УХВАЛА
27 березня 2023 року
м. Київ
cправа № 912/316/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Губенко Н. М. - головуючий, Вронська Г. О., Кондратова І. Д.,
розглянувши матеріали касаційної скарги ОСОБА_1
на рішення Господарського суду Кіровоградської області
у складі судді Поліщук Г. Б.
від 05.07.2022 та
на постанову Центрального апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Верхогляд Т. А., Вечірко І. О., Парусніков Ю. Б.
від 16.01.2023
за позовом ОСОБА_1
до ОСОБА_2 ; ОСОБА_3
про визнання недійсним договору,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Господарського суду Кіровоградської області з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання недійсним договору купівлі-продажу частки статутного капіталу Фермерського господарства "Стегарь" від 30.03.2012.
Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 05.07.2022 у справі № 912/316/22 в задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.
Постановою від 16.01.2023 Центральний апеляційний господарський суд змінив рішення Господарського суду Кіровоградської області від 05.07.2022 у справі № 912/316/22, виклавши його мотивувальну частину в редакції постанови.
01 березня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 05.07.2022 та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 16.01.2023 у справі № 912/316/22.
Перевіривши матеріали касаційної скарги ОСОБА_1 , Судом встановлено, що її слід залишити без руху з огляду на таке.
Статтею 288 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Строк на касаційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині 4 статті 293 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови Центрального апеляційного господарського суду від 16.01.2023 у справі № 912/316/22 складено 27.01.2023, отже з цього моменту почався перебіг двадцятиденного строку, встановленого для її оскарження в касаційному порядку. Таким чином, останнім днем для подання касаційної скарги на оскаржувану постанову було 16.02.2023 включно, після цього процесуальний строк вважається таким, що пропущений.
Із касаційною скаргою ОСОБА_1 звернулася 01.03.2023, про що свідчить дата поштового штампу Акціонерного товариства "Укрпошта" на конверті, в якому касаційна скарга надійшла на адресу Верховного Суду, тобто після перебігу строку, встановленого для подання касаційної скарги, передбаченого Господарським процесуальним кодексом України. У тексті касаційної скарги скаржниця зазначає, що вона та її представник не брали участі в судовому засіданні при оголошенні оскаржуваного судового рішення, а повний текст постанови Центрального апеляційного господарського суду від 16.01.2023 у справі № 912/316/22 одержано нею 10.02.2023. За таких обставин ОСОБА_1 просить поновити строк на касаційне оскарження на підставі частини 2 статті 288 Господарського процесуального кодексу України. При цьому до касаційної скарги не додано доказів отримання постанови Центрального апеляційного господарського суду від 16.01.2023 у справі № 912/316/22 саме 10.02.2023.
Згідно із пунктом 6 частини 2 статті 42 Господарського процесуального кодексу України учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
Відповідно до частини 1 статті 119 Господарського процесуального кодексу України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій.
Нормами Господарського процесуального кодексу України не передбачено автоматичного та безумовного поновлення строку на касаційне оскарження, у зв`язку з лише самим посиланням на дату отримання копії судового рішення. Дійсно, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку якщо касаційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення, проте для цього необхідно заявити відповідне клопотання, обґрунтувати поважність причин пропуску такого строку та надати суду належні докази. Такими доказами, зокрема, можуть бути поштовий конверт, в якому отримано оскаржуване судове рішення, а у разі отримання судового рішення через електронну пошту - скріншот поштової скриньки із датою його надходження в електронному вигляді.
Згідно із частиною 2 статті 292 Господарського процесуального кодексу України у разі якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 290 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу, про що суддею постановляється відповідна ухвала.
Відповідно до приписів частини 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 3 статті 292 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 288 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строку або навести інші підстави для поновлення строку.
З огляду на викладене, касаційна скарга ОСОБА_1 залишається без руху на підставі частини 3 статті 292 Господарського процесуального кодексу України, із наданням скаржнику строку для усунення недоліків, шляхом подання Суду належних доказів отримання повного тексту оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції саме 10.02.2023. Крім того, скаржниці необхідно уточнити обґрунтування зазначеного виключного випадку касаційного оскарження судових рішень у справі, а саме, де зазначається: "суд першої інстанції Апеляційна скарга на судове рішення подається лише в частині неправильного застосування норм матеріального права, а саме норм ст. 256-268 ЦК України. Суд, в частині застосування строків давності, не з`ясував усих обставин, що мають значення для справи і не застосував відповідних висновків з приводу застосування вказаних вище норм закону викладених у Постанові Об`єднаної палати Касаційного Господарського Суду від 06 серпня 2021 року у справі №910/20607/17".
Відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 292 та пункту 4 частини 1 статті 293 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на касаційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на касаційне оскарження визнані судом неповажними.
Керуючись статтями 174, 234, 287, 288, 290, 292 Господарського процесуального кодексу України, Суд
У Х В А Л И В:
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 05.07.2022 та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 16.01.2023 у справі № 912/316/22 залишити без руху.
2. Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків касаційної скарги, що не перевищує десять днів з дня вручення ухвали.
3. Роз`яснити ОСОБА_1 , що суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на касаційне оскарження або наведені підстави та подані докази для поновлення строку на касаційне оскарження визнані судом неповажними.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Головуючий Н. М. Губенко
Судді Г. О. Вронська
І. Д. Кондратова
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2023 |
Оприлюднено | 29.03.2023 |
Номер документу | 109854362 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Губенко Н.М.
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні