Справа №498/503/22
Провадження №1-кп/498/16/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2023 року смт.Велика Михайлівка
Великомихайлівський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судових засідань - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3
обвинуваченого - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільний позов адвоката ОСОБА_5 діючого в інтересах потерпілої ОСОБА_6 , заявлений по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12021162390000271 від 05.07.2022 року, за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Великомихайлівського районного суду Одеської області перебуває кримінальне провадження внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №12021162390000271 від 05.07.2022 року, за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України.
20 лютого 2023 року до початку розгляду справи по суті до канцелярії суду надійшов цивільний позов адвоката ОСОБА_5 діючого в інтересах потерпілої ОСОБА_6 до ОСОБА_4 про відшкодування шкоди, завданої злочином.
Прокурор в судовому засіданні заперечував проти прийняття цивільного позову, оскільки вважає, що позовна заява не відповідає вимогам ЦПК України і підлягає залишенню без руху.
Обвинувачений ОСОБА_4 підтримав думку прокурора.
Дослідивши позовну заяву, вислухавши думку учасників процесу, суд приходить до наступного.
За приписами ч. 1 ст. 128 КПК України, особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред`явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.
Частинами 4, 5 цієї статті передбачено, що форма та зміст позовної заяви повинні відповідати вимогам, встановленим до позовів, які пред`являються у порядку цивільного судочинства. Цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв`язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.
Вимоги до позовної заяви визначені у ст.ст. 175, 177 ЦПК України.
Так, частиною 3 ст. 175 ЦПК України передбачено, що позовна заява, серед іншого, повинна містити зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви. Усупереч вказаному припису позовні заяви не містять відомостей щодо місця знаходження оригіналів документів і доказів, наданих разом з позовною заявою до суду.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 177 ЦПК України, позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
У разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї в електронній формі, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
Частина 2 ст. 177 ЦПК України передбачає, що правила цієї статті щодо подання копій документів не поширюються на позови, що виникають з трудових правовідносин, а також про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок кримінального правопорушення чи каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи, незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду.
Разом з цим, цивільні позови заявлено саме щодо відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок кримінального правопорушення, з огляду на що позивач не зобов`язаний направляти цивільним відповідачам копії документів, що додаються до позову. Однак, чинне законодавство не звільняє позивача від обов`язку направити визначеним відповідачам та третім особам копію самого позову. З огляду на викладене позивач зобов`язаний був додати до позовної заяви доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду позовів.
Крім того, чинним законодавством не передбачена процедура встановлення цивільному позивачу строку для направлення іншим учасникам копій позовної заяви після того, як такий позов прийнято судом до провадження. З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що подані цивільні позови не в повній мірі відповідають вимогам ст.ст. 175, 177 ЦПК України, оскільки у позовах не зазначено відомостей щодо місця знаходження оригіналів документів і доказів, які подані в копіях разом з позовною заявою. Крім того, суду не надано докази відправлення копії заявлених позовів іншим визначеним учасникам.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 185 ЦПК України, суддя, установивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 ЦПК України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Проте суд не застосовує правило ЦПК України щодо встановлення позивачу десятиденного строку для усунення недоліків позовної заяви, оскільки КПК України передбачає право потерпілого подати цивільний позов до початку судового розгляду кримінального провадження.
Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність залишення цивільних позовів без руху у зв`язку з невідповідністю позовних заяв вимогам ст.ст. 175, 177 ЦПК України. Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання потерпілою чи її представником до суду доказів направлення копії позовів іншим учасникам провадження, а також надання інформації щодо місця знаходження оригіналів документів і доказів, наданих разом з позовними заявами до суду.
Керуючись ст.ст.175, 177, 185, 258, 260 ЦПК України, ст.ст.61,62,128, 129 КПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відкласти судове засідання по кримінальному провадженню № 12021162390000271 від 05.07.2021 року за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, в залі судових засідань №1 Великомихайлівського районного суду Одеської області (с.м.т. Велика Михайлівка вул.Пушкіна, 2б Одеська область) на 11:00 год. 13 березня 2023 року.
Позов ОСОБА_5 діючого в інтересах потерпілої ОСОБА_6 , заявлений по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12021162390000271 від 05.07.2022 року, за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України - залишити без руху.
Встановити десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків.
У разі не усунення зазначених недоліків у встановлений строк позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Великомихайлівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2023 |
Оприлюднено | 04.04.2023 |
Номер документу | 109947334 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами |
Кримінальне
Великомихайлівський районний суд Одеської області
Чернецька Н. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні