Ухвала
від 21.03.2023 по справі 380/3050/22
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/3050/22

У Х В А Л А

з питань визнання виконавчого документа таким,

що не підлягає виконанню

21 березня 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у письмовому провадженні заяву про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.08.2022 у справі №380/3050/22 позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії задоволено повністю.

13.10.2022 Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчі листи №380/3050/22.

30.11.2022 представник Міністерства внутрішніх справ України подав до суду заяву про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню в порядку статті 374 КАС України. Заява обґрунтована тим, що на підставі виконавчих листів у справі відкрито виконавче провадження №70227861. При цьому, рішення суду було оскаржене в межах 30-ти денного строку, передбаченого КАС України і ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.11.2022 відкрито апеляційне провадження.

Частиною 3 статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що суд розглядає заяву, зокрема, про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню, в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.

Сторони у судове засідання не з`явилися.

Розглядаючи заяву суд керується таким.

За приписами частини 1 статті 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Згідно з частиною 2 статті 374 КАС України суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов`язок боржника відсутній повністю чи частково у зв`язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

Верховний Суд у постанові від 05.11.2020 (справа №752/2391/17 (2а-14/09)), з урахуванням узагальнення судової практики Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про практику розгляду судами процесуальних питань, пов`язаних із виконанням судових рішень у цивільних справах від 25.09.2015, дійшов висновку, що наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.

До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов`язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником поза межами виконавчого провадження чи іншою особою.

Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:

- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);

- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;

- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;

- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;

- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;

- пред`явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред`явлення цього листа до виконання.

Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв`язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.

Заява представника відповідача обґрунтована тим, що рішення не набрало законної сили 30.09.2022, як вказано у виконавчому листі, оскільки було оскаржене в апеляційному порядку.

Суд проаналізував обставини, на які посилається представник відповідача, норми процесуального закону та вказує, що вказана заявником підстава для визнання виконавчого листа від 13.10.2022 №380/3050/22 таким, що не підлягає виконанню не відноситься до визначених статті 374 КАС України. Суд наголошує, що звертаючись до суду із заявою про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, боржник був зобов`язаний вказати передбачені процесуальним законом підстави для того, щоб суд визнав виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню, однак обов`язку не виконав.

Щодо покликань заявника на те, що рішення у справі не було отримане відповідачем, а тому не набрало законної сили, суд звертає увагу, що набрання законної сили рішенням суду першої інстанції чинний КАС України пов`язує з тридцятиденним строком з дня його проголошення чи складення повного судового рішення (у разі розгляду справи у письмовому провадженні чи оголошення у судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення). Тобто, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Судом з`ясовано, що рішення набрало законної сили саме 30.09.2022, після закінчення тридцятиденного строку встановленого КАС України. Таким чином, на момент подання апеляційної скарги рішення набрало законної сили.

Крім того, суд вважає за доцільне зауважити, що відповідно до частини 2 статті 18 Закону України Про виконавче провадження, виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і Законом України "Про виконавче провадження"; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання.

Ба більше, суд наголошує, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.12.2022 апеляційна скарга залишена без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.08.2022 у справі №380/3050/22 без змін.

Враховуючи встановлені обставини, підстав для визнання виконавчого листа таким що не підлягає виконанню немає. Тому, у задоволенні заяви представника відповідача слід відмовити.

Керуючись статтями 243, 248, 374 КАС України, суд,-

у х в а л и в :

1. У задоволенні заяви Міністерства внутрішніх справ України про визнання виконавчого листа №380/3050/21 виданого Львівським окружним адміністративним судом 13.10.2022 таким, що не підлягає виконанню - відмовити.

2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

СуддяКравців О.Р.

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.03.2023
Оприлюднено24.03.2023
Номер документу109718925
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо звільнення з публічної служби, з них