РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2023 р. Справа № 120/782/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сала П.І.,
за участю:
секретаря судового засідання Галюк А.Л.,
представника позивача Юрченка Т.П.,
представника відповідача Мичківського І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом приватного підприємства "Аміго"
до виконавчого комітету Вінницької міської ради,
про визнання протиправним та скасування рішення,
УСТАНОВИВ:
31.01.2023 до суду надійшла позовна заява приватного підприємства "Аміго" (далі - ПП "Аміго") до виконавчого комітету Вінницької міської ради (далі також Вінницький МВК) про визнання протиправним та скасування рішення від 18.12.2022 № 2790 "Про демонтаж самовільно встановлених тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та малих архітектурних форм на території Вінницької міської територіальної громади" в частині пункту 2.3 та його підпунктів 2.3.1-2.3.6.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідно до договору оренди земельної ділянки від 29.01.2009 (реєстраційний № 040900100078 від 04.06.2009) та додаткової угоди до цього договору від 13.05.2019, що були укладені між Вінницькою міською радою та ПП "Аміго", у строковому платному користуванні позивача до 26.03.2024 перебуває земельна ділянка комунальної власності площею 0,0036 га, кадастровий номер 0510136600:02:047:0019, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності) за адресою: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе (зуп. трам. "Трамвайна", нині - "ім. Олександра Музики"). На території цієї земельної ділянки розміщується тимчасова споруда - "торгово-посадочний комплекс" загальною площею 48,2 кв.м (далі - ТС), розмір та конфігурація якого були погоджені згідно з паспортом прив`язки стаціонарної ТС (ТПК), виданим Департаментом архітектури, містобудування та кадастру Вінницької міської ради 14.04.2016.
Позивач зазначає, що використовує вказану ТС за її призначенням та перераховує до місцевого бюджету орендні платежі за користування відповідною земельною ділянкою.
Разом з тим 18.12.2022 Вінницьким МВК прийнято рішення за № 2790 "Про демонтаж самовільно встановлених тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та малих архітектурних форм на території Вінницької міської територіальної громади", яким вирішено демонтувати ТПК по вул. Хмельницьке шосе (зупинка трамваю "ім. Олександра Музики"), належний ПП "Аміго". При цьому підпунктами 2.3.1-2.3.6 зазначеного рішення передбачено комплекс заходів фактичного демонтажу такого об`єкта та приведення території у відповідність з нормами благоустрою території, що включає першочергово етап добровільного демонтажу позивачем конструкції ТС у строк до 01.01.2023, а у разі невиконання цієї вимоги - етап примусового демонтажу об`єкта у строк до 01.03.2023 комунальним підприємством "Вінницька спеціалізована монтажно-експлуатаційна дільниця організації дорожнього руху".
Позивач не погоджується із цим рішенням відповідача в частині підпунктів 2.3.1-2.3.6 пункту 2.3, вважає його протиправним і таким, що прийняте безпідставно та з порушенням норм чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню.
На підтримку своїх вимог позивач зазначає, що 01.07.2022 ПП "Аміго" звернулося до Вінницької міської ради щодо встановлення земельного сервітуту на земельну ділянку комунальної власності площею 0,0014 га, яка використовується підприємством без правовстановлюючих документів для здійснення господарської діяльності і на якій розміщено ТС. Однак таке звернення не було розглянуте і будь-яких пропозицій щодо порядку оформлення права на таку земельну ділянку позивачу не надходило.
Крім того, позивач звертає увагу на те, що з 2016 року відповідач не тільки був фактично обізнаний, а й погоджував площу ТС з паспортом прив`язки, а також не мав будь-яких претензій щодо розмірів та конфігурації такої споруди до подій 2022 року.
Також, на думку позивача, згідно з нормами чинного законодавства виконавчі комітети місцевих рад не уповноважені на вирішення питань про демонтаж самовільно встановлених тимчасових споруд, а тому оскаржуване рішення прийняте відповідачем з перевищеннями наданих йому повноважень.
Разом з позовною заявою позивач також подав заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 18.11.2022 № 2790 в частині підпунктів 2.3.2 та 2.3.3 пункту 2.3.
Ухвалою суду від 02.02.2023 вказану заяву задоволено та в порядку забезпечення позову ПП "Аміго" зупинено дію рішення Вінницького МВК від 18.12.2022 № 2790 "Про демонтаж самовільно встановлених тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та малих архітектурних форм на території Вінницької міської територіальної громади" в частині підпунктів 2.3.2 та 2.3.3 пункту 2.3.
Ухвалою суду від 06.02.2023 відкрито провадження у справі за позовом ПП "Аміго". Розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Розгляд справи по суті призначено на 09.03.2023.
08.03.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позов заперечує та просить відмовити у його задоволенні.
Відповідач зазначає, що 16.06.2022 Департаментом архітектури та містобудування Вінницької міської ради проведено перевірку дотримання вимог законодавства в сфері містобудування та благоустрою на території міста Вінниця щодо розміщення ТПК за адресою: вул. Хмельницьке шосе (зуп. трамвая "ім. Олександра Музики, колишня назва "Трамвайна") у м. Вінниці. За результатами перевірки встановлено, що за вказаною адресою розміщується ТС для провадження підприємницької діяльності з навісом для очікування громадського транспорту, який належить ПП "Аміго". Водночас, згідно з архівними даними, термін дії виданого цьому підприємству паспорта прив`язки ТС № 09/2016 від 14.04.2016 закінчився ще 30.04.2019 та після цього не поновлювався.
Крім того, 17.06.2022 працівниками виконавчих органів Вінницької міської ради, а саме Департаменту земельних ресурсів та Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради, проведено обстеження земельної ділянки Вінницької міської територіальної громади за адресою: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе (зупинка трамваю "ім. Олександра Музики") з кадастровим номером 0510136600:02:047:0019. Під час обстеження встановлено, що ПП "Аміго" використовує земельну ділянку комунальної власності загальною площею 0,0050 га, з яких лише на 0,0036 га (кадастровий номер 0510136600:02:047:0019) укладено договір оренди земельної ділянки, строк дії якого до 26.03.2024. Водночас земельна ділянка площею 0,0014 га використовується підприємством за відсутності рішення Вінницької міської ради про передачу комунальної земельної ділянки у власність або надання в користування (оренда, сервітут).
У зв`язку із встановленими фактами та на підставі проведених перевірок, 21.06.2022 Департаментом архітектури та містобудування Вінницької міської ради видано припис № 05/00/010/129317 про усунення порушень при розміщенні тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності і малих архітектурних форм на території міста Вінниці, яким ПП "Аміго" зобов`язано у строк до 05.07.2022 виконати вимоги чинного законодавства та рішення Вінницької міської ради щодо укладення договору земельного сервітуту та оформлення паспорта прив`язки ТС. При цьому позивача попереджено, що у разі невиконання припису ТПК буде демонтовано.
Відповідач наголошує на тому, що вказаного припису ПП "Аміго" не виконало, користування земельною ділянкою комунальної власності не узаконило та паспорта прив`язки ТС не отримало, що зафіксовано в акті № 3 від 09.12.2022 про усунення порушень при розміщенні тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності і малих архітектурних форм на території Вінницької міської територіальної громади, складеним за результатами засідання комісії з питань звільнення території Вінницької міської територіальної громади від незаконно встановлених тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та малих архітектурних форм.
15.12.2022 виконавчим комітетом Вінницької міської ради прийнято рішення № 2790 "Про демонтаж самовільно встановлених тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та малих архітектурних форм на території Вінницької міської територіальної громади", яким затверджено вищезазначений акт комісії, а згідно з пунктом 2.3, який включає в себе підпункти 2.3.1-2.3.6, вирішено демонтувати ТПК по вул. Хмельницьке шосе (зупинка трамваю "ім. Олександра Музики") у м. Вінниці.
Відповідач вважає свої рішення та дії правомірними, а заявлений позов необґрунтованим та безпідставним.
Судове засідання від 09.03.2023 не відбулося у зв`язку з оголошенням повітряної тривоги. Розгляд справи перенесено на 23.03.2023.
За клопотанням представника позивача судове засідання від 23.03.2023 відкладено на 03.04.2023.
Ухвалою суду від 03.04.2023 у справі оголошено перерву до 10.04.2023. На підставі положень ч. 5 ст. 159 КАС України сторін зобов`язано подати суду додаткові письмові пояснення в частині повноважень відповідача на прийняття оскаржуваного рішення.
07.04.2023 до суду надійшли письмові пояснення Вінницького МВК, у яких відповідач зазначає, що механізм, підстави, строки і порядок проведення демонтажу тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, елементів благоустрою, в тому числі малих архітектурних форм, що розташовані на території міста Вінниці з порушенням вимог чинного законодавства України визначено Порядком демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та малих архітектурних форм на території міста Вінниці, який затверджений рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради № 800 від 06.04.2017 "Про викладення рішення виконавчого комітету міської ради від 12.06.2014 № 1349 "Про демонтаж самовільно встановлених тимчасових споруд" в новій редакції".
Відповідач вважає, що перевірка спірного ТПК, винесення позивачу за її результатами припису про усунення виявлених порушень та у подальшому рішення про демонтаж цієї тимчасової споруди здійснені виконавчими органами Вінницької міської ради із дотриманням вимог вищезазначеного Порядку та із забезпеченням позивачу його законних прав та інтересів.
10.04.2023 до суду надійшли письмові пояснення ПП "Аміго", в яких позивач заперечує доводи відповідача, наведені у поясненнях від 07.04.2023, та вказує на відсутність у Вінницького МВК повноважень щодо демонтажу тимчасових споруд та прийняття відповідних рішень.
На думку позивача, оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки було винесене суб`єктом владних повноважень не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені законодавством України.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та надав пояснення згідно з обґрунтуваннями, наведеними у позовній заяві та додаткових письмових поясненнях. Просить суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечив та надав пояснення, що відповідають змісту відзиву на позовну заяву та додатковим письмовим поясненням. Просить суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, оцінивши наявні у справі докази, суд встановив таке.
29.01.2009 між Вінницькою міською радою (орендодавець) та ПП "Аміго" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований за № 040900100078 від 04.06.2009, відповідно до якого позивачу у строкове платне користування передано земельну ділянку комунальної власності площею 0,0036 га, кадастровий номер 0510136600:02:047:0019, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності), що розташована за адресою: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе (зуп. трам. "Трамвайна", на сьогодні - зупинка трамваю "ім. Олександра Музики").
14.04.2016 Департаментом архітектури, містобудування та кадастру Вінницької міської ради замовнику ПП "Аміго" видано паспорт прив`язки на стаціонарну ТС (ТПК) по вул. Хмельницьке шосе (зупинка трамваю "ім. Олександра Музики), реєстраційний № 09/2016, строком дії до 30.04.2019.
Рішенням 40 сесії 7 скликання Вінницької міської ради від 26.04.2019 № 1743 "Про затвердження документації із землеустрою, передачу земельної ділянки в постійне користування, поновлення та припинення договорів оренди земельних ділянок" вирішено, зокрема: передати земельні ділянки в оренду, постійне користування згідно з додатками (пункт 2); здійснити реєстрацію земельних ділянок та прав на них в установленому законом порядку (пункт 4); після державної реєстрації земельної ділянки та права оренди, постійного користування, власності на земельну ділянку користувачу (власнику) земельної ділянки внести зміни в земельно-облікові документи (пункт 9).
Відповідно до Додатку 2 до вказаного рішення погоджено поновлення терміну дії договору оренди землі від 29.01.2009 (реєстраційний № 040900100078 від 04.06.2009), укладеного з ПП "Аміго" на земельну ділянку площею 0,0036 га, кадастровий номер 0510136600:02:047:0019, терміном на 4 роки 11 місяців, шляхом укладення відповідної угоди.
При цьому зазначеним Додатком зобов`язано передбачити в договорі оренди обмеження (обтяження) у вигляді заборони розміщення будь-яких об`єктів, ТС, МАФ без відповідних дозволів, а також обов`язок орендаря отримати протягом 6 місяців з дня прийняття цього рішення паспорт прив`язки ТС згідно з вимогами Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінрегіону від 21.10.2011 № 244, та Комплексної схеми розміщення тимчасових спору для провадження підприємницької діяльності на території м. Вінниці, яка затверджена рішенням Вінницького МВК від 21.06.2012 № 1524.
13.05.2019, на підставі вищевказаного рішення Вінницької міської ради від 26.04.2019 № 1743, між Вінницькою міською радою (орендодавець) та ПП "Аміго" (орендар) укладено додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки від 29.01.2009, зареєстрованого за № 040900100078 від 04.06.2009, та внесення змін до цього договору (далі - Договір).
За умовами цього Договору позивачу у строкове платне користування передано земельну ділянку комунальної власності площею 0,0036 га, кадастровий номер 0510136600:02:047:0019, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності), що розташована за адресою: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе (зуп. трам. "Трамвайна").
Договір укладено на 4 роки 11 місяців з моменту прийняття рішення Вінницькою міською радою про передачу земельної ділянки в оренду, а саме терміном до 26.03.2024 (пункт 3.1 Договору).
Згідно з пунктом 8.2 Договору земельна ділянка надається в оренду за певних умов, зокрема, за умови заборони розміщення будь-яких об`єктів, ТС, МАФ без відповідних дозволів та із обов`язком орендаря протягом 6 місяців з дня прийняття рішення Вінницькою міською радою про передачу земельної ділянки в оренду отримати паспорт прив`язки ТС.
16.06.2022 комісією у складі уповноважених посадових осіб Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради проведено перевірку дотримання вимог законодавства в сфері містобудування та благоустрою на території міста Вінниця щодо розміщення торгово-посадочного комплексу за адресою: вул. Хмельницьке шосе (зуп. трамвая "ім. Олександра Музики) у м. Вінниці.
За результатами перевірки встановлено, що:
1) за вказаною адресою розміщується ТПК (зблоковані стаціонарні тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності з навісом для очікування громадського транспорту). Опорядження зовнішніх стін ТС виконано з легких металевих конструкцій. Загальні орієнтовані габаритні розміри ТС становлять: 9,2 х 5,15 м, висота - 3,3 м, в тому числі орієнтовні розміри ТС мінімаркет "Аміго" становлять - 7,1 х 5,15 м, а ТС фірмової мережі заморожених продуктів "Еліка" - 2,1 х 5,15 м;
2) навіс для очікування громадського транспорту має орієнтовні габаритні розміри: 6,8 х 3,4 м та облаштований місцями для сидіння.
3) відповідно до архівних даних Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради за цією адресою ПП "Аміго" видано паспорт прив`язки ТС № 09/2016 від 14.04.2016, термін дії якого закінчився 30.04.2019. Станом на дату перевірки звернення щодо продовження терміну чи видачу нового паспорта прив`язки ТС не надходило. При цьому встановлено наявність порушення вимог виданого паспорта прив`язки (в частині внутрішніх розмірів зблокованих ТС) чинним ДБН В.2.2-40:2018 "Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення", зокрема пункту 6.1 "Входи і шляхи руху до будівель і споруд", та наявність самовільно розміщених рекламоносіїв (вивісок).
Таким чином, за висновками проведеної перевірки, розміщення даного ТПК не відповідає вимогам положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21 жовтня 2011 року (зі змінами).
Водночас, як видно з акту перевірки від 16.06.2022, перевірка проводилася за участю представника власника ТПК, а саме бенефіціарного власника ПП "Аміго" ОСОБА_1, який підписав акт без зауважень.
Крім того, 17.06.2022 уповноваженими посадовими особами Департаментів земельних ресурсів і архітектури та містобудування Вінницької міської ради проведено обстеження земельної ділянки Вінницької міської територіальної громади за адресою: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе (зупинка трамваю "ім. Олександра Музики") з кадастровим номером 0510136600:02:047:0019.
За результатами проведеного обстеження складено акт № 41 від 17.06.2022 обстеження земельної ділянки Вінницької МТГ, в якому зафіксовано, що:
1) ПП "Аміго" використовує земельну ділянку комунальної власності загальною площею 0,0050 га, з них:
площею 0,0036 га (кадастровий номер 0510136600:02:047:0019) із земель житлової та громадської забудови з цільовим призначенням "для будівництва та обслуговування будівель торгівлі" - на підставі додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки від 29.01.2009, зареєстрованого у Вінницькій регіональній філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України за № 040900100078 від 04.06.2009, та внесення змін до Договору від 13.05.2019, зареєстрованого Департаментом земельних ресурсів Вінницької міської ради 19.06.2019 за № 02404, строк дії Договору до 26.03.2024;
площею 0,0014 га - за відсутності рішення Вінницької міської ради про передачу комунальної земельної ділянки у власність або надання в користування (оренда, сервітут);
2) на земельній ділянці розміщується ТПК (зблоковані стаціонарні тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності з навісом для очікування громадського транспорту) площею 50 кв.м;
3) станом на 16.06.2022 оновлений паспорт прив`язки відсутній, тоді як термін дії попереднього паспорта за № 09/2016 від 14.04.2016 закінчився 30.04.2019;
4) відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право ПП "Аміго" на користування земельною ділянкою площею 0,0036 га (кадастровий номер 0510136600:02:047:0019) не зареєстровано;
5) за фактичне використання комунальної земельної ділянки площею 0,0014 га ПП "Аміго" не здійснює нарахування та сплату місцевого податку.
Водночас, як видно з акту № 41 від 17.06.2022, обстеження земельної ділянки проводилося в присутності бенефіціарного власника ПП "Аміго" ОСОБА_1 , який підписав акт без зауважень та отримав його примірник.
22.06.2022 за вих. № 37/00/010/ НОМЕР_1 на адресу керівника ПП "Аміго" Камінської Ю. Департаментом земельних ресурсів скеровано вимогу, якою позивача зобов`язано, зокрема:
- звільнити комунальну земельну ділянку площею 0,0014 га, яка використовується без правовстановлюючих документів та привести її у придатний для подальшого використання стан;
- вжити заходів щодо оформлення паспорта прив`язки ТС згідно з нормами чинного законодавства, а у разі невжиття таких заходів - демонтувати тимчасову споруду з приведенням ділянки у придатний для використання стан.
Вищезазначену вимоги представник ПП "Аміго" ОСОБА_1 отримав під підпис 23.06.2022.
Крім того, 22.06.2022 Департаментом архітектури та містобудування Вінницької міської ради внесено припис за № 05/00/010/129317 про усунення порушень при розміщенні тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності і малих архітектурних форм на території міста Вінниці, яким ПП "Аміго" зобов`язано у строк до 05.07.2022 демонтувати самовільно розміщені рекламоносії (вивіски) і виконати вимоги рішення Вінницької міської ради стосовно розгляду питання укладення нового договору про встановлення земельного сервітуту, а також щодо отримання паспорта прив`язки ТС відповідно до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21 жовтня 2011 року (зі змінами) та з врахуванням рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 21.01.2016 № 91 "Про затвердження стандартів надання окремих адміністративних та інших послуг, що надаються міською радою та її виконавчими органами через Центр адміністративних послуг "Прозорий офіс"" (зі змінами).
Про виконання припису позивача зобов`язано повідомити до 06.07.2022. При цьому попереджено, що в разі невиконання припису, торгово-посадочний комплекс, що розташований за адресою: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе (зупинка трамваю "ім. Олександра Музики"), буде демонтовано відповідно до Порядку демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та малих архітектурних форм на території міста Вінниці, затвердженого рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 06.04.2017 № 800 (зі змінами), зі стягненням в подальшому витрат за демонтаж та відновлення благоустрою.
Вищевказаний припис представник ПП "Аміго" ОСОБА_1 отримав під підпис 22.06.2022.
04.07.2022 на адресу Департаменту земельних ресурсів Вінницької міської ради надійшов лист ПП "Аміго" від 01.07.2022 за підписом директора Камінської Ю. щодо виконання вимоги від 22.06.2022 № 37/00/010/129892.
В листі позивач визнає факт використання без правовстановлюючих документів земельної ділянки комунальної власності площею 0,0014 га та розміщення на такій ділянці ТПК, але при цьому повідомляє про неможливість з об`єктивних причин (висока вартість робіт із реконструкції та/або демонтажу, відсутність у підприємства необхідних обігових коштів, передання частини приміщення ТПК в оренду, введення воєнного стану тощо) виконати вимогу Департаменту про звільнення такої земельної ділянки у визначений строк.
Також у листі ПП "Аміго" зазначає, що з метою приведення до вимог законодавства використання земельної ділянки в господарській діяльності, підприємство готове та має намір провести оформлення користування земельної ділянки площею 0,0014 га, яка наразі використовується без правовстановлюючих документів, на оренду або сервітут, а також сплачувати за неї додаткові платежі до місцевого бюджету. А відтак просить Департамент розглянути можливість укладення з ПП "Аміго" відповідного договору сервітуту або оренди на користування земельною ділянкою площею 0,0014 га із подальшим вжиттям заходів щодо оформлення паспорта прив`язки ТС.
Крім того, 01.07.2022 на адресу Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради надійшов лист ПП "Аміго" від 01.07.2022 за підписом директора Камінської Ю. щодо виконання припису від 22.06.2022 № 05/00/010/129317.
В листі позивач повідомляє, що станом на 01.07.2022 здійснено демонтаж самовільно розміщеного рекламоносія (вивіски) за адресою: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе (зупинка трамваю "ім. Олександра Музики").
Щодо отримання паспорта прив`язки, то позивач у листі зазначає, що в цій частині виконати припис до 06.07.2022 неможливо, оскільки вирішення цього питання залежить від можливості укладення ПП "Аміго" договору сервітуту на користування земельною ділянкою площею 0,0014 га, яка використовується без правовстановлюючих документів і на якій розміщується частина ТПК.
Листом Департаменту земельних ресурсів Вінницької міської ради від 28.07.2022 за № 37/00/010/137401, у відповідь на звернення ПП "Аміго" від 01.07.2022, позивача поінформовано про те, що, зважаючи на викладені у зверненні об`єктивні обставини, які перешкоджають виконати вчасно вимогу від 22.06.2022, термін виконання становитиме 3 місяці з дати реєстрації вимоги, тобто до 22.09.2022. Відтак до цього часу підприємству необхідно звільнити комунальну земельну ділянку площею 0,0014 га, яка використовується без правовстановлюючих документів та привести її у придатний для подальшого використання стан, а також вжити заходів щодо оформлення паспорта прив`язки ТС згідно з нормами чинного законодавства, а у разі невжиття таких заходів - демонтувати тимчасову споруду з приведенням ділянки у придатний для використання стан.
Крім того, у вказаному листі позивачу роз`яснено, що згідно з приписами земельного законодавства вирішення питань щодо передачі земельних ділянок комунальної власності у власність та користування громадян та юридичних осіб належить до повноважень відповідної місцевої ради. А тому для розгляду питання щодо укладення договору про встановлення земельного сервітуту на земельну ділянку площею 0,0014 га, яка використовується підприємством без правовстановлюючих документів, ПП "Аміго" необхідно звернутися до Вінницької міської ради з відповідним клопотанням та подати документи, передбачені рішенням виконавчого комітету міської ради від 21.01.2016 № 91 "Про затвердження стандартів надання окремих адміністративних та інших послуг, що надаються міською радою та її виконавчими органами через Центр адміністративних послуг "Прозорий офіс"" (зі змінами), а саме: копію плану благоустрою на земельну ділянку, погодженого ДАтаМ та ДМГ (або копію довідки про повне виконання благоустрою); оригінал кдастрового плану земельної ділянки; фотографії на електронних носіях існуючого стану земельної ділянки та проекта пропозиція (при здійсненні реконструкції) погоджена ДАтаМ Віннцької міської ради.
30.09.2022 ПП "Аміго" сплатило кошти за шкоду, заподіяну земельним ділянкам державної або комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самостійного зайняття, використання не за цільовим призначенням тощо, в сумі 14 144, 51 грн, тобто відшкодувало шкоду, заподіяну місцевому бюджету, внаслідок використання без правовстановлюючих документів земельної ділянки площею 0,0014 га (платіжне дорученням за № 16 від 30.09.2022).
25.10.2022 комісією у складі працівників Департаменту земельних ресурсів Вінницької міської ради, Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради та КП "Муніципальна варта" здійснено вихід за адресою: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе (зупинка трамваю "ім. Олександра Музики"), з метою перевірки виконання вимоги від 22.06.2022 № 37/00/010/129892 та припису від 22.06.2022 № 05/00/010/129317.
Виходом на місце встановлено невиконання ПП "Аміго" зазначених вимоги та припису, а саме що комунальна земельна ділянка площею 0,0014 га, яка використовується без правовстановлюючих документів, не звільнена; паспорт прив`язки ТС не отримано; тимчасова споруда (ТПК) не демонтована.
Зазначені факти зафіксовані в акті виходу на місце від 25.10.2022, до якого додано фотоматеріали.
09.12.2022 відбулося засідання комісії з питань звільнення території Вінницької міської територіальної громади від незаконно встановлених тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та малих архітектурних форм (далі - Комісія), за результатами якого складено акт № 3 від 09.12.2022 про усунення порушень при розміщенні тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності і малих архітектурних форм на території Вінницької міської територіальної громади.
На вказане засідання письмовим запрошенням від 29.11.2022 № 05/00/010/164786 запрошувався представник ПП "Аміго", однак відповідне поштове відправлення було повернуте відправнику з причин відсутності адресата за зазначеною у листі адресою (вул. Ак. Янгеля, 45, м. Вінниця), що підтверджується бланком рекомендованого повідомлення за № 2105024067649.
За результатами проведеного засідання Комісія вирішила:
1) Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради - підготувати і подати на розгляд Вінницького МВК проєкт рішення про затвердження акт за № 3 від 09.12.2022;
2) демонтувати ТПК за адресою: вул. Хмельницьке шосе (зупинка трамваю "ім. Олександра Музики") у м. Вінниці;
3) рекомендувати ПП "Аміго" виконати демонтаж даного ТПК та привести земельну ділянку в стан, придатний для подальшого використання, з ліквідацією наслідків розміщення, в термін до 01.02.2023;
4) у разі невиконання пункту 3, забезпечити відключення ТС від електропостачання 01.02.2023;
5) у разі невиконання пункту 3, призначити уповноваженою особою на виконання демонтажу КП "Вінницька спеціалізована монтажно-експлуатаційна дільниця з організації дорожнього руху", термін проведення демонтажу - до 01.03.2023 (з подальшим відшкодуванням землекористувачем витрат, пов`язаних з демонтажем, транспортуванням і зберіганням на спеціально відведеному майданчику.
Вищезазначений акт Комісії в редакції наведених пунктів затверджений пунктом 2.3 рішенням Вінницького МВК від 15.12.2022 № 2790 "Про демонтаж самовільно встановлених тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та малих архітектурних форм на території Вінницької міської територіальної громади", який складається із підпунктів 2.3.1-2.3.6 та стосується демонтажу ТПК по вул. Хмельницьке шосе (зупинка трамваю "ім. Олександра Музики") у м. Вінниці.
Позивач з вказаними пунктами оскаржуваного рішення не погоджується, а тому за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду з цим позовом.
Оцінюючи спірні правовідносини та встановлені обставини справи, суд керується такими мотивами.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів, заходи створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначено Законом України від 6 вересня 2005 року № 2807-IV "Про благоустрій населених пунктів".
У частині першій статті 1 вказаного Закону наведено визначення термінів, які у ньому вживаються, зокрема:
благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля;
територія - сукупність земельних ділянок, які використовуються для розміщення об`єктів благоустрою населених пунктів: парків, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, шляхів, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ, рекреаційних, оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об`єктів, об`єктів промисловості, комунально-складських та інших об`єктів у межах населеного пункту;
утримання в належному стані території - використання її за призначенням відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, правил благоустрою території населеного пункту, а також санітарне очищення території, її озеленення, збереження та відновлення об`єктів благоустрою;
заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері благоустрою населених пунктів, і спрямовується на створення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля, збереження і охорону навколишнього природного середовища, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення (частина друга статті 4 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").
За приписами частини першої статті 5 цього ж Закону управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Відповідно до частини другої статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема: здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо; визначення місць стоянок транспортних засобів та майданчиків для паркування на об`єктах благоустрою; визначення обсягів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення в утриманні об`єктів благоустрою; видача дозволу на порушення об`єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених цим Законом.
Згідно з частинами першою, другою статті 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до об`єктів благоустрою населених пунктів належать, зокрема, території загального користування, у тому числі: майдани, площі, бульвари, проспекти, вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; інші території загального користування. До об`єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.
Об`єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством (частина перша статті 14 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").
Статтею 16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" на об`єктах благоустрою забороняється: 1) виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов`язковість його отримання передбачена законом; 2) самовільно влаштовувати городи, створювати, пошкоджувати або знищувати газони, самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо; 3) вивозити і звалювати в не відведених для цього місцях відходи, траву, гілки, деревину, листя, сніг; 4) складувати будівельні матеріали, конструкції, обладнання за межами будівельних майданчиків; 5) самовільно встановлювати об`єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо; 6) встановлювати технічні засоби регулювання дорожнього руху без погодження з відповідними органами Національної поліції; 7) влаштовувати стоянки суден, катерів, інших моторних плавучих засобів у межах територій пляжів; 8) випасати худобу, вигулювати та дресирувати тварин у невідведених для цього місцях; 9) здійснювати ремонт, обслуговування та миття транспортних засобів, машин, механізмів у не відведених для цього місцях (крім випадків проведення негайного ремонту при аварійній зупинці).
Часинами першою, другою, четвертою статті 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" визначено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов`язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Згідно з частиною першою статті 26 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" порушення об`єктів благоустрою, пов`язане з виконанням суб`єктами господарювання земляних та ремонтних робіт, здійснюється на підставі дозволу на порушення об`єктів благоустрою виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - дозвіл), крім випадків, встановлених абзацами другим-четвертим частини першої цієї статті, а саме дозвіл на порушення об`єктів благоустрою не вимагається, якщо земляні та ремонтні роботи здійснюються: особами, які мають документ, що посвідчує право власності або право користування земельною ділянкою, у тому числі право земельного сервітуту; у складі підготовчих або будівельних робіт, право на виконання яких оформлене у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.
Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила.
Згідно з положеннями частини першої, третьої статті 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.
Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом:
1) проведення перевірок території;
2) розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян;
3) участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій;
4) подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої об`єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території населеного пункту.
За приписами частин другої-четвертої статті 28 Закону України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Так, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 року за № 1330/20068, затверджений Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок № 244).
За визначенням, наведеним у пункті 1.3 вказаного Порядку, тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
У розумінні абзаців третього, п`ятого пункту 1.4 Порядку № 244 розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності замовником є суб`єкт господарювання, який має намір розмістити ТС на підставі паспорта прив`язки ТС; паспорт прив`язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою прилеглої території.
Пунктами 2.1, 2.2 цього ж Порядку передбачено, що підставою для розміщення ТС є паспорт прив`язки ТС (додаток 1). Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
Паспорт прив`язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку. Встановлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив`язки. У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив`язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу. Розміщення ТС самовільно забороняється (пункти 2.10, 2.20, 2.30, 2.31 Порядку № 244).
Зі змісту наведених норм вбачається, що розміщення тимчасової споруди після 2011 року має здійснюватися виключно на підставі оформленого у встановленому порядку паспорта прив`язки. При цьому тимчасові споруди, що були розміщені до набуття чинності Порядком № 244, мали бути приведені у відповідність до вимог цього Порядку.
Крім того, розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності можливе лише за умови наявності паспорту прив`язки з подальшою подачею замовником заяви про виконання вимог паспорту прив`язки. Без наявності паспорту прив`язки, а також у разі закінчення строку його дії або анулювання паспорта прив`язки тимчасова споруда вважається встановленою самовільно та підлягає демонтажу.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 20.10.2022 у справі № 160/240/19.
Під час розгляду справи судом встановлено, що ПП "Аміго" отримало паспорт прив`язки № 09/2016 від 14.04.2016 на стаціонарну ТС (ТПК) по вул. Хмельницьке шосе (зупинка трамваю "ім. Олександра Музики) у м. Вінниці, однак строк його дії закінчився 30.04.2019, після чого новий паспорт позивачем не оформлявся.
Водночас той факт, що додатковою угодою від 13.05.2019 було поновлено договір оренди земельної ділянки комунальної власності площею 0,0036 га, кадастровий номер 0510136600:02:047:0019, для розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, жодним чином не узаконював вищезазначеної ТС та не звільняв позивача від обов`язку розміщення такої споруд з дотриманням вимог чинного законодавства, тобто отримати паспорт прив`язки.
Більше того, згідно з пунктом 8.2 договору оренди (в редакції додаткової угоди від 13.05.2019) земельна ділянка надавалася позивачу в оренду з обмеженнями (обтяженнями) щодо використання, зокрема, під умовою заборони розміщення на ній будь-яких об`єктів, ТС, МАФ без відповідних дозволів.
При цьому на позивача покладався обов`язок протягом 6 місяців з дня прийняття Вінницькою міською радою рішення від 26.04.2019 № 1743, тобто до 26.10.2019, отримати паспорт прив`язки ТС.
Натомість ПП "Аміго" вказаного обов`язку, визначеного як нормами права, так і договором оренди землі, не виконало та паспорта прив`язки ТС (ТПК) по вул. Хмельницьке шосе (зупинка трамваю "ім. Олександра Музики) у м. Вінниці не оформило, що, як вже зазначалося вище, є свідченням того, що така тимчасова споруда є самовільно встановленою, а тому підлягає демонтажу.
Крім того, суд зазначає, що правовою підставою набуття права власності та права користування на землю згідно зі статтями 116, 118 Земельного кодексу України є рішення органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Тобто, за відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування, юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності.
Разом з тим судом встановлено, що на умовах договору оренди від 13.05.2019 Вінницькою міською радою було надано у користування ПП "Аміго" земельну ділянку комунальної власності площею 0,0036 га, кадастровий номер 0510136600:02:047:0019, за адресою: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе (зупинка трамваю "ім. Олександра Музики").
Водночас для розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності за вказаною адресою позивач фактично використовує земельну ділянку площею 0,0050 га, тобто площа 0,0014 га використовується без правовстановлюючих документів.
Отже, позивач здійснює підприємницьку діяльність із використанням тимчасової споруди, яка розташована на комунальній земельній ділянці, без оформлення права користування такою земельною ділянкою.
Вказана обставина теж свідчить про самовільність встановлення спірної ТС і, як наслідок, наявність підстав для її демонтажу.
При цьому суд враховує висновки Верховного Суду, що містяться у постанові від 07.09.2022 у справі № 161/14218/16-а.
Таким чином, судом встановлено, що ТС (ТПК) по вул. Хмельницьке шосе (зупинка трамваю "ім. Олександра Музики") в м. Вінниці використовується ПП "Аміго" для здійснення підприємницької діяльності неправомірно, оскільки, по-перше, відсутній паспорт прив`язки ТС у зв`язку із закінченням терміну дії попереднього, і, по-друге, відсутній документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою, на якій розміщено ТС.
Відповідно, тимчасова споруда вважається самовільно встановленою, а отже, такою, що підлягає демонтажу.
Верховний Суд неодноразово, приміром у постановах від 07.10.2020 у справі № 686/15823/16-а та від 25.05.2022 у справі №560/1651/19, зазначав, що демонтаж самовільно розміщених тимчасових споруд є крайнім заходом, якому має передувати вжиття уповноваженим суб`єктом інших заходів реагування, націлених на достеменне встановлення порушення в галузі благоустрою населених пунктів, його припинення та ліквідацію наслідків, якщо такі є.
Демонтажу підлягають лише самочинно зведені тимчасові споруди у тому випадку, якщо власник такої споруди самостійно не демонтував споруду у встановлений у приписі строк або якщо власник невідомий.
Також за висновками Верховного Суду проведенню демонтажу тимчасової споруди передує відповідна процедура, яка включає проведення обстеження території розміщення тимчасової споруди та складання акта обстеження із зазначенням виявлених порушень, винесення припису з вимогою демонтажу самочинно встановленої тимчасової споруди у письмовій формі, в якому встановлюється семиденний термін для усунення виявлених порушень. При цьому підставами для винесення припису про здійснення демонтажу тимчасової споруди є її самовільне розміщення, тобто розміщення за відсутності проектно-дозвільної документації, а саме її відсутності, анулювання дії або закінчення строку дії паспорту прив`язки. Відповідний припис має бути вручений власнику тимчасової споруди у встановленому порядку.
Вказане узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 10.07.2019 у справі № 826/6063/18, від 26.05.2020 від 05.10.2020 у справі № 755/12736/17, від 11.11.2020 у справі № 826/17074/18.
Крім того, висновки про необхідність дотримання процедури вручення припису також були висловлені у постановах Верховного Суду від 23.09.2021 у справі № 826/13209/18 та від 02.12.2021 у справі № 826/5004/17.
Відтак, перевіряючи дотримання відповідачем процедури, яка має обов`язково передувати прийняттю рішення про демонтаж самовільно встановленої тимчасової споруди, суд враховує таке.
Механізм, підстави, строки і порядок проведення демонтажу тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - ТС), елементів благоустрою, в тому числі малих архітектурних форм (далі - МАФ), що розташовані на території міста Вінниці з порушенням вимог чинного законодавства України визначено Порядком демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та малих архітектурних форм на території міста Вінниці, затвердженим рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради № 800 від 06.04.2017 "Про викладення рішення виконавчого комітету міської ради від 12.06.2014 № 1349 "Про демонтаж самовільно встановлених тимчасових споруд" в новій редакції" (далі - Порядок).
Відповідно до пп. 1, 2 п. 1.3. Розділу 1 Порядку демонтажу (знесенню) підлягають ТС та МАФ, встановлені на території міста Вінниці з порушенням вимог чинного законодавства України у разі: відсутності паспорта прив`язки ТС, інших дозвільних документів; анулювання паспорта прив`язки, закінчення терміну його дії; відсутності документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, на якій розміщено ТС (МАФ).
Пунктами 1.4, 1.5 Порядку визначено, що розміщення МАФ без дотримання вимог законодавства забороняється, а сам об`єкт підлягає обов`язковому демонтажу. Для демонтажу (знесення) МАФ (ТС) достатньо однієї із підстав передбаченої цим Порядком або чинним законодавством України.
Відповідно до п. 3.2 Порядку при виявленні ТС (МАФ), яка використовується з порушенням чинного законодавства та цього Порядку, або при надходженні такої інформації, виконавчий орган або комунальне підприємство, якому доручено перевірку, за участю представників Департаменту архітектури та містобудування, Департаменту самоврядного контролю, Департаменту комунального господарства та благоустрою, а також КП "Муніципальна поліція", КП "Архітектурнобудівельний сервіс" складає відповідний акт (Додаток 1 до Порядку) та припис (Додаток 2 до Порядку), який надається особисто (або надсилається) власнику (користувачу), у разі наявності відомостей щодо такої особи, з вимогою демонтувати незаконно встановленої ТС (МАФ) в 5-денний термін.
В силу приписів 3.3, 3.4 Порядку васник (користувач) самовільно розміщених ТС (МАФ) зобов`язаний протягом строку, зазначеного у приписі, здійснити демонтаж ТС (МАФ) за власний рахунок.
У разі відмови власника (користувача) добровільно, у визначений в приписі термін, демонтувати ТС (МАФ), матеріали передаються на розгляд Комісії з питань демонтажу незаконно встановлених тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та малих архітектурних форм на території міста Вінниці (далі - Комісія), склад якої затверджено цим рішенням (додаток 2 до рішення).
Відмовою добровільно демонтувати ТС (МАФ) вважаються не тільки дії, які свідчать про відмову добровільно виконати вимоги припису, а і бездіяльність власника (користувача) по виконанню вимог припису (п. 3. 5 Порядку).
Розділом 4 (пункти 4.1-4.2) Порядку визначено, що Комісія здійснює свою діяльність у формі засідань. Організаційне і документальне забезпечення роботи комісії здійснює секретар Комісії.
Голова комісії, після надходження матеріалів перевірки, які Комісії надаються Департаментом архітектури та містобудування, Департаментом комунального господарства та благоустрою, КП "Муніципальна поліція", скликає комісію, на розгляд якої виносить матеріали перевірки.
На засідання комісії запрошується власник (користувач) ТС (МАФ), щодо розміщення якої розглядаються матеріали. Не прибуття на засідання комісії належно повідомленого власника (користувача) ТС (МАФ) не перешкоджає роботі комісії та розгляду по суті винесеного питання.
Результати роботи комісії оформляються актом (Додаток 3 до Порядку). В акті зазначається наявність або відсутність підстав для демонтажу (знесення) ТС (МАФ) , передбачених пунктом 1.3 цього Порядку.
При прийнятті комісією рішення про наявність підстав для демонтажу ТС (МАФ) , департамент архітектури та містобудування міської ради в 15-денний термін готує і подає на розгляд виконавчого комітету міської ради проект рішення про: затвердження акту Комісії; призначення уповноваженої особи на виконання демонтажу ТС (МАФ); терміни демонтажу ТС (МАФ); призначення відповідальних осіб за відновлення благоустрою з визначенням термінів виконання робіт по відновленню благоустрою.
Відповідно до п. 5.1 Порядку прийняте виконкомом міської ради рішення про демонтаж незаконно розміщених ТС (МАФ) та відновлення благоустрою є підставою для проведення робіт по їх демонтажу та відновлення благоустрою.
Судом встановлено, що 16.06.2022 посадовими особами Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради було проведено перевірку дотримання вимог законодавства в сфері містобудування та благоустрою на території міста Вінниця щодо розміщення ТПК за адресою: вул. Хмельницьке шосе (зуп. трамвая "ім. Олександра Музики, колишня назва "Трамвайна") у м. Вінниці, за результатами якої виявлено факт розміщення ТС на підставі паспорта прив`язки № 09/2016 від 14.04.2016, термін дії якого закінчився 30.04.2019 та не був поновлений.
Крім того, 17.06.2022 посадовими особами Департаментів земельних ресурсів і архітектури та містобудування Вінницької міської ради було проведено обстеження земельної ділянки по вул. Хмельницьке шосе (зупинка трамваю "ім. Олександра Музики") в м. Вінниці, кадастровий номер 0510136600:02:047:0019, за результатами якого встановлено, що земельна ділянка комунальної власності площею 0,0014 га використовується ПП "Аміго" за відсутності рішення Вінницької міської ради про її передачу у власність або надання в користування (оренда, сервітут).
21.06.2022 Департаментом архітектури та містобудування Вінницької міської ради видано припис за № 05/00/010/129317, яким ПП "Аміго" зобов`язано у строк до 05.07.2022 виконати вимоги чинного законодавства та рішення Вінницької міської ради щодо укладення договору земельного сервітуту та оформлення паспорта прив`язки ТС. У разі невиконання припису позивача попереджено про те, що ТПК буде демонтовано.
Вказаний припис позивач отримав 22.06.2022, що підтверджується розпискою представника ПП "Аміго".
Втім, вимог припису позивач не виконав, користування земельною ділянкою комунальної власності не узаконив та паспорта прив`язки ТС не отримав, що, зокрема, підтверджується актом виходу на місце від 25.10.2022.
У зв`язку з цим на 09.12.2022 призначено засідання комісії з питань звільнення території Вінницької міської територіальної громади від незаконно встановлених тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та малих архітектурних форм, на яке представник ПП "Аміго" запрошувався, однак не з`явився.
За результатами розгляду матеріалів перевірки розміщення ТПК по вул. Хмельницьке шосе (зупинка трамваю "ім. Олександра Музики") у м. Вінниці з фотофіксацією існуючого стану, Комісія вирішила підготувати та подати на розгляд виконавчого комітету Вінницької міської ради проект рішення про затвердження акту Комісії від 09.12.2022, рекомендувати ПП "Аміго" виконати демонтаж даного ТПК в термін до 01.02.2023, а у разі невиконання цієї вимоги - призначити уповноважену особу на проведення демонтажу в термін до 01.03.2023.
Оскаржуваним рішенням Вінницького МВК від 15.12.2022 № 2790 "Про демонтаж самовільно встановлених тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та малих архітектурних форм на території Вінницької міської територіальної громади", а саме його підпунктами 2.3.1-2.3.6, вищезазначені висновки Комісії щодо демонтажу ТПК затверджено.
Таким чином, в ході розгляду справи шляхом надання належних й допустимих доказів відповідач, як суб`єкт владних повноважень, довів правомірність дотримання визначеної законодавством процедури, яка з урахуванням висновків Верховного Суду повинна передувати проведенню демонтажу тимчасової споруди.
При цьому позивачу надано достатній та розумний строк для усунення виявлених порушень при розміщенні ТС для провадження підприємницької діяльності, навіть незважаючи на те, що вони хоч і були виявлені та зафіксовані шляхом проведення перевірок лише в червні 2022 року, однак мали триваючий характер ще із 2019 року.
Також суд вважає встановленим, що позивач вимог припису про усунення цих порушень не виконав, правовстановлюючих документів на частину земельної ділянки не оформив та паспорта прив`язки ТС не отримав (не поновив).
Не надано позивачем жодних дозвільних документів на розміщення тимчасової споруди і під час розгляду справи. Тобто вищевказані порушення, які свідчать про самовільність встановлення ТС, не усунуто в тому числі на дату ухвалення судом рішення.
Суд відхиляє доводи позивача про те, що припис вважається виконаним, оскільки ПП "Аміго" звернулося із листом від 01.07.2022 про встановлення земельного сервітуту на земельну ділянку площею 0,0014 га, але це звернення не було розглянуте і будь-яких пропозицій щодо порядку оформлення права на земельну ділянку позивачу не надходило.
Суд зауважує, що вимоги припису узгоджувалися з нормами чинного законодавства, були чіткими, зрозумілими та покладали на позивача обов`язок оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку та вжити заходів щодо оформлення паспорта прив`язки ТС або, в іншому разі, демонтувати тимчасову споруду з приведенням ділянки у придатний для використання стан.
Натомість позивач у встановленому порядку не звертався до Вінницької міської ради з клопотанням про укладення договору земельного сервітуту на земельну ділянку площею 0,0014 га, яка використовується підприємством без правовстановлюючих документів, та не подавав з цією метою документів, передбачених рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 21.01.2016 № 91 "Про затвердження стандартів надання окремих адміністративних та інших послуг, що надаються міською радою та її виконавчими органами через Центр адміністративних послуг "Прозорий офіс"".
Щодо листа ПП "Аміго" від 01.07.2022, який адресований Департаменту земельних ресурсів Вінницької міської ради (вх. № 37/21/35227 від 04.07.2022), то такий, на думку суду, не вважається вищезазначеним клопотанням, а є лише відповіддю позивача на вимогу від 22.06.2022 про усунення порушень. До того ж вказана заява була подана позивачем до суб`єкта, який неуповноважений вирішувати відповідні питання, про що позивачу надано роз`яснення листом від 28.07.2022 за № 37/00/010/137401.
Посилання позивача на те, що підприємство не отримувало такого листа від Департаменту земельних ресурсів Вінницької міської ради суд до уваги не бере, оскільки внесений позивачу припис був обов`язковий до виконання і саме на позивача покладав обов`язок із вчинення дій для узаконення використання земельної ділянки для розміщення ТС та отримання паспорта прив`язки.
Крім того, як видно з матеріалів справи, ПП "Аміго" не знаходиться за своєю юридичною адресою (м. Вінниця, вул. Академіка Янгеля, 45), що підтверджується неодноразовим поверненням адресованих підприємству поштових відправлень, як під час процедури вирішення питання про демонтаж ТС, так і вже під час судового розгляду справи.
Таким чином, судом не встановлено будь-яких об`єктивних перешкод для звернення позивача у передбаченому законом порядку за оформленням права на використання комунальної земельної ділянки площею 0,0014 га та отриманням паспорта прив`язки ТС, тоді як протилежні доводи позивача є голослівними та не підтвердженими.
Позивач також заперечує повноваження відповідача на прийняття рішень щодо демонтажу спірної ТС.
В цьому контексті суд зазначає, що систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до наведеного у статті 2 цього Закону визначення поняття місцевого самоврядування, місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Сільські, селищні, міські ради включаються до системи місцевого самоврядування, про що зазначено у статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", які у відповідності до статті 10 цього ж Закону є представницькими органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (частини перша, друга статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Згідно з положеннями підпункту 7 пункту "а" часини першої статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Крім того, за приписами частини другої статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" здійснення заходів з благоустрою населених пунктів, у тому числі, як це вбачається з положень статті 1 цього ж Закону, робіт щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою, належить до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, до яких, з урахуванням вищезазначених нормами статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", віднесено й організацію благоустрою населених пунктів, яка включає у себе, зокрема, комплекс робіт з розчищення, території.
При цьому наслідком реалізації таких повноважень є відповідне рішення визначених законом виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, до яких, згідно з положеннями частини першої статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", належать їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Вищенаведене засвідчує, що організація благоустрою територій населених пунктів і здійснення заходів з благоустрою цієї території належить до відання саме виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, а не до повноважень цих рад, є власними (самоврядними) повноваженнями цих органів.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 07.07.2022 у справі № 200/4397/19-а.
Крім того, суд зауважує, що території загального користування й інші території в межах населеного пункту Законом України "Про благоустрій населених пунктів" (стаття 13) віднесено до об`єктів благоустрою, на яких, серед іншого, забороняється самовільно встановлювати торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо (пункт 5 частини першої статті 16 вказаного Закону).
Самовільне зайняття території (частини території) об`єкта благоустрою населеного пункту статтею 42 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" визнається порушенням законодавства у сфері благоустрою населених пунктів і тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
При цьому, згідно з вимогами пунктів 2.20, 2.30, 2.31 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, встановлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив`язки. Розміщення ТС самовільно забороняється, а самовільно встановлена ТС підлягає демонтажу.
Отже, у разі виявлення на території об`єкта благоустрою факту самовільного його зайняття, у тому числі шляхом розміщення суб`єктами господарювання тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності, така споруда підлягає демонтажу, а роботи з демонтажу цієї ТС є роботами з відновлення об`єктів благоустрою, тобто охоплюються поняттям заходів з благоустрою населених пунктів.
Висновок про те, що дії з демонтажу є заходами з відновлення благоустрою населеного пункту (демонтаж - роботи щодо відновлення території благоустрою), наведено й у постанові Верховного Суду від 02.12.2020 у справі № 1540/4888/18.
Щодо, як зазначає позивач, порушення його права власності на майно (тимчасову споруду), то в цій частині доводів суд виходить з таких міркувань.
Насамперед суд враховує, що на сьогодні у ПП "Аміго" відсутні належні правовстановлюючі документи, передбачені чинним законодавством, про право власності на ТПК, який розташований по вул. Хмельницьке шосе (зупинка трамваю "ім. Олександра Музики") у м. Вінниці.
Водночас сам факт використання тимчасової споруди значний проміжок часу без необхідних дозвільних документів не легітимізує таке користування та не може бути підставою для унеможливлення ініціювання процедури її знесення.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 05.12.2019 у справі № 910/810/18 та постанові від 07.09.2022 у справі № 161/14218/16-а.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що самовільне зайняття територій об`єктів благоустрою шляхом самовільного розміщення тимчасових споруд, зокрема, за відсутності чинного паспорту прив`язки такої споруди, прямо заборонено законом й такі дії свідчать про недотримання режиму використання об`єктів благоустрою, є порушенням законодавства у сфері благоустрою населених пунктів, за що передбачено відповідальність винних у вчиненні цих порушень осіб.
Демонтаж самовільно встановлених тимчасових споруд повинен здійснюватися, насамперед, їхніми власниками, які зобов`язані припинити порушення вимог закону і режиму використання об`єкту благоустрою й перемістити ТС у інше місце відповідно до вимог законодавства, а у разі невиконання вимог уповноважених органів про демонтаж цих споруд, такий може проводитись за рішенням відповідних органів за рахунок їхніх сил та засобів з подальшим відшкодуванням відповідних витрат, пов`язаним із здійсненням робіт з демонтажу ТС, яка підлягає поверненню власнику у разі надання правовстановлюючих документів та за письмовою заявою.
Під час розгляду цієї справи судом встановлено, що спірна тимчасова споруда на сьогодні вважається такою, що розміщена самовільно за відсутності документів, передбачених Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, зокрема паспорту прив`язки, а також на земельній ділянці, щодо якої розпорядником (Вінницькою міською радою) не приймалося рішення про її надання в користування позивачу (оренда, сервітут). Але, навіть незважаючи на це, станом на час розгляду і вирішення справи, вказана ТС не була демонтована, а у справі відсутні докази того, що ця споруда була вилучена із володіння позивача.
Відхиляючи аргументи позивача щодо порушення протоколу 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі також Конвенція), суд враховує практику Європейського суду з прав людини (далі також ЄСПЛ), відповідно до якої стаття 1 Першого протоколу до Конвенції закріплює три правила: 1) у першому реченні першого абзацу - загальне правило, що фіксує принцип мирного володіння майном; 2) у другому реченні того ж абзацу - охоплює питання позбавлення майна й обумовлює таке позбавлення певними критеріями; 3) у другому абзаці - визнає право договірних держав, серед іншого, контролювати використання майна в загальних інтересах. Друге та третє правила, які стосуються конкретних випадків втручання у право мирного володіння майном, мають тлумачитися у світлі загального принципу, закладеного у першому правилі (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ у справі "East/West Alliance Limited" проти України" від 23 січня 2014 року (East/West Alliance Limited v. Ukraine, заява № 19336/04), § 166-168).
Критеріями сумісності заходу втручання у право на мирне володіння майном із гарантіями статті 1 Першого протоколу до Конвенції є те, чи ґрунтувалося таке втручання на національному законі, чи переслідувало легітимну мету, що випливає зі змісту вказаної статті, а також, чи є відповідний захід пропорційним легітимній меті втручання у право:
Втручання держави у право мирного володіння майном повинно мати нормативну основу у національному законодавстві, яке є доступним для заінтересованих осіб, чітким, а наслідки його застосування - передбачуваними.
Якщо можливість втручання у право мирного володіння майном передбачена законом, Конвенція надає державам свободу розсуду щодо визначення легітимної мети такого втручання: або з метою контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів, або для забезпечення сплати податків, інших зборів чи штрафів.
Втручання у право мирного володіння майном, навіть якщо воно здійснюється згідно із законом і з легітимною метою, буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції, якщо не буде встановлений справедливий баланс між інтересами суспільства, пов`язаними з цим втручанням, й інтересами особи, яка зазнає такого втручання. Отже, має існувати розумне співвідношення (пропорційність) між метою, досягнення якої передбачається, та засобами, які використовуються для її досягнення. Справедливий баланс не буде дотриманий, якщо особа-добросовісний набувач внаслідок втручання в її право власності понесе індивідуальний і надмірний тягар, зокрема, якщо їй не буде надана обґрунтована компенсація чи інший вид належного відшкодування у зв`язку з позбавленням права на майно (див. пункт 68 рішення ЄСПЛ у справі "Рисовський проти України" від 20.10.2011 (Rysovskyy v. Ukraine, заява №29979/04), пункт 45 рішення ЄСПЛ у справі "Кривенький проти України" від 16.02.2017 (Kryvenkyy v. Ukraine, заява №43768/07)).
Суд підкреслює, що обмеження використання самовільно встановленої тимчасової споруди на території об`єкта благоустрою ґрунтуються на національному законі й переслідує легітимну мету, а саме - раціональне використання території населеного пункту, належного її утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля. У такому випадку дотримується баланс приватних інтересів суб`єкта господарювання, який полягає у намірі здійснювати не заборонену законом підприємницьку діяльність, та інтересів публічних (суспільних), які полягають у забезпеченні виконання вимог законодавства і створенні сприятливих і безпечних умов життєдіяльності на території населених пунктів для усіх осіб, які на ній перебувають.
За таких обставин суд вважає необґрунтованими зазначені позивачем підстав позову щодо порушення його прав як власника тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності, оскільки така споруда встановлена на території об`єкта благоустрою самовільно за відсутності передбачених законодавством документів, а її демонтаж фактично не відбувся. Будь-яких нелегітимних і непропорційних обмежень у використанні позивачем належного йому на праві приватної власності майна (ТС) внаслідок прийняття відповідачем спірного рішення не відбулось.
При цьому суд враховує, що в період з моменту проведення перевірки у червні 2022 року і до дати прийняття оскаржуваного рішення у грудні 2022 року позивач неодноразово повідомлявся про наслідки його дій щодо самовільного розміщення ТС. Зокрема у приписі від 22.06.2022 прямо зазначено про те, що в разі невиконання припису, ТПК буде демонтований відповідно до Порядку демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та малих архітектурних форм на території міста Вінниці, затвердженого рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 06.04.2017 № 800 (зі змінами), зі стягненням в подальшому витрат за демонтаж та відновлення благоустрою.
Посилання позивача на те, що вказаний Порядок є неправомірним, оскільки затверджений Вінницьким МВК з перевищенням своїх повноважень суд до уваги не бере, оскільки цей нормативно-правовий акт органу місцевого самоврядування є чинним, незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили не визнавався та не є предметом оскарження в цій справі.
Інших вагомих доводів, які б вказували на протиправність рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 18.12.2022 року № 2790 в частині підпунктів 2.3.1-2.3.6 пункту 2.3 позивач не наводить.
Відповідно до положень ст. 9, 90 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до п. 29 рішення ЄСПЛ у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 9 грудня 1994 року статтю 6 пункт 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов`язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Також суд враховує Висновок № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому зазначений Висновок акцентує увагу на тому, що згідно з практикою ЄСПЛ очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а, крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Крім того, суд бере до уваги позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема, у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Таким чином, перевіривши ключові доводи сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що у задоволенні вимог адміністративного позову належить відмовити.
Враховуючи положення статті 139 КАС України, позивач немає права на відшкодування понесених у цій справі судових витрат.
За змістом положень ч. 6 ст. 157 КАС України, вжиті судом заходи забезпечення позову у цій справі зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним судовим рішенням.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Враховуючи положення ч. 6 ст. 157 КАС України, вжиті судом ухвалою від 02 лютого 2023 року заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання цим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Інформація про учасників справи:
1) позивач: приватне підприємство "Аміго" (код ЄДРПОУ 32168873, місцезнаходження: вул. Академіка Янгеля, 45, м. Вінниця, 21001);
2) відповідач: виконавчий комітет Вінницької міської ради (код ЄДРПОУ 03084813, місцезнаходження: вул. Соборна, 59, м. Вінниця, 21050).
Повне судове рішення складено 14.04.2023.
Суддя Сало Павло Ігорович
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2023 |
Оприлюднено | 17.04.2023 |
Номер документу | 110236402 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері містобудування; архітектурної діяльності |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Сало Павло Ігорович