинської міської ради VII скликання №20/1045 від 25.11.2016 "Про порядок списання з балансу багатоквартирних будинків" та викладено Порядок списання з балансу багатоквартирних будинків в новій редакції.
Відповідно до п. 1 вказаного Порядку, останній визначає механізм списання з балансу КП Нетішинської міської ради "Житлово-комунальне об'єднання" багатоквартирних будинків, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності. Списання багатоквартирних будинків з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" здійснюється на підставі рішення Нетішинської міської ради про списання багатоквартирного будинку.
У випадку встановлення права власності співвласників будинку на підвальне приміщення багатоквартирного будинку (за рішенням загальних зборів співвласників або за рішенням суду) виконавчий комітет Нетішинської міської ради укладає безоплатний договір сервітуту з об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку (уповноваженим загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку) щодо використання громадою міста Нетішин підвального приміщення багатоквартирного будинку за цільовим призначенням "для розміщення захисної споруди цивільного захисту" згідно з додатком 2 цього рішення.
У випадку встановлення права власності територіальної громади міста Нетішин на підвальне приміщення багатоквартирного будинку (за рішенням загальних зборів співвласників про безоплатну передачу або за рішенням суду) Фонд комунального майна міста Нетішин укладає безоплатний договір сервітуту з об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку (уповноваженим загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку) щодо використання співвласниками будинку нежитлового підвального приміщення багатоквартирного будинку з метою обслуговування загальнобудинкових мереж електро-, тепло-, водопостачання та водовідведення згідно з додатком 3 цього рішення.
Згідно з п. 3 Порядку в новій редакції, списання з балансу багатоквартирного будинку, у якому розташовані приміщення приватної та інших форм власності, здійснюється КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" на підставі рішення Нетішинської міської ради про списання багатоквартирного будинку.
КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання", як балансоутримувач багатоквартирного будинку, визначає у відповідному багатоквартирному будинку належність житлових та нежитлових приміщень до приватної та інших форм власності на підставі даних обліку квартир комунальної власності, протоколів загальних зборів співвласників багатоквартирних будинків, рішень судів та технічного паспорта на будинок.
Для списання багатоквартирного будинку з балансу утворюється відповідна комісія у складі не менше п'яти осіб (п. 4 Порядку в новій редакції).
Пунктом 6 Порядку в новій редакції передбачено, що КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" має підготувати у строк не більше одного місяця з дня прийняття рішення Нетішинської міської ради перелік квартир та нежитлових приміщень, які належать до комунальної власності територіальної громади міста Нетішин та передати перелік Фонду комунального майна міста Нетішин.
Нежитлові приміщення, які належать до комунальної власності територіальної громади міста Нетішин рішенням виконавчого комітету Нетішинської міської ради приймаються на баланс Фонду комунального майна міста Нетішин на праві оперативного управління.
Відповідно до п. 7 Порядку в новій редакції, акт про списання багатоквартирного будинку складається КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання", враховуючи зауваження комісії, підписується всіма членами комісії та затверджується рішенням Нетішинської міської ради.
Після затвердження Нетішинською міською радою акта про списання багатоквартирного будинку з балансу, процедура списання відповідного будинку вважається закінченою (п. 8 Порядку в новій редакції).
Додатком до Порядку оформлено, зокрема зразок акту про списання багатоквартирного будинку з балансу.
Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази та пояснення учасників процесу, суд приймає до уваги наступне.
Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з ч.ч. 3, 4, 5 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини (ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру").
Отже, прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; 2) у разі відсутності такого органу (аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18).
Велика Палата Верховного Суду у постанові у справі № 912/2385/18 від 26.05.2020 звернула увагу на те, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.
У рішенні від 05 червня 2019 року № 4-р(II)/2019 Конституційний Суд України вказав, що Конституцією України встановлено вичерпний перелік повноважень прокуратури, визначено характер її діяльності і в такий спосіб передбачено її існування і стабільність функціонування; наведене гарантує неможливість зміни основного цільового призначення вказаного органу, дублювання його повноважень/функцій іншими державними органами, адже протилежне може призвести до зміни конституційно визначеного механізму здійснення державної влади її окремими органами або вплинути на обсяг їхніх конституційних повноважень.
Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.
Європейський Суд з прав людини неодноразово звертав увагу на участь прокурора в суді на боці однієї зі сторін як обставину, що може впливати на дотримання принципу рівності сторін. Оскільки прокурор або посадова особа з аналогічними функціями, пропонуючи задовольнити або відхилити скаргу, стає противником або союзником сторін у справі, його участь може викликати в однієї зі сторін відчуття нерівності (рішення у справі "Ф.В. проти Франції" (F.W. v. France) від 31.03.2005, заява № 61517/00, п. 27).
Водночас є категорія справ, де підтримка прокурора не порушує справедливого балансу. Так, у справі "Менчинська проти Російської Федерації" (рішення від 15.01.2009, заява № 42454/02, пункт 35) ЄСПЛ звертав увагу на те, що сторонами цивільного провадження є позивач і відповідач. Підтримка, яка надається прокуратурою одній зі сторін, може бути виправдана за певних обставин, наприклад, при захисті інтересів незахищених категорій громадян (дітей, осіб з обмеженими можливостями та інших категорій), які, ймовірно, не в змозі самостійно захищати свої інтереси, або в тих випадках, коли відповідне правопорушення зачіпає інтереси значного числа громадян, або у випадках, коли потрібно захистити інтереси держави.
ЄСПЛ уникає абстрактного підходу до розгляду питання про участь прокурора у цивільному провадженні. Розглядаючи кожен випадок окремо, суд вирішує, наскільки участь прокурора у розгляді справи відповідала принципу рівноправності сторін.
Відтак, прокурор може представляти інтереси держави в суді у виключних випадках, які прямо передбачені законом. Розширене тлумачення випадків (підстав) для представництва прокурором інтересів держави в суді не відповідає принципу змагальності, який є однією з засад правосуддя (п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України).
Виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. При цьому, в кожному конкретному випадку прокурор при зверненні до суду з позовом повинен довести існування обставин порушення або загрози порушення інтересів держави.
Поняття "інтереси держави" визначив Конституційний Суд України у своєму рішенні від 08.04.1999 № 3-рп/99, зазначивши, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорони землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо.
З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Таким чином, "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17).
У даній справі прокурор на виконання положень ст. 53 ГПК України і ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", обґрунтовуючи позов і підстави представництва інтересів держави в суді, вказав, що порушенням державних інтересів є невиконання Нетішинською міською радою вимог законодавства у сфері обороноздатності держави, що призводить до порушення встановлених державою гарантій забезпечення захисту мирного населення, особливо у питаннях підтримання колективних засобів захисту, якими є захисні споруди та інші місця можливого перебування людей для збереження їх життя та здоров'я під час військової агресії. При цьому оскільки Нетішинську міську раду, яка має здійснювати захист інтересів держави в особі територіальної громади, визначено відповідачем у цій справі та пред'явлено до неї вимоги, то наявні підстави для звернення до суду прокурора саме як самостійного позивача.
Суд погоджується із вищевказаними доводами прокурора та вважає, що оскільки предметом оскарження у даній справі є дії Нетішинської міської ради щодо списання захисних споруд цивільного захисту та її бездіяльність щодо нездійснення державної реєстрації права комунальної власності на вказані споруди, що порушує інтереси держави (територіальної громади), то правомірним є звернення до суду прокурора самостійно в інтересах держави та визначення міської ради одним із відповідачів.
Отже, прокурор обґрунтував у чому полягає порушення інтересів держави (тобто навів підстави позову), а також обґрунтував відсутність органу, уповноваженого державою здійснювати функції захисту її інтересів у спірних правовідносинах (тобто, навів підставу для представництва інтересів держави).
Предметом судового розгляду у даній справі є позовні вимоги прокурора про визнання недійсним рішення сорокової сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 30.03.2018 №40/2409, рішення сорок першої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 04.05.2018 №41/2599, рішення сорок другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 12.06.2018 №42/2707, рішення сорок другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 12.06.2018 №42/2703, рішення сорок четвертої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 07.09.2018 №44/2926, рішення п'ятдесят другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 01.03.2019 №52/3539, рішення п'ятдесят сьомої (позачергової) сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 31.05.2019 №57/3888, рішення п'ятдесят восьмої (позачергової) сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 26.06.2019 №58/3908 "Про погодження Актів про списання багатоквартирних будинків з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" з додатками - актами списання; зобов'язання Нетішинської міської ради вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності територіальної громади міста Нетішин на нежитлові приміщення протирадіаційних укриттів.
Обґрунтовуючи вказані вимоги прокурор зазначає, що рішеннями Нетішинської міської ради міська рада надала згоду на передачу у комунальну власність територіальної громади міста, зокрема житлового фонду ХАЕС. У вказаних багатоквартирних житлових будинках знаходились приміщення протирадіаційного укриття. Однак в подальшому вказані будинки разом із зазначеними приміщеннями списано з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" на підставі актів списання та рішень, що на думку прокурора, суперечить чинному законодавству України та є підставою для визнання їх недійсними. Також посилаючись на п. 10 Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301, прокурор вказує на наявність обов'язку у Нетішинської міської ради зареєструвати право комунальної власності на приміщення протирадіаційного укриття.
Відносини, пов'язані з передачею об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність регулюються Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності".
Частиною 2 вказаного Закону (тут і надалі в редакції, чинній на момент передачі майна у комунальну власність) було передбачено, що об'єктами передачі згідно з цим Законом є, зокрема нерухоме майно (будівлі, споруди, у тому числі об'єкти незавершеного будівництва, приміщення).
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних і обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
Передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі (ч.ч. 4, 5 ст. 7 вищевказаного Закону).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням четвертої сесії Нетішинської міської ради XXIII № 1 від 18.09.1998 було надано згоду на передачу у комунальну власність територіальної громади міста об'єктів, які мають важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб територіальної громади міста, належать до державної форми власності і перебувають в управлінні ВП "Хмельницька АЕС" НАЕК "Енергоатом" згідно з переліком. Додатком до вказаного рішення оформлено перелік об'єктів, що належать до державної форми власності, перебувають в управлінні ВП "Хмельницька АЕС" НАЕК "Енергоатом" та плануються до передачі у комунальну власність міста, до якого включено в тому числі житловий фонд ХАЕС.
Згідно з наявними в матеріалах справи обліковими картками сховищ, обліковими картками захисних споруд та паспортами сховищ (протирадіаційного укриття) у вищевказаних житлових будинках вбудовані приміщення протирадіаційних укриттів №86148 (що розташоване в житловому будинку №13 по просп. Незалежності); №86194 (що розташоване в житловому будинку №21 по просп. Незалежності); №86237 (що розташоване в житловому будинку №21а по просп. Незалежності); №86155 (що розташоване в житловому будинку №23 по просп.Незалежності); №86153 (що розташоване в житловому будинку №25 по просп. Незалежності); №86188 (що розташоване в житловому будинку №26 по просп. Незалежності) №86040 (що розташоване в житловому будинку №29 по просп. Незалежності); №86212 (що розташоване в житловому будинку №1 по пров. Миру); №86136 (що розташоване в житловому будинку №4 по вул. Висоцького); №86161 (що розташоване в житловому будинку №9 по вул. Набережна); №86215 (що розташоване в житловому будинку №13 по вул. Набережна); №86135 (що розташоване в житловому будинку №25 по вул. Набережна); №86145 (що розташоване в житловому будинку №9 по вул. Будівельників); №86219 (що розташоване в житловому будинку №2 по пров. Миру); №86190 (що розташоване в житловому будинку №28 по просп.Незалежності); №86189 (що розташоване в житловому будинку №4 по вул. Шевченка); №86243 (що розташоване в житловому будинку №20 по вул. Шевченка); №86244 (що розташоване в житловому будинку №22 по вул. Шевченка); №86245 (що розташоване в житловому будинку №24 по вул. Шевченка); №86147 (що розташоване в житловому будинку №30 по просп. Незалежності); №86131 (що розташоване в житловому будинку №21 по вул. Набережна); №86234 (що розташоване в житловому будинку №16 по вул. Шевченка); №86246 (що розташоване в житловому будинку №31 по просп. Незалежності); №86247 (що розташоване в житловому будинку №17 по вул. Варшавська); №86199 (що розташоване в житловому будинку №6 по просп. Курчатова); №86200 (що розташоване в житловому будинку №6 по просп. Курчатова); №86231 (що розташоване в житловому будинку №8 по пров. Миру); №86209 (що розташоване в житловому будинку №9а по вул. Набережна); №86205 (що розташоване в житловому будинку №15а по вул. Набережна); №86154 (що розташоване в житловому будинку №27 по вул. Незалежності); №86052 (що розташоване в житловому будинку №11 по вул. Будівельників); №86233 (що розташоване в житловому будинку №6 по пров. Миру); №86214 (що розташоване в житловому будинку №19 по вул. Набережна); №86187 (що розташоване в житловому будинку №9 по вул. Незалежності); №86159 (що розташоване в житловому будинку №10 по вул. Шевченка); №86213 (що розташоване в житловому будинку №3 по пров. Миру).
Вказане підтверджується також листом Виконавчого комітету Нетішинської міської ради № 30/01-11-1275/2022 від 05.05.2022 та інформацією, розміщеною на офіційному сайті Хмельницької обласної адміністрації про перелік захисних споруд цивільного захисту, розташованих на території Хмельницької області.
Сторонами не заперечується, що у комунальну власність територіальної громади м.Нетішин були передані багатоквартирні житлові будинки, в яких знаходяться спірні приміщення протирадіаційних укриттів.
При цьому відсутність державної реєстрації права власності територіальної громади м. Нетішин в особі Нетішинської міської ради на вказані приміщення не спростовує зазначених обставин з огляду на приписи п.2 ч. 3 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", якою передбачено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними у разі, якщо на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.
14.05.2015 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", який визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.
Відповідно до ч. 2 ст.4 вказаного Закону власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.
Положення аналогічного змісту закріплені також у ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), яка передбачає, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників (ч. 1 ст. 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку").
За приписами ч. 1 ст. 9 зазначеного Закону управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Відповідно до абзацу другого п. 6 ст. 13 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301 затверджено Порядок списання з балансу багатоквартирних будинків (далі - Порядок).
Згідно з п. 1 Порядку (тут і надалі в редакції, чинній на момент проведення списання багатоквартирних будинків), цей Порядок визначає механізм списання з балансу міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними підприємствами та органами місцевого самоврядування багатоквартирних будинків, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності.
Списання з балансу багатоквартирного будинку міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади, державним підприємством або органом місцевого самоврядування, на балансі яких перебувають багатоквартирні будинки (далі - балансоутримувач), у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності (далі - багатоквартирні будинки), здійснюється на підставі прийнятого ними рішення про списання багатоквартирного будинку. Балансоутримувач багатоквартирного будинку визначає у відповідному багатоквартирному будинку належність приміщень до приватної та інших форм власності. Списання багатоквартирного будинку з балансу здійснюється його балансоутримувачем на підставі прийнятого ним розпорядчого документа (п.3 Порядку).
У п. 4 Порядку визначено, що для списання багатоквартирного будинку з балансу утворюється відповідна комісія у складі не менше п'яти осіб (далі - комісія). Склад комісії затверджується балансоутримувачем.
За результатами роботи комісії складається акт про списання багатоквартирного будинку з балансу за формою згідно з додатком. Акт про списання багатоквартирного будинку з балансу підписується всіма членами комісії та затверджується балансоутримувачем (п.п. 6, 7 Порядку).
Відповідно до п. 8 Порядку після затвердження балансоутримувачем акта про списання багатоквартирного будинку з балансу процедура списання відповідного будинку вважається закінченою.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301 рішенням Нетішинської міської ради № 20/1045 від 25.11.2016 було затверджено Порядок списання з балансу багатоквартирних будинків, який в подальшому відповідно до рішення Нетішинської міської ради № 32/1761 від 08.09.2017 викладено в новій редакції.
Зазначений Порядок визначає механізм списання з балансу КП Нетішинської міської ради "Житлово-комунальне об'єднання" багатоквартирних будинків, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності (п. 1).
У п.п. 3, 4 Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків у редакції, яка діяла до 08.09.2017 та у чинній редакції, передбачено, що списання з балансу багатоквартирного будинку, у якому розташовані приміщення приватної та інших форм власності, здійснюється КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" на підставі рішення Нетішинської міської ради про списання багатоквартирного будинку. Для списання багатоквартирного будинку з балансу утворюється відповідна комісія у складі не менше п'яти осіб.
Відповідно до п. 7 вказаного Порядку у редакції, яка діяла до 08.09.2017 та у чинній редакції, акт про списання багатоквартирного будинку складається КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання", враховуючи зауваження комісії, підписується всіма членами комісії та затверджується рішенням Нетішинської міської ради.
Після затвердження Нетішинською міською радою акта про списання багатоквартирного будинку з балансу процедура списання відповідного будинку вважається закінченою (п. 8 Порядку в редакції рішення Нетішинської міської ради № 32/1761 від 08.09.2017, що діяла на момент прийняття оспорюваних рішень).
Суд встановив, що відповідно до п.п. 3, 4 Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків, Нетішинською міською радою було прийнято рішення №37/2078 від 21.12.2017, яким надано дозвіл КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" на списання з балансу багатоквартирних будинків, які знаходяться за вказаними вище адресами; затверджено склад комісії для списання з балансу згідно з додатком.
В подальшому утворена комісія провела списання з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" багатоквартирні будинки, що розміщені за адресами: м. Нетішин: просп. Незалежності, 13; просп. Незалежності, 21; просп. Незалежності, 21а; просп.Незалежності, 23; просп.Незалежності, 25; просп.Незалежності, 26; просп.Незалежності, 29; пров. Миру, 1; вул. Висоцького, 4; вул. Набережна, 9; вул. Набережна, 13; вул. Набережна, 25; вул. Будівельників, 9; пров.Миру, 2; просп.Незалежності, 28; вул.Шевченка, 4; вул.Шевченка, 20; вул.Шевченка, 22; вул. Шевченка, 24; просп. Незалежності, 30; вул.Набережна, 21; вул. Шевченка, 16; проспект Незалежності, 31; вул. Варшавська, 17; просп. Курчатова, 6; пров.Миру,8; вул.Набережна, 9а; вул.Набережна, 15а; вул. Незалежності, 27; вул. Будівельників, 11; пров. Миру, 6; вул. Набережна, 19; вул. Незалежності, 9; вул. Шевченка, 10; пров. Миру, 3, про що відповідно складені акти списання.
У даних актах списання містяться в тому числі відомості про наявність у багатоквартирних будинках нежитлових приміщень комунальної форми власності, в перелік та площу яких входять нежитлові приміщення, які згідно технічного паспорта на будинок визначено як ПРУ.
Рішеннями сорокової сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 30.03.2018 №40/2409; сорок першої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 04.05.2018 №41/2599; сорок другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 12.06.2018 №42/2707; сорок другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 12.06.2018 №42/2703; сорок четвертої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 07.09.2018 №44/2926; п'ятдесят другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 01.03.2019 №52/3539; п'ятдесят сьомої (позачергової) сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 31.05.2019 №57/3888, п'ятдесят восьмої (позачергової) сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 26.06.2019 №58/3908 погоджено акти про списання багатоквартирних будинків з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання".
Суд зазначає, що відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 32 КЦЗ України до захисних споруд цивільного захисту належать, зокрема протирадіаційне укриття - негерметична споруда для захисту людей, в якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості та дії звичайних засобів ураження.
Утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів (ч. 8 ст. 32 КЦЗ України).
За приписами ч. 12 ст. 32 КЦЗ України захисні споруди цивільного захисту державної та комунальної власності не підлягають приватизації (відчуженню).
Суд погоджується із доводами прокурора, що спірні протирадіаційні укриття, які розташовані в підвальних приміщеннях багатоквартирних житлових будинків за адресами, м. Нетішин: просп. Незалежності, 13; просп. Незалежності, 21; просп. Незалежності, 21а; просп.Незалежності, 23; просп.Незалежності, 25; просп.Незалежності, 26; просп.Незалежності, 29; пров. Миру, 1; вул. Висоцького, 4; вул. Набережна, 9; вул. Набережна, 13; вул. Набережна, 25; вул. Будівельників, 9; пров.Миру, 2; просп.Незалежності, 28; вул.Шевченка, 4; вул.Шевченка, 20; вул.Шевченка, 22; вул. Шевченка, 24; просп. Незалежності, 30; вул.Набережна, 21; вул. Шевченка, 16; проспект Незалежності, 31; вул. Варшавська, 17; просп. Курчатова, 6; пров.Миру,8; вул.Набережна, 9а; вул.Набережна, 15а; вул. Незалежності, 27; вул. Будівельників, 11; пров. Миру, 6; вул. Набережна, 19; вул. Незалежності, 9; вул. Шевченка, 10; пров. Миру, 3, є самостійними об`єктами нерухомого майна, не є допоміжними приміщеннями та не можуть перебувати у спільній сумісній власності співвласників.
Так, відповідно до п. 2 ст. 10 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов`язані брати участь у загальних витратах, пов`язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т. ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.
Офіційне тлумачення положень пункту 2 статті 10 вказаного Закону наведено у рішенні Конституційного Суду України від 02.03.2004 №4-рп/2004 зі змінами згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.11.2011 №14-рп/2011.
У рішенні Конституційного Суду України від 02.03.2004 №4-рп/2004 визначено: "1.1. Допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні та ін.) передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій, зокрема створення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, вступу до нього.".
Допоміжні приміщення, відповідно до п. 2 ст. 10 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", стають об`єктами права спільної власності співвласників багатоквартирного будинку, тобто їх спільним майном, одночасно з приватизацією громадянами квартир. Для підтвердження набутого в такий спосіб права не потребується вчинення будь-яких інших додаткових юридичних дій. Власникам квартир немає необхідності створювати з цією метою об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.
У багатоквартирних жилих будинках розташовуються і нежилі приміщення, які призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру і є самостійним об`єктом цивільно-правових відносин та не входять до житлового фонду (ч. 3 ст. 4 Житлового кодексу Української РСР) і в результаті приватизації квартир такого будинку їх мешканцями право власності в останніх на ці приміщення не виникає.
На законодавчому рівні визначення допоміжних і нежитлових приміщень у багатоквартирних житлових будинках закріплене у п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", згідно з якими допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення); нежитлове приміщення - ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об`єктом нерухомого майна.
Для розмежування допоміжних приміщень багатоквартирного жилого будинку, які призначені для забезпечення його експлуатації та побутового обслуговування мешканців будинку і входять до житлового фонду, та нежилих приміщень, які призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру і є самостійним об`єктом цивільно-правових відносин, до житлового фонду не входять, слід виходити як з місця їхнього розташування, так і із загальної характеристики сукупності властивостей таких приміщень, зокрема способу і порядку їх використання (такий висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.10.2019 у справі № 598/175/15-ц).
Допоміжними приміщеннями мають вважатися всі без винятку приміщення багатоквартирного житлового будинку, незалежно від наявності або відсутності в них того чи іншого обладнання, адже їх призначенням є обслуговування не лише будинку, а й власників квартир, підвищення життєвого комфорту і наявність різних способів задоволення їх побутових потреб, пов`язаних із життєзабезпеченням. І лише приміщення, що з самого початку будувалися як такі, використання яких мало інше призначення (магазини, перукарні, офіси, поштові відділення тощо), залишаються тими, що не підпадають під правовий режим допоміжних приміщень (аналогічний правовий висновок викладено у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 08.04.2020 у справі № 915/1096/18, від 18.07.2018 у справі №916/2069/17, від 22.11.2018 у справі № 904/1040/18, від 15.05.2019 у справі № 906/1169/17, від 06.08.2019 у справі № 914/843/17).
Отже, чинним законодавством України встановлено загальне правило (своєрідну презумпцію) наявності у всіх нежитлових приміщень багатоквартирного житлового будинку статусу допоміжних приміщень, а як виняток, лише приміщення, що з самого початку будувалися як такі, використання яких мало інше призначення - для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру (магазини, перукарні, офіси, поштові відділення тощо), залишаються тими, що не підпадають під правовий режим допоміжних приміщень.
З наявних в матеріалах справи актів державної приймальної комісії про приймання в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів Хмельницької АЕС м. Нетішин, вбачається, що багатоквартирні житлові будинки, які відповідно до інвентарної картки обліку основних засобів знаходяться за адресами: м. Нетішин, просп. Незалежності, 13; просп. Незалежності, 21; просп. Незалежності, 21а; просп.Незалежності, 23; просп.Незалежності,25; просп.Незалежності, 26; просп.Незалежності, 29; пров. Миру, 1; вул. Висоцького, 4; вул. Набережна, 9; вул. Набережна, 13; вул. Набережна, 25; вул. Будівельників, 9; пров.Миру, 2; просп.Незалежності, 28; вул.Шевченка, 4; вул.Шевченка, 20; вул.Шевченка, 22; вул. Шевченка, 24; просп. Незалежності, 30; вул.Набережна, 21; вул. Шевченка, 16; проспект Незалежності, 31; вул. Варшавська, 17; просп. Курчатова, 6; пров.Миру,8; вул.Набережна, 9а; вул.Набережна, 15а; вул. Незалежності, 27; вул. Будівельників, 11; пров. Миру, 6; вул. Набережна, 19; вул. Незалежності, 9; вул. Шевченка, 10; пров. Миру, 3, були введені в експлуатацію в 1983-2000р.р.
Відповідно до відомостей, що містяться в облікових картках сховищ, обліковій картці захисної споруди, паспорті сховища (протирадіаційного укриття), які вбудовані у житлових будинках, було прийнято в експлуатацію в 1983-2000р.р.
Також згідно з актами державної приймальної комісії про приймання в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів Хмельницької АЕС м. Нетішин, які відповідно до інвентарної картки обліку основних засобів знаходяться за вказаними вище адресами були введені в експлуатацію в 1983-2000р.р.
За даними облікових карток сховищ, облікової картки захисної споруди, паспорта сховища (протирадіаційного укриття) протирадіаційні укриття, які вбудовані у вказаних вище житлових будинках, введено в експлуатацію в 1983-2000р.р.
Вказане свідчить, що під час будівництва багатоквартирних житлових будинків, з самого початку передбачалось розміщення у їхніх підвалах приміщень, які призначались для використання під протирадіаційні укриття.
З врахуванням вищевикладених обставин приміщення, в яких знаходяться протирадіаційні укриття, не підпадають під правовий режим допоміжних приміщень, а є окремими об'єктами нерухомого майна, які, як встановлено вище судом, перебувають у комунальній власності.
Доводи відповідачів з приводу того, що підвальні приміщення багатоквартирних будинків призначені для забезпечення експлуатації та обслуговування потреб мешканців багатоквартирного будинку, оскільки через такі приміщення проходять труби водопостачання, каналізаційні системи та магістральні мережі електрообладнання, не спростовують вищевказаних обставин та не можуть бути підставою для надання приміщенням протирадіаційних укриттів статусу допоміжних. При цьому суд зауважує, що об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (уповноважений загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку) не позбавлене права укласти договір сервітуту щодо використання співвласниками будинку нежитлового підвального приміщення багатоквартирного будинку з метою обслуговування загальнобудинкових мереж електро-, тепло-, водопостачання та водовідведення, як це передбачено в абз. 4 п.1 Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків із змінами, внесеними рішенням Нетішинської міської ради № 32/1761 від 08.09.2017.
В той же час суд зазначає, що наявність у багатоквартирних будинках захисних споруд цивільного захисту комунальної власності не є перешкодою для списання з балансу багатоквартирних будинків відповідно до Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301, та Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженого рішенням Нетішинської міської ради № 20/1045 від 25.11.2016.
Так, у п. 3 Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301, в редакції чинній на момент проведення списання житлових будинків, передбачено, що балансоутримувач багатоквартирного будинку визначає у відповідному багатоквартирному будинку належність приміщень до приватної та інших форм власності.
У Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків (із змінами, внесеними рішенням Нетішинської міської ради № 32/1761 від 08.09.2017) визначено, що КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання", як балансоутримувач багатоквартирного будинку, визначає у відповідному багатоквартирному будинку належність житлових та нежитлових приміщень до приватної та інших форм власності на підставі даних обліку квартир комунальної власності, протоколів загальних зборів співвласників багатоквартирних будинків, рішень судів та технічного паспорта на будинок.
Згідно з п. 6 вищевказаного Порядку (із змінами, внесеними рішенням Нетішинської міської ради № 32/1761 від 08.09.2017), КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" має підготувати у строк не більше одного місяця з дня прийняття рішення Нетішинської міської ради перелік квартир та нежитлових приміщень, які належать до комунальної власності територіальної громади міста Нетішин та передати перелік Фонду комунального майна міста Нетішин.
В подальшому нежитлові приміщення комунальної власності, в тому числі і протирадіаційні укриття, відповідно до абз. 2 п. 6 Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків (із змінами, внесеними рішенням Нетішинської міської ради № 32/1761 від 08.09.2017) за рішенням Виконавчого комітету Нетішинської міської ради мали бути прийняті на баланс Фонду комунального майна міста Нетішин на праві оперативного управління.
Таким чином, проведення списання багатоквартирних будинків з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" разом із протирадіаційними укриттями не має наслідком припинення права комунальної власності на вказані приміщення та не суперечить ст. 32 Кодексу цивільного захисту України.
Водночас, суд встановив, що всупереч п. 6 Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків (із змінами, внесеними рішенням Нетішинської міської ради № 32/1761 від 08.09.2017) після завершення процедури списання багатоквартирних будинків рішення Виконавчого комітету Нетішинської міської ради щодо протирадіаційних укриттів не приймалось. Також відсутні будь-які інші рішення щодо зазначених приміщень. Доказів на спростування вказаного матеріали справи не містять.
На даний час Нетішинською міською радою, яка відповідно до ч. 5 ст. 16 та ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальної громади здійснює права суб`єкта комунальної власності, не визначено балансоутримувача протирадіаційних укриттів, що позбавляє можливості їх належним чином утримувати та експлуатувати.
Проте така бездіяльність органів місцевого самоврядування не може бути підставою для визнання недійсними оспорюваних рішень та актів списання, оскільки виходячи із змісту п. 10 Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301, та абз. 2 п. 6 Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків (із змінами, внесеними рішенням Нетішинської міської ради № 32/1761 від 08.09.2017) вказані дії мали бути вчинені після закінчення процедури списання.
Будь-яких інших доказів на підтвердження невідповідності оспорюваних рішень Нетішинської міської ради та актів списання вимогам чинного законодавства України матеріали справи не містять.
Частиною 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно зі ст. 21 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи(ст.73 ГПК України).
Прокурор в ході розгляду справи не довів, що рішення Нетішинської міської ради рішення сорокової сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 30.03.2018 №40/2409, сорок першої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 04.05.2018 №41/2599, сорок другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 12.06.2018 №42/2707, сорок другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 12.06.2018 №42/2703, сорок четвертої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 07.09.2018 №44/2926, п'ятдесят другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 01.03.2019 №52/3539, п'ятдесят сьомої (позачергової) сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 31.05.2019 №57/3888, п'ятдесят восьмої (позачергової) сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 26.06.2019 №58/3908 та акти списання не відповідають законам України та порушують інтереси держави (територіальної громади). Тому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог про визнання їх недійсними.
Враховуючи відсутність порушення прав та інтересів позивача та відмову у вказаних позовних вимогах з підстав їх необґрунтованості, позовна давність до спірних правовідносин не підлягає застосуванню. Вказане відповідає правовому висновку, викладеному у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2018 по справі № 910/18560/16, відповідно до якого позовна давність може застосовуватися виключно, якщо позовні вимоги судом визнано обґрунтованими та доведеними.
З приводу позовних вимог про зобов'язання Нетішинської міської ради вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на приміщення протирадіаційного укриття суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 16 ЦК України передбачено, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Ця норма кореспондується з положеннями ст. 20 Господарського кодексу України, якою визначено способи захисту прав і законних інтересів суб`єктів господарювання та споживачів.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 10 Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301, як в редакції, що діяла на момент списання житлових будинків, так і у чинній редакції, передбачено, що у разі коли у списаному з балансу багатоквартирному будинку окремі квартири та/або нежитлові приміщення не перебувають у приватній власності та право державної чи комунальної власності на них не зареєстроване, такі квартири та/або нежитлові приміщення приймаються на баланс балансоутримувача, а право власності на них реєструється в установленому законом порядку.
За приписами п. 8 вищевказаного Порядку процедура списання багатоквартирного будинку вважається закінченою після затвердження балансоутримувачем акта про списання відповідного будинку з балансу.
Положення аналогічного змісту закріплені також у п. 8 Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків, в редакції рішення Нетішинської міської ради № 32/1761 від 08.09.2017, яка визначає, що після затвердження Нетішинською міською радою акта про списання багатоквартирного будинку з балансу процедура списання відповідного будинку вважається закінченою.
Матеріали справи містять рішення сорокової сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 30.03.2018 №40/2409, сорок першої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 04.05.2018 №41/2599, сорок другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 12.06.2018 №42/2707, сорок другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 12.06.2018 №42/2703, сорок четвертої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 07.09.2018 №44/2926, п'ятдесят другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 01.03.2019 №52/3539, п'ятдесят сьомої (позачергової) сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 31.05.2019 №57/3888, п'ятдесят восьмої (позачергової) сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 26.06.2019 №58/3908 "Про погодження Актів про списання багатоквартирних будинків з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання".
Також судом встановлено, що приміщення протирадіаційного укриття №86148, №86194, №86237, №86155, №86153, №86188, №86040, №86212, №86136, №86161, №86215, №86135, №86145, №86219, №86190, №86189, №86243, №86244, №86245, №86147, №86131, №86234, №86246, №86247, №86199, №86200, №86231, №86209, №86205, №86154, №86052, №86233, №86214, №86187, №86159, №86213, що розташовані в житлових будинках є власністю територіальної громади міста Нетішин, від імені та в інтересах якої діє Нетішинська міська рада. Однак державна реєстрація права комунальної власності на вказане майно не проведена.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що у Нетішинської міської ради виник обов'язок вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на вказані приміщення протирадіаційного укриття.
Суд зауважує, що Порядком списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301, чітко не визначено граничних строків для проведення державної реєстрації права власності. Однак із аналізу змісту п. 10 вказаного Порядку слідує, що така реєстрація повинна бути проведена після завершення процедури списання багатоквартирних будинків.
З матеріалів справи вбачається, що процедура списання багатоквартирних житлових будинків, що знаходяться за адресами, м. Нетішин: просп. Незалежності, 13; просп. Незалежності, 21; просп. Незалежності, 21а; просп.Незалежності, 23; просп.Незалежності,25; просп.Незалежності, 26; просп.Незалежності, 29; пров. Миру, 1; вул. Висоцького, 4; вул. Набережна, 9; вул. Набережна, 13; вул. Набережна, 25; вул. Будівельників, 9; пров.Миру, 2; просп.Незалежності, 28; вул.Шевченка, 4; вул.Шевченка, 20; вул.Шевченка, 22; вул. Шевченка, 24; просп. Незалежності, 30; вул.Набережна, 21; вул. Шевченка, 16; проспект Незалежності, 31; вул. Варшавська, 17; просп. Курчатова, 6; пров.Миру,8; вул.Набережна, 9а; вул.Набережна, 15а; вул. Незалежності, 27; вул. Будівельників, 11; пров. Миру, 6; вул. Набережна, 19; вул. Незалежності, 9; вул. Шевченка, 10; пров. Миру, 3, була завершена ще у 2018 та 2019 роках.
Управління з питань цивільного захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації у листах №683 від 18.11.2016, № 417 від 12.07.2019, № 27 від 29.04.2020, № 63/22 від 04.02.2022 та перший заступник керівника Шепетівської окружної прокуратури у листі № 54/2-3354вих-22 від 19.05.2022 вказували на необхідності передачі захисних споруд цивільного захисту на баланс Фонду комунального майна міста Нетішин або іншого комунального підприємства та вивчення питання щодо прийняття їх до комунальної власності
Також згідно з актом комплексної перевірки та оцінки діяльності Нетішинської міської ради щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту, складеним 27.06.2018 та затвердженим начальником Головного управління з реагування на надзвичайні ситуації ГУ ДСНС України у Хмельницькій області, Нетішинській міській раді було запропоновано в ході передачі захисних споруд цивільного захисту на утримання ОСББ з метою документального закріплення їх належності в установленому порядку оформити на них документи на право власності, провести роботу щодо приведення захисних споруд цивільного захисту в готовність до використання за призначенням, організувати роботу щодо реєстрації балансоутримувачами речових прав на захисні споруди як об'єкт нерухомого майна.
Однак відповідач 1 до цього часу не вчинив дій щодо державної реєстрації права комунальної власності на приміщення протирадіаційного укриття №86148, №86194, №86237, №86155, №86153, №86188, №86040, №86212, №86136, №86161, №86215, №86135, №86145, №86219, №86190, №86189, №86243, №86244, №86245, №86147, №86131, №86234, №86246, №86247, №86199, №86200, №86231, №86209, №86205, №86154, №86052, №86233, №86214, №86187, №86159, №86213 та визначення їх балансоутримувача. Доказів на спростування вказаного матеріали справи не містять.
При цьому наявний в матеріалах справи лист Нетішинської міської ради № 5061-22 від 13.06.2022 та складений відповідачем 1 план усунення недоліків, виявлених в ході комплексної перевірки та оцінки діяльності Нетішинської міської ради щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту, в якому відповідачем 1 визначений строк усунення вищевказаних недоліків - після врегулювання законодавчої бази, взагалі свідчить про відсутність у Нетішинської міської ради наміру вчиняти дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на приміщення протирадіаційного укриття.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 КЦЗ України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить, зокрема: забезпечення цивільного захисту на відповідній території (п.1); організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту (п. 23); прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб'єкта господарювання, на балансі якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд (п.26); організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту (п.27); здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту (п.28).
Згідно з п. 1 розділу ІІ Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 № 579 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 30.07.2018 за № 879/32331, споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни.
Частиною 8 ст. 32 КЦЗ України визначено, що утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.
Відповідно до п. 9 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138, утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами.
Балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд (п. 10 вищевказаного Порядку).
Встановлена судом вище бездіяльність Нетішинської міської ради має наслідком невиконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту та порушує інтереси держави (територіальної громади), що призводить до порушення встановлених державою гарантій по забезпечення конституційних прав громадян на захист життя, здоров`я та власності.
Відповідно до актів оцінки стану готовності захисних споруд цивільного захисту протирадіаційного укриття №№86040, 86052, 86131, 86135, 86136, 86145, 86147, 86148, 86153, 86154, 86155, 86159, 86161, 86187, 86188, 86189, 86190, 86194, 86199, 86200, 86205, 86209, 86212, 86213, 86214,86215, 86219, 86231, 86233, 86234, 86243, 86244, 86245, 86246, 86247, вказані укриття оцінювалися як обмежено готові до використання за призначенням, що становить небезпеку для життя і здоров'я цивільного населення.
Суд зазначає, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність (ст. 3 Конституції України).
Кожна людина має невід`ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов`язок держави - захищати життя людини (ч.ч.1, 2 ст. 27 Конституції України).
Держава повинна дбати про безпеку цивільного населення, особливо в умовах воєнного стану. Слід ужити усіх практично можливих заходів, щоб уникнути випадкової загибелі цивільного населення, поранення цивільних осіб або принаймні звести такі випадки до мінімуму .
Відповідно до ст. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції, в тому числі і передбачене ч. 1 ст. 2 Конвенції право кожного на життя.
За змістом зазначеної статті поряд із негативним обов`язком не порушувати такі права та свободи держава має позитивні обов`язки гарантувати їх ефективне використання кожному, хто перебуває під її юрисдикцією. Порушення будь-якого з цих обов`язків є самостійною підставою відповідальності держави, але лише тоді, якщо є підстави стверджувати, що вона мала юрисдикцію, зокрема на відповідній частині її території.
Держава має вживати заходи для того, щоб створити належні умови для захисту життя і здоров'я людей від надзвичайних ситуацій - створюючи умови для перебування громадян в укриттях.
Така тривала бездіяльність Нетішинської міської ради, яка не вчиняє дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на приміщення протирадіаційного укриття №№86040, 86052, 86131, 86135, 86136, 86145, 86147, 86148, 86153, 86154, 86155, 86159, 86161, 86187, 86188, 86189, 86190, 86194, 86199, 86200, 86205, 86209, 86212, 86213, 86214,86215, 86219, 86231, 86233, 86234, 86243, 86244, 86245, 86246, 86247 та визначення їх балансоутримувача призводить до неможливості забезпечити їх належний технічний стан та в подальшому утримувати вказані захисні споруди цивільного захисту у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням, що становить небезпеку для життя і здоров'я громадян, особливо в умовах воєнного стану.
Суд не приймає до уваги доводи відповідачів, що відповідно до відомостей, вказаних у акті комплексної перевірки та оцінки діяльності Нетішинської міської ради щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту, виділення субвенцій з державного бюджету на утримання вказаних протирадіаційних укриттів здійснюється незалежно від державної реєстрації права власності на вказані приміщення та визначення їх балансоутримувача, оскільки у акті відсутні відомості щодо виділення субвенцій саме на утримання спірних приміщень протирадіаційного укриття.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги про зобов'язання Нетішинської міської ради вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на приміщення протирадіаційного укриття №№86040, 86052, 86131, 86135, 86136, 86145, 86147, 86148, 86153, 86154, 86155, 86159, 86161, 86187, 86188, 86189, 86190, 86194, 86199, 86200, 86205, 86209, 86212, 86213, 86214,86215, 86219, 86231, 86233, 86234, 86243, 86244, 86245, 86246, 86247 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При цьому посилання представників відповідача 2 на недопустимість втручання в дискреційні повноваження Нетішинської міської ради суд вважає необґрунтованими з наступних підстав.
Спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.
Згідно з положеннями Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта.
На законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.
Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
Спірні відносини уданій справі врегульовані пунктом 10 Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301, який передбачає лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - здійснити дії щодо державної реєстрації права власності на нежитлові приміщення, які не перебувають у приватній власності та право державної чи комунальної власності на які не зареєстроване, у разі їх наявності у списаному з балансу багатоквартирному будинку.
Тобто за діючим законодавством у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями, а тому зазначені повноваження не є дискреційними.
Щодо поданих відповідачами та представниками третіх осіб ОСББ "Курчатова 6 Нетішин", ОСББ "Незалежності 9", ОСББ "Волинь-Нетішин", ОСББ "Варшавська 17", ОСББ "Шевченка 4 Нетішин" заяв про застосування позовної давності суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Статтею 257 ЦК України передбачено, що загальна позовна давність установлюється тривалістю у три роки.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
За загальним правилом ч. 1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Отже, за змістом ст.ст. 256, 261 ЦК України позовна давність є строком пред`явлення позову як безпосередньо особою, право якої порушене, так і тими суб`єктами, які уповноважені законом звертатися до суду з позовом в інтересах іншої особи - носія порушеного права (інтересу).
При цьому і в разі пред`явлення позову особою, право якої порушене, і в разі пред`явлення позову в інтересах цієї особи іншою уповноваженою на це особою, позовна давність починає обчислюватися з одного й того самого моменту: коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Положення закону про початок перебігу позовної давності поширюється й на звернення прокурора до суду із заявою про захист державних інтересів або інтересів територіальної громади.
Це правило пов`язане не тільки з часом безпосередньої обізнаності особи про певні обставини (факти порушення її прав), а й з об`єктивною можливістю цієї особи знати про такі обставини.
Велика Палата Верховного Суду зауважила, що якщо у передбачених законом випадках у разі порушення або загрози порушення інтересів держави з позовом до суду звертається прокурор від імені органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, то за загальним правилом позовну давність слід обчислювати з дня, коли про порушення права або про особу, яка його порушила, довідався або міг довідатися орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2018 у справі №910/18560/16 та від 22.05.2018 у справі № 469/1203/15-ц).
У постанові від 20.06.2018 у справі № 697/2751/14-ц, зважаючи на її обставини, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що для вирішення питання про дотримання строку звернення до суду за захистом прав, суд має встановити, коли прокурор довідався чи міг довідатися про порушення інтересів держави. Вказаний висновок Велика Палата Верховного Суду конкретизувала у пункті 48 постанови від 17.10.2018 у справі № 362/44/17, зазначивши, що позовна давність починає обчислюватися з дня, коли про порушення права або про особу, яка його порушила, довідався або міг довідатися прокурор, у таких випадках: 1) прокурор, який звертається до суду у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, довідався чи мав об`єктивну можливість довідатися (під час кримінального провадження, прокурорської перевірки тощо) про порушення або загрозу порушення таких інтересів чи про особу, яка їх порушила або може порушити, раніше, ніж орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах; 2) прокурор звертається до суду у разі порушення або загрози порушення інтересів держави за відсутності відповідного органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження щодо захисту таких інтересів.
Порівняльний аналіз термінів "довідався" та "міг довідатися", що містяться в ст. 261 Цивільного кодексу України, дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов`язку особи знати про стан своїх майнових прав, а тому доведення факту, через який позивач не знав про порушення свого цивільного права і саме з цієї причини не звернувся за його захистом до суду, недостатньо.
При цьому встановлення початкового моменту перебігу позовної давності має важливе значення, оскільки від нього залежить і застосування норм матеріального права, і правила обчислення позовної давності, і захист порушеного права.
Суд зазначає, що відповідно до п. 10 Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301, обов'язок Нетішинської міської ради вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на спірні приміщення протирадіаційного укриття виник після завершення процедури списання багатоквартирних житлових будинків.
Зважаючи на положення п. 8 вищевказаного Порядку та п. 8 Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків, в редакції рішення Нетішинської міської ради № 32/1761 від 08.09.2017, процедура списання багатоквартирних будинків, які знаходяться за адресами, м. Нетішин: вул. Курчатова, 6; вул. Варшавська, 17; вул. Миру, 3; вул. Миру, 8; вул. Шевченка, 4; вул. Шевченка, 16; вул. Шевченка, 20; проспект Незалежності, 29; вул. Незалежності, 13; вул. Незалежності, 9; проспект Незалежності, 21а; вул. Незалежності, 31 з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" завершилась в 2018-2019р.р.
Відповідно до ч. 5 ст. 261 ЦК України за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання.
Отже, право на пред'явлення позову про зобов'язання вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на приміщення протирадіаційного укриття №№86040, 86052, 86131, 86135, 86136, 86145, 86147, 86148, 86153, 86154, 86155, 86159, 86161, 86187, 86188, 86189, 86190, 86194, 86199, 86200, 86205, 86209, 86212, 86213, 86214,86215, 86219, 86231, 86233, 86234, 86243, 86244, 86245, 86246, 86247 виникло після прийняття вищевказаних рішень Нетішинської міської ради.
Зважаючи на те, що усі рішення Нетішинської міської ради були своєчасно опубліковані на офіційному сайті Нетішинської міської ради та відкриті для загального ознайомлення, суд не приймає до уваги доводи прокурора, що йому стало відомо про порушення інтересів держави у даній справі лише після отримання інформації з Нетішинської міської ради про списання захисних споруд цивільного захисту (лист № 30/01-11-1275/2022 від 05.05.2022), тому останній звернувся до суду лише 05.07.2022 (відбиток поштового штемпеля на конверті позовної заяви).
Водночас суд зазначає, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30.03.2020 розділ "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України доповнено пунктом 12, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
В подальшому Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" № 2120-IX від 15.03.2022) розділ "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України було доповнено п. 19, в якому передбачено, що у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану строки, визначені статтями 257-259, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк його дії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" було установлено з 12 березня до 3 квітня 2020 року на усій території України карантин.
В подальшому відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 239, від 22.04.2020 № 291, від 04.05.2020 № 343, від 20.05.2020 № 392, від 17.06.2020 № 500, від 22.07.2020 № 641, від 26.08.2020 № 760, від 13.10.2020 № 956, від 09.12.2020 № 1236, від 17.02.2021 № 104, від 21.04.2021 № 405, від 16.06.2021 № 611, від 11.08.2021 № 855, від 22.09.2021 № 981, від 15.12.2021 № 1336, від 23.02.2022 №229, від 27.05.2022 № 630 та від 19.08.2022 № 928 продовжено дію карантину на території України до 31 грудня 2022 року.
Також відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022.
Згідно з указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" №757/2022 від 07.11.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Згідно з указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" №58/2023 від 06.02.2023, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Таким чином, відповідно до п.п. 12, 19 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" ЦК України строк позовної давності за вимогами прокурора про зобов'язання вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на приміщення протирадіаційного укриття №№86040, 86052, 86131, 86135, 86136, 86145, 86147, 86148, 86153, 86154, 86155, 86159, 86161, 86187, 86188, 86189, 86190, 86194, 86199, 86200, 86205, 86209, 86212, 86213, 86214,86215, 86219, 86231, 86233, 86234, 86243, 86244, 86245, 86246, 86247, який станом на 12.03.2020 не був пропущений, продовжився на строк дії карантину та воєнного стану в Україні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що прокурор звернувся до суду із позовними вимогами про зобов'язання вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на приміщення протирадіаційного укриття №№86040, 86052, 86131, 86135, 86136, 86145, 86147, 86148, 86153, 86154, 86155, 86159, 86161, 86187, 86188, 86189, 86190, 86194, 86199, 86200, 86205, 86209, 86212, 86213, 86214,86215, 86219, 86231, 86233, 86234, 86243, 86244, 86245, 86246, 86247 в межах строку позовної давності.
Щодо доводів учасників процесу про непідвідомчість заявлених вимог судм господарської юрисдикції суд зазначає таве.
В силу ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950р. кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
У ч.1 ст.2 КАС України зазначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.4 КАС України, адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Згідно п.1 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Тобто до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь органу державної влади чи органу місцевого самоврядування або їхніх службових чи посадових осіб є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі зазначених суб`єктів не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Водночас, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели дії органів державної влади, місцевого самоврядування, їхніх посадових чи службових осіб.
Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їхньої посадової або службової особи, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язані з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.
Таких висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду в постанові від 05.12.2018р. у справі №757/1660/17-ц, від 27.06.2018 у справі № 814/104/17).
З огляду на те, що прокурор мотивує необхідність визнання недійсним оскаржуваних рішень відповідача неправомірністю вибуття з комунальної власності споруд цивільного захисту згідно такого рішення та вбачає у наслідках прийняття такого рішення порушення інтересів держави, відповідно, зазначене призводить до виникнення, зміни чи припинення саме цивільних правовідносин, що мають майновий характер та не є результатом реалізації Нетішинською міською радою саме контрольних функцій у сфері управлінської діяльності.
У відповідності до п.6 ч.1 ст.20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
З огляду на наведене, спірні правовідносини мають приватноправовий характер, а тому мають розглядатись за правилами господарського судочинства.
Ухвалою суду від 20.10.2022р. суд відмовив у задоволенні заяви представника третіх осіб ОСББ "Незалежності 9", ОСББ "Волинь-Нетішин", ОСББ "Варшавська 17", ОСББ "Шевченка 4 Нетішин" (вх.№05-08/1968/22 від 22.09.2022р.) про закриття провадження у справі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору в частині задоволення позовних вимог покладаються на відповідача 1, до якого були пред'явлені вказані вимоги, в частині відмови у позові - на прокурора.
Суд окремо зауважує, що, з урахуванням поданої прокурором заяви (вх.№05-08/2852/22 від 19.12.2022) про зміну предмету позову, яка прийнята ухвалою суду від 05.01.2023р., предметом позову у даній справі є 79 вимог немайнового характеру.
Порядок та розміри сплати судового збору визначені у Законі України "Про судовий збір".
Так, згідно зі ст. 3 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частинами 1, 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" унормовано, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. В свою чергу, за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, майнового - 1,5 % від ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" установлено з 1 січня 2022 року прожитковий мінімум для працездатних осіб - 2481грн. 00коп.
Як стверджується матеріалами справи прокурором заявлено 79 вимог немайнового характеру, таким чином належний до сплати судовий збір становить 195999грн. 00коп.
Матеріали справи містять платіжні доручення №1129 від 22.06.2022 на суму 2481грн. 00коп. та №2521 від 15.12.2022 на суму 176151грн. 00коп. про сплату судового збору за подання позову, загалом на суму 178632грн. 00коп.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути з Хмельницької обласної прокуратури м. Хмельницький в дохід Державного бюджету України 17367грн. 00 коп. витрат по оплаті судового збору за подання позову.
Керуючись ст. ст. 20, 24, 27, 73, 74, 76-80, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240-242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Керівника Шепетівської окружної прокуратури м. Шепетівка в інтересах держави до Нетішинської міської ради м. Нетішин, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Курчатова 6 Нетішин" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Варшавська 17" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру 3 Нетішин" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "8 Мир" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченка 4 Нетішин" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченка 16 Нетішин" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченка-20" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Музейний" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності-13" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 9" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Волинь-Нетішин" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 31" м. Нетішин про зобов'язання Нетішинську міську раду вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності територіальної громади міста Нетішин на нежитлові приміщення протирадіаційного укриття задовольнити.
Зобов'язати Нетішинську міську раду вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності територіальної громади міста Нетішин на:
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86148, що розташоване в житловому будинку №13 по просп. Незалежності в м. Нетішин.
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86194, що розташоване в житловому будинку №21 по просп. Незалежності в м. Нетішин .
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86237, що розташоване в житловому будинку №21а по просп. Незалежності в м. Нетішин.
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86155, що розташоване в житловому будинку №23 по просп.Незалежності в м. Нетішин.
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86153, що розташоване в житловому будинку №25 по просп.Незалежності в м. Нетішин.
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86188, що розташоване в житловому будинку №26 по просп.Незалежності в м. Нетішин .
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86040, що розташоване в житловому будинку №29 по просп.Незалежності в м. Нетішин.
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86212, що розташоване в житловому будинку №1 по пров. Миру в м. Нетішин .
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86136, що розташоване в житловому будинку №4 по вул. вул. Висоцького в м. Нетішин.
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86161, що розташоване в житловому будинку №9 по вул. Набережна в м. Нетішин .
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86215, що розташоване в житловому будинку №13 по вул. Набережна в м. Нетішин.
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86135, що розташоване в житловому будинку №25 по вул. Набережна в м. Нетішин.
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86145, що розташоване в житловому будинку №9 по вул. Будівельників в м. Нетішин.
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86219, що розташоване в житловому будинку №2 по пров.Миру в м. Нетішин;
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86190, що розташоване в житловому будинку №28 по просп.Незалежності в м. Нетішин;
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86189, що розташоване в житловому будинку №4 по вул.Шевченка в м. Нетішин.
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86243, що розташоване в житловому будинку №20 по вул.Шевченка в м. Нетішин.
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86244, що розташоване в житловому будинку №22 по вул.Шевченка в м. Нетішин.
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86245, що розташоване в житловому будинку №24 по вул. Шевченка в м. Нетішин .
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86147, що розташоване в житловому будинку №30 по просп.Незалежності в м. Нетішин.
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86131, що розташоване в житловому будинку №21 по вул.Набережна в м. Нетішин.
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86234, що розташоване в житловому будинку №16 по вул.Шевченка в м. Нетішин .
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86246, що розташоване в житловому будинку №31 по просп.Незалежності в м. Нетішин.
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86247, що розташоване в житловому будинку №17 по вул. Варшавська в м. Нетішин.
- приміщення протирадіаційного укриття №86199, що розташоване в житловому будинку №6 по просп.Курчатова в м. Нетішин .
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86200, що розташоване в житловому будинку №6 по просп. Курчатова в м. Нетішин
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86231, що розташоване в житловому будинку №8 по пров.Миру в м. Нетішин.
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86209, що розташоване в житловому будинку №9а по вул.Набережна в м. Нетішин .
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86205, що розташоване в житловому будинку №15а по вул.Набережна в м. Нетішин .
- приміщення протирадіаційного укриття №86154, що розташоване в житловому будинку №27 по вул. Незалежності в м. Нетішин .
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86052, що розташоване в житловому будинку №11 по вул. Будівельників в м. Нетішин.
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86233, що розташоване в житловому будинку №6 по пров. Миру в м. Нетішин;
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86214, що розташоване в житловому будинку №19 по вул. Набережна в м. Нетішин;
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86187, що розташоване в житловому будинку №9 по вул. Незалежності в м. Нетішин;
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86159, що розташоване в житловому будинку №10 по вул. Шевченка в м. Нетішин;
- нежитлове приміщення протирадіаційного укриття №86213, що розташоване в житловому будинку №3 по пров. Миру в м. Нетішин
У позові Керівника Шепетівської окружної прокуратури м. Шепетівка в інтересах держави до Нетішинської міської ради м. Нетішин, до Комунального підприємства Нетішинської міської ради "Житлово-комунальне об'єднання" м. Нетішин, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Курчатова 6 Нетішин" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Варшавська 17" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру 3 Нетішин" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "8 Мир" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченка 4 Нетішин" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченка 16 Нетішин" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченка-20" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Музейний" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності-13" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 9" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Волинь-Нетішин" м. Нетішин; Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 31" м. Нетішин про визнання недійсним рішення сорокової сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 30.03.2018 №40/2409, рішення сорок першої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 04.05.2018 №41/2599, рішення сорок другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 12.06.2018 №42/2707, рішення сорок другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 12.06.2018 №42/2703, рішення сорок четвертої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 07.09.2018 №44/2926, рішення п'ятдесят другої сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 01.03.2019 №52/3539, рішення п'ятдесят сьомої (позачергової) сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 31.05.2019 №57/3888, рішення п'ятдесят восьмої (позачергової) сесії Нетішинської міської ради VII скликання від 26.06.2019 №58/3908 "Про погодження Актів про списання багатоквартирних будинків з балансу КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" з додатками актами списання багатоквартирних будинків в частині списання приміщень протирадіаційних укриттів відмовити.
Стягнути з Хмельницької обласної прокуратури (м. Хмельницький, провулок Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102) в дохід Державного бюджету України 17367грн. 00 коп. (сімнадцять тисяч триста шістдесят сім гривень 00 копійок) витрат по оплаті судового збору за подання позову.
Видати наказ.
Стягнути з Нетішинської міської ради (Хмельницька обл., Шепетівський район, м. Нетішин, вул. Шевченка, буд. 1, код ЄДРПОУ 25939741) на користь Хмельницької обласної прокуратури (м. Хмельницький, провулок Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102) 89316грн. 00коп. (вісімдесят дев'ять тисяч триста шістнадцять гривень 00 копійок) витрат на оплату судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст складено та підписано 09.03.2023р.
Суддя В.О. Кочергіна
Виготовлено 18 примірників: 1-до справи (в паперовому),
2-Шепетівська окружна прокуратура (shepetiv_oprok@khmel.gp.gov.ua на електронну пошту),
3- Хмельницька обласна прокуратура (sekretariat@khmel.gp.gov.ua на електронну пошту),
4-відповідачу 1 Нетішинська міська рада (miskrada@netishynrada.gov.ua на електронну пошту),
5- відповідачу 2 КП НМР "Житлово-комунальне об'єднання" (vpkz.jko@gmail.com на електронну пошту; jko_netish@ukr.net на електронну пошту),
6 - третя особа ОСББ "Музейний" (muzejnyj@gmail.com на електронну пошту),
7-третя особа ОСББ "Шевченка 4 Нетішин" (RAJNA1212@GMAIL.COM на електронну пошту),
8-третя особа ОСББ "Шевченка 16 Нетішин" (victorsh1957@gmail.com на електронну пошту),
9-третя особа ОСББ "Курчатова 6 Нетішин" (electric-netishyn@ukr.net на електронну пошту),
10-третя особа ОСББ "Варшавська 17" (ocbb.netishyn@gmail.com на електронну пошту),
11-третя особа ОСББ "Миру 3 Нетішин" (osbbmury3@gmail.com на електронну пошту),
12-третя особа ОСББ "8 Мир" (viksuniko2006@ukr.net на електронну пошту),
13-третя особа ОСББ "Незалежності 9" (ocbb.netishyn@gmail.com на електронну пошту),
14 третя особа ОСББ "Волинь-Нетішин" (ocbb.netishyn@gmail.com на електронну пошту),
15-третя особа ОСББ "Незалежності 31" (jho_netishyn@ukr.net.com на електронну пошту),
16-третя особа ОСББ "Шевченка-20" (shevchenka.glazkova@gmail.ru на електронну пошту),
17-третя особа ОСББ "Незалежності-13" (40594418@mail.gov.ua на електронну пошту),
18-третя особа ОСББ "Незалежності 9" (ocbb.netishyn@gmail.com на електронну пошту).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2023 |
Оприлюднено | 15.03.2023 |
Номер документу | 109440476 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Інші справи |