Рішення
від 17.04.2023 по справі 420/769/22
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/769/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представників позивача адвокатів Янчука В.М., Андрєєва О.І., представника відповідача Малюченка А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю АМБРА ІМПЕКС до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю АМБРА ІМПЕКС звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 23.10.2021 року №№ 2634515320714, 2634615320714, 2634715320714.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» є юридичною особою та згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстроване як суб`єкт господарювання, про що внесено відповідний запис до реєстру № 1 556 102 0000 046100, має трудові ресурси та основні засоби, активно займається веденням господарської діяльності. Основним видом діяльності ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» є неспеціалізована оптова торгівля (код КВЕД 46.90).

ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» є імпортером та постачальником, яке в процесі своєї господарської діяльності придбаває товар у постачальників-нерезидентів і постачає його вітчизняним суб`єктам господарювання. Комерційна мета укладених договорів та контрактів - поставка продуктів харчування для реалізації в Україні з метою отримання прибутку.

Позивач вказав, що у своїй діяльності ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» керується принципом «працювати максимально прозоро», у зв`язку із чим співпраця з контрагентами становиться можливою виключно після проведення відповідних процедур на предмет перевірки податкової надійності та економічної добропорядності кожного потенційного контрагента.

Позивач вважав, що за не доведеності контролюючим органом фактів фіктивної діяльності покупців, неможна стверджувати про безпідставне документальне оформлення нереальних господарських операцій з поставки товарів на користь цих покупців і складання (оформлення) первинних документів всупереч норм діючого законодавства. Тому позивач вважає правомірним відображення у податковому обліку операцій поставки товару: ТОВ «ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС» (41188078), ТОВ «СВІТАНОК АГРО ЗАХІД» (40316472), ТОВ «ЗАХІДІНВЕСТКОМ» (42039716), ТОВ «ОРГАНІК ЗБУТ» (попередні назви ТОВ «КФ «ФАБРИКА ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ», ТОВ «ХІМТЕХПЛЮС») (42251009)), ТОВ «К.П.К. СКІФІЯ» (42395708), TOB «ТАМІРА ТОРГ» (425 58036).

Позивач зазначив, що не підтвердження операцій за ланцюгом постачання, відсутність основних засобів у контрагента, так само як і податкова інформація про інші порушення податкової дисципліни, допущені контрагентом платника податків або третіми особами у відносинах з контрагентом, не є свідченням нереальності господарських операцій, за умови їх підтвердження належними і допустимими первинними документами, як підставами формування бухгалтерського обліку.

Відсутність трудових та матеріальних ресурсів, у свою чергу, не є безумовною підставою для висновків про відсутність фактичного виконання спірних операцій за умови наявності у позивача первинних документів, які спростовують такі доводи. За умови подання платником податків усіх належним чином оформлених документів, передбачених податковим законодавством, дані податкового обліку вважаються сформованими правомірно (обґрунтовано).

Норми податкового законодавства не ставлять достовірність даних податкового обліку платника податків у залежність від дотримання податкової дисципліни його контрагентами.

Відносини між учасниками ланцюгів постачань товарів та послуг не мають безпосереднього впливу на дослідження факту реальності господарської операції, вчиненої між останнім у ланцюгу постачань платником податків та його безпосереднім контрагентом.

Позивач вважає, що податкова інформація, наведена відповідачем в Акті перевірки, носить виключно інформаційний характер та сформована фактично без дослідження первинних документів податкового обліку, а отже не є належним доказом у розумінні процесуального закону. Крім того, така інформація сама по собі не доводить наявності податкових правопорушень, на які посилається відповідач.

Також позивач зазначив, що між ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» та нерезидентом «Сареmах Commercial L.P.» (Великобританія) було укладено низку договір на придбання товарів народного споживання (рис в асортименті, горіхи, кондитерська сировина).

У відповідності до укладених договорів/контрактів нерезидент «Сареmах Commercial L.P.» (Великобританія) поставив на користь ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» зазначені товари. Розрахунки з нерезидентом було проведено частково та станом на 01.01.2021 р. рахується кредиторська заборгованість у сумі 2 744 141,6 дол. США.

З огляду на наявну кредиторську заборгованість та умови контрактів, нерезидент «Сареmах Commercial L.P.» (Великобританія) виставив претензію від 31.03.2021 р. щодо сплати на його користь штрафних санкцій у сумі 5 930 067 грн. за прострочку платежів.

Вказана претензія була погоджена підприємством 31.03.2021 р., але ще не сплачена терміном ні по строку 31.03.2021 р., ні терміном 30.06.2021 р.

Отримана підприємством 31.03.2021 р. претензія «Сареmах Commercial L.P.» (Великобританія), у відповідності до вимог п. 20 П (С) БО 16 «Витрати», була включена до витрат підприємства у 1 кварталі 2021 р на суму визнаної підприємством претензії у розмірі 5930067 грн. у періоді визнання, тобто 31.03.2021 р.

Позивач вказав, що станом на 30.06.2021 р. штрафні санкції на користь «Сареmах Commercial L.P.» (Великобританія) виплачені не були та по рах. №685/1 «Розрахунки з іншими кредиторами» рахується кредиторська заборгованість на користь вказаного контрагента-нерезидента у розмірі 5930067 грн.

Позивач зазначив, що листом ДПС України від 27.04.2020 р. №1696/6/99-00-07-02-02-06/ІПК визнає, що штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.

У разі виплати нерезиденту доходів із джерелом їх походження з України у вигляді неустойки (штрафів, пені), такі доходи підлягають оподаткуванню за п.141.4 ст.141 ПК України «Особливості оподаткування нерезидентів» незалежно від способу виплати такого доходу, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів та при виплаті таких доходів нерезидентам, одночасно з них має утримуватись податок на прибуток за правилами, встановленими п.141.4 ст.141 ПКУ.

Позивач зазначив, що податок на прибуток нерезидентів за ставкою 15 відсотків, який утримується з доходу нерезидента, не може бути сплачено, бо не сплачена сама штрафна санкція на користь нерезидента «Сареmах Commercial L.P.» Великобританія у відповідності до приписів п.п. 141.4.1, 141.4.2 п.141.4 ст.141 ПКУ.

Також позивач зазначив, що ТОВ «АРІОН ТРАНС» були надані усі підтверджуючі документи, щодо проведених ним витрат на користь ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» та вказаних в Актах наданих та отриманих послуг з залученням сторонньої організації - ТОВ «Чорноморська Стивідорна компанія», які за змістом, суттю та деталізацією цих актів можливо визначити їх відношення до господарських відносин між ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» (замовник) та ТОВ «АРІОН ТРАНС» (виконавець), як відшкодування понесених ТОВ «АРІОН ТРАНС» витрат по розміщенню на ліцензійних складах ТОВ «Чорноморська Стивідорна компанія» з метою збереження товару, який прийшов судном MV, DENSA PANTHER на адресу ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» по коносаментам від 06.05.2020 р.

Враховуючи наведені доводи, позивач вважав оскаржувані рішення відповідача протиправними та просив їх скасувати.

Ухвалою від 18.01.2022 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання.

Ухвалою від 18.01.2023 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання, призначене на 06.04.2023 року о 14 год. 00 хв., з`явилися представники позивача та представник відповідача.

Представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, вважав позов необґрунтованим.

09.02.2022 року представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, зокрема, таке.

У порушення п.44.1, п.44.2 ст.44, п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України, п.1 ст.11 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", НП(С)БО 1, п.5.1, п.5.2, п.5.3 НП(С)БО 25, ТОВ "Амбра Імпекс" відображало в фінансовій звітності (Звіти про фінансові результати форми №2-м) за періоди з 4 кварталу 2018 року по півріччя 2021 року показники доходів, які не відповідають даним регістрів бухгалтерського обліку по рахунках класу 7 за відповідні періоди, у результаті чого встановлено завищення доходів на 3 265 818 грн., у тому числі в розрізі кварталів.

У порушення п.44.1, п.44.2, п.44.6 ст.44, п.134.1 ст.134 ПК України, ст.1, ч.1, ч.2 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", п.2.1, п.2.4, п.2.8, п.2.16 ст.2 Положення №88, п.5, п.7 НП(С)БО 15, НП(С)БО 1 ТОВ "Амбра Імпекс": неправомірно визначило дохід по ланцюгу постачання на користь наступних суб`єктів господарювання - покупців (ТОВ "ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС", ТОВ "СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД", ТОВ "ЗАХІДІНВЕСТКОМ", ТОВ "ОРГАНІК ЗБУТ" (попередні назви ТОВ "КФ "ФАБРИКА ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ", ТОВ "ХІМТЕХПЛЮС"), ТОВ "К.П.К. СКІФІЯ", TOB "ТАМІРА ТОРГ"), у результаті чого встановлено завищення сум доходів на 59298754 грн. та не сформувало показник доходів по ланцюгу постачання на користь третіх осіб, внаслідок чого занижено доходи на 59298754 грн., тобто незмінність задекларованої ТОВ "Амбра Імпекс" суми доходів від реалізації; не сформувало доходи від суми отриманих грошових коштів від суб`єктів господарювання - покупців (ТОВ "ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС", ТОВ "СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД", ТОВ "ЗАХІДІНВЕСТКОМ", ТОВ "ОРГАНІК ЗБУТ" (попередні назви ТОВ "КФ "ФАБРИКА ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ", ТОВ "ХІМТЕХПЛЮС"), ТОВ "К.П.К. СКІФІЯ", ТОВ "ТАМІРА ТОРГ"), як отриманий актив у складі інших доходів, у результаті чого показник доходів занижено на загальну суму 71158601 грн.

Крім того, в порушення п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.201.7, п.201.10 ст.201 ПК України, ТОВ "Амбра Імпекс": неправомірно визначило податкові зобов`язання з ПДВ в сумі 11947575 грн. на користь суб`єктів господарювання - "покупців" (ТОВ "ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС", ТОВ "СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД", ТОВ "ЗАХІДІНВЕСТКОМ", ТОВ "ОРГАНІК ЗБУТ" (попередні назви TOB "КФ "ФАБРИКА ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ", ТОВ "ХІМТЕХПЛЮС"), ТОВ "К.П.К. СКІФІЯ", TOB "ТАМІРА ТОРГ") та не визначила податкові зобов`язання при реалізації товарів третім особам у сумі 11947575 грн., у результаті чого встановлено незмінність задекларованих ТОВ "Амбра Імпекс" податкових зобов`язань; неправомірно складено та зареєстровано в ЄРПН податкові накладні на суб`єктів господарювання - "покупців" (ТОВ "ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС", ТОВ "СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД", ТОВ "ЗАХІДІНВЕСТКОМ", ТОВ "ОРГАНІК ЗБУТ" (попередні назви ТОВ "КФ "ФАБРИКА ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ", ТОВ "ХІМТЕХПЛЮС"), ТОВ "К.П.К. СКІФІЯ", ТОВ "ТАМІРА ТОРГ") на загальну суму ПДВ 11 947 575 грн.; не складено та не зареєстровано в ЄРПН податкові накладні при реалізації товарів третім особам на суму 11947575 грн.

У порушення п.44.1, п.44.2 ст.44, п.п.134.1.1 п. 134.1 ст.134 ПК України, п.1 ст.11 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", п.5.7 НП(С)БО 25, ТОВ "Амбра Імпекс" занижено показники рядка 02 "Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності" декларацій з податку на прибуток на 3265820 грн.

У порушення п.44.1, п.44.2 ст.44, п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України з урахуванням п.44.6 ст.44 ПК України, п.1, п.3, п.5 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", ТОВ "Амбра Імпекс" завищено витрати та, як наслідок, занижено фінансовий результат в Звіті про фінансові результати форми №2-м за півріччя 2021 року (2 квартал) на 526230 грн., що призвело до заниження показника рядка 02 "Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності" Декларації з податку на прибуток на 526230 грн за 2 квартал 2021 року (півріччя 2021 року).

У порушення п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України з урахуванням п.44.6 ст.44 ПК України, ч.1, ч.3, ч.5 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" ТОВ "Амбра Імпекс" занижено показники р.02 "Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності" декларації з податку на прибуток на 3128951 грн.

Окрім того, у порушення п.44.1 ст.44, п. 185.1 ст.185, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 ст.198 ПК України, ст.1, п.2 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", п.2.1, п.2.4, п.2.7 ст.2 Положення №88, ТОВ "Амбра Імпекс" сформовано податковий кредит з ПДВ з вартості послуг за неправомірно складеними первинними документами, в результаті чого встановлено завищення податкового кредиту на 1270164 грн по взаємовідносинах із TOB "АРІОН ТРАНС".

У порушення пп.140.5.9 п.140.5 ст.140 ПК України ТОВ "Амбра Імпекс" не задекларовано у р.3.1.9 додатку РІ до податкової декларації з податку на прибуток підприємства за півріччя 2019 року (наростаючим підсумком три квартали 2019 року та за 2019 рік) показник, що збільшує фінансовий результат до оподаткування на 117985 грн. та відповідно не відобразило цей показник у рядку 03 РІ Декларації з податку на прибуток за півріччя 2019 року (наростаючим підсумком три квартали 2019 року та за 2019 рік), в результаті чого показник різниць, які виникають відповідно до ПК України, занижено на 117985 грн.

У порушення пп.140.5.11 п.140.5 ст.140 ПК України з урахуванням пп. 133.2.1 п. 133.2 ст.133, пп.141.4.2 п.141.4 ст.141 ПК України ТОВ "Амбра Імпекс" не задекларовано у рядку 3.1.11 додатку РІ до податкової декларації з податку на прибуток підприємства за півріччя 2019 року (наростаючим підсумком три квартали 2019 року та за 2019 рік) показник, що збільшує фінансовий результат до оподаткування на 5930067 грн. та відповідно не відобразило цей показник у рядку 03 РІ декларації з податку на прибуток 1 квартал 2021 року, у результаті чого встановлено заниження показника різниць, які виникають відповідно до Податкового кодексу України, на 5930067 грн.

У порушення п. 198.5 ст.198 ПК України, платником податків не нараховані податкові зобов`язання з ПДВ у розмірі 26730 грн по операціях, які за своїм призначенням не використовуються у господарський діяльності ТОВ "Амбра Імпекс", та не складено і не зареєстровано у ЄРПН зведені податкові накладні, в результаті чого встановлено заниження сум податкових зобов`язань з ПДВ на 26730 грн.

У порушення п.192.1, п.192.3 ст.192 ПК України, пп.3 п.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 28.01.2016 №21 (у редакції наказів Міністерства фінансів України від 23.02.2017 №276 та від 23.03.2018 №381), ТОВ "Амбра Імпекс" у податковій звітності з ПДВ задекларовано показники податкового кредиту з ПДВ без врахування сум ПДВ згідно зі складеними та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунків коригування до податкових накладних, у результаті чого встановлено завищення податкового кредиту з ПДВ на 17111 грн.

Заслухавши вступне слово представників позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ "Амбра Імпекс" зареєстроване 06.02.2013 року за №1 556 102 0000 046100 (а.с. 32-35, 1).

Основним видом економічної діяльності ТОВ "Амбра Імпекс" є: Неспеціалізована оптова торгівля (код КВЕД 46.90).

Судом також встановлено, що на підставі направлень від 19.08.2021 року №№ 1118/15-32-07-14, 11120/15-32-07-14, 11113/15-32-07-14, 11066/15-32-07-14, 11111/15-32-07-14, 11116/15-32-07-14 та від 28.08.2021 року №11611/15-32-07-14, виданих Головним управлінням ДПС в Одеській області, відповідно до п.п. 20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1 ст.77, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України, плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2021 рік, на підставі наказу ГУ ДПС в Одеській області від 02.08.2021 року №5500-п, проведено документальну планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Амбра Імпекс" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2018 по 30.06.2021, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки.

За результатами перевірки відповідачем складено акт від 17.09.2021 року №20298/15-32-07-18/38573378 «Про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Амбра Імпекс», код ЄДРПОУ 38573378» (а.с. 45-159, т. 1).

Відповідно до висновків акту, податковим органом встановлені, зокрема, такі порушення податкового законодавства з боку позивача:

1. п.44.1, п.44.2, п.44.6 ст.44, п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.п.140.5.9, п.п.140.5.10, п.140.5.11 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України ст.1, п.1, п.2, п.3, п.4 ст.9, п.1 ст.11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.2.1, п.2.2, п.2.4, п.2.8, п.2.16 ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 №73, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.02.2013 за №336/22868 (зі змінами та доповненнями), п.5.1, п.5.2, п.5.3, п.5.7 П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб`єкта малого підприємництва», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 №39 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 24.01.2011 №25), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2000 за №161/4382 (зі змінами та доповненнями), п.5, п.7 П(С)БО 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 р. №290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.12.1999 за №860/4153, в результаті чого встановлено заниження податкових зобов`язань з податку на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету, на 14613514 грн., у тому числі:

4 квартал 2018 року - заниження на 68323 грн.

1 квартал 2019 року - заниження на 100554 грн.

2 квартал 2019 року - заниження на 149176 грн. (наростаючим підсумком за півріччя 2019 року - заниження на 249729 грн.)

3 квартал 2019 року - заниження на 2716312 грн. (наростаючим підсумком за три квартали 2019 року - заниження на 2966041 грн.)

4 квартал 2019 року - заниження на 42991 грн. (наростаючим підсумком за 2019 рік - заниження на 3009032 грн.)

1 квартал 2020 року - заниження на 2455745 грн.

2 квартал 2020 року - заниження на 3204556 грн. (наростаючим підсумком за півріччя 2020 року - заниження на 5660301 грн.)

3 квартал 2020 року - завищення на 34565 грн. (наростаючим підсумком за три квартали 2020 року - заниження на 5625737 грн.)

4 квартал 2020 року - заниження на 4042757 грн. (наростаючим підсумком за 2020 рік - заниження на 9668496 грн.)

1 квартал 2021 року - заниження на 1762384 грн.

2 квартал 2021 року - заниження на 105282 грн. (наростаючим підсумком за півріччя 2021 року - заниження на 1867666 грн.)

2. п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.192.1, п.192.3 ст.192, п.198.5 ст.198, п.201.7, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, ст.1, п.2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.2.1, п.2.4, п.2.7 ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, п.п.3 п.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 28.01.2016 №21 (у редакції наказів Міністерства фінансів України від 23.02.2017 №276 та від 23.03.2018 №381), в результаті чого встановлено:

2.1) неправомірне визначення ТОВ «АМБРА-ІМПЕКС» податкових зобов`язань з ПДВ в сумі 11947575 грн. на користь суб`єктів господарювання - «покупців» (ТОВ «ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС» (41188078), ТОВ «СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД» (40316472), ТОВ «ЗАХІДШВЕСТКОМ» (42039716), ТОВ «ОРГАНІК ЗБУТ» (попередні назви ТОВ «КФ «ФАБРИКА ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ», ТОВ «ХІМТЕХПЛЮС») (42251009)), ТОВ «К.П.К. СКІФІЯ» (42395708), TOB «ТАМІРА ТОРГ» (42558036)), та відсутність визначення податкових зобов`язань при реалізації товарів третім особам у сумі 11947575 грн., в результаті чого встановлено незмінність задекларованих ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» податкових зобов`язань.

2.2) неправомірність складення та реєстрації в ЄРПН податкових накладних на покупців суб`єктів господарювання - «покупців» (ТОВ «ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС» (41188078), ТОВ «СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД» (40316472), ТОВ «ЗАХІДІНВЕСТКОМ» (42039716), ТОВ «ОРГАНІК ЗБУТ» (попередні назви ТОВ «КФ «ФАБРИКА ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ», ТОВ «ХІМТЕХПЛЮС») (42251009)), ТОВ «К.П.К. СКІФІЯ» (42395708), ТОВ «ТАМІРА ТОРГ» (42558036)) на загальну суму ПДВ 11947575 грн.

2.3) відсутність складання та реєстрації в ЄРПН податкових накладних:

- за порушеннями п.198.5 ст.195 Податкового кодексу України на суму ПДВ 26730 грн., у тому числі: жовтень 2018 - 895 грн, листопад 2018 - 799 грн, грудень 2018 - 799 грн, січень 2019 - 799 грн, лютий 2019 - 951 грн, березень 2019 - 951 грн, квітень 2019 - 951 грн, травень 2019 - 1077 грн, червень 2019 - 1077 грн, липень 2019 - 1077 грн, серпень 2019 - 1077 грн, вересень 2019 - 1077 грн, жовтень 2019 - 1077 грн, листопад 2019 - 951 грн, грудень 2019 - 951 грн, січень 2020 - 951 грн, лютий 2020 - 951 грн, березень 2020 - 952 грн, квітень 2020 - 952 грн, травень 2020 - 1083 грн, червень 2020 - 1083 грн, липень 2020 - 1083 грн, серпень 2020 - 1083 грн, вересень 2020 - 1083 грн, листопад 2020 - 2042 грн, січень 2021 - 958 грн;

- за порушеннями п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187 ст.195 Податкового кодексу України на суму ПДВ 11947575 грн., у тому числі: жовтень 2018 - 63096 грн, червень 2019 - 690518 грн, липень 2019 - 882343 грн, серпень 2019 - 326894 грн, вересень 2019 - 106884 грн, жовтень 2019 - 110352 грн, листопад 2019 - 2726993 грн, грудень 2019 - 781249 грн, січень 2020 - 51348 грн, лютий 2020 - 329427 грн, березень 2020 - 1851891 грн, квітень 2020 - 320680 грн, травень 2020 - 557786 грн, червень 2020 - 576845 грн, серпень 2020 - 136882 грн, вересень 2020 - 275696 грн, жовтень 2020 - 491758 грн, листопад 2020 - 338386 грн, грудень 2020 - 750767 грн, січень 2021 - 407440 грн.

2.4) завищення від`ємного значення податку на додану вартість станом на 30.06.2021 на суму ПДВ 1965449 грн.

7.1. пунктів 1, 3 статті 13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII «Про валюту і валютні операції», в частині ненадходження імпортного товару в законодавчо встановлений термін в сумі 15132,00 дол. США по контракту №AI-WF/2011 від 20.11.2019, укладеному між ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» та WHITEFIELDS OVERSEAS LIMITED (Індія).

7.2. прострочена дебіторська заборгованість в сумі 15132,00 дол. США по контракту №AI-WF/2011 від 20.11.2019, укладеному з компанією WHITEFIELDS OVERSEAS LIMITED (Індія).

8. п.44.1, п.44.2 ст.44 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено ненадання ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» контролюючим органам оригіналів документів та їх копій при здійсненні податкового контролю.

Не погоджуючись з висновками акту перевірки від 17.09.2021 року №20298/15-32-07-18/38573378, позивач подав заперечення на нього (а.с. 160-191, т. 1).

Листом від 19.10.2021 року №14001/КПР/15-32-07-14-08 (а.с. 194-236, т. 1), з урахуванням наданих документів до заперечення ТОВ «АМБРА ІМПЕКС», висновки акту перевірки від 17.09.2021 року №20298/15-32-07-14/38573378 «Про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «АМБРА ІМПЕКС», код ЄДРПОУ 38573378», викладено, зокрема, в наступній редакції:

1. п.44.1, п.44.2, п.44.6 ст.44, п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.п.140.5.9, п.п.140.5.10, п.п.140.5.11, п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України ст.1, п.1, п.2, п.3, п.4 ст.9, п.1 ст.11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.2.1, п.2.2, п.2.4, п.2.8, п.2.16 ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 №73, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.02.2013 за №336/22868 (зі змінами та доповненнями), п.5.1, п.5.2, п.5.3, п.5.7 П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб`єкта малого підприємництва», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 №39 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 24.01.2011 №25), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2000 за №161/4382 (зі змінами та доповненнями), п.5, п.7 П(С)БО 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 р. №290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.12.1999 за №860/4153, в результаті чого встановлено заниження податкових зобов`язань з податку на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету, на 14613514 грн.

2. п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.192.1, п.192.3 ст.192, п.198.5 ст.198, п.201.7, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, ст.1, п.2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.2.1, п.2.4, п.2.7 ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/704 (зі змінами та доповненнями), п.п.3 п.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 28.01.2016 №21 (у редакції наказів Міністерства фінансів України від 23.02.2017 №276 та від 23.03.2018 №381), в результаті чого встановлено:

2.1) неправомірне визначення ТОВ «АМБРА-ІМПЕКС» податкових зобов`язань з ПДВ в сумі 11947575 грн. на користь суб`єктів господарювання - «покупців» (ТОВ «ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС» (41188078), ТОВ «СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД» (40316472), ТОВ «ЗАХІДІНВЕСТКОМ» (42039716), ТОВ «ОРГАНІК ЗБУТ» (попередні назви ТОВ «КФ «ФАБРИКА ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ», ТОВ «ХІМТЕХПЛЮС») (42251009)), ТОВ «К.П.К. СКІФІЯ» (42395708), ТОВ «ТАМІРА ТОРГ» (42558036)), та відсутність визначення податкових зобов`язань при реалізації товарів третім особам у сумі 11947575 грн., в результаті чого встановлено незмінність задекларованих ТОВ «АМБРА-ІМПЕКС» зобов`язань.

2.2) неправомірність складення та реєстрації в ЄРПН податкових накладних на покупців суб`єктів господарювання - «покупців» (ТОВ «ОПТІ- ТРЕЙД ПЛЮС» (41188078), ТОВ «СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД» (40316472), ТОВ «ЗАХІДІНВЕСТКОМ» (42039716), ТОВ «ОРГАНІК ЗБУТ» (попередні назви ТОВ «КФ «ФАБРИКА ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ», ТОВ «ХІМТЕХПЛЮС») (42251009)), ТОВ «К.П.К. СКІФІЯ» (42395708), TOB «ТАМІРА ТОРГ» (42558036)) на загальну суму ПДВ 11947575 грн.

2.3) відсутність складання та реєстрації в ЄРПН податкових накладних:

- за порушеннями п.198.5 ст.195 Податкового кодексу України на суму ПДВ 26730 грн,

- за порушеннями п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187 ст.195 Податкового кодексу України на суму ПДВ 11947575 грн.

2.4) завищення від`ємного значення податку на додану вартість станом на 30.06.2021 на суму ПДВ 1774598 грн.

7.1. пунктів 1,3 статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції», в частині ненадходження імпортного товару в законодавчо встановлений термін в сумі 15132,00 дол. США по контракту №AI-WF/2011 від 20.11.2019, укладеному між ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» та WHITEFIELDS OVERSEAS LIMITED (Індія).

7.2. прострочена дебіторська заборгованість в сумі 15 132,00 дол. США по контракту №AI-WF/2011 від 20.11.2019, укладеному з компанією WHITEFIELDS OVERSEAS LIMITED (Індія).

8. п.44.1, п.44.2 ст.44 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено ненадання ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» контролюючим органам оригіналів документів та їх копій при здійсненні податкового контролю.

На підставі висновків акту перевірки від 17.09.2021 року №20298/15-32-07-14/38573378, з урахуванням відповіді на заперечення від 19.10.2021 року №14001/КПР/15-32-07-14-08, 23.10.2021 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято, зокрема, податкові повідомлення-рішення:

- №2634515320714 про збільшення податкових зобов`язань з податку на прибуток у сумі 14 613 515 грн. та застосування штрафних санкцій у сумі 769 339 грн. (а.с. 237-238, т. 1);

- №2634615320714 про зменшення суми від`ємного значення податку на додану вартість на 1 774 598 грн. за червень 2021 року (а.с. 239-240, т. 1);

- №2634715320714 про застосування штрафної санкції у сумі 2 873 704 грн. за відсутність реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (а.с. 241-242, т. 1).

Не погоджуючись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, позивач оскаржив їх до ДПС України (а.с. 3-36, т. 2).

Рішенням ДПС України від 20.12.2021 року №28478/6/99-00-06-01-01-06 податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС в Одеській області від 23.10.2021 року №2634515320714, №2634615320714, №2634715320714 залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення (а.с. 37-51, т. 2).

Також судом встановлено, що у періоді, що перевірявся, ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» мало взаємовідносини, зокрема, з наступними контрагентами: ТОВ «ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС» (41188078), ТОВ «СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД» (40316472), ТОВ «ЗАХІДІНВЕСТКОМ» (42039716), ТОВ «ОРГАНІК ЗБУТ» (попередні назви ТОВ «КФ «ФАБРИКА ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ», ТОВ «ХІМТЕХПЛЮС») (42251009)), ТОВ «К.П.К. СКІФІЯ» (42395708), ТОВ «ТАМІРА ТОРГ» (42558036).

21.11.2018 року між ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» (Продавець) та ТОВ «ТАМІРА ТОРГ» (Покупець) укладено договір купівлі-продажу №379, відповідно до якого Продавець зобов`язується продати Покупцеві, а Покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим договором прийняти та оплатити товари в асортименті, кількості та за цінами у відповідності до рахунків-фактур, товарних накладних, які є невід`ємною частиною договору (а.с. 54-57, т. 2).

На підтвердження реальності виконання вищевказаного договору позивачем надано наступні документи: оборотно-сальдову відомість, податкові накладні, товарно-транспорті накладні, довіреності, відомості про вантаж, платіжні доручення (а.с. 58-250, т. 2; а.с. 1-85, т. 3).

17.07.2019 року між ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» (Постачальник) та ТОВ «ЗАХІДІНВЕСТКОМ» (Покупець) укладено договір поставки №3, відповідно до якого Постачальник зобов`язується продати Покупцеві, а Покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим договором прийняти та оплатити товари в асортименті, кількості та за цінами у відповідності до рахунків-фактур, товарних накладних, які є невід`ємною частиною договору (а.с. 1-4, т. 4).

На підтвердження реальності виконання вищевказаного договору позивачем надано наступні документи: оборотно-сальдову відомість, рахунки на оплату, видаткові накладні, товарно-транспорті накладні, довіреності, платіжні доручення, диспетчерський журнал (а.с. 10-100, т. 4).

18.02.2020 року між ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» (Постачальник) та ТОВ «СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД» (Покупець) укладено договір поставки №70, відповідно до якого Постачальник зобов`язується продати Покупцеві, а Покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим договором прийняти та оплатити товари в асортименті, кількості та за цінами у відповідності до рахунків-фактур, товарних накладних, які є невід`ємною частиною договору (а.с. 101-104, т. 4).

На підтвердження реальності виконання вищевказаного договору позивачем надано наступні документи: оборотно-сальдову відомість, рахунки на оплату, видаткові накладні, товарно-транспорті накладні, довіреності, платіжні доручення, диспетчерський журнал (а.с. 106-121, т. 4).

26.02.2018 року між ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» (Продавець) та ТОВ «ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС» (Покупець) укладено договір купівлі-продажу №3250, відповідно до якого Продавець зобов`язується продати Покупцеві, а Покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим договором прийняти та оплатити товари в асортименті, кількості та за цінами у відповідності до рахунків-фактур, товарних накладних, які є невід`ємною частиною договору (а.с. 122-125, т. 4).

На підтвердження реальності виконання вищевказаного договору позивачем надано наступні документи: оборотно-сальдову відомість, видаткову накладну, товарно-транспорту накладну, довіреність, відомості про вантаж, банківські виписки, диспетчерський журнал (а.с. 126-143, т. 4).

18.10.2018 року між ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» (Постачальник) та ТОВ «К.П.К. СКІФІЯ» (Покупець) укладено договір поставки №26, відповідно до якого Постачальник зобов`язується продати Покупцеві, а Покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим договором прийняти та оплатити товари в асортименті, кількості та за цінами у відповідності до рахунків-фактур, товарних накладних, які є невід`ємною частиною договору (а.с. 144-147, т. 4).

На підтвердження реальності виконання вищевказаного договору позивачем надано наступні документи: додаткову угоду, специфікації, оборотно-сальдову відомість, видаткову накладну, товарно-транспорту накладну, довіреність, відомості про вантаж, рахунок на оплату, диспетчерський журнал, платіжні доручення (а.с. 148-251, т. 4; а.с. 1-242, т. 5; а.с. 1-59, т. 6).

05.02.2020 року між ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» (Постачальник) та ТОВ «КФ «ФАБРИКА ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ» (Покупець) укладено договір поставки №66, відповідно до якого Постачальник зобов`язується продати Покупцеві, а Покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим договором прийняти та оплатити товари в асортименті, кількості та за цінами у відповідності до рахунків-фактур, товарних накладних, які є невід`ємною частиною договору (а.с. 98-101, т. 6).

На підтвердження реальності виконання вищевказаного договору позивачем надано наступні документи: додаткову угоду, специфікації, оборотно-сальдову відомість, видаткову накладну, товарно-транспорту накладну, довіреність, відомості про вантаж, рахунок на оплату, диспетчерський журнал, платіжні доручення (а.с. 102-251, т. 6; а.с. 1-203, т. 7).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно приписів п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.

Відповідно до п.44.2 ст.44 Податкового кодексу України, для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з врахуванням положень цього Кодексу.

Платники податку, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" застосовують міжнародні стандарти фінансової звітності, ведуть облік доходів і витрат за такими стандартами з урахуванням положень цього Кодексу. Такі платники податку при застосуванні положень цього Кодексу, в яких міститься посилання на положення (стандарти) бухгалтерського обліку, застосовують відповідні міжнародні стандарти фінансової звітності.

Згідно п.44.6 ст.44 Податкового кодексу України, у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту 86.7 статті 86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

Відповідно до п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України, у цьому розділі об`єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135-137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138-143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу.

Згідно п.п. 140.5.9, 140.5.10, 140.5.11 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України, фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується:

(п.п.140.5.9) на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг (крім неприбуткової організації, яка є об`єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об`єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовуються положення підпункту 140.5.14 цього пункту), у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Вимоги цього підпункту не поширюються на сплату банком обов`язкових зборів відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а також на сплату платниками податку інших платежів, здійснення яких є обов`язковою умовою для проведення професійної діяльності відповідно до законодавства України.

Положення абзацу першого цього підпункту не застосовується до безоплатно поставлених (переданих) особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров`я, товарів, за умови, що:

1) такі товари на день укладення договору про їх закупівлю були включені до Переліку лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, що закуповуються за кошти державного бюджету для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров`я, затвердженого Кабінетом Міністрів України, та

2) такі товари були придбані особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров`я, за рахунок коштів державного бюджету, передбачених для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров`я.

Положення абзацу першого цього підпункту не застосовується до безоплатно поставлених (переданих) особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров`я, товарів, за умови, що такі товари були придбані за кошти грантів (субгрантів) для виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні відповідно до закону;

(п.п.140.5.10) на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та платникам податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення підпункту 140.5.9 цього пункту;

на суму повної або часткової компенсації один раз на календарний рік вартості путівок на відпочинок, оздоровлення та лікування на території України платника податку та/або його дітей віком до 18 років роботодавцем, який є платником податку на прибуток, якщо така компенсація відповідно до цього Кодексу не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи - платника податку на доходи фізичних осіб;

(п.п.140.5.11) на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, а також на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства.

Відповідно до п.3 розділу III Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", фінансова звітність повинна бути достовірною (правдивою). Інформація, наведена у фінансовій звітності, є достовірною (правдивою), якщо вона не містить помилок та перекручень, які здатні вплинути на рішення користувачів звітності.

Згідно з п.5 НП(С)БО 16 "Витрати", витрати відображаються в бухгалтерському обліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов`язань.

Відповідно до п.6 НП(С)БО 16 "Витрати", витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов`язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Згідно з п.7 НП(С)БО 16 "Витрати", витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

Витрати, які неможливо прямо пов`язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Згідно з п.5 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов`язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Критерії визнання доходу, наведені в цьому Положенні (стандарті), застосовуються окремо до кожної операції. Проте ці критерії потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).

Відповідно до п.8 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших активів) визнається в разі наявності всіх наведених нижче умов:

покупцеві передані ризики й вигоди, пов`язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив);

підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);

сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;

є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод підприємства, а витрати, пов`язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.

Відповідно до п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в) ввезення товарів на митну територію України;

г) вивезення товарів за межі митної території України;

е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

З метою оподаткування цим податком до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом України.

Згідно п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб`єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Відповідно до п.192.1 ст.192 Податкового кодексу України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року, розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем). Зазначене не поширюється на розрахунки коригування, що передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (зменшення податкового зобов`язання постачальника та податкового кредиту отримувача), складені після 1 липня 2015 року до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року на отримувача (покупця) - платника податку, які підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів/послуг.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то: а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов`язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок; б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв`язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов`язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається збільшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то: а) постачальник відповідно збільшує суму податкових зобов`язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок; б) отримувач відповідно збільшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення перерахунку.

Отримувач має право збільшити суму податкового кредиту лише після реєстрації постачальником в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.

Відповідно до п.192.3 ст.192 Податкового кодексу України, результат перерахунку податкових зобов`язань і податкового кредиту постачальника та отримувача відображається у складі податкової декларації за звітний податковий період у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України, платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов`язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З метою застосування цього пункту податкові зобов`язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах:

придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні.

У разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Згідно п.201.7 ст.201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов`язань.

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв`язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов`язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з`ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов`язань з податку за такою операцією.

Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Згідно ч.1-4 ст.9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов`язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо.

Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на кінець останнього дня кожного місяця.

Права і обов`язки сторін, які виникають за результатами здійснення господарської операції, оформленої первинним документом відповідно до вимог цього Закону, не залежать від факту відображення її в регістрах та на рахунках бухгалтерського обліку.

Регістри бухгалтерського обліку повинні мати назву, період реєстрації господарських операцій, прізвища і підписи або інші дані, що дають змогу ідентифікувати осіб, які брали участь у їх складанні.

Відповідно до ч.1 ст.11 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, підприємства зобов`язані складати фінансову звітність на підставі даних бухгалтерського обліку.

Фінансова звітність підписується керівником (власником) підприємства або уповноваженою особою у визначеному законодавством порядку та бухгалтером або особою, яка забезпечує ведення бухгалтерського обліку підприємства. У разі якщо бухгалтерський облік підприємства ведеться підприємством, що провадить діяльність у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиторської діяльності, фінансову звітність підписують керівник підприємства або уповноважена особа, а також керівник підприємства, що провадить діяльність у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиторської діяльності, або уповноважена ним особа. При цьому відповідальність підприємства, що провадить діяльність у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиторської діяльності, визначається законом та договором про надання бухгалтерських послуг.

Фінансову звітність підприємства, що становить суспільний інтерес, підписують керівник або уповноважена особа у визначеному законодавством порядку та головний бухгалтер. Фінансова звітність недержавних пенсійних фондів та інститутів спільного інвестування підписується у порядку, передбаченому законодавством.

Відповідальність за своєчасне та у повному обсязі подання та оприлюднення фінансової звітності несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.

Як зазначено судом вище, у періоді, що перевірявся, ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» мало взаємовідносини з такими контрагентами: ТОВ «ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС» (41188078), ТОВ «СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД» (40316472), ТОВ «ЗАХІДІНВЕСТКОМ» (42039716), ТОВ «ОРГАНІК ЗБУТ» (попередні назви ТОВ «КФ «ФАБРИКА ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ», ТОВ «ХІМТЕХПЛЮС») (42251009)), ТОВ «К.П.К. СКІФІЯ» (42395708), ТОВ «ТАМІРА ТОРГ» (42558036).

Суд бере до уваги доводи позивача про дотримання ним принципу розумної обачності, оскільки, як зазначив позивач, ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» співпрацює з контрагентами лише після проведення відповідних процедур перевірки податкової надійності та економічної добропорядності кожного потенційного контрагента.

Зокрема, перед укладанням договору купівлі-продажу №325 від 26.02.2018 року за допомогою відкритих ресурсів було встановлено, що ТОВ «ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС», контрагент-покупець належав до підприємств реального сектору економіки, у стані припинення не перебував, справи про банкрутство проти нього не порушувались, у кримінальних провадженнях не фігурував, податкового боргу не мав, посадові особи цього підприємства не були включені до списку бази даних «Миротворець».

Відтак, у позивача не було підстав для прийняття негативних рішень в контексті співпраці з вказаним контрагентом ТОВ «ОПТІ-ТРЕИД ПЛЮС».

Отже, за результатами проведеної перевірки контрагента на предмет його податкової «надійності» і економічної «доброчесності» було прийнято рішення про укладення з покупцем ТОВ «ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС» договору поставки, відповідно до якого ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» реалізувало/поставило на користь покупця товари «рис довгозернистий, не пропарений, білий Пакістан» у кількості 22 т на загальну суму 378 576,0 грн., у т.ч, ПДВ - 63 096,00 грн., на підставі видаткової накладної №639 від 05.10.2018 р.

Вищезазначений товар було відвантажено до покупця ТОВ «ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС» на підставі товарно-транспортних накладних, наявних в матеріалах справи.

Транспортування товару «рис довгозернистий, не пропарений, білий Пакістан» по договору поставки №325 від 26.02.2018 р. до місця вивантаження проводилося за рахунок покупця ТОВ «ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС» транспортною компанією «ФОП ОСОБА_1 » автотранспортним засобом ДАФ НОМЕР_1 .

Товар отримував особисто директор ТОВ «ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС» Коцюра О.П на підставі довіреності №20 від 05.10.2018 року.

Таким чином, всі вказані операції підтверджуються належним чином складеними первинними документами.

Окрім того, відповідно до наказу про документообіг ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» кожне постачання (відвантаження) товару на складах позивача фіксується відповідальними особами в Диспетчерському журналі обліку вантажів, що надійшли/вибули на склад підприємства на основі ТТН та автотранспортних засобів.

Даний журнал застосовується для обліку та контролю за пересуванням товарів по території складських приміщень ТОВ «АМБРА ІМПЕКС».

Записи в журналі виконуються диспетчерами в міру надходження матеріальних цінностей на склад підприємства.

Дані Диспетчерського журналу є підтвердженням фактичних поставок (відвантажень) товару, оскільки містять інформацію, яка відповідає первинним документам.

Факт отримання товару контрагентом-покупцем ТОВ «ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС» у місці навантаження - Одеса, вул. Моторна, 8, підтверджується окрім оформлених ТТН, також і записами у диспетчерському журналі обліку в`їзду та виїзду на територію складів позивача, де зазначено: номер автотранспортного засобу, ПІБ водія та завідуючого складом чи диспетчера, найменування товару, відповідні відмітки зазначенням дати, ваги, особисті підписи осіб відповідальних за приймання та відпуск товару за межі складського сховища.

Співставленням даних ТТН з даними диспетчерського журналу підтверджується, що 05.10.2018 року товар - рис довгозернистий, білий, Пакистан, вагою 22 т було дійсно відвантажено зі складу позивача постачальника (м. Одеса, Овідіопольська дуга, 3) на транспорт покупця (ДАФ НОМЕР_1 ).

Оплата за товар проведена ТОВ «ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС» на рахунок позивача у повному обсязі, на підставі виставленого позивачем рахунку-фактурі та сплачено платіжним дорученням №5 від 05.10.2018р.

Реалізація товару проведена на користь покупця після 100% передплати.

З матеріалів справи вбачається, що на момент постачання товару у 4 кварталі 2018 р., ТОВ «ОПТІ-ТРЕЙД ПЛЮС» не було віднесено до переліку ризикових, а отже у податкового органу відсутні підстави стверджувати, що ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» здійснював постачання товару суб`єкту господарювання з ознаками ризиковості.

Аналізуючи взаємовідносини позивача з контрагентом-покупцем ТОВ «ТАМІРА ТОРГ», суд бере до уваги доводи позивача, що висновки стосовно неможливості здійснення ТОВ «ТАМІРА ТОРГ» господарської діяльності через відсутність (незначну кількість) трудових ресурсів є безпідставними та необґрунтованими. Наведений позивачем розрахунок продуктивності праці трьох вантажників, наявних у штаті контрагента, дозволяє виконувати роботу з обробки тієї кількості вантажів, що зазначена в акті перевірки.

Також суд вважає необґрунтованими твердження відповідача про штучний характер взаємовідносин позивача з ТОВ «ТАМІРА ТОРГ» через нібито відсутність фактичного руху товару.

Власником (орендодавцем) нерухомого майна (майнового комплексу за адресою: м. Одеса, вул. Моторна, 8-Л) є ТОВ «ФЛОРА ИМПЕКС».

Згідно наданих позивачем договорів оренди частин вказаного майнового комплексу, позивач та ТОВ «ТАМІРА ТОРГ» орендували у ТОВ «ФЛОРА ИМПЕКС» різні частини майнового комплексу. У жодному часовому періоді позивач та його контрагент не орендували одне й те саме приміщення, що підтверджується виписаними та зареєстрованими орендодавцем ТОВ «ФЛОРА ІМПЕКС» податковими накладними на користь ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» та ТОВ «ТАМІРА ТОРГ» з детальним визначенням об`єкту оренди, його площі, періоду використання у відповідності до укладених договорів оренди та по найменуванню орендарів, а також додатково витребуваним та дослідженим судом технічним паспортом майнового комплексу за адресою: м. Одеса, вул. Моторна, 8-Л.

Оскільки частина складського комплексу (нерухомого майна), яка орендувалась ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» та інша частина складського комплексу, яка орендувалась ТОВ «ТАМІРА ТОРГ» у сукупності становлять один комплекс (об`єкт) нерухомості, то відповідно адреса у них одна й та сама: м. Одеса, вул. Моторна, 8-Л.

Враховуючи зазначене, товарно-транспортні накладні також містять інформацію про передачу/прийняття товару в пункті навантаження/розвантаження за однією і тією ж самою адресою: м. Одеса, вул. Моторна, 8-Л, адже ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» і ТОВ «ТАМІРА ТОРГ» орендували різні складські приміщення в різних будівлях (переважно літери «А» та «А1») в межах одного комплексу нерухомого майна.

Враховуючи вищевикладене, переміщення товару зі складу TOB «АМБРА ІМПЕКС» на склад TOB «ТАМІРА ТОРГ» відбувалося із застосуванням автонавантажувачів КАР(ів), що відображено в товарно-транспортних накладних і підтверджує фактичне переміщення товару.

Таким чином, доводи відповідача про штучний характер взаємовідносин позивача з ТОВ «ТАМІРА ТОРГ» (без фактичного переміщення запасів (товару)) є безпідставним та спростовується дослідженими судом доказами, що наведені вище.

Також суд бере до уваги доводи позивача, що при укладанні договору поставки №379 від 21 листопада 2018 року з покупцем ТОВ «ТАМІРА ТОРГ» позивачем з відкритих ресурсів було встановлено, що контрагент-покупець належав до підприємств реального сектору економіки, у стані припинення не перебував, справи про банкрутство проти нього не порушувались, у кримінальних провадженнях не фігурував, податкового боргу не мав, посадові особи цього підприємства не були включені до списку бази даних «Миротворець».

Відтак, у позивача не було підстав для прийняття негативних рішень щодо співпраці з вказаним контрагентом.

Оплата за товар проведена ТОВ «ТАМІРА ТОРГ» на рахунок ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» у повному обсязі, на підставі виставлених ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» рахунків-фактур та сплачено платіжними дорученнями. Кредиторська або дебіторська заборгованість по бухгалтерському обліку не обліковується.

Аналізуючи взаємовідносини ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» з контрагентом-покупцем ТОВ «СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД», суд бере до уваги доводи позивача, що при укладанні з покупцем ТОВ «СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД» договору поставки №70 від 18 лютого 2020 року позивачем з відкритих ресурсів було встановлено, що станом на 18 лютого 2020 року контрагент-покупець належав до підприємств реального сектору економіки, у стані припинення не перебував, справи про банкрутство проти нього не порушувались, у кримінальних провадженнях не фігурував, податкового боргу не мав, посадові особи цього підприємства не були включені до списку бази даних «Миротворець».

Відтак, у позивача не було підстав для прийняття негативних рішень щодо співпраці з вказаним контрагентом ТОВ « СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД». Отже, позивачем проявлено розумну обачність при укладанні з вказаним контрагентом договору поставки, відповідно до якого ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» реалізувало/поставило на користь покупця товари: «сочевиця червона», «рис, білий, круглий,- не пропарений, короткозернистий, Китай», «рис басматі пропарений «Creamy», «рис ВАSМАТІ CREMY шліф, довгозернистий, неглаз. Індія 5 кг», «рис білий IRRI-6, не пропар, шліфован, довгозерн, Пакистан» на загальну суму 744 342,00 грн., у т.ч. ПДВ - 124 057,00 грн. на підставі видаткових накладних №302 від 11.03.2020 р., №331 від 16.03.2020 р., №474 від 31.03.2020 р.

Вищезазначений товар було відвантажено до покупця ТОВ «СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД» на підставі товарно-транспортних накладних.

Транспортування товару по договору поставки №70 від 18.02.2020 р. до місця вивантаження, проводилося за рахунок покупця ТОВ «СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД» з залученням сторонньої транспортної організації, автотранспортними засобами транспортних компаній ТОВ «БЕРАТ» та ТОВ «АЛЬЯНС ТРАНС ЛОГІСТІК».

Вказані операції підтверджуються належним чином складеними видатковими накладними, товарно-транспортними накладними.

Окрім того, факт отримання товару контрагентом-покупцем ТОВ «СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД» у місці навантаження: Одеса, вул. Моторна, 8л, підтверджується окрім оформлених ТТН, також і записами у диспетчерському журналі обліку в`їзду та вийду на територію складі ТОВ «АМБРА ІМПЕКС», де зазначено: номер автотранспортного засобу, ПІБ водія та завідуючого складом чи диспетчера, найменування товару, відповідні відмітки зазначенням дати, ваги, особисті підписи осіб відповідальних за приймання та відпуск товару за межі складського сховища.

Оплата за товар проведена ТОВ «СВІТАНОК АГРО-ЗАХІД» на рахунок позивача у повному обсязі, на підставі виставленого позивачем рахунку-фактури та сплачено платіжними дорученнями №203 від 18.03.2020р. та №249 від 03.04.2020 р.

Реалізація товару покупцю здійснена за 100% передплатою. Кредиторської або дебіторської заборгованостей по бухгалтерському обліку не обліковується.

Аналізуючи взаємовідносини ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» з контрагентом-покупцем ТОВ «КФ «ФАБРИКА ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ» (ТОВ «ОРГАНІК ЗБУТ»), суд бере до уваги доводи позивача, що при укладанні з покупцем ТОВ «КФ «ФАБРИКА ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ» договору поставки №66 від 05 лютого 2020 року з відкритих ресурсів позивачем було встановлено, що станом на 05 лютого 2020 року контрагент-покупець належав до підприємств реального сектору економіки, у стані припинення не перебував, справи про банкрутство проти нього не порушувались, у кримінальних провадженнях не фігурував, податкового боргу не мав, посадові особи цього підприємства не були включені до списку бази даних «Миротворець».

Відтак, у ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» не було підстав для прийняття негативних рішень щодо співпраці з вказаним контрагентом. Отже, проявивши розумну обачність, позивач уклав з покупцем ТОВ «КФ «ФАБРИКА ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ» договір поставки, відповідно до якого ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» реалізувало/поставило на користь покупця товари: «пшениця Bulgur MEDIUM, Туреччина», «рис BASMATI GOLDEN Індія 5 кг», «сочевиця червона», «рис, білий, круглий, не пропарений, короткозернистий, Китай», «кускус середньозернистий, Італія», «Булгур Крупа з зерна пшениці», «рис BASMATI CREMY шліф, довгозернистий, неглаз. Індія 5 кг», «рис білий IRRI-6, не пропар, шліфован, довгозерн, Пакистан» на загальну суму 22 875 188,00 грн., у т.ч. ПДВ - 3 812 531,33 грн. на підставі видаткових накладних.

Транспортування товару за договором поставки №66 від 05.02.2020 р. до місця вивантаження проводилося або за рахунок постачальника ТОВ «АМБРА ІМПЕКС», якщо це було обумовлено в Специфікаціях, або за рахунок покупця, відповідно до Договору автотранспортними засобами транспортних компаній TOB «АТАНАС-ТРАНС», TOB «К.С. ВЕЙ ТРАНС», TOB «ТОРНТРАНС», ФОП ОСОБА_2 , ФОП ОСОБА_3 , ФОП ОСОБА_4 , ФОП ОСОБА_5 , ТОВ «АМБ-ТРЕЙД», ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 , ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 , ФОП ОСОБА_11 , ФОП ОСОБА_12 , ФОП ОСОБА_13 , ТОВ «ВЕСТ ТРАНС ЛОГІСТИК», ФОП ОСОБА_14 , TOB «МАКАР ТРАНС», ФОП ОСОБА_15 , ФОП ОСОБА_16 , ТОВ «КАРГОПРОМТРАНС», ТОВ «ТЕХПРОМКОМПЛЕКС», ФОП ОСОБА_17 , ТОВ «ВОКЕР», ФОП ОСОБА_18 , ТОВ «ФІРМА ТЕТЯНА», ФОП ОСОБА_19 , ФОП ОСОБА_20 , ФОП ОСОБА_21 /ГОВ «КФ АЛЬЯНС УКРАЇНА», ФОП ОСОБА_22 , ТОВ «ЕКОВУДЛАЙН», ТОВ «ВОЛИНЬ МЕТА ТРАНС», ТОВ «СВ ЛАИФ», з якими було укладені відповідні договори щодо надання транспортних послуг.

Розрахунки з транспортними організаціями проводились у безготівковій формі. Дані щодо розрахунків з постачальниками транспортних послуг наведені в оборотно-сальдовій відомості №631 «розрахунки з постачальниками».

Товар отримував особисто директор ТОВ «КФ «ФАБРИКА ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ» Коваль Ю.О. на підставі довіреностей.

Таким чином, всі вказані операції підтверджуються належним чином складеними первинними документами, а саме: видатковими накладними та товарно-транспортними накладними.

Крім того, факт відправлення товару контрагенту-покупцю ТОВ «КФ «ФАБРИКА ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ» з місця навантаження: Одеса, вул. Моторна, 8л, підтверджується, окрім оформлених ТТН, також і записами у диспетчерському журналі обліку в`їзду та виїзду на територію складів TОB «АМБРА ІМПЕКС».

З матеріалів справи вбачається, що реалізація товару покупцю здійснена за 100% передплатою. Кредиторської або дебіторської заборгованості по бухгалтерському обліку не обліковується.

Аналізуючи взаємовідносини позивача з контрагентом-покупцем ТОВ «К.П.К. СКІФІЯ» вбачається, що з ТОВ «К.П.К. СКІФІЯ» укладено договір поставки №26 від 18.10.2019 р., відповідно до якого ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» реалізувало/поставило на користь покупця товари: «пшениця Bulgur MEDIUM, Туреччина», «сочевиця червона», «рис, білий, круглий, не пропарений, короткозернистий, Китай», «кускус середньозернистий, Італія», «рис непропарений, шліф, довгозернистий, Індія», на загальну суму 13 958 772,00 грн., у т.ч. ПДВ - 2 326 462,00 грн. на підставі видаткових накладних.

Транспортування товару по договору поставки №26 від 18.10.2019 р. до місця вивантаження проводилося або за рахунок покупця відповідно до договору, або за рахунок постачальника ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» відповідно до Специфікації автотранспортними засобами транспортних компаній.

Розрахунки з транспортними організаціями проводились у безготівковій формі. Дані щодо взаєморозрахунків з постачальниками транспортних послуг наведені в оборотно-сальдовій відомості №631 «розрахунки з постачальниками».

Товар отримував особисто директор ТОВ «К.П.К. СКІФІЯ» Берченко О.О. на підставі довіреностей.

Таким чином, операції за вказаним договором підтверджуються належним чином складеними первинними документами.

Крім того, факт відправлення товару контрагенту-покупцю ТОВ «К.П.К. СКІФІЯ» з місця навантаження: Одеса, вул. Моторна, 8л, підтверджується, окрім оформлених ТТН, також і записами у диспетчерському журналі обліку в`їзду та виїзду на територію складів ТОВ «АМБРА ІМПЕКС».

Оплата за товар проведена ТОВ «К.П.К. СКІФІЯ» на рахунок позивача у повному обсязі, на підставі виставленого ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» рахунку-фактури та сплачено платіжними дорученнями.

Реалізація товару здійснена за 100% передплатою. Кредиторської або дебіторської заборгованості по бухгалтерському обліку не обліковується.

Також з матеріалів справи вбачається, що при укладанні з покупцем ТОВ «ЗАХІДІНВЕСТКОМ» договору поставки №3 від 17 липня 2019 року позивачем з відкритих ресурсів було встановлено, що станом на 17 липня 2019 року контрагент-покупець належав до підприємств реального сектору економіки, у стані припинення не перебував, справи про банкрутство проти нього не порушувались, у кримінальних провадженнях не фігурував, податкового боргу не мав, посадові особи цього підприємства не були включені до списку бази даних «Миротворець».

Відтак, у позивача не було підстав для прийняття негативних рішень щодо співпраці з вказаним контрагентом.

Отже, з покупцем ТОВ «ЗАХІДІНВЕСТКОМ» було укладено договір поставки, відповідно до якого ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» реалізувало/поставило на користь покупця товари: «рис білий, круглий, не пропарений, короткозернистий, Китай», «рис білий IRRI-6 непропарений, шліфований Пакистан», «рис пропарений шліфований, довгозернистий Індія», «гішениця Bulgur MEDIUM, Туреччина», «пшениця Bulgur MEDIUM з вермішеллю, Туреччина», «пшениця Bulgur COARSE, Туреччина», «рис БІЛИЙ КРУГЛИЙ ROZAN» на загальну суму 378 576,00 грн., у т.ч. ПДВ - 63 096,00 грн. на підставі видаткових накладних.

Вищезазначений товар було відвантажено ТОВ «ЗАХІДІНВЕСТКОМ» на підставі товарно-транспортних накладних, наявних в матеріалах справи.

Транспортування товару по договору поставки №3 від 17.07.2019 р. до місця вивантаження проводилося за рахунок покупця ТОВ «ЗАХІДІНВЕСТКОМ» транспортними компаніями: ТОВ «ІНТАЙМ БІЗ», ФОП ОСОБА_23 , ФОП ОСОБА_24 , ФОП ОСОБА_25 , ФОП ОСОБА_26 , ФОП ОСОБА_27 , ТОВ «Стратонов», ПП «Простор Транс Сервіс», ФОП ОСОБА_28 , ФОП ОСОБА_29 , ТОВ «Західінвестком», ФОП ОСОБА_30 , ФОП ОСОБА_31 , ФОП ОСОБА_32 , ФОП ОСОБА_33 ,ТОВ «Ексім транс», ФОП ОСОБА_34 , ТОВ «Логістсервіс».

Товар отримував особисто директор ТОВ «ЗАХІДІНВЕСТКОМ» ОСОБА_35 на підставі довіреностей.

Таким чином, операції за вказаним договором підтверджуються належним чином складеними первинними документами.

Крім того, факт отримання товару контрагентом-покупцем ТОВ «ЗАХІДІНВЕСТКОМ» у місці навантаження: м. Одеса, вул. Мотор на, 8л, підтверджується, окрім оформлених ТТН, також і записами у диспетчерському журналі обліку в`їзду та виїзду на територію складів ТОВ «АМБРА ІМПЕКС».

Оплата за товар проведена ТОВ «ЗАХІДІНВЕСТКОМ» на рахунок позивача у повному обсязі, на підставі виставленого позивачем рахунку-фактури та сплачено платіжними дорученнями.

Реалізація товару здійснена за 100% передплатою. Кредиторської або дебіторської заборгованості по бухгалтерському обліку не обліковується.

Також з матеріалів справи вбачається, що постачання товару відповідно до видаткових накладних та товарно-транспортних накладних відбувалося з липня 2019 року по квітень 2020 року, в той час, як рішення про відповідність ТОВ «ЗАХІДІНВЕСТКОМ» критеріям ризиковості було прийнято тільки 17.06.2021 року, що становить строк більше року з моменту поставки товару.

На момент постачання товару ТОВ «ЗАХІДІНВЕСТКОМ» не було віднесено до переліку ризикових, а отже у податкового органу відсутні підстави стверджувати, що ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» здійснював постачання товару суб`єкту господарювання з ознаками ризиковості.

Таким чином, суд дійшов висновку, що нараховані відповідачем позивачу грошові зобов`язання, які ґрунтуються на висновку про нереальність господарських операцій позивача з вказаними вище контрагентами, є нарахованими протиправно.

Щодо взаємовідносин позивача з ТОВ «АРІОН ТРАНС», суд зазначає таке.

Між TOB «АМБРА ІМПЕКС» (покупець-замовник) та TOB «АРІОН ТРАНС» (постачальник-виконавець) укладено договір від 25 червня 2020 року № 25/06 про надання послуг з організації та забезпечення виконання вантажно-розважувальних робіт (послуги з обробки вантажу), транспортно-експедиційного обслуговування, зберігання та накопичення вантажів, та надання супутніх послуг, пов`язаних з обробкою імпортних вантажів, які надходять водним транспортом до Чорноморського та Одеського морських портів. Перелік, умови надання послуг та характеристика вантажу зазначаються у Додатках, які є його невід`ємною частиною.

На підставі укладеного договору, позивачем видана довіреність від 25.06.2020р №25/06-1 ТОВ «АРІОН ТРАНС» на право представництва у всіх органах, стосовно вантажу, який прибув судном «MV DENS А PANTER», відправник/постачальник «COFCO INTERNATIONAL LTD», Китай по коносаментам (bill of lading) від 06.05.2020p №№1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 1-5, 2-1,2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 3-1, 3-2, 3-3, 3-4, 3-5 «Рис у мішках, елінгах, біг-бегах» та оформлена відповідна заявка на проведення ТЕО послуг.

Листом від 20.07.2020р №20/07-1 TOB «АРІОН ТРАНС» повідомив ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» що вантаж «Рис» прибувший судном «MV DENSA PANTER», по коносаментам від 06.05.2020р №№1-1,1-2,1-3,1-4,1-5,2-1,2-2,2-3,2-4,2-5,3-1,3-2,3-3,3-4,3-5 розміщено ТОВ «Чорноморська стівідорна компанія» на ліцензійних складах в закритому майданчику ДП «МТП «ЧОРНОМОРСЬК» на підставі Договору про надання стівідорних послуг №10/04 від 10.04.2020р та додаткової угоди до договору.

Між ТОВ «Чорноморська стівідорна компанія» та ТОВ «АРІОН ТРАНС» було укладено договір №7/20 від 01.09.2020р, про що свідчить надана нашому підприємству копія актів виконаних робіт №1-11 від 30.11.2020р та №4-10 від 31.10.2020р про збір за зважування на вагах загального зважування вантажу по коносаментам від 06.05.2020р №№1-1, 1-2,1-3,1-4,1-5,2-1,2-2, 2-3, 2-,4, 2- 5, 3-І, 3-2, 3-3, 3-4, 3-5 (власність ТОВ «Амбра Імпекс»).

В подальшому, товар «рис» вивозився зі складу ТОВ «Чорноморської стівідорної компанії» у закритому майданчику ДП "МТП "ЧОРНОМОРСЬК партіями (автотранспортом). Кожна партія товару проходила:

інспектування Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області, на що було оформлені відповідні акти виконаних робіт з зазначенням кількості інспектованих автотранспортних засобів з вантажем «Рис» т/х «MV DENSA PANTER»,

фітосанітарну експертизу (аналіз) в ДУ «Одеська фітосанітарна лабораторія», на що були оформлені відповідні акти виконаних послуг, де замовником послуг виступав ТОВ «АРІОН ТРАНС» по довіреності від позивача.

TOB «АРІОН ТРАНС» на виконання умов договору від 25 червня 2020 року № 25/06, заявки позивача №1 від 25.06.2020р. були виконані наступні роботи/послуги:

- комплекс послуг з організації обробки вантажу, розвантаження/навантаження, очищення трюмів, тальманський підрахунок, підготовка транспорту, піднайм автотранспорту, облік кількості вантажу, інспектування вантажу, проведення фітосанітарної експертизи (з залученням власних потужностей та сторонніх організацій: ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області, ДУ «Одеська фітосанітарна лабораторія» та інших структур);

- зберігання партії вантажу «рис» слінг-беги (з залученням сторонньої організації ТОВ «Чорноморської стівідорної компанії» прибувшого по коносаментам від 06.05.2020р №№1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 1-5, 2-1,2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 3-1, 3-2, 3-3, 3-4, 3-5 та про що було складено відповідні акти виконаних послуг з наданням усіх підтверджу вальних документів про проведення грошових витрат.

Додатком до договору від 25 червня 2020 року № 25/06 ТОВ «АРІОН ТРАНС» перелічив послуги, які були ним надані на користь ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» по датам, номенклатурі послуг, кількості товару, обсягів постачання та переліком залучених сторонніх організацій з копіями супровідних документів до актів (як відшкодування понесених витрат), у т.ч. по ТОВ «Чорноморська стівідорна компанія».

Під час перевірки, з метою аналізу та вивчення первинних документів, що стосуються взаємовідносин між TOB «АРІОН ТРАНС» (постачальник-виконавець) та ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» (покупець-замовник) перевіряючим були надані Акти наданих послуг ТОВ «АРІОН ТРАНС» на користь позивача на підставі та у відповідності до умов договору №25/6 від 25.06.2020р щодо надання комплексу ТЕО послуг та зберігання.

Співставленням з додатком до договору №25/6 від 25.06.2020р вбачається, що ті ж самі послуги надані ТОВ «АРІОН ТРАНС» на користь позивача через ТОВ «Чорноморська стівідорна компанія».

Як вбачається з даних актів, ТОВ «Чорноморська стівідорна компанія» виставила Акт виконаних послуг щодо збереження товару, дані якого повністю збігаються з даними актів ТОВ «АРІОН ТРАНС», щодо зберігання 467 000 кг рису за жовтень 2020р (коносамент від 06.05.2020р) від 28.10.2020р №383, який було перевиставлено на ТОВ «АМБРА ІМПЕКС», як власника вантажу.

Таким чином, ТОВ «АРІОН ТРАНС» були надані усі документи, щодо підтверджують проведені ним витрати на користь позивача та вказані в Актах наданих та отриманих послуг з залученням сторонньої організації ТОВ «Чорноморська стівідорна компанія», які за змістом, суттю та деталізацією цих актів можливо визначити їх відношення до господарських відносин між ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» (замовник) та ТОВ «АРІОН ТРАНС» (виконавець), як відшкодування понесених ТОВ «АРІОН ТРАНС» витрат по розміщенню на ліцензійних складах ТОВ «Чорноморська стивідорна компанія» з метою збереження товару, який прийшов судном «MV DENSA PANTER» на адресу позивача.

За таких обставин, суд вважає безпідставними висновки відповідача в акті перевірки про формування позивачем витрат без документального обґрунтування такого запису та формування витрат за операціями з придбання послуг ТЕО без належного документального обґрунтування (контрагент ТОВ «АРІОН ТРАНС»), а також безпідставними вважає висновки про завищення позивачем податкового кредиту включенням до податкового кредиту сум ПДВ з вартості послуг ТЕО, отриманих від ТОВ«АРІОН ТРАНС».

Разом з тим, суд бере до уваги доводи відповідача про те, що позивачем безпідставно не задекларовані у р.3.1.11 додатку РІ декларацій з податку на прибуток за 1 квартал 2021 року та півріччя 2021 року та у рядку 03 РІ цих Декларацій суми нарахованих штрафних санкцій 5 930 066,63 грн. за невиконання умов контрактів щодо оплати за поставлений САРЕМАХ COMMERCIAL L.P. товар.

Так, перевіркою встановлено, що станом на 01.10.2018 за поставлений товар (у межах контрактів з САРЕМАХ COMMERCIAL L.P. (Великобританія)) ТОВ «АМБРА ІМПЕКС`не сплачено та рахується кредиторська заборгованість перед САРЕМАХ COMMERCIAL L.P. (Великобританія) у сумі 425 320 дол. США.

Згідно з п.10.8 контрактів САРЕМАХ COMMERCIAL L.P. висунуто на адресу ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» претензію від 31.03.2021 щодо сплати штрафних санкцій у сумі 212 660 дол. США, що еквівалентно 5 930 066,63 грн. по курсу на дату підписання претензії. Розрахунок штрафних санкцій до Претензії не долучено.

Під час перевірки платником ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» надано лист від 31.03.2021 №17, адресований директору САРЕМАХ COMMERCIAL L.P., в якому ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» визнає нараховані штрафи та повідомляє про відсутність на даний час об`єктивної можливості у повному обсязі сплатити заборгованість у сумі 212660,00 дол. США (5930066,63грн).

У бухгалтерському обліку зазначену операцію відображено проводками Дт948 Кт68 у національній валюті України 5 930 066,63 грн., що підлягає перенесенню до складу витрат звіту про фінансові результати форми №2-м, як наслідок, впливу на визначення фінансового результату до оподаткування декларацій з податку на прибуток підприємства за 1 квартал 2021 року (наростаючим підсумком за півріччя 2021 року).

У період здійснення записів у бухгалтерському обліку - 31.03.2021 по нарахуванню штрафних санкцій на користь САРЕМАХ COMMERCIAL L.P. та протягом 2 кварталу 2021 року податок на прибуток ТОВ "Амбра Імпекс" не утримано з нарахованих доходів на користь САРЕМАХ COMMERCIAL L.P. та не перераховано до бюджету України з причини відсутності виплати, тобто у 1 та 2 кварталах 2021 року САРЕМАХ COMMERCIAL L.P. не було платником податку на прибуток.

Відповідно до ст.549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.

Відповідно до п.п. 14.1.122 п. 14.1 ст. 14 Кодексу для цілей оподаткування нерезидентами вважаються іноземні компанії, організації, утворені відповідно до законодавства інших держав, їх зареєстровані (акредитовані або легалізовані) відповідно до законодавства України філії, представництва та інші відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України; дипломатичні представництва, консульські установи та інші офіційні представництва інших держав і міжнародних організацій в Україні; фізичні особи, які не є резидентами України.

Згідно з підпунктами 133.2.1, 133.2.2 п. 133.2 ст. 133 Кодексу юридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України, а також постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи із джерелом походження з України або виконують агентські (представницькі) та інші функції стосовно таких нерезидентів чи їх засновників, є платниками на прибуток.

Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

Перелік таких доходів визначено п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

Враховуючи те, що штрафи, пеня, неустойка не виокремлені як окремі види доходу, що отримуються нерезидентом з джерелом походження з України, то такі виплати розглядаються у складі інших доходів від провадження нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України (п.п. «й» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).

Відповідно до п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у п.п. 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3 - 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності (далі - міжнародний договір).

Згідно з п. 3.2 ст.3 Кодексу якщо міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.

Порядок застосування міжнародного договору України про уникненні подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України встановлено ст. 103 Кодексу.

Відповідно до п.103.1 ст.103 ПК України застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.

Пунктом 103.2 ст.103 ПК України передбачено, що особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу (якщо відповідна умова передбачена міжнародним договором) і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.

Судом встановлено, що 11.08.1993 року набрала чинності Конвенція між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, підписана 10.02.1993 року.

Згідно статті 1 Конвенції ця Конвенція буде застосовуватись до осіб, які є резидентами однієї або обох Договірних Держав.

З матеріалів справи вбачається, що САРЕМАХ COMMERCIAL L.P. є резидентом Великобританії, отже вказана Конвенція є застосовною до вказаного підприємства-нерезидента.

Відповідно до п.3 ст.2 Конвенції 3. Податками, на які поширюється ця Конвенція, є:

(а) у Сполученому Королівстві

(і) прибутковий податок;

(іі) корпоративний податок; і

(ііі) податок на приріст вартості майна

(надалі - "податок Сполученого Королівства");

(б) в Україні:

(і) податок на прибуток (доходи) підприємств; і

(іі) прибутковий податок з громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства

(надалі - "податок України").

Згідно п.1 ст.7 Конвенції прибуток підприємства Договірної Держави оподатковується податком тільки у цій Договірній Державі, якщо тільки підприємство не здійснює комерційної діяльності в другій Договірній Державі через розташоване там постійне представництво.

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об`єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Згідно з п.п. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 Кодексу платник податку має збільшити фінансовий результат податкового (звітного) періоду на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів на користь осіб, що не є платниками податку (крім фізичних осіб), та на користь платників податку, як оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до п. 44 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Таким чином, платник податку на прибуток згідно з вимогами п.п. 140.5.11 п. 140.5 ст.140 Кодексу має збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму штрафів, пені, неустойок, нарахованих на корись нерезидента у звітному (податковому) періоді їх нарахування, у разі якщо ці суми не оподатковуються податком на доходи нерезидента.

На підставі викладеного, суд погоджується з доводами відповідача, що у порушення пп.140.5.11 п.140.5 ст.140 ПК України з урахуванням пп. 133.2.1 п. 133.2 ст.133, пп.141.4.2 п.141.4 ст.141 ПК України позивачем не задекларовано у рядку 3.1.11 додатку РІ до податкової декларації з податку на прибуток підприємства за півріччя 2019 року (наростаючим підсумком три квартали 2019 року та за 2019 рік) показник, що збільшує фінансовий результат до оподаткування на 5 930 067 грн. та відповідно не відображено цей показник у рядку 03 РІ декларації з податку на прибуток 1 квартал 2021 року, у результаті чого обґрунтовано встановлено заниження показника різниць, які виникають відповідно до Податкового кодексу України, на 5930067 грн.

З наданих до суду позивачем письмових пояснень також вбачається, що позивачем визнаються порушення, зокрема, що здійснення невірного коригування різниць на суму добровільного грошового внеску на користь Політичної партії «Слуга народу».

Згідно висновків акту перевірки позивачем в порушення п.п.140.5.9 п.140.5 ст.140 ПК України не задекларовано у рядку 3.1.9 додатку РІ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства за півріччя 2019 року (наростаючим підсумком три квартали 2019 року та 2019 рік) показник, що збільшує фінансовий результат до оподаткування на 117985 грн.

Також позивач погодився з висновками акта перевірки щодо протиправного нездійснення ним коригування різниць на безоплатно надані послуги (фрахт) з неплатниками податку на прибуток. Позивачем не задекларовано у рядку 3.1.10 додатку РІ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства за період з 01.10.2018 по 30.06.2021 року показник, що збільшує фінансовий результат до оподаткування на 358283 грн та відповідно не відобразило цей показник у рядку 03 РІ Декларації за період з 01.10.2018 по 30.06.2021, в результаті чого показник різниць, які виникають відповідно до ПК України, занижено на 358283 грн.

Також з акту перевірки вбачається та позивачем визнано порушення стосовно того, що позивачем у жовтні 2020 року, лютому 2021 року, березні 2021 року, квітні 2021 року, травні 2021 року були нараховано податкові зобов`язання з ПДВ на вартість отриманих від ТОВ "ТОМАТЕКС" послуг "відшкодування експлуатаційних витрат", по об`єктах нерухомості, які за своїм призначенням не використовуються у господарський діяльності ТОВ «АМБРА ІМПЕКС».

Однак, ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» застосувало вимоги п.198.5 ст.198 ПК України по зазначених послугах не у повному обсязі, чим занизило показник податкових зобов`язань з ПДВ у розмірі 26730 грн. та не склало не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і не зареєструвало у ЄРПН податкові накладні у терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації.

Таким чином, у порушення п.198.5 ст.198 ПК України, позивачем не нараховані податкові зобов`язання з ПДВ у розмірі 26730 грн., по операціях, які за своїм призначенням не використовуються у господарський діяльності ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» та не складено та не зареєстровано у ЄРПН зведені податкові накладні, в результаті чого встановлено заниження сум податкових зобов`язань з ПДВ на 26730 грн.

Також позивачем визнано порушення, яке полягає у завищенні показника рядка 16 декларації з ПДВ у сумі 460594 грн., у тому числі по періодах (щомісячно) з грудня 2019 року (у сумі 460594 грн) по червень 2021 року включно (у сумі 460594 грн), яке пов`язане зі зменшенням від`ємного значення ПДВ на загальну суму 460594 грн податковим повідомленням-рішенням від 23.09.2019 року № 0001251405.

Окрім того, ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» не задекларовано у складі показників податкового кредиту складені та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунки коригування до податкових накладних на суму ПДВ 17111 грн. всупереч п. 192.1, п. 192.3 ст.192 ПК України, пп.3 п.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 28.01.2016 №21.

Таким чином, у порушення п.192.1, п.192.3 ст.192 ПК України, пп.3 п.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 28.01.2016 №21, ТОВ «АМБРА ІМПЕКС» у податковій звітності з ПДВ задекларовано показники податкового кредиту з ПДВ без врахування сум ПДВ згідно з складеними та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунків коригування до податкових накладних, у результаті чого встановлено завищення податкового кредиту з ПДВ на 17 111 грн.

Отже, вищезазначені порушення, наявність яких доведено відповідачем, а також ті, які визнані позивачем та не оспорювалися у даному позові, були обґрунтовано враховані відповідачем під час прийняття оскаржуваних рішень.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Вирішуючи даний спір, суд бере до уваги, що визначення грошових зобов`язань платнику податків, а також зменшення розміру від`ємного значення з ПДВ є дискреційними повноваженнями податкового органу. Тому саме останній на підставі висновків суду має прийняти рішення, які будуть ґрунтуватися лише на тих порушеннях податкового законодавства, які підтверджені даним судовим рішенням.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 23.10.2021 року № 2634515320714, від 23.10.2021 року № 2634615320714, від 23.10.2021 року № 2634715320714 - є протиправними та підлягають скасуванню, а адміністративний позов ТОВ АМБРА ІМПЕКС підлягає повному задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, 241-246, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю АМБРА ІМПЕКС (адреса: вул. Пушкінська, буд.36, офіс 421, м. Одеса, 65048, код ЄДРПОУ 38573378) до Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 23.10.2021 року № 2634515320714, від 23.10.2021 року № 2634615320714, від 23.10.2021 року № 2634715320714.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю АМБРА ІМПЕКС сплачений судовий збір у розмірі 27291 грн. (двадцять сім тисяч двісті дев`яносто одна гривня).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 17 квітня 2023 року.

Суддя В.В. Андрухів

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення17.04.2023
Оприлюднено21.04.2023
Номер документу110315046
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них