Справа № 570/3975/22
Номер провадження 2/570/427/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2023 року
Рівненський районнийсуд Рівненськоїобласті вособі:
судді Красовського О.О.
з участю:
секретаря судових засідань Гречки О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне (в порядку спрощеного позовного провадження) цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Артлед"</a>;третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету спору-управління (Центр)надання адміністративнихпослуг Подільськоїрайонної вмісті Києвідержавної адміністрації про визнання припиненими трудових відносин, зобов`язання вчинення певних дій, -
в с т а н о в и в :
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що 14 вересня 2022 року позивачкою на адресу загальних зборів товариства з обмеженою відповідальністю «Артлед» було направлено заяву про звільнення з посади директора ТОВ «Артлед» з 30 вересня 2022 року за власним бажанням на підставі ст.38 КЗпП. 14 вересня 2022 року позивачкою, як посадовою особою виконавчого органу товариства, на адресу учасників товариства ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було направлено запрошення на загальні Збори, які мали б відбутися 30 вересня 2022 року о 12-00 год. за місцем знаходження товариства із порядком денним: розгляд заяви директора ТОВ «Артлед» про звільнення із займаної посади. Згідно Реєстру від 30 вересня 2022 року на загальні Збори з`явився лише один учасник ОСОБА_2 , який володіє 50 % голосів. Інший учасник ОСОБА_3 , який володіє 50 % голосів, на загальні Збори не з`явився, що унеможливило прийняти рішення про звільнення позивачки із займаної посади. Вважає, що відповідачем порушено її право на припинення трудових відносин. За наведеного звернулася до суду та просить суд ухвалити рішення, яким визнати припиненими трудові відносини з позивачем, та зобов`язати третю особу внести відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців про виключення позивачки з цього реєстру як директора товариства.
Ухвалою Рівненського районного суду Рівненської області від 17.01.2023 р. було відкрито провадження у справі, справу призначено в порядку спрощеного позовного провадження на 22.02.2023 року на 10-00 год.
22 лютого 2023 року представник відповідача та третьої особи в судове засідання не з`явились, хоча про час і місце проведення судового засідання повідомлені належним чином. Через неявку представника відповідача і третьої особи справу було відкладено на 21.03.2023 року на 10-00.
Представник позивачки адвокат Мартинов О.Ю. позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представники відповідача та третьої особи повторно в судове засідання не з`явилися. Про час і місце судового засідання повідомлені належним чином. Від третьої особи надійшла заява, згідно якої просять справу розглядати без їх участі.
Представником позивачки подано заяву, згідно якої він не заперечує щодо можливості проведення заочного розгляду справи.
Від представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, надійшов відзив. Зазначають, що не визнають позов, оскільки третьою особою має бути залучено відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців в особі Подільської районної в місті Києві державної адміністрації.
Суд вважає за можливе розглянути справу без участі осіб, які не з`явилися. У даному випадку суд може прийняти рішення на підставі наявних доказів.
До участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, було залучено управління (Центр) надання адміністративних послуг Подільської районної в місті Києві державної адміністрації.
Суд не вбачає підстав для залучення до участі у справі відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців в особі Подільської районної в місті Києві державної адміністрації. Мотиви такого рішення будуть наведені нижче.
Дослідивши докази, надані сторонами на виконання вимогст. 81 ЦПК Україниі які сторони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення своїх позовних вимог, з`ясувавши фактичні обставини справи суд вважає, що позов не підлягає до задоволення, з огляду на наступне.
За правилами частини 1 статті 28 ЦПК України позови, що виникають з трудових правовідносин, можуть пред`являтись за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.
З огляду на те, що місце реєстрації позивачки - АДРЕСА_1 , то спір підлягає розгляду у Рівненському районному суді Рівненської області.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України і громадських формувань ОСОБА_1 (надалі позивачка) з дня заснування товариства з обмеженою відповідальністю «Артлед» (надалі - відповідач), код ЄДРПОУ 37974048, місце знаходження: 04071, місто Київ, вул. Костянтинівська, буд.73, перебуває на посаді директора.
14 вересня 2022 року на адресу загальних Зборів ТОВ «Артлед» позивачкою направлено заяву про звільнення її з посади директора товариства з 30 вересня 2022 року за власним бажанням на підставі статті 38 КЗпП України.
14 вересня 2022 року позивачкою, як посадовою особою виконавчого органу ТОВ «Артлед» на адресу учасників товариства ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було надіслано запрошення на загальні Збори, які мали б відбутися 30 вересня 2022 року о 12 год. за місцем знаходження товариства із порядком денним: розгляд заяви директора ТОВ «Артлед» про звільнення із займаної посади.
Згідно Реєстру учасників товариства від 30 вересня 2022 року, на загальні Збори з`явився лише один учасник ОСОБА_2 , який володіє 50 % голосів. Інший учасник ОСОБА_3 , який володіє 50 % голосів на загальні Збори не з`явився, що унеможливило прийняти рішення про звільнення позивачки із займаної посади.
Відповідно достатті 29Закону України«Про товаристваз обмеженоюта додатковоювідповідальністю» вищиморганом товаристваз обмеженоювідповідальністю єзагальні збориучасників.Кожен учасниктовариства маєправо бутиприсутнім назагальних зборахучасників,брати участьв обговоренніпитань порядкуденного іголосувати зпитань порядкуденного загальнихзборів учасників. Кожен учасник товариства на загальних зборах учасників має кількість голосів, пропорційну до розміру його частки у статутному капіталі товариства, якщо інше не передбачено статутом.
Згідно із пунктом 7 частини 2 статті 30 названого Закону до компетенції Загальних зборів належить, зокрема, обрання одноосібного виконавчого органу товариства або членів колегіального виконавчого органу (всіх чи окремо одного або декількох з них), встановлення розміру винагороди членам виконавчого органу товариства.
Аналогічні положення закріплені у підпункті 3 пункту 16.4 статті 16 Статуту.
Припинення повноваженьпозивачки,як директораТОВ «Артлед»,відповідно до підпункту3пункту 16.4статті 16 Статуту і пункту 7 частини 2 статті 30 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», належить загальним зборам учасників.
Згідно із пунктом 4 частини 1 статті 36 КЗпП України підставами припинення трудового договору є: розірвання трудового договору з ініціативи працівника (статті 38,39), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (статті 40,41) або на вимогу профспілкового чи іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу (стаття 45).
Відповідно до частини 1 статті 38 КЗпП України працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім`ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
У той же час суд зазначає, що позивачка не довела, що нею була дотримана відповідна процедура.
Суд наголошує на тому, що особа, яка погодилась займати посаду директора товариства з обмеженою відповідальністю, має бути обізнана, зокрема, з вимогами Закону № 2275-VIII та статуту товариства, а також усвідомлювати специфіку цього статусу, яка серед іншого передбачає, що процедура звільнення з указаної посади навіть за власним бажанням потребує дотримання вимог законодавства щодо порядку та строків скликання і проведення загальних зборів учасників товариства.
Спори про дострокове розірвання трудового договору вирішуються в загальному порядку, установленому для розгляду трудових спорів.
У постановівід 24грудня 2019року усправі №758/1861/18Верховний Судконстатував,що у випадку відсутності рішення загальних зборів учасників товариства про звільнення керівника, зокрема через неможливість зібрати кворум для проведення загальних зборів, керівнику із метою захисту свої прав надано можливість звернутися до суду із вимогою провизнання трудових відносин припиненими.
Відповідно до трудового законодавства України керівник товариства (директор, виконавчий орган), як будь-який інший працівник, дійсно має право звільнитися за власним бажанням, попередивши власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні, втім рішення про таке звільнення має бути прийняте загальними зборами товариства. При цьому таке повідомлення слід здійснити шляхом фактичного (безпосереднього) подання оригіналу заяви про звільнення саме роботодавцю як юридичній особі (відповідач у справі), а не її учасникам, як про це зазначено у постанові КЦС ВС від 24.12.2019 у справі № 758/1861/18, зі здійсненням її реєстрації в журналі вхідної кореспонденції товариства або шляхом надіслання на юридичну адресу роботодавця рекомендованим листом з описом вкладення. Дата реєстрації відповідної заяви у журналі вхідної кореспонденції або дата отримання поштового відправлення товариством буде встановлювати строк, з якого почнеться відлік строку попередження про звільнення.
До суду не були надані докази того, що товариство отримало відповідну заяву позивачки.
Позивачкою дотримано порядок скликання загальних Зборів товариства, але не дотримано порядку інформування про прийняте рішення про своє звільнення.
Окрім того, позивачка могла б скликати такі збори повторно, чого вона не вчинила.
Позивачка просить суд визнати припиненими трудові відносини з відповідачем з 30.09.2022 року, але суд позбавлений можливості перевірити, чи така вимога відповідає об`єктивному критерію.
Тому у цій частині позов не підлягає до задоволення.
Оскільки суд не знайшов підстав для задоволення позову про визнання припиненими трудових відносин, то не підлягає до задоволення й інша частина заявлених позовних вимог.
ЗакономУкраїни «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб ? підприємців та громадських формувань» передбачений обов`язок інформувати орган державної реєстрації про звільнення керівника ТОВ.
У випадку, коли суд дійшов би висновку про задоволення позову, то рішення суду про зобов`язання державного реєстратора здійснити дії щодо виключення відповідних відомостей про юридичну особу, а саме про керівника (директора), буде примушенням державного реєстратора здійснити дії, які суперечать, зокрема, статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», яка надає державному реєстратору лише право зареєструвати зміну керівника (директора) на підставі відповідного рішення загальних зборів товариства. Також виключення відомостей про керівника (директора) товариства без заміни на нового/іншого керівника (директора) буде порушувати публічний порядок, адже згідно зі статутом керівник наділений багатьма повноваженнями, зокрема підписання податкової, статистичної та іншої звітності, платіжних та інших фінансових документів, здійснення від імені товариства будь-яких дій, які не суперечать чинному законодавству, тощо. Крім того, прийняття судового рішення з констатацією визнання керівника товариства звільненим ретроспективно з визначеної судом дати та зі значним перебігом часу до моменту виключення відомостей щодо нього з відповідного державного реєстру (коли повноваження директора і припиняються для третіх осіб) породжуватиме юридичну невизначеність в частині моменту припинення здійсненнякерівником (директором) своїх повноважень.
Отже, заявлений позов не підлягає до задоволення.
Розподіл судових витрат між сторонами відбувається за правилами статті 141 ЦПК України, і вони покладаються на позивачку.
Керуючись ст. ст. 12, 89, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Артлед"</a>;третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету спору-управління (Центр)надання адміністративнихпослуг Подільськоїрайонної вмісті Києвідержавної адміністрації про визнання припиненими трудових відносин, зобов`язання вчинення певних дій - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Позивачка: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
Представник позивачки: адвокат Мартинов Олексій Юрійович ( АДРЕСА_2 ).
Відповідач: ТзОВ «Артлед» (вул. Костянтинівська, 73, м. Київ, 04071).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: управління (Центр) надання адміністративних послуг Подільської районної в місті Києві державної адміністрації (вул. Костянтинівська, 9/6, м. Київ, 04071).
Суддя Красовський О.О.
Повне рішення суду складено 24 березня 2023 року.
Суд | Рівненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2023 |
Оприлюднено | 27.03.2023 |
Номер документу | 109779470 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Рівненський районний суд Рівненської області
Красовський О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні