ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
21 березня 2023 року м. ХарківСправа № 922/690/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Добрелі Н.С.
(без повідомлення учасників справи)
розглянувши заяву позивача про збільшення позовних вимог
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Слобожанська технологічна компанія" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Атлант-Пак" про стягнення коштів
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Слобожанська технологічна компанія" звернулось до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Атлант-Пак" про стягнення заборгованості у розмірі 95940,90 грн. за договором поставки № 28/01/19-01 від 28.01.2019 року. Судові витрати позивач просить суд покласти на відповідача.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 23.02.2023 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Слобожанська технологічна компанія" залишено без руху та надано заявнику час на усунення недоліків позовної заяви - дев`ять днів з дня вручення даної ухвали суду.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 27.03.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та визначено її розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Через канцелярію господарського суду Харківської області 17.03.2023 року представник позивача подав заяву про збільшення позовних вимог.
Суд, розглянувши заяву позивача про збільшення позовних вимог, зазначає наступне.
Відповідно до п. 2 ч. 2, ч. 5 ст. 46 ГПК України крім прав та обов`язків, визначених у статті 42 цього Кодексу позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
У разі подання будь-якої заяви, передбаченої пунктом 2 частини другої, частиною третьою або четвертою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає в ухвалі.
Згідно з статтею 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.
Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Слід зазначити, що правові підстави позову - це зазначена у позовній заяві нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Процесуальним законом не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про "доповнення" або "уточнення" позовних вимог, або заявлення "додаткових" позовних вимог. Тому в разі надходження до господарського суду однієї із зазначених заяв (клопотань) суд, виходячи з її змісту, а також змісту раніше поданої позовної заяви та конкретних обставин справи, повинен вважати таку заяву як:
- подання іншого (ще одного) позову чи
- збільшення або зменшення розміру позовних вимог, чи
- об`єднання позовних вимог, чи
- зміну предмета або підстав позову.
До таких висновків дійшов Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у постанові № 911/2139/19 від 03.08.2020.
Таким чином, під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві.
Відповідно до правової позиції Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, викладеної у постанові №910/18389/20 від 22.07.2021 зміна предмета позову означає зміну матеріальної вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.
Особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Предмет позову кореспондується із способами захисту права, які визначені, зокрема у статті 16 Цивільного кодексу України, статті 20 Господарського кодексу України, а відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, що може полягати в обранні позивачем іншого/інших, на відміну від первісно обраного/них способу/способів захисту порушеного права, в межах спірних правовідносин.
Необхідність у зміні предмету позову може виникати тоді, коли початкові вимоги позивача не будуть забезпечувати чи не в повній мірі забезпечать позивачу захист його порушених прав та інтересів.
Зміна предмету позову можлива, зокрема у такі способи:
1) заміна одних позовних вимог іншими;
2) доповнення позовних вимог новими;
3) вилучення деяких із позовних вимог;
4) пред`явлення цих вимог іншому відповідачу в межах спірних правовідносин.
При цьому Верховний Суд зазначає про те, що збільшити або зменшити розмір позовних вимог можна лише тоді, коли вони виражені у певному цифровому еквіваленті, наприклад, у грошовому розмірі. Доповнення позовних вимог новими відбувається шляхом зміни предмету позову, а не через збільшення розміру позовних вимог.
Відповідно до п. 4.16. постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду №922/404/19 від 09.07.2020 під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір вимог майнового характеру. Під збільшенням розміру позовних вимог не може розумітися заявлення ще однієї чи кількох вимог, додатково до викладених у позовній заяві. Неправомірно під виглядом збільшення розміру позовних вимог висувати нові вимоги, які не були зазначені у тексті позовної заяви. Така ж правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 10.12.2019 у справі 923/1061/18, від 19.12.2019 у справі № 925/185/19, від 23.01.2020 у справі №925/186/19).
Вищезазначені правові позиції узгоджуються з практикою Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові №924/1437/15 від 25.06.2020.
Судом встановлено, що при поданні позову позивачем було заявлено заборгованість у розмірі 95940,90 грн., з яких 37130,40 грн. за накладною № 24 та 58810,50 грн. за накладною № 90.
В той час, як із поданої позивачем заяви вбачається, що останній просить суд стягнути з відповідача суму заборгованості з урахуванням 3% річних, інфляційних втрат та пені. Таким чином, згідно розрахунку позивача основний борг складає 95940,90 грн., 3% річних 3253,93 грн., інфляційні втрати 25769,92 грн. та пеню у розмірі 38032,36 грн., що загалом становить 162997,11 грн. також позивач просить суд стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 2684,00 грн.
Отже, з аналізу вищенаведеної заяви вбачається, що позивачем доповнено позовні вимоги 3%, інфляційними втратами та пенею, які не були заявлені при подачі позову.
Як вже було зазначено вище, збільшено може бути одну і ту саму вимогу, яка була заявлена в позовній заяві та неправомірно під виглядом збільшення розміру позовних вимог висувати нові вимоги, які не були зазначені у тексті позовної заяви.
В той час, як вимоги про стягнення 3% річних, пені та інфляційних втрат не були заявлені позивачем при первісному поданні позову.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дана заява позивача не є заявою про збільшення розміру позовних вимог, оскільки містить нові вимоги, які не були заявлені при подачі позову, з урахуванням зазначеного, суд відмовляє у прийнятті відповідної заяви та звертає увагу позивача на його право подати окремий позов про стягнення вимог, додатково заявлених у заяві про збільшення розміру позовних вимог
Керуючись статтями 46, 233-234 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у прийнятті заяви позивача про збільшення позовних вимог.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та підлягає оскарженню, в порядку, передбаченому ГПК України.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресоюhttp://court.gov.ua/.
Ухвалу підписано 21.03.2023 року.
СуддяН.С. Добреля
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2023 |
Оприлюднено | 23.03.2023 |
Номер документу | 109672945 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Добреля Н.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні