20-11/283-3/376-12/141
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Постанова
Іменем України
30 жовтня 2007 року Справа № 20-11/283-3/376-12/141
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді ,
суддів ,
,
за участю представників сторін:
позивача: Юрій Володимир Ілліч, довіреність № 29 від 06.10.2004, Управління кооперативної торгівлі та ринків "Кримкоопринкторг" Кримспоживспілки;
відповідача: Лучко Катерина Іванівна, довіреність № 81 від 10.06.2007;
третіх осіб: не з'явились;
розглянувши апеляційну скаргу Управління кооперативної торгівлі та ринків "Кримкоопринкторг" Кримспоживспілки в особі Севастопольської філії "Міськринкторг" на рішення господарського суду міста Севастополя (суддя Харченко І.А.) від 18 квітня 2006 року у справі № 20-11/283-3/376-12/141
за позовом Управління кооперативної торгівлі та ринків "Кримкоопринкторг" Кримспоживспілки (вул. Самокіша, 30, місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95011;
вул.Щербака, 1, місто Севастополь, 99011;
вул. Партізанська, 4-А, місто Севастополь, 99011)
до приватного підприємства "ИЛЬЯС" (пр. Нахімова, 2а, місто Севастополь, 99011)
треті особи:
1.Севастопольська міська державна адміністрація (вул. Леніна, 2, місто Севастополь, 99011)
2.Севастопольське міське головне управління земельних ресурсів (вул. Леніна, 2, місто Севастополь, 99011)
3.Севастопольська міська рада (вул. Леніна, 3, місто Севастополь, 99011)
про спонукання звільнити торгову площу та знести самовільно побудовану будівлю
ВСТАНОВИВ:
Управління кооперативної торгівлі та ринків Кримспоживспілки звернулось до господарського суду міста Севастополя з позовною заявою до приватного підприємства "ИЛЬЯС" про спонукання звільнити торгову площу та знести самовільно побудовану будівлю.
Рішенням господарського суду міста Севастополя (суддя Гоголь Ю.М.) від 14 січня 2005 року у справі № 20-11/283-3/376 у задоволенні позову Управління кооперативної торгівлі та ринків Кримспоживспілки відмовлено.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 28 лютого 2005 року апеляційна скарга Управління кооперативної торгові та ринків Кримспоживспілки задоволена, рішення господарського суду міста Севастополя від 14 січня 2005 року скасовано, позов Управління кооперативної торгові та ринків Кримспоживспілки задоволено.
Постановою Вищого господарського суду України від 26 травня 2005 року у справі № 20-11/283-3/376 рішення господарського суду міста Севастополя від 14 січня 2005 року та постанова Севастопольського апеляційного господарського суду від 28 лютого 2005 року скасовані, і справу передано на новий розгляд до господарського суду міста Севастополя.
Рішенням господарського суду міста Севастополя від 18 квітня 2006 року у справі № 20-11/283-3/376-12/141 (суддя Харченко І.А.) у позові Управління кооперативної торгівлі та ринків "Кримкоопринкторг" Кримспоживспілки до приватного підприємства "ИЛЬЯС", треті особи: Севастопольська міська державна адміністрація, Севастопольське міське головне управління земельних ресурсів, Севастопольська міська рада про спонукання звільнити торгову площу та знести самовільно побудовану будівлю відмовлено повністю.
Не погодившись з постановленим судовим актом, Управління кооперативної торгівлі та ринків "Кримкоопринкторг" Кримспоживспілки в особі Севастопольської філії "Міськринкторг" подало апеляційну скаргу, в якій позивач просить рішення господарського суду скасувати. Зобов'язати приватне підприємство "ИЛЬЯС" звільнити торгівельну площу Центрального ринку, що знаходиться на земельній ділянці Севміськоопринкторгу шляхом знесення самочинного будівництва.
Доводи апеляційної скарги мотивовані посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, а також вказується на те, що оскаржуване рішення прийнято при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи.
Апелянт мотивує свої вимоги тим, що відповідач самовільно без дозволу інспекції ДАБК міста Севастополя перебудував павільйон в капітальну будівлю кафе "ИЛЬЯС" і додатково прибудував будівлю, площею 35кв.м.
Дозвіл на будівництво капітальної будівлі кафе "ИЛЬЯС", та на додаткову будівлю у розмірі 35кв.м. Кримспоживспілка не давала, а проектно-будівельна документація, яку виготовило Республіканське виробничо-будівельне управління Кримспоживспілки на засіданні правління не затверджена, тобто не має юридичної сили.
Земельна ділянка Центрального ринку не передавалась ні в судовому, ні в іншому порядку в міські структури, тобто вона знаходиться в законному користуванні Кримспоживспілки.
Більш детальніше доводи вказані в апеляційній скарзі.
Відповідач надав суду заперечення на апеляційну скаргу, в яких вказує, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, оскільки будівля –кафе "ИЛЬЯС", яка розташована на території Центрального ринку по вулиці Щербака, 1 у місті Севастополі не зачіпає права та інтереси позивача.
Розпорядженням першого заступника голови суду від 27 червня 2006 року склад судової колегії замінено, суддю Котлярову О.Л. замінено на суддю Антонову І.В.
Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 27 червня 2006 року провадження у справі № 20-11/283-3/376-12/141 було зупинено до вирішення пов'язаної з нею справи № 20-12/095 за позовом приватного підприємства "ИЛЬЯС" до Управління кооперативної торгівлі та ринків "Кримкоопринкторг" Кримспоживспілки в особі Севастопольської філії "Міськринкторг" Управління "Кримкоопринкторг" до Фонду комунального майна Севастопольської міської ради, треті особи - Севастопольська міська рада, Севастопольське міське головне управління земельних ресурсів про визнання права власності.
Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 24 вересня 2007 року провадження у справі № 20-11/283-3/376-12/141 поновлено.
В судовому засіданні представник Управління кооперативної торгівлі та ринків "Кримкоопринкторг" Кримспоживспілки просив апеляційну скаргу задовольнити, рішення господарського суду міста Севастополя скасувати з мотивів, викладених в апеляційний скарзі.
В запереченні на апеляційну скаргу представник відповідача просив судове рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, посилаючись на те, що судове рішення є законним і обґрунтованим.
В судове засідання, не з'явились представники третіх осіб, про місце і час розгляду апеляційної скарги були повідомлені належним чином. Отже, сторони не скористались своїм процесуальним правом у справі на участь своїх представників в засіданні суду апеляційної інстанції. Суд вважає можливим розглянути апеляційну скаргу у відсутність даних сторін за наявними у справі доказами, оскільки згідно статті 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги (подання) і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Згідно статтям 9, 10 Конституції України, статті 18 Закону України “Про мови в Української РСР” від 28 жовтня 1989 року № 8312-XI та за клопотанням учасників судового процесу провадження у справі здійснювалося російською мовою.
Судова колегія, повторно в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.
02 січня 2004 року між Кримкоопринкторг (орендодавець) та приватним підприємством "ИЛЬЯС" (орендар) було укладено договір оренди, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в тимчасове користування торгову площу і приміщення санвузлу загальною площею 140 кв.м. Право власності на об'єкт, що орендується, залишається у орендодавця протягом усього строку оренди (т.3 а.с. 53).
Актом прийому-передачі від 31 грудня 2005 року підземний санвузол на території Центрального ринку міста Севастополя було передано Севміськкоопринкторгу.
Як вбачається з матеріалів справи, приватне підприємство "ИЛЬЯС" за договором купівлі-продажу від 16 вересня 1996 року придбало павільйон «Ягідка», який в подальшому був перейменований у кафе "ИЛЬЯС", але правове положення його не змінилось (тобто рухоме майно – кіоск, правове положення якого є не капітальна споруда і може бути демонтована у будь-який час).
Посилаючись на те, що приватним підприємством "ИЛЬЯС" самочинно до приміщення кафе добудовано споруду площею 35 кв.м., чим порушив вимоги статті 376 Цивільного кодексу України, позивач звернувся до господарського суду та просив зобов'язати відповідача знести вказану будівлю та звільнити торгову площу Центрального ринку, що знаходиться на земельній ділянці Севміськкоопринкторгу.
Належність земельної ділянки на праві користування позивачу, на якій знаходиться спірна торгова площа, підтверджується договором оренди від 30 березня 2007 року укладеного між Севастопольською міською радою (орендодавець) та Кримською республіканською спілкою споживчих товариств «Кримспоживспілка» (орендар), згідно умов якого орендодавець відповідно до рішення Севастопольської міської ради від 14 лютого 2007 року за № 1584 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування будівель та споруд ринку з віднесенням цих земель до категорії земель жилої і громадської забудови, який знаходиться за адресою: вул.. Щербака, 1, місто Севастополь.
Судова колегія перевіривши матеріали справи вважає, що позовні вимоги Управління кооперативної торгівлі та ринків "Кримкоопринкторг" Кримспоживспілки обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, приватне підприємство "ИЛЬЯС" самочинно без дозволу інспекції ДАБК міста Севастополя перебудувало павільйон у капітальну будівлю – кафе "ИЛЬЯС" та додатково добудував будівлю площею 35 кв.м. Дана обставина підтверджується листом начальника інспекції ДАБК міста Севастополя (вих. № 906 від 17.03.2005). Кіоск - є рухомим майном, який займає торгову площу. Відповідно до договору оренди торгової площі на території Центрального ринку міста Севастополя приватному підприємству "ИЛЬЯС" тимчасово надавалась торгова площа під розміщення павільйону у розмірі 60кв.м.
Будівлі і споруди надаються у власність після відповідних дій і рішень Севастопольського міського головного управління земельних ресурсів. Тому, судова колегія вважає, що приватне підприємство "ИЛЬЯС" не може бути землекористувачем земельної ділянки по вул. Щербака, 1 у місті Севастополі, оскільки земельна ділянка, користувачем якої є давній час позивач, в судовому порядку не вилучалась і факт користування нею ні ким не оскаржувався, тобто земельна ділянка знаходиться у законному користуванні Управління кооперативної торгівлі та ринків "Кримкоопринкторг" Кримспоживспілки.
Крім того, дозвіл на будівництво капітальної будівлі кафе "ИЛЬЯС", на додаткову прибудову у розмірі 35 кв.м. Кримспоживспілкою не видавався, а проектно-будівельна документація, яку виготовлено Республіканським виробничо-будівельним управлінням Кримспоживспілки на засіданні правління не затверджена, тобто не має будь-якої сили.
Як встановлено в судовому засіданні апеляційної інстанції, земельна ділянка Центрального ринку ні в судовому, ні в іншому порядку не передавалась в міські структури, тобто це також підтверджує, що вона знаходиться в законному користуванні Управління кооперативної торгівлі та ринків "Кримкоопринкторг" Кримспоживспілки в особі Севастопольської філії "Міськринкторг".
Відповідно до статті 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Судовій колегії, не надано належних доказів придбання земельної ділянки у власність або в користування для обслуговування кафе приватним підприємством "ИЛЬЯС".
Згідно з пунктом 1 статті 120 Земельного Кодексу України при переході права власності на будівлю і споруди право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування –на підставі договору оренди, але у товариства з обмеженою відповідальністю «Ренс-ЛТД», у якого відповідач придбав за договором купівлі-продажу від 16 вересня 1996 року павільйон «Ягідка», не оформлено право землекористування на ділянку по вул. Щербака, 1 у місті Севастополі.
Таким чином, відсутній факт переходу права власності (користування) земельною ділянкою по вул. Щербака, 1 у місті Севастополі під павільйон «Ягідка»від товариства з обмеженою відповідальністю «Ренс-ЛТД» до приватного підприємства "ИЛЬЯС", а отже, вимога відповідача про відвід йому у користування земельної ділянки на підставі статті 377 Цивільного Кодексу України не правомірна.
З зазначених обставин, враховуючи те, що будівництво будівель відповідачем здійснено без дозволу позивача, а також без дотримання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також з порушенням умов договору оренди торгової площі, вимоги позивача підлягають задоволенню.
Таким чином, судом першої інстанції не прийняті до уваги усі обставини справи, що, на думку суду апеляційної інстанції призвело до прийняття невірного рішення у справі. Судова колегія вважає, що оскаржуване рішення господарського суду Автономної Республіки Крим підлягає скасуванню, а апеляційна скарга Управління кооперативної торгівлі та ринків "Кримкоопринкторг" Кримспоживспілки в особі Севастопольської філії "Міськринкторг" задоволенню.
Керуючись статтями 101, пунктом 2 статті 103, пунктами 1, 3 частини 1 статті 104, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Управління кооперативної торгівлі та ринків "Кримкоопринкторг" Кримспоживспілки в особі Севастопольської філії "Міськринкторг" задовольнити.
2.Рішення господарського суду міста Севастополя від 18 квітня 2006 року у справі № 20-11/283-3/376-12/141 скасувати.
3.Прийняти нове рішення.
4. Позов Управління кооперативної торгівлі та ринків "Кримкоопринкторг" Кримспоживспілки до приватного підприємства "ИЛЬЯС", треті особи: Севастопольська міська державна адміністрація, Севастопольське міське головне управління земельних ресурсів, Севастопольська міська рада про спонукання звільнити торгову площу та знести самовільно побудовану будівлю задовольнити.
5. Зобов'язати приватне підприємство "ИЛЬЯС" звільнити торгівельну площу Центрального ринку, що знаходиться на земельній ділянці Севміськоопринкторгу шляхом знесення самочинного будівництва.
6.Стягнути з приватного підприємства "ИЛЬЯС" (пр. Нахімова, 2а, місто Севастополь, 99011, р/р 2600801882176, ОКПО 24493533, МФО 384986 Філія ВАТ Державного Експортно-імпортного банку "Україна" у місті Севастополі) на користь Управління кооперативної торгівлі та ринків "Кримкоопринкторг" Кримспоживспілки (вул. Самокіша, 30, місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95011; р/р 260072055 в КРД АППБ "Аваль" місто Севастополь, ОКПО 20750312, МФО 324504 ) 127,50 грн. витрат на державне мито та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
7.Зобов'язати господарський суд міста Севастополя видати наказ.
Головуючий суддя
Судді
Суд | Севастопольський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 02.11.2007 |
Оприлюднено | 09.11.2007 |
Номер документу | 1100201 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Заплава Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні