Ухвала
від 23.03.2023 по справі 760/16688/21
ГОЛОСІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 760/16688/21

Провадження №: 1-кс/752/2045/23

У Х В А Л А

23.03.2023 м. Київ

Голосіївський районний суд міста Києва в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

обвинуваченого ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання заяву про відвід судді ОСОБА_5 у межах кримінального провадження № 42021100000000187 за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Голосіївського районного суду міста Києва перебуває зазначене кримінальне провадження (кримінальна справа № 760/16688/21), в якому обвинуваченим ОСОБА_3 15.03.2023 заявлено відвід головуючому одноособово судді ОСОБА_5 .

Під час розгляду заяви про відвід від 15.03.2023 захисник підтримав подану від імені обвинуваченого заяву, навів розлогі пояснення щодо вирішуваного процесуального питання.

Обвинувачений у свою чергу підтримав виступ захисника - адвоката ОСОБА_4 , зазначивши, що суддею ОСОБА_5 всі вимоги сторони захисту на стадії підготовчого розгляду були відхилені.

Як слідує з обґрунтування заяви про відвід та її змісту до обставини, яка виключає участь судді ОСОБА_5 у розгляді кримінального провадження віднесено порушення принципу неупередженості та обвинувальний ухил, якого дотримується суддя ОСОБА_5 , зайнявши позицію обвинувачення через те, що при розгляді клопотання про повернення вилученого майна обговорював його перелік з прокурором та відмовив у низці законних, обґрунтованих клопотань і скарги сторони захисту, призначивши кримінальне провадження до судового розгляду та оформивши все це у один процесуальний документ, замість окремих, які підлягають оскарженню.

Відповідно до виступу захисника законодавчою підставою цього відводу він визначає п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК України.

Загальні обставини, які виключають участь судді в кримінальному провадженні наведені у ст. 75 КПК України і до них віднесено випадки, коли такий суддя є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, близьким родичем чи членом сім`ї слідчого, прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, заявника, потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача; коли він брав участь у цьому провадженні як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, слідчий, прокурор, захисник або представник; ситуація особистої заінтересованості судді, його близьких родичів чи членів сім`ї в результатах провадження; наявність інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості судді, а також випадки порушення встановленого ч. 3 ст. 35 цього Кодексу порядку визначення слідчого судді, судді для розгляду справи.

Крім того процесуальним законодавством, зокрема ст. 76 КПК України обмежено допуск судді до повторної участі у кримінальному провадженні та передбачено, що суддя, який брав участь у кримінальному провадженні під час досудового розслідування, не має права брати участі у цьому ж провадженні в суді першої, апеляційної і касаційної інстанцій, крім випадків перегляду ним в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, про зміну іншого запобіжного заходу на запобіжний захід у виді тримання під вартою або про продовження строку тримання під вартою, яка була постановлена під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судового рішення по суті (ч. 1 ст. 76 КПК України). Суддя, який брав участь у кримінальному провадженні в суді першої інстанції, не має права брати участі у цьому ж провадженні в судах апеляційної і касаційної інстанцій, а також у новому провадженні після скасування вироку або ухвали суду першої інстанції (ч. 2 ст. 76 КПК України).

Згідно з вимогами ст. 80 КПК України за наявності підстав, передбачених ст. 75-79 цього Кодексу, слідчий суддя, суддя, присяжний, прокурор, слідчий, захисник, представник, експерт, спеціаліст, перекладач, секретар судового засідання зобов`язані заявити самовідвід. За цими ж підставами їм може бути заявлено відвід особами, які беруть участь у кримінальному провадженні.

З аналізу процесуального законодавства слідує, що не є підставами для відводу суддів заяви, які містять лише припущення про існування відповідних обставин, не підтверджених належними і допустимими доказами.

Заслухавши сторін, ґрунтовно проаналізувавши мотиви відводу, суд оцінює проголошені в обґрунтування заяви доводи як власну суб`єктивну негативну оцінку заявника відводу та захисника обвинуваченого судових рішень та процесуальних дій судді ОСОБА_5 , які не повинні бути предметом аналізу при вирішенні заяви про відвід іншим суддею суду першої інстанції, адже незгода з судовим рішенням та процесуальними діями має свій законодавчо закріплений механізм реагування - оскарження судового рішення, у разі законодавчого закріплення такої можливості. Законодавчої можливості оскарження судового рішення, яким відмовлено у поверненні обвинувального акта, у вимозі про поверненні застави, у прийнятті до розгляду цивільного позову та ін. не передбачено і це не залежить від волі окремого судді, сторони судового процесу.

Порядок ведення засідання визначає головуючий.

Як слідує з виступу захисника та поданої заяви про відвід у підготовчому засіданні у кримінальному провадженні № 42021100000000187 судом було розглянуто по суті всі заяви, скарги, клопотання та постановлено відповідні судові рішення, наведено мотиви, якими керувався суд, що фізично було оформлено в один процесуальний документ - ухвалу.

Як влучно процитовано практику Європейського суду з прав людини у заяві про відвід від 15.03.2023: "правосуддя має не тільки чинитися, повинно бути також видно, що воно чиниться".

Частиною 1 ст. 6 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що здійснюючи правосуддя, суди є незалежними від будь-якого незаконного впливу. Суди здійснюють правосуддя на основі Конституції і законів України та на засадах верховенства права.

У той же час сторони та учасники судового процесу повинні добросовісно користуватися процесуальними правами і зловживання процесуальними правами не допускається.

Заслухана наразі мотивація заяви про відвід не свідчить про наявність обставин, які викликають сумнів у неупередженості або необ`єктивності судді ОСОБА_5 , а видається добре мотивованими запереченнями на вже ухвалені рішення, певними припущеннями про порушення цим суддею порядку здійснення судочинства у кримінальній справі, які ґрунтуються на суб`єктивному сприйнятті стороною захисту постановлених судових рішень та інших процесуальних дій судді, їх послідовності, фізичного прояву (оформлення).

Таким чином, доказів неупередженості судді у ході розгляду заяви про його відвід подано не було.

Перелік обставин, що виключають учать судді у кримінальному провадженні визначено ст. 75 КПК України, проте в судовому засіданні захисником та обвинуваченим в обґрунтування поданої заяви не було зазначено належних та вагомих обставин, які виключають участь судді ОСОБА_5 цьому кримінальному провадженні за обвинуваченням у розумінні ст. 75 КПК України.

Зважаючи на викладене, заявлений відвід задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. 75, 80, 81, 372 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні заяви обвинуваченого ОСОБА_3 від 15.03.2023 про відвід судді ОСОБА_5 .

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Суддя ОСОБА_1

СудГолосіївський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення23.03.2023
Оприлюднено24.03.2023
Номер документу109738070
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗаява про відвід судді

Судовий реєстр по справі —760/16688/21

Ухвала від 20.04.2023

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Мосьондз Іван Анатолійович

Ухвала від 23.03.2023

Кримінальне

Голосіївський районний суд міста Києва

Бушеленко О. В.

Ухвала від 24.02.2023

Кримінальне

Голосіївський районний суд міста Києва

Токман Ю. Ф.

Ухвала від 19.10.2022

Кримінальне

Голосіївський районний суд міста Києва

Токман Ю. Ф.

Ухвала від 21.09.2022

Кримінальне

Голосіївський районний суд міста Києва

Токман Ю. Ф.

Ухвала від 07.09.2022

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Тютюн Тетяна Миколаївна

Ухвала від 29.08.2022

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Агафонов С. А.

Ухвала від 12.07.2021

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Агафонов С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні