Ухвала
від 27.03.2023 по справі 925/615/20
КАСАЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

27 березня 2023 року

м. Київ

cправа № 925/615/20

Верховний Суд у складі суддів Касаційного господарського суду:

Огородніка К.М.- головуючого, Банаська О.О., Пєскова В.Г.

перевіривши касаційну скаргу ТОВ "Управлінська компанія "Нова якість" Дільниця 16" з доданими до неї матеріалами

на ухвалу Господарського суду Черкаської області від 06.10.2022

та на постанову Північного апеляційного господарського суду від 24.01.2023

у справі № 925/615/20

за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Наш дім Надпільна 465

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Управлінська компанія "Нова якість "Дільниця 16"

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Черкаської міської ради

про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 06.10.2022 у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Управлінська компанія Нова якість Дільниця 16 (вх. № 16304/21 від 13.10.2021) про перегляд рішення Господарського суду Черкаської області від 06.10.2020 року у справі № 925/615/20 за нововиявленими обставинами відмовлено, рішення Господарського суду Черкаської області від 06.10.2020 року у справі № 925/615/20 залишено без змін.

Постановою Північного апеляційного господарського суду від 24.01.2023 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Управлінська компанія "Нова якість "Дільниця 16" на ухвалу Господарського суду Черкаської області від 06.10.2022 у справі №925/615/20 залишено без задоволення. Ухвалу Господарського суду Черкаської області від 06.10.2022 у справі №925/615/20 залишено без змін.

До Верховного Суду надійшла касаційна скарга ТОВ "Управлінська компанія "Нова якість" Дільниця 16" (надіслана 01.03.2023, що підтверджується конвертом Укрпошта Стандарт) на ухвалу Господарського суду Черкаської області від 06.10.2022 та на постанову Північного апеляційного господарського суду від 24.01.2023 у справі № 925/615/20, в якій просить суд скасувати оскаржувані судові рішення; передати справу на новий розгляд суду першої інстанції.

Клопотання про поновлення строку подання касаційної скарги мотивовано тим, що з повним текстом постанови Північного апеляційного господарського суду від 24.01.2023 скаржник ознайомився 09.02.2023 тобто з моменту оприлюднення в Єдиному реєстрі судових рішень.

Зазначені обставини на думку скаржника є підставою для поновлення строку на касаційне оскарження.

Перевіривши касаційну скаргу з доданими до неї матеріалами, судом встановлено, що вона не відповідає вимогам ст.ст. 287-291 ГПК України, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Предметом касаційного оскарження є постанова Північного апеляційного господарського суду від 24.01.2023, повний текст якої складено 03.02.2023, тобто останнім днем подання касаційної скарги є 23.02.2023.

Однак, касаційну скаргу надіслано до Верховного Суду 01.03.2023, що свідчить про пропуск процесуального строку.

Відповідно до частини 1 статті 288 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Частиною другою та третьою статті 288 Господарського процесуального кодексу України закріплено, що учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення. Строк на касаційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

При цьому згідно із пунктом 7 частини другої, пунктом 1 частини четвертої статті 290 Господарського процесуального кодексу України у касаційній скарзі повинно бути зазначено дату отримання копії судового рішення суду апеляційної інстанції, яке оскаржується. Крім того, до касаційної скарги додаються докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції, за наявності.

Аналіз наведених норм процесуального закону у сукупності свідчить, що у разі звернення скаржником із касаційною скаргою на судове рішення протягом двадцяти днів із дня його вручення (за умови доведення дати вручення) його право на поновлення строку презюмується, оскільки таку причину поважною визначено в силу закону.

У частині третій статті 288 ГПК України унормовано право позивача доводити інші, ніж встановлені у частині другій наведеної норми, поважні причини пропуску строку при зверненні з касаційною скаргою.

Отже строк на касаційне оскарження за будь яких обставин починає свій перебіг, і саме скаржник має доводити дату початку перебігу строку та поважні причини його (процесуального строку) пропуску.

Колегія суддів звертає увагу скаржника, що до касаційної скарги не додано будь-яких доказів отримання/неотримання оскаржуваної постанови (поштового конверту суду в якому надійшла саме оскаржувана постанова, рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, довідка органу зв`язку, довідка суду апеляційної інстанції тощо).

Суд відзначає, що нормами ГПК України не передбачається автоматичного та безумовного поновлення строку на касаційне оскарження, у зв`язку з лише посиланням на дату оприлюдення/ознайомлення із повним текстом оскаржуваного судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Дійсно, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку, проте для цього необхідно заявити відповідне клопотання, долучивши до нього на підтвердження поважності причин пропуску строку касаційного оскарження відповідні докази.

Частиною третьою статті 292 ГПК України передбачено, що касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 288 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строку або навести інші підстави для поновлення строку.

Вирішення судом питання щодо поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження в розумінні приписів статей 119 та 288 ГПК України можливе саме за наявності обґрунтованого клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження, доводи якого підтверджені відповідними доказами.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку про визнання причин пропуску строку на касаційне оскарження неповажними, позаяк скаржником не обґрунтовано підстави для поновлення пропущеного строку для подання касаційної скарги та не долучено належні докази наявності таких підстав.

Крім того, відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 290 ГПК України до касаційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Предметом позову у справі №925/615/20 є зобов`язання вчинити певні дії, тобто одна немайнова вимога.

Відповідно до підпункту 2 п. 2 ч. 2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру судовий збір становив 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2020 установлено у розмірі 2 102 грн.

Відповідно до підпункту 4 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" в редакції чинній на момент звернення з касаційною скаргою, ставка судового збору за подання заяви про перегляд судового рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами встановлено у розмірі 150 % ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви скарги.

Згідно з підпунктом 5 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до господарського суду касаційної скарги на рішення суду становить 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Таким чином, за подання до Верховного Суду касаційної скарги скаржник мав сплатити судовий збір в сумі 6 306 грн. (2 102 х 150%* 200%).

Проте до матеріалів касаційної скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених законом порядку і розмірі.

Відповідно до частин 2, 5 ст. 292 та ст. 174 ГПК України, у разі якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених ст. 290 цього Кодексу, така скарга залишається без руху, про що суддею-доповідачем постановляється відповідна ухвала із зазначенням строку на усунення скаржником недоліків касаційної скарги, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху.

З огляду на викладене, касаційна скарга подана без додержання відповідних вимог процесуального законодавства, а тому підлягає залишенню без руху на підставі ч. 2 статті 292 ГПК України.

Керуючись статтями 174, 234, 235, 288, 290, 292 ГПК України, статті 4,6,8 Закону України "Про судовий збір" Верховний Суд, -

У Х В А Л И В:

1.Касаційну скаргу ТОВ "Управлінська компанія "Нова якість" Дільниця 16" на ухвалу Господарського суду Черкаської області від 06.10.2022 та на постанову Північного апеляційного господарського суду від 24.01.2023 у справі № 925/615/20 - залишити без руху.

2.Надати ТОВ "Управлінська компанія "Нова якість" Дільниця 16" строк для усунення недоліків, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху, а саме: надати суду докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваної постанови Північного апеляційного господарського суду від 24.01.2023 у справі №925/615/20 з відміткою про отримання або навести інші поважні причини пропуску строку на касаційне оскарження з обгрунтуванням поважності підстав його пропуску; сплатити судовий збір за подання касаційної скарги у розмірі 6 306 грн. і надати Суду відповідні докази здійснення такої оплати.

3. Роз`яснити скаржнику у справі № 925/615/20, що невиконання вимог цієї ухвали є підставою для повернення касаційної скарги.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Головуючий, суддя Огороднік К.М.

Судді Банасько О.О.

Пєсков В.Г.

СудКасаційний господарський суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення27.03.2023
Оприлюднено28.03.2023
Номер документу109807540
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/615/20

Судовий наказ від 20.06.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Постанова від 07.06.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Огороднік К.М.

Ухвала від 25.05.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Огороднік К.М.

Ухвала від 08.05.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Огороднік К.М.

Ухвала від 27.03.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Огороднік К.М.

Судовий наказ від 20.03.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Судовий наказ від 20.03.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Постанова від 28.02.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Тищенко А.І.

Ухвала від 13.02.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Тищенко А.І.

Постанова від 24.01.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Тищенко А.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні