Справа № 703/371/22
2/703/76/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2023 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Биченка І.Я.
за участю
секретаря судового засідання Харченко М.О.,
представника позивачів адвоката Ігнатенка В.М.,
представника відповідача ОСОБА_1 ,
провівши в залі суду м. Сміла підготовче судове засідання по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Мельниківське» про усунення перешкод у користуванні належним майном шляхом повернення земельних ділянок,
у с т а н о в и в :
ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулись до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області з позовом до СТОВ «Мельниківське», в якому просять зобов`язати товариство повернути належні їй земельні ділянки для ведення товарного сільськогосоподарського виробництва, що розташовані в межах Мельниківської сільської ради Смілянського району Черкаської області.
Ухвалою від 22 листопада 2022 року суд призначив по справі посмертну почеркознавчу експертизу.14 березня 2023 року до суду надійшов висновок експерта.
Не погоджуючись із вказаним висновком представник відповідача заявила клопотання про призначення додаткової посмертної почеркознавчої експертизи. В обґрунтування клопотання зазначила, що висновок експерта є неточним та не містить інформації щодо документів, підпис на яких було порівняно з підписом ОСОБА_5 . Крім того, після призначення судом експертизи стороні відповідача стало відомо про наявність додаткових документів, що містять зразки підписів ОСОБА_5 її заповіту від 13.07.2020 та журналу реєстрації.
Представники сторін в підготовче судове засідання з`явились.
Представник відповідача ОСОБА_1 підтримала подане нею клопотання та просила його задовольнити з наведених в ньому підстав.
Представник позивачів адвокат Ігнатенко В.М. не заперечував проти задоволення клопотання.
Вирішуючи заявлене позивачем клопотання, суд приходить до наступного.
Як встановлено ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
При цьому, особа наділена правом самостійно обирати коло доказів, на які вона посилається і які подає до суду, виходячи із своєї процесуальної заінтересованості та позиції у справі.
Відповідно до ч.1 ст.84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу.
Пунктом 4 ч. 5 ст. 12 ЦПК України встановлено, що суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Судом встановлено, що 31 березня 2021 року позивачу ОСОБА_4 було видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом. Згідно з цим свідоцтвом ОСОБА_4 успадкував частину належної ОСОБА_5 земельної ділянки за заповітом, складеним ОСОБА_5 13 липня 2020 року та зареєстрованим в реєстрі за №2/2020. Дублікат вказано заповіту було видано в.о. старости села Мельниківка Смілянського району Черкаської області.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе витребувати оригінал вказаного заповіту.
Щодо витребування журналу реєстрації, то суд зазначає наступне.
До 2008 року усі нотаріальні дії, вчинені нотаріусами чи посадовими особами виконавчих комітетів сільських, селищних, міських Рад народних депутатів, реєструвалися в реєстрах нотаріальних дій. Формою реєстру нотаріальних дій була книга для реєстрації заповітів, затверджена Міністерством юстиції України.
З 2008 року в Україні було затверджено реєстр для реєстрації заповітів і довіреностей, що прирівнюють до нотаріально посвідчених.
Наказом міністерства юстиції України №1810/5 від 07.07.2011 затверджено Положення про Спадковий реєстр, за умовами якого інформація про посвідчення заповітів вносилась реєстратором до реєстру до Спадкового реєстру.
Відповідно до Порядку державної реєстрації заповітів і спадкових договорів у Спадковому реєстрі, затвердженого постановою КМУ №491 від 11 травня 2011 року, Спадковим реєстром є електронна база даних, яка містить відомості про посвідчені (складені та/або прийняті на зберігання) заповіти і спадкові договори, заведені спадкові справи та видані свідоцтва про право на спадщину. Відповідно до п. 4 цього Порядку Державній реєстрації у Спадковому реєстрі підлягають заповіти і спадкові договори, посвідчені нотаріусами, консульськими установами України, посадовими та службовими особами, що зазначені в статтях 1251 і 1252 Цивільного кодексу України, статті 37 та частині першій статті 40 Закону України "Про нотаріат", а також зміни до них, скасування заповітів та розірвання спадкових договорів.
Таким чином, станом на день вчинення ОСОБА_5 заповіту, тобто станом на 13 липня 2020 року, реєстрація заповітів відбувалась шляхом внесення відомостей про це до електронної бази даних.
Оскільки представник відповідача не довела факт наявності журналу реєстрації заповітів у паперовій формі, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання в цій частині.
Відповідно до вимог п. 4 ч. 5 ст. 198 ЦПК України суд може оголосити перерву у підготовчому засіданні у разі необхідності, зокрема у випадках витребування нових (додаткових) доказів.
Керуючись ст. 12, 84, 198, 260, 294 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в :
Клопотання представника відповідача ОСОБА_6 про витребування доказів задоволити частково.
Витребувати у старости села Мельниківка Черкаського (колишнього Смілянського) району Черкаської області (с. Мельниківка, вул. Центральна, 4) оригінал заповіту ОСОБА_5 , 1943 року народження, посвідчений 13 липня 2020 року та зареєстрований в реєстрі за №2/2020.
Встановити строк надання витребуваних судом документів - не пізніше 10 днів з дня отримання копії ухвали суду.
Роз`яснити, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати витребувані судом докази.
В решті клопотання відмовити.
Оголосити перерву у підготовчому засіданні до 09 год. 00 хв. 12 червня 2023 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя: І.Я. Биченко
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2023 |
Оприлюднено | 21.04.2023 |
Номер документу | 110320672 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Биченко І. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні