Ухвала
від 29.03.2023 по справі 636/4272/21
КОЗЕЛЬЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

29.03.2023 року КОЗЕЛЬЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 636/4272/21

Провадження № 2/533/152/23

УХВАЛА

29 березня 2023 року селище Козельщина

Суддя Козельщинського районного суду Полтавської області Козир В.П., розглянувши цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Печенізької селищної ради Чугуївського району Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИЛА:

У провадженні Печенізького районного суду Харківської області перебувала цивільна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Мартівської сільської ради Чугуївського району Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Відповідно до розпорядження Верховного Суду від 08.03.2022 №2/0/9-22, ураховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, на підставі ч.7 ст. 147 Закону України « Про судоустрій і статус суддів» змінено територіальну підсудність судових справ, зокрема, Печенізького районного суду Харківської області - на Козельщинський районний судом Полтавської області.

Цивільна справа передана до Козельщинського районного суду Полтавської області.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями цивільну справу розподілено головуючій судді Козир В.П.

З матеріалів справи вбачається, що ухвалою Печенізького районного суду Харківської області від 15 листопада 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до Мартівської сільської ради Чугуївського району Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 14 грудня 2021 року, яке неодноразово відкладалося на 11 січня 2022 року, 01 лютого 2022 року та 01 березня 2022 року. До судового розгляду по суті справа не призначалася.

Ухвалою Печенізького районного суду Харківської області від 01 лютого 2022 року задоволено клопотання представника позивача та залучено замість відповідача Мартівської сільської ради Чугуївського району Харківської області її правонаступника Печенізьку селищну раду Чугуївського району Харківської області.

Згідно зі ч. 12 ст. 33 ЦПК України, у разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. У разі зміни складу суду на стадії розгляду справи по суті суд повторно розпочинає розгляд справи по суті, крім випадку, коли суд ухвалить рішення про повторне проведення підготовчого провадження.

Оскільки зміна складу суду відбулася на стадії підготовчого провадження, суддя уважає за необхідне прийняти справу до свого провадження та здійснити розгляд справи спочатку.

У відповідності до п. 7 ч. 2 ст. 197 ЦПК України у підготовчому засіданні суд з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових і електронних доказів у місці їх знаходження; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання, вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше.

Отже, з метою повного та всебічного розгляду справи, визначення кола учасників судового спору, зокрема, належних відповідачів, керуючись ч. 7 ст. 81 ЦПК України, суд уважає за необхідне витребувати від Печенізької державної нотаріальної контори Харківської області інформаційну довідку зі Спадкового реєстру про наявність (відсутність) посвідченого заповіту і спадкового договору, заведеної спадкової справи та виданого свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Крім того, суддею встановлено, що позивачем не додано до позовної заяви докази відмови нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину з підстав пропущення строку для прийняття спадщини.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 зазначив, що «при розгляді справ про спадкування суди мають встановлювати: місце відкриття спадщини; коло спадкоємців, які прийняли спадщину. Обставини, які входять до предмета доказування … у зазначеній категорії справ, можна встановити лише при дослідженні документів, наявних у спадковій справі. Належними доказами щодо фактів, які необхідно встановити для вирішення спору про право спадкування, є копії документів відповідної спадкової справи, зокрема, поданих заяв про прийняття спадщини, виданих свідоцтв про право на спадщину, довідок житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця. Слід звернути увагу на наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. У разі якщо відсутність умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину не підтверджена належними доказами, а саме відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, це може бути підставою для відмови у позові".

Відповідно до пункту 2.1 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року № 296/5 (надалі - Порядок вчинення нотаріальних дій» у редакції, чинній станом на дату відкриття спадщини), спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першою заяви (повідомлення, телеграми) про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини, про відмову від спадщини, заяви про відкликання заяви про прийняття спадщини або про відмову від спадщини, заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину, заяви спадкоємця на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі), заяви про видачу свідоцтва виконавцю заповіту, заяви виконавця заповіту про відмову від здійснення своїх повноважень, заяви другого з подружжя про видачу свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, заяви про вжиття заходів до охорони спадкового майна, претензії кредиторів. При заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту.

Отже, суд уважає за необхідне звернути увагу позивача на необхідність підтвердження відповідними доказами факт відмови йому у видачі свідоцтва про право на спадщину з підстав пропущення ним строку подачі заяви про прийняття спадщини.

Крім того, суд уважає за необхідне з метою з`ясування обставин справи за власною ініціативою, керуючись ч. 7 ст. 81 ЦПК України, витребувати інформацію про осіб, які фактично проживали або були зареєстровані за адресою місця проживання померлої станом на дату відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 : АДРЕСА_1 .

Також при прийнятті справи до провадження судом було встановлено, що Указом Президента України від 27.10.2022 № 737/2022, на виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану» утворено Печенізьку селищну військову адміністрацію Чугуївського району Харківської області. Печенізька селищна військова адміністрація Чугуївського району Харківської області 09.11.2022 зареєстрована як юридична особа у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань тка має ідентифікаційний код 44820633.

Відповідно до ч. 1, ч. 2, 3, 8 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.

Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.

Військову адміністрацію населеного пункту (населених пунктів) очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за пропозицією Генерального штабу Збройних Сил України або відповідної обласної державної адміністрації.

Начальником військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) може бути призначений відповідний сільський, селищний, міський голова.

Військові адміністрації населених пунктів, районні, обласні військові адміністрації здійснюють свої повноваження протягом дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування.

У зв`язку з утворенням військових адміністрацій населених пунктів повноваження військово-цивільних адміністрацій цих населених пунктів припиняються з дня початку здійснення відповідною військовою адміністрацією своїх повноважень.

У разі утворення районних, обласних військових адміністрацій у день набрання чинності актом Президента України про їх утворення припиняються повноваження відповідних районних, обласних військово-цивільних адміністрацій.

Згідно зі ч. 2 ст. 10 цього ж закону у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування:

1) начальник військової адміністрації:

крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови;

може затвердити тимчасову структуру виконавчих органів сільської, селищної, міської ради (для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду).

2) апарат сільської, селищної, міської ради та її виконавчого комітету, інші виконавчі органи (з урахуванням абзацу третього пункту 1 цієї частини), комунальні підприємства, установи та організації відповідної територіальної громади підпорядковуються начальнику відповідної військової адміністрації.

Постановою Верховної Ради України від 16.11.2022 N 2777-IX 1 визначено, що у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування:

1) начальники селищних військових адміністрацій, у тому числі Печенізької селищної військової адміністрації Чугуївського району Харківської області: крім повноважень, віднесених до їх компетенції Законом України "Про правовий режим воєнного стану", здійснюють повноваження відповідних сільських, селищних, міських рад, їх виконавчих комітетів, відповідних сільських, селищних, міських голів; можуть затвердити тимчасову структуру виконавчих органів відповідних сільських, селищних, міських рад (для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду);

2) апарати відповідних рад, у тому числі Печенізької селищної ради та її виконавчого комітету, інші виконавчі органи (з урахуванням абзацу третього пункту 1 частини другої статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану"), комунальні підприємства, установи та організації відповідних територіальних громад підпорядковуються начальникам відповідних військових адміністрацій населених пунктів у Харківській області.

Отже, з урахуванням наведених фактів та норм відповідач - Печенізька селищна рада на даний час не здійснює повноваження, а її повноваження фактично здійснює Печенізька селищна військова адміністрація Чугуївського району Харківської області, яку суд, керуючись ч. 3 ст. 53 ЦПК України, вважає за необхідне залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, оскільки рішення у справі може вплинути на права та обов`язки Печенізької селищної військової адміністрації Чугуївського району як органу, що фактично виконує функції представницького органу територіальної громади, а також роз`яснити позивачеві його право, передбачене ст. 51 ЦПК України, на заявлення клопотання до закінчення підготовчого провадження у справі про залучення до участі у справі Печенізької селищної військової адміністрації Чугуївського району як співвідповідача, або про заміну первісного відповідача (Печенізької селищної ради) належним відповідачем (Печенізькою селищною військовою адміністрацією Чугуївського району).

На підставі викладеного, керуючись статтями 14, 19, 30, 33, 53, 81, 84, 175, 177-180, 187, 189, 258-261, 353 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Прийняти до свого провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Печенізької селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.

Призначити справу до розгляду у підготовчому судовому засіданні на 01 травня 2023 року об 11 годині 00 хвилин у приміщенні Козельщинського районного суду Полтавської області за адресою: вул. Остроградського, буд. 75/15, селище Козельщина, Кременчуцький район, Полтавська область.

Витребувати від ПЕЧЕНІЗЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ НОТАРІАЛЬНОЇ КОНТОРИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ (ідентифікаційний код юридичної особи: 24664101; місцезнаходження: вул. Петровського, буд. 9, селище Печеніги, Чугуївський район, Харківська область, 62801) інформаційну довідку зі Спадкового реєстру про наявність (відсутність) посвідченого заповіту і спадкового договору, заведеної спадкової справи та виданого свідоцтва про право на спадщину, а також копію спадкової справи (за наявності) після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . Інформаційну довідку та копію спадкової справи надати протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали.

Витребувати з ПЕЧЕНІЗЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ ВІЙСЬКОВОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ ЧУГУЇВСЬКОГО РАЙОНУ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у строк 10 днів з дня отримання ухвали інформацію про осіб, які фактично проживали або були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 19.12.2020.

Залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Печенізьку селищну військову адміністрацію Чугуївського району Харківської області.

Запропонувати позивачеві надати до суду та відповідачеві підтвердження відповідними доказами (постанову нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії) факт відмови йому у видачі свідоцтва про право на спадщину з підстав пропущення ним строку подачі заяви про прийняття спадщини.

Роз`яснити позивачеві право, передбачене ст. 51 ЦПК України, на заявлення клопотання до закінчення підготовчого провадження у справі про залучення до участі у справі Печенізької селищної військової адміністрації Чугуївського району Харківської області як співвідповідача, або про заміну первісного відповідача (Печенізької селищної ради) належним відповідачем (Печенізькою селищною військовою адміністрацією Чугуївського району).

Установити відповідачу строк п`ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідач має право пред`явити зустрічний позов у строк, встановлений судом для надання відзиву.

Установити позивачу строк десять днів з дня отримання копії відзиву, протягом якого він має право подати суду відповідь на відзив. Одночасно з поданням суду відповіді на відзив позивач зобов`язаний її копію надіслати іншим учасникам.

Установити відповідачу строк десять днів з дня отримання відповіді на відзив, протягом якого він має право подати суду заперечення. Копію заперечення і доданих до нього документів одночасно з поданням його суду відповідач повинен надіслати іншим учасникам.

Установити третім особам строк десять днів з дня вручення даної ухвали для подання пояснення на позовну заяву або на відзив відповідача.

Відповідач, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи. Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: https://court.gov.ua/sud1611/.

Закликати учасників судового провадження:

- з розумним інтервалом часу цікавитися провадженням у їх справах, добросовісно користуватися належними процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки;

- зареєструвати електронну адресу в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі;

- зареєструватися в підсистемі "Електронний кабінет" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи;

- використовувати функціонал "Електронного кабінету" для ознайомлення з поданими документами в електронній формі;

- при подачі до суду процесуальних документів зазначати електронну адресу в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або іншу електронну адресу, через яку суд може здійснювати комунікацію;

- при подачі до суду процесуальних документів зазначати мобільний номер телефону та найбільш зручний месенджер, через які суд може здійснювати виклики та повідомлення, або обмінюватися електронними документами;

- при наявності на офіційних сайтах судів інформації про мобільні телефони, альтернативні поштові адреси, через які учасники судових проваджень зможуть комунікувати з судом (або офісом судді) - використовувати їх для комунікації з судом;

- при подачі значного обсягу документів до суду в електронній формі (понад 30 аркушів) - додатково подавати їх суду в паперовій формі.

Роз`яснити сторонам справи, що у суду є технічна можливість проводити судові засідання у режимі відеоконференції. Про участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції учасник справи має подати заяву у порядку, визначеному ст. 212 ЦПК України.

Копію ухвали надіслати учасникам справи та Чугуївській державній нотаріальній конторі Харківської області.

Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; тел.: НОМЕР_2 ).

Відповідач: Печенізька селищна рада (місцезнаходження: вул. Незалежності, буд. 48, селище Печеніги, Чугуївський район, Харківська область, 62801; ідентифікаційний код юридичної особи: 04396992; адреса електронної пошти: ІНФОРМАЦІЯ_4 ).

Третя особа: ПЕЧЕНІЗЬКА СЕЛИЩНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ ЧУГУЇВСЬКОГО РАЙОНУ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ (ідентифікаційний код 44820633; місцезнаходження: вул. Незалежності, буд. 48, селище Печеніги, Чугуївський район, Харківська область, 62801)6280 62801, Харківська обл., Чугуївський р-н, селище міського типу Печеніги, вул.Незалежності, будинок 48 1, Харківська обл., Чугуївський р-н, селище місього типу Пече

Суддя В.П. Козир

СудКозельщинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення29.03.2023
Оприлюднено31.03.2023
Номер документу109881957
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —636/4272/21

Рішення від 26.07.2023

Цивільне

Козельщинський районний суд Полтавської області

Козир В. П.

Ухвала від 21.06.2023

Цивільне

Козельщинський районний суд Полтавської області

Козир В. П.

Ухвала від 01.05.2023

Цивільне

Козельщинський районний суд Полтавської області

Козир В. П.

Ухвала від 29.03.2023

Цивільне

Козельщинський районний суд Полтавської області

Козир В. П.

Ухвала від 01.02.2022

Цивільне

Печенізький районний суд Харківської області

Тимченко А. М.

Ухвала від 01.02.2022

Цивільне

Печенізький районний суд Харківської області

Тимченко А. М.

Ухвала від 15.11.2021

Цивільне

Печенізький районний суд Харківської області

Тимченко А. М.

Ухвала від 20.10.2021

Цивільне

Печенізький районний суд Харківської області

Тимченко А. М.

Ухвала від 23.09.2021

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Оболєнська С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні