Рішення
від 03.04.2023 по справі 914/3400/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.04.2023 Справа № 914/3400/22

За позовом: Державного підприємства Рава-Руське лісове господарство, м. Рава-Руська Львівської області

до відповідача: Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова, м. Львів

про стягнення 1 739 176, 50 грн.

Суддя Манюк П.Т.

За участю секретаря Лазаренко С.В.

Представники:

від позивача: Фостяк Олег Ярославович представник,

від відповідача: Куцак Віталіна Леонідівна - представник.

У провадженні Господарського суду Львівської області перебуває справа № 914/3400/22 за позовом Державного підприємства Рава-Руське лісове господарство до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова про стягнення 1 739 176, 50 грн.

Ухвалою суду від 05.01.2023 відкрито провадження у справі № 914/3400/22 за правилами загального позовного провадження та підготовче судове засідання призначено на 30.01.2023. Ухвалою суду від 30.01.2023 оголошено перерву до 13.02.2023. Ухвалою суду від 13.02.2023 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та підготовче судове засідання відкладено на 20.03.2023. Ухвалою суду від 20.03.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у судовому засіданні на 03.04.2023.

В судовому засіданні, яке відбулося 03.04.2023, представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити з підстав викладених у позовній заяві та у відповіді на відзив.

В судовому засіданні, 03.04.2023, представник відповідача позовні вимоги заперечив, просив відмовити у їх задоволенні з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та усних поясненнях.

Враховуючи те, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з`ясування обставин справи і прийняття судового рішення, в судовому засіданні 03.04.2023 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення у справі.

Позиція позивача.

Державне підприємство Рава-Руське лісове господарство (надалі позивач, продавець) звернулося в Господарський суд Львівської області з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова (надалі відповідач, покупець) про стягнення 1 739 176, 50 грн.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що 27 травня 2019 року між сторонами у справі було укладено договір купівлі - продажу необробленої деревини № РР/МОУ/27/05, відповідно до умов якого продавець передає у власність покупця на умовах РСА франко-склад продавця необроблену деревину, найменування, загальна кількість і асортимент (номенклатура) якої обумовлюється сторонами додатково і встановлюється в документах на відпуск, які, після їх оформлення, стають невід`ємними частинами даного договору, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього по цінах, не нижче від тих, що склались на останньому аукціоні. Оплата покупцем товару за цінами, вказаними у видаткових (прибуткових) документах, складених відповідно до чинного законодавства України, вважається конклюдентною згодою з вказаними цінами.

В доповнення до вищевказаного договору, 01.03.2022 сторонами було укладено додаткову угоду № 2, а також погоджено ціну за товар, про що свідчить підписаний сторонами протокол погодження договірної ціни від 01.03.2022 до договору купівлі - продажу необробленої деревини від 27.05.2019 № РР/МОУ/27/05.

Так, ДП Рава-Руське лісове господарство здійснило продаж необробленої деревини на загальну суму 1 739 176, 50 грн, що підтверджується підписаною сторонами видатковою накладною № 64. Підтвердженням здійснення поставок згідно договору слугують також підписані сторонами товарно-транспортні накладні та специфікації-накладні.

Відповідно вимог п. 6.1. договору, платіж (передоплата 100 % вартості) здійснюється шляхом банківського переказу коштів на розрахунковий рахунок продавця за кожну партію товару. Враховуючи оголошений в Україні військовий стан, поставка/продаж продукції в 2022 році була здійснена без отримання передоплати за таку продукцію.

Однак, відповідач свій обов`язок щодо сплати вартості поставленого товару не виконав.

Відтак, у КЕВ м. Львова є заборгованість перед ДП Рава-Руське лісове господарство на суму 1 739 176, 50 грн, про що свідчить акт звірки взаємних розрахунків між ДП Рава-Руське лісове господарство та КЕВ м. Львова. На сьогоднішній день відповідачем акт звірки взаємних розрахунків не підписаний та примірник позивача не повернутий.

23.12.2022 року позивач звернувся до відповідача із претензією щодо сплати наявної у покупця заборгованості, яка залишена останнім без задоволення.

Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення прав та охоронюваних законом інтересів останнього і є підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.

Позиція відповідача.

Заперечуючи позовні вимоги представник відповідача вказує на те, що у зв`язку з воєнним станом, ним отримано 1 095, 455 м3 лісоматеріалу круглого (діаметром 15 - 19 мм., 24 мм.), який використано за призначенням: обладнання інженерно - захисних споруд для особового складу військових частин в межах відповідальності мобілізаційних договорів КЕВ м. Львова на загальну суму 4 019 399, 56 грн.

Необхідно звернути увагу на те, що лісопродукція (необроблена деревина) використовувалась в інтересах оборони України (в умовах війни), її замовником є уповноважені органи військового управління, а безпосередніми споживачами, в основному, військові частини, що перебувають поза межами зони діяльності КЕВ м. Львова.

Фактично КЕВ м. Львова є лише безпосереднім виконавцем вищевказаних мобілізаційних завдань (укладених договорів), що вказує на недопустимість накладання на КЕВ м. Львова усього тягаря фінансової відповідальності перед постачальниками.

Закупівля лісоматеріалів мобілізаційними нарядами здійснюється квартирно-експлуатаційними органами з подальшим фінансуванням Центральним управлінням інженерно - інфраструктурного забезпечення Командування сил логістики Збройних сил України.

КЕВ м. Львова є структурним підрозділом органу державної виконавчої влади - Міністерства оборони України, є бюджетною організацією, що діє на підставі Положення про КЕВ м. Львова від 30.06.2017 виключно державної форми власності і фінансується за рахунок Державного бюджету України, а тому відповідно до п.6 ст.2 Бюджетного кодексу України є неприбутковим. Відповідач належить до державного сектору, а його фінансування залежить від Міністерства оборони України.

В разі задоволення позовних вимог грошові кошти будуть стягнуті з однієї бюджетної організації (КЕВ м. Львова) на користь іншого державного підприємства (ДП Рава-Руське лісове господарство).

Також, в матеріалах справи відсутній розрахунок заборгованості. Акт звірки взаєморозрахунків, підписаний в односторонньому порядку не є доказом у даній справі.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, заслухавши пояснення учасників справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задоволити частково виходячи з таких мотивів.

Згідно із частиною 1 статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Як передбачено статтею 174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.

За умовами статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (стаття 712 Цивільного кодексу України).

Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Як встановлено судом, 27.05.2019 між Державним підприємством Рава-Руське лісове господарство та Квартирно-експлуатаційним відділом м. Львова укладено договір купівлі-продажу необробленої деревини № РР/МОУ/27/05, відповідно до умов якого продавець передає у власність покупця на умовах FCA франко-склад продавця необроблену деревину (товар), найменування, загальна кількість і асортимент (номенклатура) якої обумовлюється сторонами додатково і встановлюється в документах на відпуск, які, після їх оформлення, стають невід`ємними частинами даного договору, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього по цінах, не нижчих від тих, що склалися на останньому аукціоні. Оплата покупцем товару за цінами, вказаними у видаткових (прибуткових) документах, складених відповідно до чинного законодавства України, вважається конклюдентною згодою з вказаними цінами.

Згідно з пунктами 3.1. та 4.4. договору, ціна на товар встановлена в гривнях за 1 куб. м на умовах FCA франко-проміжний, франко-верхній склад продавця. Комплект товаросупровідних документів: товаротранспортна (залізнична) накладна; рахунок-фактура; специфікація. Продавець зобов`язаний провести електронну реєстрацію податкових накладних.

Пунктом 5.1. договору передбачено, що прийом-передача доставленого товару здійснюється на складі покупця за умови доставки товару залізничним транспортом. При перевезенні товару автомобільним транспортом, прийом-передача товару здійснюється на складі продавця за умовами EXW склад продавця (в редакції Інкотермс 2010): за якістю - у відповідності з нормами відповідних ДСТУ, ТУ, інших умов згідно законодавства України; за кількістю - у відповідності з товаротранспортними чи залізничними накладними та специфікаціями до них з підписом уповноваженої особи та печаткою продавця.

Відповідно до пункту 5.3. договору, датою передачі товару продавцем та прийому його покупцем, тобто датою поставки, вважається дата товарно-транспортної накладної.

Згідна з пунктами 6.1. та 7.1. договору, платіж (передоплата 100 % вартості) здійснюється шляхом банківського переказу коштів на розрахунковий рахунок продавця за кожну партію товару, згідно виставленого рахунку-фактури протягом 5 діб з дати пред`явлення рахунку до сплати. Покупець зобов`язаний здійснювати попередню оплату за кожну партію товару на протязі 5-ти діб з дати пред`явлення рахунку до сплати.

На підставі додаткової угоди до договору від 01.03.2022 № 2, ДП Рава-Руське лісове господарство здійснило поставку необробленої деревини на загальну суму 1 739 168, 46 грн, що підтверджується підписаною сторонами видатковою накладною № 64. Підтвердженням здійснення поставок згідно договору є також підписані сторонами товарно-транспортні накладні та специфікації-накладні.

Однак відповідач не провів повної оплати за поставлений йому товар, внаслідок чого у відповідача виник основний борг перед позивачем в розмірі 1 739 168, 46 грн.

23.12.2022 позивач звернувся до відповідача із претензією з проханням сплатити вищезазначену заборгованість, однак на момент пред`явлення позову заборгованість в розмірі 1 739 176, 50 грн відповідачем не сплачено.

У відповідності із статтею 193 Господарського кодексу України, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Щодо тверджень відповідача про те, що фактично КЕВ м Львова є лише безпосереднім виконавцем вищевказаних мобілізаційних завдань (укладених договорів), що вказує на недопустимість накладання на КЕВ м Львова усього тягаря фінансової відповідальності перед постачальниками, суд не погоджується з ними та зазначає наступне.

Саме відповідач є стороною (покупцем) договору купівлі продажу необробленої деревини № РР/МОУ/27/05, укладеного 27 травня 2019 року, і в силу ст. 193 ГК України (суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином; кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу), ст. 629 ЦК України (договір є обов`язковим для виконання сторонами); саме покупець - КЕВ м. Львова повинен виконати договірне зобов`язання та оплатити поставлений товар (необроблену деревину).

Згідно норм ЦК та ГК України, відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення боржника від обов`язку виконати грошове зобов`язання з оплати робіт чи послуг, які прийняті ним без зауважень.

Частиною першою статті 96 ЦК України визначено, що юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями.

Частина 2 статті 218 ГК України та стаття 617 ЦК України прямо передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважається обставинами, які є підставою для звільнення боржника від виконання зобов`язання.

Щодо твердження відповідача про неналежність доказування позовних вимог, слід зазначити наступне.

Згідно вимог ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч.1). Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч.2).

Так, в обґрунтування позовних вимог позивачем було долучено первинні документи (договір купівлі продажу необробленої деревини від 27 травня 2019 року № РР/МОУ/27/05, додаткова угода від 01.03.2022 № 2, протокол погодження договірної ціни від 01.03.2022, видаткова накладна № 64, а також товарно-транспортні накладні та специфікації-накладні), які підтверджують факт поставки (здійснення купівлі-продажу) позивачем товару (необробленої деревини) відповідачу та, відповідно, факт виконання ДП Рава-Руське лісове господарство своїх зобов`язань згідно договору купівлі продажу необробленої деревини від 27 травня 2019 року № РР/МОУ/27/05.

Акт звірки взаєморозрахунків між КЕВ м.Львова та ДП Рава-Руське лісове господарство, долучений до позовної заяви, відображає стан залишків (заборгованість) по розрахунках між двома контрагентами. Вказаний акт звірки було направлено відповідачу разом із претензією 23.12.2022 із проханням сплатити заборгованість, а також підписати його (а у випадку незгоди внести свої дані) та примірник повернути ДП Рава-Руське лісове господарство. Враховуючи наведене, саме зазначені вище первинні документи, долучені позивачем до позовної заяви, підтверджують факт належного виконання позивачем своїх договірних обов`язків (поставки товару) та є належними доками по справі, що розглядається.

Таким чином, враховуючи наведені норми законодавства та встановлені судом обставини, перевіривши розрахунок позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задоволити частково в розмірі 1 739 168, 46 грн, оскільки при поданні позовної заяви позивачем допущено арифметичну помилку щодо суми заборгованості, не враховано, що згідно видаткової накладної № 64 товар поставлено на суму 1 739 168, 46 грн.

Частиною 8 ст. 129 ГПК України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Оскільки до закінчення судових дебатів у справі, представником позивача зроблено відповідну заяву, суд встановлює йому п`ятиденний строк, після проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду, для подання доказів, що підтверджують розмір судових витрат, пов`язаних із розглядом справи.

Відшкодування витрат, пов`язаних зі сплатою судового збору, відповідно до ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача пропорційно до задоволених вимог.

Керуючись ст. ст. 2, 13, 74, 76, 77, 78, 86, 124, 126, 129, 236-241, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

вирішив:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова (79007, м. Львів, вул. Батуринська, 2, код ЄДРПОУ 07638027) на користь Державного підприємства Рава-Руське лісове господарство (80316, м. Рава-Руська Львівської області, вул. Володимира Великого, 85, код ЄДРПОУ 00992450) суму в розмірі 1 765 255, 99 грн, з яких:

- 1 739 168, 46 грн - заборгованості;

- 26 087, 53 грн судового збору.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

5. Встановити позивачу строк до 10.04.2023 (включно), для подання доказів, щодо розміру понесених ним судових витрат на правову допомогу.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.

Повне рішення складено 11 квітня 2023 року.

Суддя Манюк П.Т.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення03.04.2023
Оприлюднено13.04.2023
Номер документу110143666
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —914/3400/22

Постанова від 31.08.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Ухвала від 14.08.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Ухвала від 29.06.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Ухвала від 05.06.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Ухвала від 29.05.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Ухвала від 16.05.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Рішення від 03.04.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Манюк П.Т.

Ухвала від 20.03.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Манюк П.Т.

Ухвала від 13.02.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Манюк П.Т.

Ухвала від 05.01.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Манюк П.Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні