Рішення
від 27.03.2023 по справі 916/1373/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

"27" березня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/1373/22

Господарський суд Одеської області у складі:

судді С.В. Літвінова

при секретарі Т.О. Липі

розглядаючи заяву Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельна компанія "Гемопласт" (вх.№2-193/23 від 15.02.2023р.) про ухвалення додаткового рішення

за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельна компанія "Гемопласт" (вул. Маяковського,57, офіс 1, Білгород-Дністровський, Одеська область,67700) до відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "ПДНА-КЕМИКАЛ-ЮГ" (просп. Гагаріна, 12, корп А, офіс 411, Одеса, 65039) про стягнення 362402,34 грн. та за зустрічной позовной заявой Товариства з обмеженою відповідальністю "ПДНА-КЕМИКАЛ-ЮГ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельна компанія "Гемопласт" про стягнення 906317,81грн.

за участю представників:

від позивача (відповідача за зустрічним): Кобба Д.В. - ордер;

від відповідача (позивача за зустрічним): Комисар О.В.- ордер.

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Господарського суду Одеської області від 06.02.2023 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельна компанія "Гемопласт" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПДНА-КЕМИКАЛ-ЮГ" про стягнення 362402,34 грн. задоволено повністю. Зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПДНА-КЕМИКАЛ-ЮГ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельна компанія "Гемопласт" про стягнення 906317,81грн. задоволено частково.

15.02.2023р. від позивача надійшла заява (вх.№2-193/23) про ухвалення додаткового рішення у справі з метою вирішення питання щодо розподілу судових витрат в частині відшкодування позивачу витрат на правову допомогу адвоката в розмірі 50 000,00 грн.

Ухвалою суду від 21.02.2023р. судом відповідну заяву було прийнято та призначено до розгляду в засіданні суду.

Відповідно до ч.1 ст.123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з п.1 ч.3 ст.123 ГПК України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.126 ГПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Згідно з ч.4 ст.126 ГПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Відповідно до ст. 30 Закону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Відповідно до позиції Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 8 травня 2021 року, справа № 922/2385/20, адвокатський гонорар може існувати в двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата. Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплату гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката у залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв (аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 07.09.2020 у справі № 910/4201/19).

Отже, діяльність адвоката є оплачуваною працею і така оплата у вигляді гонорару здійснюється на підставі укладеного між адвокатом та його клієнтом договору про надання правової допомоги.

Судом враховується, що розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом, і може бути змінений за їх взаємною домовленістю.

Відповідно до положень ст. 244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати; судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Згідно з ч.8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Так, як вбачається з договору про надання професійної правничої допомоги № 3-ЮО від 21 лютого 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельна компанія "Гемопласт" (як клієнт) та адвокатське бюро «Кобба та партнери» (як адвокат) погодили, що предметом Договору є надання адвокатом професійної правничої допомоги Товариствуу з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельна компанія "Гемопласт". Відповідно пункту 4.1. Договору від 21.02.2022 року вартість послуг (гонорар) адвоката визначається додатковими угодами до Договору.

Як зазначено у п. 1 Додаткової угоди № 4 від 05.07.2022 року до Договору адвокат та клієнт погодили, що гонорар адвоката за професійну правничу допомогу у справі № 916/1373/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельна компанія "Гемопласт" до ТОВ «ПДНА-КЕМИКАЛ-ЮГ» є фіксованим (не залежить від кількості витраченого адвокатом часу, кількості здійснених адвокатом дій, обсягу виконаної адвокатом роботи, кількості судових засідань тощо) та складає:

- у суді першої інстанції - 50000,00 (п`ятдесят тисяч) грн.;

- у суді апеляційної інстанції - 50000.00 (п`ятдесят тисяч) грн.;

- у суді касаційної інстанції - 50000.00 (п`ятдесят тисяч) грн.

Також п. 2 Додаткової угоди № 4 від 05.07.2022 року до Договору адвокат та клієнт погодили, що протягом трьох місяців з моменти набрання чинності рішення суду у справі 916/1373/22 клієнт зобов`язаний сплатити адвокату гонорар, розмір якого вказаний у п. 1 цієї додаткової угоди в порядку, який встановлений договором.

На підтвердження виконаних робіт заявником надано акт здачі-прийняття робіт № З-ЮО/4 від 07 лютого 2023 року, згідно договору про надання професійної правничої допомоги № 3-ЮО від 21 лютого 2022 року та додаткової угоди № 4 від 05.07.2022 року. Відповідно до якого, виконавцем надано, а замовником прийнято наступні послуги з надання правової допомоги: професійна правнича допомога у справі № 916/1373/22 за позовом ТОВ "Виробничо-торгівельна компанія "Гемопласт" до ТОВ «ПДНА-КЕМИКАЛ-ЮГ»

Відповідно до позиції Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 8 травня 2021 року, справа № 922/2385/20, адвокатський гонорар може існувати в двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата. Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплату гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката у залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв (аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 07.09.2020 у справі № 910/4201/19).

Отже, діяльність адвоката є оплачуваною працею і така оплата у вигляді гонорару здійснюється на підставі укладеного між адвокатом та його клієнтом договору про надання правової допомоги.

Відповідно до ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно до ч. 4 ст. 129 ГПК України, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За таких обставин, господарський суд вважає, що сплачені позивачем Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельна компанія "Гемопласт" 50000 грн. в якості витрат на правову допомогу у справі №916/1373/22 підлягають стягненню з відповідача за первісним позовом.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 123, 129, 238, 240, 244, Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

1. Заяву від 15.02.2023р. за вх. №2-193/23 Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельна компанія "Гемопласт" про стягнення витрат на професійну правничу допомогу по справі №916/1373/22 задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПДНА-КЕМИКАЛ-ЮГ" (просп. Гагаріна, 12, корп А, офіс 411, Одеса, 65039, код 40394644 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельна компанія "Гемопласт" (вул. Маяковського,57, офіс 1, Білгород-Дністровський, Одеська область, 67700, код 40068132) судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 50 000 (п`ятьдесят тисяч)грн.

Додаткове рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне додаткове рішення складено 05.04.2023р.

Суддя С.В. Літвінов

Дата ухвалення рішення27.03.2023
Оприлюднено06.04.2023
Номер документу110020925
СудочинствоГосподарське
Сутьстягнення 906317,81грн

Судовий реєстр по справі —916/1373/22

Ухвала від 03.08.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 21.07.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 15.05.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Рішення від 27.03.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 13.03.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 28.02.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 21.02.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Рішення від 06.02.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 25.01.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 18.01.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні