ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.04.2023 Справа № 914/3151/22
Господарський суд Львівської області в складі судді Горецької З.В., за участю секретаря судового засідання Пришляк М.С., розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання позивач про відшкодування витрат на професійну правову допомогу у справі
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Діжле Україна»,
до відповідача: Управління житлово - комунального господарства та енергозбереження Бориславської міської ради,
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Господарського суду Львівської області перебувала справа 914/3151/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Діжле Україна» до Управління житлово-комунального господарства та енергозбереження Бориславської міської ради про стягнення заборгованості.
У судовому засіданні 27.03.2023, на виконання вимог ч. 8 ст. 129 ГПК України, представником Позивача - адвокатом Іваницьким Я.О., було зроблено заяву про те, що докази на підтвердження витрат Позивача на надання правової допомоги будуть подані протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.
27.03.2023 Господарським судом Львівської області прийнято рішення про часткове задоволення Позовних вимог та призначено судове засідання для вирішення питання стягнення витрат на правову допомогу на 03.04.2023. Розгяд заяви про відшкодування судових витрат 03.04.2023 відкладено 10.04.2023. В судове засідання 10.04.2023 сторони явку уповноважених представників не забезпечили.
З матеріалів справи вбачається, що правнича (правова) допомога ТзОВ «Діжле Україна» надавалась адвокатами Адвокатського об`єднання «Західна правова група» на підставі укладеного між сторонами Договору про надання правової допомоги б/н від 22 серпня 2019 року із змінами згідно з Додатковою угодою №1 від 28 вересня 2020 року (надалі - Договір).
Відповідно до п. 1.1. Договору, клієнт доручає та оплачує, а АДВОКАТСЬКЕ ОБ`ЄДНАННЯ бере на себе зобов`язання, через своїх учасників, (перелік яких визначений у пункті 1.2. Договору), кожен з яких діє незалежно один від одного: надавати правову допомогу, представляти та/або захищати права та інтереси Клієнта в усіх: державних органах; органах місцевого самоврядування (включаючи виконавчі органи); в органах, уповноважених здійснювати примусове виконання судових рішень і рішень інших органів; інших підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності та підпорядкування; перед фізичними особами та фізичними особами - підприємцями, в судах загальної юрисдикції будь-якої інстанції, включаючи адміністративні, господарські, а також третейські суди; здійснювати правовий супровід діяльності Клієнта, зокрема, включаючи ведення договірної роботи, надання правової інформації, надання консультацій і роз`яснень з правових питань тощо.
Згідно з п. 4.1. Договору (з урахуванням змін, внесених Додатковою угодою №1 від 28 вересня 2020 року), за правову допомогу, представництво та/або захист прав та інтересів Клієнта, що надається/здійснюється адвокатським об`єднанням через його учасників, у відповідності із умовами даного договору, клієнт сплачує обумовлену сторонами грошову суму, а саме:
-1 000,00 грн. - за участь учасника адвокатського об`єднання, (перелік яких визначений у пункті 1.2. договору) в 1 судовому засіданні;
-1 000,00 грн. - за 1 год. послуг з надання учасниками адвокатського об`єднання,
(перелік яких визначений у пункті 1.2. договору) інших видів правової (правничої) допомоги (консультації, створення процесуальних документів, ознайомлення з матеріалами справи тощо).
На виконання умов цього договору адвокатами Адвокатського об`єднання «Західна правова група», в рамках представництва інтересів ТзОВ «Діжле Україна» у справі 914/3151/22 в суді першої інстанції, було виконано наступне:
-надано консультації та роз`яснень з правових питань щодо порядку та строків стягнення з боржника 3% річних та інфляційних втрат.
-здійснено підготовку позовної заяви (включаючи вивчення та оформлення доказів, проведення розрахунків 3% річних та інфляційних втрат та безпосереднє складення позовної заяви);
- взято участь у 3 судових засіданнях: 23.01.2023, 13.02.2023 та 27.03.2023 (включаючи витрачений час на дорогу до судових засідань та у зворотному напрямку, їх очікування та безпосередню участь у судових засіданнях).
Зазначені послуги та їх загальна вартість у розмірі 8 000,00 грн. відображені у Детальному описі виконуваних робіт (надаваних послуг) від 30.03.2023 та Акті виконаних робіт (наданих послуг) №3 від 30.03.2023.
Оплата за вищевказану правничу (правову) допомогу у справі №914/3151/22 в суді першої інстанції здійснена Позивачем 03.04.2023 у розмірі 8 000,00 грн., що підтверджується відповідним платіжною інструкцією (дорученням) № 626.
Відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Згідно з ч. 2-4 ст. 126 ГПК України, за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» до основних видів адвокатської діяльності законодавець відносить, зокрема: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
При оцінці вартості участі адвоката у судових засіданнях 23.01.2023 , 13.02.2023 року та 27.03.2023 Господарський суд Львівської області врахуває висновки Верховного Суду, викладені у п. 3.47-3.50 Постанови від 25 травня 2021 року у справі №910/7586/19, згідно з якими: «участь у судовому засіданні являє собою не формальну присутність на ньому, а підготовку адвоката до цього засідання, витрачений час на дорогу до судового засідання та у зворотному напрямку, його очікування та безпосередня участь у судовому засіданні. Такі стадії представництва інтересів у суді, як прибуття на судове засідання та очікування цього засідання є невідворотними та не залежать від волі чи бажання адвоката. При цьому паралельно, вчиняти якісь інші дії на шляху до суду чи під залом судового засідання адвокат не може та витрачає на це свій робочий час. З огляду на що колегія суддів вважає, що такі стадії, як прибуття до суду чи іншої установ та очікування є складовими правничої допомоги, які в комплексі з іншими видами правничої допомоги сприяють забезпеченню захисту прав та інтересів клієнта. З урахуванням наведеного час, який адвокат витрачає на дорогу для участі у судовому засіданні, є складовою правничої допомоги і підлягає компенсації нарівні з іншими витратами».
Ч. 4 ст. 129 ГПК України передбачено, що інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на відповідача у разі задоволення позову.
Відповідно до ч. 8 ст. 129 ГПК України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Слід зауважити, що розмір витрат на оплату послуг адвокатів Адвокатського об`єднання «Західна правова група» у справі №914/3151/22 в суді першої інстанції (8 000,00 грн.) є співмірний за всіма ознаками, визначеними у ч. 4 ст. 126 ГПК України, зокрема, становить лише близько 5% від суми стягнення, задоволеної судом. Більше того, вказаний розмір є меншим, аніж розмір оплати за аналогічні послуги, встановлений радами адвокатів окремих областей у рекомендаціях щодо застосування мінімальних ставок адвокатського гонорару, а тому підлягає до задоволення в повному розмірі.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 126, 129, 130, 221, 244 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву про відшкодування витрат на професійну правову допомогу у справі №914/3151/22 задовольнити.
2. Стягнути з Управління житлово-комунального господарства та енергозбереження Бориславської міської ради (82300, Львівська обл., місто Борислав, вулиця Шевченка, будинок 42; ідентифікаційний код: 26412705) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Діжле Україна» (81600, Львівська обл., Миколаївський район, місто Миколаїв, вулиця Володимира Великого, будинок 6; ідентифікаційний код: 41286423) 8 000,00 грн. витрат на професійну правничу (правову) допомогу.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Додаткове рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 14.04.2023.
Суддя Горецька З.В.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2023 |
Оприлюднено | 17.04.2023 |
Номер документу | 110230457 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Плотніцький Борис Дмитрович
Господарське
Господарський суд Львівської області
Горецька З.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні