Справа № 314/1377/23
Провадження № 1-кс/314/339/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.04.2023 м. Вільнянськ
Слідчий суддя Вільнянського районного суду Запорізької області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора Запорізької окружної прокуратури Запорізької області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022082010000193 від 26.09.2022, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 365-2 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,
встановив:
до Вільнянського районного суду Запорізької області надійшло клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів.
Слідчим відділенням відділення поліції № 2 Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022082010000193 від 26.09.2022, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 365-2 КК України.
Під час досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено, що 18.05.2020 державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , за результатами розгляду заяви директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 18.05.2020 №39593413 прийнято рішення від 18.05.2020 № 52267765 та внесено зміни до розділу №585176723101 на господарчо-побудову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: додано будівлю мийки та внесено запис про право власності № 36524219 за товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Для проведення державної реєстрації прав на будівлю мийки заявником подано:
1)технічний паспорт від 28.04.2020 № 0306/019, виготовлений ФОП ОСОБА_6 , в якому зазначено рік побудови будівлі мийки - 1991;
2)договір купівлі-продажу нежитлових будівель, посвідчений 20.09.2019 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_7 та зареєстрований в реєстрі за № 314;
3)акт від 28.04.2020, виданий техніком з інвентаризації нерухомого майна ОСОБА_6 про обстеження будівлі мийки із зазначенням загальної, основної та допоміжної площі.
Разом з цим, при проведенні зазначених вище реєстраційних дій державним реєстратором ОСОБА_4 допущені порушення частини З статті 10, пункту 1 частини 1 статті 23, частини 1 статті 34 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктів 12, 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 у редакції, що діяла на час проведення реєстраційних дій.
За відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що заявником, всупереч пункту 41 зазначеного вище Порядку, не подано документ, який відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, а також документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси для проведення державної реєстрації.
При цьому, будівля мийки загальною площею 256,4 кв.м, не є предметом договору купівлі-продажу нежитлових будівель від 20.09.2019 № 314, який додано до заяви та який вказаний як підстава виникнення права власності, внаслідок чого такий договір не може вважатись документом, який підтверджує набуття заявником права власності на вказаний об`єкт нерухомого майна у розумінні статті 27 вищевказаного Закону.
Отже, державний реєстратор ОСОБА_8 був зобов`язаний зупинити розгляд заяви про державну реєстрацію на підставі пункту 1 частини 1 статті 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у зв`язку з поданням документів не у повному обсязі.
Також, реєстратором проведено державну реєстрацію права власності з порушенням вимоги частини 1 статті 34 вказаного Закону, а саме: не стягнуто плату (адміністративний збір) за проведення державної реєстрації права власності у строки, передбачені статтею 19 зазначеного Закону, - 2 години.
Вказані вище обставини також підтверджуються наказом Міністерства юстиції України від 27.01.2021 № 315/5 «Про результати проведення камеральної перевірки державного реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 ».
За результатами проведеної перевірки державному реєстратору ОСОБА_4 тимчасово блоковано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 2 місяці.
Встановлені факти порушень є істотними, оскільки призвели до державної реєстрації права власності на будівлю мийки за відсутності документів, передбачених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127.
Таким чином вбачається, що 18.05.2020 державний реєстратор ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , будучи обізнаним, що поданих йому документів недостатньо для проведення реєстрації права власності на нерухоме майно, всупереч вимог частини 3 статті 10, пункту 1 частини 1 статті 23, частини 1 статті 34 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктів 12, 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 у редакції, що діяла на час проведення реєстраційних дій, за відсутності належних для проведення реєстраційних дій документів, що посвідчують право власності юридичної особи на майно, що передається у власність заявнику, маючи доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, із порушенням норм законодавства про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, за відсутності вичерпних правових підстав, здійснив несанкціоновані дії, пов`язані з реєстрацією інформації, яка обробляється в автоматизованій системі, а саме, вніс зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості щодо об`єкту нерухомого майна (реєстраційний номер 585176723101) за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до частини 1 статті 91 Кримінального процесуального кодексу України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, зокрема, подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом`якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження; обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання.
Таким чином, для доведення належними, допустимими та достатніми доказами події кримінального правопорушення, винуватості та вини особи, причетної до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 365-2 КК України, а також зазначених вище обставин виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до оригіналів документів, які зберігаються у інвентаризаційній справі на об`єктнерухомого майна-господарчо-побудовубудівлю літ.Б{1}-2;Б{2}-2інв.№№ 248.961,розташовану заадресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення їх копій.
Вищезазначена інвентаризаційна справа перебуває у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_2 .
Документи, які зберігаються у вищевказаній інвентаризаційній справі в оригінальних примірниках, є доказами, тобто містять фактичні дані, які підтверджують наявність фактів та обставин вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 365-2 КК України.
Вказані документи (заяви, описи, рішення, копії договорів, угод та інші) містять підписи та печатки, на підставі яких державним реєстратором ОСОБА_4 незаконно здійснено державну реєстрацію речових прав на вищевказаний магазин непродовольчих товарів, а тому є доказами у розумінні статті 84 КПК України.
Отже, вказані документи є безпосередніми об`єктами, що були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди та містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту та обставин вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 365-2 КК України, а тому також є речовими доказами у даному кримінальному провадженні.
Відповідно до частини 1 статті 93 КПК України збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю.
Єдиним можливим способом отримання оригіналів документів, які зберігаються у інвентаризаційній справі на об`єкт нерухомого майна - господарчо-побудову будівлю літ. Б{1}-2; Б{2}-2 інв. №№ 248. 961, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , та містять конфіденційну інформацію є саме надання слідчим суддею тимчасового доступу до інвентаризаційної справи з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів.
Таким чином, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчиненого кримінального правопорушення, враховуючи необхідність отримання належних та допустимих доказів, а також неможливості іншим спосіб отримати вказані відомості, для реалізації завдань, прокурор звернувся до слідчого судді з вказаним клопотанням, в якому просить розгляд даного клопотання провести без участі представників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Враховуючи вищевикладене, положення ст. 2 КПК України (згідно якої завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, кожна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура), положення ч. 1 ст. 159 КПК України (тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку), введений на даний час на території України Указом Президента воєнний стан, суд дійшов висновку, що відсутність учасників судового провадження не є перешкодою для розгляду питання доцільності тимчасового доступу до речей і документів у кримінальному провадженні.
Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, слідчий суддя вважає, що внесене клопотання підлягає задоволенню, оскільки, наявні підстави для надання тимчасового доступу до речей, які можуть мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Зважаючи,що документи,які перебуваютьу володінніТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »,що розташованеза адресою: АДРЕСА_2 , можуть мати суттєве значення для досягнення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування за вказаним фактом, клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159-166, ст. 372 КПК України, слідчий суддя,
постановив:
клопотання задовольнити.
Надати процесуальному прокурору прокурору Запорізької окружної прокуратури ОСОБА_3 та слідчим слідчого відділення відділення поліції № 2 Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , дозвіл на тимчасовий доступ у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 420220820100000193 від 26.09.2022 за ч. 1 ст. 365-2 КК України до оригіналів документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_2 та зберігаються у інвентаризаційній справі № 585176723101 на об`єкт нерухомого майна - господарчо-побудову будівлю літ. Б{1}-2; Б{2}-2 інв. №№248. 961, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , з метоювилучення їх належним чином завірених копій.
Визначити строк дії ухвали один місяць з дня її постановлення.
Кінцевим днем дії ухвали визначити 05.05.2023.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, відповідно до положень ст. 166 КПК України, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукування та вилучення вказаних речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
05.04.2023
Суд | Вільнянський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2023 |
Оприлюднено | 08.05.2024 |
Номер документу | 110026661 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Вільнянський районний суд Запорізької області
Кіяшко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні