Рішення
від 11.04.2023 по справі 346/2643/22
КОЛОМИЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №346/2643/22

Провадження №2/346/169/23

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2023 р.м. Коломия

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого судді: Валігурської Л.В.

за участю секретаря: Вербіщук О.Д.

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Коломия позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог: Коломийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), про оспорювання батьківства, -

в с т а н о в и в:

I. Зміст позовних вимог

12.07.2022 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить виключити відомості про його батьківство з актового запису №275 від 05.07.2019 про народження ОСОБА_3 , здійсненого Коломийськими відділом державної РАЦС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області. Зобов`язати Коломийський відділ державної РАЦС внести зміни в актовий запис у книзі записів актів громадянського стану про народження ОСОБА_1 . Видати нове свідоцтво про народження на ім`я дитини.

II. Позиція позивача

В обґрунтування позову позивач зазначає, що він з квітня 2018 року по червень 2022 року проживав однією сім`єю з відповідачем без реєстрації шлюбу. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 народила доньку ОСОБА_3 , народження якої зареєструвала у Коломийському міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану, про що складено відповідний актовий запис №275 та видано свідоцтво про народження. Батьком народженої дитини на підставі ч. 1 ст. 122 СК України було записано позивача, проте вважає, що актовий запис про народження дитини не відповідає дійсності.

Позовні вимоги заявлені на підставі ст. ст. 122, 124, 126, 127, 136 СК України.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи у за його відсутності. Позовні вимоги підтримує повністю, просить суд їх задовільнити, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

ІІІ. Позиція відповідача

Відповідач ОСОБА_2 не скористалася правом на подання суду письмового відзиву на позов, яке їй було роз`яснено ухвалою від 18.07.2022.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання повторно не з`явилася, про день, час та місце судового засідання була повідомлена належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомила, клопотань про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за її участі не заявляла, заперечень проти позову не надала, тому на підставі ст. 280 ЦПК України, за письмової згоди позивача, суд постановив здійснювати заочний розгляд справи.

IV. Позиція третьої особи

Третя особа надала суду письмові пояснення, в яких зазначили, що 05.07.2019 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до відділу у зв?язку з реєстрацією народження дитини. Останні у шлюбу між собою не перебували, тому їм роз`яснили порядок та умови відповідної реєстрації спільної дитини. У свою чергу ОСОБА_1 підтвердив, що дитина, народжена ОСОБА_2 є їх спільною, а він є біологічним батьком. За заявою матері та батька дитини про визнання батьківства було складено актовий запис про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Даний актовий запис зі змістом, кого сторони були ознайомлені, засвідчений її підписами і жодних заперечень з цього приводу не було.

Просили проводити судовий розгляд за їх відсутності.

V. Процесуальні дії суду у справі.

Ухвалою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 18.07.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в порядку загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.

Суд ухвалою від 10.08.2022 задовольнив клопотання позивача та призначив у справі судово-генетичну експертизу, на вирішення якої поставлено питання чи є позивач біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , провадження у справі зупинено. Ухвалою суду від 02.09.2022 виправлено описку у вищезазначеній ухвалі, зокрема вважається правильною назва експертизи «судова молекулярно-генетична експертиза».

Відповідно до ухвали суду від 28.10.2022 провадження у справі поновлено у зв?язку з неможливістю проведення експертизи через неявку ОСОБА_2 та ОСОБА_3 для відібрання порівняльних зразків.

Ухвалою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 05.12.2022 повторно призначено у справі судову молекулярно-генетичну експертизу, провадження у справі зупинено.

Суд ухвалою від 28.02.2023 поновив провадження у справі, оскільки відповідач для відібрання зв?язків не з`явилась, експертизу проведено не було.

Ухвалою суду від 14.03.2023 у задоволенні клопотання позивача про призначення судової почеркознавчої експертизи актового запису про народження ОСОБА_3 відмовлено. Підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.

За приписамич.2ст.247ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

VІ. Фактичні обставини справи, встановлені судом та зміст правовідносин.

Відповідно до свідоцтва про народження від 05.07.2019 серія НОМЕР_1 ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 05.07.2019 складено відповідний актовий запис №275. Батьками зазначені ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

VІІ. Норми права, які застосував суд.

Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї (ч. 8ст. 7 СК України).

Відповідно до ч. 2ст. 125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду. Частиною 1ст. 126 СК Українипередбачено, що походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно ч. ч. 1, 2, 3ст. 136 СК Україниособа, яка записана батьком дитини відповідно дост. ст. 122, 124, 126, 127цього Кодексу,має правооспорити своєбатьківство,пред`явивши позовпро виключеннязапису пронього якбатька зактового записупро народженнядитини. Уразі доведеннявідсутності кровногоспоріднення міжособою,яка записанабатьком,та дитиноюсуд постановляєрішення провиключення відомостейпро особуяк батькадитини зактового записупро їїнародження. Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття.

ЄСПЛ зазначив у справі «Йевремович против Сербии», що у відповідності дост.8Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод під час розгляду скарги про встановлення батьківства суди мають приділяти особливу увагу інтересам конкретної дитини («Jevremovic v. Serbia», заява №3150/05, п. 109, рішення ЄСПЛ від 17.05.2007).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи й офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Орган державної реєстрації актів цивільного стану на прохання особи, якій відмовлено в державній реєстрації актів цивільного стану у зв`язку з наявністю однієї з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, повинен викласти причину такої відмови в письмовій формі (ч. 2 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»). Відповідно до ч. 6 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану») після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Відповідно доп.2.12,п.2.13.1наказу Міністерстваюстиції Українивід 12.01.2011№96/5«Про затвердженняПравил внесеннязмін доактових записівцивільного стану,їх поновленнята анулювання»підставою длявнесення змінв актовізаписи цивільногостану є рішення суду про виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження.

VIІІ. Оцінка суду

Між сторонами виникли правовідносини, які регулюються нормами Сімейного кодексу України. Позивач зазначаючи, що він не визнає себе біологічним батьком дитини ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом.

Тлумаченняст. 136 СК Українисвідчить, що підставою для оспорювання батьківства є невідповідність встановленого батьківства факту біологічного походження. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, записаною батьком і дитиною, суд постановляє рішення про виключення відомостей з актового запису про народження дитини. Доводити відсутність кровного споріднення з дитиною можливо будь-якими допустимими доказами, у тому числі висновками судово-медичної, біологічної чи генетичної експертиз.

Експертизи призначені ухвалами від 10.08.2022 та 05.12.2022 не були проведені у зв`язку з тим, що ОСОБА_2 з дитиною ОСОБА_4 двічі не з`являлись до експертної установи для відбору зразків біологічного матеріалу.

Таким чином ОСОБА_2 ухилилась від проходження експертизи, яка могла б із значним ступенем вірогідності підтвердити, чи спростувати наявність кровного споріднення між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 .

Наведені обставини доводять недобросовісність процесуальної поведінки відповідача, що знайшло прояв у невиконанні ухвал суду, якими останню було зобов`язано з`явитися з дочкою ОСОБА_4 до експертної установи у визначений експертом час, з метою відбору необхідних зразків для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи. Крім того, про необхідність відповідача з дитиною з`явитись до експертної установи у конкретний час та дату суд повідомляв відповідача листами.

Позивач в стадії підготовчого провадження зазначав, що протягом спільного проживання відповідач не повідомляла його про те, що він не є біологічним батьком дитини, тобто в момент реєстрації дитини він не міг знати та не знав, що не є її біологічним батьком. Таким чином, під час розгляду справи встановлено,що ОСОБА_1 вважаючи себе батьком дитини, подав про це відповідну заяву до органу РАЦСу,проте на момент подачі даної заяви не знав, що він не є біологічним батьком.

Зазначений факт також підтверджується тим, що в ході розгляду справи позивач просив призначити судову молекулярно-генетичну експертизу, проте вказана експертиза не була проведена, у зв`язку з ухиленням саме відповідача від явкиразом із дитиною до експертної установи для відібрання біологічних матеріалів, а тому вищезазначені обставини є обґрунтованою підставою для виключення з актового запису про народження відомостей про батьківство дитини.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 29.07.2020 по справі №551/574/18 (провадження №61-4066 св 19).

Законодавством передбачено певні обов`язки батьків щодо їх дитини, а також необхідність приймати судові рішення з урахуванням найкращих інтересів дитини, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, інших осіб. Встановлення батьківства належним чином гарантує інтереси дитини щодо встановлення її походження.

Висновок судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи є підставою для категоричного висновку для визнання батьківства, оскількиДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитиниі його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Калачова проти Росії» від 07.05.2009, заява №3451/05).

Згідно з ч. 4, п. п. 3-5 ч. 5ст. 12 ЦПК Україникожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: роз`яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій; сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.

У ч. 1ст. 44 ЦПК Українипередбачено, що учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

Відповідно до ч. 1ст. 109 ЦПК Україниу разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо,суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Нез`явлення відповідача разом із дитиною до експертної установи для відібрання біологічних матеріалів для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи свідчить про її небажання отримати точні висновки щодо походження дитини на спростування доводів позивача про оспорювання батьківства.

При цьому судом вжито належних процесуальних заходів з метою проведення судової молекулярно-генетичної експертизи та забезпечення участі відповідача разом із дитиною у її проведенні. Відповідач же не довела наявність поважних підстав, які б перешкоджали їй з`явитися разом із дитиною до експертної установи для забору відповідних зразків дитини. Вказані дії та бездіяльність відповідача призвели до неможливості проведення експертизи.

Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 25.08.2020 у справі №478/690/18 (провадження №61-18333св19); від 09.09.2020 у справі №277/836/16-ц, (провадження №61-48029св18).

ІХ. Висновок суду

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Частинами 2, 3 ст. 77 ЦПК України встановлено, що предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Згідно із ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 4 ст. 263 ЦПК Українипередбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Оскільки відповідачухилилася від явкиразом із дитиною до експертної установи для відібрання біологічних матеріалів для проведення судово-генетичної експертизи, не надала суду достатні та достовірні докази того, що позивач в момент реєстрації себе батьком дитини знав, що не є батьком дитини, суд надавши оцінку усім доказам в сукупності, заслухавши пояснення учасників справи, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, приходить до висновку, про наявність підстав для задоволення позовних вимог в цій.

Оцінюючи позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов`язання третьої особи внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , суд зважаючи на вищезазначені норми в частині підстав внесення відповідних змін, вважає останні такими, що задоволенню не підлягають.

Х. Заходи забезпечення позову (заяви).

Заходи забезпечення позовної заяви судом не вживались, відповідні клопотання від учасників справи не поступали.

ХІ. Розподіл судових витрат між сторонами.

У відповідності до вимогст. 141 ЦПК України,судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову на відповідача; у разі відмови в позові на позивача; у разі часткового задоволення позову на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При такому вирішенні позову, з відповідача слід стягнути на користь позивача судовий збір, сплачений останній під час звернення до суду з позовом у встановленому законодавством розмірі 992,40 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 76-81, 223, 247, 263-265, 268,280,282,288,289ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог: Коломийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), про оспорювання батьківства задовольнити частково.

Виключитиз актового запису про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за номером 275, щоскладений 05.07.2019Коломийським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України,якбатькадитини.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 в рахунок сплати судового збору 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) гривні 40 (сорок) копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом 20 (двадцяти) днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Згідно загального порядку оскарження, дане рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом 30 (тридцяти) днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5ст. 265 ЦПК України:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП не відомо, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Третя особа: Коломийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), код ЄДРПОУ 43182151, зареєстроване місцезнаходження: вул. Міцкевича, 2, м. Коломия, Івано-Франківська область.

Суддя: Л.В. Валігурська

СудКоломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення11.04.2023
Оприлюднено13.04.2023
Номер документу110161370
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —346/2643/22

Рішення від 11.04.2023

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Валігурська Л. В.

Ухвала від 14.03.2023

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Валігурська Л. В.

Ухвала від 14.03.2023

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Валігурська Л. В.

Ухвала від 14.03.2023

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Валігурська Л. В.

Ухвала від 14.03.2023

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Валігурська Л. В.

Ухвала від 28.02.2023

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Валігурська Л. В.

Ухвала від 05.12.2022

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Валігурська Л. В.

Ухвала від 28.10.2022

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Валігурська Л. В.

Ухвала від 01.09.2022

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Валігурська Л. В.

Ухвала від 09.08.2022

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Валігурська Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні