ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 532/1013/22 Номер провадження 22-ц/814/2575/23Головуючий у 1-й інстанції Тесленко Т.В. Доповідач ап. інст. Гальонкін С. А.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2023 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого Гальонкіна С.А.,
суддів Карпушина Г.Л., Кузнєцової О.Ю.,
при секретарі Гречці Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Кобеляцького районного суду Полтавської області від 23 листопада 2022 року
у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Кобеляцької міської ради Полтавської області про визнання права засновника в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В :
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог
У липні 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , Кобеляцької міської ради Полтавської області про визнання права засновника в порядку спадкування за законом.
Позов обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_3 у зв`язку з чим відкрита спадкова справа. ОСОБА_1 звернулася до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на корпоративні права селянського фермерського господарства (далі СФГ) «Явір», оскільки на момент смерті її батько був головою та засновником господарства. Однак державний нотаріус у вчиненні нотаріальної дії відмовив у зв`язку з тим, що із поданих документів неможливо визначити вартість фермерського господарства, як цілісного майнового комплексу.
Просила визнати за нею в порядку спадкування за законом після померлого батька ОСОБА_3 право засновника селянського (фермерського) господарства «Явір», у визначеному Статутом господарства обсязі, державну реєстрацію якого проведено 14.12.2007, оскільки в позасудовому порядку вказані дії вчинити неможливо.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Кобеляцькогорайонного судуПолтавської областівід 23листопада 2022рокув задоволенні позову ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Кобеляцької міської ради Полтавської області про визнання права засновника в порядку спадкування за законом відмовлено.
Короткий зміст вимог апеляційних скарг
Не погодившисьз зазначенимрішеннямапеляційну скаргу подала ОСОБА_1 , яка просить рішення суду першої інстанції скасувати, та її позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Аргументи учасників справи
Узагальнені доводи апеляційної скарги
Позивач у апеляційній скарзі посилається на необґрунтованість рішення суду першої інстанції. Вважає, що воно суперечить нормам матеріального та процесуального права, прийняте при неповному з`ясуванні обставин, що мають значення для справи, а висновки не відповідають обставинам справи. Зазначає, що іноземні громадяни успадковують майнові та немайнові права на загальних підставах. При цьому відповідно до висновків Верховного Суду викладених в постанові від 23 червня 2020 року у справі № 179/1043/16-ц фермерське господарство може бути успадковане спадкоємцями засновника.
Доводи відзиву на апеляційну скаргу
У відзиві на апеляційну скарги ОСОБА_2 посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, приходить до такого висновку.
Встановлені обставини справи
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Орлик Кобеляцького району Полтавської області помер батько позивачки ОСОБА_3 ( а.с. 9,15,16,17).
Рішенням Кобеляцького районного суду Полтавської області від 02 вересня 2021 року позов адвоката Титаренка С.О. в інтересах ОСОБА_1 до Кобеляцької міської ради Полтавської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволено.
Визначено ОСОБА_1 додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Орлик Кобеляцького району Полтавської області, - шість місяців після набрання рішення суду законної сили. (а.с. 10-12)
У зазначеному рішенні встановлено, що на момент розгляду даної справи спадкова справа після ОСОБА_3 не заводилася.
Відповідно до наданих документів, а саме довідок Орлицької сільської ради Кобеляцького району Полтавської області № 188/02-17 від 11 листопада 2020 року, а також статуту С(Ф)Г «Явір» на момент смерті ОСОБА_3 був головою та засновником цього господарства. (а.с. 18-24)
У зв`язку з поновленням строку на прийняття спадщини із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на корпоративні права С(Ф)Г «Явір» звернулася через свого представника - ОСОБА_1 , однак державний нотаріус у вчиненні нотаріальної дії відмовив спадкоємиці, мотивуючи своє рішення тим, що неможливо в нотаріальному порядку із поданих документів визначити вартість фермерського господарства, як цілісного майнового комплексу (а.с. 29,30).
Позиція суду апеляційної інстанції
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Згідно зі статтею 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу, тобто згідно визначеної законом черговості спадкоємців.
Відповідно до статті 1261 ЦК України у першу чергу права на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той із подружжя, який його пережив, та батьки.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є спадкоємицею першої черги після смерті батька ОСОБА_3 .
Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій № 82/02-31 від 08 лютого 2022 року інші спадкоємці на майно померлого ОСОБА_3 за законом та заповітом відсутні.
Стаття 23 Закону України «Про фермерське господарство» передбачає, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
У постанові від 21 січня 2020 року у справі № 908/2606/18 Велика Палата Верховного Суду зазначала про можливість застосування до правовідносин, які виникають у зв`язку з діяльністю фермерських господарств, приписів законодавства, що регулюють діяльність товариств з обмеженою відповідальністю, у випадку, якщо спірні правовідносини не врегульовані статутом або Законом № 973-IV.
Відповідно до статті 55 Закон України «Про господарські товариства», в редакції чинній на момент відкриття спадщини, при реорганізації юридичної особи, учасника товариства, або у зв`язку із смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства.
При відмові правонаступника (спадкоємця) від вступу до товариства з обмеженою відповідальністю або відмові товариства у прийнятті до нього правонаступника (спадкоємця) йому видається у грошовій або натуральній формі частка у майні, яка належала реорганізованій або ліквідованій юридичній особі (спадкодавцю), вартість якої визначається на день реорганізації або ліквідації (смерті) учасника.
17 червня 2018 року набрав чинності Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 6 лютого 2018 року. Згідно зі статтею 23 цього Закону у разі смерті учасника товариства його частка переходить до спадкоємця без згоди учасників товариства. Отже, за наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі.
Відповідні висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 червня 2020 року в справі № 179/1043/16-ц, та в силу частини 4 статті 263 ЦПК України є такими що підлягають врахуванню при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
За вказаних обставин колегія суддів приходить до висновку, що спадкоємець в порядку спадкування також може успадкувати право засновника фермерського господарства на загальних підставах.
При цьому твердження суду першої інстанції, що ОСОБА_1 не була ні засновником С(Ф)Г «Явір», ні його членом, не брала участі у його господарській діяльності, не робила жодних внесків у його статутний капітал, не передавала на користь господарства ніяких цінних паперів, товарно-матеріальних цінностей, засобів виробництва чи будь-яких інших ресурсів, не може бути підставою для відмови у задоволенні позову, оскільки позивачка не відмовлялася від вступу до цього господарства, та їй не було відмовлено у цьому.
Згідно вимог частини 3 статті 12, частини 1 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Аналізуючи матеріали справи суд апеляційної інстанції вважає доведеним факт того, що на момент смерті ОСОБА_3 був головою та засновником С(Ф)Г «Явір», а ОСОБА_1 є єдиною його спадкоємицею за законом, яка у визначені строки звернулася до нотаріальної конторою з заявою про прийняття спадщини.
При цьому, не можна погодитися з висновками суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позову на підставі того, що ОСОБА_1 не є громадянкою України, а тому не може набувати прав власності чи володіння землею в Україні, не має у приватній власності чи користуванні земельних ділянок сільськогосподарського призначення, не має досвіду роботи у сільському господарстві або освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі, зважаючи на наступне.
Статтею 71 Закону України «Про міжнародне приватне право» визначено, що спадкування нерухомого майна регулюється правом держави, на території якої знаходиться це майно, а майна, яке підлягає державній реєстрації в Україні, правом України.
Книга шоста ЦК України не встановлює спеціальний порядок спадкування для іноземців та осіб без громадянства, а отже спадкування зазначеними особа здійснюється на загальних підставах.
Крім того, Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 23 червня 2020 року в справі № 179/1043/16-ц зазначено, що саме селянське (фермерське) господарство, зареєстроване як юридична особа, є власником цілісного майнового комплексу, а не засновник або член такого господарства. Тому право постійного користування земельною ділянкою, наданою для ведення селянського (фермерського) господарства, після його створення належить цьому господарству, та не може входити до складу спадщини.
Зважаючи на викладене, враховуючи, що на момент смерті ОСОБА_3 був головою та засновником С(Ф)Г «Явір», а ОСОБА_1 є єдиною його спадкоємицею за законом, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про можливість задоволення позовних вимог про визнання права засновника в порядку спадкування за законом.
Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги
Згідно пункту 2 частини 1 статті 374 ЦПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.
Відповідно до пунктів 1, 3, 4 частини 1 статті 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Враховуючи викладене колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід задовольнити.
Рішення Кобеляцького районного суду Полтавської області від 23 листопада 2022 року скасувати.
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Кобеляцької міської ради Полтавської області про визнання права засновника в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після померлого батька ОСОБА_3 право засновника селянського (фермерського) господарства «Явір», у визначеному Статутом господарства обсязі, державну реєстрацію якого проведено 14.12.2007, номер запису 15661050001000507, ідентифікаційний код юридичної особи 30131197., юридична адреса фермерського господарства: 39281, с. Орлик Полтавського району Полтавської області.
Щодо судових витрат
За правилами частини 1 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до частини 13 статті 141 ЦПК України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.
З позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 просила судові витрати, а саме судовий збір сплачений нею при подачі позову із відповідачів не стягувати. Однак аналогічних вимог апеляційна скарга не містить.
Зважаючи на зазначене, враховуючи задоволення позову з ОСОБА_2 , Кобеляцької міської ради Полтавської області підлягає стягненню на користь ОСОБА_1 судовий збір сплачений при подачі апеляційної скарги у розмірі 744 грн. 30 коп. з кожного.
Керуючись ст.ст. 367, 374, 376, 382 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Кобеляцького районного суду Полтавської області від 23 листопада 2022 року скасувати.
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Кобеляцької міської ради Полтавської області про визнання права засновника в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після померлого батька ОСОБА_3 право засновника селянського (фермерського) господарства «Явір», у визначеному Статутом господарства обсязі, державну реєстрацію якого проведено 14.12.2007, номер запису 15661050001000507, ідентифікаційний код юридичної особи 30131197., юридична адреса фермерського господарства: 39281, с. Орлик Полтавського району Полтавської області.
Стягнути з ОСОБА_2 , Кобеляцької міської ради Полтавської області на користь ОСОБА_1 судовий збір сплачений при подачі апеляційної скарги у розмірі 744 грн. 30 коп. з кожного.
Постанова набирає законної сили з дня прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови виготовлено 31 березня 2023 року
Головуючий С.А. Гальонкін
Судді Г.Л. Карпушин
О.Ю. Кузнєцова
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2023 |
Оприлюднено | 07.04.2023 |
Номер документу | 110037604 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Полтавський апеляційний суд
Гальонкін С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні