Код суду 0527 № 2-7210/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 серпня 2010 року. Костянтинівський міськрайо нний суд Донецької області
у складі:
головуючого судді Малі нова О.С.
при секретарі Марахов ській Т.О.,
розглянувши у відкрито му судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівка цивіл ьну справу за позовом ОСОБА _1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Костянтині вці Донецької області «про с тягнення недоплаченої суми» , -
В С Т А Н О В И В :
08 липня 2010 року по зивачка ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управлін ня пенсійного фонду України в м.Костянтинівці Донецької області про стягнення недоо триманого щомісячного підви щення до пенсії особі, що має с татус дитини війни, обґрунто вуючи свої вимоги тим, що він є дитиною війни та згідно Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни» має право на отримання щомісячної дер жавної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімаль ної пенсії за віком. Відповід ач таку допомогу у 2007-2009 роках їй виплачував у розмірі, меншом у ніж передбачено законом. Пр осив стягнути з відповідача недоотримане підвищення до п енсії за період часу з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 ро ку у сумі 2666 грн. 33 коп., та відстр очити сплату судового збору та звільнити від сплати витр ат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справ и до ухвалення рішення у спра ві.
Позивачка у судо ве засідання надав заяву з пр оханням розглянути справу у його відсутність у зв' язку з неможливістю явитися до су ду через стан здоров' я, позо вні вимоги підтримав у повно му обсязі.
Представник від повідача у судову засідання не з' явився, надавши заяву п ро розгляд справи за його від сутності, та письмові запере чення в яких зазначив, що випл ати позивачці проводились ві дповідно до норм законодавст ва.
Суд, з' ясувавши вище наведену позицію сторін, дос лідивши надані документи і м атеріали, вважає, що позов під лягає задоволенню з наступни х підстав.
Позивачка ОСО БА_1 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці До нецької області та отримує п енсію за віком.
Згідно із статте ю 1 Закону України «Про соціал ьний захист дітей війни» від 18.11.2004 року № 2195-IV (далі Закон № 2195- IV) д итиною війни є особа, яка є гро мадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 ро ку) Другої світової війни бул о менше 18 років.
Позивачка ОСО БА_1 народилася ІНФОРМАЦ ІЯ_1 року, тобто вона є дитино ю війни в розумінні Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни», що підтверджує ться копією паспорту, відміт кою в пенсійному посвідченні . Тобто на нього повністю розп овсюджуються всі пільги та с оціальні гарантії, передбаче ні Законом України «Про соці альний захист дітей війни», з окрема, право на підвищення п енсії на 30 відсотків мінімаль ної пенсії за віком, як передб ачено статтею 6 зазначеного З акону. Базою для розрахунку п ідвищень за Законом України «Про соціальний захист дітей війни» встановлено мінімаль ну пенсію за віком.
Статтею 28 Закону України «Про загальнообов' язкове державне пенсійне стр ахування» передбачено, що мі німальний розмір пенсії за в іком, встановлений абзацом п ершим частини першої цієї ст атті, застосовується виключн о для визначення розмірів пе нсій, призначених згідно з ци м Законом. При цьому, у частині 2 статті 5 Закону «Про загальн ообов' язкове державне пенс ійне страхування» встановле но, що виключно цим Законом ви значається мінімальний розм ір пенсії за віком. Але діючим и законами України на даний ч ас не визначено спеціального розміру мінімальної пенсії за віком, який повинен застос овуватись щодо положень саме Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни».
Частиною третьо ю статті 46 Конституції Україн и встановлено, що пенсії, інші види соціальних виплат та до помоги, що є основним джерело м існування, мають забезпечу вати рівень життя, не нижчий в ід прожиткового мінімуму, вс тановленого законом.
Частиною другою статті 1 Закону України «Про п рожитковий мінімум» (№ 966-ХІУ в ід 15.07.1999 року) встановлено, що пр ожитковий мінімум визначаєт ься нормативним методом у ро зрахунку на місяць на одну ос обу, а також окремо для тих, хт о відноситься до основних со ціальних і демографічних гру п населення: дітей віком до 6 р оків; дітей віком від 6 до 18 рокі в; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність.
Статтею 2 Закону України «Про прожитковий мін імум» визначено, що прожитко вий мінімум застосовується, зокрема, для: встановлення ро змірів мінімальної заробітн ої плати та мінімальної пенс ії за віком,
визначення розмірів соціальної допомог и, допомоги сім' ям з дітьми, д опомоги по безробіттю, а тако ж
стипендій та інших соц іальних виплат виходячи з ви мог Конституції України та з аконів України; формування Д ержавного бюджету України та місцевих бюджетів.
У відповідності до статті 22 Конституції Украї ни конституційні права і сво боди гарантуються і не можут ь бути скасовані. При прийнят ті нових законів або внесенн і змін до чинних законів не до пускається звуження змісту т а обсягу існуючих прав і своб од.
Відповідно до ст атті 46 Конституції України гр омадяни мають право на соціа льний захист, що включає прав о на забезпечення їх у разі по вної, часткової або тимчасов ої втрати працездатності, вт рати годувальника, безробітт я з незалежних від них обстав ин, а також у старості та в інш их випадках, передбачених за коном. Таким чином, щомісячна доплата до пенсії для дітей в ійни є формою соціального за безпечення громадян, які від повідно до спеціального зако ну, є дітьми війни. Тобто, факт ично ця щомісячна надбавка є формою реалізації конституц ійного права громадян, які є д ітьми війни, на соціальний за хист.
Отже, встановлен а частиною третьою статті 46 Ко нституції України мінімальн а соціальна гарантія для виз начення пенсії та інших виді в соціальних виплат, що є єдин им джерелом існування, - прожи тковий мінімум, який встанов люється законом, не може бути зменшений ані законом, ані пі дзаконним нормативно-правов им актом.
В той же час, відп овідно до статті 7 Закону Укра їни «Про соціальний захист д ітей війни» фінансове забезп ечення державних соціальних гарантій здійснюється за ра хунок Державного бюджету Укр аїни, а не за рахунок бюджету П енсійного фонду України. За у мови відсутності у Державном у бюджеті коштів на виплату щ омісячних надбавок дітям вій ни це створює ситуацію право вої невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має вип лачуватися зазначена надбав ка. Однак, на думку суду, це не м оже бути підставою для поруш ення прав громадян на соціал ьний захист, в тому числі й на отримання надбавки до пенсії , яка прямо передбачена закон ом.
Суд звертає уваг у сторін на те, що реалізація о собою права, що пов' язане з о триманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення с пірних правовідносин нормат ивно-правових актів націонал ьного законодавства, не може бути поставлена у залежніст ь від бюджетних асигнувань, т обто посилання органами держ авної влади на відсутність к оштів, як на причину невикона ння своїх зобов' язань, судо м не приймається до уваги.
Правовідносини , що виникають в процесі реалі зації права на отримання над бавки до пенсії основані на п ринципі юридичної визначено сті. Зазначений принцип не до зволяє державі посилатися на відсутність певного нормати вного акта, який визначає мех анізм реалізації прав та сво бод громадян, закріплених у к онституційних та інших актах . Як свідчить позиція Суду ЄС у справі Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office), пр инцип юридичної визначеност і означає, що зацікавлені осо би повинні мати змогу поклад атися на зобов' язання, взят і державою, навіть якщо такі з обов' язання містяться у зак онодавчому акті, який загало м не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного при нципу пов' язана з іншим при нципом - відповідальності де ржави, який полягає у тому, що держава не може посилатися н а власне порушення зобов' яз ань для запобігання відповід альності. При цьому, якщо держ ава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, в д аному випадку це надання діт ям війни надбавок до пенсії у розмірі 30 % саме від мінімальн ої пенсії за віком, а не будь-я кому іншому розмірі, така дер жава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно , якщо вони відступлять від та кої політики чи поведінки, зо крема, щодо фізичних осіб без завчасного повідомлення про зміни в такій політиці чи пов едінці, оскільки схвалення т акої політики чи поведінки д ало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у фі зичних осіб стосовно додержа ння державою чи органом публ ічної влади такої політики ч и поведінки.
Згідно зі ст.8 Кон ституції України, Конституці я має найвищу юридичну силу, з акони та інші нормативно-пра вові акти приймаються на осн ові Конституції України і по винні відповідати їй.
Враховуючи те, що позивачка є дитиною війни, во на наділена державою певним правовим статусом, який вклю чає в себе й право на додатков і елементи соціального захис ту, зокрема, право на отриманн я надбавки до пенсії.
Згідно з ч.2 ст. 3 За кону України «Про соціальний захист дітей війни» державн і соціальні гарантії дітям в ійни, встановлені цим Законо м, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно -правовими актами.
У той же час, Зако ном України «Про Державний б юджет України на 2007 рік» від 19.12. 2006 року, який набрав чинності з 01.01.2007 року, ст. 111 було встановлен о, що у 2007 році підвищення до пе нсії або щомісячного довічно го грошового утримання чи де ржавної соціальної допомоги , яка виплачується замість пе нсії, відповідно до статті 6 За кону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачу ється особам, які є інвалідам и (крім тих, на яких поширюєтьс я дія Закону України «Про ста тус ветеранів війни, гаранті ї їх соціального захисту»), у р озмірі 50 відсотків від розмір у надбавки, встановленої для учасників війни. Відповідно до п.12 ст. 71 цього Закону з метою приведення окремих норм зак онів у відповідність з цим За коном - зупинена на 2007 рік дія с т. 6 Закону України «Про соціал ьний захист дітей війни».
Також, пунктом 41 р озділу II Закону України «Про Д ержавний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до де яких законодавчих актів Укра їни» з 01 січня 2008 року були внес ені зміни, зокрема, до ст. 6 Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни» щодо випл ати замість пенсії підвищенн я у розмірі надбавки, встанов леної для учасників війни, то бто 10 відсотків від прожитков ого мінімуму для осіб, які втр атили працездатність.
Рішенням Конституці йного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян був визнаний таким, що не відп овідає Конституції України ( є неконституційним) пункт 12 ст атті 71, стаття 111 Закону України «Про Державний бюджет Украї ни на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V, яким була зупинена на 2007 рі к дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист діте й війни».
Рішенням Конституці йного Суду України від 22 травн я 2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції Ук раїни (є неконституційними), п оложення статті 67 розділу I, пу нктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 п ункту 35, пунктів 36-100 розділу II «В несення змін до деяких закон одавчих актів України» та пу нкту 3 розділу III «Прикінцеві п оложення» Закону України «Пр о Державний бюджет України н а 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів У країни».
Відповідно до ст. 152 Кон ституції України закони та і нші правові акти, які за рішен ням Конституційного Суду Укр аїни визнаються неконституц ійними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційни м Судом України рішення про ї х неконституційність.
Таким чином, відп овідач зобов' язаний був зді йснити позивачці перерахуно к пенсії, тобто привести у від повідність з Рішеннями Конст итуційного Суду України розм іри виплат позивачці доплати до пенсії за період з 9 липня 200 7 року по 31 грудня 2007 року та за п еріод з 22 травня 2008 року по 31 гру дня 2008 року.
Статтею 62 Закону Укра їни «Про Державний бюджет Ук раїни на 2007 рік» від 19 грудня 2006 р оку № 489-5, був затверджений прож итковий мінімум на одну особ у, яка втратила працездатніс ть з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітн я - 387 гривень, з 1 жовтня - 395 гривен ь.
Зазначена статт я була змінена Законом Украї ни від 15 березня 2007 року № 749-5 та і снує в новій редакції з 28 бере зня 2007 року, якою прожитковий м інімум для особи, яка втратил а працездатність, визначений з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 4 06 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. При цьому, зазначена стаття д оповнена абзацом, яким перед бачено встановити, що для виз начення мінімального розмір у пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини 1ст атті 28 Закону України «Про заг альнообов'язкове державне пе нсійне страхування» з 1 квітн я та з 1 жовтня 2007 року застосов ується прожитковий мінімум д ля осіб, які втратили працезд атність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї ст атті, збільшений на 1 відсоток , що складає відповідно 410 грн. 0 6 коп.; 415 грн. 11 коп.
Статтею 58 Зак ону України «Про Державний б юджет України на 2008 рік та про в несення змін до деяких закон одавчих актів» затвердж ений на 2008 рік прожитковий мін імум на одну особу, яка втрати ла працездатність в розрахун ку на місяць у розмірі з 1 січн я - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривні , з 1 липня - 482 гривень, з 1 жовтня - 498 гривень.
Статтею 54 Закону України «Про Державний бюдж ет України на 2009 рік» встановл ений у 2009 році прожитковий мін імум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних і демографічних груп населен ня, в розмірах, що діяли в груд ні 2008 року.
Статтею 1 Закону України «Про встановлення пр ожиткового мінімуму та мінім альної заробітної плати» від 20 жовтня 2009 року, статтею 1 Закон у України «Про внесення змін до Закону України «Про Держа вний бюджет України на 2009 рік» від 6 листопада 2009 року встано влений прожитковий мінімум н а одну особу, яка втратила пра цездатність, з 1 листопада 2009 ро ку по 31 грудня 2009 року в розмірі 573 гривні .
Таким чином, з ур ахуванням сплачених позивач ці відповідачем сум, розмір н едоплаченої їй суми підвищен ня до пенсії, як дитині війни, який підлягає стягненню з ві дповідача за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 рок у складає 2666 грн. 33 коп. (410 грн.06 коп ./31 х 23 х 30%) + (410 грн. 06 коп. х 30%) + (410 грн. 06 ко п. х 30%) + (415 грн. 11 коп. х 30%) + (415 грн. 30 коп . х 30%) + (415 грн. 30 коп. х 30%) + ((481/31х10х30%)-(48,1/31х10) )+(481х30%-48,1)+(482х30%-48,2)+(482х30%-48,2) +(482х30%-48,2) + (498х30%-49,8) + (49 8х30%-49,8) + (498х30%-49,8) + (498х30%-49,8) + (498х30%-49,8) + (498х30%-49,8) + (49 8х30%-49,8) + (498х30%-49,8) + (498х30%-49,8) + (498х30%-49,8) + (498х30%-49,8) + (49 8х30%-49,8) + (498х30%-49,8) + (573х30%-49,8) + (573х30%-49,8).
На момент зверне ння позивачки до суду, нараху вання та виплату доплати до п енсії у розмірі 30 відсотків ві д мінімальної пенсії за віко м за періоди з 09.07.2007 року по 31.12.2007 р оку, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року відповіда чем не здійснено та не надано доказів щодо невідповідност і наданого позивачкою розрах унку заборгованості фактичн им обставинам справи.
Суд вважає, що ви плати позивачці підвищення д о пенсії, як дитині війни, у ро змірі 30% мінімальної пенсії за віком, за період часу з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включ но, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно та з 01 січня 2009 ро ку по 31 грудня 2009 року включно, н е відповідають вимогам Закон у України «Про соціальний за хист дітей війни», і з відпові дача слід стягнути на корист ь позивачки недоплачене підв ищення до пенсії, як дитині ві йни, за вищевказаний період у розмірі 2666 грн. 33 коп., відповідн о до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист діте й війни».
На підставі ст. 88 Ц ПК України , оскільки ріше ння ухвалюється на користь п озивачки, а відповідач звіль нений від сплати судового зб ору, витрати із сплати судово го збору в сумі 51,00 грн. віднест и за рахунок держави, та звіль нити її від сплати витрат на і нформаційно-технічне забезп ечення розгляду судової спра ви в сумі 120,00 грн. у відповіднос ті до ч.3 ст.82 ЦПК України.
На підставі Зако ну України «Про соціальний з ахист дітей війни», керуючис ь ст.ст. 10, 11, 60, 76, 88, 209, 212-215 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 д о Управління Пенсійного фонд у України в м.Костянтинівці Д онецької області «про стягне ння недоплаченої суми» з адовольнити.
Стягнути з Управління Пенс ійного фонду України в м.Кост янтинівці Донецької області на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімаль ної пенсії за віком, як дитині війни за період з 09 липня 2007 рок у по 31 грудня 2007 року та з 22 травн я 2008 року по 31.12.2009 року у сумі 2666 (дв і тисячі шістсот шістдесят ш ість) грн. 33 коп.
Витрати із сплати судового збору в сумі 51 (п' ятдесят одн а) гривня 00 копійок віднести з а рахунок держави. Звільнити ОСОБА_1 від сплати в итрати на інформаційно-техні чне забезпечення розгляду су дової справи в сумі 120 (сто двад цять) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржен е в апеляційному порядку до А пеляційного суду Донецької о бласті через Костянтинівськ ий міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк дня проголошен ня рішення або, у разі відсутн ості сторін у судовому засід анні - протягом 10 днів з дня о тримання копії цього рішення .
Суддя
Суд | Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2010 |
Оприлюднено | 06.09.2010 |
Номер документу | 10965551 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Токар Наталя Володимирівна
Цивільне
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області
Малінов Олександр Сергійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні